K£"?Dampo Weerbericht DONDERDAG 14 DECEMBER 1961 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 (Advertentie) Pleidooi voor voorwaardelijke straf Maak verkeersregels, als in de Haarlemmerstraat niet te ingewikkeld Het knooppunt, dat alle verkeer tot zich zal trekken: Lange Mare, Stille Rijn, Haarlemmerstraat. ^maatregele.n, die B. en W. van Leiden ten aanzien van de Haar- van de Haarlemmerstraatwinkeliers is gesteld. Parallelwegen zijn dan de Oude Vest, aangevuld met Oude Sin gel aan de overzijde. Vooral de si tuatie bij het knooppunt Haarlem- jyiaatregelen zijn nodig, maar in het nierstraat, Stille Rijn, Lange Mare aleemeen zouden we willen dei- vertrouwen we niet. En nu we toch algemeen zouden we willen plei ten voor enkelvoudige overzichte- vertrouwen we niet. En nu we toch aan het pleiten zijn willen we op lemmerstraat voorstellen niet op alle iijk;e oplossingen. Er moet iets ge- pleiterswijze in elk geval een voor onderdelen even gelukkig genoemd beuren Waarom echter geen eenrichtingver- Haarlemmerstraat, met een zeer rui- keer in de gehele straat van de Ha- venbrug in de richting van de Prin- kunnen worden. Vooropgesteld dient, dat de hui dige situatie schreeuwt om verbete ring. Tussen vier en ze 's mid dags is de toestand in deze uit de krachten gegroeide winkelstraat on houdbaar en levensgevaarlijk. Ook in andere steden van vergelijkbare grootte in ons land worden in het hart van de stad maatregelen geno men, eenrichtingverkeer in hoofd straten zijn aan de orde van de dag, maa>' in het overgrote deel zijn die steden in de gelukkige omstandig heid, dat de af te sluiten straten van goede parallelwegen zijn voorzien, gen gr00t aantal winkeliers van dank zij voorzichtige maatregelen, de Haarlemmerstraat te Leiden is in eerder genomen. Dit is ten aanzien actie gekomen tegen de gisteren ge- de Haarlemmerstraat, waardelijke straf vragen voor de me proeftijd. Want de raad die maan dag dit onderwerp aansnijdt moet er sessekade, zoals reeds in een adres nog op terug kunnen komen. WINKELIERS PROTESTEREN TEGEN MAATREGELEN HAARLEMMERSTR. Vrees voor daling van omzet van de Haarlemmerstraat niet het publiceerde voorstellen van B. en W. ïePrinsessekade - overdeee rol T-»Q Voet cm al nm Hp j a» van ae «insesseKaae over ae ge Oplossing? Invoering van eenrichtingsverkeer van het Havenplein in de richting Nederlands en Frans in België De commissie van Binnenlandse Zaken uit de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft een parig het wetsontwerp van de mi nister van Binnenlandse Zaken, Gil- son, voor een definitieve scheiding van het Nederlandse en Franse taal gebied in België goedgekeurd. „Een historische gebeurtenis" noemde minister Gilson dit besluit, dat waarschijnlijk nog vóór het ein de van het jaar door de Kamer van Volksvertegenwoordigers zal wor den bekrachtigd. Het wetsontwerp komt er op neer, dat „wat Vlaams is, Vlaams zal blij ven en wat Waals is, Waals zal blij ven". De talenstellingen, die wijzi gingen in het gebruik van de lands taal door gemeentelijke diensten en het onderwijs tot gevolg konden heb ben. worden afgeschaft. Voor een 24- tal gemeenten, die op de taalgrens liggen, zullen speciale maatregelen worden getroffen voor het gebruik van het Frans en het Nederlands in de gemeentelijke administratie en de scholen. Voor Brussel en de Brusselse rand gemeenten komt een afzonderlijke regeling met gelijke rechten voor het Frans en het Nederlands. Tegelijker tijd met de scheiding van de taalge bieden zullen op het gebied van het onderwijs voorzieningen worden ge troffen, gericht op het aanleren van de tweede landstaal. Deze laatste onderwerpen zullen in afzonderlijke wetsontwerpen, die nog niet bij het parlement zijn ingediend worden geregeld. De schilderes Coba F:itsema, één der „Amsterdamsche joffers", is teren in een rusthuis van de vereni ging „Pro Senectute" aan de Von delstraat te Amsterdam op 85-jarige leeftijd overleden. (Advertentie) geval. De Oude Vest is te smal om de verkeersstroom, die de Haarlemmer straat afwijst, te verwerken, het- aan de gemeenteraad betreffende een complex verkeersmaatregelen voor de Haarlemmerstraat en direc- zelfde geldt voor de Stille Rijn. Er is te omgeving. In een uitvoerig schrij- weinig verbeeldingskracht nodig zich ven richten zij zich tot de leden van een aanvaardbare hele lengte van de Haarlemmerstraat - met wachtverbod aan de ene kant (afwisselend naar even en oneven dagen) biedt, aldus het schrijven, Ten slotte wordt op de raad een voor te stellen, welke tonelen zich de raad, dat effectuering van deze zullen afspelen op de Oude Vest ter maatregelen funest zou zijn voor de drinTenTberoëp*geda"an heTvoor- hoogte van de pakhuizen der groot- middenstand. Mr. dr. M. Teekens g^g] van B. en W. te verwerpen en handelaren, waar noodgedwongen treedt voor de verzoekers als ge- ^et couege' overweging te geven vrachtwagens staan geparkeerd.^ Om machtigde op. andere verkeersmaatregelen te ont- ,j a. j werpen, die meer in overeenstem- Wanneer, aldus het schrijven, de mjng zjjn met de belangen van de in het tableau te vervolmaken: ook de bus van N.Z.H. en/of Maarse en Kroqn spelen in het schouwspel £>eide hoofdtoegangswegen tot de de Haarlemmerstraat gevestigde een rol. De Stille Rijn is eveneens geen ge schikte paralleweg voor de Haar lemmerstraat. Verbreding van Haarlemmerstraat voor het verkeer winkeibedrijven. worden afgesloten, valt met zeker heid te verwachten, dat de verkoop 4in de winkelbedrijven onrustbarend dè za^ da'en- Een gevestigd winkelcen trum in de binnenstad zoals dat van i uuih lil uc uiiiueuaiciu luais ucil van kade is voor beide verkeerswegen de Haarlemmerstraat, zal zich tegen- onontbeerlijk. Ernstige bedenking kan ook gemaakt worden tegen het feit, dat het complex van voorzieningen Aannemers en patroons vergaderen over winkelcentra in het randgebied van de stad alleen kunnen handha- - ven, wanneer de uit zijr. ligging ingewikkeld is. De Haarlemmerstraat voortvloeiende nadelen niet nog wor- Vandaag heeft de Nederlai se tussen Prinsessekade en Stille Mare den verzwaard door overheidsmaat- aannemersbond en patroonsbond voor wordt in de richting van de Stille regelen, die de bereikbaarheid van de bouwbedrijven in Nederland, de Mare voor het verkeer afgesloten, centrum in de binnenstad voor het NAPB, te Amsterdam een. ledenver- Dit wil zeggen, dat een reisdoel in verkeer nog eens extra ongunstig be- gadering gehouden. De voorzitter, de dit deel slechts bereikt kan worden invloeden. heer L. J. te Pas, heeft daar een aan- door de Apothekersdijk te volgen Voorts dient in aanmerking te wor- tal onderwerpen behandeld, die z.i. en de Stille Rijn, waarna men in te- den genomen, dat bij aanvaarding 0p het ogenblik de bijzondere belang- gengestelde richting de Haarlemmer- van het voorstel van B. en W. het stelling van het bouwbedrijf hebben, straat kan binnenrijden. Van de zij- collectieve openbare personenvervoer t.w. de colectieve arbeidsovereen- de van het Havenplein af is de (bussen), dat thans nog langs de komst en het aanbestedingswezen. Haarlemmerstraat gesloten tot aan Haarlemmerstraat plaats heeft, niet De huidige CAO loopt 1 maart af en en in de richting van de Lange Mare. meer deze route zal volgen, hetgeen het ligt in de bedoeling van beide Alleen via de Oude Vest is een eveneens een vermindering van de partijen om dan een nieuwe CAO te winkelier in dit deel van de straat belangstelling van het publiek voor (joen ingaan. Helaas verschillen de te bereiken. Neemt men bij dit alles winkelcentrum ten gevolge zal concepten, aldus spreker, die van in aanmerking, dat Stille Rijn en Oude hebben. beide kanten zijn ingediend, wel zeer Vest ook slechts in één- richting te De voorgestelde afsluiting doet aanzienlijk. bereiken zijn lijkt het niet overdreven geen recht wedervaren aan het feit, Het lag onder meer in de bedoeling te stellen, dat er voor de vreemde ling in Leiden enige aanleiding be staat tot verwarring, die nog in de hand gewerkt wordt door het een uren behoeft men eigenlijk geen maatregelen te nemen. dat het winkelcentrum van de Haar- van de bond door een systeem van lemmerstraat niet alleen kopers groepsgemiddelden te bereiken, dat trekt uit de stad, maar ook uit ver- de lonen zouden mogen stijgen naar- cii- re omtrek en derhalve als streek-win- mate er meer in tarief zou worden richtingverkeer, dat men op de keicentrum kan worden aangemerkt, gewerkt. Deze voorstellen hebben Blauwpoortsbrug en in de Steenstraat hetgeen de eis van gunstige bereik- echter volgens de '-eer Te Pas geen en Stationsweg in wil stellen. baarheid voor het verkeer ook van genade gevonden in de ogen van de buiten Leiden duidelijk onderstreept, werknemersorganisaties. Deze waren Men meent, dat een niet meer be- van mening, dat er op deze manier hoorlijk renderen van de aan de onvoldoende waarborgen voor de Hoge kijk op de Haarlemmerstraat Haarlemmerstraat gevestigde winkel- werknemers aanwezig waren om de op een rustig tijdstip. Voor rustige bedrijven voor Leiden in zijn geheel werkgevers op de vingers te kijken als streek-koopcentrum onherstelbare ^ij het toepassen van de prestatie gevolgen zal hebben. beloning. Wat betreft de werktijd is ook nog geen overeenstemming met de con tractpartners verkregen. In de vori ge CAO is men overgestapt naar de 45-urige werkweek. Gezien het drin gende beroep dat namens de Neder landse volkshuivesting op de bond is gedaan om zoveel mogelijk te pro duceren en gezien de op de werken opgedane ervaringen hebben wij, zo deelde spr. mede, dat arbeidersorga nisaties voor het komende contract voorgesteld in de zomerperiode 5x9 uur en 20 minuten te werken en in de drie wintermaanden 5x8 uur. Het speet de heer Te Pas te moeten zeg gen, hiervoor tot dusverre geen me dewerking te hebben kunnen ver krijgen van de vakbeweging. UITNODIGING In samenwerking met de Nederlandse fotogroothan del houden onüerstaande Leidse fotohandelaren een unieke Dia-projectoren-sliow op vrijdag 15 en zaterdag 16 december a.s in de bo venzalen van café-restau rant „Het Gulden Vlies", Breestraat 125. Een keur van projectoren van diverse fabrikaten en in uitvoe ringen variërende van de een voudige modellen tot de geheel volautomatische systemen, wordt volledig gedemonstreerd. Aan de hand van een serie voor treffelijke kleurendia's wordt werking, scherpte en lichtop brengst van deze dia-projecto ren getoond. Verschillende interessante hulp middelen zoals projectietafels, en -schermen zijn eveneens in een ruime collectie aanwezig. Tot een bezoek aan deze inte ressante show wordt U hierbij gaarne uitgenodigd. Fotobedrijf DE GRAAF, Breestraat 29 Fotohandel N. v. d. HORST, Doezastraat 39 Fotohandel A. G. OBER, Nieuwe Rijn 18 Foto-ciné JAN WOLFSLAG n.v., Breestraat 123 Foto cinéhandel A. J. J. v. d. ZANDEN, Breestraat 141 Verzuim vooral niet de gelegenheid om op deze show kennis te maken met de buitengewoon fraaie Gevacolor-expositie van uitzonderlijke kleu renopnamen op indruk wekkend formaat. De show van Diaprojectoren en de Gevacolor-expositie zijn geopend: vrijdag 15 dec. van 1422 uur; zaterdag 16 dec. van 10.3017 u. (Advertentie) KATWIJK Katwijkse Damclub KDC KDC 1 speelde de belangrijke wedstrijd tegen LDC 1 uit Leiderdorp. Beide tientallen traden met een reserve in de strijd. De wedstrijd had een bij zonder spannend verloop met wisse lende kansen, welke uiteindelijk KDC aan het langste eind deed trek ken. De voorlopige stand is 11-7'voor KDC en mede door deze uitslag leden de Leiderdorpers hun eerste neder laag. De afgebroken partij tussen Passchier en v. d. Zwan geeft goede winstkansen voor v. d. Zwan. KDC 1 heeft tot nog toe 12 punten behaald uit 7 wedstrijden. Er zijn nog 4 wed strijden voor de boeg in competitie verband. De volledige uitslagen KDC 1-LDC 1 luiden: H. Koelewijn-L. Dorsman 2-0, F. Spierenburg-G. Oostergo 2-0. J. Passchier-A. v. d. Zwan afgebr.; H. Klinkenberg-D. Hassefras 1-1. H. Voorzaat-J. Sondijk 2-0, J. Schone- veld-C. de Koning 1-1, J. Heemskerk - C. Deegenaars 0-2, A. Vooys-H v. d. Vecht 1-1, A. v. Beelen-A. Dorsman 0-2, J. Zwaan-C. Verwey 2-0. Uitslagen borden wedstrijd 2e tien tal: A. Verhoog-J. Slootweg 0-2, J. v. Duivenbode-D. Minnee 1-1, J. v. Sloo- ten-J. Schoneveld Pzn 2-0, A. v. Bee- len-C. de Winter 2-0, J. Godwalt- A. v. Beelen 0-2. Uitgebreid zoeken naar over boord gevallene (die in 't scheepsruim zat) Van het Zweedse schip „Silverga- te", dat zich momenteel voor de kust van Hoek van Holland bevindt, werd een man vermist. De man was voor het laatst vanmorgen omstreeks half acht gezien. De reddingboot „Presi dent Jan Lelst" en twee loodsvaar- tuigen, de „Agol" en de „Betelgeuze' voerden onmiddellijk uit. Ook het scheepvaartverkeer werd gewaar schuwd om naar de man uit tekijken Zelfs een helikopter van de Marine Luchtvaartdienst steeg op om naar het over boord gevallen bemannings lid te zoeken. Totdat de „Silvergate" opeens seinde, dat geen man over boord gevallen is. De man, naar wie men zocht, bleek zich in een der ruimen te hebber verborgen. Waar om hij dit gedaan heeft, is (nog) niet bekend. Onderhandelingen met Algerië Geheime onderhandelingen zijn in de afgelopen tien dagen tussen Frankrijk en de Algerijnse regering in ballingschap gevoerd te Genève en Rome. Zij verlopen gunstig en de toekomst kan met enig optimisme tegemoet worden gezien, schrijft het Tunesische weekblad „Jeune Afri- que". Men is tot nog toe niet op grote moeilijkheden gestuit. Het is echter volgens het blad hoogst onwaar schijnlijk, dat er vóór 1 januari een bestand zal worden gesloten. Er zul len nog vier tot zes weken van on derhandelen nodig zijn om tot een voor beide partijen bevredigende op lossing te komen, aldus „Jeune Afri- que". Bisschoppen jacht in Rusland Naar thans bekend wordt, zijn 6 hoogwaardigheidsbekleders van de Russisch-Orthodoxe Kerk uit hun ambt ontheven. Van hen is aartsbis schop Andrej uit Tschernigow in de Oekraïne veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Hij zou gelden van de Kerk hebben verduisterd. Verder zijn zonder opgaaf van redenen uit hun funktie ontzet: de metropoliet van Gorky, Kornilij, twee aartsbis schoppen en een bisschop.. Ook de metropoliet van Minsk en Bjelorusland kan ontslagen zijn; zijn naam werd niet genoemd op een conferentie van de kerk, die onlangs heeft plaatsgevonden. De verduistering van kerkelijke gelden is in de afgelopen jaren voor de autoriteiten een veel voorkomen de ontslagreden geweest. In 1960 en in 1961 zijn op deze grond 5 aarts bisschoppen en 3 bisschoppen ui hun funktie gezet. Het blad van het Moskouse patriarchaat tekent bij een dergelijk ontslag meestal aan „op eigen verzoek". De toetreding van de Russische Kerk tot de We reldraad van Kerken schijnt van geen invloed op de Kerkvervolging in Rusland te zijn. Amerikaanse kernproef De Verenigde Staten hebben woens dag een ondergrondse kernexplosie van geringe sterkte tot stand ge bracht. Dé proef is genomen op het proef- terrein in Nevada. Het is de zesde proef van de Verenigde Staten, die bekendgemaakt is. Alle tot nu toe genomen Amerikaanse proeven zijn ondergronds genomen. Na de woens dag genomen proef is geen radio actieve neerslag waargenomen. De Russische onderminister van buitenlandse zaken Zorin heeft woensdag in de politieke commissie van de Verenigde Naties gezegd, dat de Sowjet-Unie zich genoodzaakt zal zien te besluiten nieuwe proeven met kernwapens te nemen omdat de Amerikanen hun proeven hebben hervat. In zijn verklaring viel hij de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk aan, omdat deze landen niet bereid waren geen proeven meer te nemen. De Sow jet-regering zal moeten besluiten ook weer proeven te gaan nemen om de defensie van de Sow jet-Unie op het vereiste niveau te houden. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uui) DALING VAN TEMPERATUUR Aanvankelijk nog veel, later afnemende bewclking. Geen neerslag van betekenis meer. In het noorden van het land ma tige tot vrij krachtige oostelijke wind en overwegend lichte vorst. Elders zwakke tot ma tige, naar oost draaiende wind en daling van de temperatuur tot om het vriespunt. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI onbew. —11 —15 STOCKHOLM h. bew. —4 —7 OSLO sneeuw —4 —12 KOPENHAGEN geh. bew. 2 2 ABERDEEN 1. bew. 9 5 LONDEN onbew. 13 5 AMSTERDAM regen 10 9 BRUSSEL geh. bew. 13 8 LUXEMBURG regen 10 8 PARIJS zw. bew. 13 9 BORDEAUX mist 15 8 GRENOBLE zw. bew. 11 5 NICE onbew. 15 6 BERLIJN zw. bew. 1 -6 FRANKFORT regen 9 8 MüNCHEN regen 10 7 ZURICH geh. bew. 12 8 GENèVE regen 12 7 LOCARNO onbew. 14 —0 WENEN zw. bew. 9 —5 INNSBRUCK regen 9 5 BELGRADO zw. bew. 10 —4 ATHENE zw. bew. 20 10 ROME zw. bew. 16 5 AJACCIO 1. bew. 19 6 MADRID onbew. 11 2 MALLORCA onbew. 17 4 PAUZE DE AARDE DURFDE ZICH NIET VERROEREN. „Talrijk waren de krijgstochten van de wereldheerser. Hij veroverde vestingen en vermoordde koningen. Tot aan de grenzen der aarde drong hij door en brandschatte vele vol keren. De aarde durfde zich voor hem niet verroeren en hij begon er hoogmoedig en verwaand van te wor den. Hij bracht een ontzaglijk leger op de been, maakte zich meester van landen, volken en vorsten en liet hen schatting opbrengen. Toen werd hij ziek. Daar hij begreep dat hij ster ven ging, ontbood hij zijn eerste vertrouwelingenenz." Aldus de aanhef van het 1ste Boek der Makkabeeën. De persoon in kwestie is koning Alexander de Grote, die leefde van 356 tot 323 vóór Christus. Hij werd dus niet ouder dan 33 jaren. Wat ons in deze aanhef altijd treft, is het korte zinnetje: „Toen werd hij ziek". Een mugge-steekje was het einde van de wereldheerser. Daarom vermaant de H. Schrift op een andere plaats, meer op God te vertrouwen dan op mensen, die „in hun neus maar wat adem hebben". PUZZEL Nr. 509. Horizontaal: 1 Javaanse huisvogel, 4 telwoord, 6 lange lat, 9 sint (afk.), 11 zijtak van Donau; 12 muzieknoot, 13 orient expresse (afk 15 afkorting v. dona, 16 dorp in de N.O. punt van Belgisch Lim burg bij Thorn. 17 geheel de uwe (afk. Latijn), 18 scheik. element (af korting), 19 staatsbedrijf (afk.), 20 dikke boterham, 22 godsdienst ,afk.), 24 vermoeid, 26 baan voor balspel, 27 smalle zandbak. Vertikaal: 1 woud, 2 rund, 3 de- genhanger, 4 maanstand, 5 tover godin, 7 scheik. element (afk.), 8 meisjesnaam, 10 deel van een schrijf machine, 12 deelnemer aan een wed ren. 14 Europeaan, 15 spijstafel, 19 keurig. 20 rivier in Italië, 21 adel lijke titel in Engeland (afk.), 23 af val van stro, 24 familielid, 25 bij woord. Oplossing morgenavond. Nr. 508. Oplossing - Horizontaal: 1 salto, 5 dar, 6 ont, 8 do, 9 esp, 11 ia, 13 oma, 15 ons, 16 Aller, 17 Inn, 19 erg, 21 Se, 22 dok, 24 ia, 25 per, 27 ras, 29 galon. Vertikaal: 1 sa, 2 are, 3 top, 4 on, 5 dom, 7 tin, 8 doris, 10 saldo, 12 asega, 14 aan, 15 ore, 18 nep, 20 ris, 22 dra, 23 KRO, 26 eg, 28 An.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3