S)e Cclcbe6oii^cmt VOOR OF TEGEN EEN BESTAND IN KATANGA Tsjombe over „totaal verzet" Navoraad niet eens over Berlijn DE DOODSTRAF GEëlST TEGEN EICHMANN Aanval op Goa op handen? Ondergronds is beter C. A. VAN DORP „De teerling is geworpen" Arrestaties in Albanië DONDERDAG 14 DECEMBER 1961 52ste JAARGANG No. 15501 Directeur: J. F. 3. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. 3. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Moet de vrede van het kerkhof in Katanga heersen? Telef. 2 0 9 3 5 Red 2 0 015. 2 5594- Advert. 20826 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 oJ Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mud., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 ENGELAND MAAKT DE KWESTIE AANHANGIG De Britse regering heeft woensdag de V.N. officieel verzocht, een wapen stilstand in Katanga te sluiten. Op verzoek van Oe Thant zal de adviescommissie van de V.N. voor Kongo morgen (vrijdag) bijeenkomen ter bespreking van het Britse verzoek. Men meent, dat het onwaarschijnlijk is, dat de adviescommissie zal instem men met een staken van het vuren. De commissie bestaat uit landen, die deelnemen aan de operaties van de Volkerenorganisatie in Kongo. Voor het merendeel zijn dit Aziatische en Afrikaanse staten. De Afrikaans-Aziatische groep in de V.N. heeft woensdag van gedachte ge wisseld over de toestand in Kongo. Na afloop werd van welingelichte zijde vernomen, dat de meerderheid van mening is, dat een bestand in Katanga slechts het gezag van de waarnemend sekretaris-generaal, Oe Thant, kan verzwakken en de belangen van de V.N. in Kongo schaden. BESTAND ONMOGELIJK? De waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken van de V.S. George Ball heeft woensdag op een perscon ferentie gezegd, dat de Verenigde Staten wensen, dat het vuren in Ka- tanga gestaakt wordt zodra dit uit voerbaar is. „Wij geloven echter niet dat het mogeUjk is voordat de pri maire doeleinden van de V.N. zijn bereikt". Volgens Ball houdt de regering- Kennedy ernstig rekening met de mo gelijkheid van een communistische staatsgreep in Kongo, wanneer aan de afscheiding van Katanga geen ein de wordt gemaakt. Meningen in NAVO-raad De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak, heeft woensdag op de bijeenkomst van de Navo-raad in Parijs gezegd, dat het in het be lang van Kongo zowel als van de Verenigde Naties is zo spoedig mo gelijk het vuren in Katanga te sta ken. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, steunde Spaak. Hij zei er sterk voor te zijn dat de Navo-raad problemen als Katanga bespreekt en hoopt dat Kongo zal worden verenigd. Volgens een Navo-woordvoerder waren alle sprekers het erover eens ,dat de rol van de V.N. in Kongo essentieel die van onderhandelaar en vredebrenger" is. De zegsman zei, dat de Amerikaan Rusk de enige was die de actie in Katanga in de ver gadering verdedigde. Geen Engelse bommen. De algemene secretaris van de N.V. Oe Thant, heeft zijn verzoek aan grens het be'astbaar inkomen wordt bepaald toch wel een aanzienlijk deel van de zelfstandigen bijslag zul len ontvangen. Het nu uitgesloten deel heeft wel licht niet zulk een behoefte aan fi nanciële steun, maar waarom weer dat onderscheid tussen loontrekken den en zelfstandigen? Enfin, het was de prijs voor de VVD-steun Met het eindresultaat in handen kan de KVP als gangmaakster en jarenlange verdedigster van de al gemene kinderbijslagregeling niet overluid juichen, maar ze behoeft ook niet uitgesproken ontevreden te zijn, laat staan zich te schamen over het bereikte. Afwijzing van hetgeen nu tot stand is gekomen zou onver standig zijn geweest, aangezien méér voorlopig zeker niet te verkrijgen was. Wellicht zelfs niet met de PvdA in de regering, want volledige pre miebetaling uit de schatkist zou hon derden miljoenen vergen. En wat zouden daarvan de socialistische werknemers zeggen? Slotconclusie mag dus wel zijn: zo spoedig moge lijke in-werking-treding en streven naar verdere verbeteringen! Engeland tot levering van 24 bom men voor gebruik in Kongo inge trokken, zo deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen mee. Oe Thant verklaarde te hebben ver nomen, dat er in Engeland grote ongerustheid is ontstaan over deze leverantie. Beroep van Tsjombe Tsjombe heeft een wanhopig en „allerlaatste beroep op de vrije we reld" gedaan, zo heeft de Katangaan- se delegatie In Brussel, dk in direct contact staat met Elisabethstad, mee gedeeld. De telexband waarmee dit ver zoek naar Brussel werd geseind, werd verscheidene malen onderbro ken, waarbij de telexisten opmerk ten dat zij werden gebombardeerd. Tsjombe zei een massale aanval van de V.N. te verwachten. Alle Ka- tanganen, blank en zwart van welke nationaliteit ook. zullen het land verdedigen. „De tegenstand zal totaal zijn. Geen centimeter grond zal worden prijsgegeven zonder een verwoed ge vecht tot de laatste man »n de laat ste druppel bloed", aldus Tsjombe. De gevechtsactie Katanga's minister van voorlich ting Albert Njembo, heeft woensdag in Elisabethstad verklaard, dat er in het afgelopen etmaal zeven burgers zijn gedood en 25 gewond door mor tiervuur van de V.N.-troepen. Een woordvoerder van de V.N. zei woensdag in Leopoldstad, dat de Katanganen op hun eigen stellingen in Elisabethstad schieten om de in druk te wekken dat de V.N. gruwel daden begaan. De troepen van de V.N. hadden het centrum van Elisabethstad niet gebombardeerd. Men had dus ook niet gevuurd op Tsjombe's woning. De troepen van de V.N. proberen alle hinderpalen uit de weg te rui men die hun bewegingsvrijheid be lemmeren. Er worden steeds nieuv/e versterkingen voor de V.N. aange voerd. Sinds het uitbreken der gevechten op 4 december hebben de Verenigde Naties 2.000 manschappen naar Eli sabethstad overgebracht, waardoor de totale sterkte der Verenigde Na ties in Elisabethstad thans onge veer 4.500 man bedraagt. Elders in Katanga beschikken de V.N. over ongeveer 5.000 man. De Exclusieve KERST- EN NIEUWJAARSDINERS in een intiem en stijlvol buiten- restaurant. Menu's v.a. 12.50 p.c. worden op aanvraag toege zonden. „DE NACHTEGAAL" - LISSE Telef. 02530—3400 (Advertentie) Naar de Navo-ministerraad NIET ONTEVREDEN Mu eindelijk deze week de beslis- sing over de sedert 1957 gesleept hebbende affaire van de algemene kinderbijslagregeling in de Tweede Kamer is gevallen, kan men zich te recht afvragen, of men over het eind resultaat tevreden kan zijn. Het ant woord mag naar ons oordeel enigs zins genuanceerd luiden: niet hele maal ontevreden, maar een volkomen gaaf werkstuk is het toch (nog?) niet geworden. In vergelijking met het oorspronkelijke ontwerp van minis ter Suurhoff en ook tegenover de door minister Veldkamp aangebrach te wijzigingen slaat het resultaat thans stellig een gunstiger figuur, maar er zijn toch wel wezenlijke wensen onvervuld gebleven. I-Iet zou natuurlijk in de eerste plaats voor een waarlijk alge mene kinderbijslagregeling logisch zijn geweest, wanneer voor zelfstan digen, zowel als voor loontrekken- den voor alle kinderen bijslag zou worden uitgekeerd en niet alleen voor de eerste en tweede kinderen in gezinnen met een vrij lage inko mensgrens 4000.a 4200.De kleine optrekking door het amende ment-Kikkert valt o.i. bijna te ver waarlozen. Die kaart is echter niet haalbaar gebleken: bedoelde verrui ming zou zeer veel geld uit de schat kist hebben gevergd, of bij ver haal van de kosten uit premie-hef fing een nadelige invloed op de prijzen hebben veroorzaakt. De re gering achtte dat eerste principiëel onjuist, ook vanwege de discrimina tie tegenover de loontrekkenden, die wel premie dienen te betalen; het tweede fnuikend voor haar beleid van prijsstabilisatie. Nu is in politieke kringen de laat ste jaren de neiging sterker ge worden om op het gebied van de sociale verzekering ruimer uit de al gemene middelen te putten en in brede kringer bestond ook hier wel de bereidheid, zeker omdat het om een stuk herverdeling ging. De bar rière van de regeringsweerstand was echter te hoog en we kunnen daar voor in de gegeven omstandigheden en met het oog op de gegeven argu menten ook wel begrip opbrengen. De afwijzing door de socialisten ach ten we dan ook een nogal negatief gebaar. Een aanzienlijk winstpunt is na tuurlijk, dat de Kamer eensgezind de bijslag voor de zgn. zeer kleine zelfstandigen op het niveau van die der loontrekkenden heeft gebracht. Het halve bedrag van. de noodwet was onbehoorlijk laag en het betrek kelijk kleine offer van de schatkist is hier zeker op zijn plaats. Een nare bijsmaak heeft wel de omstandigheid, dat voor deze groep buiten de „alge mene" regeling een afzonderlijke wet moest worden gemaakt. meen karaktei is voorts de be perking van zelfstandigen voor het in aanmerking komen voor kinder bijslag tot aan de inkomengrens van 14.000. De verruiming met 2000. die het amendement-de Kort aan- Gisteren is in Parijs de bijeenkomst begonnen van de Navo-ministerraad, bracht, voerde nog eens plm. elfdui- waarin vijftien Navo-leden zijn vertegenwoordigd. De foto toont de Neder- zend gezinnen binnen de regeling, landse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns (links) met zodat wanneer men ook in aan- zijn Franse ambtgenoot, Maurice Couve de Murville, op weg naar de con- merking neemt, dat met bedoelde ferentiezaal in het Navo-hoofdkwartier. (Telefoto) sterkte van het Katangaanse leger wordt op 11.000 man geschat Waarnemers in Leopoldstad merk ten op, dat de Verenigde Naties in een wedloop met de tijd gewikkeld zijn wat betreft het onderwerpen van de Katangaanse strijdkrachten en het plaatsen van Katanga onder het beheer der Verenigde Naties, voor het geval zij door diplomatieke druk van de kant van Engeland ge noodzaakt mochten zijn een wapen stilstand te sluiten. De Verenigde Naties schijnen de mening te zijn toe gedaan, dat als Katanga in militair opzicht niet wordt geneutraliseerd, de acties tegen de V.N. zullen voort duren, evenals zulks na het vorige bestand het geval was. De ministerraad van de Navo is er woensdag, de eerste dag van zijn halfjaarlijkse vergadering in Parijs n i e t in geslaagd tot een akkoord te komen over een gemeenschappelijke gedragslijn ten aanzien van de Ber- Iijnse crisis. Men is niet eens aan een echt debat over deze zaak toege komen. De gehele ochtendvergadering van woensdag en een deel van de mid dagzitting zijn in beslag genomen door uiteenzettingen van in totaal elf ministers, o.w. minister Luns, waarna men besloot de zaak don derdagmiddag verder te bespreken. De Verenigde Staten en Engeland zijn voorstanders van een hervatting van het polsen der Sowjetleiders via diplomatieke kanalen, d.w.z. door de Amerikaanse en de Britse ambassa deur in Moskou. Frankrijk voelt hier weinig voor, aangezien het meent, dat zelfs polsen al een soort onder handelen is. Frankrijk staat op het standpunt, dat onder Russische druk niet mag worden onderhandeld en dat er bovendien niet over de be staande Westelijke rechten in Ber lijn onderhandeld kan worden. De Duitse minister schijnt zich, zoals dat heet, op de vlakte te heb ben gehouden. Wat minister Luns over de Ber- lijnse kwestie heeft gezegd is nog niet bekend Zijn Belgische collega, Pau'-Henri Spaak, heeft naar ver luidt betoogd, dat het „polsen" van Moskou geen zin heeft, omdat het uur van onderhandelen heeft gesla gen. Prinses Irene naar verjaardag De Nederlandse prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren met een militair vliegtuig naar Frankfort gevlogen en daar met andere Europese prinsessen en prinsen in een chartervliegtuig gestapt voor een reis naar Athene. In de Griekse hoofdstad gaan zij de zestigste verjaardag van koning Paul mee vieren. Foto: in gezelschap van prins Wolf Heinrich von Hannover wandelt prinses Irene hier van het ene naar het andere vliegtuig. Volgens de gouverneur van Portu gees Goa, generaal Vassalo da Silva, wijzen verkregen inlichtingen er op, dat een Indiase aanval op Goa waar schijnlijk op handen is. Hij zou dan worden ingezet op een front ter breedte van 280 km. De actie zou volgens de rapporten „vandaag of morgen" kunnen beginnen. Dë Por tugese troepen zijn gereed, aldus de gouverneur, maar weten dat zij in de minderheid zijn. Luitenant-generaal J. N. Chow- dhry, commandant van het Indische zuidelijke commando, is woensdag in Belgaum, ongeveer 30 km van de grens met Goa, aangekomen om daar zijn hoofdkwartier te vestigen. Ge neraal Chowdhry was destijds belast met het voeren van de politiële ac tie, waarbij de staat Hyderabad bij India werd ingelijfd. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat het voeling houdt met India en Por tugal over de kwestie-Goa, teneinde een vreedzame oplossing van het ge schil te bevorderen. Ongeveer 400 Portugese vrouwen en kinderen hebben zich woensdag te Mormugoa (Goa) ingescheept aan boord van het Portugese schip „In dia" dat hen naar Lissabon zal bren gen. Verder zijn zestig gezinsleden van Portugezen woensdag per vlieg tuig naar Karatsji gegaan. Het Pentagon te Washington heeft woensdag besloten het project „Mi- nuteman" een ultra-modern systeem van verplaatsbare raketlanceerplaat- sen, op te geven. Het project, dat is opgegeven, had ten doel „minuteman"-raketten te lanceren van speciale spoorwagens, die konden worden verplaatst en daarom een moeilijk te vinden en te treffen doelwit vormden. Men ziet thans blijkbaar meer heil in onder grondse lanceerinrichtingen. Tevens zal het aantal raketten met 3D0 wor den uitgebreid KOLEN OLIE HERENSINGEL 7 Telef. 20988 Zoals gisteren nog in een deel van onze oplaag bericht kon worden, heeft Hausner, de openbare aankla ger in het proces te Jeruzalem tegen Eichmann de doodstraf geëist. De rechtbank zal vrijdagochtend uit spraak doen. Voor de man, die zo zeer het cen trum was van het bloedige uitroei- ingswerk, kan er geen andere straf zijn, zo zei Hausner. Er is geen reden voor de rechtbank om een geringere straf te overwegen, aangezien er op grond van de bepalingen van de Is raëlische wet voor veroordeling van Nazi's en hun collaborateurs geen andere straf dan de doodstraf mo gelijk is. Eichmann toonde geen emotie toen de openbare aanklager de doodstraf eiste. Eén van zijn bewakers hoorde hem mompelen „de teerling is ge worpen". „Mijn hoop op een rechtvaardig vonnis is vernietigd. Ik kan deze schuldigverklaring niet aanvaarden. De massamoord was de schuld van de leiders", zo zei Eichmann in zijn laatste woord tot zijn rechters. „Ik wilde het Joodse volk om vergeving vragen en zeggen, dat ik diep be schaamd ben voor de misdaden die tegen Joden zijn begaan. Doch bij het vonnis zou ook dit als onoprecht worden uitgelegd. Ik ben niet het monster, waarvoor men mij heeft uit gemaakt, doch het slachtoffer van een dwaling". Eichmann zei, dat hij geschokt was door het bewijsmate riaal, dat bij de terechtzitting naar voren was gebracht „Deze gebeur tenissen zijn tegen mijn wil geschied en voor de massamoorden zijn alleen de politieke leiders verantwoorde lijk", zo verklaarde hij. Met mono tone stem, waarin geen emotie klonk, sprak hij verder. „Ik heb geprobeerd mijn bureau te verlaten en naar het front te gaan om daar te vechten, doch de plicht weerhield mij. Mijn schuld ligt in mijn gehoorzaamheid, mijn ontzag voor de militaire disci pline en mün militaire plichten tij dens de oorlog" Eichmann zei dat deze gehoorzaamheid hem niet licht was gevallen. „Slechts zij die zelf hebben moeten gehoorzamen kunnen dit begrijpen. Ik heb de Joden niet vervolgd, dat deed de regering, niet ik", herhaalde de beschuldigde. Zijn laatste woorden waren: „Ik ben er diep van overtuigd, dat ik moet boe ten voor de daden van anderen. Ik moet de last dragen die mij door het noodlot is opgelegd". Pleidooi van verdediger Eichmanns verdediger, dr. Serva- Het Italiaanse persbureau Ansa heeft donderdag gemeld, dat 'n aan tal officieren van het garnizoen van Tirana in hechtenis zijn genomen. Volgens Ansa hadden de berich ten over de breuk tussen de Sowj et- Unie en Tirana een grote opwinding in het -garnizoen van Tirana tot ge volg gehad. tius, die na de openbare aanklager het woord voerde, begon zijn pleidooi met te zeggen, dat volgens de Israë lische wetgeving de doodstraf voor misdaden, vallende onder de bijzon dere wet op Nazimisd'aden, niet ver plicht is gesteld. Hij zei dat deze wet ruimte laat om met de mate, waarin een beschuldigde aan orders heeft gehoorzaamd, rekening te houden alsmede met het feit, of hij alles wat in zijn macht lag heeft gedaan om de gevolgen van deze orders te ver zachten. De beklaagde werd niet door eigen wijsheid geleid, doch door de wil van anderen. Hij gaf toe aan de geestesgesteldheid van de mannen om hem heen, aldus Servatius. De verdediger bracht naar voren, dat Eichmann, zoals zijn leven na de oorlog laat zien, veranderd is. „Ik verzoek de rechtbank om medelij den", zo besloot de verdediger zijn pleidooi. Gouden V erlo vingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Vorst valt in DE BILT, donderdag 10.00 uur. Het KNMI deelt mede: De kern van een groot hogedrukgebied, dat ge vuld is met zeer koude lucht, is bo ven Finland aangekomen. Een ander hogedrukgebied handhaafde zich bo ven Noord-Spanje en Zuid-Frankrijk. Tussen deze hogedrukgebieden door trok in de afgelopen nacht een sto ring met regen over ons land. Intus sen is de luchtdruk op de Britse eflanden en de Noordzee snel gaan stijgen, waardoor het Skandinavi- sche hogedrukgebied zich naar de Noordzee uitbreidt. De koude lucht, die over geheel Noord-Duitsland is uitgestroomd, kan zich hierdoor met zwakke winden uit de richting tus sen noord en oost langzaam over ons land uitbreiden. In West-Duitsland is de temperatuur 1-2 graden onder nul, in de omgeving van Berlijn vriest het 7 graden. In ons land zal de temperatuur in de komende nacht in het noorden en oosten tot enkele graden onder nul kunnen dalen. Met het invallen van het koudere weer komt aan de zeer natte periode van de laatste weken een einde. Zon- en maanstanden 15 Dec.: zon op 08.41; onder 16.28; maan op 13.31; onder 00.26. H nogwa ters tanden 15 Dec.: v.m. 8.55; n.m. 9.33. KORRELTJE Terwijl je naar 'n ander z'n zaken kykt, verwaarloos je eigene niet

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1