Negen auto's en twee bromfietsen betrokken bij slippartij te Sassenheim door gladde weg MAANDAG 8 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Ook pokken in Zwitserland R.K. Instuif Jong Leiden viert lustrum ontwikkelen op een ander terrein als steeds maar dansen". Onder leiding van de heer Henny Boes was het voor de dansers door alle gezelligheid snel middernacht. Ter intentie van de leden en oud leden werd gistermorgen in de pa rochiekerk van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph een H. Mis opgedra gen door de geestelijk adviseur, het geen het einde betekende van de lus- strumviering. Op de foto ziet men het bestuur van de jubilerende Instuif ,in actie". V.l. n.r. Riet de Jeu, voorheen secretares se, Jan van Hees, voorheen voorzitter, Hans Onderwater, penningmeester, kapelaan G. Lemmers, de geestelijk adviseur, die hier letterlijk het ritme en de maat aangeeft, Johan Lager - berg, secretaris en Wim de Water, de tegenwoordige voorzitter. In het be stuur hebben verder zitting F. van Hees Jr., vice-voorzitter en J. de Winter, programmaleider. De dames E. Straathof F. van der Berg en A. Vreeburg zijn allen commissaressen. (Foto: „De Leidse Courant"). KATWIJK Ernstig gewond na val van fiets De 48-jarige heer G. van Rijn uit Katwijk is gistermiddag omstreeks half vijf in zijn woonplaats met zijn rijwiel gevallen. Hij werd per ambu lance naar het Acamedisch zieken huis in Leiden vervoerd, waar een schedelbasisfractuur werd geconsta teerd. Een uitslaande brand heeft van morgen omstreeks half negen de ge meentelijke kleuterschool „Alberda" te Den Haag in een ruïne van ver koolde binten herschapen. Het was een houten noodschool (een grote in 1948 verbouwde schuur). Het lukte om overslaan van het vuur naar de dichtbij gelegen psy chiatrische kliniek „Rosenburg" te voorkomen. Bij de blussingswerk- zaamheden werd een brandweerman door glas aan een hand gewond. Na verbonden, te zijn deed hij echter weer mee. De politie neemt aan, dat de brand is ontstaan door oververhitting van een kachel, die een stoker 's morgens vroeg had aangemaakt. Door de snel le ontdekking van het vuur konden de 52 leerlingetjes van de kleuter school opgevangen worden voor zij de school zouden binnengaan. Van parochieel tot stedelijk uitgegroeid Met een dansavond in het St. An- tonius Clubhuis heeft de R.K. Instuif Jong Leiden zaterdagavond het eer ste lustrum gevierd. Enkele honder den jongelui, onder wie opvallend vele jongeren uit de omgeving van Leiden, waren in de versierde zaal aanwezig, waar „The Game Brea kers", die al vanaf de oprichting hun medewerking aan de oudste Instuif van Leiden en omgeving verlenen, voor de dansmuziek zorgden. Aanwezig waren de geestelijk ad viseur, kapelaan G. Lemmers, de oud voorzitter, de heer J. van Hees en echtgenote, alsmede hun ouders en Riet de Jeu, die enkele jaren de func tie van secretaresse in het bestuur vervuld heeft. Een schriftelijke geluk wens was ingekomen van pastoor J. van Kleef, die 5 jaar geleden het startschot gaf voor de Instuif in de zaal aan de Maria Gijzensteeg, ver der van de heer S. Menken, wethou der van Sociale Zaken en van de eer ste voorzitter, med. drs. P. van Re- mundt, die inmiddels na jarenlange activiteit uit de gezichtkring van de Instuif is verdwenen. Met een kort woord sprak de heer W. de Water woorden van dank aan de werkers van het eerste uur, in het bijzonder kapelaan Lemmers, die steeds klaar gestaan heeft om aan te moedigen en bij het overwinnen van de moeilijkheden, die vooral in de beginperiode in ruime mate aan wezig waren. Dank ook aan de trou we band „The Game Breakers" en het ijverig bestuur. Voor hun vele werk kregen hierna mejuffrouw Riet de Jeu en de heer Jan van Hees uit handen van voorzitter De Water een oorkonde als herinnering aan de vie ring van het 5-jarig bestaan. Grote zuigkracht. Kapelaan G. Lemmers sprak later op de avond zijn oprechte dank uit jegens het bestuur, de oud-bestuurs leden, en de vaste kern, aan wie het uiteindelijk toe te schrijven is, dat de Instuif van de Herensingelparochie een stedelijk karakter heeft gekregen met bovendien een grote zuigkracht op de jeugd tot in de wijde omge ving van Leiden. Kapelaan Lemmers betuigde ook zijn grote erkentelijk heid voor het werk, dat door de heer A. H. J. van der Horst, kerk meester van de Herensingelparochie steeds is verricht. Het „eigen home" aan de Maria Gijzensteeg, dat voor deze viering te klein was, is voorna melijk te danken aan het feit, dat de heer Van der Horst steeds zijn steun en medewerking aan het Instuifbe- stuur heeft willen verlenen. De geestelijk adviseur wekte ten slotte de leden op ook in de toekomst hun bijdrage te verlenen aan de ge zelligheid, zoals in het verleden steeds is geweest. „Hopenlijk komt het in de toekomst nog eens zover, dat het bestuur door de medewerking van de leden ook activitieten kan gaan In 5 jaar tijd verdubbelden gelden coöp. boerenleenbanken Het aantal spaarders bij de Boe renleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleen banken te Eindhoven, steeg in 1961 met 152.000 en bereikte daardoor het aantal van 1.042.000. In 1961 na men de spaargelden zonder rentebij schrijving toe met 200 min. Na bijschrijving van f 50 min aan rente, bedroeg het totale spaarders tegoed per ultimo 1961 1.802.000. De toename van het spaartegoed in pro centen van het tegoed per 1 januari j.l. lag in 1961 aanzienlijk hoger dan in het voorafgaande jaar n.l. 13 pro cent, tegenover 10.9 procent in 1960. Het gemiddeld tegoed per spaar boekje beliep 1733. Overschreed in het verslagjaar het aantal spaarders de 1 miljoen, een andere mijlpaal werd bereikt doordat het totaal van de aan de boerenleenbanken toever- Personenauto finaal doormidden gesneden 1.802.000 spaargelden en 202.000.000 SS153 BESTUURDER SPRONG ER TIJDIG UIT aan de aangesloten boerenleenban ken toevertrouwde gelden. Het was begin 1957 dat melding kon worden 'emaakt van de overschrijding van Jl miljard aan toevertrouwde mid delen. Cubaanse patrouilleboot week uit De kapitein en verscheidene leden van de bemanning van een 30 meter lange Cubaanse patrouilleboot zijn naar Key west in Florida gevaren en hebben daar politiek asiel gevraagd, zo heeft de kustwacht van de V.S. zaterdag meegedeeld. Er zouden 17 man aan boord zijn. Het schip is een verbouwde onder zeebootjager. Alle opvarenden zijn lid van de Cubaanse strijdkrachten en sommigen willen naar Cuba te rugkeren. NOORDWIJK Auto over de kop: bestuurder gewond Op de weg van Voorhout naar Noord wijk is gisteravond om kwart voor twaalf de 27-jarige heer Van B. uit Katwijk vrij ernstig gewond ge raakt, toen zijn auto in een bocht van de weg enkele malen over de kop sloeg. De toestand van 't slacht offer was vanmorgen redelijk. De heer Van B. reed in de rich ting Noordwijk, toen zijn wagen, 'n Volkswagenbusje, slipte en enige malen over de kop sloeg. De heer Van B. werd uit de auto geslingerd en kwam gedeeltelijk onder 't voer tuig terecht. Voorbijgangers hebben hem eronderuit getrokken. Door de EHD is de gewonde naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden ge bracht. In de Zwitserse stad Schaffhausen is kort geleden een man uit Dussel- dorf aangekomen, die een pokken- patiënt bleek te zijn. Het is echter een licht geval van pokken. Van van daag (maandag) af zal iedereen in Schaffhausen gratis ingeënt kunnen worden. De Zwitserse openbare gezond heidsdienst heeft verklaard, dat het betrokken pokkengeval geïsoleerd kon worden voordat hij met vele mensen in aanraking was geweest. Een van de drie vastgestelde ge vallen van pokken in Dusseldorf een jongetje van vijf, is, naar van be voegde zijde is verklaard ernstig ziek. In Dusseldorf, een stad van 700.000 inwoners, zijn nu 35.000 personen in geënt. Ongeveer 55 mensen zijn in quarantaine gesteld. Ook in Wuppertal en Oberhausen (Rijnland) en Freiburg (Zuid-west- Duitsland) worden inentingen ver richt en quarantainemaatregelen ge nomen, aldus is van bevoegde zijde vernomen. Deze drie steden zijn door ir. Jacobs bezocht voordat vermoed werd, dat hij pokken had opgelopen. (Jacobs is de ingenieur, die in decem ber uit Liberie in Dusseldorf terug keerde. Na zijn terugkeer zijn in Dus seldorf maatregelen genomen tegen pokkengevaar. Donderdag j.l. werd bekendgemaakt, dat zijn vrouw en zoontje van vijf jaar eveneens aan pokken lijden). Aanvraag voor kath. vakschool voor de binnenvaart te Rotterdam B. en w. van Rotterdam hebben de raad voorgesteld te besluiten tot de oprichting van een katholieke dagnijverheidschool voor de Rijn en binnenvaart te Rotterdam. Dit op verzoek van het bestuur van de stichting „Kath. dagnijverheidsschool voor de scheepvaart". Tot nu toe vond het onderwijs voor de opva renden van de binnenscheepvaart- vloot plaats door het Kon. Onder wijsfonds voor de scheepvaart (KOF) op neutrale basis met verplichte neutrale internaatsopvoeding. Men hoopt per sept. 1962 met 90 leerlin gen te Rotterdam te kunnen begin nen. In het jaar daarop zullen het er al 150 zijn. Allen kunnen in het bij de school op te richten internaat wordeft opgenomen. In de nadere toelichting op de aanvrage heeft het bestuur van de op te richten katholieke school naar voren gebracht, dat er per jaar in de Nederlandse Rijn- en binnenvaart circa 1400 nieuwe krachten moeten worden aangetrokken om vervan ging en uitbreiding van 't personeel te kunnen bijhouden. Het KOF heeft in de afgelopen vier jaren slechts voor 5 percent in die behoefte kun nen voorzien. Van de varende bevol king der binnenvloot is 25 en in de Rijnvaart zelfs 50 percent katholiek. Het percentage zoons van katholieke opvarenden aan de bestaande KOF- scholen is echter veel lager. Zilveren bruiloft in stilte Het koninklijk gezin heeft zondag te Lech in de Oostenrijkse provincie Vorarlberg strikt en familie het 25- jarig huwelijksfeest van koningin Ju liana en prins Bernhard gevierd. Het koninklijk paar had verzocht geen feestelijkheden te organiseren, aan welke wens gevolg is gegeven. Alleen de familie Moosbruger, eige naresse van het hotel, heeft een boe ket bloemen aangeboden. De dag is op de gewone wijze door gebracht. Des avonds dineerde het koninklijk gezin in een gereserveerd vertrek, de „Bauernstube", bij kaars licht. Daarna werd een rit per arre- slee in de omgeving gemaakt. Wilde-zwijnenplaag in Rijk van Nijmegen In de bossen van het Reichswald aan de Nederlands-Duitse grens zijn de laatste dagen weer grote aantal len wilde zwijnen waargenomen. Voedselgebrek dwingt de dieren de bossen te verlaten om voedsel te zoe ken op de landerijen, die door de die ren omgewroet worden. Voor de landbouwers, die voer hebben inge kuild, is dit niet prettig. Met hun scherpe graaftanden hebben ze al wat schade aangericht. Langs het Duitse grensgebied van Nijmegen tot Venlo wordt deze zwij- neninvasie als een plaag gevoeld. In Groesbeek heeft men de afgelopen week 16 zwijnen op de landwegen bijeen gezien. Even ten zuiden van Nijmegen bij de H. Landstichting kwam een half dozijn over de weg. Hoewel de jagers niet afkerig zijn van een zwijnenmaal wordt toch geen intensieve jacht ingezet. Sabena-vliegtuig onderschept Een Caravelle-straalvliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena is maandag boven het Turks- Perzische grensgebied door Russische straaljagers onderschept en naar Erevan in Sowjet-Armenië geleid, zo wordt op het vliegveld van Istanbul meegedeeld. Het passagiersvliegtuig was op weg van Teheran naar Brussel. Het had om 6.40 uur in Istanbul moeten lan den. Uit zijn laatste boodschap aan het vliegveld van Ankara blijkt, dat de piloot niet wist waar hij zich precies bevond omdat zijn kompas onklaar was. Hij dacht dat hij dicht bij de Turkse plaats Van was. He'c toestel had 18 passagiers aan boord. t Ter hoogte van de brug naar De Kaag onder Sassenheim heeft van morgen rond tien uur een slippartij plaats gehad, waarbij negen auto's, waaronder een bus van de NZH, en twee bromfietsen betrokken raakten. Dë oorzaak van het ongeval was de gladheid van de weg door opvriezen. De ergste gevolgen waren voor ex Fiat-auto, komende uit de richting Den Haag. De bestuurder van deze wagen zag plotseling eenflippende wagen op zich afkomen, doch had genoeg tegenwoordigheid van geest uit zijn wagen te springen, waardoor hij in de haag langs de rijbaan terecht kwam. Dat heeft hem het leven gered, want de gevolgen voor zijn voertuig waren verschrikkelijk. De Fiat werd totaal in tweeën gereden met een zo hevige klao, dat de beide helften ieder aan een kant van de weg kwamen te liggen. Een andere auto lag gekraakt op het rijwielpad en daar werden twee brommers de dupe van, die er tegen botsten. Hier ook gelukkig zonder letsel van de bestuurders. De politie van Sassenheim, geassisteerd door de verkeersgroep van de Rijkspolitie te Leiden, heeft het onderzoek ter hand genomen. Het verkeer ondervond ter plaatse enige tijd stagnatie. Een brand in een woning te Clyde bank. in de omgeving van Glasgow, in Schotland, heeft aan een vrouw, haar vier kinderen van twee tot zes jaar en een tweetal speelkameraad jes van de kinderen het leven ge kost. Bij een auto-ongeluk is zondag de 33-jarige bollenkweker P. A. M. Twisk uit Egmond aan den Hoef in Heer Hugowaard om het leven ge komen. De heer Twisk, die bekend staat als een kalme rijder, reed met een snelheid van 70 a 80 kilometer vanaf de Stationsweg de Middenweg over. Daarna kwam de auto met een sprong over een vier meter brede sloot in een weiland terecht. De heer Twisk was vrijwel op slag dood. Zijn echtgenote brak een arm en liep een shock op. Een 6-jarig zoontje liep een kaakfractuur op. Aan de gevolgen van een aan rijding is zaterdag in het Sint Joseph- ziekenhuis te Venlo de 60-jarige heer G. Gerrits uit Wellerlooi, Noord- Limburg, overleden. De heer Gerrits werd nabij zijn woonplaats door een auto gegrepen en van zijn fiets ge sleurd. Kort na zijn overbrenging naar het ziekenhuis bezweek hij aan zijn verwondingen. Lord Attlee, die een maand in het ziekenhuis heeft gelegen, waar bij een ogenblik gevreesd is voor zijn leven is zaterdag naar zijn huis in Great Missenden v. Buckinghamshire) teruggekeerd. De 79-jarige oud-pre mier werd op een draagbaar ver- voerd. VOORSCHOTEN GROSLIJSET P. v. d. A. De groslijst van de P. v. d. A. voor de gemeenteraadsvergadering is vastgesteld in de volgende volg orde: 1. dr. P. S. Pels; 2. dra. A. Sto ker, 3. H. J. van Eerde, 4. ir. J. M. Veldhuis, 5. drs. M. S. H. G. Heerma van Vos, 6 .W. Biesheuvel, 7. mevr. J. J. BaardaGertenaar, 8. B. Hoog- werffKroon: 9. F. van Seyst, 10. G. Nasveld, 11. H. van Wijk. 12. H. J. M. Harms, 13. A. v. d. Kamp, 14. W. Jansen, 15. C. Steenlage.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4