3)e CddaeSouAcmt KOMT ER EEN BESTAND gulden lager! 49.75 Lagerhuis steunt verzoek der Britse regering Om de toelating van China tot de Ver. Naties Doodvonnis over Eichmann uitgesproken VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 52ste JAARGANG No. 15502 Directeur: J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DOODVONNIS TE JERUZALEM Telel 20935 Bed 2 0 0 1 5. 2 5 59 4 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten hetorelne 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 Abonn f 0,59 p. w., f 2,55 p. mnd., 7,50 p. few., Franco p.p. f 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 V"|k T fk jk "Ik T A van de Verenigde Naties, Thant I BC I 1^1 /V f heeft donderdagavond meegedeeld, J, X 1\J|A X Jr\l dat twee van zijn belangrijkste me dewerkers, Bunche en Gardiner, in rp*liil 1 Leopoldstad zijn om te trachten een isiombe deed beroep OP Kennedy verzoening in het verdeelde Kongo J F I J te bewerkstelligen. President Tsjombe heeft een boodschap aan president Kennedy gezonden De Ghanese regering heeft donder- over de strijd in Katanga, zo heeft het Witte Huis donderdag bekend ge- dag in een in het hoofdkwartier van maakt. de V.N. te New York gepubiceerde In diplomatieke kringen te Washington was men van mening, dat Tsjombe verklaring als haar mening te ken de president om Amerikaanse interventie voor een bestand heeft gevraagd, nen gegeven, dat er in Katanga geen Ook zou de Katangaanse president het Amerikaanse staatshoofd om be- bestand kan worden gesloten, zolang middeling in het Kongolese geschil hebben verzocht. de laatste „huurling" niet is uitge- President Kennedy heeft de Amerikaanse ambassadeur in Leopoldstad, schakeld, de orde niet is hersteld, de Guillion, instructies gezonden voor een gesprek met Adoela, de premier „marionettenregering" van Katanga van de centrale Kongolese regering. niet omver zal ziin geworpen en de Van diplomatieke zijde bij de Verenigde Naties in New York werd vrijdag- territoriale onschendbaarheid van ochtend vernomen, dat de Verenigde Staten bezig zijn met pogingen een Kongo, met inbegrip van de provin- ontmoeting tussen Tsjombe en Adoela op de vroegere Belgische militaire cie Katanga, niet zal zijn hersteld, basis Kitona tot stand te brengen. „WEIFELENDE POLITIEK". groot mogelijke steun aan de Ver enigde Naties. Donderdag heeft de Engelse onder- Premier Macmillan vreesde, dat minister van buitenlandse zaken, Ed- indien tsjombe viel of militair uit war d Heath, in het Lagerhuis een geschakeld werd, de Verenigde Na- motie ingediend, waarin goedkeuring ties een provincie zo groot als gevraagd wordt voor het woensdag Frankrijk in handen zouden moeten gedane verzoek aan de Verenigde nemen, zonder dat zij over middelen Naties het vuren in Katanga onmid- beschikken deze provincie te bestu- delliik te staken. De Labour-opposi- ren. Verder vreesde hij dat de Ver- tiepartij heeft hierop een amende- enigde Naties een veroveringsoorlog ment ingediend, waarin de regering zou moeten voeren „en dat is niet hun Georges^ Oliver, vertegenwoordiger beschuldigd wordt van dubbelzinnige opdracht". en weifelende politiek inzake Kongo. Het Britse Lagerhuis heeft daarop Ileath noemde de huidige toe- met 320 tegen 226 stemmen de motie stand in Katanga ernstig. De Engelse van Labouroppositie, waarin kri- regering kan het er met mee eens ,iek wordt uitgeoefend op de rege- zijn, dat de V.N.-acties zonder meer, rinernolifiek fp^pnovfp Kontm v«p. Alleen morgen, zaterdag v.a. 9 uu£ sensatie-verkoop n winterjassen. Door het wegblijven van de kou worden wij door één van de beste fabrikanten in den lande in de gelegenheid gesteld een export zending winterjassen aan te bie den voor een prijs, die alles tart. Koningin applaudiseerde voor echtgenoot V.N.-OFFENSIEF IN KATANGA? In een officieel Katangaans com muniqué, dat vrijdagochtend in Brazzaville is ontvangen, wordt mel ding gemaakt van een algemeen of fensief van de V.N.-strijdkrachten, dat donderdagavond in Elisabethstad zou zijn begonnen. Volgens het com muniqué hadden de V.N.-troepen zich echter na een Katangaanse tegen aanval moeten terugtrekken. Er zouden talrijke slactoffers on der de burgerbevolking zijn geval len. Het museum van Elisbethstad is geheel verwoest, aldus het commu niqué. Drie Rode Kruisleden, met name van het Internationale Rode Kruis, en twee van het nationale Katangaan se Rode Kruis, de Belg Vronen en de Nee" erlander Smeding, zijn sinds woensdag spoorloos. Zij waren woensdagmiddag naar het hoofd kwartier van de V.N. in Elisabeth stad, ongeveer twee kilometer van Het Lagerhuis keurde wel een re- het stadscentrum, op weg gegaan om geringsmotie^ goed, waarin om een aan de vertegenwoordiger van de zijn, dat de V.N.-acties zonder meer, ringspolitiek tegenover Kongo, ver goed of verkeerd, moeten worden worpen, aanvaard. Uit een krantenbericht blijkt, dat dr. O'Brien destijds van mening was, dat het doel was „een 6c""6»™"ue guea, waann om een aan de vertegenwoordiger van oplossing door geweld" te bereiken. Destand Katanga wordt gevraagd. V.N. een korte wapenstilstand Het gevaar bestaat, dat de V.N. nu verzoeken, teneinde de burgers die hiertoe gedwongen worden. Daarom MEDEWERKERS VAN THANT IN in het noordelijke stadsdeel verblij- heeft de Engelse regering om een wa- LEOPOLDSTAD. ven en daar reeds enige dagen zon- penstilstand verzocht. der water en licht doorgebracht heb- Hugh Gaitskell, de leider van de De waarnemend secretaris-generaal ben, vrtfe doortocht te verlenen. Labouroppositie, verklaarde, dat het dwaas zou zijn te stellen, dat een be stand in Katanga niet zou kunnen lei den tot vernietiging van de VN— troepen aldaar. Volgens hem ging het er in wezen om of er troepen van de Volkerenorganisatie in Kongo moeten zijn of niet. Waren die troe pen er niet geweest, dan zou er in Kongo waarschijnlijk een burgeroor log zijn uitgebroken. Zouden deze troepen nu teruggetrokken worden, dan zou er zeker weer kans op een burgeroorlog en massamoord ont staan. Volgens hem vormden de Europese „huurlingen" de grootste genwoordiger, Stevenson, heeft ge- -l W CCilCI tlC zegd, dat communistisch China een i i o agressieve politiek jegens zijn büur- mpprnprlipin AT nipfr Janden volgt Volgens hem vraagt de UivUl UCI11C1U UI. 11JLCI* Russische resolutie van de lid-staten De Britse onderminister van Bui- Yf de Volkerenorganisatie zich uit hinderpaal voor de hereniging van tenlandse Zaken Godber heeft don- v?or sc ne van Katanga met de rest van Kongo, derdag in de Algemene Vergadering ?et Jleii reg™e toe Gaitskell pleitte daarom voor een^o SMKf fi«?3S se opvatting dat voor een beslissing zyn .m handvest. 0*4*1*14*1 si f-4*4T4*v* overde vertegenwoordiging van Chi- Hijweeserop.dat nationalistisch liCWCltl ICSiCH na in de Volkerenorganisatie een China de Verenigde Naties mee heeft C meerderheid van twee derde vereist opgericht en dat het Handvest niet I |-vo is, niet mag worden gezien als een toelaat, dat een land wordt uitgesto- VFUd poging dit belangrijke vraagstuk op ten, dat de Volkerenorganisatie be- Een woordvoerder van het Britse de ,ange baan te schuiven. langrijke diensten heeft bewezen, ministerie van buitenlandse zaken Niemand, die in de afgelopen tien De Rus Zorin zei, dat de Verenigde heeft donderdag medegedeeld, dat de iaar de behandeling van de kwestie Staten zich alleen tegen toelating van Britse regering tegenover India de van de toelating van communistisch communistisch China verzetten om ernstige hoop heeft uitgesproken, dat China heeft gevolgd, kan ontkennen Formosa te kunnen behouden als het in de kwestie Goa niet tot ge- dat het kier om een belangrijk pro- springplank voor aanvallen op con- weld zijn toevlucht zal nemen. bleem gaat en voor belangrijke pro- tinentaal China. Op de Portugese regering heeft kiemen is een meerderheid van twee Zorin wees op de beslissing van de Engeland een beroep gedaan zelfbe- derde voorgeschreven. Een Russische Algemene Vergadering van vorig heersing te betrachten en alles te sPreker heeft dit vraagstuk in het jaar, dat een eenvoudige meerderheid vermijden wat als provocatie zou verleden „een van de belangrijkste voldoende was voor een beslissing en dringendste aangelegenheden" ge- over de geloofsbrieven van de verte- noemd. genwoordigers van Kongo onder lei- De Amerikaanse permanente verte- ding van president Kasavoeboe. Het De normale prijs is 99.75, maar één dag betaalt U voor deze prachtige velours WINTERJASSEN in de nieuwe modekleuren en met de moderne schouderlijn de sensa- tieprijs van Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schrift, orders. ROTTERDAM West-Kruiskade 35 Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijkhk. Dorpsweg ZEIST: Slotlaan 158-160 In de Prins Boudewijn-club in Brussel heeft koningin Fabiola van België aangezeten aan een maaltijd, welke de Belgische Bond van Moeders en Weduwen van Militaire Oorlogsslachtoffers heeft aangeboden aan zijn be schermelingen. Toen de koningin, die na haar aankomst een rondgang door de club maakte, bij haar zitplaats aankwam, applaudiseerde zij voor het daar opgehangen jeugdportret van haar man. (Advertentie) Geen desbetreffende besluit had belangrij ke gevolgen, maar desondanks was het volgens de Algemene Vergade ring een eenvoudige procedurekwes tie, aldus Zorin. Waarnemers hebben naar aanlei ding van deze opmerking van Zorin opgemerkt, dat de Sow jet-Unie toen voor een meerderheid van twee der de heeft gepleit. TANGANJIKA V.N.-LID De Veiligheidsraad heeft donder dag met algemene stemmen aanbe volen de pas onafhankelijk gewor den Afrikaanse republeik Tanganyi ka tot de V.N. toe te laten. Later werd de aanbeveling bij acclamatie 1 jor de Algemene Verga dering aangenomen. Tanganjika is hierdoor het 104e lid van de V.N. ge worden. Koningin Juliana ontving leden Nieuw-Guinea-Raad kunnen worden uitgelegd. Ook de V.S- hebben de regering van India donderdag laten weten, dat zij de verwachting koesteren, dat India geen geweld zal gebruiken om Goa te „bevrijden". Donderdagmorgen vroeg heeft 'n kleine groep invallers een aanval ge daan op een militaire post in Mar- gao, in het westen van Goa, aldus is officieel bekendgemaakt. Er had een vuurwisseling plaats en er wer den handgranaten geworpen, doch van slachtoffers is geen melding ge maakt. Roofoverval in Londen mislukt Acht gemaskerde bandieten, ge wapend met stelen van pikhouwelen, hebben donderdagmorgen, in 't hartje van Londen's East End, een mislukte poging gedaan om zich van een be drag van ruim een miljoen gulden aan loongelden, dat in een bankauto werd vervoerd, meester te maken. De bandieten hadden met drie auto's de wagen met kostbare lading op een kruispunt klem gereden, ruk ten de achterdeuren eraf en probeer den vervolgens naar binnen te ko men. Zij werden echter al spoedig in een gevecht gewikkeld met de be wakers van de bankauto, van wie er één een revolver wist te trekken, waarmee hij een der bandieten in de arm schoot. Ook de politiehond van één der bewakers mengde zich in de strijd, doch kreeg met een steel een klap op de kop en raakte buiten bewustzijn. Zijn baas wilde hem hel pen, doch deze werd op zijn beurt tegen de grond geslagen. H.M. Koningin Juliana heeft donderdagochtend in het paleis Soestdijk ontvangen de leden van de tweede De bandieten gaven tenslotte de delegatie van de Nieuw-Guinea-Raad, die op het ogenblik een oriënteringsbezoek aan Nederland brengt. De strijd op en gingen er met lege han- foto toont de koningin poserend met de groep, staande tussen mevrouw D. Tokohoro Hanasbey en de voorzitter den vandoor. van de raad, de heer J. H. F. Sollewijn Gelpke, Hoger beroep De voormalige luitenant-kolonel van de SS Adolf Eichmann, leider van de afdeling Joodse zaken der Gestapo, is vandaag te Jeruzalem door de speciale Joodse rechtbank ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in 't om het leven brengen, in de tweede oorlog, van ongeveer zes miljoen Europese Joden. Eichmann heeft het recht in hoger beroep te gaan. Hij kan, wanneer het vonnis ook dan bekrachtigd wordt, nog gratie aanvragen. De terechtstelling zal, indien zij wordt uitgevoerd, door ophanging geschieden. Eichmann werd ter dood veroor deeld in een zitting van de recht bank, die tien minuten duurde. Het vonnis werd voorgelezen door rech ter Landau, voorzitter van de speciale rechtbank. Het vonnis vermeldt onder meer: Feest in Athene Vierendertig prinsen en prinses sen, onder wie de prinsessen Beatrix en Irene, zijn gisteren in een stoet door de bevlagde straten van Athe ne naar de kathedraal gereden voor bijwoning van een dankdienst bij ge legenheid van koning Pauls zestigste verjaardag. De route, waarlangs zich vele mensen verzameld hadden, was door militairen afgezet. Koning Paul, koningin Frederika, kroonprins Con- stantijn, prinses Sophia en haar Spaanse verloofde don Jnan Carlos waren in open auto's gezeten. Prinses Beatrix reed in de eerste hofauto naar de kathedraal. Bij haar in de wagen zaten de zuster van ko ning Paul, koningin-moeder Helena van Roemenië, en de Noorse kroon prins Harald. Prinses Irene zat in de vijfde auto met prins Georg van Hannover en zijn echtgenote en prins William van Gloucester. Na de lunch reden de Nederlandse prinses sen naar het zomerverblijf van ko ning Paul, dat op 27 km ten noor den van Athene ligt. Zij logeren met nog andere gasten, onder wie prin ses Anne van Frankrijk, prinses Ta- tiana van Griekenland, don Juan Carlos en prins Otto van Hessen. Alle 34 prinsen en prinsessen heb ben donderdagavond aangezeten aan het familiediner. Tijdens dit diner wisselden don Juan Carlos en prin ses Sophia verlovingsringen uit. Wat de aanstaande huwelijksslui ting tussen prinses Sophia en don Juan Carlos betreft wordt het in welingelichte kringen in Athene voor hoogst waarschijnlijk gehouden, dat de prinses nog tevoren tot de Katholieke Kerk zal overgaan. Van de zijde van de Grieks-orthodoxe kerk zou hiertegen echter sterke op positie bestaan. BUS DOOR TREIN GEGREPEN Bij de Amerikaanse plaats Greeley (Colorado) is een bus vol met school kinderen bij het passeren van een overweg gegrepen door een passa- gierstrein. Officieel werd meegedeeld dat 20 kinderen hierbij zijn omge komen. De bus werd aan de achterzijde gegrepen en honderd meter meege sleurd. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Toen het nieuws van het ongeluk bekend werd, snelden de ouders naar de plaats van het ongeluk, waar zich dramatische tonelen afspeelden. De chauffeur van de autobus werd gearresteerd, zowel omdat hij waar schijnlijk verantwoordelijk werd ge acht voor het ongeluk als om hem tegen de woede van de ouders der slachtoffers te beschermen. „Deze rechtbank veroordeelt u, Adolf Eichmann, ter dood wegens misdaden tegen het Joodse volk, tegen de mensheid en oorlogsmisdaden." „Wij hebben met een diep besef van onze verantwoordelijkheid, be sloten de beklaagde de maximum straf op te leggen, èn wegens de ernst van de door hem begane mis drijven, èn om anderen, die zich mo gelijk aan overeenkomstige misdaden zouden wiHen schuldig maken, af te schrikken. Wij hebben de door de beschuldig de bedreven misdrijven beschreven, misdaden van ongehoorde omvang, die ten doel hadden een geheel volk van de aardbodem weg te vagen. Dergelijke misdaden zijn reusach tiger van afmeting dan enig ander misdrijf, dat tegen een op zichzelf staande persoon is bedreven. Joden en hun gezinnen moesten een onnoemelijk lijden doorstaan en er zijn overlevenden, die nog steeds dit lijden moeten doormaken," aldus rechter Landau. Eichmann hoorde de uitspraak volstrekt onbewogen aan. In hoger beroep Eichmann heeft tien dagen om in hoger beroep te gaan. Dit hoger be roep is inmiddels door zijn West- duitse verdediger, dr. Robert Ser- vatius, aangetekend. ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kimt U wachten. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verdere daling van temperatuur Boven Scandinavië en Noord-Rus land ligt een uitgestrekt en zeer krachtig hogedrukgebied, waarin de hoogste luchtdrukwaarde vannacht 1047 mb bedroeg. Boven onze omge ving kwam een verbinding tot stand met een hogedrukgebied, dat zich boven Frankrijk tracht te handha ven. Dit kon echter niet beletten, dat koude lucht uit Duitsland met oos telijke winden over ons gehele land uitstroomde. In het zuiden daalde de temperatuur vanwege hardnekkige bewolking nog niet onder nul, in het noordoosten vroor het 5 graden. Zeer strenge vorst kwam voor in 't grens gebied tussen Duitsland, Tsjecho- slowakije en Oostenrijk, waar giste ren sneeuw is gevallen; het vroor daar 1520 *graden. In de kern van het hogedrukgebied komt omstreeks 30 graden vorst voor. In ons land moet op aanhouden van het koude weer met een langzame verdere da ling van de temperatuur worden ge rekend. De oostelijke wind blijft ta melijk zwak. De bewolking zal ge leiding afnemen. Zon- en maanstanden 16 Dec. zon op 08.42; onder 16.29; maan op 13.56; onder 01.43. Hoogiva terstanden 16 Dec.: v.m. 10.09; n.m. 10.48. KORRELTJE Arm te leven, om rijk te sterven: dat is de spreuk der vrekken. (J. Petit-Senn)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1