S)e £eidóe6oti^cmt „New York Times" waarschuwt Soekarno Geheime onderhandelingen met Algerijnse rebellen Kennedy's jaarlijks overzicht Naar de maan VRIJDAG 12 JANUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15523 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w., f 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Geheime onderhandelingen met de Algerijnen Niet vechten, maar praten De „New York Times" heeft vrij- president Soekarno gewaar- van de „Asahi Shimbun", een Italiaan van een Milanees weekblad, een Amerikaan van „Time and Life" 2 Australiërs, de Nederlandse radio- reporter van de Visser en een Cana dees. Binnenkort worden nog vele andere correspondenten verwacht. De genoemde Canadese journalist, Peter Worthington, die als correspon- de bevrijding van alle koloniale vol- dent jaren achtereen in zeer veel ken ter wereld in 1962 te bewerkstel- Afrikaanse landen heeft rondgereisd, ligen. Zij gaven Indonesië de verze- verklaarde in Hollandia aan de cor- kering, dat het Indiase volk alles zou respondent van het ANP, dat hij doen wat in zijn macht lag om het te stomverbaard is over de wijze, waar- helpen, opdat Indonesië in 1962 zijn op in Nieuw-Guinea blank en bruin overwinning in Westelijk Nieuw-Gui- met elkaar omgaan. Hij noemde dit 0 rnea zou kunnen vieren. Aan de In- samengaan, waarin hij een volledige echuwd, dat de Nederlanders niet zo diase autoriteiten werd gevraagd al- afwezigheid had geconstateerd van maar „omvergeduwd" kunnen wor- gehele steun aan Indonesië te verle- wrijvingen en discriminatie, „uniek den, als zij verkiezen te strijden voor nen door met name de doortocht door in de hele wereld". „En ik meen toch de verdediging van Westelijk Nieuw- India te verbieden van Nederlandse wel tot oordelen bevoegd te zijn", Guinea. Volgens het blad zijn de af- vliegtuigen en militair materiaal met voegde hij hieraan toe. Worthington standen en de moeilijke begaanbaar- bestemming Westelijk Nieuw-Guinea. zeide, een en ander zelf te hebben heid van het land in het voordeel geconstateerd en dat hij nu begrijpt, van de verdedigers. Belangstelling waarom de Papoea's de Nederlanders Voorts vindt het blad, dat Soekarno In Ned- Nieuw-Guinea bevindt zich hebben gekozen als het volk, dat hen er niet zeker van kan zijn, dat Aus- °P het ogenblik een zeer gemengd naar zelfstandigheid kan leiden. Om- u jj '„^1i Pezelschan hirit.enlanrisp pr NpHpt-- selrparH V>,'ï te pnnomori.t ONZE GROTE foto-opruiming begint zaterdagmorgen 9 uur. Ongelofelijke koopjes op gebied van kleinbeeldcamera's. film camera's, lenzen, projectiescher men, albums, enz. enz. ZIET ONZE ETALAGE'S FOTO-CINé Jan Wolfslag N.V. Breestraat 123, tel. 2185J Haarlemmerstraat 102 tel. 32778 (Advertentie) Eerst betalen *j"> - M Engeland zal pas het aanknopen tralië met de handen in de schoot zal gezelschap buitenlandse en Neder- gekeerd zei hy te hebben opgemerkt, van diplomatieke betrekkingen met blijven zitten, als Indonesië tot een landse correspondenten een Brit van dat de Nederlanders hier de Papoea's Albanië overwegen, indien dit land aanval overgaat. Ook Washington de BBC, een Fransman van „Le Fi- als volkomen gelijkwaardig beschou- schadevergoeding zal hebben betaald zou een „nieuwe poging tot een ver- garo" te Parijs, drie Duitsers van de wen, als mensen met dezelfde rechten voor een in 1946 op een Albanese overing met behulp van wapens" ze- Westduitse televisie, een Japanner als zij zelf hebben, ker niet licht opvatten. „De weg van de vrijheid wijst naar onderhande lingen", aldus besluit de „New York Times". De spitsbroeders Het Indiase verbond voor de Afri kaans-Aziatische solidariteit heeft donderdag een bijeenkomst gehouden „ter viering van de bevrijding van Goa, Damao en Dioe". De redenaars verklaarden dat zij, 'nu hun laatste doel: de „bevrijding van Goa" in 1961 Toenadering tot de E.E.G. rechten voor een in 1946 op een Albanese mijn gelopen Fritse kruiser, zo is in diplomatieke kringen vernomen. Albanië is door het Internationale Hof van Justitie in Den Haag inder tijd verplicht om Engeland 843.000 pond sterling 8.430.000) uit te be talen voor het tot zinken brengen van het Britse oorlogsschip in de voorleggen, dat een geleidelyke ver- straat van Korfoe in 1946. Maar Al- laging van tarieven in de V.S. en banië heeft aan dat vonnis nimmer tevens in de EEG mogelijk zal ma- aandacht geschonken, ken voor die goederen, waarin de Woensdag maakte het officiële par- V.S.en de EEG samen een aandeel tijblad in Tirana bekend, dat Albanië hebben van tachtig procent m de voornemens was de betrekkingen verpikt 7iVv. vönrior. in-zottor, om Met meer vertrouwen dan vorig wereldhandel, teneinde het de grote met „kapitalistische landen" te ver- bereikt was, zich zouden inzetten om jaar heef, presiaent Kennedy don- Amerikaanse industrieën mogelijk te beteren. derdag zijn (tweede) regeringsver- ma^n ,™el soortgelijke industrieën Kï.ÏÏf'A'S De stipte Britse PTT het Witte Huis problemen had ge- werp voorzien in een geleidelijke l vonden, die groter waren dan hij verlaging der invoerrechten met een had kunnen vermoeden maximum van vijftig procent. Met het oog op de grote vertra- In de tweede boodschap komen *m?r,k?1!l1 de Verenigde Naties gingen, die in de postbestellingen geen verrassingen voor. In het za- volledig blijven steunen. De presl- zijn ontstaan door de „stiptheids- kelijke relaas uit Kennedy zijn vol- den' zal het verzoeken zijn actie" van Britse postambtenaren doening over het economische her- goedkeuring te hechten aan n stel- heeft een particuliere organisatie 'n stel en de versteviging van de de- sel van satellieten voor internatio- eigen postbestellingsdienst in het le- fensie nale cQmmunicatie. ven geroepen. De afzenders van Tegenover een zich uitbreidende De begrotin«J voor de defensie zal brieven moeten een contributie aan EEG, met Engeland als lid, is vol- '5 P™cent hoger zijn dan de vorige, de organisatie betalen, waardoor zij gens de president een gedurfde nieu- De aanmaak van bepaalde raketten automatsch ais lid worden ingeschre- we politiek van de kant van Ame- wordt verjTld; Het ?a°U1 bo™™n- ven. rika nodig om met de EEG een „han- werpers dat klaar staat om binnen Deze voorwaarde is gesteld om niet delseemeenschaD met erote moee- een kwartier na een alarm OI\ fe m strijd te komen met de postwet. lijkheden voor de vrijheid" te sme- g^en' .is. met 5° Procent vergroot De directeur-generaal van de poste- den Het aantal parate divisies in de stra- rijen was het hier echter niet mee Kennedy zei dat hii binnenkort tegische legerreserve is verdubbeld, eens. Hij verklaarde, dat de organi- Kennedy zei, dat nu Dinnenkort Dp allerlei gcbied is de defensie ver_ satie inbreuk maakte op de wctK De sterkt. organisatie heeft in Londen 150 men- De Atlantische gemeenschap had sen in dienst en zegt de beschikking een moeilijk jaa. gehad, maar was te hebben over verscheidene duizen- versterkt daaruit te voorschijn ge- den leden over geheel Groot-Brit- komen. De eenheid van de Navo is tannië. veel krachtiger geworden, aldus pre- De stiptheidsactie van de PTT- sident Kennedy. De leden zullen zich employees duurt reeds elf dagen en echter nog meer moeten inspannen, wordt gehouden als protest tegen de Kennedy zei blij te zijn, dat hij weigering van de directeur-generaal het Congres een bemoedigende me- 0m een loonsverhoging toe te ken- Morgenochtend om 9 uur begint onze halfjaarlijkse OPRUIMING met bijzondere aanbiedingen op al onze afdelingen. LEID EN K A T W IJ K Breestraat Voorstraat (Advertentie) het Congres een wetsontwerp zou Sabena-reizigers uit Moskou terug Een vliegtuig van de Sowjet-Rus- sische luchtvaartmaatschappij Aero- flut is donderdag, met achttien passa- ba=^TteTovï, dit*o£r" SSTnog a'S'.emtand'Sn dTbèsSgvTn triè! giers en 4 met-vliegende leden der twee miljard don'ar bedroeg, was ven en pakketten veroorzaakt bemanning van het Sabena-vliegtuig v00r jggj t0t ongeveei een derde van Ook de typistes in overheidsdienst dat woensdag jl. door Mig-jagers ge- het bedrag teruggebracht. Het ver- zullen een „stiptheids-actie" begin- feTanden, uit Moskou^^BrussiH aan- trouwen in de _^ar was herSteld- nen' Hun vakbond heeft „need, seen gekomen. Wreedheden in „MERDEKA" DE AMERIKAANSE in Indonesië riep „Merdeka" te naar België terugvliegen. Makassar nadat president Soekarno De nu aangekomenen zijn eerst er één van zijn oorlogsophitsende re- twee dagen in Grozny, in het noor devoeringen had gehouden. Men is den van de Kaukasus, vastgehouden. Vier bemanningsleden zijn nog in Moskou. Zij zullen, waarschijnlijk ambassadeur donderdagavond, het Sabena-toestel Katanga President Tsjombe van Katanga Amsterdamse Slo ter plas werd binnenzee nen. Hun vakbond heeft opgedragen dat zij zich aan een vastgestelde tik- snelheid moeten houden. De actie gaat volgende week woensdag in en wordt gehouden uit protest tegen de loonstoppolitiek van de regering. VERSNAPERINGEN VOOR DE PAUS daar in Nederland wel wat gepi- Nadat de Sowjet-Russische autori- heeft het Kongolese leger beschnl- De patriarch van Constantinopel keerd over, want iedereen zowel in teiten hun gedragslijn hadden be- digd van wreedheden in Kongolo, de Athenagoras I, heeft Paus Johannes Nederland als in Indonesië weet, dat paald, werden zij naar Moskou over- noordelijkste Katangaanse stad, die een mandje met Oosterse zoete ver- dit woord, dat „vrijheid" betekent, gebracht. elf dagen geleden werd bezet. snaperingen doen toekomen. Hij een anti-Nederlandse strekking Het Belgische vliegtuig schijnt, als Na het gevecht zouden volgens hem heeft deze meegegeven aan pater Le heeft. gemeld, bij zijn vlucht boven Sow- de soldaten meer dan duizend per- Guillon van het studiecentrum „Isti- Alleen de Amerikaanse ambas- jet-Russisch gebied te zijn geraakt, sonen hebben vermoord en een aan- na" te Parijs, die na zijn terugkeer 0 sadeur wist van geen toeten of Hiervoor worden twee mogelijke tal vrouwen hebben aangerand. uit New Delhi, de patriarch in het blazen. „Iedereen zegt dat oorzaken opgegeven, namelijk het Tsjombe zei op een persconferen- Phanar te Constantinopel bezocht hier", zei hij, ,,'t is zoveel als een onklaar raken van het kompas, of 't tie dat hij protesttelegrammen ver- heeft. Soortgelijke mandjes heeft de groet. Men gebruikt het zoals men door sterke wind uit zijn koers ge- zonden had naar president Kasavoe- patriarch meegegeven voor de kar- in Frankrijk zou zeggen: Vive la raken van het toestel. boe en premier Adoela. dinalen Cicognani en Bea. France." - - Ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zijn ambassadeur de hand boven 't hoofd gehouden en heeft verklaard, dat de roep „Merdeka" van de ambassadeur op een bijeenkomst op Celebes die gewijd was aan Nieuw-Guinea, geen betekenis had ten gunste of ten na dele van iemand. De woordvoerder beweerde dat 't woord Merdeka algemeen door bui tenlandse bezoekers in Indonesië wordt gebruikt als openbare groet. Volgens de woordvoerder is er voor het woord Merdeka geen woord in het Engels te vinden dat dezelfde betekenis heeft. Nu, wat voor betekenis „Merdeka" heeft kan het ministerie lezen in het Djakartaanse blad „Daily Mail" van donderdag. Dit in de Engelse taal verschijnend blad schrijft, dat Mer deka de Indonesische groet en de oorlogskreet is. „Onze oorlogskreet toen we de Nederlanders bestreden en onze oorlogskreet in de aanstaan de bevrijding van West-Irian uit de klauwen van de Nederlanders". En het blad voegt eraan toe: „De Indo nesiërs gaan naar West-Nieuw-Gui- nea en de hele weg daarheen zullen we „Merdêka" roepen". Nu begrijpen wij veel en zo begrij pen wij o.a. dat de uitroep van de Amerikaanse ambassadeur geen be paalde politieke koerswijziging van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken inhoudt. Maar _wat wij maar moeilijk kunnen begrijpen is, dat men in Amerika zó vaak ver tegenwoordigers naar het buiten land stuurt, die noch de taal van het land beheersen noch iets afweten van De storm, die gisteren over Nederland woedde, veranderde de Amsterdamse Sloterplas in een kokende bin- de mentaliteit van de inwoners. nenzee. Het water sloeg over de kademuren. Optimisme in Parijs In kringen, die nauwe betrekkingen met de Franse regering onderhouden, is donderdag vernomen, dat binnen kort geheime onderhandelingen over een staken van het vuren en de or- ganis .tie van het houden van een verkiezing over zelfbeschikking in Algerië zullen worden hervat. Men acht de vooruitzichten op po sitieve resultaten binnen de komen de vier of vijf weken gunstig. Echter, zo voegde men eraan toe, is voor zichtigheid bij voorspellingen altijd geboden. Het is bijna een publiek geheim in de Franse hoofdstad, dat een akkoord tussen de Franse regering en de Al gerijnse opstandelingen de volgende punten omvat: 1. Frankrijk erkent, dat de Sahara deel uitmaakt van het grondgebied van Algerië. 2. Frankrijk aanvaardt zonder voor behoud de uitslag van een verkie zing, waarbij de meerderheid zich uitspreekt voor onafhankelijkheid van Algerië. 3. Het Franse marinesteunpunt te Mers-el-Kebir zal door een toekoms tige onafhankelijke Algerijnse rege ring voor de tijd van minstens twin tig jaar aan Frankrijk worden ver pacht. 4. Frankrijk zal deelnemen aan de exploitatie van de oliebronnen in de Sahara. 5. Een toekomstige onafhankelijke Algerijnse regering zal juridische waarborgen bieden voor de bescher ming van de rechten van de Europese minderheid. 6. De Franse strijdkrachten zullen in de tijd tussen een staken van het vuren en de stemming over zelfbe schikking in Algerië blijven en mis schien daarna nog. De aardbevingen in Zuid-Slavië Vluchtelingen uit de door aard bevingen aan de Zuidslavische kust van de Adriatische Zee geteisterde gebieden zijn donderdag in groten getale te Split aangekomen. Donderdagavond hebben zich drie nieuwe aardschokken voorgedaan in het gebied van Makarska, wat tot gevolg had dat nog meer mensen de stad hebben verlaten. Naar schatting waren er donderdagavond nog maar 200 mensen in deze plaats achterge bleven, waar 4.000 mensen woonden. Zes dorpen in de omgeving zijn vrijwel geheel verwoest en door de inwoners verlaten. In één van deze dorpen zijn maar twee mensen ach tergebleven, oude vrouwen die niet uit hun huizen wilden. In de Franse hoofdstad toont men zich/wat ongerust over de gevolgen van de mededeling in een communi qué van de opstandelingen, volgens welke zij maatregelen treffen voor de strijd tegen „kolonialisering en fascistische groepen" in Algerië. Men vreest een nieuwe golf van moord aanslagen. In geheel Algerië kwamen donder dag door gewelddaden negen mensen van wie vijf Europeanen, om het leven en werden er 41, onder wie 17 Europeanen, gewond. Woensdagavond zijn, naar eerst donderdagavond in Algiers is ver nomen, eenenvijftig Mohammedanen uit de gevangenis van Orleansville ontsnapt via een gang die zij onder de gevangenismuren door hadden ge graven. Het begint weer in Laos Volgens de Noord-Vietnamese ra dio zijn de troepen van generaal Phoemi in Laos een grootscheepse aanval begonnen in de provincie Loeang Prabang. De radio zegt, dat de troepen van generaal Phoemi ge steund worden door Zuid-Vietnamese eenheden en kleine groepen oud-sol daten van Tsjang Kai Sjek. Radio-Laos heeft hetzelfde omge roepen en bovendien gezegd dat de aanvallers hevige tegenstand ont moeten en zware verliezen lijden. Het communistisch-Chinese pers bureau „Nieuw-China" meldt, dat prins Soevanoevong, de leider der communistisch gezinde Laotiaanse beweging der Pathet Lao, de Brits- Russische uitnodiging om zich naar Genève te begeven, teneinde te po gen aldaar tot overeenstemming te komen met de twee andere prinse lijke leiders van Laos, de rechtse Boen Oem en de tot neutralisme ge neigde Soevanna Poema, heeft aan vaard. Boen Oem en Soevanna Poema had den reeds toegezegd de reis naar Ge nève te zullen maken. NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN De sneeuwploeg ging voorbij Een vrouw in de Noorse plaats Molde zag bij het passeren van een sneeuwhoop aan de kant van de weg een schoentje uit de sneeuw steken. Zij onderzocht dit nader en groef een vierjarig jongetje uit, dat zei te hebben staan kijken naar de sneeuw ploeg die voorbijging. Het jongetje stond er wat verbijsterd bij, maar toen zijn redster hem vroeg mee naar huis te gaan om wat bij te ko men, mompelde hij, naar de sneeuw hoop wijzend, iets over een meisje. De vrouw en andere aangeroepen voorbijgangers gingen opnieuw aan het gaven en wisten ook het speel genootje van de jongen, dat met hem naar de sneeuwploeg had staan kij ken, bijtijds uit de miniatuur-lawine te bevrijden. 't Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart heeft medegedeeld, dat in 1965 vanaf Cape Canaveral de eerste „Saturnus"-raket zal worden gelanceerd, waarschijnlijk voor een vlucht rond de maan. Daarna zullen bemande vluchten volgen, die de maan zelf als reisdoel zullen hebben. De „Saturnüs"-raket zal uit drie trappen bestaan. De eerste trap zal worden aangedreven door vijf moto ren, de tweede eveneens door vijf, die echter een geringere kracht zul len ontwikkelen, en de derde trap tenslotte door slechts één motor. „Sa- turnus" zal de machtigste raket zijn, die ooit in de Verenigde Staten werd gebouwd. De raket kan ook voor vluchten rond de aarde worden ge bruikt, waarvoor slechts twee trap pen nodig zullen zijn. Bij vluchten rond de aarde zal „Saturnus" een nuttige lading van honderd ton kun nen meevoeren, en bij vluchten in de ruimte veertig tot vijfenveertig tón meer. Automatisch interlokaal telefoneren nu 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen 8 uur. py (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Buiig De storm, die gisteren langs onze kust woedde met kracht 10 en af en toe zelfs 11, is vannacht snel weg getrokken naar Denemarken en in hevigheid sterk afgenomen. Ook in ons land luwde de storm, maar vrij dagochtend wakkerde de wind op nieuw aan onder invloed van een nieuwe aktieve stormdepressie, die in 24 uur de Oceaan overstak en nu naar de Noordzee onderweg is. Deze storm is echter minder zwaar dan zijn voorganger. De aangevoerde lucht is van polaire oorsprong en wat kouder dan de afgelopen dagen het géval was. Er trekken het ko mende etmaal nog enkele randsto- ringen voorbij, daarna wordt de wind oplandiger en neemt de kracht iets af. In het algemeen blijft er echter nogal wat wind doorstaan. Verder houdt het weer een buiig karakter. Zon- en maanstanden 13 Jan.: zon op 08.44, onder 16.54; maan op 12.27, onder 00.48. Eerste kwartier. Hoogwaterstanden 13 Jan.: v.m. 8.32; n.m. 21.03. KORRELTJE Geduld en 't boomblad wordt een zijden kleed.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1