Verklaring van bestuur Prins Bernhardfonds Restauratie paleis op de Dam half jaar stopgezet VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 Klaar voor een tocht door de sneeuw Acrsiuuumuraiiu Twee kinderen, de 3Vi-jaar oude Karin Vink en haar zusje van ne gen maanden, Stephanie Juliette, zijn gisterochtend in de Brederode- straat in Amsterdam door de rook bedwelmd geraakt. De baby is in 't Wilhelmina-gasthuis overleden. Het oudere zusje is in dit ziekenhuis op genomen. De brand ontstond door kortsluiting in de elektrische kerst boomverlichting. Bij de brand, die door de brandweer met twee stralen werd geblust, zijn o.m. een t.v.-toe- stel, twee radio's, huisraad en tex tiel verbrand. RADIO TELEVISIE (Advertentie) H.M. de Koningin en prinses Marijke op weg naar de ski-lift in Lech am Arlberg aan het begin van een ski-tocht. De onthullingen van Der Stern Naar aanleiding van de persbubli- caties betreffende de geste van de heer Siedenburg, directeur van het Prins Bernhard Fonds in verband met Nederlands-Duitse handelstrasacties, waarbij behalve de naam van 't Prins Bernhard fonds ook die van de Duit se instelling „Caritas" werd genoemd, heeft het bestuur van het Prins Bern hard Fonds zo deelt dit mede een onderzoek ingesteld waaruit het volgende is gebleken. Eind februari 1961 ontving de heer Siedenburg als directeur van het Prins Bernhard Fonds bezoek van 'n Nederlands zakenman, die hem mee deelde, dat enige personen in Zwit serland, die onbekend wilden blijven, naar aanleiding van bepaalde door hen ondernomen Nederlands-Duitse transacties een gift wilden doen aan een grote Nederlandse charitatieve instelling, waarbij zij aan het Prins Bernhard Fonds dachten, en aan een grote Duitse charitatieve instelling, waarbij zij dachten aan de „Caritas" te Münster. Nadat zowel t.o.v. de Nederlandse zakenman als t.o.v. de Caritas infor maties waren ingewonnen, en deze gunstig bleken te zijn, is de heer Sie denburg op het aanbod ingegaan on der het uitdrukkelijk voorbehoud, dat het fonds met de zakelijke transac- Tweeling van één jaar lag dood in bedje Vermoedelijk gestikt De eenjarige tweeling van het ge zin W. uit de Fultonstraat is gister morgen om het leven gekomen, ver moedelijk door gebrek aan zuurstof. De kinderen - twee meisjes -lagen in een uitbouw in bed en toen de moe der hen omstreeks half elf wilde overbrengen naar de box, bleken de kinderen geen teken van leven meer te vertonen. In de uitbouw brandde zowel de kolen,- als een petroleum kachel. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt nog een onderzoek ingesteld, maar men neemt aan, dat gebrek aan zuurstof de doodsoorzaak is geweest. Anderhalf uur tevoren had de moeder nog naar de kinderen gekeken en ogenschijnlijk was toen alles in orde. Min. Luns licht kamercommissie in De minister van Buitenlandse Za ken, de heer Luns, heeft gisteren enkele uren met leden van de vaste commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer gesproken. Hij heeft, zo wordt vernomen, zeer vele vragen over de situatie rond Neder lands Nieuw Guinea beantwoord. In politieke kringen in Den Haag is de indruk gewekt, dat het gesprek met de Kamerleden een bevredigend verloop heeft gehad en dat de deel nemers voldaan zijn met de ver strekte inlichtingen. Thans volgt na der onderling beraad ter voorberei ding van het Nieuw-Guinea debat op 2 januari in de Tweede Kamer. Over een eventueel gesprek met In donesië, al of niet door „bemiddeling van een derde of van derden", ver keert men nog in het onzekere. ties zelf geen enkele bemoeienis, welke ook, zou hebben. Toen echter de toegezegde gift uit bleef en bij de verdere uitwerking en besprekingen zoveel onduidelijk heden en vaagheden bleken te rijzen dat de beer Siedenburg, niettegen staande. de door hem verkregen in lichtingen, aan de realiteit van de hem gedane voorstellen begon te twij felen, heeft hij zich bij schrijven van 8 september 1961 van de zaak gedis- tancieerd. De toegezegde gift is daarop niet ontvangen. Aan de in bepaalde Duitse publi caties tot uitdrukking gebrachte in sinuatie, als zou de heer Siedenburg bij deze zaak persoonlijk voordeel hebben nagestreefd, ontbreekt naar de vaste overtuiging van het bestuur, die ook door het historisch verloop der gebeurtenissen wordt bevestigd, elke grond. VAN DER PUTTEN OP WACHTGELD? De op 27 november jl. ontslagen defensie-ambtenaar F. H. van der Putten uit Bussum heeft van de mi nister van Defensie bericht ontvan gen, dat hij in aanmerking komt voor toekenning van wachtgeld. De minister heeft daartegen geen be zwaar. In de door de secretaris-ge neraal van het ministerie van De fensie ondertekende brief, waarin Van der Putten zulks wordt mede gedeeld, wordt hem verzocht de hier voor noodzakelijke formulieren in te vullen. De raadsman van de heer Van der Putten, mr. N. J. Geleijnse uit Am sterdam, heeft voorts van de voor zitter van het ambtenarengerecht in Amsterdam vernomen, dat hij Van der Puttens beroep tegen zijn ont slag heeft verwezen naar het amb tenarengerecht in Arnhem. Zoals bekend is bleek vorige week uit de beschikking van de voorzitter van het Amsterdamse ambtenaren gerecht inzake een verzoek om een beslissing bij voorraad, dat Van der Putten mot zijn beroepsschrift in Amsterdam ook aan het verkeerde adres was. Dergelijke beroepsschrif ten moeten worden ingediend bij 't ambtenarengerecht, binnen welks ambtsgebied de standplaats van kla- ger ligt. de n/'euwel^fyb©B*ï/es zijn uit! nu in handige schuifdoos Kinderogen op fototentoonstelling Op de fototentoonstelling van de groep „Rupture" in de Boerhaavezalen te Leiden ex poseren, zoals gemeld, jonge fotografen eigen werk. Tussen de vele schokkende en indringende beelden en de strakke abstraherende foto's valt deze aardige foto op van een meisje, dat een kerstetala ge bewondert. De foto is van de 19-jarige Leidenaar Chris Stapels. nü met vitamine A C Wat hulpeloos groept een verkilde zwanenfamilie bij elkaar rond een wak onder een brug. Op de achter grond zwieren de deelnemers aan de Molentocht door Zuid-Holland - wel ke gisteren is gehouden - voorbij. Nieuw-Guinea-debat niet voor de radio Naar het ANP verneemt hebben AVRO, KRO, NCRV en VARA er van afgezien rechtstreekse uitzendin gen via radio en televisie te maken van het Nieuw Guinea-debat in de Tweede Kamer. Dit debat zal, naar wordt verwacht, op 2 en 3 januari 15 tot 20 uur kunnen duren. De om roepen hebben bij het Kamerbureau de wens te kennen gegeven op daar toe geëigende tijdstippen uitvoerige uittreksels van het gesprokene uit te zenden, zoals bij langdurige ka mervergaderingen reedj eerder voor de radio werd toegepast. De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft hiertoe, tot teleurstelling van de om roepverenigingen, geen toestemming gegeven. De 7-jarige H. Manders uit So meren, die zaterdag betrokken was bij 'n ernstig verkeersongeval op de Tilburgseweg in Eindhoven, is tij dens de Kerstdagen in het zieken huis te Tilburg overleden. De auto, waarin de jongen met vijf familiele den zat, reed door tot nu toe onop gehelderde oorzaak met een snelheid (Advertentie) van 70 km tegen een paal. De bungalow van de autohande laar C. A. Schoonderwoerd aan de Bergkloosterweg bij de Agnieten- berg te Zwollerkerspel is gistermid dag door brand geheel verwoest. Kort voor het ontstaan van de brand was mevrouw S. met haar drie kinderen uitgegaan. Haar man was eveneens afwezig. Het is niet bekend hoe de brand is ontstaan. De thans aan de gang zijnde restauratie- en verbouwingswerkzaamheden aan het koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam, waarvan de eerste fase is voltooid, zijn voorlopig stopgezet in verband met de komende Nieuw jaarsreceptie en de feestelijkheden rond het zilveren huwelijk van het vor stelijk paar. De werkzaamheden zullen in de tweede helft van het volgend jaar wor den hervat, waarna het dan nog wel drie jaar zal duren, eer de restauratie zal zijn voltooid en het paleis volledig zal zijn gemoderniseerd. UITBREIDINGSMOGELIJKHEDEN De nu onderbroken werkzaamhe den omvatten in hoofdzaak uitbrei ding van de dienstruimten, een ge deelte restauratiewerk, herindeling van diverse ruimten, het vervangen van brandgevaarlijke constructies en gehele of gedeeltelijke vernieu wing van installaties. Uitbreidingsmogelijkheden zijn, zon der het uiterlijk van dit voormalige stadhuis aan te tasten, gevonden door de ruimten tussen de kelders en de omringende muren te ontgra ven. Voor het drooghouden van de kelderruimten heeft men pompin- stallaties aangebracht. In de nieuw te maken noordelijk gelegen kelder ruimten worden toiletten voor het personeel aangebracht; ook komen hier de glas- enzilverkamers, per- seleinkamer en garderobe voor la keien en hofmeesters en een ruimte voor de bloemist. Aan de zuidzijde zijn de nieuw verkregen ruimten be stemd voor het archief, de telefoon automaat, de accukamer en de ber ging. Oliestook De reeds bestaande centrale-ver warmingsinstallatie wordt gedeelte lijk vernieuwd en geheel voor het stoken met olie omgebouwd. Hier voor is in de zuidelijke binnenplaats een tweede olietank ingegraven. Op de begane grond worden de bestaande keuken-afdeling uitge breid en gemoderniseerd. De oor spronkelijke strafcellen worden in gericht voor bewerking van groen ten en fruit, voor een radiokamer, een vertrek voor de hofmeester en een administratielokaal van de hof maarschalk. De linnenkamer ver huist naar de begane grond.'Door 't verplaatsen van de zilverkamer van de begane grond naar de kelderruim te komt accommodatie beschikbaar die als eetkamer voof het personeel kan dienen. In verband met de herindeling na de uitbreiding van de kelderruimten is een tweede ingang aan de Mozes en Aaronstraat geprojecteerd. De restauratie omvat voorts ver nieuwing van ie Rode en de Blauwe salon met aangrenzende vertrekken. De restauraties geschieden onder leiding van de hoofdarchitect H. J. E. Christoffels en de bouwkundige hoofdambtenaar A. Kuipers. Dreigend isolement van Waddeneilanden Tengevolge van de zware ijsgang op de Waddenzee is met ingang van gisteren de bootdienst naar Ameland gestaakt. Woensdagmiddag is de veer boot „Johan Willem Friso" welis waar nog van Holwerd naar Nes ge varen, maar tijdens deze reis onder vond men grote moeilijkheden. De boot vertrok om half vier van Hol werd en arriveerde pas om half zeven in Nes. Vooral bij de aanlegsteigers hebben zich geweldige ijsmassa's op gehoopt, die een vrijwel ondoordring bare barriere vormen. De „Johan Wil lem Friso" liep enkele malen klem in het drijfijs. Over de laatste halve kilometer naar Nes had de boot een vol uur werk. Na deze ervaring werd besloten de diensten voorlopig te sta ken. Van de vliegbasis Leeuwarden af zal de verbinding met het geisoleer- de eiland zolang worden onderhouden door middel van een luchtbrug. Gis termorgen om half twaalf vertrok het eerste vliegtuig een „Beaver", reeds met 4 passagiers naar Ameland, waar het toestel op het vliegveldje bij Bal- lum landde. Het was erg heiig boven de wad denzee, waardoor het zicht beperkt was. Mocht er zich mist gaan vor men, dan zal ook de luchtbrug ophou den te functioneren en zal het isole ment van het eiland volledig zijn. Dan zullen trouwens ook de veer diensten naar Schiermonnikook, Ter schelling en Vlieland, die nu nog wor den onderhouden, in gevaar komen, want de bakens zijn uit de Wadden zee verdwenen en men kan dus al leen bij goed zicht varen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7