LEIDSE PAPOEASTUDENT VOOR DUITSE T.V. EEG-ministerraad in Brussel Werkloosheid in Duinstreek nam toe ONDERCOMMANDANT BULTINK KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN De pokken in W. Duitsland Weerbericht Marinevliegtuig maakte noodlanding bij Noordwijk 2 3 B 5 H27 DONDERDAG 11 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 sen van hoge leeftijd op elk gebied. De 20e eeuw begon als de eeuw van het kind. In het midden van dit tijdperk kan met recht gesproken worden van de eeuw van de ouder dom. De laatste jaren breidt deze zorg zich zelfs uit tot de culturele richting door het streven aan de bejaarden ontspanning te geven en hun vaak eenzaam en eentonig leven te ver aangenamen. Enige maanden geleden hebben 2 jonge mensen, waarschijnlijk door en in hun ambtsvervulling tot dit inzicht gekomen, het initiatief genomen ont spanning te brengen voor oudere mensen. Kapelaan A. H. F. Planken en mej. P. M. C. Ooms vonden bij de mensen, aan wie zij hun plan ont vouwden, spontane instemming en 'n gehouden enquête onder de bejaar den gaf de overtuiging, dat er met verlangen naar de oprichting werd uitgezien. Het bestuur voelt zich in dit werk zeer gesteund door de belangstelling van alle geestelijke en gemeentelijke autoriteiten en zeer in het bijzonder door de aanmoediging van dokter Kortmann. De financiële steun van het R.K. Armbestuur en de Diaconie der Herv. gemeente in de oprich tingskosten is dankbaar aanvaard. De heer K. van der Vliet heeft de uitgebreide taak van secretaris-pen ningmeester en de dames mevr. Van Diemen- van Haasteren, mevr. Van Bennekom-van Cromvoirt en mevr. Van der Vliet-Kalshoven zullen als gastvrouwen fungeren. De besprekingen in de minister- Gisteren heeft een cameraploeg van de Süd-Deutsche Rundfunk voor het T.V. programma van die omroep op namen gemaakt van de in Leiden studerende Papoeastudent C. W. Ru- mainum Kiambo in verband met een programma, gewijd aan de kwestie Nieuw Guinea, dat zal uitgezonden worden op 19 januari a.s. des avonds om 20.20 uur. Ter inleiding van een kort inter view met de student, speelde deze 'n stukje op de piano op zijn kamer in de sterflat. Met de sterflat als ach tergrond werden ook buitenopnamen gemaakt. Aan het Duitse T.V. programma zal tevens medewerking worden ver leend door minister Luns, staatssecre taris Bot en vice-admiraal Pröpper. HILLEGOM Erelid van vrijwillige brandweer Gisteravond kwam 't korps „Vrij willige Brandweer Hillegom" in een bijzondere vergadering in hotel Sis termans bijeen. De commandant, de heer G. J. Flux, wees op het uitzon derlijke van deze bijeenkomst omdat de ondercommandant, de heer F. B. Bultink, vergezeld was van zijn echt genote. Hij heette tevens welkom de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, die hij daarna 't woord ver leende. De burgemeester begon met een woord van welkom, in het bij zonder tot mevrouw Bultink, en zich richtende tot de heer Bultink herin nerde hij aan het feit dat deze van wege zijn leeftijd ontslag had ge vraagd als lid van het korps „Vrij willige Brandweer Hillegom", nadat hij ruim 25 jaar daarbij werkzaam is geweest. Toen de aanvraag om ontslag bij het gemeentebestuur binnenkwam bracht dit een zeker leedwezen en alleen de reden die daarvoor werd opgegeven werd volkomen aanvaard, met grote dankbaarheid voor alles wat de heer Bultink voor de gemeen te Hillegom heeft gedaan. Als bewijs daarvan werd van het ontslag een copie gemaakt en de burgemeester overhandigde dit aan de heer Bul tink. Op deze ontslagbrief is mel ding gemaakt van de bijzondere ver diensten en de wijze waarop hij de eer van het Hillegomse Korps ook buiten de gemeente heeft hooggehou den. Darom was het voor de burge meester een bijzonder genoegen de heer Bultink te kunnen mededelen dat hem de zilveren medaille ver bonden aan de orde van Oranje- Nassau was verleend. Nadat de bur gemeester de versierselen verbonden aan deze orde op de revers van de heer Bultink had gespeld, merkte hij op dat deze onderscheiding ook voor een deel toekomt aan mevrouw Bul tink, want bij een brandweerman be hoort een brandweervrouw, die be reid moet zijn bij nacht en ontij haar man af te willen staan. De heer Flux feliciteerde de heer Bultink met deze onderscheiding na mens het gehele korps. Daarna ont ving de heer Bultink de persoonlijke gelukwensen van de aanwezigen. Verder werd nog het woord ge voerd door de heer D. van Dooren, die voorlopig de plaats van de heer Bultink als onder-commandant zal waarnemen. Hij prees de goede hoe danigheden van de heer Bultink. Dit deed ook de heer H. Wassenaar, als voorzitter van bijeenkomsten van de brandweer. Hij overhandigde de heer Bultink namens de leden een gouden horloge met inscriptie en een „keu" om na de bijeenkomsten van de brandweer zijn spelletje biljart te kunnen meespelen. Mevrouw Bul tink ontving een boeket bloemen. ZOETERWOUDE Bejaardensociëteit geopend Met een klein, maar goed begin, is gis termiddag in „Ons Huis", de bejaar densociëteit officieel geopend. Uit alle lagen en richtingen van de bevolking kwam een dertigtal be jaarden bijeen in een zeer gezellige sfeer; als een blijde ontmoeting van' tijdgenoten. Voor deze opening gaven blijk van belangstelling burgemeester J A. Detmers, de gemeentesecretaris H. A. Friebel, deken Juffermans, pastoor Emmen, dominee Van Embden, ka pelaan Planken, de maatschappelijk werkster mej. P. M. C. Ooms en dok ter Wybo Kortmann. De voorzitter, de heer C. P. J. Paardekooper sr, sprak een inleidend woord, waarin hij aanving met een beschouwing hoe de bejaarden-so ciëteit in Zoeterwoude tot stand is gekomen. Het is een verheugend verschijnsel, dat onze tijd, ondanks zijn materia listisch karakter, zich kenmerkt door een voortdurende zorg voor de men- VRAAG BLIJFT AANBOD OVERTREFFEN Geen drukte op het moment in de bollenstreek. De bloembollenkwekers hebben hun stille tijd, de tuinders in Katwijk ook en de visserij beleeft momenteel ook geen hausse. Het aan tal werklozen in het gewest Lisse - waaronder ook Katwijk en Noord- wijk vallen - is dan ook heel wat ge groeid. Eind november had men slechts 108 werkzoekenden geregi streerd, maar nu zijn het er 400 ge worden. Een forse sprong, die echter geen reden tot ongerustheid behoeft te wekken, daar men rond de jaar wisseling altijd een vrij sterke toena me constateert. Geen wonder, de sei zoengevoeligheid doet zich dan gel den. De vissers en de bloembollen- arbeiders nemen dan ook verreweg de grootste plaats in, resp. met 118 en 177. In de bouwnijverheid kwam een aanbod van 23, waaronder tien stu- cadoors. Vraag blijft aanbod Uitgezonderd in de visserij en de bloembollenkwekerij was de vraag in alle sectoren vele malen groter dan het aanbod. In de bouwsector kon den bijv. 155 werkers worden ge plaatst en in de metaalnijverheid 220 (aanbod 7). Vergelijkende cijfers van 1958: totaal 1241 werklozen rond de jaarwisseling en vraag naar 100. Nu: 449 werkzoekenden en vraag naar 613 arbeiders. Het aanbod ver minderde dus met tweederde, terwijl de vraag zesmaal zo groot werd. Onder de 118 werklozen vissers be vonden zich 62 jeugdigen. Op het ar beidsbureau te Lisse had men de in druk dat de mogelijkheden tot tijde lijke tewerkstelling vorig jaar wat groter waren. Toen waren er meer open plaatsen in de conserven-, de krachtvoeder- en de visverwerkende industrie. Jaaroverzicht Het arbeidsbureau te Lisse schreef het afgelopen jaar in 3300 mannen en 800 vrouwen (verleden jaar 3400 mannen en 750 vrouwen). Hieronder bevonden zich 300 personen die zich lieten inschrijven voor positieverbe tering, 250 hiervan waren gehuwd. Geplaatst werden in het afgelopen jaar 2100 mannen en 400 vrouwen (verleden jaar res 2200 en 400). Dit jaar werden 3500 aanvragen inge- Met de wens, dat alle idealen, die het bestuur zich gesteld heeft, ver vuld zullen worden, verklaarde de voorzitter deze bejaardensociëteit voor geopend. Nadat de koffie met gebak geser veerd was en de feestsigaren waren _a^ ontstoken, sprak burgemeester J. A. raa<j van de Europese Economische Detmers zich verheugd uit over de Gemeenschap in Brussel over het oprichting van dit mooi sociaal werk gemeenschappelijk landbouwbeleid en hij wenste zeer in het bijzonder groeien langzaam naar de climax, kapelaan Planken en mej. Ooms ge- die aan het einde van deze week luk met hun initiatief, dat tot de op- moet komen, richting heeft geleid. Spr. prees de welwillendheid van de autobezitters, Terwijl de ministers van landbouw die zich bereid hebben verklaard, de van de zes EEG-landen geleidelijk mensen, die de afstand niet kunnen vorderingen maken bij het produkt lopen te halen en weer thuis te bren- Voor produkt vaststellen van de ver gen. ordeningen van het beleid, blijven Er niet aan twijfelend, dat het ge- echter de drie sleutelvraagstukken tal sociëteitsleden zich zeker zal ver- vooralsnog onopgelost: de algemene dubbelen, wenste de burgemeester ontsnappingsclausule, de prijstoena- het bestuur veel succes met dit wenk, dering en de gemeenschappelijke fi- waaraan de bejaarden veel genoegen nanciële verantwoordelijkheid, zullen beleven. Nauwelijks waren de laatste offi- Aan het laatste van deze drie pun- ële woorden gesproken of de kaar- ten, dat van de financiële verant- en kwamen op tafel en de sjoelbak- woordelijkheid, hebben de ministers ken begonnen zich te laten horen. woensdag een uitvoerige bespreking Het was zo uiterst gezellig, dat de gewijd. Het voornaamste vraagstuk tijd van spel haast te kort was. is de Duits-Franse tegenstelling, over De bijeenkomsten zullen als vaste de wijze, waarop de zes landen zul- regel iedere tweede woensdag van de len moeten bijdragen aan het fonds, maand gehouden worden, aanvangen- waaruit gemeenschappelijk de lasten de half drie om beurten in „Ons voor structuurwijzigingen als gevolg Huis" en in het „Don Boscohuis". van 't gemeenschappelijk landbouw- Nieuwe leden kunnen zich opge- beleid, de kosten van interventies op ven aan het secretariaat, Dorpsstraat de nationale markten en de restitu- 40, tel. 227 met vermelding of zij al ties bij export naar derde landen van dan niet per auto afgehaald moeten landbouwprodukten zullen worden worden. gedragen. Terwijl Frankrijk volhoudt dat de bijdragendienen te bestaan uit de opbrengst van de heffingen, die in de voorbereidende periode van 't gemeenschappelijk landbouwbeleid worden ingevoerd, staan Duitsland en Nederland op het standpunt, dat in de bijdragen voor het fonds ook tot uiting moet komen het percenta ge, volgens hetwelk de zes EEG-lan den bijdragen aan de begroting van de gemeenschap. Het Franse systeem zou er op neerkomen, dat de impor terende landen verreweg de grootste (Meegedeeld door het KNMI. te De Bilt. Geldig van donder dagavond tot vrijdagavond. Op gemaakt te 11.15 uur) BUTiG Storm tussen zuidwest en west, langzaam afnemend. Ove rigens wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Iets kouder. diend en verleden jaar 4400. De emigratie is in dit gewest nog lasten zouden moeten dragen, niet tot staan gebracht. In de periode van jan. tot en met sept. vertrokken een aantal gezinnen omvattende in totaal 76 personen. Tien hiervan gingen naar Australië, 17 naar Cana da, 6 naar Nieuw Zeeland, 7 naar Zuid-Afrika en 25 naar de USA. Het aantal in deze contreien ver blijvende vreemdelingen aan wie een MI v werkvergunning werd gegeven was .en eenheid Westdiutse mi- in de zomermaanden het grootst. De "tairen, die zich, in verband met horecabedrijven in Katwijk en Noord- oefeningen, in liet legerkamp te wijk trokken veel buitenlanders aan. Aulenbach, nabij Bauwholder, in de Van de mogelijkheid een beroepskeu- Rijnpalts, bevond, is in quarantaine ze-advies in te winnen, maakten het geplaatst, nadat zich bij een twintig afgelopen jaar een kleine tweehon- jarige soldaat ziekteverschijnselen derd personen gebruik. Daaronder hadden geopenbaard, die aan pokken veel jeugdigen: 62 beneden de veer- deden denken. De soldaat was enige tien en 61 tussen 14 en 18 jaar. tijd geleden van verlof teruggekeerd. Gehuwde vrouwen jn oberhausen zijn woensdag drie De directeur van het Gewestelijk mensen als voorzorgsmaatregel in Arbeidsbureau te Lisse, de heer G. F. quarantaine geplaatst. Dit drietal B. Maas, deelde ons mede dat ook in heeft tussen Kerstmis en Nieuw- de bollenstreek steeds meer gehuw- Jaar contact gehad met de inwoner de vrouwen in he* arbeidsproces van Düsseldorf, die te Schaffhausen worden opgenomen. Dat wordt in de pokken bleek te hebben. In Schaff- hand gewerkt doordat de werkgevers hausen is officieel meegedeeld, dat „parttime jobs" creeëren en men dus de Düsseldorfer inderdaad pokken de werktijden in zekere zin zelf kan heeft, regelen. Vooral veel bloembollenin- paksters maken van de geboden ge legenheid gebruik. De kans is groot, dat ook dit jaar -een ontP|offiJS opnieuw arbeiders uit het Noorden w°6«sdagavond in een mijn bij van het land aangetrokken zullen 9,f. F .e> m..de Amerikaanse staat worden. De zgn. A-regeling zal met DImois, elf mijnwerkers van de bui een aan zekerheid grenzende waar- tenwereld afgesneden, schijnlijkheid ook dit jaar nog van kracht zijn. Wel achtte men het op bestuur van Australisch arbeidsbureau niet uitgesloten, dat Nieuw-Guinea breekt zioh het hoofd het deel, dat het Kijk bijdraagt in de over de vraag, hoe men de Papoea's vervoers- en huisvestingskosten min- kan bewegen afstand te doen van de der zal worden. dorpsdansfeesten, die vaak maanden Het aantrekken van arbeiders uit duren. Missionarissen beklagen zich Groningen en Drente heeft de rust op erover, dat de kinderen lange tyd de arbeidsmarkt zeer bevorderd. Niet van school wegblijven. Ethnologen alleen hadden de bloembollenbedrij- verzekeren echter, dat de feesten 'n ven weinig moeilijkheden met de per- essentieel onderdeel vormen van het soneelsvoorziening - m vergelijking dorpsleven met andere bedrijftstakken zaten de bollenmensen op fluweel! - maar bo- T7of vendien had men ook bij de industrie h- FnrdfLiH» „ht; minder verloop Het kwam nl noe schip >!F°rd£ield - afkomstig uit Li- wel eens voor^ dat oud^tellenarbei^ ën T'i 1™" -f ders, die in de industrie waren gaan vFSw werken, 's zomers voor een paar we- i llchtschlPvan_ Owers, ken de werkplaats of de fabriekshal Kanaal, zware slagzijde had verlieten aangelokt door de hoge ^85e j8n\, ®t5on£8j' beman- (zwarte) lonen, die men bij sommige Je schip had verlaten, toen bollenexporteurs kon verdienen. Dat dl£ begon over te hellen, is door het was er dit jaar niet bij. Deense schip „Peral Dan gered. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw 2 —1 STOCKHOLM regen 3 1 OSLO geheel bewolkt 4 0 KOPENHAGEN onbewolkt 3 2 ABERDEEN onbewolkt 4 1 LONDEN half bew. 8 7 AMSTERDAM regen 7 3 BRUSSEL regen 8 6 LUXEMBURG regen 7 4 PARIJS regen 10 8 BORDEAUX geh. bew. 14 11 GRENOBLE regen 12 5 NICE geheel bew. 12 6 BERLIJN zwaar bew. 3 2 FRANKFORT geh. bewolkt 9 3 MüNCHEN geheel bew. 5 0 ZüRICH regen 6 1 GENEVE regen 6 6 LOCARNO motregen 3 1 WENEN geh. bewolkt 1 —2 INNSBRUCK zwaar bew. 5 4 ATHENE zwaar bew. 14 4 BELGRADO onbewolkt 5 2 PAUZE EINSTEIN ZEGT ER HET ZUNE VAN. Toen Einstein, de beroemde natuur kundige in 1950 door een Amerik.>an- se krant daarover werd uitgehoord, verklaarde hij: „De gangbare mening, dat ik een godloochenaar zou zijn, berust op een grote dwaling. Wie dat mijn wetenschappelijke theo rieën opmaakt, heeft deze nauwelijks begrepen. Ik geloof aan een persoon lijke God, en ik kan met een goed geweten zeggen, dat ik nooit in mijn leven 'n atheïstische levensbeschou wing heb gehuldigd. Reeds als jong student beschouwde ik Darwins, Haeckels en Huxley's ontwikke- lingsleer als hopeloos verouderd. En een ander maal: „Te weten, dat het Ondoorgrondelijke werkelijk bestaat en dat het zich als de hoogste Waar heid en de stralendste Schoonheid openbaart, waarvan wij slechts een jzwak idee kunnen hebben dit we ten en dit aanvoelen is de kern van alle echte godsdienstzin". Het is alleen maar jammer, dat die „hopeloos verouderde" theorieën in onder-ontwikkelde en onontwikkel de kringen nog steeds'in de mode zijn. PUZZEL Een verkenningsvliegtuig van de Marine Luchtvaart Dienst, van het type „Grumman" S2 F1, heeft van morgen rond half elf een noodlanding moeten maken op een weiland in de gemeente Noordwijk, vlakbij de „Dr. Van den Bergh-stichting". De twee vliegers, luit. ter zee vlieger 2e klas Boon van Ostade en sergt-majoor vlieger Matthee, konden ongedeerd het toestel verlaten. De schade aan het vliegtuig is naar verwachting vrij gering. Het toestel was onderweg van Schiphol naar het Marinevliegkamp Valkenburg, toen het om even over tien uur motorstoring kreeg. De vlieger zag zich genood zaakt een buiklanding uit te voeren, die goed slaagde. li L 6 7 8 9 10 11 12 13 U HTS 16 17 18 19 io 27 23 24 25 26 28 29| m 30 No. 528. - Horizontaal: 1 uitbraak- sel van een vulkaan, 5 gem. in Gel derland; 8 voorwerp voor de walvis vangst, 11 doornachtige plant, 13 kweker, 15 levensvocht in organi sche lichamen, 17 water in Friesland, 18 maling, 20 jaar (afk. Latijn), 21 'kanton in Zwitserland, 23 gem. in Utrecht, 25 voorwerp om iets vastte steken, 27 schade, 29 Romeinse kei zer, 30 kruipend dier. Vertikaal: 2 uitroep, 3 verschoten, 4. gem. in Z.-Holland, 5 houten vat, 6 onbepaald voornaamwoord, 7 voeg woord, 9 gelijkenis, 10 vis, 12 dier soort in de Rode en Middellandse Zee, 14 achting, 16 bloeiwijze, 19 be delaar, 22 zijtak Elbe, 24 de geza menlijke edelen, 26 voor, 27 votre excellence (afk.), 28 welaan. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 527. - Horizontaal: I koper, 5 rok, 7 af, 8 Deen, 10 mede, II Tp, 12 oele, 13 Ria, 14 gene, 15 meel, 16 als, 17 Hein, 18 le, 19 peen, 21 eden, 22 na, 23 non, 24 sterk. Vertikaal: 1 kam, 2 of, 3 edele, 4 rede, 5 R.N., 6 kopal, 9 Ee, 10 mens, 11 tien, 12 oele, 13 rein, 14 galon, 15 meent, 17 hees, 19 pd, 20 hak. 21 en, 22 Nr. PUIST 't Is hoe je het bekijkt De rechter en latere kanse lier George Jeffreys was een wreed man. Eens raakte hij een beklaagde met het uitein de van zijn stok aan en zei: Aan het eind van mijn stok bevindt zich een grote schurk". „Maar al te waar zei de beklaagde, „maar het gaat er maar om aan welk eind".

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3