DE TREINRAMP BIJ WOERDEN REEDS 80 DODEN Chaos en groot verdriet Weerbericht MAANDAG 3 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Vervolg van pag. 1) Om ongeveer half twee werd al ge sproken over zestig doden, maar nog steeds was men in de wrakstukken van enkele rijtuigen niet binnen kun nen dringen. Even later spraken de berichten reeds van 75. Identificatie is een vrijwel hope loze taak, omdat de meeste slachtof fers slechts aan kledingstukken, sie raden enz. kunnen worden herkend. De telefoons van de ziekenhuizen staan niet stil. Radeloze familieleden lopen op het terrein van de ramp rond. De Nederlandse Spoorwegen ver wachten, dat het aantal doden nog tot 80 zal oplopen, omdat er onder de gewonden nog talrijken zijn die in levensgevaar verkeren. Talrijk zijn de reizigers, die ogen schijnlijk geen letsel hebben opge lopen, maar die over het terrein ronddolen en niet meer weten, waar om ze er zijn. Officieren en soldaten van het le ger des Heils lopen met koffie en koek rond en troosten samen met aalmoezeniers en andere geestelijken de bedroefden. De bevolking van Harmeien heeft zich over de niet of licht gewonden ontfermd. Alle huiskamers zitten vol met stille bleke mensen, die weer wat op verhaal komen met gul aan geboden koppen koffie. Het telefoon verkeer in Ilarmelen was volkomen in de war, omdat men niet alleen hulp per telefoon inriep, maar ook omdat de reizigers, die de ramp heb ben overleefd, zo spoedig mogelijk hun ongeruste familieleden willen bellen. Tegen half drie vanmiddag was het dodental gestegen tot 80. De pre sident-directeur van de N.S. de heer Lohman heeft verklaard, dat hoewel de spoorwegen formeel geen aanspra kelijkheid erkennen voor reizigers (Van een onzer redacteuren) Het tafereel van de ramp op de spoorweg nabij de overweg te Har- melen was die van een volstrekte en troosteloze chaos. Het verwrongen staal lag als een berg oud-roest op de rails. Overal kronkelden als slan gen de draden van de hoogspannings lijn en temidden van deze verschrik kingen liep de ambulance rond, zoe kend naar de slachtoffers. We zagen een man langs de lijn staan, verwe zen voor zich uitziend en voortdu rend roepend, terwijl de tranen over zijn wangen liepen: dat kan niet, dat kan niet Priester met de beurs, waarin het H. Oliesel, liepen langs de slachtof fers, we zagen Franciscaner-paters uit Woerden. Zelfs de meest-geharde journalist en fotograaf liep rond met een verbeten trek. op het gezicht of met tranen in de ogen. Meest hart verscheurend was wel het tafereel van familieleden, die koortsachtig tussen de brokstukken liepen te zoe ken naar verwanten, die ergens in de trein moesten zitten. Autoriteiten van de spoorwegen improviseerden waar het kon. Van overal kwamen de am bulances, naar de betrekkelijk smalle weg bij de spoorwegovergang te Har- melen, waar ook veel auto's stonden van particulierenDit maakte, dat de doorstroom van noodzakelijke voer tuigen slechts moeizaam verliep. We spraken een ooggetuige, die er over klaagde, dat het zo lang duurde voor de hulpverlening door middel van ambulance-wagens goed en wel op gang kwam. „Wel was er onmiddellijk koffie, van de caféhouders die in de nabij heid van de ramp woonden, maar wie vraagt daarom?" Deze vertelde, dat bij de passa giers in de trein na de aanrijding, die zich als een bliksemslag voordeed 'n panische angst ontwikkelde. In de meeste wagons echter, die niet bij de ramp direct betrokken waren, had men de tegenwoordigheid van geest enige minuten in de wagon te blijven zitten. Zij deden dit terwijl zij uit de vensters op de baan de stoffelijke overschotten van de slachtoffers za gen liggen of wegdragen. De spoorwegen, welhaast sprake loos bij zulk een verschrikking, hiel den toch nog voor de samengestroom de journalisten - wrede noodzakelijk heid bij zulk een gebeuren - een in derhaast geïmproviseerde persconfe rentie, waarin de zegsman de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht nam ten aanzien van de schuldvraag. Het moet een fout zijn, zei hij, een menselijke of een technische fout. De mist kan er echter geen rol in spelen, omdat alle veiligheidsmaat regelen van de spoorwegen met mist rekening houden. Hij noemde dit het grootste spoorwegongeluk in ons land sinds mensenheugenis. Trieste aanblik als laatste herin nering van een ooggetuige aan deze verschrikking. Rijen en nog eens rijen brancards, waarop de slachtoffers van deze ramp rusten, toegedekt met de kens, lakens, zelfs tafellakens, omdat men niet genoeg materiaal bezat om zelfs deze laatste voorziening te tref fen. op spoorkaartjes, de spoorwegen zich moreel verantwoordelijk achten voor schadeclaims in verband met deze ramp. De materiële schade van de N.S. zelf wordt geschat op 2 a 3 mil joen gulden. In overleg met de Ncd. spoorwe gen werd alle militaire bijstand ter plaatse op dat moment beëindigd. Men had toen vrijwel een overzicht van de situatie zodat de behoefte aan bijzondere bijstand sterk verminderd Radioprogramma's gewijzigd in verband met spoorwegramp Naar wij van de zijde van de pro grammaleiding der NCRV vernemen, heeft deze omroepvereniging in de treinramp bij Harmeien aanleiding gezien, haar programma voor van daag te wijzigen. Alle „lichte pro gramma-onderdelen" zijn en zullen worden vervangen door uitzendin gen van ernstige muziek. De VARA heeft na de nieuwsuit zending van twaalf uur het program ma aangepast. Uit het middagpro gramma zijn een aantal onderdelen komen te vervallen.. Lijst van Ned. spoorwegrampen Hoewel op het ogenblik nog niet is te zeggen hoe groot het aantal slachtoffers van de treinramp te Woerden zal zijn, is deze ramp waar schijnlijk de grootste, die de Spoor wegen ooit heeft getroffen. Het ern stigste ongeluk in de Nederlandse Spoorweghistorie was dat in 1918 toen 41 mensen om het leven kwa men toen door een dijkv er zakking bij Weesp een trein verongelukte. Bij Woerden hebben zich in 1936 en 1960 ook ernstige ongelukken voorgedaan, bij elk waarvan twee doden waren te betreuren. De Spoorwegongevallen historie vermeldt de volgende data: 1913 Ontsporing te Oranjekanaal: vijf doden, drie ernstige gewonden. 1917 Ontsporing te Houten-Schalk wijk van vijf ruitigen, waaronder het koninklijke, 11 licht gewonden. 1918 Ontsporing nabij Weesp door dijkverzakking, tengevolge van re genval, 41 doden, 42 gewonden. 1926 Ongeval te De Vink bij Lei den, vier doden (twee reizigers en twee personeelsleden), negen gewon den. 1927 Ongeval te Rijswijk-Delft. Acht gewonden. 1934 Tengevolge van een verkeerde wisselstand trein ontspoord Amster dam-W eesperpoort. Negen ernstig gewond, zeven licht gewond. 1936. Woerden ontsporinig, twee doden, een ernstig en zes licht ge wond. 1951. Gouda, express trein op wachtende trein in. Twee doden en een twintigtal gewonden. 1952 Rotterdam, twee werklieden- treinen in botsing. De ene reed van achteren op de andere, die stilstond. Twee doden, twintig gewonden. 1953 Gouda personentrein rijdt te gen rangeerlocomottef, een dode, een gewonde. 1953 Nabij Weesp door verlating van de stoptrein rijdt de express trein Amsterdam-Enschede er boven op. Twee doden, negen gewonden. 1954 Eist, trein ontspoord tenge volge van een verkeerde wisselstand. Zes doden, elf gewonden. 1955 Oldebroek, ontsporing mili taire trein, twee doden, twee gewon den. 1955 Geldermalsen, personentrein rijdt op goederentrein, twee doden, acht gewonden. 1955 Heerlen, sneltrein rijdt op stoptrein, 26 zwaar gewonden. 1957 Woensel, tengevolge van het afgeven van een verkeerde lastgeving is een stoptrein over een verkeerd spoor geleid en in botsing gekomen met een sneltrein, zeven doden (vijf reizigers en twee personeelsleden), twintig gewonden. 1960 Woerden, Britse militaire trein ontspoord, twee doden, tien gewon den. 22 Februari 1961. Sneltrein Amster dam-Maastricht loopt in station Geldrop op goederenlocomotief. Eén dode en vijf gewonden. 4 juni 1961. Botsing bij Tilburg tussen twee goederentreinen waarbij de twee machinisten om het leven kwamen. Informatie over slachtoffers Vrij spoedig na het bekend wor den der spoorweramp informeerden velen telefonisch bij het ANP naar bijzonderheden en naar de namen van de slachtoffers. Deze stroom van aanvragen dreigde de telefooncen trale en het persbureau te blokke ren. Niet alleen moest men de aanvra gers teleurstellen omdat de namen nog niet bekend waren - de eerste namen hoopt men in de namiddag en in de loop van de avond bekend te kunnen geven - bovendien moet het persbureau hiervoor verwijzen naar de dagbladen. De Ned. Spoorwegen hebben een speciaal telefoonnummer gereser veerd voor informaties aan familie leden. Dit telefoonnummer is 030 23561. ALLEEN aan FAMILIELEDEN zullen mededelingen over namen der slachtoffers worden verstrekt. Klasse 12, jonge duivinnen onbe vlogen: 1. W. Akkerma; 2. id.; 3. W. R. Schoone. Klasse 13, late jonge doffers: 1. G. B. Roodenburg; 2. Jac. van Es. Klasse 14, late jonge duivinnen: 1. G. B. Roodenburg; 2. J. A. van Diest; 3. G. B. Roodenburg. NOORDWIJK AAN ZEE LISSE MOOIE POSTDUIVENSHOW Zaterdag is in gebouw de „Taveer ne" in de Wagenstraat een postdui- venshow geopend die op dit gebied uniek genoemd mag worden, aldus was het oordeel van de keurmeester, de heer L. Gimbrère. Deze zeer des kundige gaf als zijn mening te ken nen, dat de leden van de postduiven vereniging „De Oude Blauwband" be schikken over dieren van de allerbes te kwaliteit. De heer G. B. Rooden burg, de voorzitter van de tentoon stellingscommissie, die de show met een kort woord opende, was dezelfde mening toegedaan, hoewel hij, zelf deelnemer zijnde, daar niet teveel van wilde zeggen. Hfj hoopte dat allen veel succes mogen hebben met de tentoongestelde dieren, welke van hoge kwaliteit zijn te noemen. Hij dankte alle inzenders voor hun mede werking en de schenkers van de zeer vele prijzen, ruim 150 in getal, voor hun royale houding tegenover deze show. Aan dit woord werd door de voorzitter van de „Oude Blauwband", de heer G. C. Degger, nog een woord van dank toegevoegd aan het adres van de tentoonstellingscommissie, die veel werk heeft verzet maar ook niet een zekere trots deze show als ge slaagd mag beschouwen. Er is door deze tentoonstelling een verbroede ring gekweekt. Hij wenste allen veel succes toe. De prijswinnaars. De heer J. van Es, van de Lisser- dijk, ging met de grote eer strijken van de mooiste van alle 195 vogels te hebben ingezonden waarvoor hem een mooie beker werd toegekend. De heer G. B. Roodenburg had de mooi ste duivin, waarvoor hij eveneens een beker kreeg, voorts een beker voor de heer G. B. Roodenburg voor de mooiste jonge doffer; de schoonste jonge duivin werd gebracht door W. Akkerbman. Het hoogste aantal punt ten werd gehaald door de heer G. B. Roodenburg, die tevens het hoogst gemiddelde aantal punten had. Voorts werden in de navolgende klassen de volgende inzenders win naars van de drie eerste prijzen: Klasse 1, oude doffers met een W. Arrachart; 3. G. B. Roodenburg. vlucht tot 400 km. 1. Jac. van Es, 2. Klasse 2: oude duivinnen tot een vlucht van 400 km.: 1. Jac. van Es, 2. H. Al van Kesteren; 3. W. A. Schoone. Klasse 3, oude doffers boven 400 km.: 1. A. van der Poel; 2. G. B. Rooden burg; 3. H. A. v. Kesteren. Klasse 4: oude duivinnen boven 400 km.: 1. Jac. van Es; 2. B. Bersee; 3. A. van der Poel. Klasse 5, oude doffers onbevlogen: 1. Jac. van Es; 2. G. C. Degger; 3. A. van der Poel. Klasse 6, oude duivinnen onbe vlogen: 1. G. B. Roodenburg; 2. J. Duivenvoorde; 3. G. B. Roodenburg. Klasse 7, jonge doffers tot 200 km.: 1. G. B. Roodenburg; 2. H. Al van Kesteren; 3. G. J. de Haas. Klasse 8, jonge duivinnen tot 200 km.: 1. P. Bersee; 2. J. A. van Diest; 3. Jac. van Es. Klasse 8, jonge doffers boven 200 km.: 1. W. A. Schoone; 2. M. de Vreugd: 3. G. B. Roodenburg. Klasse 10, jonge duivinnen boven 200 km.: 1. J. A. van Diest; 2. J. Ar rachart; 3. M. de Vreugd. Klasse 11, jonge doffers onbevlo gen: 1. Joh. de Kuiper; 2. H. Grim bergen; 3. G. B. Roodenburg. Het programma van de tweede helft van de volleybalcompetitie voor Noordwijk en Omstreken is thans be kend gemaakt. De wedstrijden in de dames- en herenafdelingen worden deze week hervat. De leiders in de herenafde ling t.w. MSV 2 en KVC krijgen het in hun wedstrijden tegen WVC en SKR beslist niet moeilijk en zullen ongetwijfend zonder setverlies cp de overwinning afstevenen. Moeilijker is het resultaat te voorspellen in de Noordwijkse derby tussen NVC en MSV I. Indien de NVC-ers op volle oorlogssterkte kunnen uitkomen, houden we het op een zege voor Bulthuis c.s. Het sterke PTT moet in staat wor den geacht in Leiden bij AWS op beide punten beslag te leggen, waar door de Lissenaren ernstig blijven meetellen in de strijd om één der bo venste plaatsen. In de damesafdeling staan thuis wedstrijden op het programma voor SIOS en DIO. Deze beide Noordwijk se teams zullen er goed aan doen hun tegenstandsters respectievelijk PTT en RFD niet te onderschatten en in dat geval houden wij het in beide ontmoetingen op overwinning van de badplaatsbewoonsters. De overige da meszestallen t.w. KVC, MSV en NVC hebben nog een weekje langer de tijd om hun krijgsplannen voor de tweede helft van de Noordwijkse competitie te bespreken. NVC zal in de komende wedstrijden ongetwijfeld proberen haar achterstand van twee punten op kampioenscandidate DIO te nivelleren, wat de strijd om de bovenste plaats in deze afdeling nog enerverend kan maken. Zover is het echter nog niet. Het verdere verloop van de uitstekend georganiseerde competitie voor Noordwijk en Om streken zal hierop het antwoord moe ten geven. WASSENAAR Burgemeester opende pluimveeten toonstelling. De 30e tentoonstel ling van de Pluimveevereniging Was senaar, een provinciale tentoonstel ling van hoenders, konijnen en sier en postduiven is vrijdagavond in „Het Wapen van Wassenaar" geopend door burgemeester rar. W. J. Geertsema. Na een inleidend woord door de ere voorzitter van de vereniging, de heer E. C. A. Rijpstra, zei de burgemeester in een toespraak, dat hij zich, als hij over enkele maanden zijn huis aan de Konijnenlaan betrokken heeft, ook met deze liefhebberij hoopt te gaan bezighouden. Tot nu toe was daarvoor niet veel gelegenheid. Beter is het wellicht, niet over een liefhebberij, maar over een sport te spreken. Bij liefhebberij denkt men meestal aan goedwillende amateurs, bij wie men niet in de plaats op de resultaten moet letten. Hier wordt echter door keurmeesters heel nauw keurig op resultaten gelet. Het houden van kleinvee is boven dien een goede vorm van vrijetijds besteding. Tenslotte is het ook een uiting van cultuur omdat de be oefenaar van deze sport oog heeft voor de schoonheid van het dier. De burgemeester besloot zijn toe spraak met het uitreiken van twee bekers, die door het gemeentebestuur voor deze tentoonstelling zijn be schikbaar gesteld, een beker voor de mooiste dwerghoender aan de heer U. Tj. de Vries en een voor de mooi ste postduif aan de heer J. C. B. Bre- derode. Nadat de voorzitter van de vereni ging, de heer H. A. Jongeneel, enkele medewerkers aan de opbouw van de tentoonstelling had bedankt maakte de burgemeester een rondgang langs de ruim 300 kooien. Behalve de reeds genoemde zijn de verdere belangrijkste bekroningen de volgende: Grote hoenders: mooiste haan (Twentse grijze) F. de Lange, Rijs wijk; mooiste hoender J. Bats, Wasse naar (Amerikanse witte leghorn) mooiste hoender op 1 na M. A. Jon- feneel (Specled Sussex) mooite trio: I. A. Jongeneel (idem). Dwerghoenders: mooiste U Tj. de Vries (Hollandse Witkuif) mooiste op 1 na G. J. van Tol (Witte Wyandot te). Konijnen: mooiste ram: Klein Chin chilla van J. van Egmond; mooiste konijn Black and Tan van P. Hom mel; mooiste op 1 na Witte Wener van J. van Muyden. Sierduiven: Mooiste duif J. van Kampen, mooiste duivin C. Raaphorst. Postduiven: mooiste postduif, jong eigen fok L. Bloot, mooiste postduif J. C. B. Brederode. De collectieprijzen werden als volgt toegekend: Grote hoenders J. Bats, kleine hoenders J. van Campen: konijnen J. v. Meijden. Sierduiven G. van Cam pen, postduiven L. Bloot. ZOETERWOUDE P.I.T. '54 Na een korte kerstva- cantie zijn de junioren afgelopen za terdag weer met hun competitie be gonnen. Het meisjesteam begon weer goed door over Wilhelmus met 9-1 de baas te blijven. Voor Leny Koek was het heel jammer, dat zij één puntje moest laten schieten, want zij moest hierdoor haar ongeslagen re cord prijsgeven. Coby v. d. Helm staat thans nog als enig PIT-lid op 100 pet. Het le jongensteam verloor met 7-3 van Wilhelmus; Eert v. d. Helm scoorde alle tegenpunten. He 2e jongensteam tenslotte won met 7-3 van Play Fair. Cas Koemans liet zich geen enkele keer verrassen. Leen v. d. Hoeven en Wim Groen moesten allebei één punt afstaan, ter wijl ook het dubbelspel naar Leimui- den ging. Programma voor de komende week: Dames: MVO-PIT '54, PIT '54 2-Tennico. Heren: DSB 2-PIT '54, RTC2-PIT '54 2, PIT '54 3-DSB 4. Meisjes: PIT '54-FSA. Jongens: Do- cos 3-PIT 164 2. Op donderdag 18 januari a.s. vindt in Leidschendam de ontmoeting Ne der land-België plaats. Voor alle PIT - leden en supporters is dit een unieke gelegenheid dicht bij huis klasse-ta feltennis te gaan bewonderen. Dege nen, die zich hiervoor interesseren, gelieven zich deze week op te geven bij één der bestuursleden. (Ook de niet-leden i.v.m. eventueel vervoer). Tenslotte kan nog worden vermeld, dat Coby en Bert v. d. Helm zijn uit genodigd door het bestuur van de afdeling Den Haag, deel te gaan ne men aan de bondstraining. „St. Lidwina". Zaterdag hield de EHBO afd. Zoeterwoude zijn jaar vergadering in het Don Boscohuis. De voorzitter deelde mede, dat de afd. weldra de beschikking zal heb ben over een beademingsapparaat en hij sprak daarbij de wens ui, dat alle leden er voor zullen zorgen de tech niek hiervan spoedig meester te zijn, zodat, indien het gebruik ervan on verhoopt nodig mocht zijn, er goede resulaten geboekt kunnen worden. Hierna werd gewezen op de viering van het 25-jarig bestaan, dat niet in september, maar twee maanden la ter, op 4 november, zal worden ge vierd. De terugblik op de wedstrij den gaf een gunstige kijk op 't werk van de senior-ploeg, die o.a. een plaats heeft veroverd voor de dis- trictswedsrijden, die 20 januari in Leiden worden gehouden. De junio ren hadden een minder gunstig jaar, wat moet worden toegeschreven aan de onregelmatige komst op de oefen avonden. De wnd. penningmeester gaf het kasoverzicht en spoorde iedereen aan om te gaan sparen voor 't feest. Ook werd ieder lid gemachtigd vrij willige bijdragen van vriendelijke mensen voor de peningmeester in ontvangst te nemen. Elke lesavond zal er gelegenheid zijn deze gelden af te dragen. Daar er geen tegencandidaten wa ren, werden vervolgens de periodiek aftredende voorzitter en materiaal- meester herkozen. De inmiddels bin nengekomen diploma's van de cursus 1960-'61 werden door de geestelijke adviseur uitgereikt. Van de rondvraag werd weinig ge- gebruik gemaakt. Tot slot vroeg de geestelijk adv. het wöord. Hij wenste allen een oprecht zalig en voorspoe dig jaar toe en wees er op, dat EHBO een mooi werk is en dat de vereni ging altijd een speciaal plekje' in zijn hart had. De nadruk werd er door hem op gelegd, dat het voorlaatste nummer van „Eerste Hulp" volledig aan het geestelijk heil van het slacht offer was gewijd. Ieder lid moest dit nummer goed lezen. Betreffende het programma van de viering van het 25-jarig bestaan kan nog worden medegedeeld, dat hier hard aan wordt gewerkt en dat het globale schema als volgt is samen gesteld: 's morgens om half tien een H. Mis in het nieuwe Wit-Gele kruis- gebouw (toegankelijk voor leden en genodigden), daar na ontbijt met een feestelijk tintje. Dan volgt een re ceptie. En 's middags grote wedstrij den. De dag wordt besloten met een uitbundig feest. Hierover hoort ieder een nog binnenkort meer. Overzicht van EHBO-posten in Zoeterwoude (dorp): C. Verstegen, Weipoort 65a, zuurstof, verbandkof- fer, brancard; C. Janmaat, Weipoort 21, verbandkoffer; C. v. d. Ham, G >r 6, zuurstof; Huize Emmaus, Zuid- buurt 20, zuurstof, verbandkoffer, brancard; garage Heemskerk, 'Schen kel 109, verbandkoffer, brancard; H. v. d. Meer, Zuidbuurt 70, verband koffer; Kruisherenklooster, Vrouwen- weg 1, zuurstof, verbandkoffer, bran card; Q. Onderwater, Westeinde 7, zuurstof, verbandkoffer; J. Verste gen, Vlietweg 22a, zuurstof, verband koffer. Voorts is de auto van de Rijkspolitie door de EHBO uitgerust met een zuurstofkoffer. Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. ONBESTENDIG WEER Aanvankelijk veel bewolking met enige regen of motregen en hier en daar mist. Later wis selende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Tot krachtig of stormachtig toenemende wind tussen zuid en west. Ho gere temperaturen. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME MADRID MALLORCA sneeuw geh. bew. onbew. motregen zw. bew. mist mist motregen geh. bew. mist onbew. onbew. motregen jegen geh- bew. mist geh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. PAUZE IR. IflURENT... 14 PPT NIET PE KNflflP DIE METI nfllR-CRR-?R03ECT ÜEZI6 16 TPE P MET DAT I I "EOT J, GAAT 'T MET HET CONCILIE TE LANGZAAM? Het jaar 1962 dat wij allen de eer en het voorrecht hebben te beleven, zal tenzij er vreemde dingen ge beuren het jaar van het concilie zijn. Staande voor de drempel van het nieuwjaar, heeft de bisschop van Rome het concilie plechtig aangekon digd, zonder nog de dag van de opening te kunnen mededelen. Wij hebben geluiden opgevangen die me nen dat het veel te langzaam gaat en dat de aardigheid er nu wel af is. Dat laatste kan alleen maar als winst worden beschouwd. Het is beter dat eerst r^jp van groen en kaf van ko ren gescheiden wordt. Het is geen nieuwtje meer en het is ook veel te belangrijk om een heetgebakerd nieuwtje te zijn. Wat de taak van de leken betreft, heeft de paus om aller gebed en boete verzocht en in 't bi zonder het gebed gevraagd van de onschuldige kinderen en van de zie ken en lijdenden. Het concilie is zó belangrijk en wij leken zijn daar bij zo belangrijk dat alleen door het gebed der Kerk het welslagen ervan bereikt kan worden. PUZZEL No. 525. Horizontaal: 1 dorp in Zeeland, 8 meisjesnaam, 9 stoot, 10 godsdienst (afk.), 11 mak, 13 scheik. element (afk.), 14 Europeanen, 16 bloedhuis, 17 gem. in Zeeland, 18 lengtemaat, 20 gebod, 22 oude bena ming voor liter, 23 foei, 24 priem, 26 donkere zolder in molens, 27 uit slag. Verticaal: 1 Noors landschap ten O. v. Bergen, 2 zwemvogel, 3 scheik. element (afk.), 4 ongegronde me ning, 5 bekende afkorting, 6 Europe aan, 7 onenigheid. 11 rivier in Rus land, 12 gem. in N. Brab., 14 kleinig heid, 15 gevangenis, 19 wat gespro ken wordt. 21 biersoort, 23 meisjes naam, 25 stoomschip (afk.), 26 uit roep. Oplossing morgenavond. MEER WIND Er is sinds vrijdag op de Oceaan een grote depressie-activjteit ont staan. De belangrijkste depressie, die in wijde omtrek om zich heen zware stormen veroorzaakte, trok van New Foundland naar IJsland en deed zach te lucht naar de Britse eilanden stro men. In het zuiden van Engeland werden zondag maximum-temperatu ren van 9 tot 11 graden bereikt. De zachte lucht drong ook tot Ne derland door en veroorzaakten hier op uitgebreide schaal mist. Tijdelijk kwamen ook opklaringen voor. Deze gaven aanleiding tot minimum-tem peraturen om het vriespunt, waar door vele wegen glad werden. Een nieuwe, zeer actieve storing nadert Ierland. Ze zal op de Britse eilanden en de Noordzee de lucht- drukverschillen sterk doen toene men, zodat de zuidwestelijke wind flink gaat aanwakkeren. De mist zal daardoor grotendeels verdwijnen. Er blijft veel bewolking en het zal tij delijk gaan regenen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3