OVER VUF EN EEN HALF JAAR KAN DE NIEUWE LEIDSE SCHOUWBURG KLAAR ZUN „Leidse Lichtweek een jaarlijks terugkerende bekoring" K t Anderhalf jaar tekenen, drie jaar bouwen Goede busverbinding op verlanglijstje van Haarlemmerstraters Alle ruimten in één glazen gebouw •WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 DE LEfDSE COURANT PAGINA Als de Leidse raad er op 18 december a.s. mee akkoord gaat, dat de architecten A. E., G. en D. Postma te Gorssel-Deventer de tekeningen bestekklaar maken, kan in het uiterste geval over vijf en een half jaar op het Schuttersveld een prachtige nieuwe schouwburg staan, die, naar de ontwerpen te oordelen, aan alle eisen zal voldoen. Alleen het tekenwerk al vraagt anderhalf jaar. Het uitwerken van de ontwerp-schetsen tot bestekklare tekeningen moet 236.000 kosten. De raad zal over dit bedrag moeten beslissen. Grote moeilijkheid zal in de nabije toekomst zijn het verkrijgen van rijksgoedkeuring. Het college van Lei den is echter voornemens nu reeds in Den Haag over de bouw en over beschikbare bouwvolume te gaan pra ten, opdat zij tijdig de rijksgoedkeuring heeft verkre gen. Het schouwburgplan bevat in grote trekken: A een grote schouwburgzaal t.b.v. ruim 800 plaatsen met een volledige toneelaccommodatie en alle bij behorende annexen; een kleine zaal t.b.v. ruim 400 plaatsen, die voor diverse doeleinden bruikbaar is, zoals: amateur toneel, klein orkest, solo-voordrachten, bijeen, komsten, enz. Deze zaal is tevens voorzien van een filmcabine t.b.v. filmvoorstellingen. De op vatting, die aan deze zaalruimte ten grondslag ligt, is reeds in de kleine zaal van het theater in Mannheim en in die van het theater te Gelsen- kirchen tot stand gebracht; een foyerruimte voor beide zalen, die bij gebruik van beide zaalruimten geheel gescheiden is, doch waarbij de mogelijkheid bestaat deze voor grote congressen of festiviteiten aaneensluitend te be nutten; een toegangshal met kassa, waaraan direkt aan sluitend de garderobe-hal en verder royale wan delruimten, die in de pauze der voorstelling een ruime beweeglijkheid mogelijk maken; een café-restaurant, dat van buitenaf toeganke lijk is voor het publiek en na de voorstellingen vanuit beide zaalcomplexen binnendoor bereik baar is. Dit café-restaurant, dat ruim plaats biedt aan 350 personen, wordt bediend door één cen traal buffet, dat tevens de bediening van de foyers verzorgt. een groot binnenhof met brede toegangsweg. rijden. Rond het gebouw is eenrich tingverkeer. De gevelwand, die men op de tekening ziet is, die welke komt te liggen in de richting van de weg viaduct-Rijnsburgersingel. r. j 1.ei Ê8k De hoofdafmetingen, waarbinnen op de le verdieping (hoofdverdie ping) de opgaaf van de zalencom plexen met annexen is gecompo neerd, bedragen 87.50 x 67.50 m. Een vergelijking: de gevelwand van de beurs te Rotterdam is 120 meter. De hoogte van de overheersende bouwmassa bedraagt pl.m. 12 m., waarbovenuit de twee zalen en het toneel van de grote zaal het plan ka rakteriseren. In februari 1955 reeds heeft het ar chitectenbureau Postma de opdracht gekregen een schetsplan voor de schouwburg te maken. Dat het zó lang geduurd heeft vóór men met een voorlopig plan is gekomen, is deels te wijten aan het groeien van nieuwe inzichten ten aanzien van de uitvoering van schouwburgen en het verwerpen van reeds gemaakte plannen; dééls aan ziekte op het bureau Postma, hetgeen nog eens bijna een jaar vertraging gaf. Zowel leden van het architecten bureau als leden van het college van B. en W. te Leiden hebben veel bui tenlandse schouwburgen bezocht om voor Leiden tot de beste resultaten te komen. Vooral de schouwburg in Gelsenkirchen, waarin veel glas is verwerkt is op het ontwerp van in vloed geweest, hoewel er uiterlijk practisdh geen overeenkomst be staat. De totale stichtingskosten van de Leidse schouwburg bedragen ne gen miljoen gulden. Uitgangspunt voor de architecten was het creëren van grote eenhe den in één indrukwekkend ge bouw gevangen. Het in de schouwburg te bouwen café-restaurant zal ook overdag ge opend zijn. Bezoekers van dit etablis sement hebben uitzicht op het sta tion. Geen hinder Tekening van het interieur van de TT foyer op de eerste verdieping, 'n Gla- Het gebouw is zodanig gesitueerd, S1_. dat de hoofdingang speciaal voor het zenwan<" rond,)m uitzicht. rijdende verkeer, kan worden be- reikt langs afzonderlijke toegangswe gen, terwijl dit verkeer ook weer langs af zonderlij ,ke wegen wordt af gevoerd. De Haarlemmerstraat heeft meer mo gelijkheden gekregen door het ver- Deze wegen zijn op ruime afstand wijderen van de bovenleiding van de van de normale verkeerswegen ge- tram. De verlichting, die Haarlcm- dPooiel^lantsotSoaonk.9vïnhend„e- -ratraat m hecft aangebracht, doet menawsardige hinder voor 't overige verkeer behoeft deralve geen spra ke te zijn. Voor de bezoekers van de schouw burg is ten noord-oosten van het gebouw, derhalve aan de achterzijde, voor voldoende parkeerruimte zorg gedragen. De parkeergelegenheid voor bezoekers van het café-restau rant is gedacht tussen het schouw burggebouw en de nog aan te leggen invalsweg ten noord-westen van het gebouw. Ingang. De hoofdingang is ontworpen aan de zijde van de grote verkeersweg, welke over het Schuttersveld loopt en de Rijnsburgersingel met het Rijns- burgerviaduct verbindt. Het café-restaurant is geprojec teerd op de zuid-westelijke hoek, ter wijl de toegang tot de kleine zaal zich bevindt in de noord-westelijke gevel. Aan de noord-oost zijde bevin den zich de dienstruimten, zomede de toegang voor de aanvoer van re- quisieten. De Rijkscommissie van advies voor de bouw van schouwburgen en con- cerczalen heeft aan de minister van O., K. en W over dit plan gunstig advies uitgebracht. het bijzonder goed. (Foto's De Leidse Courant) Tegen de veelkleurig opgloeiende achtergrond van de duizenden lichtjes in de Breestraat heeft burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot gister avond in de bovenzaal van „In den Vergulde Turk" officieel de Leidse Lichtweek geopend. Het was weliswaar een opening met ver traagd effect, omdat de winkels pas vanavond tot 9 uur openblijven, maar reeds zeer velen waren gisteravond op de been in het traditionele win kelcentrum van Leiden om de jaar lijks terugkerende bekoring te be wonderen. De heer S. M. Stolp, voorzitter van het Lichtweekcomité, heette een groot aantal aanwezigen welkom op de openingsbijeenkomst: de burgemees ter van Leiden en mevrouw Van Kinschot, de wethouders S. Menken en J. van Schaik en mr. J. Bool, ge meentesecretaris. Verder waren een groot aantal raadsleden aanwezig, alsmede de heer J. C. J.Lambermont, voorzitter van de Leidse Midden standscentrale, vertegenwoordigers van het VW-Leiden, de Statencom missie en verschillende hoofden van dienst of hun plaatsvervangers. MIDDENSTAND ONMISBAAR De burgemeester stelde in zijn openingsrede, dat de middenstand sedert de industrialisatie in de 19e eeuw gegroeid is tot een sterke groe pering met eigen belangen en wen sen. De middenstand heeft zich ook onmisbaar gemaakt. De bloei van Leiden steunt mede op de midden stand. Het grootste gedeelte van de Leidse werknemers is in dienst van de middenstand. De middenstand neemt de goederen af van de indu strie en distribieert deze aan de ge hele bevolking. De burgemeester besloot met de wens, dat deze Lichtweek alleszins voordelig zou zijn voor de midden stand, dat vele kopers uit de omge ving naar Leiden zouden getrokken worden. De middenstand kan tonen, wat zij waard is. MUZIKALE SHOW De heer Stolp zeide, dat wegens personeelsgebrek geen uitbreiding gegeven kon worden aan de verlich ting van de vaste objecten, zoals die reeds op 3 oktober was. Het verdwij nen van de trams uit de Haarlemmer straat en de Breestraat en het ver wijderen van de bovenleiding heeft evenwel de winkeliersverenigingen meer speelruimte gegeven. Er is dus wel iets nieuws te zien irt Leiden. De heer Stolp deelde ook mede dat van daag en a.s. vrijdag een muzikale show gegeven zal worden door zes Leidse muziekkorpsen op het Stad huisplein, de Kaasmarkt en het 5- Meiplein. DE BLAUWE De heer Stolp, in andere kwaliteit wethouder van financiën, dankte op de eerste plaats de burgemeester voor zijn vriendelijke woorden. Ver volgens dankte hij het gemeentebe stuur in het bijzonder voor de finan ciële steun, (gelach en applaus). Het traditionele geschenk aan mevrouw Van Kinschot was dit keer een taart met marsepeinen blauwe tram. BEKORING De Leidse Lichtweek is ieder jaar weer een bekoring, aldus de heer Lambermont, voorzitter van de Leid se Middenstandscentrale. Het is ech ter een van de weinige bekoringen waaraan men mag toegeven. De heer Lambermont noemde ook de reden, waarom niet gisteravond de winkels opengesteld waren: men heeft ook het personeel gelegenheid willen geven te zien, wat Leiden en Licht week dit jaar bieden. Spr. onthulde eveneens de run, di« in alle vroegte door de winkeliers van de Haarlemerstraat ondernomen wordt op de schoen bij de kachel. Men hoopt toch op een goede morgen een busverbinding te vinden, die de Haarlemmerstraat behoorlijk bereik baar maakt voor het kopend publiek. Nadat de heer Stolp de vertegen woordigers van de middenstand goe de zaken had gewenst, was de ope ningsbijeenkomst, die ongeveer een half uur duurde, ten einde. De Lichtweek duurt precies tot 4 december. De winkels zijn geopend tot 9 uur. De winkeliers mogen hier na hun cliëntele afhelpen tot 9.30 uur. De verlichting in de straten en van de vaste punten te weten: Lodewijkskerk en toren; Stadhuis toren; molen „De Valk"; gevel Stads- timmerwerf; gevel en toren Universi teit; verlichting in het Van der Werf- park; Doelenbrug; Nonnenbrug; Kip- penbrug; Visbrug; onderbouw Koorn- beursbrug; Karnemelksbrug zal ook in de week voor Kerstmis blijven branden n.l. van 21 tot 24 december. DE LODEWIJKSTOREN De voorzijde van de schouwburg. De ingang is geheel links onder de luifeL Auto's kunnen tot onder dit afdak

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4