KENT KENT KENT KENT JACQUELINE (2) Spanning tussen India en Goa MOSKOU BREEKT MET ALBANIë Weerbericht Grensgevechten Bij de sectorgrens neergeschoten Adenauer en De Gaulle worden 't niet eens Amerikaanse kernproef Jaarverslag over 1960 Stichting V.V.V. Noordwijk is in druk verschenen Ambassades teruggeroepen Het proces tegen Marie Besnard Krotwoningen Dorpsstraat Het weer in Europa MAANDAG 11 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Aan de grens tussen India en Goa hebben zich zondagochtend vuurge vechten voorgedaan tussen Indiase en Portugese troepen. Volgens een commandant van de Indische politie gebeurde het inci dent bij Terekhol in noordelijk Goa, toen ongeveer vijftien Portugese mi litairen meer dan een kilometer op Indisch gebied binnendrongen en 't dorpje Talawadi beschoten. De Portu gezen trokken zich terug, toen de In dische politie het vuur beantwoord de, aldus de politiefunctionaris. Indische troepen zijn zondag be gonnen op te rukken naar delen van de rond 300 km. lange grens tusren India en Goa. De Indiërs hebben d~ Portugezen ervan beschuldigd, Jat zij in de afgelopen 48 uur minstens drie keer „op provocerende wijze" over de grens gevuurd hebben. Volgens in India ontvangen be richten zouden thans in Goa goed bewapende „nationalistische com mandogroepen" optreden, die afge legen posten en regeringskantoren aanvallen. Men meent dat deze groepen zich aangemoedigd gevoelen door de aanwezigheid van Indische troepen in het grensgebied met Goa. Deze Indische verzetslieden schij- Drie Westberlljnse jongelingen en drie meisjes probeerden zaterdag de moeder van één der meisjes te hel pen bij het kruipen door de prikkel draadversperring langs de grens van de Britse sector van Berlijn. Toegeschoten Oostduitse politie mannen begonnen te schieten. Eéén der jongelingen werd getroffen en over de sectorgrens op Oostberlijns gebied gesleept, waar hij twee uur bleef liggen, voordat hij werd weg gebracht. Het wekte de indruk, dat hij dood was. De moeder werd gearresteerd en de andere Westberlijnse jongeman nen en meisjes vluchtten. De Westberlijnse politie heeft me degedeeld, dat de vermoedelijk dood geschoten student de twintigjarige Oostenrijker Dieter Wohlfart is. In dien zijn dood wordt bevestigd, is hij de eerste inwoner van WestrBerlijn die, na het sluiten, op dertien augus tus jl., van de Berlijnse sectorgrens, door Oostduitse grenswachten is doodgeschoten. Van zaterdagavond tot maandag morgen hebben zich vijftien vluchte lingen uit Oost-Berlijn bij de West berlijnse politie gemeld. Onder hen bevonden zich drie leden van de Oostberlijnse grensbewaking en een verkeersagent. Vermoedelijk is één Oost-Berlijner op de vlucht naar de vrijheid omge komen. President De Gaulle en bondskan selier Adenauer hebben zaterdag in Parijs op het Elysee besprekingen gevoerd over de Berlijnse kwestie en de Europese eenwording. Naar ver luidt zijn zij het over het eerste punt niet eens geworden. Adenauer heeft een laatste poging gedaan de Gaulle tot andere gedach ten te brengen, wat onderhandelin gen tussen Oost en West over Berlijn betreft. In een communiqué, dat na afloop van de besprekingen werd uitgege ven, werd gezegd, dat overeenstem ming was bereikt over de te bereiken doelen en over de behoefte aan hand having van solidariteit tussen de ge allieerde mogendheden. In het communiqué stond niets over besprekingen met de Sowjets. Ver moed wordt, dat dit een aanwijzing vormt, dat het voornaamste doel van Adenauers reis naar Parijs is mislukt. De Gaulle is nog steeds van mening, dat een gesprek tussen Oost en West meer moet inhouden dan alleen be sprekingen over de status van Ber lijn. De Amerikanen hebben zondag 'n ondergrondse kernproef genomen. Bfj Carlsbad in Nieuw-Mexico werd rond 400 meter onder de grond een kernapparaat van vijf kiloton tot ont ploffing gebracht. De kracht van deze bom is een kwart van die welke Hi- rosjima verwoestte. Later werd bekendgemaakt, dat er een geringe hoeveelheid radio-actie ve neerslag in de dampkring terecht was gekomen. Deze kwam vrij niet een wolk stoom, die uit een verti cale mijnschacht schoot. Deze schacht bevond zich aan het einde van de tunnel. Aan de andere kant van de tunnel ontplofte het kernapparaat. Functionarissen, die de proef hebben bijgewoond, verklaarden, dat de hoe veelheid straling snel vermindert. Een woordvoerder van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie heeft uren na de ontploffing meege deeld, dat in geen van de omringen de plaatsen een verhoging van de radio-activiteit is gemeten. nen er vooral op uit te zijn zoveel moeilijkheden in Goa te veroorzaken, dat de Portugese autoriteiten g-e dwongen worden krachtige tegen maatregelen te nemen. Dit zou de regering van India dan een voor wendsel verschaffen om zich met de gang van zaken in te laten, teneinde „nieuwe Portugese onderdrukkings maatregelen te voorkomen". Zondag is op een verkiezingsbij eenkomst in Bombay verklaard, dat er geen sprake van is dat India een „strafexpeditie" tegen Goa zal orga niseren. De regering zou echter wel „defensieve maatregelen" overwegen. P. Lorillard - New York filters best NOORD WUK Aanslagen door Algerijnse op standelingen en Europese extremis ten hebben zaterdag en zondag in geheel Algerië negentien mensenle vens geëist Eenentwintig mensen werden gewond. In de Verenigde Staten zijn tot dusver als gevolg van het slechte weer vijfendertig mensen omgeko men. De meesten van hen waren het slachtoffer van verkeersongeluk ken, veroorzaakt door sneeuw en ij zei. blue micronite filter in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. v/h A. J. Blok Loket-inform. dienst groot succes gebleken Zoals reeds is aangekondigd, is de Raad van Noordwijk voor heden avond bijeengeroepen ter bespreking van de nieuwe concept-statuten van de Stichting V.V.V. Noordwijk. Ver moedelijk in geheime zitting zal de raad een oordeel moeten vellen over de al of niet aanvaardbaarheid van deze statuten. Inmiddels is dezer dagen in druk verschenen het financiële jaarver slag van de V.V.V. over 1960, waaruit blijkt dat de Loket Informatiedienst (LID) met bijne dertig mille de in komsten van de stichting heeft be ïnvloed. Uit het verslag van de kapitaal- dienst van de Stichting blijkt, dat in het jaar 1960 geen aflossingen wer- - den toegestaan van de zes procent obligatie-leningen, die tezamen (Advertentie) f 75.000.— groot zijn. Van het batig saldo van deze dienst, groot f 12.673.22 zal een deel gereserveerd worden voor verplichte en vervroegde aflos singen. De van de N V. Verenigde Hotels verkregen hypotheek op het Stichtingsgebouw bedraagt thans na aflossing van ƒ1800 nog 56.500.—. Albanië en de Sowjet-Unie hebben elkander verzocht het personeel van hun respectievelijke ambassades te rug te roepen, zo heeft zondag het Albanese persbureau bekendgemaakt. Volgens dit bericht is het initiatief van de Sowjet-Unie uitgegaan. Dit land liet op 26 november weten, dat het zijn ambassadeur uit Albanië zou terugtrekken. Moskou verzocht toen de Albanese regering hetzelfde met zijn ambassadeur in Moskou te doen. Op 3 december deelde de Sowjet-re- gering mee, dat zij ook het personeel van haar ambassade en haar handels vertegenwoordiging in Tirana zou terugroepen. Zij deed bij die gelegen heid het verzoek, dat Albanië een soortgelijke maatregel zou nemen. De notawisseling over deze kwestie werd aldus het Alba- In het geruchtmakende, en reeds jaren durende proces tegen de wedu we Marie Besnard, die te Bordeaux terecht staat op de beschuldiging van vergiftiging van dertien familiededen, heeft de procureur-generaal zater dag zijn requisitoir gehouden. De procureur-generaal verklaarde van de schuld van de beklaagde over tuigd te zijn, doch wilde de moge lijkheid van vei-achtende omstandig, heden niet uitsluiten. In verband daarmede liet hij de bepaling van de strafmaat aan het beleid van de jury over. KORTE GOLF Drs. M. de Bruyckere heeft zon dagmorgen ter gelegenheid van zijn zilveren rectoraat van het instituut St. Louis te Oudenbosch bij monde van mgr. Baeten de mededeling ont vangen, dat hij door 1. H. de Paus is benoemd tot ere-kamerheer. De 32-jarige G. van Schaik uit Veenendaal is zaterdagavond met zijn scooter op de Cuneraweg te Rhe- nen in frontale botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door de 20-jarige dienstplichtige soldaat C. S. De heer Van S„ gehuwd en vader van een kind, werd op slag gedood. Dit is het vijfde dodelijk ongeluk op de vijf jaar oude Cuneraweg. Ongeveer tienduizend mensen hebben zondag te Milaan het stoffe lijk overschot van Bruno Colombo, die in Nederland het slachtoffer van moord is geworden, naar de laatste rustplaats gevolgd. Het lijk was za terdag per vliegtuig naar Milaan overgebracht. Het zoeken naar overlevenden van het Panamese vrachtschip „Com bine", dat vrijdag op veertienhon derd km ten noordoosten van Singa pore in de Grote Oceaan is gezonken, is gestaakt. Van de 34 koppige be manning zijn er slechts vijf gered. Het schip was op weg van Hongkong naar Singapore toen het in een orkaan geraakte. zaterdag gesloten, nese persbureau. Het orgaan van de Albanese com munistische partij, kenschetste het Russische optreden als „zonder weer ga in de betrekkingen tussen de so cialistische landen". Nadat Albanië in juni 1960 te Boe karest en in november van dat jaar te Moskou kritiek op Chroesjtsjov had uitgeoefend, had de Sowjet-lei- der wraak gezocht en gepoogd, de Albanese communistische partij te muilkorven en „een lesje te geven aan ieder die het waagt hem tegen te spreken". Voorts had hij Albanië economisch en politiek geïsoleerd. Toen dit geen resultaat had opgele verd, was hij overgegaan tot deze „nieuwe daad van vijandigheid je gens Albanië", aldus het Albanese partij-orgaan. Het nieuws van de terugroeping der ambassadeurs is niet in Moskou bekendgemaakt. Een woordvoerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken zei zelfs, dat hij er niets van wist. In het Russische partijblad „Kom- munist" wordt echter wel een hef tige aanval gedaan op Albanië. De schrijver van 't betrokken artikel, de partijtheoreticus professor Fedor Konstantinov, zegt, dat de Albanese leiders Hodja en Sjehoe tijdig ge waarschuwd zijn, dat zij een gevaar lijke weg waren ingeslagen, die on verenigbaar is met de grondslagen van het internationalisme. Van Oost-Duitse zijde in Berlijn is reeds vernomen, dat het „praktisch zeker" is, dat Oost-Duitsland het Russische voorbeeld zal volgen. HET RIJK KOOPT HET CATSHUIS Het Rijk. heeft besloten tot aan koop van het Catshuis, dat gelegen is in het park Zorgvliet in Den Haag en eigendom is van mr. A. Goekoop. Door deze aankoop komt het Rijk tot afronding van zijn in die omgeving gelegen bezittingen. De overdracht zal nog in de loop van december plaats vinden. Omtrent de bestem ming van het Catshuis bestaan nog geen vastomlijnde plannen. WOUBRUGGE Kringwedstrijden EHBO Voor de kring Alphen a.d. Rijn van de vereniging EHBO werden zaterdag middag in Het Oude Raedthuys leer zame wedstrijden gehouden. In de jury namen zitting Dr Nooter te Woubrugge, Dr. Van de Wind te Aar- landerveen en Dr Gill te Zwammer- dam. Deze had een ongeluk in een stal geënsceneerd met twee slachtof fers. De eerste had een maagbloe ding en een dreigende shocktoestand, de tweede een bekkenfractuur. Na loting kwamen de 7 ploegen van elk 3 personen in de volgende volgorde op: Woubrugge, Ter Aar, Boskoop, Reeuwijk, Zwammerdam, Alphen a.d. Rijn en Woerden. Elke ploeg kreeg een kwartier om de pa tiënten te behandelen. Na afloop gaf dokter Gill een uit voerige toelichting op de fouten, die de diverse ploegen gemaakt hadden. Over het geheel genomen was er goed werk geleverd en was het een ple zierige wedstrijd geweest. Burgemeeste Van Wageningen Loket Informatie Dienst. Uit het verslag van de Loket In formatie Dienst blijkt, dat bijna de helft van de baten bijeen gebracht is door particulieren. Hiermee is een bedrag van ƒ28.165.50 gemoeid. De bemiddelingskosten van de Loket Informatie Dienst hebben ƒ27.528,23 opgebracht. Het verslag maakt mel ding van een feitelijk kaptaalste- kort over de jaren 1956 tot en met 1960 van ƒ9.411.Verwacht wordt, dat dit nadelige saldo in verband met de verdere gunstige ontwikkeling van de L.I.D. in de loop van 1961 aanmerkelijk teruggedrongen zal kunnen worden. Het verslag komt voorts tot de conclusie, dat in totaal 29.853.37 niet aan de Stichting zou den zijn toegevloeid, als de L.I.D. niet tot stand gekomen zou zijn In dit verband wordt daarom ook erken telijkheid uitgesproken jegens de Vereniging van Villa- en Huizenver huurders en de Vereniging van Werk gevers in de Horecabedrijven, die de L.I.D. tezamen hebben ingesteld. Tot slot wordt in het verslag ge meld, dat in 1960 int otaal 4547,63 betaald is aan juridische kosten. Per 1 januari 1961 was nog een bedrag verschuldigd van 453.83, hetgeen het totaal van de juridische kosten brengt op een bedrag van ƒ5001,46 Voorst vermeld het verslag een post van 5000.— voor administratiekos ten voor de L.I.D. Deze administra tie kon niet meer door het aanwe- deelde de einduitslag mede en reikte de prijzen uit. Het eindresultaat was: 1. Zwammerdam, 240 p. De leider J. Hoogeveen kreeg een speciale lei- dersprijs en behaalde 47 punten. De ploeg kreeg een trophee, aangeboden door de gemeente Woubrugge. Daar de afd. Woerden onlangs voor de 3e maal achtereen de wisselbeker won en deze nu definitief mag behouden, kreeg de oloe~ 7«'Pnmerdam een nieuwe fraaie wisselbeker. 2. Alphen a.d. Ryn (resp. 218 en 47 p.), vaantje van de fa. Bockhove; 3. en4. (na loting) Woerden en Reeu wijk (216 p.), trophee van de afd. Woubrugge; 5. Boskoop (212 p.); 6. Woubrugge (195 p.); 7. Ter Aar (170 punten). De heer Marbus, voorzitter van de kring Alphen a.d. Rijn, bedankte de organiserende afdeling voor de geno ten gastvrijheid en deelde nog mede, dat begin maart waarschijnlijk in Woerden selectiewedstrijden worden gehouden. De juryleden ontvingen nog een surprise van de afd. Wou brugge. HILLEGOM WONINGBOUW DOOR „KRING BEDRIJVEN" In de raadsvergadering van woens dag a.s. komt een voorstel ter tafel tot verkoop van bouwgrond aan „De Kring Bedrijven Bloembollen streek". Deze wil n.l. ter realise ring van plannen tot de bouw van 52 eengezinswoningen de beschik king over twee percelen bouwter rein in „Elsbroek Zuid I". Daar van worden 33 woningen huurwo ningen en 19 woningen voor de ver koop. Over de koopprijs f 227.500 is overeenstemming bereikt. De perce len zijn ca. 4351 m2 en 4386 m2 groot. zige personeel worden opgevangen. Op verzoek van de financiële com missie werd dit verzorgd door een kracht van de heer J. van Wijk, waarvoor door de vergadering van het Algemeen Bestuur van de Stich ting de vereiste goedkeuring werd verleend. De begroting voor 1962 is opgesteld onder voorbehoud van de goedkeu ring van de nieuwe statuten. Het begrotingsoverschot voor de L.I.D. wordt geraamd op ƒ4000.—, terwijl het batig saldo van de Dienst Ge bouw op 12.968,75 geraamd wordt. Klaverjascompetitie. De uitslag van de laatst gehouden competitie wedstrijd van de Klaver jas vereniging T.O.G. in rest. „De Beurs" is: A. Wijnands 5256 p., P. Romijn 5247 p., L. v. Dam 5182 p., G. v. Schie 5038 p., mevr. Kleinveld 4890 p., L. v. d. Berg 4856 p., J. v. d. Star 4660 p.. W. Smit 4648 p., J. Vink 4410 p., J. Smit 4396 p. Wie mist zijn rijwiel? Ieder, die in het afgelopen jaar een rijwiel ver miste, ongeacht of hij daarvan aan gifte heeft gedaan of niet, wordt in de gelegenheid gesteld de onbeheerd aangetroffen rijwielen te bezichtigen. Deze bezichtiging is vastgesteld op woensdag 13 en donderdag 14 dec. a.s. tussen 9 uur v.m. en 5 uur n.m. op het oude politiebureau aan de Voorstraat. Geslaagd. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuur kunde de heer A. Veefkind jnr.. De heer A. Akkerman, agent van politie alhier slaagde te Den Haag voor het van staatswege afgenomen examen voor het politiediplorna Duits. SASSENHEIM Laat bezoek Zaterdag bracht Sint Nicolaas nog een laat bezoek aan enkele verenigingen in Sassen- heim. 's Middags was hij te gast bij de speeltuinvereniging „Beatrix", die een fee:niddag had georganiseerd voor de kinderen in „Het Bruine Paard". 's Avonds werd in de zaal van „De Oude Post" een St. Nicolaasviering gehouden van de afdeling Oegst- geest, Sassenheim en Warmond van de LTJ. Voorzitter Vergeer vroeg de spe ciale aandacht voor de bijeenkomst op dinsdag IP dec. a.s. in de „Stad Rome" te Warmond, waar prof. Hammerstein het woord zal voeren. Vakantiebonnen Zaterdagmid dag 16 december a.s. van drie tot half vijf is er in de koffiekamer van het KSA-gebouw gelegenheid tot het in leveren van landbouw-vakantiebon- nen. Voor deze kerstverzilvering mag ten hoogste zestig gulden aan bon nen, geen losse, worden ingeleverd. Bonboekjes zijn verkrijgbaar bij de heer Th. Witteman, Marijkestraat 40. LEIDERDORP Binnenbrandje. Zondagavond om acht uur sloeg bij een familie in de Pinksterbloem te Leiderdorp, de vlam in een pan vet. De bewoners trachtten zelf met water het vuur te doven, doch maakten de brand alleen maar heviger. De keuken van het pand brandde totaal uit. De gewaar schuwde brandweer van Leiderdorp, binnen enkele minuten aanwezig, hoefde echter toen echter geen dienst meer te doen. Men was het vuur toen al meester. ZOETERWOUDE De gemeente doet haar uiterste best, om op korte termijn een einde te maken aan de betreurenswaardige huisvesting van een vijftal gezinnen in de Dorpsstraat, zo is ons mede gedeeld door de heer J. A. Detmers, burgemeester van Zoeterwoude. Omdat het verplaatsen van de be trokken gezinnen geschiedt in het kader van de afwikkeling van meer dere urgentiegevallen, is het even wel onmogelijk een belofte te doen betreffende een bepaalde datum. Men mag echter een gerechtvaardig de hoop koesteren, dat op korte ter mijn huizen vrijkomen voor de ge zinnen die momenteel nog in huizen wonen, die slechts de naam van krot verdienen. In de afgelopen twee maanden hebben twee gezinnen uit de Dorps straat een ander huis gekregen. In februari komen 15 woningen gereed aan de Bonifaciusstraat aan de Hoge Rijndijk, waardoor de ergste geval len van Zoeterwoude geholpen kun nen worden. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND ZACHT Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Vrij krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Aan houdend zacht weer. HELSINKI geh. bew. STOCKHOLM motsneeuw OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON geh. bew. regen geh. bew. zw. bew. licht bew. halfbew. regen geh. bew. licht bew. geh. bew. geh. bew. regen regen regen geh. bzew. regen onbew. ij zei regen mist zw. bew. licht bew. zw. zew. zw. bew. licht bew. geh. bew. —7 —6 —5 PAUZE EEN LEEUW ALS HERDER! Waarom sommigen het woord en cycliek op z'n Frans uitspreken, is vermoedelijk daaraan toe te schrijven, dat zij óf Frans deftiger vinden dan Nederlands óf met weten, dat het een Grieks-Latijns woord is, dat kort en goed vertaald kan worden met: rond schrijven. Paus Jan heeft weer een rondschrijven het wereldrond rond gezonden naar aanleiding van de 1500ste sterfdag van paus Leo I (10 no vember 461). Leo betekent Leeuw en een leeuw is die paus geweest. Wij allen vinden de tijd waarin wij leven nogal woelig. Belangwekkend zeker, maar toch wel woelig! Zo dacht paus Leo er ook over. Hii leef de in de wanhopige wanorde, die onschuldig in de geschiedenisboekjes staat aangegeven met: de volksver huizing. Bovendien had hij te kampen met een van die vervelende en ver leidelijke ketterijen, het monofysi- tisme, dat op het concilie van Chal cedon (Klein-Azië) in 451 tenslotte veroordeeld werd, met de uitroep van de gezamenlijke bisschoppen: „Door Leo heeft Petrus gesproken". PUZZEL No. 506. Horizontaal: 1 part, 4 verf stof, 7 schermwapen, 9 mijmering, 11 houten vat, 12 deel van het ge laat, 14 voorvoegsel, 15 kippenloop, 16 voornaamwoord, 17 gemeente in Gelderland, 19 dwaas, 20 gemeente in Noord-Brabant, 24 Europeanen, 96 twijg, 27 afstammeling. Vertikaal: 1 muzieknoot, 2 lusthof, 3 vreemde munt, 4 aardsoort, 5 knak, breuk; 6 muzieknoot, 8 gunstig ge zind, 9 ommegang, 10 vertrouwelijk, 11 gesloten, 13 achterdeel van de hals, 18 einde, 19 gindse, 21 eerste boek van Mozes (afk.), 22 Europe aan, 23 jongensnaam, 25 landbouw werktuig. Oplossing morgenavond. PUNT .Ik dacht, dat-ie daardoor 'n beetje groter zou lijken..,."

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3