1 1 SUNIL SUNIL Directeur HBG, Dirk van Egmond, gaat met pensioen I I I I I i i. Alphen aan den Rijn ACTIEVE AGENT WASDAG - SUNlLDAG Onderscheidingen voor trouwe dienst WASDAG - SUNlLDAG Gizenga naar Stanleystad terug Weerbericht Het weer in Europa DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 MARIA IMMACULATA 1 LISSE De wieken van de Duif hebben Uw ziel omruist Jahwe heeft U getooid als Zijn bruid met lieflijkheid bekleed rein, als een lelie op het veld fris, als een roos in de dauw blank, als verse sneeuw in de morgenzon Jahwe heeft U gesierd met saffieren en robijnen en goud uit de mijnen van Salomon Jahwe bewaakte Zijn bezit en bleef Zijn woord getrouw Met Zijn mantel heeft Hij U bedekt Maria Immaculata allerschoonste vrouw maagd onbevlekt. WILLEM VAN HORSTENDAEL Prof. dr J. Keuning (Leiden) maakte studie van volksrecht in W.Nigeria Dezer dagen had het ANP een on derhoud met prof. dr. J. Keuning, hoogleraar in het volksrecht en de rechtsontwikkeling in de niet-Wes- terse samenlevingen aan de Leidse universiteit, die van mei tot augustus j.l. een studie heeft gemaakt van de rechtsbedeling naar het ongeschreven volksrecht en van bepaalde facetten van dit recht in West Nigeria. Deze studiereis ging uit van de zo juist ge noemde academie en prof. Keuning hoopt te zijner tijd de resultaten van dit onderzoek in een Engelse publi- katie neer te leggen. Voor de oorlog is prof. Keuning twee jaar lang voor zitter van de inheemse rechtbank op Sumatra geweest. In juni maakte de hoogleraar een grote toernee van ongeveer 3000 mijl door West-Nigeria om er overal zit tingen van inheemse rechtbanken bij te wonen. Tijdens deze rondreis heeft prof. Keuning een nauw contact gehad met de meest alleen-sprekende rech ters en na afloop van de gedingen uitvoerig met hen van gedachten kunnen wisselen over het volksrecht zelf en over zijn toepassing. Tot 1957 was de inheemse recht spraak in handen van de volkshoof den („the chiefs"), maar op -aan drang van de westers-ontwikkelde Nigerianen („the educated people"), is daar verandering in gekomen. Zo worden de acht inheemse rechtban ken van de hoogste „graad" thans ge presideerd door juristen, die in En geland hebben gestudeerd. In de daarop volgende categorie wordt recht gesproken door bijvoor beeld gepensioneerde ambtenaren, onderwijzers enzovoort, die uit de streek zelf afkomstig zijn. Het was de hoogleraar opgevallen, dat het volksrecht in West-Nigeria zich aanpaste en aanpast aan de ver anderde en veranderende omstandig heden. Ook had' hij geconstateerd, dat er in het land pogingen worden gedaan om tot een grotere eenvor migheid in het uit sociaal oogpunt zo belangrijke huwelijksrecht te komen, teneinde verschillen, welke zich in de diverse streken voordoen, te eli mineren. SASSENHFJM DEZE WEEK TWEE RAADSVERGADERINGEN De gemeenteraad zal deze week nog tweemaal bijeen komen n.l. op donderdag te 20.00 en vrijdag te 19.30 uur. De agenda voor donderdag be vat o.a. de volgende punten: be; je- ming lid Burgerlijk Armbestuur; ver hoging tarieven der straat1 'isting. Dit laatste punt houdt nauw verband met de bouw van de rioolwaterzui veringsinstallatie. Voor deze bouw is n.l. aan het rijk om een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds ver zocht. Gedeputeerde Staten hebben echter laten weten, dat geen gunstige beschikking kan worden verwacht, zolang de gemeente niet voldaan heeft in de Financiële Verhoudings wet 1960, krachtens welke de ge meente haar inkomstenheffingen tot een redelijk peil moet opvoeren. Aan dit peil voldoen de huidige tarieven der straatbelasting niet. Zij zullen vn 3% en 6% onderscheidenlijk voor de gebouwde en ongebouwde eigendom men moeten worden verhoogd tot 5% en 10%. Deze verhoging der percen tages zal de gemeente ongeveer 20.000 per jaar meer opbrengen. Tot slot zal in deze vergadering ge legenheid worden gegeven tot het houden van algemene beschouwingen over de begrotingen 1962. In de ver gadering van vrijdag zullen burge meester, en wethouders hierop ant woorden. De behandeling van de be grotingen van de gemeente en de be drijven komt dan eveneens aan de orde. De gemeentebegroting vertoont dit Voor het bezorgen van de LEIDSE COURANT vragen wij een Aanmeldingen telefonisch onder no. 0171020935 ot schriftelijk aan ons bureau: Papengracht 32, Leiden. (Advertentie* jaar wel een zeer gunstig beeld. Voor het eerst sinds 1955 is er n.l. weer 'n sluitende begroting. Vorig jaar nog sloot de gewone dienst der begroting met een nadelig saldo van 57.000. D:i herstel van het evenwicht tussen de inkomsten en de uitgaven is een gevolg van de gunstige resultaten, voortvloeiende uit de Financiële Ver houdingswet 1960. Wanneer men de zuivere inkomsten van de gemeente beziet, blijkt, dat 80,7% bestaat uit rijksuitkeringen; 9,6% zijn gemeente belastingen en 9,7% uit overige in komsten. Bij de uitgaven zijn het de afdelingen openbare werken en on derwijs, die elk ruim een vierde voor hun rekening nemen. Het totaal der gewone dienst bedraagt bijna vier miljoen gulden. „Bijdorp" ontving St. Nicolaas. Het St. Nicolaasfeest voor de kinde ren van de speeltuinvereniging „Bij dorp" is weer achter de rug en kan als zeer geslaagd worden beschouwd. Toen om twee uur de voorzitter, de heer N. Dofferhof, gistermiddag de kinderen in het KSA-gebouw ver welkomde, waren er zo'n 300 aanwe zigen. Men had voor deze middag een mu zikale clown en goochelaar geënga geerd, waarmede men zich kostelijk heeft geamuseerd. In de pauze trad de grote kindervriend, vergezeld van zijn knechten, de zaal binnen en ram onder het zingen van St. Nicolaaslie- deren door de kinderen op zijn zetel plaats. Verheugd over zijn komst, werd de goedheiligman verwelkomd door de voorzitter, die de stoute schoenen aantrok en aan de hoge gast het verzoek richtte, om vanuit Span je aan 't gemeentebestuur per brief te willen vragen of er geen mogelijk heid was om de vereniging, thans 435 kinderen tellende, aan een speel tuin of ander onderkomen te hel pen. „Wij zitten nog steeds op het puin", zei de voorzitter enigszins verdrietig. De Sint troostte hem door te beloven aan het verzoek te zullen voldoen. Vervolgens moest mevrouw Doffer hof bij de Sint komen. Hij prees haar om haar grote ijver voor de belangen der vereniging en mocht als dank van hem een surprise in ont vangst nemen. Nadat verschillende kinderen, voor hem staande, vermanende en prij zende woorden hadden gehoord nam de Sint, luid toegejuicht door de jeugd, weer afscheid. Na afloop kre gen allen nog een zak met versna peringen mee naar huis. Zij, die deze middag niet aanwezig waren kregen dit thuisbezorgd. Het was voor de vereniging een middag van buiten gewoon succes. OEGSTGEEST Geslaagd De heer Th. L. J. Steen metser is aan de R.K. Universiteit van Nijmegen geslaagd voor het doc toraal examen Geschiedenis'. Geboren Gilbert Roy z. v. Ge rard Willem Gemert en Hendrika den Os, Ridderspoorlaan 107. Marian Gerarda Woutera d. v. Wijnandus Hendrikus van der Meer en Gerarda Bernardia Edelaar, Balistraat 29. Cor nelia Anna d. van Lijsbertus van den Eijkel en Adriana Heemskerk, Rijns- burgerweg 132. Brigitta Margaretha Maria d. v. Josephus Philippus Ma ria Kleine en Theodora Wilhelmina Harteveld, Akeleilaan 11. Johannes Petrus z. v. Johannes Petrus ter Weergaloze vakkennis en vastberaden actief Vanwege het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is ook voor de heer Dirk van Egmond de tijd ge komen, dat hij zijn plaats als presi dent-directeur bij de Coöperatieve Bloembollenveilingvereniging Hol lands Bloembollen Genootschap, de HBG te Lisse, aan een andei zal moe ten afstaan. Dit zal aan het eind van de maand december geschieden. Gedurende dertig jaar heeft Dirk van Egmond zich geheel in dienst ge steld van het bloembollenvak en zich laten gelden als een vakbekwaam, vastberaden en om zijn gemoedelijk heid populair directeur bij de mensen van het vak, als ook bij degenen, met wie hij op ander terrein te maken had. Hij was een der eerste gediplo meerde vakonderwijzers voor de Bloembollenteelt. Hij heeft dan ook vele jaren bij zijn drukke werkzaam heden tijd gevonden om aan honder den jonge en ook oudere personen cursussen te geven in de bloembol lenteelt en -handel. In Hillegom, Breezand, Hoorn en omgeving, het Westland, West-Brabant, Texel en tal van andere plaatsen trokken deze cursussen een groot aantal belang stellenden. Op Texel noemt men hem „de narcissenman" en de grondleg ger van de hedendaagse Texelse nar- cissenteelt. Hij hield talloze lezingen over ziek tebestrijding en alles wat het bollen- vak betreft in West-Friesland, Gro ningen, de Noordoostpolder, het Westland en Brabant. Maar het vei lingwezen trok hem in het bijzonder en in 1931 werd hij benoemd tot be stuurslid van de Hillegomse Bloem bollenveiling. In 1935 werd hij be drijfsleider en verliet toen de keu ringsdienst. Als man van het initia tief organiseerde hij als zodanig „ziek-zoek-wedstrijden" in gebroei de hyacinten. Deze wedstrijden had den groot succes en werden door het vak zeer gewaardeerd. Vele functies Deze activiteit was mede oorzaak van zijn benoeming in 1939 als vak- kundig-technisch adviseur bij de vei ling HBG te Lisse, tevens als secre taris-penningmeester van de toen malige kwekersorganisatie „Het Hol lands Bloembollenkwekers Genoot schap", uit welke organisatie de vei ling HBG geboren is. Tezamen met de heren S. Sohoneveld en Jos, Braam sr. wist hij te bereiken, aat de grote kwekersorganisatie een fu sie aanging met de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur. In 1945 werd de heer Van Egmond gekozen in het bestuur van de vei ling HBG en in 1947 werd hy be noemd tot president-directeur. Gedu rende zes jaren was hij lid van het hoofdbestuur van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, een aantal jaren voorzitter van de vereniging „De Narcis" en vice-voor- zitter van de vereniging „De Tulp". Vele jaren vertegenwoordigde hij de kwekers in het PVS en in het stich tingsbestuur „Surplus-fonds". Ook was hij lid van de commissie Nomen clatuur voor Narcissen. Als bestuurslid van de bond van veilingen en als erkend en bekend vakman was en is de heer Van Eg mond voor velen in het bloembollen vak de vraagbaak, mede vanwege zijn grote soorten- en ziektenkennis. Hij staat ook bzekend als een van de mannen van het driemanschap, dat de Hillegomse Beurs hgeft gesticht, waarvan hij nog altijd de ijverige en nauwgezette voorzitter is. Niet alleen „bollenman" Wij behoeven het afscheid by de veiling HBG wel niet als een alge meen afscheid te beschouwen, maar als men de 65 gepasseerd is, ofschoon niemand het hem zou aanzien, toch is dit een mooie gelegenheid om er op te wijzen, dat de heer Van Eg mond ook op vele andere terreinen is werkzaam geweest. Vele jaren was hij lid van de Hille gomse gemeenteraad en nog altijd is hij voorzitter van de Christelijke Pa troonsvereniging in de Bollenstreek, voorzitter van de C.B.T.B., van het Christelijke ULO-bestuur, bestuurs lid van de Coöp. Raiffeisenbank, lid van de kerkeraad, enz. Daarbij zag hy kans met zijn zoons een bollen- kwekerij en -handel op te bouven, welke zeer boven het gemiddelde uitgaat. Dirk van Egmond is dankbaar, dat hij dit alles heeft kunnen doen en dat hij zijn taak aan de HBG verlaat op een moment, dat deze veiling op hoog peil staat. Hij zag het bedrag, dat er omgaat, vertienvoudigen van 3 miljoen naar 35 miljoen. Hij acht zich nog voldoende vitaal om aktief bollenman te blyven. NEDERLANDS WASMIDDEL SUNil.lKMB VALKENBURG Op Marine Vliegkamp NEDERLANDS PWWWWWSJ 1IDDEL SUNiMKSOB (Advertentie) Tooien en Femmechien Brilman, Gru- nerielaan 20. Ondertrouwd: Johannes Leonardus Heemskerk 36 j. bloembollenkweker, Burg. Ketelaarstraat 38, Warmond en Petronella Johanna Lubbe, 29 j., zonder beroep, Dorpsstraat 65. Toek. adr.: Margrietstraat 14, Warmond. Matthias Joseph Gerardus Hooger- vorst 24 j. kantoorbediende, Wijtten- bachweg 59 en Maria Geertruida Boxhoorn 22 j. kantoorbediende, Flo ralaan 7. Toek. adres: ieder eigen adres. Jan Pieter Waterland 27 j. gemeente-ambtenaar Huizen N.-H. en Wilhenmina van Leeuwen 23 j., zonder beroep, Oegstgeest. Toek. adr.: Radiolaan 18, Huizen. Getrouwd: Fridrich Zwaan, 24 j. insteller-steekproefcontroleur, Voor schoten en Sophia Paulina van Duu- ren zonder beroep, Oegstgeest. Toek. adr.: Leidseweg 228, Voorschoten. Mattheus Adrianus Maria Koppers, 22 j., automonteur, Floralaan 3 en Elisabeth Johanna Corel, 22 j., cas- sière, Floralaan 3, Toek. adr. Flora laan 3. Overleden: 24 nov.: Harm ten Na- per, 22 sept. '92, bedrijfsleider, ev. Hendrika Maria Katwijk, Rhijngees- terstraatweg 116. NOORD WIJK ZILVEREN PRIESTERFEEST DEKEN P. A. v. d. BOSCH. Zoals wij reeds eerder mededeelden, viert deken P. A. van den Bosch op zondag 17 december zijn zilveren priesterfeest. Het programma van de feestelijkheden is als volgt vastge steld: Zaterdag 16 december te 18.45 uur ontvangst van de deken in Noordwij k, hoek Voorstraat-Lindenplein; 19.00 uur ontvangst in de parochiekerk van St. Jeroen, waarna plechtig Lof. Zondag, 17 dec., 9.30 uur plechtige Hoogmis; 14.0015.30 uur officiële receptie voor genodigden in hotel „Het Hof van Holland"; 16.00—17.00 receptie voor overige belangstellen den; 17.30 uur plechtig danklof. LEIDSCHENDAM Geboren: Robertus M. zn van J. M. A. Möllmann en G. M. Pernot; Hendrikus M. G. zn van W. A. G. Bolle boom en E. M. Kortekaas; Pau- lus J. zn van H. T. G. Bruynzeels en M. M. Kluiters; Gerardus A. M. zn van G. M. van Ryn en M. M. Bos; Ronaild H. zn van H. G. Nieuwen- broek en C. C. Remmerswaal; Arend J. zn van J. de Rijke en N. v. Mun ster; Monica C. M. dr van J. A. M. Zaaier en J. M. van den Broek- Ca tharine C. M. dr van H. A. C. Hen driks en M. H. H. van der Ham; Co- lette dr van R. Berenbak en M. van der Leek; Hugo A. zn van W. de Bruin R. Schaap. Ondertrouwd: J. A. Verbey te Ha- zerswoude en A. M. Bennis; H. N. v. Rijn en H. A. M. Ga-euter; A. M. Co- pray te Den Haag en W. R. M. Bier huis; T. Bobo te Kirkuk (Irak) en M. J. Bamberg. Getrouwd: P. G. Ruigrok te Den Haag en E. G. M. Lelieveld; R. Plaat te Den Haag en H. Kleingeld; G W. Leeuwen en A. M. Halverhout; W. Hoenkamp en S. Smit te Alkemade. Overleden: Gerrit Voorsluys 76 jr echtgenoot van M. van Opynen. VOORSCHOTEN Geboren: Robert Johannes Gerard, z.v. Johannes Gerard de Smit, drogist en Ernestina Magdalena de Graaff; Roland Tom, z.v. Anton Wolfers, scheepswerktuigkundige en Elenore Gabriëlle Kris; Johannes Adriaan, z. v. Johannes Francken, controleur van plastics en Aartje Baauw; Willem, z.v. Hendrik Smit, groentehandelaar en Dirkje Sophia van der Haven. Ondertrouwd: Johannes Jacobus Overmeer, monteur, wonende te Voorschoten en Johanna Maria Anto- nia Best, typiste, wonende te Voor schoten; Godefridus van der Poel, timmerman-aannemer, wonende te Oegstgeest en Maria Dina Sophia Niersman, wonende te Voorchoten. Nicolaas Cornelis van Steenbergen, timmerman, wonende te Leiden en Elisabeth Maria van der Poel, Voor-, schoten; Gerrit Horsman, weten schappelijk ambtenaar wonende te Leiden en Adriana Lena Verhard wo nende te Voorschoten Gehuwd: Willebrordus Petrus Loos, timmerman, wonende te Zoeterwou- de en Codnelia Helena Borsboom, wonende te Voorschoten, Adres: Zoe. terwoude, Noordbuurtseweg 1; Wil lem Cornelia Rodenburg, veehouder, wonende te Voorschoten en Wilhel mus van Os, wonende te Voorscho ten. Adres: Voorschoten, Oude Ade- geesterlaan 5;. Arie Anker, bedrijfs- controleur, wonende te Voorschoten en Jannetje Wassenaar, wonende te Voorchoten. Adr. Rotterdam, Marker, straat 4 a.b.; Cornelis van As, machi nebankwerker, wonende te Voorscho ten en Maria Johanna Langeveld, cassière, wonende te Voorschoten. De commandant van het Marine Vliegkamp Valkenburg, de kapitein ter zee vlieger B. Sjerp, heeft gister middag tijdens een zg. „alle hens voor de boeg" een twaalftal onder scheidingen uitgereikt wegens lang durige, eerlijke en trouwe militaire dienst. Voor de eertse maal was er thans ook een zestal officieren aan wie op deze wijze de medaille werd uitgereikt. Onderscheiden werden de volgende officieren kapitein-luite nant ter zee vlieger H. H. Vader (20 jaar), luitenant ter zee van speciale diensten der le klasse E. Runia (30 jaar), majoor der mariniers S. J. Ha- mette (15 jaar), vlootaalmoezenier pater P. H. Buijssen (15 jaar) en de luitenants ter zee van speciale dien sten der eerste klasse J. C. Crane en H. van Oosterom (15 jaar). Met de gouden medaille voor 36 jaar langdu rige, eerlijke en trouwe militaire dienst werd vervolgens onderschei den de sergeant vliegtuigtelegrafist L. Verhoef, terwijl de kwartiermees ter A. A. Mijnhijmer dezelfde onder scheiding in zilver kreeg voor 24 jaai dienst. Tenslotte ontvingen nog de kwartiermeester J. Mottha, de kor poraal vliegtuigmaker-magazijnbe heerder P. J. Kerstens, de korporaal- schrijver J. J. Klauke en de chauf feur der eerste klasse N. A. Riemens de bronzen medaille voor 12 jaar dienst. 20.000ste GCA-landing In verband met het feit, dat een S2F Grumman onderzeebootverken ningsvliegtuig gistermorgen de 20.000ste GCA-landing op het Mari ne Vliegkamp maakte, reikte de com mandant van dat vliegtuig, de luite nant ter zee der eerste klasse F. L. P. C. M. van Meerwijk, een grote taart uit aan de korporaal vliegver- keersleider J. van Klinken, omdat deze het vliegtuig tijdens deez jubi leumlanding had binnengeloodst. De G.C.A. (Ground Control Approach) maakt het de vliegers mogelijk om onder zeer slechte weersomstandig heden toch te landen. De verkeers leider „praat" hem dan via de radio „binnen". Het betreffende vliegtuig werd gevlogen door de luitenant ter zee der tweede klasse oudste catego rie R. J. Kalff. UITSPRAAK ZANEN CONTRA RIJKSWATERSTAAT Vanmorgen heeft de president van het Gerechtshof in Den Haag uit spraak gedaan in het proefproces, dat de aannemersfirma P. C. Zenen n.v. uit Heemstede tegen Rijkswaterstaat was aangegaan. Het verzoek van de firma Zanen de risicoclausuile in het door haar voor de Rijkswaterstaat uitgevoerde werk te mogen doorberekenen (om dit punt ontstond toendertijd de sta king in de bouwwereld) is toege staan. In Leopoldstad is bericht ontvan gen, dat vice-premier Gizenga uit de Kongolese provincie Kivoe naar Stan leystad is teruggekeerd. De vorige week heert Gizenga in een toespraak, die door radio Stan leystad werd uitgezonden, premier Adoela ervan beschuldigd tegen hem, Gizenga, te hebben samengezworen en te hebben getracht het parlement te bewegen een motie van wantrou wen tegen hem aan te nemen. Voorts zou Adoela zijn belofte tegenover Gi zenga hebben geschonden om gene raal Loendoela weer tot opperbevel hebben van het Kongolese leger te benoemen. De afspraak hierover be vatte tevens een plan om de ontrui ming van Kongo door de Verenigde Naties te bewerkstelligen, aldus Gi zenga. Voorts zei Gizenga, blijkens een in Leopoldstad ontvangen excerpt van zijn toespraak, dat het parlement des tijds zijn vertrouwen in de regering- Adoela had uitgesproken onder drei ging van het leger van generaal Moe- boetoe en dank zy de corruptie en manoeuvres van de imperialisten, die de Verenigde Naties als hun agen. ten gebruiken. Deel van juwelendiefstallen in Breda teruggevonden Een gedeelte van de juwelen, die vorige week, op vier plaatsen in Bre da ontvreemd zyn, is teruggevonden. Keurig opgestapeld lag de buit uit een woning aan de Ulvenhoutselaan in een poort, die uitkomt op die laan. De gevonden juwelen hebben een gezamenlijke waarde van ongeveer 1500.—. Uit de tentoonstellingszaal van een Londense kunsthandel is 'n Ne derlands schilderij ter waarde van een kleine zestienhonderd gulden ontvreemd. Het betreft hier een in 1850 door de Amsterdamse schilder Jan Jacob Spohler op het doek ge bracht wintergezicht. HELSINKI onbew. 5 7 OSLO zwaar bew. 1 —7 ABERDEEN licht bew. 1 —2 LONDEN onbewolkt 6 —2 AMSTERDAM onbew. 6 —5 BRUSSEL zwaar bew. 4 1 LUXEMBURG sneeuw 2 —3 BORDEAUX regenbui 10 0 GRENOBLE half bew. 11 1 NICE onbewolkt 3 FRANKFURT onbew. 5 —5 MüNCHEN sneeuw 2 —2 ZURICH sneeuw 4 —2 GENèVE onbew. 7 —2 WENEN poolsneeuw 8 0 INNSBRUCK poolsneeuw 3 —3 ATHENE zwaar bew. 12 ROME hagelbui 18 6 AJACCIO weerlicht 16 3 MADRID motregen 18 2 (Meegedeeld door het KNMI. 3eldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) LICHTE VORST IN DE NACHT Aanvankelijk opk'aringen en op de meeste plaatsen droog. Morgen weer toenemende be wolking met later op de dag in het westen en zuiden van het land mogelijk enig*- regen of sneeuw. Vannacht vrijwel over al lichte vorst, morgen overdag dezelfde of iets lagere tempera turen. Aanvankelijk zwakke wind, later matige tot krachtige wind tussen zuid en oost. PAUZE Morgen: DE ONBEVLEKTE ONT VANGENIS VAN MARIA. Geen ont houdingsdag! MEN ZOU DAT NIET VERWACHTEN. Bernadette Soubirous heeft bij alle kruisverhoren, die dit arme kind moest doorstaan, strak en stijf vol gehouden, dat Maria toen Zij te Lour- des verscheen, zichzelf de Onbevlek te Ontvangenis noemde. Men zou verwachten, dat Maria gezegd zou hebben: Ik ben de Onbevlekt Ont- vangene (d.w.z. dat Maria onbevlekt is door de erfzonde, waarmede ieder mens besmet is). Maar de H. Maagd zelf zeide: „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis". Als tegenhanger van deze ongewone zegswijze staat alleen de uitspraak van Christus: „Ik ben de Verrijzenis". Maria is de nieuwe Eva uit wie in Christus (de nieuwe Adam) het verloste mensdom ging ontspruiten. Want wij allen zijn door het doopsel in Christus herboren. Evenals Christus door te verrijzen het teken is van ons aller verrijze nis, zo is ook Maria in haar onbesmet te menselijkheid het teken van de verloste mensheid. Onbevlekte Ont vangenis en Verrijzenis verhouden zich tot elkaar als doopsel en opstan ding, als Moeder en Zoon. PUZZEL Oplossing no. 507 Horizontaal: I hesp, 3 slag, 5 arm, 71 staal, 9 Don, II taats, 13 dek, 15 dar, 16 Weert, 18 ras, 20 koers, 22 one, 23 toon, 24 maar. Verticaal: 1 hand, 2 pat, 3 smaad, 4 Goes, 6 rat, 7 Sneek, 8 laars, 10 ode, 12 tra, 14 kroon, 16 want, 17 ten, 19 snor, 21 rem. No. 504. Horizontaal: 1 bluffer, 7 muzieknoot, 8 titel (afk.), 10 voeg woord, 12 bakje, 14 scheik. element (afk.), 15 groente, 17 telwoord, 18 kleine drukletter, 19 wilde haver, 21 wig, 23 rijkstelefoon (afk.), 24 berg, 26 scheik. element (afk.), 27 in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 28 mu zieknoot, 30 berghol. Verticaal: 2 na dato (afk.), 3 te vens, 4 stapel (Z.N.). 5 bijwoord, 6 springveer, 9 rijksdaalder (Ind.), 11 bekende afkorting, 13 bergketen op de grens van Europa en Azië, 14 voorzetsel, 16 waterloop waarnaar Appingedam genoemd is, 17 ieder, 20 jongens-naam, 22 voegwoord, 24 vaarwel, 25 voor, 27 waterstand (afk.) 29 voegwoord. Oplossing morgenavond. PUNT te au „Wedden, dat die van mijn vrouw komt.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3