Wat een ontdekking De spanning rondom Nieuw Guinea Auschwitz- beulen Weerbericht Onbeleefde elite Portugese enclaves doopt. Meters in Aapje luchtruim WOENSDAG 20 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Vervolg van pagina 1 BEZINNING Op het beroep van de Nederlandse bisschoppen in de kwestie Nieuw- Guinea gaven vooraanstaande leden van de Tweede Kamer dinsdagmid dag het volgende commentaar: Dr. De Kort (fractieleider van de KVP): „Het telegram van de bis schoppen aan premier De Quay en president Soeljarno moet be paald worden gezien als een op roep tot christelijke bezinning. Aan de inhoud dient naar mijn mening geen politieke betekenis te worden gehecht. Het is dus in de eerste plaats een oproep tot het vermijden van gewelddadig heden en tot het ontzien van el- kaars belangen. Overigens zie ik nog' geen onmiddellijk begin van onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië." De KVP gaf de volgende verklaring uit: De KVP ziet naar aanleiding van het telegram van de Nederlandse bisschoppen aan premier De Quay en president Soekarno, niet het aangeven van een concrete poli tieke beleidslijn inzake Nieuw- Guinea. Overigens is na de jong ste politieke gebeurtenissen met name die in de Verenigde Naties, de regering de eerste die zich op verdere ontwikkeling dient te be zinnen. Voor fractie en partij zal het telegram van de bisschoppen ongetwijfeld aanleiding zijn zich over de inhoud ervan ernstig te beraden. WAAKZAAMHEID IN NIEUW-GUINEA De commandant der zeemacht in Nederlands-Nieuw-Guinea schout-bij -nacht L. Reeser, heeft bekendge maakt: „In afwachting van de toe- Besprekingen in Kitona - De minister-president van de Kon golese regering, Adoeia, en de rege ringsleider van Katanga, Tsjombe, zijn dinsdag te Kitona aan de mon ding van de rivier de Kongo aange komen om daar besprekingen te voe ren. Eerst landde het vliegtuig met Tsjombe en de Amerikaanse ambas sadeur in Kongo, Gullion, en onge veer anderhalf uur later het toestel van Adoela en zijn medewerkers. Personeel van de Amerikaanse ambassade zei, dat Tsjombe er zeer vermoeid uitzag. Nigeriaanse soldaten van de V.N. hadden een veiligheidscordon om de stad Kitona gelegd om een eventuele aanval op de stad tijdens de bespre kingen te kunnen afslaan. Ondanks het bestand Dinsdagochtend werden in het zui delijk deel van Elisabethstad onge veer tweehonderd mortiergranaten afgevuurd ondanks het aangekon digde tijdelijke bestand. Zij vielen nabij de Afrikaanse wijken en het gebied van het Lido-hotel. De straten van de stad zijn vrij wel verlaten. Onzekerheid over de doeltreffende toepassing van het be stand en hevige regens hebben de mensen binnenshuis gehouden. Klei ne groepen Katangaanse militairen gaan in het stadscentrum rond ter wijl troepen der V.N. zich aan de randen schijnen op te houden. Ethiopische soldaten van de Vere nigde Naties hebben dinsdag ver scheidene doelen bezet op het grote industrieterrein van de Union Mi- nière te Elisabethstad. Premier Adoela heeft de directie van de Union Minière een telegram gestuurd, waarin hij eist, dat de maatschappij alle belastingen en verschuldigde gelden aan de centra le in plaats van de Katangaanse re gering betaalt. Meer dan 180 dorpen in de ber gen van Midden-Italië zijn door zwa re sneeuwval geïsoleerd. De provin ciale autoriteiten hebben opdracht gegeven tot vordering van alle be schikbare tractoren. Men wil daar mee trachten tot de ingeslotenen door te dringen. Vliegtuig stort in menigte Door het neerstorten van een vlieg tuigje in een menigte buiten Sevilla zijn dinsdag 20 mensen, onder wie acht kinderen, om het leven gekomen en ongeveer honderd gewond, van wie vijftien zwaar. De mensen waren bijeengekomen om een convooi van vrachtauto's te begroeten dat uit Madrid was geko men met hulpgoederen voor slacht offers van overstromingen waardoor de stad eind vorige maand werd ge teisterd. Het vliegtuigje was gecharterd door een weekblad in Madrid „La Actualidad Espanola", dat een verslag wilde geven van de ontvangst. De twee bemanningsleden kwamen om het leven. Het toestel raakte een mast alvo rens tussen de menigte neer te storten en vloog onmiddellijk in brand. Alles ging zo snel in zijn werk dat men geen tijd had zich te realiseren wat er gebeurde. spraak van president Soekarno werd een verhoogde paraatheid van de strijdkrachten ingesteld teneinde be ter op incidentele militaire akties te zijn voorbereid. Op grond van de inhoud van deze toespraak is er thans geen reden deze mate van verhoogde paraatheid voort te zetten. Daarom is men thans geleidelijk teruggekeerd tot de reeds gedurende enige jaren bestaande waakzaamheid." TROEPENBEWEGINGEN Belangrijke troepenbewegingen zijn vandaag gesignaleerd op de Indone sische eilanden grenzend aan Weste lijk Nieuw-Guinea. Volgens in Djakarta ontvangen in lichtingen heeft kolonel Boesjiri, de commandant van Oost-Indonesië, ver klaard, dat zijn soldaten voorbereid zijn op alle eventualiteiten. Hij zei dat een eenheid mariniers, voorzien van de modrenste bewapening voort durend ontschepingsoefeningen hou den. Vliegtuigen hebben gisteren bo ven een aantal Indonesische dorpen de tekst verspreid van de rede van president Soekarno. In Djakarta oefenen en defileren militairen in veldtenue. Een gerecht in Frankfort heeft dinsdagochtend een vooronderzoek ingesteld tegen 26 perosnen, die be schuldigd worden van massamoord in het voormalige concentratiekamp Auschwitz. De helft van het aantal beschuldigden is in verzekerde be waring. De voornaamste van hen is de een jaar geleden bij Hamburg ge arresteerde laatste kampcomman dant Richard Baer. Verder is ge noemd de 67-jarige Robert Mulka, die kampadjudant is geweest. Twaalf der op de lijst voorkomende perso nen worden nog gezocht; met name de voormalige kamparts Josef Men- gele, die laatstelijk in Argentinië ge zien zou zijn. Volgens de mededeling van de ge rechtelijke autoriteiten wordt dit proces het grootste dat ooit in Duits land is gevoerd.Het zal maandenlang duren. Gold Star 'n bijzonder goede King Size Amerikaan. Negentig cent! Elke sigaret een prettige ervaring. Wie GOLD STAR rookt heeft goed gekozen! Meegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opge maakt te 11.15 uur KWAKKEL WEER Veel bewolking met plaatse lijk mist of motregen. Aan vankelijk weinig wind. Later zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. In het noorden van het land weinig verandering, elders langzaam verdere stijging van tempera tuur. Het weer in Europa (Advertentie) „Ik beklaag ons kleine volk, dat door zo'n elite moet worden geleid". Deze verzuchting slaakte maandag avond de Belgische minister-presi dent, Lefèvre, tijdens een toespraak tot Vlaamse studenten te Leuven. De Belgische regeringsleider kon zich namelijk bijna dire kwartier nauwelijks verstaanbaar maken in zijn rede tot een 500-tal studenten, die hij toesprak over de rol van het wetenschapsbeleid bij de voorberei ding van de Belgische jeugd op zijn taak in de maatschappij van morgen en in het bijzonder over het aandeel daarin van de jonge Vlamnigen. Zijn toespraak werd herhaaldelijk door gejuich en gejoel onderbroken en de Katholieke premier werd het enkele keren vrijwel onmogelijk ge maakt verder te spreken door de kreten: „Socialist". Aan het einde van zijn rede zeide Lefèvre: „Over wellevendheid zal ik hier niet spreken. U hebt bijna even veel het woord gehad als ik. Met onbeleefdheid komt men nergens, zelfs indien men er met 200 man in slaagt één persoon het spreken te beletten". De vergadering kree'g aan het slot nog een extra rumoerig karakter, toen de manifestanten trachtten t-v.- technici te beleten verdere opnamen te maken. Kennedy op ziekenbezoek Dodelijk ongeluk op goederenstation te Leiden Bij het lossen van een wagon cokes Witte Huis heeft meegedeeld dat *c"u £cum«ii.u 0p het goederenemplacement van de wijzi g i ng moge 1 ijk if in t p 1 an "mten Goa worden gemter- N S. te Leiden U gistermiddag de - - neerd. 61-jarige heer J. van der Zwam, ko lenhandelaar te Rijnsburg, van een vijf meter hoge wagon gevallen. De President Kennedy avond uit Washington neraal Vassalo e Silva, is nog niets bekend. Van Indische zijde meende men, dat hij naar Marmagao was vertrok ken. Aangezien er geen ontsnap pingswegen meer bestaan geloofde men dat hij spoedig zou worden aan- r Palm gehouden. Tot dusver hebben de Indische De weerrapporten van ïedenmor- gen 10 uur luiden: HELSINKI 1. bew. 0 4 STOCKHOLM regen —1 —2 OSLO mist —3 KOPENHAGEN geh. bew. 3 —0 ABERDEEN 1. bew. 4 —5 LONDEN geh. bew. 4 —2 AMSTERDAM mist 0 0 PARIJS onbew. 1 —5 BORDEAUX onbew. 3 —8 GRENOBLE geh. bew. —0 —6 NICE onbew. 13 2 BERLIJN mist —2 —2 FRANKFORT geh. bew. —1 —10 MüNCHEN onbew. —7 —15 ZüRICH onbew. —4 —9 GENèVE geh. bew. —4 —7 LOCARNO onbew. 2 —0 WENEN geh. bew. —3 0 INNSBRUCK onbew. —6 —13 ATHENE regen 8 ROME onbew. 6 —2 AJACCIO zw. bew. 11 0 MADRID onbew. 7 —4 MALLORCA onbew. 13 —2 PAUZE t, - s iui uusver ucüucii uc aiiuisciic Beach gevlogen, waar ip vader na ongeveer driedui- een beroerte in een ziekenhuis ligt. kriiesepvaneenen eemaakt Zii mot ivittp ttuïq hppft mppppdppld dat. ze?.a Krijgsge\ angenen gemaaxt. z,ij van de president om naar Bermuda te reizen voor een ontmoeting met premier Macmillan van Engeland. De vader, Joseph Kennedy, is 73 jaar oud en een van de rijkste men sen van Amerika. Lord Linley gedoopt 1 lv#*l*WlMfll0r111P' V2IT1 De zoon van prinses Margaret, lord VVWnLIUlglllg Linley, is dinsdagmiddag in het Tl 1 Buckingham-p 1 O ningin Elizabe heer Van der Zwam viel met het hoofd op de hard bevroren grond. Tijdens het vervoer naar het Acade misch Ziekenhuis is het slachtoffer aan de opgelopen verwondingen be zweken. De heer Van der Zwam was met Linley, is dinsdagmiddag in het een knecht bezig de vastgevroren ko- Buckingham-paleis in Londen ge- len los te steken om deze via een en peters waren ko- transportband in een vrachtauto te ningin Elizabeth, lady Elizabeth Ca- laden. Het slachtoffer is bij deze vendish, lord Rupert Nevil, dominee werkzaamheden uitgegleden en met Simon Philipps en lord Rupert het hoofd omlaag van de wagen ge- Morgen: de apostel Thomas. OOK HIJ WAS IN GOA. Van onze jongelingsjaren af hebben we onze genegenheid voor Thomas (ook voor de pastoor!) niet onder stoelen of banken gestoken. Hij heeft een spreekwoordelijk slechte naam, die ongelovige Thomas. Misschien zijn er die de natuurkundige onder- zoekingslust van de vrijpostige apos tel met een scheel oog bekijken; die het geloof gemakkelijker opvatten als een kwestie van hoop-op-goed- geluk-af, dan als een aangelegenheid, waarbij je onbevangen ook je ver stand dient te gebruiken. „Aan ons geloof heeft het ongeloof van Tho mas meer goed gedaan dan het ge loof der gelovige apostelen!" al dus een eveneens vrijpostige opmer king van paus Gregorius de Grote, veertien eeuwen geleden. Thomas heeft nog andere dingen eruit ge flapt (wij komen er nog eens op terug!). Zijn mannelijk geloof dreef hem tot in het tegenwoordige Goa. Hij heeft er zijn leven voor Christus gegeven. PUZZEL (Vervolg van pag. 1) rir_ Regering en volk van communis- piunket. Koningin Elizabeth hield de vallen. kleine ten doop. Verder waren aan- De heer Van der Zwam was ge- wezig koningin-moeder Elizabeth, de huwd. In Lissabon heerste gisteren een prins van Wales, de hertog en her- Protest van kardinaal Wyszynski Kardinaal Wyszynski, primaat van Polen en aartsbisschop van Gnesen en Warschau, heeft openlijk gepro testeerd tegen de „brutale en voor- beeldloze" inmenging van de Poolse staat in de interne aangelegenheden van de Kerk. In een herderlijk schrijven, dat zondag in alle kerken van Posen werd voorgelezen, protesteert de kardinaal heftig tegen de incidenten in de Dominikaner-kerk van Posen. De herderlijke brief van de kar dinaal stelt in verband met de in cidenten in Posen vast, dat op 23 no vember politie-agenten in burger, onder leiding van een kapitein van de volksmilitie en de plaatsvervan gende officier van justitie van Po sen de Dominikaner-kerk binnen drongen, waar juist een studenten conferentie over het thema „De ka tholieken in het atoomtijdperk" be zig was. Ondanks het protest van de geestelijke, beweerden de politie agenten, dat het hier ging om een „geheime samenkomst"; zij onder braken de conferentie en arresteer den verschillende studenten, die la ter echter voor het grootste deel weer werden vrijgelaten. Daarna deed de politie in het Dominikaner- klooster een huiszoeking, waarbij zij o.a. een schrijfmachine in beslag nam. stemming van rouw. Bepaalde maat schappelijke gebeurtenissen vonden geen doorgang. De radiostations brachten slechts klassieke muziek ten gehore. ENGELAND EN INDIA Goanezen in Kenia hebben dinsdag aan de Britse premier Macmillan een telegram gestuurd, waarin zij de uit stoting van India uit het Britse Ge menebest eisen op grond van de „on gevoelige aanval op een klein en vreedzaam land, die India onwaardig maakt voor het lidmaatschap van het Gemenebest". Engeland heeft Portugal inzake Goa „volledige diplomatieke steun" toegezegd. Dit en de steun, die Groot-Brit- togin van Glouchester, prinses Mari na van Kent en de gravin van Ath- lone. Van vaderszijde waren aanwe zig de moeder van de graaf van Snowdon, gravin Rosse en haar echt genoot graaf Rosse, zijn vader Ro nald Armstrong-Jones en diens echt genote. (Advertentie) Gesprek Christendom en Islam Vanaf de raketbasis Cape Canave- ha! is dinsdagavond een Atlas-raket Hedenavond om 20.00 uur zal tannië aan Portugal heeft gegeven gelanceerd met een cylinder, waarin er in de Moskee, Oostduinlaan 79, bij de behandeling van de kwestie- zich een Rhesus-aapje bevindt. De Den Haag, een gespreksavond plaats Goa in de Veiligheidsraad maandag- bedoeling was, dat vijf minuten na de vinden over het onderwerp, Gesprek a\ond, wordt door diplomatieke lancering de cylinder van de raket tussen Islam en Christendom", waar waarnemers in Nieuw-Dehli gezien zon worden afgestoten. Op 't Lichaam bij overeenkomsten en verschillen als de ernstigste ontwikkeling in de van het ongeveer twee kilogram we- tussen beide religies onderwerp van Indisch-Britse betrekkingen sedert gende aapje waren medische appara- debat zullen zijn. De sprekers zijn: 1947. Zij menen, dat deze houding in ten en een kleine radiozender aange- J. M. J. Chorus, jur. stud., Leiden en hoge mate zal bijdragen tot vergro- bracht. Khalid S. Bruin, litt. en jur. stud., ting van de spanning tussen beide Leiden, die resp. het Rooms-Katho- landen. De crisis over Goa volgt op De ongeveer twee meter hoge cy- lieke en Islamitische standpunt zul- geschillen tussen Nehroe en Macmil- luider, waarin het beestje was vast- len belichten. lan over de Europese gemeenschap- gebonden, was aan de buitenkant pelijke markt, De Kongo en over de van de raket bevestigd. voorgenomen Britse beteugeling van Na het afstoten zou een afstand de cilinder moesten opsporen, nog de immigratie uit Gemenebestlanden afgelegd moeten worden van onge- niets gevonden. De vliegtuigen moes in Engeland. veer 9.600 kilometer, waarbij een ten toen naar hun basis terugkeren De Britse pers veroordelde dins- hoogte zou moeten worden bereikt om nieuwe brandsfof in te nemen, dag algemeen de Indische actie tegen van 960 kilometer, waarna de cylin- De kansen om het aapje terug te 1-—der naar de atmosfeer moes terugke- vinden werden gering geacht Het ren en vervolgens in het zuidelijke zoeken wordt bemoeilijkt door een deel van de Atlantische Oceaan ruwe zee. moest terechtkomen. Schepen wer- den daar gereed gehouden om te po- De 37-jarige Franse danseres gen de cylinder te bergen. Janine Charrat heeft maandagavond «en «e Het is alles volgens plan verlopen, in een televisiestudio ernstige brand- verluidde^ is"het" laatste'^gebie'd "in De cylinder is op het vooraf bepaal- wonden opgelopen doordat haar kle- Goa waar de Portugezen nog verzet de punt in de Atlantische Oceaan, ding tijdens een repetitie in aanra- boden de haven vaf» Marmagao, en- ten zuidoosten van het eiland As- king kwam met twee brandende kele uren na de overgave van de cension, terecht gekomen. kaarsen. Zij rende verschrikt door hoofdstad Pandjim in handen van de de studio en werd door een der daar Indische troepen gevallen. Alleen met het opvissen van de werkende arbeiders van de dood ge- cilinder uit zee wilde het niet vlot- red doordat deze 'n deken om haar Omtrent de verblijfplaats van de ten. Na drie en een half uur hadden heen sloeg. Haar huid is voor zeven- Portugese gouverneur van Goa, ge- de twee vliegtuigen en het schip, die tig procent verbrand. No. 513 Hor.: 1 rivier in Duits land zijtak Rijn, 4 overal, 7 oude vr. datief van een, 9 gem. in -Fries land, 10 verkeerd, 11 boom, 15 kind van een blanke en een tercerone of omgekeerd, 18 krijgsbouwkunst, 19 bereide dierenhuid, 20 kruipend dier. Vert.: 1 berg, waarop Mozes stierf, 2 de kluis van een kluizenaar, 3 ach ting, 4 ardoise (afk.), 5 professoraat. zuivelprodukt, 8 doorweekt, 12 foefje (Ind.), 13 boom, 14 oninge wijde, 16 voorzetsel, 17 reeks. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 521 Hor.: 1 kar veel, 8 boord, 10 ar, 12 erg, 13 St, 14 Ria, 16 sté, 1 7kandelaar, 18 Ina, 19 sar, 20 et, 21 pil, 23 r.i., 24 Denen, 26 rotgans. Vert.: 2 A.B., 3 roe, 4 vordering, 5 erg, 6 ed, 7 parkiet, 9 sterrit, 11 riant, 13 staar, 15 ana, 16 sas, 21 pet, 22 Lea, 24 do, 25 n.n. de Portugese bezittingen in India. LAATSTE VERZET IN GOA GEBROKEN Naar woensdag uit bevoegde bron nen in de Indische plaats Belgaum PUNT „Zweeft er nog steeds een zwart puntje voor uw ogen?" „Ja dokter, maar nu zie ik hem veel groter....."

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3