OMWENTELING IN BEDRIJF EN ORGANISATIE Gezellig winkelen in Alphen RED Til BAND III Nederland twee dagen verstoken van televisie-genot VAN NELLE's Kamer besloot gisteren nog met over belasting gehuwde vrouw Nederlandse tuinbouw heeft zich altijd zelf geholpen Drie amendementen DONDERDAG 30 NOVEMBER 1961 DE LE1DSE COURANT PAGINA 9 iwitte tanden drope (Advertentie) Stakenden hadden dit niet verivacht Een beeld van de fraaie feest verlichting, die de komende dagen(avonden) Alphens stra ten een extra feestelijke aan blik zal geven en het winke len gedurende de avonduren tot een extra genoegen zal maken. Op de foto een beeld van de Julianastraat vanuit het centrum in de richting Hofbrug. J Twee gevallen van nekkramp: een militair overleden Zondag is in de ouderlijke woning te Delft overleden de 20-jarige dienstplichtige soldaat C. W. Messer- smid van de tweede centrale oplei dingsschool voor administratief ka der te Kampen. Hij overleed aan de gevolgen van nekkramp. De 19-jarige dpi. soldaat R. /oerman uit Ridder kerk is bij het depot technische troepen te Grave ziek geworden en naar het hospitaal in Arnhem ver voerd. Ook bij hem is nekkramp ge constateerd. Beide gevallen staan los van elkaar; van infectie of epidimie is geen sprake. Aan alle militairen van de betrokken onderdelen zijn profylactica verstrekt Personeel (niet ontevreden) morgen weer aan de slag De ruim 90 stakende personeelsle- den van de vijf tv-secties van de om roeporganisaties en van het NTS- journaal hebben niet verwacht, dat als gevolg van hun actie het Neder landse kijkerspubliek twee dagen verstoken zou worden van televisie. Dit hebben leden van het actiecomité gisteravond in Hilversum verklaard. De stakende televisiemensen meen den, dat men.nog wel materiaal ge noeg in voorraad had om de uitzen dingen door te laten gaan met assis tentie van technisch personeel en cameralieden, die niet in staking wa ren gegaan. Daar staat tegenover een verkla ring van de heer E. Schüttenhelm, voorzitter van de NTS, die meedeel de, dat zelfs een film niet kan wor den uitgezonden zonder de medewer king van hen die gisteren in staking gingen. De stakende personeelsleden zelf zijn niet ontevreden over bet be reikte resultaat van gisteren De ac tie, zo deelde zij mee, is correct en ordelijk verlopen, terwijl voorts maatregelen waren getroffen in de studio's om het routinewerk niet te stagneren. Morgen zal het personeel weer aan de slag gaan. Men zal nie~ staan op terugbetaling van deze Deide sta kingsdagen. Inmiddels besloten de stakende per soneelsleden uit hoofd van hun spe cifieke verantwoordelijkheid in prin cipe tot oprichting van een beroeps vereniging over te gaan, die als re presentatieve organisatie van allen die programmascheppend ten dien ste van de Nederlandse televisie werkzaam zijn, hun professionele be langen zowel ideëel als materieel be hartigt. VARA-sympathie. Inmiddels is gebleken, dat er onder het VARA-omroeppersoneel stemmen zijn opgegaan om het werk neer te leggen. Men stond een sympathiesta king voor, omdat men teleurgesteld was in de houding van de regerings- parijen. Tijdens een vergadering besloot men zich te conformeren aan het ge organiseerd overleg. Spit, Spierpijn (Advertentie) BELGISCHE KOTTER NOOD De Belgische kotter „Zeebrugge 443 Mercator" heeft gisteravond ge meld, dat de kotter „Zeebrugge 775 Zinnia" dringend assistentie behoeft. De „Zinnia", die water maakt, be vindt zich in de positie 53 gr 35 min noorderbreedte en 3 gr 35 min oos terlengte. Dit is op ongeveer 95 mijl nnw van IJmuiden Uit IJmuiden is de zeesleper „Sim- son" van N.V. bureau Wijsmuller naar de noodpositie van de „Zinnia" onderweg. Ook de sleepboot „Holland" van rederij G. Doeksen te Terschelling is onderweg naar de in nood verkeren de kotter. Met één Afternoon thee- builtje maak ik een héérlijke pot thee voor heel de familie. En lekker dat ze is! Afternoon theebuiltjes. a Algemene vergadering L.T.B.-tuinders (Advertentie) de witte Alpha Romeo is geweest. Inderdaad vond de politie op de aangewezen plek sporen van het schoonmaken van een auto en enke- ke schoonmaakattributen. Gisteren is men meteen begonnen met dreggen. Werknemers bij de industrieën in de buurt van de Hembrug zullen door de politie worden ondervraagd. Familieleden „Als de tekenen ons niet bedriegen, staan wij voor of liever zitten wij al in een omwenteling van de gang van zaken in bedrijf en organisatie, die repercussies van niet geringe aard teweeg kan brengen. Ik bedoel hiermee het loslaten van regelingen, die het bedrijf nog enige bescher ming boden tegen het vrije spel der maatschap pelijke en economische krachten, terwijl aan de andere kant een vrijere beweging van de indi viduele krachten aanlokkelijk wordt geacht." Deze woorden sprak de heer Jac. Groen Az., voorzitter van de vakgroep tuinders van de L.T.B., bij de opening van de vandaag in Haar lem gehouden algemene vergadering van deze groep. De heer Groen vervolgde: „Nu zijn wij in de tuinbouw niet verwend met regelingen of re geringsmaatregelen, die ons bedrijfsleven wer- kelijk enige betekenende bescherming boden. Het zal altijd de roem van de Ned. Tuinbouw uitmaken, dat zij op privaat terrein en in de samenwerking van alle bedrijfsgenoten voor zieningen heeft getroffen, die enerzijds tot gro te bloei van het bedrijf hebben geleid en ander zijds hebben gewaarborgd, dat men zich tegen een ongebonden vrijheid heeft beschermd. Ik doel hier op het in 't laatst van de vorige en het begin van deze eeuw in 't leven geroepen en tot grote bloei gekomen veilingstelsel. En in later ja ren het minimumprijzenstelsel, dat voorkwam dat de produkten op bepaalde tijden tegen tota le afvalprijzen van de hand zouden moeten wor den gedaan. De middelen hiertoe werden door heffingen bij de tuinders zelf en dus van de tuinders alléén, opgebracht". De debatten over de belastingver laging voor de gehuwde vrouw wa ren gistermiddag in de Tweede Ka mer nog niet aan het einde gekomen na vier uur. Stemming over drie amendementen kon niet plaats vin den omdat te veel Kamerleden af wezig waren. Daarom zal de Kamer zich eerst vanmiddag uitspreken over dit door velen met belangstelling tegemoet geziene wetsontwerp. De amendementen zijn van de heer Van der aeft (AR) en Peschar (PvdA). De heer v. d. Kieft wil voor de vrouw, die haar echtgenoot in zijn bedrijf bijstaat het vaste aftrekbare bedrag, een derde deel, bepaald zien op 1000.—, dus 250.— meer dan in het voorstel van de staatssecretaris van financiën is genoemd. Hij stelde voor het in het wetsontwerp gefi xeerde maximum-bedrag van ƒ2250 te brengen. Zijn amendement was mede-ondertekend door dr. Bruins Slot (AR) en de KVP-ers Peters, Lucas en Brouwer. De PvdA-afgevaardigde Peschar meende, dat hiedoor genoemde groep enigszins bevoorrecht is en hij stelde bij amendement voor het algemeen minimum-bedrag voor aftrek van ƒ500.— tot /750.— te verhogen. Hij had eerder al een verfijningsmaat regel voorgesteld door het geredu ceerde bedrag voor de werkende ge huwde vrouw in aanmerking te laten komen voor nog eens een aftrek voor buitengewone lasten. Staatssecretaris Van den Berge kon met geen van de drie amendementen meegaan. Het amendement van de heer Peschar vond hij op zichzelf niet onjuist. Deze extra verfijningsmaat regel veroorzaakt evenwel oneven wichtigheid en de staatssecretaris voelde er meer voor om bij de alge hele herziening van de belastingza ken dit geval ook nader te bezien. Lof. De sprekers v. d. Wetering (CHU), Lucas (KVP) en v. Leeuwen (WD) brachten over het algemeen veel verklaring af waardering op voor het wetsontwerp. Anneke Beekman lc"den De heer Kieft (AR) vond het een D acceptabele keus, maar gewaagde toch ook van herzien van belasting voor weduwen en weduwnaren met kinderen. Nu Beekman weer op Ne- De bepaling, dat de werkende derlands grondBebied verblijft heb- vrouw niet tegelijkertijd huishoude- ben ook £aar famiiieieden via hun bjke arbeid moet kunnen doen ver- raadsman een mededeling gedaan dween uit het wetsontwerp, terwijl waarin gezegd wordt, dat zij op het de nieuwe regeling ook geldt voor standpunt staan dat indien mej. A. gevallen, waar man en vrouw als een Beekman, thans meerderjarig ge- soort-twee-eenheid in dienst worden worden en derhalve geheel vrij om genomen, zoalr concierge-gezinnen. haar eigen wil te bepalen, behoefte Bij het schrappen van eerstgenoemde gevoelt om haar eigen familie te le bepaling, zei de staatssecretaris, dat ren kennen en bijf onderheden over hiervan alleen de bedoeling was ge- haar oorspronkelijk milieu te verne- weest te voorkomen, dat bijvoorbeeld men, zij zich ongetwijfeld tot die het wacht houden bij de telefoon of familieleden zal wenden. In dat ge- boodschappen aannemen wordt op- val zal mej. A. Beekman v? de zij- gevat als werk in de zaak van de de van de familieleden met de mees man. te genegenheid worden tegemoet ge- De Tweede Kamer hechtte gisteren treden, goedkeuring aan het wetsontwerp tot verlaging van de tabaksaccijns. Deze De familieleden zijn immers van verlaging is met het oog op de ver- oordeel dat mej. Beekman het slacht- hoging van het Euromarkt-invoer- offer is geworden van de onjuiste recht op ruwe tabak. inzichten van de dames Van Moorst en dientengevolge volkomen onno- KRIJGEN AMBTENAREN djndgeerSldvSwhlth?Sbo^ AD 1 IA TVT C D/^T 9 heeft moeten leven. Ui JL JAli. D I til.; Omdat de dames Van Moorst des tijds geweigerd hebben de moeilijk- TT heden mede te helpen oplossen, kan Het overheidspersoneel zal moge- onder deze omstandigheden moeilijk lijk per 1 januari a.s. een salaris- in dit stadiUm verdere medewerking verhoging van 5% krijgen. Dit heeft van de familieleden ter ondersteu- de minister van Binnenlandse Zaken, nin van een eventueel gratiever- mr. E H. Toxopeus, laten weten aan ZQeJ door of zijdens mej E van de ambtenarenorganisatie tijdens het jyioorst in te dienen, verwacht wor- overleg, dat^ deze week heeft plaats- den loononderhandelingen en conflicten - dat de standenstrijd, gevoerd tussen groepen, de plaats heeft ingenomen van de klassenstrijd in de vroegere vorm. Het Landbouwschap maakt hierop een uitzondering, want dit heeft het agrarisch bedrijf de gestalte gegeven, die in de wereld uniek is en het bedrijf grote voordelen heeft bezorgd. Op één punt heeft de P.B.O. te leurgesteld: de Produktschappen. Deze overblijfselen van de Wolter- somse bedrijfschappen uit de oorlog heeft men in dezelfde vorm in de PBO geïncorporeerd. Dat er licha men moeten zijn om marktordening te bevorderen en te plegen, daar kunnen wij in komen, aldus spreker, Wij vragen ons echter wel af, of, als men de ordening op gebied van de produkten uitholt en op de duur ge heel overboord gooit, er dan nog wel sprake kan zijn van 'n juiste markt ordening. REDELIJK TUINDERSBESTAAN Van de punten, die in de strijd voor een redelijk tuindersbestaan naar voren springen, noemde de hr. Groen o.a. de tuinbouwvestiging en de herverkaveling. Over het arbeids vraagstuk zei spreker, dat ook het tuinbouwbedrijf worstelt met een gebrek aan arbeidskrachten. De heer Groen is ervan overtuigd, dat het tuindersbedrijf steeds méér en uitsluitend op het gezin dient te worden ingesteld. „Laat echter niet al onze jongens de tuinbouwrichting kiezen, maar laat het ook weer niet zó zijn dat wij voor het bedrijf niet voldoende opvolgers, en deze niet alleen, maar ook de als arbeids krachten werkenden, behouden." Alles gaat op rolletjes gevonden. Dit percentage zou beslist niet definitief zijn. De Joodse voogdij vereniging, de stichting „Le-Ezrath Ha-Jeled" (het kind ter hulpe) in Amsterdam, die tot de datum waarop zij meerderjarig werd - 21 november j.L - de wetti ge voogdes was over mej. A. Beek man, heeft bij de griffie van het kantongerecht een eindafrekening plus een accountantsrapport gedepo- De Amsterdamse recherche heeft neerd over het door de stichting ge- een tip gekregen van een man, die op voerde beheer over het vermogen 13 november, een dag na de verdwij- van mej. Beekman. De voorzitter ning van de Italiaanse zakenman van de stichting, mr. G. Polak, acht- Bruno Colombo, twee mannen bezig te zich niet gerechtigd mede te de- zag met het schoonmaken van een len hoe groot dit vermogen thans is, witte sportwagen langs het Noord-doch hij zeide „het is een behoorlijk zeekanaal. Vermoed wordt, dat dit vermogen", Zoeken naar Italiaan bij Noordzeekanaal Dat hierbij de georganiseerde tuin bouw bü de crisis- en oorlogstijd ge komen en tot heden voortgezette teeltbeheersing de eis stelde, dat de teelt zich ook inderdaad tot de tuin bouw zou beperken, is uit dien hoof de volkomen begrijpelijk. Er kleefden aan deze regelingen wel bezwaren maar men zal moeten toegeven dat deze regelingen tot be houd van het bedrijf hebben geleid en catastrofes hebben voorkomen. Er is in het verleden veel over ordening gesproken. Er waren er, die dit soort ordening als een keurslijf aanvoelden. Zij wilden niet begrij pen, dat men bij een volkomen vrije markt en bij een produktie, die voor het grootste deel z'n weg naar het buitenland moest vinden, zonder enige regeling aan het vrije spel der maatschappelijke krachten zou zijn overgeleverd. En hoe het dan ging, daar weten de ouderen van mee te spreken. ZAL VEILINGSTELSEL ZICH HANDHAVEN? Dat alles schijnt voorgoed verleden tijd te worden, zo ging de heer Groen verder, maar is men zich van de eventuele nadelen wel voldoende bewust? De laatste jaren komen via de pu blieke bedrijfsorganen zeer veel za ken ook in handen van anderen dan tuinders, zoals de industrie en de landbouw, zodat het haast geen zin meer heeft er nog teeltregelingen op na te houden. En thans staan wij voor de mogelijkheid dat de minister van oordeel is, dat alles, wat de in dustrie zelf wil telen, hetzij in de tuinbouw hetzij in de landbouw, ge heel vrij moet zijn. Gezien de mate, waarin groenten en fruit worden verwerkt voor binnen- en buiten land, rijst hierbij de vraag, aldus de heer Groen, of het veilingstelsel zich op de duur nog kan handhaven en of de tuinder werkelijk nog iets over de prijzen zal hebben te vertellen. STANDENSTRIJD Een auto-herstelwerkplaats in Kopenhagen is zo groot geworden, dat de Over de P.B.O. zei de heer Groen, bedrijfsleider en de ploegbazen zijn voorzien van rolschaatsen, waardoor dat het er tegenwoordig minstens veel tijd wordt gewonnen. Foto: je moet eraan wenen, maar het gaat de schijn van heeft - gezien de vele allemaal op rolletjes...

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9