Krabbelt Tsjombe alweer terug? Kerstmis in Goa Gouverneur tot bevolking Nieuw Guinea E.E.G. ministerraad stelt beslissingen uit ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 52ste JAARGANG No. 15509 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef 2 0 9 3 5 Red 2001 5 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten hezoretne 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn f 0,59 p. w., f 2,55 p. tnnd.. 7,50 p. kw., Franco p.p. 8. Adv 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Overeenkomst van Kitona moet door Nat. Vergadering worden aanvaard REGERING voornaamste agent van het kolonia lisme in Kongo willen redden". NIET BEVOEGD De Katangaanse regering heeft De Rus voeTde aan dat de Veilig- zich vrijdag onbevoegd verklaar om heidsraad - „het enige terzake be- president Tsjombe te machtigen „de voegde orgaan" - niet heeft besloten verklaring die hem te Kitona is op- de VN-operaties in Kongo te doen gedrongen" te onderschrijven. Het ka- staken regering, Adoela, „onbevredigend" Was bevonden. De Britse ambassadeur in Leopold- stad en de Britse consul te Elisa- bethstad hebben opdracht gekregen actief tot de uitvoering van de over- sen de premier van de centrale Kon- eenkomst mee te werken. Zij zouden golese regering, Adoela en Tsjombe. f b« Tsjombe op aandringen dat hg Zij hebben dit gedaan, omdat zij de de gemaakte afspraken eerbiedigt. binet heriep zich hierbij op artikel de Katangaanse grondwet. De Verenigde Staten hebben de on der-secretaris-generaal der VN, De „Press Trust of I ndia" heeft werp-overeenkomst" aan de Natio- ëën^ intërnatïonale functionaris' is- gemeld, dat de Portugese krijsgevan- ttt- - - - genen in Goa een overvloedig Kerst maal zullen ontvangen. Het hoofd kwartier van het Indische leger zou bevel gegeven hebben de Portugese Het optreden van vertegenwoordi- militairen, die in hun kazernes zijn De ministers besloten de »or}t- Ralph Bunche - een Amerikaan, die oerp-overeenkomstr' aan de Natio- een internationale functionaris is - nale Vergadering voor te leggenopgedragen te onderhandelen vol- „het enige gezagsorgaan dat zich over deze kwestie kan uitspreken". Met algemene stemmen bevestigden zij hun volledig vertrouwen in pre- gens de aanwijzingen van de Ame rikaanse ambassadeur in Kongo. sident Tsjombe en verzekerden hem gers der VN gedurende het overleg geconsigneerd, rantsoenen te verle- van hun aller steun. tusseiV Adoela en Tsjombe heeft de nen die gelijk zijn aan wat zij vóór de vijandelijkheden ontvingen, als- mede dezelfde verzorging als voor- Sowj et-Unie met stomheid _5e„.Y^rn,e.!"_e,ï,i.:S.!cr^a.r-irl-nJ; Ik wil er in dit verband nadrukke- raal van de Ver. Naties Thant heeft m op w„zeni dat ge0n enke,e ver_ heen vrijdag verklaard, datP d tegenwoordiger der Volkerenorgani- Het persbureau zegt voorts, dat de S», joVdït^gln" hat »-« da verbonden heeft de uitvoering van de VN-resolütie inzake Kongo te eerbiedigen en te bevorderen ontkend dat de Amerikaanse rege- vijandelijkheden woonden. Ook een woordvoerder van het Veilig heidsraad genomen besluiten te wij zigen", aldus Zorin.* gouverneur-generaal van Goa en de leden van zijn staf op 22 december naar dezelfde vleugel van het paleis Dr. Ralph Bunche heeft vrijdag zijn overgebracht waar zij vóór de mtkend dat de Amerikaanse rege ring hem instructies zou hebben ge- TREINRAMP IN ITALIë Bij een treinramp in de buurt van Amerikaanse ministerie van buiten- VQOrdat hjj deelnemen landse zaken verklaarde Tsjombe aan de ver20eniigsbe®prekingen ta gebonden te achten aan het in Ki- Kitona, zoals de Rus Zorin heeft ver- tona bereikte accoord. klaard. „Ik zou in zo'n geval onmid- ZOR1N BESCHULDIGT AMERIKA *£2!* "ge' „Het is niet uitgesloten, dat de Hij zei, dat er geen definitief ak- Sowjet-TJnie, na de Amerikaanse in- koord tussen de Kongolese leiders Catanzaro in Zuid-Italië zijn 23 men- menging in Kongolese binnenlandse tot stand is gekomen. President sen om het leven gekomen, zo meldt aangelegenheden, om een bijeen- Tsjombe van Katanga had slechts 'n het Italiaanse persbureau Ansa. komst van de Veiligheidsraad zal ver- „verklaring" afgelegd, die door de Een wagon liep uit de rails en zoeken", aldus heeft de Sowjet-Rus- premier van de centrale Kongolese stortte in een ravijn. sische permanente vertegenwoordi- ger bij de Verenigde Naties, onder minister van buitenlandse 'zaken Zo rin, vrijdag op een te New York ge houden persconferentie verklaard. Zorin verklaarde: „Niemand, met uitzondering van wellicht president Kennedy, heeft de Amerikaanse am bassadeur te Leopoldstad Gullion met welke opdracht ook in Kongo be last. De Verenigde Staten hebben aangedrongen op een onderhoud tus- „Gesprek met Indonesië mogelijk" Autonomie voor Roeanda-Oeroendi België heeft de gebieden Roeanda en Oeroendi, die het namens de V.N. beheert, de grootst mogelijke autono mie verleend, die verenigbaar is met de verantwoordelijkheden, welke de beherende mogendheid nog draagt. De autonomie houdt de uitoefe ning van alle bevoegdheden in„ wel ke tevoren bij de beherende mogend heid berustten, behalve die welke be trekking hebben op de buitenlandse betrekkingen, de defensie, de bin nenlandse orde en het financiële be heer. De regeringen van beide gebie den zullen echter zoveel mogelijk bij de uitoefening van deze voor België gereserveerde bevoegdheden worden betrokken. De nieuwe regeling treedt 1 jan. a.s. in werking. Roeanda een repu bliek, en Oeroendi, een koninkrijk, hebben reeds de belofte gekregen, dat zij later in 1962 volledig zelfbe- sturend zullen worden. Zij maakten eerder deel uit van Duits Oost-Afri ka. Het bestuur werd in 1919 aan België overgedragen. Het schijnt dat prins Bernhard aan het kleine toneel-Moortje vraagt: „Z'n groot pak voor jou?" Het to neelspelertje, dat een rol had in het Kerstspel tijdens de Kerstviering op het paleis in Amsterdam, kreeg het grote pak natuurlijk toch - uit han den van de prins zelf, die kennelijk schik had in het knaapje. KERSTMIS 1961 pi vreugd om Uw geboorte W Tnet droefenis versmolten. Het schijnsel van Uw ster verdonkerd door een baan van duisternis, die werelden omwolkt. |H Uw boodschap wordt door ons zo slecht verstaan, in bloed en tranen wordt Uw stem gesmoord. Maar uw belofte blijft tot troosting over, ééns wordt gehoord Uw boodschap aan de mens van goede wil. De wereld rebelleert, maar stil glanst nog Uw licht, ons wenkend naar de kribbe en luttel wierook nog stijgt op voor Uw gezicht. De wereld zwelgt in haat en bloedend uit zijn wonden ligt zoveel volk in't slijk en brandt zijn huis. Hoe kan Uw licht, Heer, dan nog stralend schijnen door rook en kruitdamp dat de zon verduistert? Ik weet het, Heer, Uw licht verschijnt, al zou er één zijn, die het zoekt, Uw woord gehoord, al is er één slechts, die nog luistert. WILLEM VAN HORSTENDAEL Gouverneur dr. P. J. Platteel heeft gisteravond een radiotoespraak tot de Nederlandse autochtone inwoners van West-Papoea gehouden. Hij noemde een eventuele militaire aanval voor Indonesië een hachelijk avontuur. Hij sprak zijn volledig vertrouwen in de Neder andse strijdkrachten uit en deelde mee dat de Nederlandse regering goede hoop heeft dat een gesprek tussen Indonesië en Neder land mogelijk is. Hierover is intensief diplomatiek contact gaande, aldus dr. Platteel. Bij een dergelijk gesprek zouden de Papoea's een passende plaats krijgen, beloofde hij. De gouverneur deelde mee: 1. De voorraadpositie van eerste levensmiddelen is zodanig dat er voor maanden genoeg voedsel is. 2. Alle maatregelen voor een eventuele distributie van levensmid delen zijn getroffen. De kaarten zijn reeds gedrukt. 3. Evacuatieplannen voor het eventueel verplaasen van burgers uit de frontlinie liggen gereed. Er is thans echter geen enkele aanleiding tot uitvoering van deze plannen over te gaan.. 4. Het Rode Kruis heeft in samen werking met gezondheidszorg maat regelen ontworpen voor de inrichting van noodhospitalen. De gouverneur wees in zijn rede op de daadwerkelijke bijstand, die de Papoea-bevolking bij de jongste in filtratie geboden heeft. „Wij geloven dat in samenwerking tussen strijd krachten, politie en bevolking aan elke onder de huidige omstandigheden te verwachten sitautie het hoofd kan worden geboden. Gouverneur Platteel deelde mede, dat met de delegatie uit de Nieuw- Guinea-Raad in Nederland openhar tige besprekingen zijn gevoerd, dat zij volledig is ingelicht over de proble matiek van de situatie en de doel stellingen van de Nederlandse rege ring met betrekking tot West-Papoea De gouverneur verzekerde, dat de Nederlandse regering alles doen za1 wat in haar vermogen ligt om een gewapend conflict af te wenden, zonder dat daardoor de wezenlijke belanaen der Papoea's worden ge schonden. Dr. Platteel noemde dateene, wat thans rond West-Papoea gaande is „een schoolvoorbeeld van de koude oorlog". RADIOTOESPRAAK SUURHOF. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Suurhoff, heeft een toelichting gegeven op de verkla ring van de Tweede Kamerfractie van de partij inzake Nieuw-Guinea. In een radio-toespraak zei de heer Suurhoff, dat de Tweede Kamer fractie van de partij de ongewone stap heeft genomen een tussentijdse verklaring af te leggen, omdat de debatten over Nieuw-Guinea in het parlement zijn uitgesteld. De Partij van de Arbeid had gewild, dat deze kwestie nog dit jaar in behandeling zou worden genomen. Het bestuur van de partij l\eeft ingestemd met de ver klaring van de fractie. De heer Suur hoff zei, dat Nederland overleg met Een moment tijdens de Kerstviering op het paleis te Amsterdam: onder het oog van prins Bernhard deelt de koningin koppen chocolademelk uit aan de genodigden. Indonesië moet beginnen, dat Indone sië ervan uitgaat, dat het de souve- reiniteit over Nieuw-Guinea al bezit, behoeft geen bezwaar te zijn, om dat van Indonesische zijde te ver staan is gegeven, dat de Papoea's een redelijke mate van zelfbeschikking zouden kunnen krijgen binnen het Indonesische staatsverband. Ook is verklaard, dat Indonesië bereid is re kening te houden met de toezeggin gen van Nederland aan de Papoea's, aldus de heer Suurhoff. Als er onder handeld kan worden onder leiding van de Ver. Staten of de secretaris generaal van de Volkerenorganisatie, moet de Nederlandse regering het gesprek spoedig beginnen, aldus de voorzitter van de Partij van de Ar beid. Op het proefbedrijf in Nevada is vrijdag de achtste door de~ Ameri kaanse commissie voor atoomenergie bekendgemaakte ondergrondse kern- ontploffing teweeg gebracht. Zij had een geringe kracht. ZOEKT U een Gero-cassette van 40.of 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist (Advertentie) Zelfs de nacht bracht geen uitkomst Het is de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap niet gelukt vóór Kerstmis voldoen de overeenstemming te bereiken over een aantal sleutelproblemen van de gemeenschappelijke land bouwpolitiek om te kunnen beslui ten tot het overgaan naar de tweede etappe van de uitvoering van 't EEG- verdrag. Op 29 en 30 december ko men de ministers van de zes landen opnieuw in Brussel bijeen voor een conferentie, die het karakter van 'n permanente zitting zal hebben, des noods met een verlenging na het Oudejaarsweekeinde tot de eerste dagen van januari. Tot dit besluit kwamen de minis ters in de nacht van vrijdag op za terdag om drie uur, nadat zij drie dagen lang hadden getracht de stand punten tot elkaar te brengen. Het uiteindelijke struikbelblok was de verklaring van de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, dat Frankrijk alleen zou toestemmen om de stap naar de tweede etappe te doen op basis van uitgewerkte verordeningen op 't ge bied van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek. Aangezien op dat moment nog geen enkel reglement door de ministers was vastgesteld en de Franse minister weigerde zijn goedkeuring te geven op basis van principiële en later uit te werken overeenkomsten, restte de ministers niets anders dan eenuitstel van de beslissing. Van Nederlandse zijde werd ge steld, dat inderdaad het uitwerken van teksten voor de landbouw-ver ordeningen thans niet meer moge lijk was, doch dat de mogelijkheid wel bestond beslissingen te nemen op een aantal belangrijke punten. Tegen de achtergrond van het on wrikbare Franse besluit, dat trou wens van het begin van de conferen tie af door Frankrijk was gesteld, had een verdere discussie hierover geen zin en werd tot uitstel beslo ten. De urenlange debatten over de landbouw hebben in feite slechts 2 positieve resultaten opgeleverd. Overeenstemming werd bereikt over het systeem van richtprijzen in de Duitse Bondsrepubliek er over dp institutionele aspecten van 't land bouwbeleid, waarbij de Nederlandse delegatie er in slaagde de opvat ting te doen zegevieren, dat 't laat ste woord daarbij aan de Europese commissie blijft. Andere hoofdpro blemen, zoals de gemeenschappelijke financiële verantwoordelijkheid en een algemene ontsnappingsclausule ter bescherming onder bepaalde om standigheden 'van de nationale markt voor landbouwprodukten, bleven on opgelost. Uiteraard heerste er onder de le den van de zes nationale delegaties en de Europese commissie grote te leurstelling over het uitblijven van een beslissing. De conferentie eindigde precies op het tijdstip, dat de Nederlandse ministers De Pous en Marijnen had den gesteld als uiterste limiet: vrij dagnacht drie uur. Het was over half vier, toen de ministers uit het nachtelijke Brussel naar Den Haag vertrokken, waar 5% uur later het Nederlandse kabinet bijeen zou ko men. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Matige tot strenge vorst De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied, waardoor in West-Europa een nieuw kou-inval plaats had, trok langs de Noorse ber gen naar het zuiden. Het hogedruk gebied neemt in omvang af en komt zondag boven Midden-Europa terecht. De noordoostelijke tot oostelijke stro ming, die de zeer droge en koude continentale lucht aanvoert, zet zich over de Britse eilanden voort naar de Atlantische Oceaan. Drukdalingen in de Middellandse Zee en het Ibe risch Schiereiland zorgen er voor, dat de oostelijke stroming zich hand haaft. De vorst, die de afgelopen nacht al matig was - Twenthe meldde min 8 graden - zal hierdoor de ko mende nacht nog toenemen, temeer omdat de aangevoerde lucht boven Duitsland over een sneeuwdek strijkt. Bij de Noorse kust en bij IJsland ko men storingsgebieden voor, polaire depressies, die mogelijk van belang zijn voor het weer gedurende de Kerstdagen, maar of deze sneeuw zullen brengen is nu nog onzeker. Morgen blijft het overwegend zonnig en droog. Zon- en maanstanden 24 Dec.: z-on op 08.47; onder 16.32; maan op 19.15; onder 10.16. 25 Dec.: zon op 08.48; onder 16.32; maan op 20.17; onder 10.51. 26 Dec. zon op 08.48; onder 16.33; maan op 21.19; onder 11.21. 27 Dec.: zon op 08.48; onder 16.34; maan op 22.23; onder 11.47. Hoogwaterstanden 24 Dec.: v.m. 4.56; n.m. 5.08. 25 Dec.: v.m. 5.33; n.m. 5.45. 26 Dec.: v.m 6.07; n.m. 6.21. 27 Dec.: v.m. 6.42; n.m. 6.58. KORRELTJE Het hart, dat liefheeft, is altijd jon*.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1