S)e CcidóeSoti/fco/nt MORTIEREN SCHIETEN IN ELIS ABETHST AD Hl EICHMANN ALLE SCHULDIG OP PUNTEN „ONMENSELIJK" ZEGT MINISTER SPAAK DE RUSSISCHE HETZE TEGEN HEUSINGER Mortieren, die raak en mis schieten Zij raken wel eens ziekenhuizen Engeland vraagt ophouden met vuren Oostenrijk mag dat niet Verzachtende omstandigheden niet aanwezig Vernield Katanga heeft geen waarde Propagandastunt korte golf korrëltJë WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 52ste JAARGANG No. 15500 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur: J F J. M. KOENS Hoofdredacteur: l c j RoozEN katholiek dagblad voor leiden en omstreken Telet 2 0 9 35 Red 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd„ 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 In Elisabethstad is dinsdag de hele dag weer heftig met mortieren ge schoten. Van Katangaanse zijde is meegedeeld, dat de luchtmacht van de V.N. het ziekenhuis van Jadotstad op 130 km ten noordwesten van Elisa bethstad met raketten en machinegeweren heeft beschoten. Volgens de Katangaanse minister van voorlichting zijn er vele mensen om het leven gekomen of gewond. Op het dak van het ziekenhuis zou een groot rood kruis geschilderd zijn. De Belgische mijnbouwmaatschappij „Union Minière" meldt, dat een niet in gebruik zijnde afdeling van het ziekenhuis vernield is. De kraamvrouwenafdeling zou getroffen zijn. Volgens de Union Minière hebben straalvliegtuigen van de V.N. ook het postkantoor en het station van Jadotstad aangevallen. Twee burgers zouden om het leven zijn geko men en twee kinderen zouden zwaar gewond zijn. Naar verluidt doet de luchtmacht van de Volkerenorganisatie voortdu rend aanvallen op Jadotstad en Kolwezi. Zij zou daarbij ook steeds vuren op auto's op de hoofdwegen tussen deze steden en Elisabethstad. Voor de levensmiddelenwinkels in Elisabethstad stonden dinsdagmorgen lange rijen mensen. Zevenhonderd burgers hebben de wijk genomen naar inderhaast ingerichte noodkampen. kracht tegen de Belgische radio, die er volgens hem op uit was de VN in diskrediet te brengen. Een woordvoerder van de Verenig de Naties heeft dinsdagavond te New York meegedeeld, dat Ethiopische VN-soldaten dinsdag het grootste ge bouw in Elisabethstad hebben bezet. De Katangaanse gendarme gebruikte het dak van dit hoge gebouw als waarnemingspost en als stelling voor mortieren, die de verbindingslijnen van de Verenigde Naties onder vuur namen. De bezetting van het gebouw draagt bij tot het verzekeren van het verkeer van en naar het vliegveld. ENGELAND VRAAGT BESTAND De Engelse regering heeft dinsdag avond bekendgemaakt, dat zij aan secretaris-generaal Oe Thant offi cieel zal verzoeken het vuren in Ka- tanga te staken. De regering heeft daartoe in het parlement een motie ingediend, die donderdag tijdens het debat over buitenlandse zaken zal worden be handeld. In het gebouw van de Verenigde Naties in New York werd dinsdag avond verwacht, dat Groot-Brittan- nië het formele verzoek om een sta ken van het vuren woensdag bij Oe Thant zal indienen. Overigens meende men, dat er aan wijzingen bertaan, dat Oe Thant het verzoek van de hand zal wijzen. De meeste lid-staten van de Vere- waaronder misschien In Penndel, in de Amerikaanse staat Pennsylvanie, heeft maandag het kerstmannetje voor de politie rechter terecht gestaan. Hij was zon dag in een warenhuis gearresteerd op grond van een gemeenteverorde ning, die alle niet strikt noodzakelij ke werkzaamheden op zondag ver biedt. De rechter rangschikte het werk van het kerstmannetje echter wel onder noodzakelijke arbeid op zondag en sprak beklaagde vrij, on der aanbieding van zijn verontschul digingen. Tijdens de zitting was be klaagde in zijn „werkkleding" gesto ken. 99 HUIS VAN TSJOMBE het kamp Massart hadden moeten GEBOMBARDEERD treffen, het daarbij gelegen zieken- Naties, huis hadden aeraakt Zpr mpncpn de Verenigde Staten zullen bezwaar De vaste Katangaanse delegatie in hadden toen U(±te verwondingen hebben tegen een staken van het vu- Brussel zegt, dat vliegtuigen van de gelopen. Een correspondent merkte ren in de hmdlSe omstandigheden. VN de ambtswoning van president in dit verband op, dat het ziekenhuis onwaarschijnlijk geacht Tsjombe in Elisabethstad hebben ge- volgens de plattegrond van Elisabeth- ?at ?,e ™n meerderheid bombardeerd Volgens telexberichten ï'f'°P i{s^drvJn ®00 m.e" 'g j v t /j j j-* d kamp ligt. Als dat zo is, Tunesie gaat meedoen uit de Katangaanse hoofdstad zou dit aldus de woordvoerder, is 't mortier- Dp rppPrjno van Tunesië hppft hp het begin van de middag vuur wel bijzonder slecht gericht ge- sloten efn coitingent miiitairen naar dinsdag i zijn gebeurd. Intussen heeft een woordvoerder van secretaris-generaal Oe Thant van de VN de berichten over dit bombardement op een persconferen tie „absoluut onjuist" genoemd. Hij[ ontkende ook, dat de installatie van de Union Minière in Katanga door de luchtmacht van de VN waren aan gevallen. Hij noemde de berichten over aanvallen van VN-troepen op „onschuldige kinderen en vrouwen, ziekenhuizen en dergelijke" niets dan „vijandige propaganda". Er was maar één keer een „ongelukje" gebeurd, namelijk toen mortiergranaten, die weest. Kongo te zenden. Dit is meegedeeld De woordvoerder kantte zich met door het Tunesische persbureau. zegt de kunstmaan De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdagmiddag 12.40 uur plaatselijke tijd een raket gelanceerd met een „Discoverer 36"-kunstmaan, waarin geheime instrumenten en een radio zender zijn ondergebracht. De zen der, die geheel door amateurs is ver vaardigd, is „Oscar'' gedoopt. Hij zal na de eerste omwenteling boven de Zuidpool worden afgesto ten en daarna ongeveer een maand lang op de internationale amateur- golf (145 megacycle) een morsebood- schap uitzenden. Deze boodschap be staat uit achtereenvolgens vier en twee punten, wat „hi" oplevert, een Amerikaanse groet. Aan de 30.000 radio-amateurs ter wereld is ver zocht op de kunstmaan af te stem men. Anderhalf uur na de lancering is „Oscar" begonnen zijn groet aan de radio-amateurs (hi) uit te zenden. De kunstmaan wentelt in een baan om de aarde. vervolgen - bevonden de rechters hem schuldig aan het deel der ten lastelegging dat betrekking heef l'op de periode van augustus 1941 af. Over het voorkomen van zwanger schap - het vierde punt was het oordeel, dat dit alleen bewezen was voorzover het Eichmanns aandeel be- w j trof bij het beëindigen van zwanger- Rechter Landau die president is schappen in het kamp Theresiën- van de rechtbank te Jeruzalem, stadt. Het veroorzaken van sterilisa- welke Eichmann berecht, behandelde tie ^as niet bewezen. gisteren de vijftien afz nderlijke punten in de tenlastelegging. Aangaande de punten vijf en zes, die dezelfde vergrijpen als in de eer- De Sowjet-Unie heeft dinsdag la- «aarin Eichmann ervan wordt he- cla7Sificeren als Ssdad^Sfen' dl n weten, dat zn een associatie van cohniHio-^ riot hotmirirnn «roe hü assmceren ais misaaaen tegen ae ten weten, dat zij een associatie van schuldigd, dat hij betrokken was bij Oostenrijk met de Europese gefneen- het veroorzaken van de dood van het"Joodse""volk" verklagen dë schappelijke markt onverenigbaar miljoenen Joden en dat hij miljoe- fechters slechts dat'dè daden van de acht met het Oostenrijkse staatsver- nen Joden in omstandigheden bracht, beklaagde overeenkomen met de drag en de neutraliteit van dit land. die erop berekend waren hun dood te ^ettehfte dSedTaan d™ze Js- Een memorandum van deze strek- veroorzaken, werd hij schuldig be- daden wordt gegeven king werd door de Sowjet-ambassa- vonden „langs het gehele front van deur Avilof aan kanselier Gorbach de uitroeiïngsactiviteit". overhandigd. Enige uren tevoren had Wat het derde punt betreft - het dering van Joden met onmenselijke de Oostenrijkse regering besloten, de veroorzaken van ernstig lichamelijk middelen. Er was geen twijfel dat EEG te vragen om onderhandelingen en- geestelijk letsel aan miljoenen Jo- Eichmann in Wenen en Praag deel- over een akkoord „inzake een eco- den door hen in slavernij te brengen, nam aan de uitplundering van Joden nomische regeling" met Oostenrijk, uit te hongeren, te deporteren en te „krachtens zijn rol bij de deportaties, r die hij ondernam in het volle besef Eichmann werd voorts schuldig bevonden aan punt zeven uitplun- Punt acht - het begaan van een oorlogsmisdaad - werd volledig be wezen geacht, aangezien de vervol ging der Joden tijdens de tweede wereldoorlog gebeurde. De beklaag de zal derhalve op dit punt worden veroordeeld. Eichmann werd ook schuldig be vonden aan punt negen - de depor tatie van meer dan een half miljoen Polen De rechters achtten hem schuldig aan deportatie van 14.000 Slowenen (punt tien). Rechter Landau ver klaarde, dat niet bewezen was, dat Eichmann een aandeel had gehad aan de moord op tienduizenden Zigeu ners en 91 kinderen uit Lidici, zoals door de openbare aanklager was ge steld (punten elf en twaalf). Niette min was zekér dat Eichmann een aandeel had in hun gedwongen eva cuatie en dit was op zichzelf een mis daad tegen de mensheid. Tenslotte werd Eichmann schuldig bevonden op de punten dertien tot en met vijftien: het behoren tot drie Nazi-organisaties, waaronder de Ge stapo, welke door het tribunaal van Neurenberg als misdadige organisa ties werden gebrandmerkt. Eichmann is derhalve op alle vijf tien punten schuldig bevonden. Eichmann moest tijdens de behan deling van de vijftien punten, waar op hij schuldig werd bevonden, staan. Hij stond rechtop met de knokkels van zijn handen op de tafel voor hem, met samengeperste lippen en een strakke blik naar de rech ters. Verzachtende omstandigheden Rechter Landau sprak voorts over de mogelijkheid van een verzoek om verzachting van straf. Krachtens de Israëlische anti-Nazi-wet is de mo gelijkheid van verzachting voorna melijk beperkt tot gevallen, waarin de beklaagde zijn best deed om de ernst van de gevolgen van zijn da den te verminderen. Ondanks alle verklaringen van Eichmann, dat hij ziek werd door het gezicht van de gruwelijke dingen die hij aanschouwde, dat hij over plaatsing wenste en niet sterk ge noeg was voor zijn taken, hebben wij geen woord gehoord van eer inner lijke afkeer van de misdaden. Zonder zijn diepe haat tegen de Joden had hij nooit zijn misdaden met zulk een niets ontziende doel matigheid kunnen bedrijven, aldus de rechter, die van mening was dat Eichmann zich niet zonder handig heid had verdedigd. De zitting wordt vanmiddag voort gezet. Dan zullen de openbare aan klager en de verdediger nog het woord voeren, alsmede Eichmann zelf. Ter gelegenheid van de viering van de onafhankelijkheid van Tanganyika is in de hoofdstad Dar es Salaam een groot staatsiebal gehouden. Foto: Prins Philip van Engeland maakt hier een dansje met mevrouw Joelioes Nyerere, echtgenote van de eerste minister van Tanganyika. Adolf Heusinger, de Westduitse voorzitter van het permanente Navo- comité in Washington, wiens uitleve ring door de Sowjet-Unie aan de V.S. is verzocht, was in de eerste wereld oorlog officier en werd in 1931 lid van de generale staf. In de tweede wereldoorlog was hij hoofd van de afdeling operatie van het leger als mede plaatsvervangend chef van de generale staf van het leger en daar mee een der belangrijkste militairen in de Hitlertijd. Hij sympathiseerde met de samen zweerders tegen Hitler en wist van de voorgenomen aanslag, maar nam niet aan de voorbereiding deel. Bij de bomaanslag van 20 juli 1944 op Hitier werd hij gewond en daarop gearresteerd. Kort daarna kwam hij weer vrij maar werd van zijn func ties ontheven. Na de oorlog werd Heusinger tot 1948 geïnterneerd. Bij de processen tegen oorlogsmisdadigers in Neuren berg trad hij slechts als getuige op. Kort daarop werd hij samen met de voormalige stafchef van veldmaar schalk Rommel, dr. Hans Speidel, militair adviseur van de Bondsrege ring en hij speelde als zodanig een belangrijke rol bij de opstelling van de plannen voor de opbouw van de Duitse Bundeswehr. Eind 1955 werd hij tot luitenant- generaal benoemd en hij kwam aan de top van de militaire leiding der Westduitse strijdkrachten. Sedert april 1961 is Heusinger voorzitter van het permanente militaire Navo-comi- té in Washington. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noemde de Rus sische beschuldigingen tegen Heusin ger een grove en lachwekkende pro pagandastunt. Ook andere bondgenoten van W. Duitsland in de Navo hebben de Rus sische beschuldigingen tegen Heu singer een propagandastunt genoemd. Mr. D. U. Stikker, de secretaris-ge neraal van de Navo, zei desgevraagd, dat hij geen commentaar had. Ik meen dat deze beschuldigingen geen commentaar waard zijn, aldus mr. Stikker. De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, heeft dinsdag in de beide Kamers van de Belgische volksvertegenwoordiging het optre den van de VN in Katanga „onmen selijk en ontoelaatbaar" genoemd. Na een langdurig debat, zowel in de Ka mer van Volksvertegenwoordiging als in de Senaat, werd met overwel digende meerderheid een> motie aan genomen, waarin het beleid van mi nister Spaak wordt goedgekeurd en er bij de Belgische regering op wordt aangedrongen „alle nodige stappen te nemen, die kunnen leiden tot het onmiddellijk staken van de oorlogs handelingen". Met 142 tegen 14 stemmen werd een eis van de liberalen verworpen de Belgische delegatie „tijdelijk" bij de VN terug te trekken en alle betalin gen aan de wereldorganisatie te sta ken. Tegen de motie, waarin het be leid van minister Spaak wordt ge steund, werden geen stemmen uitge bracht. In zijn fel requisitoir tegen de VN- operaties in Katanga betoogde Spaak in zijn door applaus onderstreepte verklaring, dat het door de secretaris -generaal van de VN aangevoerde argument1 van zelfverdediging on juist is gebleken. De ondernomen ac tie, die niets te maken heeft met een politioneel optreden, doch een echte oorlog is geworden, staat buiten ver houding tot de bedreiging, waaraan de VN in Katanga meenden bloot te staan, aldus Spaak. „De Katangese gendarmerie wordt behandeld als een vijandelijk leger, dat moet worden vernietigd", aldus de Belgische minister. Hij brand merkte het optreden van de wereld organisatie als „onmenselijk" en „on toelaatbaar". „Het optreden van de VN-strijd- macht leidt niet tot verzoening tus sen Elisabethstad en Leopoldstad", zei Spaak voorts. Hij onderstreepte, dat België heeft gekozen voor Leo poldstad en voor een Kongolese een heidsstaat op federale basis. „Moch ten de VN erin slagen hun actie tot een succesvol einde te brengen, dan zal echter Katanga door de aange brachte vernielingen zijn waarde voor Kongo hebbéh verloren". Zorin vindt het ook onrechtmatig De Russische onderminister van buitenlandse, zaken Zorin heeft dins dagavond op een persconferentie te New York gezegd, dat de militaire operaties van de Verenigde Naties in Katanga onrechtmatig zijn. De oor zaak daarvan is, dat deze operaties zijn ondernomen door een militaire stafcommissie, die is gevormd door wijlen Hammarskjoeld, toen secreta ris-generaal. In antwoord op de vraag, waarom de Sowjet-Unie zich in de Veilig heidsraad heeft uitgesproken vóór de resolutie, die de waarnemende secre taris-generaal, Oe Thant, machtigt tot krachtige actie in Katanga over te gaan om de „huurlingen" uit het land te zetten, zei Zorin, dat het toen ging om een politieke beslissing. De stafcommissie had echter moe ten vaststellen wat voor strijdkrach ten naar Katanga gezonden hadden moeten worden. Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. (Advertentie) In 'n park in München is maan dag het lijk gevonden van de 31-ja rige Hongaarse emigrantenleider Imre Gyuemoelcsfalvai. Naast het lijk lag een revolver en de politie vermoedt dat hier sprake is van zelfmoord. In Hongaarse emigranten kringen neemt met echter aan, dat hier sprake is van een politieke moord. Dit nummer bestaat uit 13 pagina's Somber iveer Een hogedrukgebied, dat in de af gelopen dagen boven Noord-Scandi- navië ontstond, neemt nog voortdu rend in omvang en intensiviteit toe. De luchtdruk in de kern is tot boven 1040 mb gestegen. In dit hogedruk gebied komt overal vorst voor. De koude lucht breidde zich in de afge lopen nacht tot over Noord-Duits- land uit. In de zachte lucht hand haafde zich" boven Spanje echter eveneens een hogedrukgebied. Boven West-Duitsland kwam dit in verbin ding met het Scandinavische hoge drukgebied. De uitbreiding van de koude lucht in onze richting wordt hierdoor tegengegaan. Het ziet er daarom naar uit, dat de grens van de koude lucht dichtbij onze oostelijke grens tot stilstand zal Komen. Een Oceaanstoring trok langs Ierland in noordoostelijke richting. Een bijbe horend front, dat de voorste begren zing van zeer zachte lucht vormt, drong vanmorgen met regen het zuidwesten van het land binnen. Ne derland .zal morgen in het over gangsgebied tussen zachte en koude lucht liggen. Daarom zal er veel be wolking en plaatselijk mist voorko men, terwijl ook de kans op enige regen of motregen blijft bestaan. Zon- en maanstanden 14 Dec.: zon op 08.40; onder 16.28; maan op 13.05; onder H oogwater standen 14 Dec.: v.m. 7.53; n.m. 8.24. Ezelsgeduld is vaak meer waard dan mensenverstand; heeft men bei den, dan komt men er altijd. (G. Roder)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1