l s mmm 4.50 Eén katholieke werkgeversbond 1 PANTOFFELS St. Nicolaas begon een lange reeks reizen langs Nederlandse spoortrajecten SINT RAADT U AAN DE WILDE WELDOENER I ei HUIS Liefde DONDERDAG 30 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Automatische koppeling van treinen gedemonstreerd Tijdens de internationale spoor wegconferentie in Parijs zijn giste ren voor de presidenten en directeu ren van de verschillende spoorweg maatschappijen automatische koppe lingen voor treinen gedemonstreerd In West-Europa worden de koppe lingen tussen spoorwegvoertuigen tot nu toe met de hand tot stand ge bracht. In de Ver. Staten, Rusland en Japan hebben de spoorwegen de mogelijkheid te koppelen, zodra de wagens tegen elkaar worden ge drukt. De automatische koppeling heeft belangrijke technische en eco nomische voordelen. De arbeid van de rangeerder kan er aanzienlijk door worden verminderd en ver licht. Het combineren van een trein door middel van automatische kop pelingen voorziene rijtuigen kan bo vendien zeer snel geschieden. Aan verwondingen opgelopen bij een verkeersongeval is gistermiddag de 83-jarige C. van Rijsberg te Til burg overleden. De heer Van Rijsberg werd zater dag gegrepen door een personenauto op de Bredaseweg te Tilburg, toen hij wilde oversteken. Oude bonden gaan fusie aan De Algemene Katholieke Werkge versvereniging en het Katholieke Verbond van Werkgeversvak vereni gingen zijn via een statutenwijziging samengevoerd in één „Nederlands Katholiek Werkgeversverbond" Mr. F. J. F. M. van Thiel, algemeen voorzitter van de twee organisaties, heeft dit donderdag op een algemene ledenvergadering in Nijmegen be kendgemaakt. Hij deelde mede, dat voor het nieuwe verbond reeds de koninklijke bewilliging en de bis schoppelijke goedkeuring is verkre gen. Het nieuwe verbond is de voortzet ting van de beide oude organisaties. Leden van het verbond zijn de dioce sane standsorganisaties, als regiona le organisaties van werkgevers, en aangesloten vakorganisaties, zowel katholieke als niet-katholieke. Het verbond is, evenals zijn voorgangers, een federatie van verenigingen, waarbij de individuele ondernemer langs twee wegen kan zijn aangeslo ten, nl. via zijn vakorganisatie en zijn diocesane organisatie. Mr. van Thiel deelde mede dat de gecombineerde vergadering van het algemeen bestuur van het Katholiek Verbond van Werkgeversvakvereni gingen en het federatiebestuur van de Algemene Katholieke Werkgevers vereniging is vervangen door een al gemeen bestuur van ten hoogste 50 afgevaardigden gekozen door een al gemene vergadering van de ledenor ganisaties. De samenstelling van het dagelijks bestuur is nagenoeg on veranderd gebleven. Ergerlijk gedrag van automobilist bij zebrapad Een Amsterdamse automobilist hinderde gisteren een voetganger, die een zebrapad wilde oversteken, op zo'n ergerlijke wijze, dat een agent hem hierover onderhield. De automo bilist keerde zich toen zwaa bele digend tegen deze agent, die de man daarop wilde verbaliseren. Toen de man weigerde zijn naam te noemen werd hij na^r een politiebureau overgebracht. Deze tocht ging niet van een leien dakje, want de man verzette zich voortdurend, terwijl ook zijn vrouw „een handje" meehielp om haar dier bare echtgenoot te bevrijden. Het heeft hen echter niet mogen baten. f St. Nicolaas wil zijn Pieten vanuit ballon controleren De Haagsohe Ballonclub heeft van St- Nicolaas de opdracht ontvangen de grote lucntballon „Jules Verne" voor hem ge reed te willen maken De Sint wil daarna zaterdagmiddag 2 december om 2 uur in Etten gaan opstijgen om op deze luchtige wyze het werk te controleren van zijn zwarte Pieten op de daken. Het is vooi de eerste maal in de geschiede nis, dat de Sint van een lucht ballon gebruik zal maken. Burgemeester Oderkerk geeft St Nicolaas een groot aantal ca deaus mede voor de kinderen en eenzamen in de onbenende plaats waar de ballon za1 neer komen Het gemeentebestuur zal de heilige bisschop uitge leide doen op de ballonhaven van Etten. k Nuttige cadeaux zijn altijd welkom I Geef daarom en [7 LAARSJES van lï VISMARKT - LEIDEN (.Advertentie. Gouverneur Rockefeller onverrichtersake terug Haagse jongen schoot mortiergranaat door dak De politie in Den Haag heeft giste ren de 19-jarige scholier E.-P van D. aangehouden wegens overtreding van de vuurwapenwet. In het begin van de avond kreeg de politie bericht van een bewoonster van de Amandel straat, dat de jongen uit zijn huis aan de Ananasstraat een soort mor tiergranaat had afgeschoten. Het pro jectiel was gelukkig zonder ongeluk ken te veroorzaken terecht gekomen op straat. Bij onderzoek blees de po litie, dat de jongen van buizen een soort mortier had gemaakt waarmee hij een niet geladen mortiergranaat had willen afvuren door het zolder raam. De granaat is echter door het dak gevlogen en op straat beland. De jongeman bleek een grote belang stelling te koesteren voor wapenen en munitie. Behalve de zelfgemaakte mortier en nog een zelfgemaakte ra ket vond de politie bij hem thuis, vier granaten, twee uitgeboqrde alarmpistolen, allerlei patronen en een hoeveelheid kruit in diverse vor- Woensdagavond is gouverneur Nelson Rockefeller uit Biak op Schiphol aangekomen, op doorreis naar New York. Hij werd op deze reis vergezeld door dr. Robert Gardner, leider van de expeditie van de Harvard uni versiteit naar Nieuw-Guinea. Gouverneur Rockefeller heeft op Nieuw-Guinea het opsporingswerk naar zijn zoon Michael bijgewoond. In de ontvangkamer van de ICA-hal op de luchthaven gaf de heer Rockefeller na zijn aankomst een persconferentie voor de vele aanwezige journalisten. Vrijspraak in zaak „noodlottige sabelsteek" De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de ver dachte in de zaak „Noodlottige sa belsteek", de 33-jarige agent van de Haagse gemeentepolitie H. A. L. vrij gesproken. De rechtbank achtte de tenlaste gelegde dood door schuld niet wettig en overtuigend bewezen. KVP-fractie bood prof Romme geschenk aan Afscheidsdiner in Den Haag Prof. mr. C. P. M. Romme en me vrouw Romme alsook de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kor- tenhorst, waren gisteravond gasten van de fractie van de Katholieke Volkspartij in de Tweede Kamer. Men bood prof. Romme als afgetre den leider van de fractie een ere- diner aan in een der met bloemen versierde salons van het Haagse hotel „Wittebrug". Daarbij zijn vele goede en hartelijke woorden van vriendschap, hulde en dank gespro ken. Ter bezegeling van deze grote waardering bood de fractie tegen het slot van het diner een keramisch werkstuk van de hand van de kun stenaar Henk Potters uit Goirle aan. Dit werkstuk van 120 x 40 cm ver beeld in drie panelen de begrippen „Liefde tot de volken", de „Kracht" en de „Gerechtigheid". De liefde is voorgesteld door een figuur, omge ven door vliegende vogels, de kracht toont een paulinische figuur en de gerchtigheid wordt voorgesteld door een figuur rechts geflankeerd door het kruis en links door het schip van Staat. (zie pagina 47 van Elsevier* Week. blad dd 25 november). RUBBÉR KLOMPEN Verkrijgbaar in alle Bata-hlialen' t Advertentie) FELLE BRAND IN WINSCHOTEN. Een felle brand is gisteren ont staan in het centrum van Winscho ten in een zaak van woninginrichting en beddegoederen. De brand is waar schijnlijk ontstaan in de met olie gestookte heteluchtverwarmingsin- stallatie. Het grootste deel van het pand is door het vuur verwoest. Het bedrijf was tegen brandschade ver zekerd. De schade wordt geschat op zeker twee ton. In verband met het St. Nicolaasfeest had de eigenaar een extra grote partij goederen voorra dig. Er is vrijwel niets gered. Het vuur werd gedurende meer dan twee uur met tien stralen door de vrij willige brandweer van Winschoten bestreden. Wild -west tussen caféhouders liep goed af De 34-jarige caféhouder S. F. A. heeft maandag op klaarlichte dag op de Zeedijk in Amsterdam enkele schoten gelost op de 31-jarige café houder H. de B., die alleen een lichte vleeswond aan een knie opliep. De oorzaak voor deze schietpartij was een nogal heftige vechtpartij, die zich in de nacht van zondag op maandag op de Zeedijk had afge speeld tussen een aantal Noorse zee lieden en een groot aantal Nederlan ders. Caféhouder A. was van mening, dat de Nederlanders te ruw waren opgetreden en uitte dit dan ook toen hij maandagmiddag de heer B. bij de Sint O lof spoort ontmoette. Er volgde een woordenstrijd, waarbij A. een revolver uit zijn zak haalde en een schot loste dat zijn opponent aan de knie trof. Bij vier volgende schoten ketste de revolver. Er ontstond wederom een vechtpar tij, waaruit A. zich losr .kte en nog maals vuurde. Waar deze kogel is gebleven heeft men niet kunnen na gaan. Caféhouder A. is aangehouden wegens bedreiging c.q. poging tot doodslag. Een speciaal rijtuig uit Spanje, getrokken door een indrukwekkende ran geerlocomotief, stopte gis termorgen langs het twee de perron in 's-Hertogen- bosch. Toen de schuifdeu ren waren geopend, stapte Sint Nicolaas naar buiten, gevolgd door zijn onaf scheidelijke Piet. De goed heiligman begaf zich met zijn gevolg naar de trein voor Utrecht, de eerste reis van een lange reeks, die de oude bisschop de komende weken langs vele spoortrajecten zal voeren. De Sint werd hartelijk verwelkomd door reizi gers, conducteurs en res taurateurs. In een rustige coupé accepteerde de bis schop pas na lang aarze len een kopje koffie, om dat hij ervan overtuigd was, dat deze consumptie slechts een spierinkje was waarmee men een kabel jauw wilde vangen, zoals hij wijsgerig opmerkte. Toch informeerde hij vriendelijk naar de harte- wens van de goede gever. Het antwoord was, hoe kan het ook anders: „Een elek trische speelgoedtrein". Inmiddels verschenen de eerste kinderen in de deuropening. Zij werden Piet dook prompt in een enorme zak, waar hij vele lekkernijen en speelgoed jes haalde. De beloning was een veelstemmig „Sin terklaas kapoentje", waar bij ook de oudere passa giers zich vol overgave aansloten. Omtrent de diepere zin van het „kapoentje" schij nen de jaren door noch zijn vereerder, noch hij zelf zich bijzonder veel zorgen te maken. In elk geval gaat het klankvolle rijmwoord je al eeuwen bisschopsmantel laten aan meten, rijkelijk afgezet met gouden versiersels. Uit geheime bronnen ver namen wij, dat zijn mijter om een dienstpet zonder klep was gebouwd, zodat hij muurvast stond op des Sints sneeuwwitte haren. Het nieuws van de aan wezigheid van St. Nico laas deed als een lopend vuurtje de ronde door de tren, met het gevolg, dat moeders met huilende, verlegen en vrijmoedige kinderen in grote drom men toestroomden. Sint Sinterklaas kapoentje deelde kwistig lekkers, speelgoed en vermaningen uit langs zijn koude kleren en behoudt de Sin„ er zijn goede humeur bij. St. Nicolaas maakte zo mogelijk een nog meer im posante indruk dan in an dere jaren. Speciaal voor deze treinreis had hij zich een gloednieuwe fluwelen en Piet kregen het razend druk met het informeren naar wensen, goed gedrag en wat dies meer zij. On der de bedrijven door voegden zij ook soldaten, spoorwegbeambten en geestelijken de nodige vermaningen toe. /"\p het station in Utrecht wird het Spaanse ge zelschap begroet door de stationschef in hoogst eigen persoon. De Sint had nog net even tijd om een bezoekje te brengen aan de lokettistes, voor hij weer in een andere trein overstapte. Met weemoed haalde hij daarbij herin neringen op uit het grijs verleden. De Utrechtse meisjes waren iets minder spontaan dan hun Lim burgse collega's, die ver leden jaar St. Nicolaas be groetten met het gezamen lijk zingen van toepasse lijke liedjes voor de sta tionsomroepinstallatie. Dit is weliswaar tegen de re gels, maar bij een zo be langrijke verjaardag kijkt men niet zo nauw. St. Nicolaas heeft nog een drukke week voor de boeg. Hij is namelijk van plan, de eerstkomende da gen praktisch alle spoor wegtrajecten een keer af te leggen. Van zuid naar noord en van oost naar west. Met groot organisa torisch talent heeft hij 'n ingenieus bevoorradings systeem opgesteld, zodat zijn zwarte knecht onder weg de grote zak steeds kan vullen als hy uitge put raakt zonder DOOR GABRIEL GORRIS 13 Hij sprak op een afkeurende toon, die zich nog verscherpte, toen hij vervolgde: „Wilddieven, onthoud het, jonge heer, kunnen grote schade aanrichten. Vroeger waren bijvoorbeeld herten hier niet zeldzaam. Nu zie je er bij na nooit meer een. Werk van dat gespuis! Als ze eenmaal de vrije hand hebben, schrikken ze voor geen me thode terug! Stropers hebben geen hart voor het wild, ze zijn niet spor tief! Het is hun enkel en alleen te doen om de buit, die hun geld op levert. Hoe ze die te pakken krijgen komt er niet op aan. Kijk, wij zul- leneen stuk klein wild nooit schieten als het ligt! We geven het nog een kans, jagen het op en pas dan als het loopt volgt het schot! En dan is dat heus niet alleen om te voor komen, dat pels en vlees van schroot doorzeefd en daardoor minderwaar dig worden.. Stropers kennen dit niet. Zij strikken of werken met het fret en knuppelen er maar op los. Eens. En hij vertelde, hoe hij jaren ge leden, toen hij pas kort in dienst was, op een morgen het cadaver van een tot op het been vermagerde ree had gevonden aan de oever van het ven. Het was al in verre staat van ontbinding en had een strop van staaldraad om de hals. „Ze weten uit de sporen, welke weg de ree gewoonlijk volgt en spannen de strikken aan de bomen precies zó hoog, dat ze er met de kop in loopt. Voor dag en dauw zijn ze er bij om de strikken te controleren. Deze ree echter had zich weten los te rukken met de strop. Ze heeft nog een beetje lucht kunnen krijgen, maar slikken kon ze niet. Toen is zij omgekomen van honger en dorst, op de grazige oever vlak bij het waterNee, meneer Sebastiaan had het wel vér laten komen Sebastiaan! Een vraag brandde mij op de lippen, maar ik sprak haar niet uit, omdat juist op dit ogenblik vóór ons een eekhoorn zijn vlammende wervels draaide om een beuk. De hond was hem al nagerend en stei gerde nu onder heftig staartgekwis- pel tegen de stam. Een wolk sneeuw ruizelde neer uit de twijgen. Gespan nen volgde mijn blik het vluchtende dier. Nu had het de kruin bereikt. Hoger klom het, rap en recht om hoog aan de zwaarste tak. Dan schoot het ineens zijwaarts naar de rand. Een spronglanggestrekt het ran ke lichaam, de breed-uitwaaierende staart. Een vuren spoor tekende zich tegen de hemel. Als van een meteoor. Dan was de eekhoorn verdwenen in de spar, de niet ver van de beuk zijn groen- en witte speer de lucht in stak. De hond keerde terug, draaide nerveus om Huberts broekspijp. Terwijl wij langzaam voortliepen, was ik Sebastiaan vergeten. Hoe in nig speelde nu het licht der lage zon in het kaal geboomte! Hoe glinsterde het op de halfbesneeuwde sparren, waarin het gerucht leefde van veel kleine vogels, die een schriel mu ziekje borduurden op het stramien van de winterstilte. Nauw hoorbaar kraakte onze voetstap op de inge vroren sneeuw. Het was het uur van zwijgen, het gouden uur, wanneer de tanende dag de natuur inhulde in zijn late duister en ieder van ons al die per verzonk in zijn eigen mijmerin gen. Elke middag opnieuw keerde dit uur Als dan eindelijk in de wassen de schemer de Ruwhorst voor ons oprees met zijn donkere contouren te gen de nog schroeiende westerlucht, placht gewoonlijk het eerste woord weer te vallen. Het was meest Hu- bert, die het zwijgen verbrak. ,,'t Zal vast weer kraken van nacht", zei hij, en hij bleef 'n ogen blik stilstaan op het pad, na-starend de zwarte kraaienvlucht, die langs de vrieshemel over de bossen trok. Ineens verhaastte hij zijn pas. be kommerde hij zich niet meer om mij en verdween achter de struiken, die aan de oostzijde de vossenkooien be- zoomden. Eerst als ik in huis zat bij het knappend vuur, voelde ik mijn han den tintelen van kou. IV. Op een middag in februari stond ik in de erkervormige uitbouw op de eerste verdieping naar de jagende wolken te staren, in dubio of ik naar het bos zou gaan danwel thuis blij ven, Zelfs hier in huis was het bui ten de verwarmde vertrekken onaan genaam kil. De ganse morgen had het geplenst en gehageld, alleen te gen twaalf uur was even de zon door gebroken, een kort kwartier leefde het landschap toen op in het valse licht. Daarna was de hemel opnieuw versomberd, dreigend kwamen de buien opzetten uit het westen. Twee dagen geleden had ik bij het ven een spoor van groot wild ont dekt. Ik had er Hubert bij gehaald en die zei, dat het van een reebok was. Nu wilde ik er in miin eentje op uit om het spoor te volgen. Maar met dit weer? Joyce kwam de uitbouw inrennen en eiste twee, drie maal tot de schou ders tegen mij opspringend, mijn aandacht. Ineens trok zij zich snel terug. Lijf en kop plat tegen de vloer, lag zij mij op een nas afstand aan te kijken. Zij hield iets tussen haar po ten. een kleinvoorwerp, een spoel. Mèt hoorde ik eéfi snorrend geluid dat tot mij doordrong evan ergens boven mij, van de zolderkamer, waar Meeke Klos het wiel van haar naai machine lustig liet draaien. Hé! Meeke is er! Dat ik dit nu pas merk!" En ik was de ree al vergeten, liet Joyce alleen met haar speelgoed en repte mij naar boven. Ik moest pro beren Meeke aan het spreken te krij gen over mijn oom Sebastiaan Het argeloze vrouwtje knikte mij zwijgend toe en wees mij een stoel, zonder haar werk te onderbreken. Een kwartier bleef ik toekijken, hoe zjj het linnen eerst rap op grootte en model uit het stuk knipte en het dan onder haar knokige vingers door over de machine liet glijden om het hemd, laken of wat het ook was te herstellen. Telkens snorde het wiel. Telkens viel weer de stilte met al leen maar het droge geluid van de knippende schaar. In éné van deze stiltepozen kwam ik voorzichtig met miin vraag. Meeke keek mij aan met ogen, die plotseling veel levendiger schenen. Het was niet de onderzoekende, iet wat achterdochtige uitdrukking, die ik in Justus' blik had waargenomen en toch op een geheimzinnige manier daarmee verwant. Vaag speelde er een nieuwe trek om haar mond Een vleug van glimlachen? Een aanzet van spot? Verwilt? Ik weet het niet. Zij was bezig de afgebroken draad door het oog van de naald te wer ken, maar hield het garen een paar seconden stil in de hand, eer zij het eind opnieuw naar haar mond bracht en bevochtigde. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10