r Mej. Tiny van der Linden in SFL-gemeenschap hartelijk gehuldigd Burgerlijke Stand De treinramp bij Woerden Alle doden en gewonden thans geborg MAANDAG 8 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Dankbaarheid rond zilveren leiderschap „Houden we van juffrouw Tiny?" Uit honderden kelen klonk het daverend „ja", dat de kalk van het plafond kwam, De huldiging van mejuffrouw Tiny van der Linden in het clubhuis van het Sint Fran- ciscus Liefdewerk aan de Nieuwe Rijn, naar aanleiding van haar 25- jarig jubileum als leidster had een wild enthousiast karakter. Direct bij de aanvang al van de reeks van ge beurtenissen. de binnenkomst van de beminde juffrouw Tiny, was een demonstratie van sympathie en aan hankelijkheid. De honderden, die in de betrekkelijk kleine gym-zaal op gepakt stonden, barstten uit in een luid applaus, dat leidde tot een ova tie. Eenvoudig als altijd, lachend om zoveel „drukte", nam mejuffrouw Van der Linden op het podium plaats, waar haar moeder, die ruim deelde in de glorie, al gezeten was. Bruidjes, kinderen van het clubhuis vormden naast de bloemen en de vlag de levende decoratie van dit po dium. Dit was 't begin van 'n huldi ging, die zou leiden tot de plaatse lijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". Mej. Tiny is populair, dit bleek uit de woorden van de vele sprekers, maar meer nog uit het enthousiaste medeleven van de aanwezigen: geno digden, bestuur, vaders, moeders en kinderen van het clubhuis. Een toepasselijk welkomstwoord op de wijze ,,'t is Meie" verklonk, en de heer A. Vlasveld, die de taak van ce remoniemeester was toegewezen, nam het woord, om de eerste spreker aan te kondigen, de voorzitter van het SFL-bestuur, de heer A. Waals De sprekers hadden als genodigden onder hun gehoor wethouder S. Men ken van Leiden, de diocesaan direc teur van het SFL, de heer Gietsen en mej Sneller, de heren Zunderman en Steinbach namens de Leidse Jeugdactie, vele oud-directeuren en aalmoezeniers van 25 jaar SFL-werk, voorts familieleden van de jubilares- se, leden van de SFL-staf en vele ou ders en jongelui van het SFL-werk. Een nog belangrijker deel van het programma was toen reeds achter de rug. Want het clubhuis „De Spreeupot" had eerder al in zijn feestelijk ver sierde gangen en zalen een optocht zien gaan met als ere-persoon mej. Van der Linden. Doel van de korte optocht was de kapel waar geen plaats, zelfs geen staanplaats onbe zet bleef nu het ging om het feest van juffrouw Tiny van der Linden. Zij kwam, voorafgegaan door bruid jes, „haar" kapel binnen en nam plaats tussen „haar" mensen voor de Plechtige H. Mis, waarin aan God dank werd gebracht voor alles wat met medewerking van mej. Van der Linden tot stand was gebracht. „Groot van hart". „Klein, maar zo ontzettend groot van hart", typeerde de directeu-, pa- tei M. G. de Ponti o.f.m., haar in zijn feestpredikatie. „Alleen God weet, wat jij voor duizenden mensen in Leiden hebt betekend en nog bete kent". De zang van het koor van va ders en moeders was zuiver en de voot van klank, en het werd stil toen de kinderen onroerend eenvou dig het Ave Maria en „Ik wou dat ik een klokje was" zongen o.l.v. di rigent Pater Bentivoliu. Selhorst o.f. m. met aan het orgel de heer A. Vlasveld. Pater de Ponti werd bij het misoffer geassisteerd door de oud-aalmoezenier, pater Raymond van Sassen van Ysselt en pater Maxi- r.iilianus Demes o.f.m. In de feestelijk versierde achter zaal, waar om half twaalf de offi ciële huldiging annex receptie begon, stond intussen een grote menigte met ongeduld op de komst van mej. Tiny, die misschien nauwelijks tijd kreeg om haar ontbijt te verorberen, te wachten. Mej. Van der Linden en een van de geschenken. Links mevrouw Van der Linden. Eerste spreker was hier dus de heer Waals, die in een warme rede, de warme menselijkheid en liefde voor haar werk van mej Van der Linden schilderde. Haar motief om dit werk te begin nen en vol te houden was .liefde tot de Heer" aldus de heer Waals, met als simpele conclusie heb uw naaste lief als u zelf. Men kan sociaal maatschappelijk werk doen uit vele overwegingen, voor juffrouw Tiny was er maar één motief en dal maakte, dat zij haar werk blijmoedig kon blijven doen, ook bij teleurstelling. Spr. stelde de Kleine Tiny als een groot voorbeeld voor alle leiders en leidsters. Dank van de geestelijkheid Aalmoezenier pater Selhorst zei, dat de liefde van de eigen mensen van het werk duidelijk blijkt uit het enthousiasme waarmee zij de feeste lijkheden hebben voorbereid. Hij legde zeer de nadruk op het deel dat de moeder van mej Van der Linden in dit feest had: „als u er niet ge weest was, had zij dit niet kunnen doen". De deken van Leiden kanunnik W. P. M. Haring, wees in zijn zeer waar derende toespraak op de steun, die jeugdleidsters en -leiders in dit werk geven aan de geestelijkheid, die zij veel werk uit handen nemen. Het was dan ook op de eerste plaats na mens de geestelijkheid van Leiden, dat hij hartelijk dank bracht, daarbij ook kennis gevend van de Pauselijke waardering in de vorm van het Gou den Erekruis „Pro Ecclesia et Ponti fice". Aan de moeder van de feeste- linge viel de eer te beurt mej. Van dei Linden het gouden kruis op te spelden. „Het is werkelijk t* veel", verzuchtte mej. Van der Linden. Zelfde waardering voor het prach tige werk sprak ook uit de woorden die daarna nog door anderen werden gesproken; wethouder S. Menken bracht de hartelijke dank en geluk wensen van B. en W. van Leiden over, de heer Gj etsen voerde het woord namens het diocesaan bestuur van het S. F L. en mevrouw Niien- huis sprak namens de gezinnen van het S.F.L. heel hartelijke woorden en ook de heer Zunderman en mej. Righart van Gelder voerden het woord, sprekend namens de Leidse Jeugdactie. De kinderen droegen een wensje voor. Het was een prachtige huldiging, die besloten werd met een dank woord van mej Tiny. Geschenken gaven stoffelijke vorm aan de waardering. Een prachtige dames-fiets, schrijfgerei, geschenk in couvert en nog enige zaken. 's Avonds vond er in het gebouw aan de Nieuwe Rijn een feestavond plaats. De heer A. Vlasveld was hier de vlotte conferencier, die de origi nele proprammapunten, waaronder enige sketches aan elkaar reeg. Het intervieuw van het NTS-jour- naal, praatje bij de kapper en ge dicht van mej. A. Righart van Gel der. Buiten de staf en het bestuur van het S.F.L. waren op deze avond, ook al de familieleden van de jubilaresse, pastoor Blok, de twee huidige aal moezeniers en twee uit het verleden n.l. de pater Van Baarle en Pater Duynstee aanwezig. m OP „HET KLAVERBLAD' HORECA VA 1962 Een van de ruim 200 stands op de grote tentoonstelling Horecava 1962, die vandaag in het nieuwe RAI-ge- bouw te Amsterdam is geopend, biedt ruimte aan „Het Klaverblad", de Leidse Koffiebranderij en Theehan del. Dat „Het Klaverblad", de firma Wed. B. N. T. J. Molkenbooer, op de tentoonstelling is vertegenwoordigd is niet verwonderlijk. De firma heeft een groot gedeelte van haar cliëntèle onder eerste rangs hotels, cafè's en restaurants. Op de tentoonstelling brengt „Het Klaverblad" o.m. haar nieuwste vondst: gemalen koffie in vacuüm-verpakking. ERNSTIGE MISHANDELING Een 29-jarige Leidse plaatwerker heeft gisteravond op de Uiterste gracht drie plaatsgenoten mishandeld Eén van hen moest zelfs in het Aca demisch ziekenhuis worden opgeno men, nadat hij tijdens het doen van aangifte op het politiebureau onwel werd. Hij heeft een hersenschudding De in het ziekenhuis opgenomen man is een 29-jarige Leidse chauffeur De twee andere slachtoffers van de wil deman, die builen en bloeduitstor tingen opliepen zijn een 34-jarige textielarbeider en een 27-jarige ter- razzowerker, beiden ook uit Leiden. De plaatwerker is door de politie in gesloten. ACHILLESPEES DOORGESNEDEN De 67-jarige mevr. H. Smit van de Oude Vest te Leiden, die bij 'n klein zoon achterop de bromfiets zat, raak te met haar rechtervoet zaterdag avond tussen de spaken van het ach terwiel. Haar achillespees werd door gesneden. Door de E.H.D. werd het slachtoffer naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. DRIEMAAL INGEBROKEN Onbekenden hebben vannacht op drie plaatsen in Leiden ingebroken. Een ruit van het station aan de Lam menschans bleek vanmorgen verbro ken te zijn. Op het station werd een bloedspoor aangetroffen. Ingebroken is ook op de Rijl»*- werkplaats aan de Rooseveltstraat en bij de Kalkzandsteenfabriek Trio, in welke fabriek men waarschijnlijk met een valse sleutel is binnenge drongen. Het onderzoek van de poli tie is nog gaande. Tot nu toe is niets vermist. UURLOON-ACTIE K.A.J. en V.K.A.J. De K.A.J. St. Jozef houdt een film avond in verband met de uurloonac tie. De avond wordt gehouden op donderdag 11 januari a-s., in de zaal Maria Gijzensteeg (naast „de Over dekte"). Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. De film die vertoond zal wor den is getiteld: „Paniek om King Kong". Deze avond wordt gehouden in het kader van de zogenaamde uur loonactie van K.A.J, en V.K.A.J. On der de pauze zal dan Thijs Schippe rij n uit Santpoort iets vertellen over zijn verblijf zijn werk en de ervaringen die hij heeft opgedaan gedurende zijn ver blijf van 2 jaar in Afrika. De leden en donateurs van DOCOS worden er aan herinnerd, dat mor genavond, dinsdag 9 januari, in de kantine in de Kikkerpolder een kla- verjasavoncl wordt gehouden. Ook in- troducees en andere belangstellenden zijn van harte welkom. Weer fraaie prijzen. Aanvang 19.45 uur n.m. Optreden „Mu-to-ca's" bijzonder geslaagd Het nog jonge, doch reeds zeer po pulaire Leidse muziek-, toneel- en cabaretgezelschap „De Mu-To-Ca's" heeft zaterdagavond in de tot de laatste plaats bezette verenigingszaal in de Maria Gijzensteeg (Haarlem merstraat) voor haar talrijke dona teurs en begunstigers weer een alles zins geslaagde contact- en propagan da-avond gegeven. Onder het mot to „Lach en vergeet uw zorgen" werd door het uit 25 leden bestaande ge zelschap onder algehele leiding en re gie van Hans Kalthoff in bont aller lei een muziek-, toneel- en cabaret- programma ten toneele gevoerd, waarbij de verbindende tekst en de conference op zeer geestige en bij zonder geslaagde wijze werd ver zorgd door de jonge conferencier Daan Sloos. Naast de uitstekende presta ties, die werden geleverd door o.m. de acrobatengroep „La-Witoja's", de clowns „The Collins", de accordeonis- te Rina Scholten, de „Cubaanse" zan geres Franc.ina Maaskant, mevr R. Brussee (declamatie), een vocaal kwartet o.l.v. Kees Oudshoorn (te vens succesvol mondaccordeon-vir- tuoos) en de toneelgroep in een geestige één-acter. vormde het optre den van „The Music Boys" o.l.v. de 15-jarige Frans Kalthoff al een at tractie op zichzelf. De vijf leden van dit zeer muzikale groepje (12, 13 en 15 jaar oud) ontpopten zich reeds als ware virtuozen op de trompet, klari net, saxofoon en het slagwerk. Na het zeer geslaagde programma volgde nog een gezellig samenzijn met een dansje op de klanken van het Mu- toca-dansorkest. Bewoner van ,De Hofstêe' richt zich tot de Raad Kunsthandelaar ziet zich ernstig bedreigd De heer Marcel Benjamin Keezer, kunstenaar, die de voormalige hoeve „De Hofstêe", Haagweg 156, bewoond, heeft zich met een verzoekschrift tot de Raad der gemeente Leiden ge wend, omdat het gemeentebestuur van Leiden voornemens is een ge rechtelijke procedure tè beginnen over de ontruiming van het pand, dat de heer Keezer als woon- en bedrijfs ruimte dient. De heer Keezer komt in het geweer omdat hij zich door de procedure, die tot ontruiming van „De Hofstêe" kan leiden, ernstig bedreigd voelt in zijn bestaan. De gemeente Leiden heeft hem tot op heden niet aan 'n andere passende bedrijfs- en woonruimte kunnen helpen. Het is reeds de tweede keer, dat de heer Keezer door de gemeente Lei den gedwongen wordt zijn bedrijf te verplaatsen. De eerste keer, werd hem de huur opgezegd van een ge deelte van de molen „De Valk", om dat de gemeente een gevaar' meende te zien in het bewonen van een ge deelte van de molen. De heer Keezer voert aan, dat de molen nu ondanks het gesignaleerde bezwaar nog steeds door een ander bewoond is. De adressant meent een onbillijkheid te zien in de handelwijze van de ge meente. Bij de ondertekening van het contract werd hemnaar hij schrijft in zijn request door een ambtenaar der gemeente verzekerd, dat hij een huurovereenkomst aanging voor 10 jaar van '55 tot '65. De overeenkomst zou zelfs langer dan 10 jaar duren. Bij nauwkeurige lezing van 't contract is de heer Keezer inmiddels gebleken, dat een van jaar tot jaar lopende overeenkomst tekende. De heer Keezer verzoekt de Raad nu 4e verhinderen, dat de procedure aangespannen wordt of anders alles in het werk te stellen, dat hem een andere passende ruimte wordt toege wezen, zulks met een redelijke ver goeding van kosten voor verplaat sing en inrichting. Onderscheiding voor pionier te Leiden Zaterdag werd in Leiden een hoge N.A.T.U. onderscheiding uitgereikt: de Zilveren Rederijkersspeld. De Ne derlandse Amateur Toneel Unie heeft deze onderscheiding, die slechts bij hoge uitzondering wordt uitgereikt, ingesteld om daarmee diegenen te eren, die zich op bijzondere wijze hebben ingespannen voor het ama teurtoneel. Zaterdag j.l. kon de heer J. C. Bar telsman, in zijn functie van voorzit ter van dè afdeling Leiden van de N.A.T.U., de speld uitreiken aan de heer H. A. Kres, lid van de christe lijke toneelgroep „De Timdelerclub", als erkenning voor zijn vele baan brekend werk voor het christelijk amateurtoneel. In een aardige toespraak belichtte de heer Bartelsman de verdiensten van de heer Kres. Vooral in de be gintijd van de Timderclub stuitten de jonge amateur-toneelspelers nog al eens op weerstanden in eigen kring. Dank zij het volhouden van mensen als Herman Kres, kan nu met voldoening worden geconsta teerd, dat het christelijk amateurto neel in het algemeen en de Leidse Timderclub in het bijzonder, bezig zijn een eigen plaats in de gemeen schap te verwerven. Het is voor de tweede maal, dat deze onderscheiding in Leiden werd uitgereikt. De heer D. Hageman van de Kon. Vereniging „Litteris Sacrum" was de eerste Leidenaar die de zilve ren Rederijkersspeld ontving. Geboren: Wilma Lucia Sophia dr. van C. Hoogeboom, 28 jaar construc teur en van J. K. Das, adres: B. G. Cortslaan 4, Leiderdorp; Martijntje Margaretha dochter van J. van der Hoeven, 33 jaar, platenmaker en van L. W. Harmse, adres Doeslaan 43, Leiderdorp; Yvonne dochter van H. van Egmond, 42 jaar tuinder en van H. de Jong, adres Tuinstraat 2, Lei derdorp; Susanna Johanna Maria dr. van W. T. Bik, 30 jaar, boekhouder en van A. J. M. van Haasteren, adres Frederik Hendrikplantsoen 36, Lei derdorp. Getrouwd: Hermanus van der Luit 23 jaar fabrieksarbeider,, wonende te Leiderdorp, Patrimoniumpark 26 en Cornelia Hogenes 19 jaar, zonder be roep, wonende te Leiderdorp, Patri moniumpark 8. LEIDERDORP Jeugdactie 10 x 10 Het comité van de 10 x 10-actie te Leiderdorp heeft vermoedelijk gedacht: „een goed begin is het halve werk". De muziekavond die zij zaterdag in het Dorpshuis heeft belegd mag alleszins geslaagd genoemd worden. Indien de actie evenzeer verloopt als deze avond, kan zeer zeker op een goed resultaat gerekend worden. Een geheel gevulde zaal met uit sluitend jongeren is komen luisteren naar een programma, waaraan mede werkten de radiozanger Hans Boeck- hout, de Surinaamse band „Estrella del Caribo" en de Leiderdorpse band van Johan Blokhuizen. Voorts ver leende nog medewerking Hans Hoeks met een pantomime-spel en er werd een film vertoond van Bert Haanstra. Een verloting met vele fraaie prij zen, welwillend beschikbaar gesteld door de Leiderdorpse middenstand, leverde al direct een tastbaar resul taat op voor de 10 x 10-actie. Voorzitter van het actie-comité is Henk Blom, die de aanwezigen ver welkomde. Hij bracht dank aan dt medewerkers van de avond, die ge heel belangeloos hun medewerking verleenden. Dank ook aan de LeidS^ dorpse middenstand voor het afstaan van de vele prijzen voor de loterij en aan de heer Rooij akkers, die de film verzorgde. De Surinaamse band, die vervolgens optrad, hadden we al eens eerder in Leiderdorp gehoord, waarbij het op treden veel succes oogstte, hetgeen ook nu weer het geval was. Hoewel een pantomime nu niet bepaald het genre is van de hedendaagse jeugd, yerwierf Hans Hoeks toch veel bijval met „De lifter". De zanger Hans Boeckhout kwam er niet af zonder een toegift. Na de pauze werd de kleurenfilm „Strijd zonder einde" gedraaid. Deze film behandelt de onophoudelijke strijd van de mens tegen de ziekten- verspreidende insecten. Een film van Bert Haanstra die zo imponeerde, dat zelfs deze jonge toeschouwers in stille aandacht de ellende aanschouwden, die sommige insecten verspreiden. Hierna volgde een toelichting van Rik Rietveld over de werkwijze van het comité van de 10 x 10 actie met als doel 10 weken lang 40% van het zakgeld af te staan ten behoeve van deze anti-hongeractie. Tot slot het optreden van de band van Johan Blokhuizen, waarbij de leider een gitaarsolo ten beste gaf. Henk Blom sprak het slotwoord, waarbij hij de verwachting uitsprak, dat alle aanwezigen zouden mede werken aan het slagen van deze actie. Marktberichten ROTTERDAM, 8-1. Vee Totale aanvoer 1153; vette koeien 1153. Prij zen vete koeien 300-335, 270-300, 255-270. Vette koeien, aanvoer tame lijk, handel goed, prijzen wat stij ver, prima's boven notering. toneelpii Jen Nadat omstreeks twaalf uur van middag met snijbranders begonnen was de diverse resten van de treinen zorgvuldig te doorzoeken naar over levenden, gewonden of slachtoffers, is men om half drie begonnen met groot geweld de treinstellen uit el kaar te trekken. Dit was het teken voor de vele aanwezigen - en werd ook bevstigd door de president-di recteur van de spoorwegen, de heer Lohman - dat men aannam dat er zich geen slachtoffers meer in de ra vage bevonden en dat men iedereen had bevrijd. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp zal ernstig worden be- om het leven zijn gekomen. De con ducteurs van beide treinen zijn ech ter nog in leven. Het baanvak tussen Gouda en Harmeien, waarop het ongeluk ge beurde, is een van de zeer drukke baanvakken van de NS. Per etmaal passeren hier ruim honderd reizi gerstreinen plus een aantal goede rentreinen en een zestal D-treinen. De D-treinen zijn omgelegd. De rei zigers in het binnenlands verkeer worden op het ogenblik met NBM- bussen vervoerd. Terwijl het dodental van de ver schrikkelijke treinramp bij Woerden vanochtend gestadig steeg, stroom den geestelijken en militairen, brandweerlieden, politie en burgers op de plaats van de ramp bijeen voor het verlenen van hulp; een ont stellend werk. De foto toont het ber gingswerk in volle gang.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2