GLYCA Jos Mertens' veelzijdige faam reikt tot ver over Nederlandse grenzen „WAT MOET IK DOEN?" OPRUIMING Z.W. Waar en wanneer komen Baba Sy en Kouaté „Kan Baba Sy tegen zijn verlies?" Volgende maand grote Nederlandse manifestatie in Londen w® taanAW Liefde VRIJDAG 12 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Een van de Weidse Courant-vierkampers „Onze kansen tegen Baba Sy en Kouaté? Als Van Leeuwen zijn dag heeft, dan kan men voor een verras sing komen te staan. Persoonlijk vind ik Van Leeuwen al geweldig goed. Hij is 24 jaar en volgens mij moet hij veel kunnen bereiken, ook op internationaal gebied. De talent volste leerling van oud-Nederlands kampioen Huisman. Wat mijzelf betreft, ik heb me goed voorbereid, het moet een beetje meezitten. Dit zei ons Jos Mertens in zijn atelier, waar verleden en toekomst elkaar energiek de hand schudden: „Dat doekje hou ik zelf, verkoop-ik niet. Foto's van exposities, karika- tuurtje van Buziau uit mijn tijd als décorschilder bij de Bouwmeester revue. Mijn nieuwe ideeën komen binnenkort in die lijsten daar". In de huiskamer heeft Jos Mer tens al enige tijd twee dingen bin nen zijn onmiddellijk bereik: zijn dambord en de kaart van Spanje. „Na het toernooi gaan we naar Span je, de Feria in Sevilla. Kijken en schilderen en allicht hier en daar een stevige partij." Baba Sy wil in Nederland blijven Baba Sy, de Senegalese damgrootmees- ter, die volgende week onze gast zal zijn in de „Leidse Courant-vierkamp en si multaan" is van plan langer in Neder land te blijven dan aanvankelijk de be doeling was. Baba Sy wil zich in Neder land vestigen. Zijn eerste stap was zich in laten schrijven bij een Nederlandse damclub. Het bestuur van de damclub „Huissen", van welke vereniging Baba Sy nu lid is, zal trachten een, passende werkkring te vinden voor 's werelds snelste dammer. Wat Kouaté zal doen is niet bekend. Om in aanmerking te komen voor het 25 man sterke Leidse Courant-lezers-contingent, dat vrijdagavond 19 januari in de grote bovenzaal van „Den Burcht" te Leiden de strijd zal aanbinden tegen de Senegalese dammatadoren, Baba Sy en Kouaté. moet men als volgt handelen: Voor woensdagavond 17 ja nuari, 12 uur, stuurt u ons een briefje of briefkaart met naanj (dame of heer) adres en woon plaats. In de linkerbovenhoek vermelde men: „WIE WAAGT. DrE WINT". Donderdag 18 januari wordt op de voorpagina van De Leid se Courant de lijst van de ge lukkigen gepubliceerd. Donderdagavond 18, of uiter lijk vrijdagmorgen 19 januari krijgen de leden van ons con tingent een schriftelijke beves tiging van de redactie. Ons schrijven dient in „Den Burchi** aan de organisatoren overhan digd te worden, waarna onze lezer naar zijn gereserveerde tafel wordt gebracht. De overige tafels van de „Leidse Cdurant-simultaan" worden bezet door clubdam mers en degenen, die zich het eerst aandienen. (zonder weerga) SLECHTS 5 DAGEN ENKELE STUKS KOMT NOOIT MEER Uitsluitend merkvulpenhouders met garantie bijv.: Waterman 25.nu 12.90 Swan 26.25 nu 14.90 Blackbird 12.25 nu 4.90 3 kl. ballpoint 6.95 nu 3.69 Faber ballpoint 0.75 nu 10 voor 3.50 PI. kastpapier 1.95 nu 0.69 Fotoalbums Schrijfmappen Inkt Postpapier wolfslag BREESTRAAT 145 TEL. 23211 (Advertentie) "n Het interieur van het 250 jaar oude huis, Lange Mare 68 in Leiden, is een getrouwe afspiegeling van de rijke veelzijdigheid van de bewoner Jos J. H. Mertens. Tegenover een sterk bewogen en romantisch zeegezicht in prachtig blauw in de gang hangt een wiskundig uitgebalanceerde compositie, harmonieus geschilderd in ongenuanceerde felle kleuren. Jos Mertens is tegelijk een romanticus en een realist, een man met beide benen op de grond. Zou iemand een onjuistheid in deze uitspraak menen te bespeuren, dan moet men de succesvolle carrière van Jos Mertens als kunstschilder maar eens aan een kritische beschouwing onderwerpen. Mertens heeft zich zowel als abstract en als romantisch schilder uitstekend kunnen „verkopen". Misschien is Mertens om bovengenoemde veelzijdigheid ook een dammer van formaat. Het diagonale lijnen- en schijvenspel - op zich iets dood- nuchters, maar door onuitputtelijke mogelijkheden een uiterst enerverende en boeiende aangelegenheid - ligt hem bijzonder goed. Wil men feiten? Hier volgen ze: Jos Mertens, die de oudere generatie van de Leidse damwereld in de vierkamp tegen de Senegalese cracks Baba Sy en Kouaté zo goed mogelijk proberen te vertegenwoordigen, is met Huisman en Van Leeuwen de enige Leidse dammer, die naast plaatselijke en bondskampioenschappen een provinciaal kampioenschap wist te behalen, dat van Noord-Holland. Bijdragen aan internationale damwereld Welke lezers komen in aanmerking voor de krachtmeting? Van alle kanten komen de aanmeldingen thans binnen bij de redactie. Opvallend is het aantal gegadigden uit de omge ving van Leiden, die „het wel eens willen proberen" tegen 's werelds meest opzienbarende dammers: Baba Sy en Kouaté. Begrijpelijk zal loting moeten beslissen, wie uiteindelijk vrij dagavond 19 januari oog in oog zal zitten met de Senegalezen. Voor de goede orde wordt medegedeeld, dat al onze abon nees recht hebben zich een plaats in het Leidse Courant lezers-contingent te verwerven. Men dient zich zelf te toetsen aan de enige voorwaarde: ken ik de spelregels goed en ben ik mentaal sterk genoeg een spor tief duel aan te gaan op de hon derd velden met een der groot meesters? los Mertens, die ir 1911 in Breda geboren werd, begon op 16-jarige leeftijd het dammen als theoreticus te beoefenen. Dat h\i de bestudering van het damspel grondig aanpakt wordt verduidelijkt door de omstan digheid, dat hij 's werelds grootste eindspel-componeur is. Meer dan 1000 eindspelen staan op zijn naam. Dit is echter niet de enige bijdrage, die Jos Mertens aan de internationale damwereld leverde. Jos Mertens is ook uitvinder van het zgn. „Telraam- systeem", een methode, waardoor 20- wel het dam- als het schaakspel automatisch ontwikkeld kan wor den. Een serie publicaties in „De Damgids" in 1947, die hij me? oud wereldkampioen Ben Springer op richtte, werd aanleiding, dat het ar- bitreren van afgebroken partijen werd vervangen door het huidige „uitspeelsysteem". In 1950 organiseerde de heer Mertens de eerste blindspeel-simul- taan, waarbij wereldkampioen Piet Roozenburg het tot vijf partijen te gelijk bracht. In 1960 kwam Jos Mertens van een studiereis naar Egypte thuis met het bewijs, dat het 144-ruitenbord, waarop in Canada veel wordt ge speeld, stamt uit een godsdienstige cultus onder koningin Hatsjepsut. A ls Jos Mertens en zijn eentgenote op kunstreis gaan naar het buiten land, gaat hij ook steevast „een bab beltje maken en eer. partijtje «pelen" met bekenden. Die bekenden zijn dan mensen, wier namen regelmatig verbonden zijn aan internationale Jos Mertens gefotografeerd in zijn atelier temidden van zijn scheppin gen. Op de voorgrond staat „Cleo patra" een compositie in zwart-wit. Op de achtergrond hangt „Droom- jockey" een schilderij, waar de schilder veel goede kritieken op kreeg. (Foto: „De Leidse Courant") toernooienJe moet het maar we ten, wie er zoal in Leiden wonen. Het is met mijn dammen eigenlijk precies hetzelfde als met het schilde ren. Je begint ergens aan en al wer kend gaat er iets groeien, dat een ander kan waarderen of niet". Jos Mertens loopt niet te koop met zijn verdiensten op de manier van: „en toen en toen". Al luisterend begon er bij ons „ook iets te groeien", om met de woorden van Mertens te spreken. Men behoeft niet te raden of het in ons geval waardering is of niet. „LEIDSE COURANT-VIERKAMP" le partij Woensdagavond in bovenzaal van rest „In den Vergulden Turk", 7.30- 10.30 uur. 2e partij: Donderdagmiddag ten huize van de heer Jos Mertens, Lange Mare 68 te Leiden, 11-3 uur. 3e partij: Donderdagavond in bovenzaal van rest. „In den Vergulden Turk", 7.30- 10.30 uur. Toernooileider is de heer Huisman, oud-Nederlands kampioen. Bij alle ontmoetingen hebben belangstellen den en supporters vrij toegang. „LEIDSE COURANT-SIMULTAAN" Baba Sy en Kouaté spelen mon ster-simultaan in de grote zaal van „Den Burcht" onder auspiciën van de Leidse Courant. Baba Sy en Kou até binden de strijd aan tegen een contingent Leidse Courant-lezers. Aanvang vrijdagavond 7-30 uur. Afloop pl.m. 11.30 uur. Tussen de vele aanvragen om deel te mogen nemen aan het grote „Leidse Courant"-damtoernooi volgende week in de grote zaal van „Den Burcht", waarin de Senegalese meesters Baba Sy en Kouaté in een simultaanseance uitkomen, vonden wij enkele leuke reacties. Een zekere mijnheer L komt zelfs - wanneer het lot hem gunstig gezind is en hij één van de 25 uitverkorenen is - met grote moed en vertrouwen in zijn vechtlust naar Leiden voor het monstertoernooi, In zijn aanmelding schrijft deze dam vriend o.a. „Gaarne zal ik mijn krachten meten met Baba Sy (hij kan toch wel tegen zijn verlies?). Ik ben geen bekend kampioen van Leiden e.o., ik wil echter deze kans mijzelf met één slag beroemd te maken niet voorbij laten gaan". De heer J. F. schrijft: „Aan uw oproep in uw blad van woensdag 10 januari geef ik gaarne gehoor, in de hoop ook tot een van de uit verkoren damminnaars te behoren. Tevens zou ik u willen danken voor datgene, wat u hiermee voor onze damliefhebbers gedaan hebt." „Ondanks dat ik in Berkel woon (ik ben verloofd met een meisje uit Stompwijk) lees ik altijd met veel genoegen bij mijn a.s. schoon ouders uw dagblad Ik vond hierin aanleiding mij op te geven voor het a.s. toernooi tegen de twee beroemde Senegalezen," aldus het schrijven van een heer uit Berkel. De heer B. uit Noordwijkerhout tenslotte: „Toen ik in uw blad dan ook vanavond begon te lezen en deze gebeurtenis las, heb ik direkt dit briefje geschreven, waarin ik u zou willen verzoeken, mij, indien mogelijk, een kans voor deelname aan deze wedstrijd te geven. Ik ben geen clubspeler, maat speel met hartstocht serieuze dam- partijen." Uit deze „bloemlezing" moge blijken, dat de heren Baba Sy en Kouaté volgende week in Leiden een aantal dammers tegenover zich krijgen, die met het vaste voornemen te winnen aehter de borden plaatsnemen. Makkelijk is dat niet, zelfs voor de sterkste spelers. Al leen al het genoegen tegen deze matadoren te spelen, is echter de moeite waard naar Leiden te komen. INITIATIEF VAN KEUKENHOF De Nationale Bloemententoonstel ling „Keukenhof" heeft het initiatief genomen voor het organiseren van een grote toeristische manifestatie in Londen, welke zal plaats vinden van 19 februari tot 3 maart 1962. Als naam voor dit evenement is geko zen „Dutch Flower Festival 1962" en de plaats is een van Europa's groot ste warenhuizen, Selfridges Ltd. in Oxford Street. In dit monumentale gebouw zal op de 3e verdieping een miniatuur Keukenhof worden aange legd, waar ruim 15000 tulpen, nar cissen, hyacinthen en andere bolge wassen in volle bloei te zien zullen zijn. Bovendien zijn 30.000 narcissen gereserveerd voor de decoratie van andere afdelingen van het warenhuis en de etalages. Daarnaast zal een groot informa tiebureau worden ingericht waarin vertegenwoordigd de ANW, de VW combinatie Holland en de vervoers ondernemingen die betrokken zijn /bij het verkeer tussen Nederland en Engeland, zoals KLM, Stoomvaart maatschappij Zeeland, Nederlandsche Spoorwegen en Holland Amerika Lijn. Tijdens permanente filmvoorstel lingen zullen de nieuwe kleuren film van de Keukenhof en andere toeristische films over Nederland worden vertoond. Het Nederlands toerisme en de Keukenhof zullen voorts een ereplaats krijgen in een 18-tal van de imposante etalages van dit warenhuis, dat gelegen is aan een van de drukste winkelstraten van Londen. Belangrijke medewer king aan dit Dutch Flower Festival wordt bovendien verleend door een aantal fabrikanten van bekende Ne derlandse merkproducten, die daar door in niet geringe mate de finan- Op verzoek van Justitie ROEKELOOS RIJDER DIREKT IN CEL De rechtbank te Haarlem heeft gistermidag op verzoek van de offi cier van Justitie de onmiddellijke ge vangenneming bevolen van de 24- jarige magazijnchef J. van D. uit Haarlem. De man heeft in de nacht van 9 september op de Zantvoortselaan met zijn auto links gereden. Daarbij is hij in botsing gekomen met de 24- jarige scooterbestuurder F. Grabben- haus uit Overveen, die zo ernstig werd gewond, dat hij later is over leden. Van D. zou onder invloed zijn geweest. De officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van een jaar, ontzeg ging van de rijbevoegdheid geduren de vijf jaar en beval de onmiddel lijke gevangenneming. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 25 januari. Geen vogelkooi vlak bij t.v. Wanneer men zowel 'n t.v.-toestel als een vogelkooi met inhoud bezit, dient men deze twee een flink eind van elkaar af te plaatsen. In de praktijk is het nl. gebleken, dat heel wat vogeltjes hun leven lie ten bij de t.v.-uitzendingen, niet zo zeer door de aard van de program ma's, als wel door de hoge fluittonen, die sommige toestellen produceren. Deze tonen zijn niet voor het men selijke oor bereikbaar. De hoge to nen irriteren de gevederde huis- vriehden zo, dat zij dra met gestrek te pootjes op hun rug in de vogel kooi liggen: dood. Van de uitstraling blijken de dieren weinig last te heb ben. Het is niet noodzakelijk de vo gelkooien in een andere kamer te plaatsen, wel dus zover mogelijk ver wijderd van de kijkkast. Uw vogel kan niet tegen t.v., wat een wonder! Wij kunnen er ook niet tegen. ciering van deze grote opzet hebben mogelijk gemaakt. Tijdens deze Nederlandse 14 da gen in Londen zullen de bezoekers van het warenhuis ook worden ge confronteerd met typisch Nederland se aspecten, zoals een draaiorgel, 'n pottenbakker, een klompenmaker, onze charmante bloemenmeisjes, na tionale klederdrachten, enz. Naar wordt verwacht zullen omstreeks 'n miljoen Engelsen aldus de gelegen heid krijgen kennis te nemen van de toeristische aantrekkelijkheden van Nederland. Albert Milhardo heeft de taak op zich genomen t.b.v. de Nederlandse organisatie als coördinator in Lon den op te treden. DR. E. J. S W A A B'S V E R E Alléén helpt direct! NIGDE FABRIEKEN (Advertentie) zonder DOOR GABRIEL GORRIS 47 „Zielige jongen? Als je met drie- en-twintig concertmeester wordt, heb je, meen ik, toch zeker geen reden tot klagen!" Het duurde even eer haar weer woord kwam. „Hij houdt van mij". Het was of de bliksem mij trof. In mijn jaloezie was ik blind en doof. „Hij houdt van mij", had zij gezegd, maar in mijn gevoel had zij beweerd dat zij zélf „Hoor eens Cécile", zei ik scherp, „ik heb een hekel aan blindemanne tje spelen! Je hebt geen recht iets voor me verborgen te houden! Zeg me de waarheid!" „Dat heb ik gedaan. Er was een beving in haar stem; ik begreep: ik had haar pijn gedaan. Maar als altijd in zulke ogenblikken was ik te egoïstisch om mijn fout te erkennen en striemend opnieuw: „Ik wil niet bedrogen worden!" Zij stond op 't punt in snikken uit te barsten. Haar lippen trilden; eens klaps beet zij haar tanden op elkaar en wendde met een ruk haar hoofd opzij. Nu moest ik oppassen, anders zou zij weglopen, dacht ik. Ze had het vroeger al eens gedaan: ik wist uit ervaring, dat zij zich op 'n gegeven moment geen Jer meer zou aantrek ken van het publiek en mij eenvoudig voor aap zou laten zitten. En van de wandeling door de duinen des avonds zou niets terecht komen Ik zweeg dus. Zij ook. Zij was nu helemaal met de rug naar mij toe gaan zitten en scheen voor zich uit te staren over zee, naar de blinkende einder, waar witte zeilen langs de azuren hemel schoven. Na minuten zei ze zonder zich om te wenden: „Ik geloof dat het beter is, als we hiér vandaag gaan Zij wachtte mijn antwoord niet af, veerde ineens recht, klopte zich het zand van het lichaam en liep lang zaam toe op de rij badhokjes, die het oostelijk strand bezoomden. Ik dacht: daar had je 't al, en ging haar schoor voetend achterna. Naast haar, legde ik mijn arm om haar middel. Maar zij rukte zich los, of een adder haar beet. „Nee", zei ze geraakt, „niet doen!" Vijf minuten later stond ik voor de kleedhokjes haar or te wachten. Ik wachtte een kwartier, begon al onrustig heen en weer te drentelen, toen een badmeester op mij toetrad. Of ik op „madame" wachtte?, vroeg hij. Ik knikte: „Oui, oui. Madame was al weggegaan vóór ik naar buiten kwam, vervolgde hij en zijn vinger wees in de richting van de hoger gelegen hotels. Zij had mij dus laten staan. Met driftige pas, innerlijk verbeten, repte ik mij naar de stenen trap, die naar de promena de en rijweg voerde. Eenmaal boven, tussen de drukte der wandelaars, ma tigde zich mijn gang. Verduveld, waar kon zij uithangen? Zij was weg gelopen, jawel! Maar waarom? Na tuurlijk, omdat zij begreep, dat ik haar had doorzien., omdat ik gelijk had, toen ik haar verweet, dat zij mij bedroog met Jacques. Gelijk was er een angst in mij, die snel groeide tot een obsessie. Als ik haar nu niet terugvond! Als zij eens in haar eer'je per taxi terug was naar haar familie in Brussel, waar wij logeerden En ik, terug op de „Ruwhorst", mor gen of overmorgen een brief van haar kreeg: „Beste Frank.het spijt me, maar het is uit tussen ons. Ik zal je nooit vergeten". Enzovoorts. Het gebruikelijk sentimenteel geschrijf, waarmee gevoelige naturen een eind plegen te maken aan hun amoureuze avonturen. Zonder dat zij het wist, kwetste ik haar in deze veronderstelling op nieuw. Omdat het een brutale mis kenning was van haar ernstige aard en wezen, haar liefde en trouw. De kwestie was, dat ik mijzelf in haar projecteerde, voortbouwde op mijn achterdocht en jalouzie en blind van hartstocht zelfs haar eerlijke open hartigheid verkeerd uitlegde. Na een half uur zoeken vond ik haar op het parkeerterrein in de au to zitten. Ik herinner mij het moment nog helder. Eerst was ik verrast. Blij en opgelucht. Maar zij mocht daar niets van merken! De blijdschap zou voor mij alleen zijn! Zij echter moest de indruk krijgen, dat ik volmaakt onverschillig was en niet anders had verwacht dan haar in de wagen aan te treffen. Haar gezicht verried dui delijk, dat zij spijt had van het inci dent. Welnu, ik zou haar laten voelen wat zy mij gedaan had! Liefst zou ik naar een eenzame plek zyn gere den en haar geslagen hebben, tot zij mij smeekte op te houden en weer goed met haar te zijn. Nimmer nog was het verlangen haar lichamelijk pijn te doen zo sterk in mij geweest. Het ging gepaard met een bizar gevoel van wellust en eerst nu weet ik zeker, dat ik in diep ste wezen behept was met hetzelfde sadisme, waarmee da Ponte mij in mijn jeugd had gekweld. Maar zoals de vrees voor mijn vader de mooie duivelin ervan had teruggehouden zich op mij: het „kleinte" uit te vie ren, zo was ook ik te laf om Cécile te mishandelen:.nog was zij niet de finitief de mijne.ik durfde geen risico nemen. Mocht ik haar dus niet met haar lichaam laten betalen, dan met haar hart! Ik startte kalm de-auto en speelde mijn wreed spel, weerde al haar po gingen tot toenadering of, zat onver schillig achter het stuur of floot een deuntje, terwijl ik met opzet lang zaam reed en meer dan gewone aan dacht voorwendde voor het vrouwe lijk schoon, dat wij op de terugweg naar Brussel passeerden. In mijn hoogmoed en zelfoverschatting was ik mij niet bewust, dat ik door mijn handelwijze alleen maar haar mede lijden opwekte. Haar minachting ook, voorzover zij, bij haar eerlijke ge voelens jegens mij, daartoe in staat was. Het beoogde effect bleef dan ook volmaakt uit. Mijn spel was te grof en op de duur te doorzichtig om haar murw te krijgen. Des avonds voelde zij niets voor een wandeling; er bleef een vreemd, gevoileerd tim bre in haar stem en toen ik de vol gende dag na het afscheid alleen te rugreed naar het noorden, was ik dodelijk ongerust. Ik heb dit voorval vermeld, omdat het tekenend is voor mijn mentaliteit in die jaren. Een mentaliteit van ma teloos egoïsme, waarin niets was van die edele zelfverloochening, die of- ferbereide liefde, die de voedingsbo dem is van het geluk in ieder waar achtig christenhuwelijk Cécile echter ik ben er nu van overtuigd moet heel de lange verlovingtijd door in stilte een harde strijd gevoerd hebben, om trouw te blijven aan het eens gegeven woord. Zij was te in telligent om blind te blijven voor mijn fouten. Maar zij heeft mij niet in de steek willen laten; in 't diepst van haar hart heeft zij wel gehoopt dat alles zich tenslotte ten goede zou keren, als wij eenmaal verenigd wa ren door het sacrament. Eén avond van zwakheid (van haar) en lage triomf (van mijn kant) vervroegde het tijdstip van ons hu welijk!

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10