Gevaarlijke kruisingen vragen dringend nm verbetering ALMANAK VOOR DE LEIDSE RECTOR Dodelijk ongeval bij viaduct aan de Rijndijk droevig hoogtepunt van lange lijst ongevallen Boeren en tuinders krijgen instructies voor optreding radioactieve neerslag DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 4 Acht zwaargewonden, een groot aantal lichtgewonden en een aanzienlijke materiële schade. Dat is de balans van de aan rijdingen in twee jaar tijd op de gevaarlijke wegkruisingen van rijksweg 11 (LeidenAlphen a.d. Rijn) met rijksweg 4 a, waar de laatste ter hoogte van Zoeterwoude/Rijndijk aan weerszijden van het viadukt op de voorrangsweg uitkomt, (zie foto's) Over de periode na december 1960 zijn ons geen cijfers bekend, wel weten wij dat er een groot aantal ongelukken zijn gebeurd. Vorige week heeft zo'n ongeval aan zuster Lamberta uit Leiden het leven gekost GEEN WAARSCHUWINGSBORDEN De slachtoffers zijn allen (brom)fietsers, die op deze voorrangsweg plotseling hun pad versperd vinden door even verraste automobilisten, die van rijksweg 4 a de voorrangsweg oprijden. Van opzet is daarbij geen sprake. Totaal verrast zijn echter de automobilisten, wanneer zij onverwacht van twee kanten de wielrijders en bromfietsers (de laatste met een vrij hoge snelheid) zien opdoemen. Nergens vinden zij een aanduiding dat het door hen te kruisen rijwielpad voor het verkeer van beide richtingen bestemd is. Waarschuwingsborden plaatsen heeft geen zin, zegt de rijkspolitie. In de praktijk is namelijk gebleken, dat een veel heid van borden eerder verwarrend werkt, dan dat deze enig nuttig effect heeft. Gele knipperlichten heeft de rijkspolitie wel aangeraden, maanden geleden al. Een dergelijk waarschuwingsteken is er nog niet, een andere beveiliging voor de weggebruikers trouwens ook niet! ALARM VAN ANWB-LEDEN Toch wordt eraan gewerkt om voor dit gevaarlijke punt een oplos sing te vinden. Ongeveer een jaar geleden richtten leden van de ANWB - gealarmeerd door de vele aanrijdingen op deze wegkruisingen - zich tot hun bond. De ANWB nam op zijn beurt contact op met de rijks politie in Leiden. Een uitvoerig rapport - waarin de balans van het aantal aanrijdingen, de gevolgen daarvan en de mening van de rijks politie voor mogelijke verkeersverbeteringen op dit punt - ging naar de ANWB. Als oplossing had de rijkspolitie de aanleg van een tweede rijwielpad aan de overzijde van de weg genoemd. Dit plan werd afge wezen, omdat daardoor een kruisihg van het (tweede) rijwielpad met de rijweg in Zoeterwoude/Rijndijk noodzakelijk werd. Tot Leiden was een dubbel rijwielpad wèl mogelijk. De ANWB bracht als voorstel naar voren het verleggen van het rijwielpad, meer naar de op- en afritten toe, daardoor een grotere ruimte biedend voor het snelverkeer om tussen rijwielpad en weg halt te houden zonder het verkeer op het rijwielpad te hinderen (Het is namelijk gebleken, dat er brom fietsers achter op een wachtende auto reden). De rijkspolitie kon zich tenslotte met dit voorstel akkoord verklaren. Nu is het wachten op het verwezenlijken van dit plan, dat echter nog lang niet definitief is, naar ons door rijkswaterstaat werd meegedeeld. GEZOCHT NAAR IDEALE OPLOSSING Er wordt nog steeds naar de meest ideale oplossing gezocht. Hierover heeft nog kort geleden een bespreking plaats gevonden. Vast omlijnde plannen zijn er evenwel nog niet en een bepaalde datum, waarop de noodzakelijke verbeteringen aangebracht moeten zijn, kon ons nog niet worden genoemd. Intussen wagen nog iedere dag op de drukke, belangrijke verbinding tussen Leiden en de Rijnstreek bromfietsers en wielrijders hun leven, wanneer zij deze gevaarlijke op- en afritten van rijksweg 4 a kruisen. Gevaarlijk vooral omdat het snelverkeer, komend van Den Haag en Amsterdam, hier absoluut geen verkeersprobleem verwacht. Naar ons idee toch maar een bord geplaatst of die geadviseerde knipperlichten. Nu is er niets om de automobilist op het gevaar van deze kruisingen te wijzen en vóórdat de noodzakelijke verbeteringen zijn verwezenlijkt kunnen er nog ettelijke aanrijdingen volgen. De balans in twee jaar tijd heeft het uitgewezen! Verkeer blijft altijd een risico in zich hou den, dat risico beperken is echter het minste wat men kan doen. De weggebruiker wacht af (foto's „Leidse Courant") De Nederlandse boeren en tuin ders zullen binnenkort worden voor zien van richtlijnen, hoe zij met vee, gewas en de voor aflevering bestem de voedingsmiddelen dienen te han delen en hoe zij de bedrijfsvoering kunnen inrichten ingeval van het op treden van radio-actieve neerslag tengevolge van kernontploffingen. Het ministerie van Landbouw en Vis serij deelt mee, dat aan alle land- en tuinbouwbedrijven in ons land een kaart met beknopte richtlijnen voor voorzorgs. en beschermingsmaatre- Produktschap vee en vlees verlaagt prijs baconvarkens Weinig Engelse vraag rond Kerstdagen Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft in zijn giste ren in Den Haag gehouden vergade ring besloten de gewichtsgrens voor de baconvarkens te verlagen tot 67 kg en de prijs te stellen op 2,05 per kg (tweede kwaliteit). Door dit besluit hoopt men te be reiken, dat de eerstkomende weken zo weinig mogelijk baconvarkens worden afgeleverd. Elk jaar om deze tijd wordt van Engelse zijde gevraagd geen of althans zo weinig mogelijk baconvarkens te sturen, omdat het artikel tegen de Kerstdagen niet ge wild is. Voor de baconvarkens, die over drie weken in Engeland zullen aankomen, wordt een prijsval van ongeveer 20 shilling per cwt ver wacht. Behandeld werd een brief van de Hollandse Maatschappij van Land bouw, waarin deze haar ongerustheid uitspreekt over het door het produkt schap gevoerde varkenslbeleid. De maatschappij meent, dat door dit be leid de varkensmesters in het westen des lands in moeilijkheden komen. Deze mesten het Yorkshire-varken, naar de Hollandsche Mij schrijft een courant slagersvarken, dat op een zwaarder gewicht wordt klaarge maakt dan het elders in het land ge meste landvarken. De eisen van de consumenten zijn in hoge mate bepa lend voor deze produktierichting. In zijn antwoord aan de Holland sche Mlij zal het produktschap o.m. opmerken, dat zij beleid voor een groot deel gericht is op het belang van de producent, en dat ook de pro ducenten in het westen daarvan heb ben geprofiteerd. De voorzitter meen de, dat men in het westen meer aan dacht zal moeten besteden aan voe ding en kwaliteit der varkens, om zo tot een gunstiger vlees—vet verhou- ding te komen. gelen tegen radio-actieve besmetting zal worden gezonden. Boeren en tuinders ontvangen te gelijkertijd een door het ministerie uitgegeven brochure „Radio-actieve neerslag en landbouw", waarin deze richtlijnen en de aanbevolen maat regelen nader zijn verklaard en toe gelicht. Bij waarschuwing voor na derende radio-actieve neerslag. Alles dicht In de richtlijnen wordt aanbevo len, bij waarschuwing voor naderen de radio-actieve neerslag er is dan ten hoogste nog een uur tijd voor de noodzakelijkste maatregelen het niet-inwonende personeel dadelijk naar huis te sturen en al het vee, doch in de eerste plaats het melk vee, in stallen en hokken te drijven. Voedsel- en watervoorraden in silo's kuilen en putten moeten met aarde, zeildoek of plastic worden afgedekt. Huis, stallen, hokken, schuren en glascultures moeten zo stofvrij mo gelijk worden afgesloten, gecontro leerd moet worden of de schuilplaats in huis of stal is voorzien van al het nodige voor een verblijf van tenmin ste twee dagen tot een week. Als er nog tijd over is, dienen de werktui gen in schuur of stal gebracht of stofvrij afgedekt te worden. Bij alarm voor onmiddellijk ge vaar van radio-actieve neerslag moet de boer of tuinder met zijn buiten werkend personeel onmiddellijk naar binnen gaan. Vee en voedsel, dat dan nog buiten is, mag niet meer naar binnen worden gebracht. Als na de radio-actieve neerslag, toestemming is gegeven om een be paalde tijd buitenshuis te zyn, moe ten buitenshuis oliekleding en rub berlaarzen en -handschoenen wor den gedragen. Ook haren, mond, neus, ogen en oren moeten worden beschermd. Vee, dat tijdens de radio actieve neerslag buiten is geweest, mag pas binnen worden gebracht, na dat het door afwassen of afspoelen met stromend water is ontsmet. Geen ongecontroleerde handel Besmet voedsel of veevoeder mo gen niet zonder voorafgaande con trole worden gebruikt of verhandeld. Ernstig besmet vee mag alleen na overleg met de veearts worden ge slacht. Alleen voedsel en water, dat niet aan radio-actieve besmetting heeft blootgestaan mag voor mens en dier worden gebruikt. De inhoud van onbeschadigde en goed gesloten blikken, flessen, papieren zakken, kisten en vaten kan, als men voor het openen de verpakking afwast, worden gebruikt. A.anbevolen wordt, gedurende de periode van radio-actieve neerslag iemand bij het vee te laten blijven in een daartoe in de stal in te richten schuilgelegenheid. Men dient het melkvee in deze periode zo weinig mogelijk water en krachtvoer te ge ven om de melkproduktie te beper ken. Dit ter voorkoming van het on gemak van te volle uiers. Radio-ac tief besmette produken mogen nooit worden verbrand: verspreiding van de as zou het besmettingsgevaar nog vergroten. Als instanties, die advies kunnen geven over de te nemen bedrijfs- maatregelen, worden de plaatselijke bureauhouders en de land- en tuin- bouwvoorlichtingsdienst genoemd. Vanmorgen is van d* brug over de Donge tussen Geertruidenberg en Raamsdonksveer beschadigd door 'n aanvaring. De brug is nu dermate ontzet, dat het verkeer tot nader or der hiervan geen gebruik zal kun nen maken. Voetgangers en wielrij ders kunnen gebruik maken van de naastgelegen spoorbrug. Op 't ogen blik is nog niet te zeggen, hoelang de brug buiten gebruik zal zyn. Pas over 2 jaar verlaging leerlingenschaal l.o. Volgens de minister van O., K. en W. ad interim, dr. Klompé, is het veiliger, pas op 1 september 1963 een begin te maken met de verlaging van de leerlingenschaal bij het lager onderwijs. Dit om de personeelspro blemen het hoofd te bieden. In haar Memorie van Antwoord op de onder wijsbegroting schrijft de minister, dat voor deze maatregel tweeduizend onderwijzers extra nodig zijn. Het aanbod van leerkrachten kan voor 1961 en 1962 gesteld worden op 7700 man. Er zouden dus 5700 onder wijzers overblijven, wanneer de ver laging van de leerlingenschaal op 1 januari 1963 wordt ingevoerd. Dit aantal is onvoldoende om de nor male vervanging van naar schatting 5900 leerkrachten voor de komende twee jaren te bewerkstelligen. Bij het v.h.m.o. k' n nog niet aan een verlaging van de schaal worden gedacht, het personeelstekort is hier te groot. Grazende edelherten als toeristische attractie Aan de rand van een voerakker in het Staatsnatuurreservaat Spelder- holt zal het Faunabeheer van het mi nisterie van Landbouw een uitkijk- hut op een verhoog laten bouwen om toeristen in het zomerseizoen ge legenheid te geven edelherten te ob serveren. Het Spelderholt, gelegen tussen Apeldoorn en Hoenderlo, is een elderado voor de mannelijke dieren, die in het zomerseizoen de rustige bossen van de Meluwe op zoeken, waar zij niet opgejaagd wor den. De wijfjes houden zich meer op ten oosten van de weg Apeldoorn- Arnhem. Het Faunabeheer wil in samen werking met jachtopzieners excur sies voor groepen tot 35 mensen or ganiseren naar de hut, waarin men ook 's nachts de herten eventueel bij kunstlicht de dieren schijnen daar snel aan te kunnen wennen kan zien laveien. Gistermorgen vond de jaarlijk se uitreiking plaats van de Leidse Studenten Almanak. Burgemeester Van Kinschot kreeg naar traditie een exem plaar en ook de refïtor-magnifi- cus der Rijksuniversiteit, prof. dr. G. Sevenster, nam 'n boek je in ontvangst, waarna hij, zo als de foto toont, de commissie tot redactie van de Leidse Stu denten Almanak zijn compli menten maakt. De commissie bestond v.l.n.r. uit de heren F. W. Duyster, B. G. J. Elias, p ra es es, en J. J. Mijnssen. Aan de gevolgen van een ver keersongeluk is de 43-jarige fa brieksarbeider W. Roymans uit Maastricht gisteravond in het zieken huis Sint Annadal in zijn woonplaats overleden. Gistermorgen liep hij bij de oprit van de Wilhelminabrug ern stige verwondingen op toen hij met zijn bromfiets in botsing kwam rnet een bus van het gemeentelijk ver voersbedrijf. AANTAL EERSTEJAARSSTUDEN TEN GESTEGEN MET 9 PCT. Uit voorlopige cijfers, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd, blijkt dat zich medio oktober 1961 bij de gezamen lijke universiteiten en hogescholen 7.290 eerstejaarsstudenten hadden la ten inschrijven. Dat is 620 studenten meer dan in het jaar daarvoor, het geen overeenkomt met een stijging van 9%. In 1961 was de verdeling van de eerstejaarsstudenten over de vijf groepen van studierichtingen nage noeg gelijk aan die in 1960, en wel 2% bij Godgeleerdheid, ca. 10% bij Letteren, ongeveer 15% bij de Medi sche Wetenschappen, ruim 40% bij Wiskunde, Natuurwetenschappen en Techniek en tenslotte 30% bij de Maatschappijwetenschappen, zo deelt het ministerie van Economische Za ken mede. Weer Kerstgratificatie voor NS-personeel Ook dit jaar krijgt het gehele per soneel van de Nederlandse Spoor wegen weer een kerstgratificatie: zestig gulden voor gehuwden en daarmee gelijkgestelden en dertig gulden voor ongehuwden. De grati ficatie zal worden uitbetaald op 21 december. Kelner die teveel cognac schonk met Kerstmis in vrr ijheid Op 16 september van dit jaar heeft een 23-jarige chauffeur, afkomstig uit Utrecht, een weddenschap aange gaan, dat hij in een half uur tijd 15 glazen cognac zou kunnen drinken. Het gevolg was, dat de jongen nog dezelfde avond aan een acute alco holvergiftiging overleed. De kelner van het Rotterdamse café, waar dit drama zich afspeelde, die hem de cognac had ingeschonken, is van morgen door de rechtbank van de Maasstad veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, hetgeen betekent dat hij juist voor Kerstmis in vrijheid zal zijn. De verdachte is veroordeeld conform de eis 2 weken geleden ge steld.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4