VERWACHTINGEN INZAKE P.B.O. NIET VERVULD opruiming Midza-zaken Wijzigingen in Mammoetwet Rapport over Katanga IN 1887 BEGON ALBERT HEIJN ZIJN EERSTE KRUIDENIERSZAAK Met 4.000 man personeel wordt 75-jarig bestaan gevierd HACHELIJK AVONTUUR VAN TWEE VISSERS OP DE WADDENZEE Oudste tweeling overleden minister Luns. dat het Ka" DONDERDAG 11 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Joan Haanappel in het ziekenhuis Joan Haanappel, de Nederlandse kunstrijdster, die bij een training in Wenen voor de Weense ijsrevue tijdens een opsprong voor een dubbele Rittberger een dijbeenspier heeft gescheurd, ligt op het ogenblik in het Franz-Josef- ziekenhuis in Wenen waar zij volstrekte rust moet houden. Foto: gelukkig komt Norbert Felsinger, haar partner in de revue, en weldra in het leven, haar vaak troosten. Kon. Nederl. Middenstandsbond: Wanneer V in de in koopt, is Uw spaarkaart snel volgeplakt Bewegingsvrijheid voor recruten in burgerpakje? Omdat de order in de reeds jaren lange praktijk steeds een wassen neus is gebleken, overweegt de chef van de generale staf het gebod om dienstplichtigen gedurende hun eer ste dienstjaar, de recrutentijd, ook thuis het uniform te laten dragen in te trekken. „Beter geen order, dan een order waar de gek mee gestoken wordt", moet de ohef gedacht hebben; een order, die door de praktijk een farce wordt en haar uitwerking volkomen mist, acht de generale staf nadelig voor de krijgstucht. De staf is tot deze mening gekomen, omdat con trole op het naleven van dit militair gebod onmogelijk is. Het zal evenwel niet worden toe gestaan, dat de dienstplichtigen na de dienst 's avonds in de legerplaat sen een burgerpak dragen. Dit is wel het geval bij de Amerikaanse en Westduitse strijdkrachten. Politie-auto reed voetgangster aan Op het Damrak in Amsterdam is gistermiddag een 51-jarige voet gangster, mevr. A M. V., door een wagen van „vijf maal acht" aangere den. Mevr. V. brak beide benen en werd in een ziekenhuis opgenomen. De politie zal het beoordelen van de schuldvraag in deze aanrijding aan de officier van justitie overla ten. Voor de derde maal heeft de Twee de Kamer een nota van wijzigingen op het ontwerp-Mammoetwet ontvan gen. Ook nu weer wordt in de toe lichting betoogd, dat minister Cals voor constructieve suggesties ten aan zien van dit omvangrijke onderwijs- stuk blijft openstaan. De bewindsman vertrouwt er op spoedig met de volksvertegenwoordiging over de mammoetwet te kunrjen debatteren. De nu voorgestelde wijzigingen ko men op het volgende meer: De inrichting van het onderwijs aan de opleidingsscholen voor kleu terleidsters wordt meer in overeen stemming gebracht met de in de mammoetwet reeds gewijzigde cur susduur van deze scholen. Een voorbereidende leerkring van de kweekschool voor onderwijzers mag slechts ontbreken, indien de kweekschool met een school voor H.A.V.O. in één scholengemeenschap is verenigd. Behalve een wijziging voor het be roepsonderwijs stelt de nota voor dat bij de vaststelling van het plan van scholen de onderwijsraad moet worden ingeschakeld. Nieuw lyceum verboden voor naaldhakjes Te Dordrecht is een nieuw gemeentelijk lyceum geopend Vanaf de eerste dag echter zal de prachtige school,niet betre den mogen worden door jonge dames met naaldhakjes onder haar schoentjes. De rector, dr. I. Vijlbrief, heeft het dragen van naaldhakjes op school ver boden. Als de meisjes toch op naaldhakjes naar school willen komen, zo zei hij, moeten ze maar zorgen, dat er sloffen klaar staan in de vestiaire. De school is voorzien van kostbare vloeren en die kunnen niet on gestraft beschadigd worden, al gebeurt dit ook nog zo kittig In een rapport aan de Veiligheids raad over de toestand in Kantaga heeft Sture Linner, de vertegenwoor diger van de Verenigde Naties in Kongo, woensdag verklaard, dat de onzekere militaire toestand in Ka- tanga voor een groot deel kan wor den toegeschreven aan de activitei ten van niet-Kongalese elementen. De kern van deze groep is, aldus Linner, nog vrij in haar bewegingen, omdat zij aan de V.N.-strijdkrach- ten heeft weten te ontkomen. Vol gens zekere inlichtingen zou een groep van achtendertig huurlingen, samengesteld door twee Fransen en onder leiding van een Franse ko lonel de spil van de Katangaanse operaties in december zijn geweest, zo verklaarde Linner. De incidenten en de spanning in Katanga zijn snel verminderd, aldus Linner. In Elisabethstad is het thans rustig en het dagelijks leven heeft hier zijn normale loop hernomen. Een nieuwe bron van onrust is ech ter ontstaan door terroristische acti viteiten van Katangaanse gendarmes en zekere nietlKongolese elementen aldus het rapport. Gizenga blijft thuis. De Kongolese plaatsvèrvangende minister-president, Gizenga, heeft de regering te Leopoldstad woensdag meegedeeld, dat hij in Stanleystad zal blijven. Het parlement in Leopold stad had hem gelast dadelijk naar de hoofdstad te komen. Gizenga was niet met een speciale opdracht naar Stanleystad gegaan. Hij is in september voor een week naar Stanleystad vertrokken om pri- vézaken te regelen, maar hij is -se dertdien niet naar Leopoldstad te ruggekeerd. Het Zuidslavische vissersdorp Podgora, aan de Dalmatische kust, is donderdagmorgen vroeg door een krachtige aardbeving getroffen. Vol gens de eerste berichten werden een man gedood en verschillende an dere personen gewond. Zondag en maandag deden zich reeds 21 aard bevingen voor, waardoor twee men sen werden gedood, tien gewond en 400 gezinnen dakloos. De Koninkijke Nederlandse Mid denstandsbond constateert in een adres aan de Tweede Kamer, dat in tien jaar praktijk de verwachtingen inzake de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie nauwelijks zijn vervuld en dat van een groeiende solidariteit van werkgevers en werknemers in dit verband slechts bij uitzondering kan worden gesproken. Het adres is ingezonden in verband met het de bat volgende week, in de Kamer over de P.B.O. Het hoofdbestuur van de K.N.M.B. heeft zijn mening gevormd na breed voerige voorbereidingen in alle gele dingen van zijn organisatie en na raadpleging van deskundigen van on derscheiden staatkundige en levens beschouwelijke richting. Een der doelen van de wet op de bedrijfsor ganisatie, zo stelt de KNMB in zijn adres, was het overbruggen van de klassetegenstellingen en het schep pen van een vertrouwenssfeer, waar in de samenwerking van ondernemers en werknemers tot verdere ont plooiing en intensivering zou kunnen komen. Een der andere voorname doelein den, de in beginsel ook door de KN MB voorgestane decentralisatie in wetgeving en bestuur op sociaal-eco nomisch terrein, is blijkens de prak tijk nog steeds ver van verwezenlij king. De neiging van de centrale over heid, om belangrijke taken aan be- drijfslichamen over te dragen is in feite gering. Op economisch terrein zijn de acti viteiten van de bestaande bedrijfs- lichamen op een enkele uitzonde ring na eveneens zeer beperkt gebleven. Uitgangspunt dient te zijn, dat de vrije organisatie bij uitstek het demo cratisch werkend orgaan is, dat de levenssappen voor het publiekrech telijk lichaam dient aan te voeren en niet andersom. Dientengevolge dient meer aandacht te worden geschonken aan een goede taakafbakening tussen publiekrechtelijk orgaan en vrije or ganisatie. Met betrekking tot de praktijk van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie op het terrein van het mid den- en kleinbedrijf wordt opge merkt, dat, nu met de werkzaamheid van de hoofdbedrijfschappen, detail handel en ambachten en de raad voor het midden- en kleinbedrijf gedu rende enige jaren ervaring is opge daan, geen onverdeeld gunstig oor deel hierover kan worden geveld. De bond meent, dat de ontwikke ling van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie in de komende ja ren meer aan haar doelstelling zal beantwoorden, indien slechts die or ganen worden gecreëerd, waarvan de nuttigheid, t.o.v. de desbetreffende sector van het bedrijfsleven duidelijk naar voren treedt. De KNMB is bereid zich open te stellen voor constructief beraad waardoor wellicht thans nog be staande weerstanden kunnen worden overwonnen, aldus besluit het adres aan de Tweede Kamer. Veldloop noodlottig voor militair De 19-jarige dienstplichtig soldaat A. J. Hondelink uit Hengelo is dins dagmorgen tijdens een zware veld loop ineen gezakt en ter plaatse ge storven. De soldaat was gelegerd in het depot van de intendancetroepen in de Van der Falmkazerne te Bus- Op 27 mei 1887 nam de 22-jarige Buitenland. Abert Heijn van zijn vader een klei- De buitenlandse belangen van het ne kruidenierszaak in Oostzaan over. concern zijn gering. 98 Procent van Daarmede legde hij de grondslag de belangen ligt in Nederland maar voor het bedrijf, dat dit jaar zijn 75- indien het marktgebied zich onder in- jarig bestaan zal vieren met 4.0B0 vloed van de E.E.G. zal gaan uitbrei- man personeel, verspreid over het den, bestaat de kans dat ook het ves- hele land. In 1895 opende de stichter tigingsgebied zich tot over de grens zijn eerste filiaal. Het kwam in Pur- gaat vergroten. Voorlopig acht men merend. Tevens begon hij zelf met het het vooruitzicht daarop nog niet branden van koffie, en daarmee leg- groot. Er is in eigen land nog zoveel de hij de grondslag voor de eigen te doen. produktiebedrijven, naast het in om- DICHTER WEIGERT PRIJS De Nederlandse dichter Gerrit Kouwenaar heeft een prijs gewei gerd, die hem door de stad Antwer pen werd toegekend, aldus meldt 't Belgische blad „Het Laatste Nieuws". Gerrit Kouwenaar heeft verklaard, dat „een dergelijke kleine prijs be hoort gegeven te worden voor een enkele tijdschriftuitgave of aan iemand met een kleine produktie. Als die gegeven wordt voor een ge dicht uit een grote cyclus, zoals nu is gebeurd, moet men eerder van discriminatie dan van bekroning spreken". Op 25 januari zal mgr. dr. R. R. Post, hoogleraar aan de Nijmeegse Universiteit zijn zilveren ambtsju bileum vieren. Prof. Post doceert aan de theologische faculteit kerkgeschie denis der Middeleeuwen en van de nieuwe tijd. Naar de doodsoorzaak zal in het Centraal Militair Hospitaal te Utrecht een diepgaénd onderzoek worden in gesteld, omdat het de artsen als een raadsel voorkomt, dat deze gezonde militair, die alle keuringen glansrijk heeft doorstaan, bij de veldloop is bezweken. Albert Heijn richt zich op supermarkets Ter gelegenheid van het feit, dat Lagere Nijmeegse ambtenaren ongelijk De opzienbarende klachten, die enkele lager geplaatste gemeente ambtenaren van Nijmegen bijna een jaar geleden bij de justitie hebben ingediend tegen vijf van hun chefs, allen hoofdambtenaren van de ge meente, zullen niet leiden tot een strafvervolging. Na een zeer diepgaand onderzoek door de rijksrecherche heeft de of ficier van justitie te Arnhem beslo ten, een klacht wegens meineed van de kraandrijver Papenhoven tegen de havenmeester Klein jan te sepo neren en ook geen vervolging in te stellen tegen de hoofdambtenaren van de plantsoenendienst en de openbare nutsbedrijven, die van wanbeleid waren beticht. Tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering heeft de burgemeester, mr. Ch. Hustinx, met vreugde hiervan gewag gemaakt en meegedeeld, dat het personeelsbeleid bij de gemeente Nijmegen onveran derd zal worden gehandhaafd. Na redding verdween kotter in de diepte De twee opvarenden van de garna- lenkotter Delfzijl 51 „Gersom" .heb ben woensdag een hachelijk avontuur meegemaakt, toen tijdens het garna- lenvisen op de Waddenzee hun net ten bleven haken. De 16 meter lange kotter kapseisde binnen de minuut, een kwartier later verdween zij in de golven. Door de oplettenheid van S. Koornstra, schipper van de Harlingen-13, zijn de vissers van de „Gersom" op het nippertje gered. De 31-jarige schipper G. Jansema uit Delfzijl, had al een kwartier in het water gelegen en was verstijfd van kou. Zijn knecht, de 0-jarige A. Jan sema zat boven op de kiel van de ge kantelde kotter. Onmiddellijk na zijn redding verdween het schip in de diepte. Schipper Jansema was 's morgens tussen Harlingen en Terschelling aan het garnalenvissen. Plotseling bleef het bakboordnet haken. De achter mast knapte af en even later stokte ook het stuurboordnet. De giek vloog omhoog en daardoor zaten de zware staaldraden alleen nog aan de top van de mast bevestigd. De schuit lag binnen een minuut op haar zijkant. De schipper raakte met zijn been bekneld tussen de deur van het stuurhuis. Toen het vaartuig geheel op zijn kop lag, werd, door de druk van het water, de deur weer geopend. Schipper Jansema, die niet kon zwemmen, schoot naar de oppervlak te en wist een boei en enkele lege garnalenkisten te pakken, waarop hij bleef drijven. Zijn knecht A. Jansema was op het moment, dat het vaartuig kantelde in het vooronder om een kopje koffie voor de schipper te halen. Met veel moeite wist hij zich door het roefluik naar buiten te wringen. Hij greep de railing en op het moment, dat het vaartuig ondersteboven draaide klom hij op de kiel. Schipper Koornstra, die gezien had dat de Delfzijd-51 in moeilijkheden verkeerde, liet direct zijn eigen net ten halen en voer met de Harlingen- 13 op volle kracht naar de plaats van de ramp. Hij wist met behulp van zijn knecht de schipbreukelingen aan boord te hijsen. Waardoor het schip is blijven ha ken is niet bekend. Vermoed wordt dat het op een vliegtuigwrak is blij ven steken, daar, voor zover bekend er geen scheepswrakken in de buurt liggen. Vannacht omstreeks twee uur is op 94-jarige leeftijd overleden de heer Jan Bleek. In 1958 stonden dè heer Jan Bleek en zijn broer Cornells Bleek, die op 91-jarige leeftijd in Alkmaar overleed, bekend als de oudste tweeling van Nederland. De heer Jan Bleek bekleedde op zijn 94- jarige leeftijd nog tal van bestuurs functies in vele verenigingen. vang groeiende distributienet. Door elk jaar hogere omzetten te behalen, zo verklaarde gisteren de heer G. Heijn, zoon van de oprichter, aan de pers, wisten de stijgende KCIeBeIul„u vall kosten op te vangen. Hierbij hadden h t kruid|niersbedrijf van Albert wij de steun van de grondstoffen- Heijn Ny dit j 75_jari be_ markten en van de zelfbediemngs- t j t h f d J d b Bt Winkels, alsmede van het nieuwste hesnrekinv met He ners met. verschijnsel: de supermarkets. Door Eedeeld dat de concernomzetten in dit systeem ook wisten wij, aldus de fa?,ee^: 'n voorzitter van de raad vaA bestuur, l?!' beL°°r!,J:"fïSSJSrfS?. de vijfdaagse werkweek op te vangen, „n een sti'iein» met ait velfHe die thans met succes is ingevoerd. Het °P fstM1'1E met in mei te vieren feest zal verdeeld Percentage m 1962. De komende worden over Amsterdam (drie vie- nieuwe investeringen zullen voorna- ringen), over Zwolle, Roosendaal en mehjk liggen op het gebied van de Sittard (elk één viering). Voorst bouw van supermarkets die, volgens Aetherklanken houden de bedrijfsleiders een her denking in het Kurhaus te Scheve- ningen. Over de historie van het jubileren de raad van bestuur, in een groeien de behoefte voorzien. De laatste zes jaren heeft het bedrijf een grote groei ondergaan en zijn de cijfers ongeveer verdubbeld. Men hoopt, als alles goed gaat, op wederom een ver dubbeling voor het volgende zes jarige tijdvak. Op kortere termijn de kruideniersbedrijf werd o a. het hoopt men de stijgende kosten (het volgende meegedeeld. In 1920 werd bedrijf is bijzonder loonintensief en de firma een naamloze vennootschap dus de ioonontwikkeling van grote en droeg de stichter de leiding over betekenis) door een stijging van de aan zijn zoons Gerrit en Jan, beiden omzetten en door uitbreiding van 't thans nog leden van de raad van be- assortiment te kunnen compenseren. stuur. In 1955 werd (te Roterdam) de eerste supermarket geopend. In 1960 m werd een begin gemaakt met de bouw Prof. DuVIlStee acht ZICH van het nieuwe distributiecentrum m J Zaandam, dat uitgerust wordt met het mr 11111G K<J^rII<rrl modernste transport- en opslagmate- UUUI IIII LiUIla IJClClIigU riaal. In 1945, op 80-jarige leeftijd, isS de oprichter gestorven. Prof. mr. F. J. F. M. Duynstee heeft. - zo deelt hij mede - dinsdag aan de Toekomst minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, geschreven, dat hij Zijn gelijknamige kleinzoon is vanwege de uitlatingen van de minis- thans een der leidende figuren, ter op 3 januari in de Tweede Kamer. Diens streven is: overschakelen van zich niet langer ter beschikking kan bedieningszaken naar zelfbediening stellen voor het lidmaatschap van de en vandaar naar de supermarkets, examencommissie voor de buiten- Dat streven staat voorop. Op langere iandse dienst. Deze uitlatingen acht termijn heeft hy nog veel meer plan- prof. Duynstee beledigend, nen o.a. een nieuw hoofdkantoor in Prof Duynstee verklaart, dat hij Zaandam. Ook bestaat het plan om hierbij doelt de opmerking van bulk uit het buitenland' aangevoerde ™erlid Van de Wetering naar het oor wijnen worden gebotteld. Wat de pro- ?eel van de regering zeer terecht duktiesector betreft, een derde deel heeft opgemerkt, dat de buiten-par- van de omzet van het kruideniers- lementaire groeperingen „op zeer on- bedrijf wordt in eigen fabrieken ge- nationale wijze de regering voor de maakt. voeten hebben gelopen". HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.09 Nieuws. enNSOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radio krant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de huis vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Sopr. en piano. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. septet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette- muz. 13.40 Gram. 13.55 Idem. 14.05 Schoolradio. 14.25 en 15.40 Gram. 15.45 Amus-muz. 16.15 Lathyrus en heide, praatje. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voodr. 17.20 Vicaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmo- nie-ork. 18.20 De hangmat. 18.50 Re- geringsuitz.: voor de middenstand.. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Geestelijke liede ren. 20.20 Gevar. progr. 21.20 Kon. Mil.kapel. 21.50 Gram. 22.00 Orgel- conc. 22 30 Nieuws. 22.40 Wijd' als de wereld, lezingen. 23.40 Kamerork. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, praatje. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Strijk- kwart. en piano. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Rege- ringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Sopr., altblokfluit en clavecimbel. 14.30 Muzikaie lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Meisjeskoor en piano. VPRO: 19.30 Gram. 19.50 Daarom praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Vrede in onze wereld?, lezing. 20.20 In de schaduw van het Delta-plan, docu mentaire. 20.50 Wereld in beweging, lezing. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.30 Droge aarde, hete vlakten en de han den der Gode bespelen de mensen, klankb. over India. 22.00 Instr. trio. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: Het kinderloze huwelijk, gespr. VARA: 23.00 Soc. nieuws, in Esperato. 23.10 Strijkkwart. 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Espresso. 21.00 TV-film. 2L2S Gevar. progr.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8