Chefarine,4 Hier en daar geen vrije zaterdag meer door stijging overwerkuren DONDERDAG 14 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Prins Bernhard bij „El Cid" Q g" jp f Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! fluBHEkEuwZuEflilHL Glazen buiije 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten 1.60 Voordelige flacon f00 tabletten f 3.60 (Advertentie) Ziekenfondspremie voor bejaarden Bij K.B. is voor 1962 de premie van de ziekenfondsverzekering voor be jaarden bepaald op 1.01 per week voor de verzekerden met een inko men van niet meer dan 2790 per jaar en op 2.02 per week voor de Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteravond de Nederlandse première van de verzekerden met een jaarlijks inko- film „El Cid" bijgewoond in de Corso-Cinema in Rotterdam. Foto: voor de aanvang van de voorstelling kreeg de prins enige Spaanse waaiers aange- men van meer dan f 2790, maar ook boden voor H.M. de Koningin en de prinsessen. niet meer dan ƒ3800. Tweede Kamer: arbeidsverbod veertienjarige jongens ZWEEDS LUCIAFEEST IN AMSTERDAM In het Minervapaviljoen in Amsterdam is het Luciafeest van de Zweeds-Nederlandse vereniging gehouden. Hoog tepunt was de intocht van de Lucia-koningin, de 17-jarige Henriette Vriesendorp uit Aerdenhout. Haar moe der flinks) en mevrouw A. M. Garreruit Haarlem ontstaken de kaarsenkroon. Voorlopige verzekering arbeidsongeschiktheid Op korte termijn zal staatssecre taris Roolvink komen met een wets ontwerp, dat de arbeid aan veertien- jarigen verbiedt. De Sociaal Econo mische Raad zal over dit onderwerp nog overleg plegen. Het betekent, Geen vrije zaterdag. moeilijke en omvangrijke wetgeving kan komen. Dit zal dus een tweede De regering overweegt, zo bleek „mammoetwet" worden, een wet dus, uit de verdere handelingen, een ge- die zo omvangrijk is, dat zij niet in deeltelijke afschaffing van de vrije haar geheel aan de Staten-Generaal zaterdag voor bedrijven, die geregeld kan worden voorgelegd. Men zal zich om een overwerkvergunning tot 55 herinneren, dat ook minister Cals uur vragen. Niet ten koste van alles met een dergelijke mammoetwet voor vooral niet de gezondheid van de de vernieuwing in het onderwijs be- arbeiders moet aan de vrije zater- zig is. dag worden vastgehouden. Het leek de minister verstandig in Minister Veldkamp hoopt aan het afwachting van de totstandkoming dat ongeveer 15.000 jongens aan het einde van de zittingperiode van het van de gehele wet een afzonderlijke arbeidsproces worden onttrokken en huidige parlement, uiterlijk half 1963 invaliditeitsverzekering in te voeren. dus, met de interim-regeling voor de dat het ook van invloed zal zijn op arbeidsongeschiktheidsverzekering te de jongens, die in de vakantie werken komen. Zij zal komen in plaats van om wat bij te verdienen. Met de de invaliditeitswet. Het is een zo om- Medegedeeld werd nog dat de sa- Tweede Kamer is de staatssecretaris vangrijk. werk, dat er wel enige ja- larissen van de werknemers die fes- -m ren mee gemoeid zijn. Daarom zal sen overheid en particuliere bedrijfs- van mening, dat het arbeidsverbod j^t er wej Qp uitdraaien, dat hij dan leven inzweven, dus van radio- en voor veertienjarige jongens voorrang nog maar met een stukje van deze televisiepersoneel, in studie is. moet hebben boven een arbeidsver- bod voor vijftienjarige meisjes. De veertienjarige meisjes is al een ar- Missionarissen llit hele beidsverbod opgelegd. Gezinsdrama in Breda Noorse matroos onder tijdig voorkomen Door tussenkomst van teruggekomen familieleden is in de nacht van dins dag op woensdag voorkomen kunnen worden, dat de 29-jarige metselaar H. M. aan de Erasmusw.eg te Breda zijn vrouw, drie kinderen en zich zelf door gasvergiftiging om het le ven heeft gebracht. Het gezin had die avond bezoek ontvangen van enkele familieleden, wie het was opgevallen, dat de man, die had gedronken, wat vreemd deed. Na hun vertrek bleven de bezoekers in de buurt van de wo ning en merkten, dat de metselaar alle ramen sloot en de deur gren delde. Even later hoorden zij de 26- jarige echtgenote roepen: „Hij zet de gaskraan open". De familieleden sloegen een ruit in, waarop H. de gaskraan weer dichtdraaide. De gewaarschuwde po litie nam hem mee naar het bureau, waar hij een verklaring voor zijn dramatische handelwijze gaf. Oor zaak van zijn drinken was het feit, dat zijn vrouw reeds vijf jaar ernstig verlamd is. Het was de man plotse- 'ing allemaal teveel geworden en hij had gemeend, dat de dood de enige uitweg voor zijn gezin zou zijn. Zijn drie kinderen zijn resp. zes, vijf en anderhalf jaar oud. Vrouw en kin deren worden thans door de familie verzorgd. Hij wees er in de Kamer, die de wereld Verbonden met begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid behandelt er ver der op, dat in een aantal bedrijven soms langer gewerkt wordt dan 55 uur: 48 uur plus 7 overuren. Hilversum een uitkerings-in-eens hadder ge daan van een week extra loon. De fabrikanten betoogden, dat de uitke ring een voorschot was geweest. Dit voorschot, zo werd gezegd, was ver strekt vooruitlopend op een uitke ring van twee procent van het jaar salaris, waarvoor toestemming MET GRATIS CHOCOLADE (Advertentie) AOW-premie omhoog in 1963 De premie voor de AOW zal in 1963 met ongeveer 1 procent In sommige gevallen is 55 uur toe gestaan, maar de SER heeft al enige Schakelprogramma op Tweede Kerstdag De 500 leden tellende Nederland se vereniging van fokkers en lief- Deze uitkering hiefa ver- hebJers van katten (Felikat) zal op den verhoogd als gevolg van de ver- band met de resultaten in de con zo?'dagthoging met 15 Procent van de AOW, fectie-industrie en gold mede als ?ala kfte die de regering per 1 iuli 1962 denkt compensatie voor het eerst later - houden in het Kurhaus te Scneve- ;n te voeren. per 1 mei invoeren van de 45- mng?n- 250 tDnre.°', waar°nd« Minister Veldkamp deelde dit gis- gestaan, maar ue oum. neen ai enige uri«e werkweek Dit in teffensteULne zendingen uit Duitsland, frankrijk, termiddag mede, tijdens behande- tijd geleden geadviseerd niet verder Voor de tweede maal zal de KRO Jgensteamg België en Zwltserland> zullen door u v£m zijn begroting in de Twee_ te gaan dan 51 tot 52 uur. De ar- ^Kerstmis contact leggen tussen de "Sm! twee Zwitserse. een Dultse en twee de Kamer en voegde daaraan toe, beidsinspectie volgt ten aanzien van 8500 Nederlandse missionarissen m s yara°"a we Kw.eK Ntderlandse keurmeesters worden dat in de loop van 1962 zal worden 't overwerk-vergunningsbeleid meest- den vreemde en de katholieken in Pi en 1 gevoe u. geicwaiifjceerd naar type, vachtdikte, bekeken in hoeverre voor de werk- al dit SER-advies, maar niet voor- ons land. In een uitzending van Pit ruim 8 000 in rtn kleur enz- nemers deze premieverhoging kan komen kan worden, dat er enige be- uur in de namiddag van Tweede werjenemers ae j-je koningin en prins Bernhard worden gecompenseerd, drijven zijn, die mede tengevolge Kerstdag verbindt de KRO langs ra- confectie-mdustrie was in totaal on- hebben voor de kampioen(e) een De AOW-premie bedraagt thans van de vijfdaagse werkweek zoveel dio-telefonische weg 6 missionarissen geveer 128.000 uitgekeerd. De con- bronzen legpenning beschikbaar ge- 5,5 procent. Daar komt nog bij 1,25 overwerkuren hebben, dat zij bij de resp. in IJsland, Oeganda, Paramari- fectie-fabrikanten lichtten toe dat er steld aldus deelt het bestuur van procent voor de AWW, geheven over arbeidsinspectie een vergunning aan- bo, India en de Ned. Antillen met de t d nnrilQt in hp Felikat mee. De vereniging zelf looft het maximaal loonbedrag van ƒ8250. vragen voor een gemiddelde van 55 KRO-studio in Hilversum. Daar zijn we«aueuuc umusi ue ueunjven zg kwalificatieprijzen uit. De ten- Het totale percentage, dat dus 6,75 uur per week. de families der betrokken missiona- heerste en dat dit voorschot de ar- toonstelling is alleen op 17 december procent bedraagt, wordt straks min- rissen aanwezig, die met hun zoons, beidsrust had gewaarborgd. van 10 tot 18 uur geopend. stens 7,75 procent. Loonbeleid. dochters, broers of zusters een kort gesprek kunnen voeren Minister Veldkamp heeft in de be handeling van zijn begroting giste- Ben Brans, die de algehele regie ren de socialistische kritiek op het voert, heeft Kerstmis 1959 een soort- loonbeleid van de hand gewezen. De gelijk program gebracht, dat toen bij- heer Roolvink kwam op zijn beurt zonder ingeslagen is. Ditmaal is er met cijfers, die moesten aantonen, een bijzonderheid aan. De zes missio- dat het gedifferentieerde loonbeleid narissen vormen namelijk drie paren geslaagd was. De minister van Econo- van twee broers, twee zussen of broer mische Zaken heeft een commissie en zus. Tweede Kerstdag zullen zij ingesteld, die de juistheid van deze behalve met hun familie in Neder- cijfers moet vaststellen. In tweede land ook met elkaar spreken, instantie vond de heer Suurhoff, dat De hele uitzending duurt van 2.30 de staatssecretaris dit overleg niet tot 4.00 uur. Een familielid van elke „CARNAVAL VAN HET NOORDEN moet doorkruisen. Roekeloze rondvlucht- directeur mag voorlopig niet meer vliegen De Rotterdamse kantonrechter heeft de eigenaar-directeur van een rondvluchtbedrijf op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven veroordeeld tot een week hechtenis en 10 weken ontzegging om een vliegtuig te be sturen. De man werd ten laste ge legd, dat hij voortdurend incidenten veroorzaakt op het vliegveld. De laatste keer was hij met abnormale snelheid met een vliegtuig vol passa giers over het veld gereden en op de startplaats wilde hij zelfs een ander vliegtuig bij het starten vóór wezen om eerder in de lucht te zijn. De verkeersleider had deze gevaar lijke manoeuvre voorkomen door 'n startverbod te geven, waarop de man, een zekere H. A. J. K., pardoes zijn vliegtuig, waarvan de motor bleef draaien en waarin de passagiers ach terbleven verliet en bij de verkeers leider in grove bewoordingen zijn klachten kenbaar maakte. missionaris vertelt gedurende 1 nuut iets over de missie waar zijn broer of zus werkt. Dan wordt de missionaris opgeroepen die het pro gram mee kan beluisteren en die op zijn beurt vertelt over de kerstvie ring in zijn missie. In aansluiting daarop wordt hij of zij verbonden met zijn/haar broer of zus elders in de missie. Confectiefabrikanten gaven voorschotten door uitkeringen-in-eens De officier van justitie bij de recht bank te Groningen heeft tegen ze ventien directeuren van confectiefa brieken in Groningen geldboeten ge- eist variërend van 1.500 tot ƒ4.000; in twee „lichte" gevallen werd een geldboete geëist van 100 en van ƒ250. De negentien directeuren ston den terecht voor een overtreding van het buitengewoon besluit arbeids verhoudingen (BBA). In totaal be droeg de som van de geëiste boetes een bedrag van ongeveer 43.000. Texel heeft weer uitbundig 't „Ouwe Sunderklaasfeest" gevierd. Over de oorsprong van het „.Carnaval van het Noorden" tast men in het duister. Het kan vreugde betekenen vanwege het naderende lichtof lawaai om Aan de fabrikanten was ten laste de duistere machten op de vlucht te jagen. Hoe het ook zij, in ieder geval toonden zich honderden feestgangers gelegd, dat ze aan hun werknemers vermomd op straat en tot diep in de nacht waren de verschillende balzaaltjes overvol. trein geraakt De 19-jarige Noorse matroos O. Nilsen, opvarende van het schip „Radny", is gisteravond om 't leven gekomen toen hij op het station Noord te Rotterdam van het perron tussen de rails viel en onder 'n pas serende locomotief van een goede rentrein terechtkwam. De jongeman was op slag dood. Kleine stijging hezoek aan vermakelijkheden Blijkens door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde cij fers over het bezoek aan vermake lijkheidsinstellingen is het aantal be zoeken toegenomen van 99,9 min in 1959 tot 102,0 min in 1960. Na de dalende lijn, die sinds 1956 in het be zoek viel waar te nemen, is er thans weer een zij het geringe stij ging. Deze doet zich ook voor bij het bioscoopbezoek; het bezoek aan be roepstoneel en concerten daarente gen bleef afnemen. In de vier westelijke provincies te zamen was de toeneming groter dan voor Nederland als geheel; het aan tal bezoeken stéeg hier van 58,4 min in 1959 tot 6,8 min in 1960. Het door het publiek bestede be drag steeg eveneens, namelijk van 131,2 min in 1959 tot 139,3 min in 1960. Het gemiddeld besteed be drag per bezoek was in 1959 1,31 en in 1960 1,37. Kostte een bio scoopkaartje in 1959 gemiddeld 1.29 in 1960 was dit gestegen tot 1,35. Voor beroepstoneel waren deze be- dargen resp. 2,87 en 3,02 en voor opera en operette 4,05 en. 4,60. Belgische smokkelaar liep met (ruwharige) boter tegen de lamp Gisteravond omstreeks zeven uur tegen de sluitingstijd voor het goede renverkeer aan de landgrens Goirle Poppel, wilde een Belgische han delaar in ruwhaar, met een lading haar de grens passeren. Het viel de Belgische douane echter op, dat de lading zwaarder moest zijn dan werd aangegeven: de vrachtwagen van de handelaar trok moeilijk weg. De douane nam een steekproef door met een holle ijzeren staaf de lading te doorboren; er werd boter onder het ruwhaar gevonden. Practisch de gehele lading bleek uit boter te bestaan. De boter was verborgen onder een dun laagje ruw haar. Het geheel was afgedekt door een zeil waarop een aantal drums (om wegwaaien van het haar te voor komen); de drums deden eveneens als berging voor boter dienst. In to taal wordt de vangst geschat op 5.000 tot 6.000 kilogram. De zuiger „Batavus" heeft gister avond tijdens werkzaamheden tussen de pieren van Hoek van Holland een bom opgebaggerd. De „Batavus" is ter plaatse voor anker gegaan. De bom zou op korte termijn gedemon teerd worden. Tengevolge van een aanrijding is de 51-jarige mevr. M. M Craay- bf.ekBuchhorn uit de Wibautstraat in Amsterdam woensdagavond ia Wiihelminagaslhuis overleden. Mevr. Craaybeek reed 's middags op de fiets op de Ceintuurbaan, kwam m aanraking met een geparkeerd staan de vrachtauto en viel vlak voor een rijdend tramstel van lijn 3. Met zeer ernstige verwondingen was zij in het ziekenhuis opgenomen. Een personenauto heeft gister avond de 60-jarige mevrouw Lins- sen uit Merumherten (L.) gegre pen toen zij met een bromfiets de rijksweg te Linne wilde overste ken. Zij overleed onmiddellijk na de aanrijding.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9