MAANDAG 8 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Schevenings beraad voor de grote toer De Nederlandse deelnemers aan de Rallye de Monte Carlo zijn zaterdag in het Scheveningse Kurhaus bijeen gekomen voor de gebruikelijke voorbespreking. Foto van links naar rechts: Sjef Bronswater, Rob Goris, Dries Jetten, Maus Gatsonides, mevrouw Loek Heiden-dahl, Frits Honhoff, ir. W. Visser, mevrouw Ida de Fouw en ir. H. D. Huet. Originele propaganda voor de K.A.B. in de grote steden De centrale propagandadienst van de K.A.B. schrijft ons: Ofschoon de ontwikkeling van het totale ledental van de K.A.B. zeer bevredigend is, moet van een aantal grote plaatsen gezegd worden, dat die ontwikkeling minder gunstig is. Dat heeft de Centrale Propaganda Dienst van de K.A.B. ertoe gebracht voor een 15-tal grote afdelingen een heel nieuw propagandaplan op te zetten. Onder de propagandisten van een 9-tal in dit project samenwer kende vakbonden zijn elftallen ge vormd, die, elk onder een eigen naam, aan een competitie deelnemen, welke op 1 januari van dit jaar offi cieel is gestart. Dit plan is in de desbetreffende af delingen goed ontvangen, want niet minder dan 61 elftallen hebben zich voor deze sportieve strijd op het pro- pagandaveld gemeld. Men is in de ikeuze van de namen voor deze elf tallen vaak zeer origineel geweest. De bedoeling is, dat deze competitie tot 1 mei loopt. De elftallen zijn ver deeld over zes divisies en de zes kampioenselftallen zullen te zijner tijd door het verbondsbest'uur, enkele hoofdbesturen van vakbonden, res pectievelijk directies van KAB-instel- lingen, worden ontvangen. Bij voort zetting van dit plan zullen in een volgend seizoen de vijf bovenste clubs van elke divisie promoveren naar een hogere divisie. Op de gehouden trainingsavonden was de stemming onder de propagan disten overal bijzonder goed, zodat de competitie-leiding Eerwacht, dat dit nieuwe plan een succes wordt. In een om de veertien dagen uit te ge ven sportkrant, zullen de standen in de verschillende divisies regelmatig worden gepubliceerd, terwijl in de diverse afdelingen de desbetreffende clubs regelmatig gezamenlijk bijeen zullen komen. Het ambtswoningconflict in de ge meente Oostburg in Zeeuws Vlaande ren is thans opgelost, omdat de voor malige burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, de woning heeft verlaten, zodat de huidige- burge meester, de heer J. L. van Leeuwen, deze kan gaan betrekken. Het ge dwongen pendelen naar Brouwersha ven, dat de heer v. Leeuwen gedwon gen was te doen, heeft daarmee een einde gekregen. Er liep een ultimatum van het ge meentebestuur tegen mr. Hoekzema het huis 18 november 1961 te veria- ten. Hiertegen had de oud-burge meester beroep aangetekend bij het kantongerecht, doch het proces heeft hij niet afgewacht. t Studentental te Delft nadert 7000 Volgens de laatste gegevens van de Technische Hogeschool te Delft waren op 1 januari 6921 studenten in geschreven. Men verwacht, dat er voor het eind van net cursusjaar 7000 studenten ingeschreven zullen zijn. Het grootste aantal van de inge schreven, n.l. 1355 studeert werk tuigbouwkunde, daarop volgt weg- en waterbouwkunde met 1209. Het kleinste aantal van de ingeschreve nen, n.l. 76, studeert metaalkunde. Aan de hogeschool zijn 211 docen ten verbonden, waarvan 116 gewone en 48 buitengewone hoogleraren. Het aantal personeelsleden bedraagt 2992. Lord Atlee uit het ziekenhuis Moeder en baby uit haven gevist Gistermiddag is in de Rotterdamse Waalhaven het met erts geladen bin nenschip „Richard III" door een Duits zeeschip van 6000 ton aangevaren en gezonken. Vier opvarenden van de „Richard III" sprongen overboord en werden door de bemanningsleden van de te hulp gesnelde sleepboot „Ne derland" gered. Het waren de 31-ja rige kapitein Simon Steekstra met zijn vrouw en de 24-jarige matroos Jacob Scheffer en zijn vrouw, die haar acht maanden oude baby in haar armen gekneld hield. Moeder en kind werden met een pikhaak aan boord van de sleepboot getrokken. Geen van de te water gesprongen opva renden van het binnenschip hielden nadelige gevolgen van het ongeval over. De aanvaring vond plaats in dichte mist. Frauderende bankbediende aan Nederland uitgeleverd De 47-jarige ex-employé van de Amsterdamsche Bank, J. E., die in oktober naar Duitsland vluchtte, na zijn werkgever voor ruim 800.000 te hebben benadeeld, is vrijdagavond aan de Nederlandse politieautoritei ten in Venlo uitgeleverd. Hij werd in Baden-Baden gearresteerd. De bankbediende, die door 't knoei en met depositorekeningen van bui tenlandse cliënten de acht ton over maakte naar nummerrekeningen in Zwitserland en een aantal banken in Frankrijk, is zaterdag voorgeleid aan de officier van Justitie in Amster dam. Zoals bekend, werkte E. bij deze knoeierij samen met de Franse za kenman E. T. H. G., die in Spanje werd gearresteerd. De Nederlandse Justitie heeft ook om diens uitleve ring verzocht. De bankbediende en de Fransman hebben het verduister de geld verdeeld. Het grootste deel kon door de Nederlandse politie wor den achterhaald. Straatroofsters met stiletto aan het werk Op aanwijzing van de recherche te Amsterdam zijn in Groningen twee vrouwen aangehouden en naar Am sterdam overgebracht. Het zijn de 27- jarige Amsterdamse W. J. M.Van O. en de 22-jarige Groningse H. M. M. Zij hebben bekend op zondag 10 de cember in Amsterdam op 1 januari in Haarlem twee bejaarde mannen na cafébezoeken onder bedreiging met een stiletto te hebben beroofd Van hun portefeuilles resp. met 140 en 130. De Amsterdammer slaagde er bij zijn hevig verzet in de geroofde por- tefeulle weer te bemachtigen doch kreeg daarbij wel de portemonnee van een der vrouwen te pakken. Daarin vond hij een briefje van een polikliniek ten name van de oudste der beide straatroofsters. Dit was voor de recherche voldoende om ach ter de identiteit der twee vriendin nen te komen. Bij het oversteken is zaterdag de 75-jarige mevrouw C. Schoenma kers—Van der Knaap uit Haarlem op de Schoterweg door een bestel auto aangereden en ernstig gewond. Zij is gistermiddag in het ziekenhuis „Sint Joannes de Deo" overleden. Dit is Leiden toch echt niet Nu het water nog met een ijslaag is bedekt, kan men in bepaalde wijken zien hoe trots de hoofdstedelingen wel op hun schone Amsterdamse grach ten zijn. Op de foto wordt ons een blik gegund op de Oudezijds Achter burgwal. Worst bedorven, marine aan boord Ongeveer zestig opvarenden van het mijnenvegerseskader 205, dat re gelmatig de vaarroutes op de Noord zee veegt, hebben slechts een deel van hun weekeindverlof kunnen ge nieten, omdat de worst in de zuur kool niet van al te beste kwaliteit is gebleken. Na het nuttigen van „de warme prak" kregen ze zulke buik krampen, dat de arts het gewenst achtte ze aan boord te houden en niet met verlof te laten gaan. Zaterdag middag bleek de toestand van de pa tiënten echter weer zoveel beter, dat de toestemming om met verlof te ver trekken alsnog afkwam. De oorzaak van de minder goede bruikbaarheid van de worst staat nog niet ,vast. Bij andere inrichtingen en op andere schepen hebben zich de verschijnselen niet voorgedaan. Lord Attlee, die een maand in het ziekenhuis heeft gelegen en waarbij een ogenblik voor zijn leven werd gevreesd, is zaterdag naar zijn huis in Great Missenden teruggekeerd. De 79-jarige oud-premier werd op een draagbaar vervoerd. Marinehospitaal te Overveen rijkseigendotn Huize „Duinrust" te Overveen, tot aan de oorlogsdagen een katholiek rusthuis voor bejaarden en hulpbe hoevenden, doch sinds de bevrijding marinehospitaal, nadat het huis in de oorlog ook reeds als hospitaal door de bezetters was gebruikt, is na lan ge onderhandelingen thans definitief in het bezit van het rijk overgegaan. Het hospitaal zal er dus gevestigd blijven. 16-Jarige jongen sloeg winkelier neer Miljoenste bezoeker aan nieuwe RAI-gebouw Nog geen jaar na de opening van het nieuwe Rai-gebouw in Amster dam (op 2 februari 1961) is zater dagavond de miljoenste bezoeker aan het gebouw verwelkomd. Het was de heer Max Offenbach uit Eindhoven, die tijdens de voorstelling van het „Circo Americano" door de heer F. S. J. Paulen namens de directie in de leeuwekooi is gehuldigd. De heer Offenbach kreeg een draagbaar ra diotoestel. Met een automobieltentoonstel ling werd het nieuwe gebouw ge opend. Die autotentoonstelling trok 331.000 bezoekers. Een „reus" onder de tentoonstellingen was ook de rij wielexpositie met 100.000 bezoekers en de huishoudbeurs. Voorts waren er in dit eerste jaar in het nieuwe Rai-gebouw ijsrevue's, een grote uit voering door het Concertgebouwor kest, een concours hippique, een cir cus en tal van andere exposities. Een 16-jarige jongen heeft zondag avond in de Van Meursstraat te Den Haag de eigenaar van een sigaren winkel met een hard voorwerp neer geslagen. De jongen was op het bal- con van de eerste etage geklommen, waar hij een ruit insloeg om naar binnen te komen. Achter de winkel beneden hoorde echter de winkelier, die aan tafel zat, het glasgerinkel. Hij ging kijken wat er gebeurd was en zag op het balcon de jongen, die in dezelfde straat woont en die hij dus kende Op zijn sommatie zich over te ge ven volgde een gevecht, waarbij de winkelier met een hard voorwerp zo'n klap op zijn hoofd kreeg, dat hij door de slag versuft werd, hetgeen de jongen de kans bood het hazen pad te kiezen. De politie kon echter enige uren daarna de knaap die in de buurt op een bromfiets rondreed in de kraag vatten. Hij bekende, dat hij de bedoeling had in te breken. Hij had een geldkistje in de winkel op het oog. Als gevolg van de klap heeft de winkelier een kleine hoofd wonde opgelopen. Krijgt Ringvaart tweede aquaduct? Dit jaar zal er worden besloten, of er in de Ringvaart van de Haarlem mermeer een tweede aquaduct zal worden gebouwd. Op het ogenblik wordt door Rijkswaterstaat deze mo gelijkheid overwogen. Het tweede aquaduct zal dan komen te liggen een paar honderd meter ten noorden van de Schipholbrug in de Ringvaart. Het kunstwerk zal een onderdeel gaan vormen van de nieuwe rijksweg 6, welke komt te lopen van Velsen naar Muiden. in een grote boog om Amsterdam heen. Later zal de weg bij Muiden worden doorgetrokken naar Zuidelijk Flevoland als 'n nieu we verbinding met de noordelijke provincies. Indien wordt besloten tot aanleg van het aquaduct zal het minstens 1967 zijn voordat het eerste verkeer onder de Ringvaart door zal rijden. De eerste werkzaamheden - het aan leggen van een verkeersplein op de weg rijksweg Haarlem-Amsterdam kruist - voor rijksweg 6 zijn thans in uitvoering. In 1967 hoopt men het gedeelte Velsen-Schiphol klaar te hebben. VIJF JAAR GESPROKEN BOEK. De „Le Sage ten Broek Vereniging" herdacht zaterdag het eerste lustrum van haar afdeling, „gesproken boe ken". De blindenbibliotheek te Grave heeft vijf jaar geleden als eerste Nederlandse instelling het gesproken boek ingevoerd. In deze vijf jaren is de afdeling uitgegroeid tot een on derneming, waar bijna 1500 abon nees, individueel of in groepsver band, in totaal 300.000 banden leen den, welke naar zeventien landen werden verzonden, w.o. verschillen de landen achter het ijzeren gordijn. (Van onze t.v.-medewerker) KRO op zondag Het amusementsprogramma van de KRO op zondagavond kent twee hoogtepunten, die steeds terugkeren: School voor volwassenen door Mar- tie Verdenius en het Amsterdams kunstmaandorkest van Anton Kers jes. Gaan die lange series nu niet vervelen op de duur? heeft men wel eens gevraagd. We hebben 'n kleine rondvraag gedaan en wel begrepen dat oprechte muziekliefhebbers zeer dankbaar zijn voor de concerten van Kersjes, de telkens optredende so listen van naam en de duidelijke commentator Wouter Paap. Zo is het inderdaad. Meer verdeeld zijn de opinies over de School voor Volwas senen, die men vaak beneden de maat acht en die niet steeds origi neel aandoet. Dat moge misschien zo zijn, in elk geval worden er kwesties behandeld die als het ware spiegels zijn waarin men zich zelf herkent. Wat nu speciaal deze zondag betreft de zoveelste aflevering van de Engel se t.v. filmserie „Strijd tegen het on recht" kwam te vervallen om plaats te maken voor een op het laatste ogenblik ingelast decumentair pro gramma van Henk Neuman en de fo tograaf Ad Zonnveld over Charles de Gaulle en diens leger, in welk in teressant programma is tot uiting ge bracht de verhouding tussen de Fran se burgerij en het leger. Ofschoon ook de kwestie Algerije aan de orde werd gesteld, ging het bepaald niet over de OAS. Doordat deze inlas - minder geschikt voor jeugdige kij kers - nog al uitliep, moest de ge filmde epiloog vervallen. Tom Manders herstelt zich In zijn amusementsprogramma „Saint Germain des Prés" heeft Tom Manders zich gelukkig hersteld en is bijvoorbeeld zelf wat meer in het beeld getreden om als Dorus bij al lerlei verwikkelingen betrokken te worden. De filminlas van deze serie was van welkome oorspronkelijk heid. Men kreeg namelijk de indruk, als werd 't programma door de Duit se t.v. onderbroken; maar wie goed toekeek, kreeg al spoedig door, dat hier een originele filmscène in de Bussumse studio was opgezet. „De roos van Tirool" was namelijk een geslaagde vervalsing door Tom Man ders, met play-back en trucages. Zo zagen we Maud van Praag maar hoorden via haar een ander zingen. Dan waren er Mieke Telkamp en Johnny Jordaan met eigen stemmen en alles speelde in een buitensfeer, die aan Beieren herinnerde, een echt berggeit je inbegrepen. Alles leek op een reële operette-opvoering en toch was het imitatie, maar van prettige makelij behoudens een dubieuze Duitse liedtekst. Tevoren, in „Top of flop" heeft men zelf kunnen nagaan, hoezeer jonge mensen duidelijk zijn in hun beslising over de waarde van nieuwe grammoplaatjes. „Willens en wetens" Ondanks haar uitstapje met Dorus was Maud op tijd in de quiz van Theo Eerdmans. Het werd echt een spannend onderdeel van dit voort gezette Vara-programma. Nooit eer der werden zo hoog genummerde vragen gesteld als nu, in de eerste ronde van de heren Braggaar en Brinkman, en wel over zo moeilijke onderwerpen als Leonardo da Vinei en de Dode Zeerollen. Hoogtepunt naar onze smaak was het tweege sprek van Eerdmans met Jan de Hoop, de sympathieke spastische jon geman, met grote feitenkennis over het Londense Arsenal. Na de eerste ronde heeft Jan tal van reacties ont vangen en na zijn nieuwe succes ziet het er naar uit, dat men hem voor de laatste ronde zal weten aan te moedigen. Hijzelf is vitaal en spits genoeg en ook geestig om het beste te verhopen. Zijn tegenstander was de heer W. Heyer, werkzaam op de vuurwerkfabriek te Leiden, die sier en edelstenen als hobby had geko zen. Ondanks hij in onze stad nog al eens was gaan neuzen in het rijks museum voor geologie, viel hij reeds in de eerste ronde af.. Vermelden we nog, dat in de daarop volgende kijk achter het nieuws Greetje Kauffeld haar aanstaand herstel kon aankondi gen en dat goedertieren werd gespro ken over de beide schaatsdeserteurs. Komende uitzendingen Vanavond zet de NCRV haar film serie „Vader weet het beter" voort en de NTS de serie over Churchill. Een forum onder leiding van prof. Die penhorst zal de kwestie voetbal op zondag behandelen. Men weet reeds, dat dinsdag de speelfilm over Cyrano de Bergerac komt te vervallen en dat in de plaats zal draaien de film „The smallest show on earth", die op Tweede Kerstavond was gepland. Woensdag heeft de Avro haar blok- programma, onder meer met de ge- dachtenwisseling van vier bekende litteratoren. Het toneelstuk op don derdag heet „Martine; het wordt ge volgd doör een dagsluiting van de NCRV, nu eens niet door een predi kant, maar wel door de schrijfster Ina Boudier-Bakker, over „het licht van de Geest". Steek hem een veer in zbi haar Leden van de Mongostam hebben in de dierentuin van Leopoldstad een dansfeest gegeven ter ere van de mi nister van buitenlandse zaken Justin Bomboko. De minister droeg voor deze gelegenheid een verentooi en een luipaardvel, terwijl hij een speer in de hand hield. Links generaal Joseph Moboetoe, stafchef van het Kon golese leger.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 6