Rond 1980 Groene Zone in Randstad 3000 hectaren voor 750.000 stedelingen DINSDAG 19 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 ANWB brengt plannen op tafel In de Randstad Holland, die slechts vijf pet van de oppervlakte van ons land beslaat, wonen en werken méér dan vier miljoen Nederlanders, bijna veertig procent van de ganse Nederlandse bevolking. Die Nederlanders heb ben behalve behoefte aan werk, ook behoefte aan recreatie. Er kunnen bijna ontstellende cijfers op tafel gebracht worden om te bewijzen, dat het met de recreatieruimte in de Randstad Holland treurig gesteld is. Vergeleken met andere landen van Europa is Nederland en de dichtbevolkte kuststrook van Noord- en Zuid-Holland, dat een zelfde conglomeraat als Tokio of New York dreigt te gaan worden, het slechtst bedeeld met natuurgebied. Binnen een straal van 20 km beschikt de gemiddelde inwoner van bijv. Haarlem over 77 m2; de Hagenaar kan zich in alle graden van luiheid proberen te recreëren op 25 vierkante meter, de Amsterdammer op 11 vierkante meter en de Rotterdammer heeft V/2 vierkante meter „lebensraum". De prog noses voor 1980 scheppen een dreigend beeld van een vrijwel ononderbro ken keten van huizen en industrieën, waardoor de steden vrijwel aan elkaar gebonden zullen zijn. merking voor de toeristenwegen en de daarbij behorende groenstroken, aldus de opstellers van het plan. Het onderhavige plan bevat stroyen in Amstelland rond de oude rivieren. Daaraan sluiten de zg. „ronde ve nen", waartoe de Vinkeveense plas sen behoren. Dit gebied, oostelijk an Uithoorn zou een aansluiting kunnen Minder kostbare grond door verkavelingen vrijmaken voor recreatie De ANWB, die heeft ingezien, dat de plannen van de planolo gische diensten van de grote ste den, die voorzien in bufferstro ken tussen de steden, de bevol king te weinig soulaas bieden, heeft prof. dr. ir. J. T. B. Bij houwer, hoogleraar te Wagenin- gen, ir. J. Vallen en ir. J. W. Zaaijer opdracht gegeven een basisplan te ontwerpen voor een groene toeristen-zone tussen de steden Amsterdam en Rotter dam. i Het plan, dat gistermiddag op een persconferentie in het on langs in gebruik genomen AN WB-hoofdkantoor aan de Wasse- naarseweg in Den Haag, bekend is gemaakt, voorziet in het ge- Teed maken van 2500 tot 3000 hectaren grond zonder bestem ming veelal minder rendabele grond, zoals bijv. rond de Nieuw - lcoopse plassen tot lig- en speelweiden, strandbaden, kin derboerderijen, hengel- en zwem vijvers, campings en restau rants. Dit alles gedrapeerd rond toeristenwegen, waarlangs het zgn. bermtoerisme vrijelijk beoefend kan worden. IN 1930 GEREED. De kosten van dit project wor den geschat op 250 miljoen gul den, waarvan anderhalf miljoen gulden te besteden voor de aan leg van de toeristenwegen die de aantrekkelijke stuik j es en strookjes van de groene zóne moeten ontsluiten. De ANWB en de ontwerpers stellen zich voor, dat het plan omstreeks 1980 werkelijkheid moet kunnen zijn. 'Men heeft zich immers laten leiden door de prognoses voor 1980. Driekwart miljoen men sen van de 5.5 miljoen mensen tellende Randstadbevolking zal dan per zomerdag vertier in de buitenlucht zoeken. SAMENWERKING OVERHEID NOODZAAK. Geschreven is reeds, dat dit plan een ontwerp-basisplan is. De ANWB biedt het daarom aan aan de rege ring, provinciale en gemeentelijke autoriteiten, opdat met plaatselijke uitbreidingsplannen mettertijd een combinatie van mogelijkheden ge vonden kan worden, die zover mo gelijk .an de toeristische belangen van de Randstadmens-op-zij n-enkele- vierkante-meter-trottoir tegemoet komt. RUILVERKAVELING. Bij de verwerving van de nood zakelijke gronden voor de toeris tenwegen en alle prettige recrea tie-mogelijkheden denkt de groep Bijhouwer aan een ruilverkave ling. Een uitgangspunt voor deze ruilverkaveling ten behoeve van de recreatie zouden de verka velingen kunnen zijn voor de ge projecteerde rijksweg 3. In landbouwkringen, aldus de heer Blankert, hoofddirecteur van de AN WB, kan men er denkend aan Rozenburg van overtuigd zijn, dat de landbouwbelangen op den duur het best gediend zijn door ze te kop pelen aan de recreatiebelangen. De ANWB en de gro^p Bijhouwer stelt, dat slechts minder waardevolle grond tot een totale oppervlakte van ongeveer 2500 tot 3000 hectare voor het recreatieplan nodig zal zijn. Economisch kwetsbare centra (Aals meer en Boskoop) zijn daarom bui ten het plan gehouden. Slechts de gronden, die uit landbouwkundig oogpunt van weinig of geen bete kenis worden geacht, komen in aan- vinden van Mijdrecht tot Zwammer- dam tussen de rijksweg 3 (Amster damGoudaRotterdam) en de Nieuwkoopse plassen tot aan de Oude Rijn. Tussen Zwammerdam en de Reeuwijkse plassen, alsmede tussen Bodegraven en Woerden werden ook tal van mogelijkheden aange troffen. Aantrekkelijk voor de plan nenmakers zijn de zuidwaarts van deze lijn gelegen Krimpéner- waard en Schoonhovenerwaarden, waar water en land gelijkelijk ver deeld zijn. Prof. Bijhouwer, die een grote faam geniet als tuin- en landschaps architect verklaarde, dat het basis plan nergens onherstelbare schade kan toebrengen in agrarisch en na tuurhistorisch opzicht. Integendeel, het zal meer welvaart kunnen bren gen in de betrokken gebieden en voor het nageslacht zal de Randstad Holland „leefbaar" zijn. Zo zal de toeristenweg in de geprojecteerde Hollandse Groene Zone moeten worden. Een bochtige weg met gescheiden rijbanen, waarop niet „gejak kerd" kan worden door het gemotoriseerde verkeer, en voldoende gelegen heid tot parkeren. De Randstad-bewoner kan bovendien in het parkland schap langs de weg zijn hart ophalen aan „bermtoerisme". Het is verder de bedoeling, dat langs de weg zwemgelegenheden, visvijvers, restaurants, campings en dergelijke verrijzen. De heer G. A. F. Everstijn 40 jaar toegewijd en kundig ambtenaar De op een na hoogste functionaris van de afdeling financiën van de ge- meentesekretarie te Leiden, de heer G. A. F. Everstijn, heeft hedenmorgen tijdens een bijzonder hartelijke huldiging in de kantine van het Leidse Stadhuis, in gezelschap van zijn echtgenote en kinderen het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden de eerste sport beklom van de ambtelijke lad der. De heer Everstijn is door zijn bijzondere bekwaamheid op het gebied van de gemeentelijke comptabiliteit, zijn innemende en aktieve persoonlijkheid hoog geklommen. Van schrijver op arbeidscontract heeft de heer Everstijn het gebracht tot referendaris A, plaatsvervangend hoofd van de financiële afdeling. Per 1 januari zal de heer Everstijn bevorderd worden tot referen daris B, zo deelde mr. J. Bool, gemeentesekretaris, in zijn huldigingsrede mee. GRATIFICATIE EN Welwillende vraagbaak. mrVORIYironVr1 De heer H. Verhoeven, chef van de BkVUKUfciUINLr afdeling financiën, zei hierna dat Mr Bool voerde als eerste het de heer Everstijn 40 jaar lang op woord in de can tine van het Stad- onkreukbare wijze de belangen van huis, die tot de laatste plaats bezet de gemeente en democratie gediend was. Door hun aanwezigheid en heeft. „Nooit is U iets te veel, U bent later bij het feliciteren gaf het een welwillende vraagbaak voor college van burgemeester en wethou- iedereen, kortom een trouwer en ders blijk van hun waardering voor meer toegewijd medewerker kan ik de jubilaris. Aanwezig waren verder nvij niet wensen', aldus de heer Ver- vele raadsleden, hoofden van dienst hoeven. Namens het personeel van of takken van dienst, leden van co- de afdeling bood hij de jubilaris een mité's en organisaties, waarvan de 3-delige vulpen-set aan. heer Everstijn bestuurslid is en ten- Namens de jubileumcommissie slotte vele ambtenaren-collegae van sprak de heer A. van Nieuwkoop hoog tot laag, die de opgewekte ju- woorden van grote waardering. Hij bilaris een warm hart toedragen. overhandigde een diplomatentas. De gemeente-secretaris stelde, dat Het officiële gedeelte was hiermee hij een eerlijke speech wilde houden, geëindigd. Vele personen uit het Het pleit* daarom voor de heer Ever- ambtelijke en particuliere leven, stijn, dat de speech een reeks loffe- waarin de jubilaris zich eveneens lijke vermeldingen van de kwalitei- heeft onderscheiden de heer Ever ten .Vv$h de jubilaris werd, eindigend stijn is o.a. hoofdbestuurder van de met de aanbieding van een bedrag Stichting '40-'45, penningmeester onder couvert en' de mededeling van van het VW en de Stichting Katho de komende bevordering. Mr Bool lieke Sociale Jeugdzorg kwamen grondde zijn waardering voor de hierna nog hun gelukwensen aanbie- heer Everstijn op de grote werklust, den. de opewektheid, de eerlijkheid en de ongemene toewijding van de jubilaris De genegenheid is niet slechts te ver klaren uit het feit, dat beiden uit Roermond komen. De heer G. A. F. Everstijn wordt hier gelukgewenst door mr J. Bool, secretaris der gemeente Leiden. IJspret leidde chauffeur af verkeersongeval met grote ravage De ijspret, die gisteren in Fries land hoogtij vierde op de over stroomde landerijen, o.a. rond Leeu warden, is op indirekte wijze oorzaak geweest van een verkeersongeval op de Groninger straatweg even buiten de Friese hoofdstad. De chauffeur van een met kaas beladen combinatie, de 20-jarige heer J. A. Bakker uit Dokkum liet zijn blikken dwalen over 't tafereel terzijde van de rijks weg, waar honderden schoolkinde ren, die vrij van school hadden ge kregen, aan het schaatsen waren. De vrachtauto week daardoor te veel naar rechts uit en reed tegen een van de langs de weg geparkeer de personenauto's. Na deze botsing reed de uit zijn koers geraakte vrachtauto nog tegen twee bomen op, die beiden omvielen. De ravage was zeer groot. Van de personenauto bleef slechts een vormeloos wrak over. De motor van de auto lag me ters verder. De vrachtauto werd even eens totaal vernield. De weg lag be zaaid met wrakhout en kaas. Door deze ravage ontstonden er ernstige verkeersopstoppingen. De chauffeur van de vrachtauto werd ernstig gewond. Kindje in wieg verbrand Gistermorgen omstreeks elf uur is in Nietap (gemeente Roden) het ruim een jaar oude zoontje uit het gezin H. Boer door brand om het le ven gekomen. Het kind, dat een enigszins zwak ke gezondheid genoot, werd door zijn moeder met extra zorgen omgeven. Omdat het zo koud was, zette ze een elektrische straalkachel bij de wieg van het kind. Deze wieg vatte vlam en verbrandde. Bejaarde man door ijs gezakt en verdronken De heer J. Kern uit Groningen is gisteren tijdens het schaatsen op on dergelopen land nabij het Noordwil- lemskanaal in de gemeente Eelde door het ijs gezakt en verdronken. Een brugwachter in de nabijheid trachtte hem nog te waarschuwen voor dat gedeelte van het ijs, omdat het gisteren nog een wak was, maar de Groninger heeft hem waarschijn lijk niet kunnen horen. De heer Kern was 73 jaar oud. Het spuien door Rijnland Waarschuwing aan ijsliefhebbers In verband met de schijnbaar op gang komende ijspret wordt er van de zijde van het Hoogheemraadschap Rijnland op gewezen dat er op de grotere wateren, ook bij ogenschijn lijk betrouwbaar ijs, voor ijsliefheb bers nog gevaar kan bestaan, in ver band met evtl. noodzakelijk spuien Voor de poldersloten en over het al gemeen voor de kleinere boezemwa teren bestaat dat gevaar niet, ten eer ste omdat het ijs daar spoediger tot voldoende dikte komt en voorts, om dat op deze wateren veel minder in vloed van spuien merkbaar is. Overigens zal het hoogheemraad schap het spuien onder ijs tot een hoogstnoodzakelijk minimum beper ken. VOORSCHOTEN Schaakvereniging Voorschoten Uitslagen van de laatst gespeelde wedstrijden: Groep I: v. Schaik-Sluiter 1-0; Van Os-Van Schaik 0-1; Sluiter-Kooy 1-0; Waasdorp-Van der Kooy l/»-V«; Ver- met-Kooy V»-1/»; Van der Kooy-Van Os 1-0; Kooy-Van Os 1-0; Van Schaik-Verstraten 1-0; Waasdorp- Vermet Va-1/»; Houwelingen-Van der Kooy V»-1/». Standen in groep I (resp. gespeel de wedstrijden en aantal behaalde punten): 1. Van Schaik 6—6; 2. Ver- Wijn bestellen ELSHOF bellen WITTE LANDWIJN Cantiniere 2.05 p. €1. BEAUJOLAIS 2.90—3.70 p. fl. PERLEE (mouserend) 2.85 p. fl. Kistjes voor 2 ox 3 flessen gevuld naar keuze. HAARLEMMERSTRAAT 139 TELEF. 21023 (Advertentie) met 84'/s; Sluiter 54; 4. Hou we lingen 64, 5. Van der Kooy 64; 6. Kooy 531/»; 7. M. Segaar 83; 8. Verstraten 62; 9. Waasdorp 72; 10. Van Os 8—2. Uitslagen groep II: N. Segaar-Van der Voorst V»-1/»; Van den Burg- Hattink Va-1/»; Van der Voorst-Hat- tink 1-0; Boxman-Van der Voorst 0-1. Standen in groep II: 1. Van der Voorst 75V«; 2. Van den Burg 64; 3. P. Segaar 63Va; 4. Hattink 73; 5. Maat 52; 6. N. Segaar 5—IV»; 7. Boxman 41. Donderdag speelt Voorschoten III een wedstrijd tegen 't Leidse SPW II. „De kunst van het kopen". - On der auspiciën van de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige hulpverle ning zal mevrouw E. A. Schadee Hartree, voorzitster van de Neder landse Consumentenbond, op maan dag 22 januari 1962 in een der zalen bij de gereformeerde kerk een cau serie houden over „De kunst van het kopen". Herwonnen Levenskracht Het bestuur van Herwonnen Levens kracht, afd. Voorschoten, maakt be kend, dat er enkele prijzen gevallen zijn op de door haar verkochte lo ten, t.w. op de nummers: 23314, 23375, 36091 en 31607. De prijswin naars kunnen, na inlevering van hun lot, hun prijs afhalen op het secre tariaat, Prof. Einsteinlaan 24, Voor schoten, waar ook een trekkingslijst ter inzage ligt. LEIDERDORP Ijsbaan open Hedenmorgen om 8.30 uur is de Leiderdorpse Ijsbaan voor het publiek opengesteld. Hoe wel het bestuur het plan had de ijs baan pas morgen open te stellen, heeft men met het oog op de ver hoogde temperaturen besloten de schaatsliefhebbers een kans te ge ven. Als de conditie van het ijs het toelaat, zal ook hedenavond na 8 uur geschaatst, kunnen worden. Kath. Werknemende Middenstand besprak gang van zaken rond „Structuurrapport" Gisteravond kwamen in „Het Gul den Vlies" bestuur en een aantal leden van de r.k. Standsorganisatie voor de Werknemende Middenstand, afdeling Leiden, bijeen om te luiste ren naar een uiteenzetting van de heer C. H. F. Verwey, vice-voorzit- ter van de Centrale Raad en voor zitter van het diocees Rotterdam van de W.M. De heer Verhey heeft ge sproken over de gang van zakèn rond de onderhandelingen met de KAB over het zgn. structuurprobleem. Alvorens over te gaan tot de eigen lijke „opening van zaken" besprak de heer Verwey in het kort de ach tergronden en de inhoud van het be kende bisschoppelijke schrijven van 14 maart 1960. Spr. begon zijn verdere uiteenzet tingen met vast te snellen, dat de bisschoppen de toekomstige ontwik- President-curator neemt afscheid Op vrijdagmiddag 29 december ge ven Curatoren en Senaat der Leidse Universiteit een receptie ter gelegen heid van het aftreden van de presi dent-curator, dr J. E. 'baron de Vos van Steenwijk. De receptie vindt plaats in de Lakenhal. Dr de Vos van Steenwijk, die in mei 1945 benoemd werd tot voorzit ter van de Commissie van Herstel der Leidse Universiteit, is sedert april 1946 President-Curator van de ze Universiteit. Zoals bekend wordt per 1 januari dr de Vos van Steenwijk, aan wie de Leidse Universiteit in januari 1959 het ere-doctoraat in de rechtsge leerdheid verleende, opgevolgd door dT E. H. Reerink. Weer zijn er konijnen verdwe nen, thans een viertal uit een hou ten schuur op het volkstuincomplex „Ons Buiten" achter de Marnix- straat. De waarde van de konijnen bedraagt totaal zeker vijftig gulden. OEGSTGEEST DOKTER J. W. SNELLEN BENOEMD AAN NIJMEEGSE UNIVERSITEIT De heer J. W. Snellen, arts te Oegstgeest, is benoemd tot weten schappelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der geneeskunde van de r.k. universiteit van Nijmegen. keling van het vak- en standorgani- satorische werk zien in het raam van medewerking der mediale en lei dinggevende arbeiders, hetgeen wil zeggen, dat het standsorganisatori- sche werk gedifferentieerd dient te zijn naar verscheidenheid van werk nemers, ook in een evtl. op te rich ten Katholiek Verbond van de Ar beid. Daarbij zullen regionale en plaatselijke organen altijd nodig blijven, teneinde de weg te vinden waarlangs een goede binding tussen werknemers en de bisschop van het diocees mogelijk is. Het is behalve geenszins de bedoeling dat de vak bonden zich ieder voor zich gaan be moeien met het standsorganisatori- sche werk maar eigen inzicht. Dit werk behoort niet tot hun taak. De structuurhervorming moet waarbor gen bieden, dat de standsorganisato- rische werkzaamheden worden voort gezet en zich, zij hel in nieuwe vorm, verder ontwikkelen. De bisschoppen bedoelen geen afbraak maar voort zetting, geen opheffing maar wijzi ging en aanpassing van het werk der standsorganisatie, evtl. in te pas sen in een daaruit voortvloeiende or ganisatievorm. De heer Verwey gaf vervolgens een overzicht van de pogingen om met de KAB tot een beraad te ko men over deze kwestie. Deze pogin gen zijn tot nu toe niet geslaagd, om dat er blijkbaar over de interpreta tie van het bisschoppelijk schrijven verschil van mening bestaat tussen de KAB en de WM. Het feit doet zich voorts ook voor, dat enkele vak organisaties, ondergebracht bij de KAB als vakcentrale, bij de WM als standsorganisatie zijn aangesloten. Dit bemoeilijkt ook het werk, om dat het belang van deze organisaties (bedoeld zijn HKW en ,,^t. Christof- fel") aan twee zijden ligt. Nog steeds is de WM doende tot een overleg met de KAB te komen, aldus de heer Verwey, maar op de laatste poging daartoe op 2 december jl. wordt nog steeds op een antwoord van de KAB gewacht. De heer W. J. Kriek, de voorzitter van de Leidse afdeling van de Werk nemende middenstand, heeft de heer Verwey ingeleid en gaf aan 't einde van de bijeenkomst een korte sa menvatting van de problemen. Hij deelde voorts nog mede, dat men voornemens is in de maand januari een avond met de werkgevers te be leggen, waarop een pater uit Zuid- Afrika een inleiding zal houden 19 Februari zal er 5n zgn. gastenavond zijn onder auspiciën van de Raad van Overige. Op deze avond zal de heer Van Leeuwen uit Amsterdam een causerie houden onder de titel „Zwerver door Marokko".

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7