GEVECHTEN IN ELISABETHSTAD LAAIEN WEER OP Men wil straatgevechten vermijden EICHMANN SCHULDIG BEVONDEN Loethoeli ontving Nobelprijs TWIN! je ware halve ZHfatv! MAANDAG 11 DECEMBER 1961 52ste JAARGANG No. 15498 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dat kleine stoute ALBANIë Directeur: J P. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tassen 17.30 en 19.00 a.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mud., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 In de noordelijke en westelijke buitenwijken van Elisabethstad is ook zon dag weer gevochten. Katangaanse patrouilles zijn echter, zonder verzet te ontmoeten, ook door de buitenwijken in het zuiden en oosten getrokken. Waarnemers konden echter geen duidelijk overzicht krijgen van de strijd tussen de troepen van de V.N. en Tsjombe's gendarmerie. Volgens de laatste berichten, die men in Leopoldstad heeft ontvangen, tracht de Volkerenorganisatie huis-aan huis gevechten te voorkomen. De Katanganen zouden echter de strijd in Elisabethstad zelf willen uitvech ten. De eerste trein met vluchtelingen uit Elisabethstad, 380 vrouwen en kinde ren, is zondagavond bij de Rhodesische grens aangekomen, aldus is uit Ndola gemeld. Oe Thant, de waarnemend sekretaris-generaal van de V.N., heeft catego risch ontkend, dat de Volkerenorganisatie de politieke leiders van Katanga wil „verpletteren". Hij gaf in New York een verklaring uit, waarin wordt gezegd, dat het doel van de V.N.-operatie in Katanga het waarborgen van de bewegingsvrijheid der V.N.-troepen en het herstel van de orde en rust is. Verder wil de Volkerenorganisatie ervoor zorgen, dat haar troepen en functionarissen in de toekomst niet meer het doelwit van aanvallen kunnen worden. „Huurlingen" voeren „smerige oorlog" Het internationale Rode Kruis heeft via radio-Katanga gewaarschuwd te gen het onrechtmatige gebruik van rode-kruisvaantjes op auto's. De vol kerenorganisatie heeft verklaard, dat de Katanganen en de buitenlandse „huurlingen" rond 40 auto's met ken tekenen van het Rode Kruis gebrui ken. Loopt het Tsjombe uit de hand? De opperbevelhebber van de V.N.- strijdmacht in Kongo, de Ierse gene raal Sean McKeown, verklaarde zon dag in Leopoldstad, dat er aanwij zingen zijn, dat president Tsjombe van Katanga de controle over zijn troepen heeft verloren en dat de strijd tegen diens zin wordt voort gezet. Buitenlandse „huurlingen" TSJOMBE WEIGERT TE ONDERHANDELEN De leider van de Amerikaanse de legatie bij de V.N., Adlai Stevenson, zei zondag in een vraaggesprek voor de televisie, dat de situatie in Katan ga acuut was geworden door de wei gering van Tsjombe om te onder handelen. Toen hem gevraagd werd of de aktie van de V.N. het commu nisme in Centraal-Afrika niet in de kaart zal spelen, zei Stevenson: „Niets is verder van de waarheid verwijderd." Volgens hem zou het communis tische gevaar eerder groter worden als de Kongolese staat uit elkaar zou vallen. Een woordvoerder van de V.N. deelde in Leopoldstad mee, dat vlieg tuigen van de V.N. zondag een aan val hebben gedaan op de mortier stellingen van de Katanganen in het kamp Massart bij Elisabethstad. De Katanganen verhinderen hier de op mars van de troepen van de V.N. naar een punt, dat van groot belang wordt geacht voor de bewegingsvrij heid van deze troepen. „Geestelijke verzorgingf door Humanisten? In de staart van het vorige week door de Tweede Kamer gehou den driedaags defensiedebat is een goed en op niveau staan beraad ge houden over een zeer moeilijk vraag stuk, van welke gedachtenwisseling wij hopen, dat ze ook vruchtbaar zal blijken te zijn. Het ging om de vraag, óf en zo ja hoe en in welke mate de overheid de „geestelijke verzorging" voor militairen door het Humanis tisch Verbond (Thuisfront) dient toe te staan, c.q. te subsidiëren. De kwestie is verre van nieuw; ze is in de na-oorlogse jaren door de opkomst van de humanistische be weging in ons land wel steeds urgen ter geworden en in de beide Kamers is er al verscheidene malen over ge debatteerd of beraadslaagd. We her inneren slechts aan een diepgaande discussie tussen de katholieke sena tor mr. Kropman en mr. In 't Veld namens de PvdA-fractie van enkele jaren geleden, die ook zijn uitlopers in het hoogste partij orgaan van de KVP vond en aan een geding tussen pater Stokman en wijlen de heer Evert Vermeer in de Tweede Kamer. Men zou in zijn documentatie-mate- riaal over deze kwestie ook belang rijke uitspraken kunnen aantreffen van kardinaal Alfrink, van het Cen trum voor Staatkundige Vorming in een speciaal rapport en van 'n reeks illustere schrijvers in het katholieke kamp. Bewijzen, dat dit probleem zeer serieus werd bestudeerd en be handeld en dat op basis daarvan de politieke besluitvorming niet licht vaardig tot stand is gekomen. TIJanneer we hier en nu slechts het recente Tweede-Kamerdebat wil len bespreken, gaat het ons uiter aard alleen om de politieke kant van het gehele vraagstuk betreffende de plaats van het humanisme in de gees telijke verzorging, waarmee we na tuurlijk allerminst de gewichtige kwestie van de verhouding religie- humanisme willen versmallen of méér verdraagzaamheid zouden wil len bepleiten dan op grond van theo logische overwegingen voor de ka tholiek oirbaar kan zijn. Ook op dit gebied echter is de politiek, op welk vlak men in de Kamer tot beslissin gen moet pogen te kernen, de kunst van het mogelijke en dwingt de to lerantie ons tot aanvaardbare com promissen. Op deze basis heeft ook pater Stok man vrijdag jl. de kwestie (weer) aangeroerd, omdat de tijd dringt naar een regeling en de opvattingen in katholieke kring wel zover zijn geëvolueerd, dat een modus vivendi mogelijk lijkt. Omdat er echter nog een hele reeks onduidelijkheden in de verlangens van de humanisten bestaat en omdat de overheid en de andere partners in de geestelijke ver zorging van militairen met duidelij ke beleidslijnen te maken zullen moeten hebben, heeft pater Stok man om een speciale studie-commis sie gevraagd, waarin zowel protes tanten en katholieken, als humanis tische vertegenwoordigers te zamen tot een oplossing zullen trachten te komen. Op dezelfde basis stonden uiter aard ook de overwegingen, die pater Stokman tot zijn voorstel brachten en waarmee wij het volkomen eens menen te kunnen zijn. De vraag, of humanistisch-geèste- lijke verzorging in de kazerne in be ginsel moet worden afgewezen, dient men immers ontkennend te beant woorden. Deze negatieve opvatting lijkt ons juist geformuleerd, omdat daarin tot uiting wordt gebracht, dat het van katholieke zijde bepaald niet gaat om het verlenen van positieve steun ten aanzien van het humanis me! De moderne democratie streeft echter terecht naar de schepping van rechts- en spelregels, waardoor gelijke aanspraken en gelijke of ge lijkwaardige levensvoorwaarden en werkmogelijkheden voor alle bur gers in het leven worden geroepen, ook op het terrein van de gewetens- vrijheiu, van de godsdienstige over tuiging en de levens- en wereldbe schouwing. IH N.V. Tabaksfabriek J. Gr (Advertentie) Bloemen voor Bruno Colombo voerden volgens hem in Elisabeth stad „een smerige oorlog". Deze huurlingen stonden onder lei ding van een „ultra-politieke groep", die handelde in het belang van fi nanciële concerns. McKeown zei voorts, dat 't hoofd kwartier van de V.N. in Elisabeth stad nog steeds aangevallen wordt door de Katanganen, die met mor tieren vuren. In Elisabethstad hebben zondag rond 200 leden van de Katangaanse jeugdbeweging het Amerikaanse con sulaat met stenen bekogeld. Tsjom be's gendarmerie herstelde de orde. In Leopoldstad werd zaterdag mee gedeeld, dat Zweedse straalvliegtui gen de voornaamste zendinstallatie van radio-Katanga hebben vernield. Naar aanleiding hiervan werd uit Salisbury, in Zuid-Rhodesië, gemeld, dat door deze vernieling alle tele foon-, telegraaf- en telexverbindin gen tussen Elisabethstad en de bui tenwereld zijn verbroken. Verlieslijst Een woordvoerder van de Ver enigde Naties heeft zondag te New York meegedeeld, dat tot zaterdag negen militairen van de strijdmacht van de volkerenorganisatie bij de operaties in Katanga zijn gesneuveld, namelijk vier Indiërs, twee Zweden, twee Ethiopiërs en één Ier. Veertien soldaten worden vermist en 24 wer den gewond. Vredesprijs '60 voor Z.-Afrikaan Loethoeli KORTE GOLF Hedenmorgen is een Hunter straaljager van de Kon. Luchtmacht bij de start van het vliegveld Mok- mer in Biak (Nieuw-Guinea) in moeilijkheden geraakt. De Hunter vloog van de baan en kwam in de berm terechlt. De piloot bleef onge deerd maar het toestel werd ver nield. President Alberto Lleras Carmago van Colombia heeft zaterdag over de radio meegedeeld, dat de diplomatie ke betrekkingen met Cuba zullen worden verbroken. De regering voelt zich beledigd door een rede, die pre mier Fidel Castro van Cuba vrijdag heeft gehouden. Hij beschuldigde daarin Colombia en Panama van chantage en daagde deze landen uit de betrekkingen met Cuba te verbre ken. Kath. kerk in N.O.-polder stond vol kolendamp Tijdens een avondoefening, die za terdag in de katholieke kerk in Krag- genburg (Noordoostpolder) werd ge houden, ontstond consternatie, toen verscheidene aanwezigen, de een na de ander, onwel werden. Onder hen waren de pastoor, diens huishoudster, enkele misdienaars en een aantal kerkgangers. Ze werden snel naar buiten gedragen en de hulp van een arts werd ingeroepen. De kerk, die vol kolendamp bleek te staan, werd onmiddellijk ontruimd. De verwarming was die dag aange maakt, om het gebouw voor zondag op temperatuur te brengen, maar door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak is er iets mis gegaan. Alle ceuren en ramen werden tegen el kaar open gezet, maar doordat er vrijwel geen wind was, kon men de kolendamp niet vóór zondag de kerk uit krijgen. Zondag werden de H. Missen daarom gelezen in de zaal van een café ter plaatse door de pas toor van Marknesse. De toestand van de zieken is vol gens latere berichten iets beter ge worden. De Vredesprijs voor de vrede 1960 is zondag in Oslo uitgereikt aan Albert Loethoeli, de Zuidafrikaanse nationalistenleider. Foto: de Noorse koning Olav V feliciteert de in nationaal kostuum geklede Loethoeli met de door hem behaalde prijs. (Telefot^) Uitspraak vrijdag verwacht De drie Israëlische rechters, die de rechtbank hebben gevormd, waar voor de voormalige luitenant-kolonel van de SS en oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann dit jaar terecht heeft ge staan, hebben de beklaagde schuldig bevonden aan misdaden tegen het Joodse volk, tegen de mensheid en aan oorlogsmisdrijven. Eichmann werd ook schuldig be vonden aan het lidmaatschap van or ganisaties, waarvan door het inter nationale militaire gerechtshof, dat na de tweede oorlog zitting in Neu renberg heeft gehouden, is verklaard, dat zij een misdadig karakter dra gen. Eichmann hoorde de uitspraak on bewogen aan. Met een van emotie trillende stem begon rechter Landau maandagoch tend met het voorlezen van de schul digverklaring. Op de misdrijven, waaraan Eichmann schuMig is be vonden staat de doodstraf. De 55-jarige voormalige luitenant- kononel van de SS werd zestien jaar na de ineenstorting van het Derde Rijk wegens zijn oorlogsmisdaden be recht en wel in de door de Joden ge stichte staat Israël dezelfde Joden, die hij in Europa, volgens de ten lastelegging, heeft getracht uit te roeien. De vijftien beschuldigingen in de tenlastelegging omvatten marteling, het veroorzaken van de dood door ontberingen en massamoord, deze laatste op reusachtige schaal ge pleegd in vernietigingskampen als Auschwitz, Maidanek, Treblinka en Chelmno. Gedurende het proces, dat elf april jl. begon en veertien augustus d.a.v. werd verdaagd, zijn overlevenden gehoord van de Nazi-vernietigings kampen voor Joden in Europa. In de afgelopen vier maanden heb ben de Israëlische rechters waar van er twee in Duitsland werden ge boren en één in Danzig, toen dit nog deel uitmaakte van Pruisen de een en een kwart miljoen woorden, die de getuigenissen gezamenlijk be- sloegeh, bestudeerd, evenals duizen den documenten. Het oordeel van de rechters beslaat honderdduizend woorden. De voorle zing ervan zal waarschijnlijk twee dagen vergen. De uitspraak wordt vrijdag a.s. verwacht. In de loop van het proces heeft Eichmann, die hoofd it geweest van de afdeling voor Joodse zaken van Gestapo, toegegeven „moreel ver antwoordelijk" te zijn voor zijn aan deel in de stelselmatige vermoording van miljoenen onschuldige. Hij heeft zich echter herhaaldelijk beroepen op orders van meerdere, die hem genoodzaakt hadden deel te ne men aan hetgeen hij zelf „een der grootste misdaden in de geschiedenis van de mensheid" heeft genoemd. Israël heeft in 1954 de doodstraf afgeschaft, doch heeft deze gehand haafd voor misdrijven, die vallen on der de anti-naziwe' van 1950 en voor het plegen van verraad in oorlogs tijd. Geweldloos beleid Het stoffelijk overschot van de zakenman Bruno Colombo, die in Nederland door twee landgenoten om het leven is gebracht, werd zaterdagochtend naar Milaan gevlogen. Op Schiphol legde de Italiaanse consul-generaal Giuseppe Contarini bloemen op de kist. In de universiteit van Oslo is zon dag de Nobelprijs voor de vrede voor 1960 uitgereikt aan de Zuid-Afri kaanse negerleider Albert Loethoeli. De vredesprijs voor 1961, die post- huum is toegekend aan Dag Hammar- skjoeld, de secretaris-generaal van de VN, die in september met een vliegtuig verongelukte, werd in ont vangst genomen door de Zweedse ambassadeur in Noorwegen, Rolf Edberg. De ambassadeur verklaarde voor een gehoor, waaronder zich koning Olal bevond, dat het geld van Ham- marskjoelds prijs zal worden ge bruikt voor de vorming van een fonds „voor een doel dat de secre taris-generaal ter harte ging". Te zij ner nagedachtenis werden twee mi nuten stilte in acht genomen. Daarna wenste koning Olaf Loethoeli geluk met zijn onderscheiding. In een inleidende rede had Gunnar Jahn, de voorzitter van het Nobel- comité var. het Noorse parlement, hulde gebracht aan de twee prijs winnaars. Jahn noemde Loethoeli een „op recht en onbevreesd leider". „Als de niet-blanke bevolking van Zuid- Afrika erin slaagt zich uit haar ver nedering te verheffen zonder het ge bruik van terreur en geweld, zal dit vooral Loethoeli's werk zijn. Doch ook als het tot geweld in Zuid-Afrika mocht komen, moeten wij nooit ver geten, dat hy dit niet wilde". Muts van luipaardvel De 62-jarige Loethoeli was gekleed in een inheems costuum met een muts van luipaardvel en een ketting van lierentanden. In zijn dankwoord bracht de Afri kaanse leider hulde aan Hammar- skjoeld. Hij achtte het veelbeteke nend, dat deze juist in Afrika het le ven heeft gelaten. Sommige mensen zouden wellicht Zuid-Afrika een land van vrede noe men, maar er kon geen vrede zijn in een land waar mensen worden on derdrukt. De Afrikaanse leider zei de prijs te aanvaarden namens de vrijheidslievende mensen in Zuid- Afrika ,als een eer niet alleen voor zijn land, maar voor geheel Afrika met al zijn volkeren, ongeacht ras, huidskleur of geloof. Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't. graveren kunt U wachten. (Ad vertenbe) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Aanhoudend onbestendig De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een diepe Oceaandepressie ver oorzaakt een sterke toevoer van zeer zachte vochtige lucht naar West- Europa. In deze lucht kwamer. in de nacht van zondag op maandag hoge Nederlands schip vergaan Het 265 ton metende Nederlandse schip „Wiema" (van Wagenborgs scheepvaartbedrijf in Groningen) is zondag op ongeveer zeventien kilo meter van de zuidkust van Engeland, nabij Swansea vergaan. De bemanning van vijf man is van boort gehaald door de reddingboot van St. David. Het schip kwam in moeilijkheden doordat de lading ijzererts aan het verschuiven ging. waarde, die zo laat in 't jaar sedert 't begin der waarderingen in 1848 daar nooit eerder was gemeten.Deze waar_ de bevindt zich slechts 0.5 gr onder de hoogste temperatuur die ooit in december is bereikt (op 7 december 1856). Inmiddels is een volgende rand- storing de Azoren gepaseerd. Deze zal waarschijnlijk dicht langs of over ons land trekken en opnieuw tij delijk regen brengen. Zon- en maanstanden T2 Dec.: zon op 08.39; onder 16.28; maan op 12.04; onder 21.51. Hoogwaterstanden 12 Dec.: v.m. 6.11; n.m. 6.33. KORRELTJE Geduld is niet lijdelijk, maar in tegendeel handelend, want het is ingehouden kracht.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1