•- Regering blijft op haar standpunt: GEEN TWEEDE DRIE PROCENT VOOR RADIO- EN TV-PERSONEEL rp--q Parlement over de ontwikkeling van N. Guinea- kwestie visie ■1 televisie Grote uitbreiding Bossche veemarkt ZWAARDEMAHER Flink aanbod van sla Grote export Ex-bankdirecteur T. II, blijft zich onschuldig achten WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 Begrijpelijke belangstelling voor Kamer(TV)debat Radio en TV zonden het debat ge heel uit, maar geen streep is minis ter Veldkamp gistermiddag in de Tweede Kamer afgeweken van het regeringsbeleid om de tweede drie procent „resultaten-uitkering voor radio- en televisiepersoneel niet toe te staan. De enige toezegging die de regering deed op de interpellatie van de socialist Baart was die van de minister van sociale zaken, om de bijzondere positie van dit personeel nader te bekijken. Het blijft echter bij één uitkering van drie procent in eens met een minimum van 250 gul den. De Tweede Kamer heeft 'n volle middag besteed aan de salarissen in de radio- en TV-sector. Men vond het echter niet nodig de regering te dwingen op haar beslissing terug te komen. De Kamer verwierp de mo tie, waarin van de regering werd ge vraagd om herziening, met 74 tegen 46 stemmen. De P. v. d. A. en com munisten kregen slechts steun van twee KVP'ers: mr. Van Doorn en J. M. Peters. Over een duidelijke afbakening van de positie van het radio- en TV- personeel valt nog te praten. Het is een groep, die eigenlijk tussen het bedrijfsleven en het overheidsperso neel instaat. De minister zegde over dit onderwerp overleg toe met de Stichting van de Arbeid en het col lege van Rijksbemiddelaars. Hij had geen bezwaar tegen een motie van de heer Zwanikken, waarin deze vraagt om nadere bepaling van de positie van deze groepen. Deze motie werd aangenomen. De minister zei: ik heb begrip voor de eigen geaardheid van het radio- en tv-personeel maar wij moeten toch niet overdrijven. Vele grote be drijven in ons land kennen een groot aantal gespecialiseerde functies even eens met eigen karakter. Het zou toch onjuist zijn met de SER ovei de afbakening van deze groepen te gaan praten. Evenmin dienen we hier over haast te werk te gaan. De salaris sen voor het radio- en tv-personeel, die per 1 januari weer aan de orde komen zouden dan weer op de lange baan komen. De positie voor deze groepen in de toekomst moet dus worden bekeken en de minister zal nagaan of hiervoor een commissie moet worden ingesteld. Dr. Veldkamp toonde zich ook be reid met de Stichting van de Arbeid en het college van Rijksbemidde laars nog eens te praten over de juistheid van de procedure, die voor afgaande aan de veelbesproken uitke ring is gevoerd. Had de regering ge weigerd, aldus de minister, een machtiging af te geven, terwijl het overleg nog niet geheel beëindigd was, dan zou terecht de regering op de stoel van het college of de Stichting zijn gaan zitten. Slechts bij overeenstemming in het overleg dient de regering mee te delen of er voor uitkering ruimte is. Het is zeker niet waar, dat door de handelwijze van de regering de vak beweging zou zijn ondermijnd. In het algemeen werd door de Kamerleden nog in tweede instantie aangedron gen op verbetering in de positie van het radio- en tv-personeel. Foto: op de publieke tribune zien we onder meer Gerard Treber, Nettie Rosenfeld en Jef de Groot. op (Van onze t.v.-medewerker). Tweeluik. Drie zogenaamde praatonder werpen van de T.V. in de afgelopen dagen zullen stellig de nodige aandacht hebben opgewekt. Daar was dinsdag namelijk het recht streekse Kamerverslag, in woord en beeld, over de salarissen voor ra dio- en televisie-personeel. Terwijl de vakmensen bezig waren dit bij zondere programma de lucht in te sturen, toonde de minister zich niet bereid aan de verlangens van Hil versum te voldoen. Wel een merk waardige samenloop, temeer, omdat een motie tot handreiking werd ver worpen. Naar onze smaak het meest be langrijke van het t.v.-tweeluik was wel het forum, dat in het Singer- museum te Laren werd gehouden ter viering van het vijftienjarig be staan van de Federatie van Neder landse journalisten. De entourage was stijlvol en de inleiding door Henk Neuman van de KRO compli menteus. Het zwaartepunt lag uiter aard bij hetgeen te berde werd ge bracht. Het bleek duidelijk, dat de standpunten ten aanzien van pro bleemstellingen nog al afweken van elkaar. De beide journalistieke deel nemers aan het forum pleitten o.a. voor de vrijheid van nieuwsgaring en onafhankelijkheid, de beide poli tieke deelnemers maenden nu en dan te moeten afremmen.. Het gesprek was zeer levendig en zou stellig nog aan betekenis hebben gewonnen, wa re het niet, dat de voorzitter aan het einde van de kennelijk geplande zendtijd een punt plaatste. Jammer, want vaak wordt voor veel mindere programma's de duur verlengd. De uitslag van de stemmingen in New York over Nieuw Guinea wa ren gistermiddag dadelijk al onder werp van gesprek voor de fractie leiders in de Eerste Kamer, die aan algemene beschouwingen over de be groting toe zijn. Ir. H. Vos (PvdA) meende een mo gelijkheid te zien in het uitoefenen van zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea. „In Indonesisch verband". Volgens hem is er voor Nederland geen weg terug meer mogelijk, nu er gezegd is, dat er een onherroepelijk einde is gekomen aan de status van Nederland als koloniale mogendheid en nu bij het noemen van keuzemo gelijkheden Indonesië op de eerste plaats is genoemd en Nederland in 't geheel niet. Ir R. Pollema (CHV) is van mening dat de actie in de UNO is onderno men zonder dat de gunstige uitslag bij voorbaat vast rtond. Hij kan zich geen bevredigende oplossing meer in denken, tenzij Indonesië met een re geling instemt of daarin wil berus ten. TWEE ERNSTIG GEWONDEN BIJ BOTSING BIJ UITHOORN. Gistermiddag is op de provinciale weg tussen Mijdrecht en Uithoorn een ongeluk gebeurd, waarbij twee per sonen ernstig zijn gewond Ter hoogte van het zogenaamde „Oude Fort" stond een vrachtwagen langs de weg geparkeerd. Uit de richting Mijdrecht naderde een be stelwagen van een wasserij uit Am sterdam, terwijl van de andere kant een vrachtwagen en een autobus na derden. Ondanks krachtig remmen kon een frontale botsing niet meer worden voorkomen. De bestuurder van de bestelauto, de heer J. de B en zijn medepassagier, V. T., beiden uit Am- stedram. werden zo ernstig gewond, dat zij moesten worden opgenomen in een Amsterdams ziekenhuis. De bestelatuo werd bij de botsing geheel vernield. De autobus liep ook aan zienlijke schade op. Met zijn bromfiets is de 48-ja- rige bankwerker W. A. Parzinski te Amsterdam op de Papaverweg tegen een onverlichte handkar gereden. Hij moest in het Wilhelmina gasthuis worden opgenomen. Daar is hij aan zijn verwondingen overleden Mr. Kropman (KVP) verheugde zich in de blijvende steun van de Verenigde Staten en de Brazzaville- groep. Een oplossing zou volgens spr. gevonden moeten worden in een an dere vorm van gesprek met Indone sië. Hopenlijk zal het beraad thans niet weer openlijk worden doorkruist door acties van particulieren die di rect of indirect aan het huidige re sultaat hebben bijgedragen. Ook de Tweede Kamer heeft nog aandacht aan de ontwikkeling van het Nieuw-Guinea-vraagst.uk ge wijd. Men deed echter over de stem ming in de Ver. Naties geen omschre ven uitspraken. Men wachtte een verklaring af van de minister van Buitenlandse Zaken. De Bossche veemarkt zal volgend jaar worden vergroot tot het bijna drievoudige van zijn huidige opper vlakte. Inclusief de bouw van een slachthuis zullen de kosten ongeveer 12,5 miljoen gulden bedragen. Aldus hebben B. en W. van Den Bosch mee gedeeld. Er komen drie nieuwe hallen, een nieuw restaurant, een groot demon stratieterrein en uitbreiding van de parkeerterreinen met 55.000 vierkan te meter. Slechte ervaring met Delftse zandbakken Kort geleden heeft het ge meentebestuur van Delft het initiatief genomen om bij een aantal zebrapaden zandbakken te plaatsen opdat het publiek, in geval van gladheid, ter plaat se zand kan strooien. De erva ring die men hiermee tot nu toe heeft opgedaan is niet best. Want bij een controle bleek, dat uit alle bakken de schepblikjes waren verdwenen en uit één bak zelfs zand was weggehaald. Aan dit laatste zal men echter bepaald niet veel hebben gehad voor de bak van poes: het zand is met zout vermengd v.J neemt vaker (Advertentie» „Kwestie van aanpassen" Ring van Andrea Domburg gestolen uit kleedkamer Tijdens de voorstelling van „Een kwestie van aanpassen" van Ten nessee Williams in de Stadsschouw burg in Amsterdam is maandagavond uit de kleedkamer van de actrice Andrea Domburg een ring en een bedrag van f 60 gestolen, die zij op de kaptafel in de niet afgesloten kleedkamer had laten liggen. Ver moed wordt, dat een jongeman, die zich bij de portier van de artistenin- gang als zijnde van het „Rotterdams Toneel" aandiende, meer van de ver dwijning afweet. Maar wie deze jon geman is heeft de politie nog niet kunnen achterhalen. Op de Nederlandse groenteveilin gen is op het ogenblik een flink aan bod van sla. Dagaanvoeren van 100.000 tot 200.000 kroppen zijn op verschillende veilingen geen zeld zaamheid. Al naar gelang van de kwaliteit wordt thans 15 tot 25 cent per krop betaald voor de sla, wat een bevre digende prijs is. Vooral de export van dit produkt is van grote betekenis. West-Duitsland en Engeland zijn de voornaamste afnemers, maar ook gaat er o.m. regelmatig sla naar Zweden. De teelt van herfst- en wintersla is de laatste jaren in ons land van steeds grotere betekenis geworden. Het vorig seizoen werden er volgens gegevens van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in ons land in de periode 1 nov. tot eind febr. 1960-61 ongeveer ll4 miljoen stuks sla geoogst. Ten opzichte van enkele jaren geleden, betekent dit een drie keer zo grote produktie. Onder nor male omstandigheden zal de produk tie dit seizoen zeker niet achterblij ven bij die van het vorig jaar, de weersomstandigheden in de winter zijn echter van grote betekenis voor de teelt en afzet van dit Neder landse tuinbouwprodukt. MEDISCHE MISSIEACTIE De Medische Missieactie hoopt, dat de stijging in de jaarlijkse geldinza meling er voor 1962 toe mag leiden, dat het miljoen wordt overschreden. Na een snelle stijging gedurende de afgelopen jaren werd in 1961 meer dan f 900.000 bijeengebracht. Deze verwachting werd uitgespro ken aan het begin van de jaarlijkse bijeenkomst van dt afdelingen en contactpersonen, door de voorzitter, mgr. B. G. Henning. Ruim 100 afde lingen waren vertegenwoordigd in de Mauritszaal van het Rijnhotel te Rot terdam. In zijn toespraak greep de voorzit ter terug op de suggestie, om de middelen niet aan te wenden tot inci dentele hulpverleningen in missiege bieden, maar ze te bewaren tot een groot kapitaal zou zijn vergaard om één groot object te financieren. Mgr. ITenning deed uitkomen, dat dit niet de taak van de Memisa is, maar dat dit werkterrein is voorbehouden aan de gouvernementen en de daarvoor ingestelde organen van de Ver. Na ties, zoals de FAO en de Unicef, die met miljarden kunnen werken. De publicatie van Jlt Mcmisa- standpunt heeft, zoals Mgr Henning zeide, geleid tot honderden dankbare reacties uit de missiegebieden, die als een grote zucht van opluchting kunnen worden beschouwd. Hierna volgde een bespreking van tal van regionale en plaatselijke ac tiviteiten in het kader van de Medi sche Missiehulp. Zaak Socratesvoor gerechtshof Ze verscholen zich in de gordijnen Door het miezerig verregende Nederlands landschap reed dinsdag een trein met „aan boord" een groep lief tallige jongedames, die onder leiding van Karin Kraaykamp de nieuwste gordijnstoffen-dessins aan belangstel lenden toonden. De jongedames, die hier gefotografeerd zijn voor hun speciale trein op het Centraal Station te Rotterdam, droegen alle jurkjes, welke van de nieuwe gordijnstof vervaardigd zijn. Alle dessins zijn uitgevoerd met typisch Nederlandse motieven en zijn 'n creatie van Leendert de Vogel. Voor de internationale Westeuro- pese waterwegenverbindingen tussen België en Nederland, namelijk tussen Scheldemond en Limburgse Maas, via het Albertkanaal was het gisteren een belangrijke dag. Gistermorgen is namelijk met het schutten van de eerste acht eenheden kleine schepen door de nieuwe, dubbele sluizen, wel ke de Belgische waterstaat met fi nanciële bijdragen van Nederland heeft gebouwd, de stop van Ternaay- en ten zuiden van Maastricht geschie denis geworden. Officieel zal de nieuwe sluis op 11 december in gebruik worden geno men. Tot die datum zullen alleen maar kleine schepen de nieuwe sluis kunnen passeren. Verdere concentratie van bromfietsenmarkt Zoals bekend kwam in juni j.i. een fusie tot stand tussen de N.V. Phoe nix rijwielenfabriek te Leeuwar den en de N.V. Fongers rijwielen- fabriek te Groningen. Deze combina tie is thans versterkt door de toetre ding van „De Germaan" rijwiel- en bromfietsfabriek te Meppel. Het gevolg van deze combinatie is, dat ook op de bromfietsenmarkt de concentratie haar intrede d <et. en dat de drie genoemde bedrij ven samen de bromfietsenmarkt gaan bedie nen. Naar aanleiding van het bericht over de ernstige teruggang in het ledental van de erkende vervoers- bonden, deelt de voorzitter van de Rooms-Katholieke Bond van Ver voerpersoneel, de heer A. G. Jen tjes, mede, dat zijn verklaringen hierover betrekking hebben op de groep rjjdend personeel van de Ne derlandse Spoorwegen. Zoals bekend, hebben zich meer dan 2000 personen van dit rijdend personeel bi,i de nieuwe vakvereni ging aangesioten. Het is niet be kend, hoeveel van hen nog lid zijn van een der drie erkende vakbon den. Een deel van de papieren nalaten schap van de eind vorig jaar gefail leerde bouw- en handelmaatschappij N.V. Socrates, lag gisteren op de ta fel van het gerechtshof in Amster dam. Een erfenis in de vorm van balansen, winst- en verliesrekenin gen, accountantsrapporten, proces sen-verbaai en nog veel meer be scheiden, die niet alleen herinneren aan de deconfiture van het eens zo machtige Socrates-concern en de rol, die de 48-jarige ex-onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank T. H. uit Bussum daarin speelde, maar ook aan de miljoenengoochclaar Nic. den Besten, de 51-jarige president-direc teur van dit concern. De laatste be zorgde Neerlands grootste bankin stelling een strop van bijna zes mil joen gulden. In tegenstelling tot de behande ling voor de rechtbank, die Den B. wegens bedriegelijke bankbreuk en oplichting na een eis van twee jaar, veroordeelde tot een gevangenisstraf van vijftien maanden met aftrek en H. wegens verduistering in dienstbe trekking tot een jaar met aftrek (eis 2y2 jaar), zullen Den B. en H. voor het hof niet tezamen in de verdach- tebank verschijnen. „Ik meen onschuldig te zijn". Dat was het antwoord dat de ex-onder directeur van de Amsterdamsche Bank, de 48-jarige T. H. bij de aan vang van de behandeling van zijn zaak gaf op de vraag van de presi dent mr. J. Spreij waarom hij appèl had aangetekend. De morgenzitting werd bijna ge heel besteed aan het verhoren van de verdachte Alle transacties inzake Socrates passeerden weer de revue Het was een trieste rq van fantasti sche en doorzichtige sprookjes, waar in geen reële mogelijkheid zat, dat het er in gestoken geld er ooit weer uit zou komen. Steeds weer keert de vraag terug, hoe het mogelijk is ge weest, dat H., een man die op 16- jarige leeftijd bij de Amsterdamsche Bank als jongste bediende begon en door zijn intelligentie en doorzet tingsvermogen een fantastische car rière maakte, aan Den B steeds weer grotere bedragen kwijt raakte. De vraag ook, welke de achtergronden waren van zijn relatie tot Den B. Is H door de verhalen van Den B. in derdaad verblind of was hij op een gegeven moment, zonder medeweten van zijn directie, zo in de moeilijk heden geraakt, dat hij tenslotte met zijn onjuiste manipulaties, tegen be ter weten in, moest doorgaan. Op een irriterende manier weet H. ter zitting steeds weer om de vragen van de president heen te draaien. Zo zelfs, dat mr. Spreij or een gegeven moment uitroept: Meneer, hou toch op! Wat bent u toch lastig. U moet goed begrijpen, ik zit hier geen val letjes te zetten. Veel nieuwe gezichtspunten zijn er in de middagzitting, waar nog ver scheidene getuigen gehoord werden niet naar voren gekomen. Het was over het algemeen een herhaling van wat tijdens de behandeling in eerste instantie voor de rechtbank reeds duidelijk geworden was. Volgende week dinsdag zal de zitting worden voortgezet. Vrijdag a.s. is gereserveerd voor de oplichting in vereniging met Den B. van de rembours- en industriebank in Amsterdam. Radioprogramma's mogen door bladen worden gepubliceerd Het gerechtshof te Arnhem heeft de eisen, gesteli in een procedure tussen de uitgeefster van het voor malige weekblad TV en de omroep verenigingen, afgewezen. In zijn von nis bepaalde het gerechtshof, dat de omroepverenigingen geen auteurs recht zullen mogen uitoefenen op de zakelijke inhoud van hun program ma's, zodat 't niet ongeoorloofd is, dat andere organen de inhoud van deze programma's publiceren wanneer zij deze gegevens b-v. door nieuwsga ring hebben verkregen. Het hof concludeerde, dat de om roepverenigingen niet bewezen had den, dat de uitgeefster de gegevens direct uit hun programmabladen of voor-programma's had ontleend. Het hof wees anderzijds ook de eis van de uitgeefster, dat de omrc ver enigingen medewerking moesten ver lenen bij publikatie, van de hand Door het vonnis zullen in de toe komst ook andere bladen op uitvoe riger wijze dan tot nu toe het geval was, radioprogramma's kunnen pu bliceren. Zo zal het weekblad Tele- vizier op grond van het arrest voort gaan met het publiceren van radio programma's.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7