HU1BERS Gouden bruidspaar Franken-Overdijk Weerbericht Het weer in Europa Dodelijke aanrijding in Katwijk \<A Frankrijk staakt weer ■l3 UIT DEKONGO DINSDAG 28 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 KVP-PROGRAMS I">e Partijraad van de Katholieke Volkspartij heeft zaterdag jl. goed werk gedaan door op vlotte wijze een provincie- en een gemeen teprogram vast te stellen, die bij de respectieve verkiezingen van 't vol gend jaar zullen gelden en als richt lijnen dienen voor de KVP-fracties in de onderscheidene vertegenwoor digende colleges. De teksten - waar aan nog slechts op met verheugende eenstemmigheid genomen beslissin gen de laatste redactionele hand be hoeft te worden gelegd - kenmerken zich zonder twijfel door fricheid en directheid, waarbij succesvol naar concrete en aan de moderne ontwik keling op uiteenlopend gebied aan gepaste formuleringen is gestreefd. Hoewel sommigen daarin wellicht een verlies zullen zien, moet men - dunks ons - toch wel accoord gaan met het voorstel van het partijbe stuur om in de inleidingen van de beide programs (de term „pream bule is terecht vervangen) de uit spraak van de „Godserkennning" zo danig aan de concrete omstandighe den aan te passen, dat daarmee de werkelijkheid beter wordt benaderd en stuitende elementen zijn wegge nomen, die hier of daar op begrij pelijk verzet van niet-katholieke of niet-christelijke landgenoten zouden kunnen stuiten en onnodig onaange naam zouden kurnen zijn. Dat geldt temeer, daar de programs in uiteen lopende omstandigheden naai de sa menstelling van de onderscheidene colleges bruikbaar dienen te zijn. In dat verband klemt ook, de kantteke ning van de partijvoorzitter, dat men de bepalingen toch nog aan de „prac- tijk-van-alle-dag" moet aanpassen. De principiële instelling van de ka tholieke volksvertegenwoordigers be hoeft onder die wijziging geenszins te lijden; integendeel: zij kan zich boven de formulering verheffen, Haarlemmerstraat 123 Leiden - Tel. 22889 waarmee positiever waarden kunnen worden bereikt dan langs de andere weg. Moderne inzichten zijn ook ver werkt in de beleidsparagrafen, die op taken slaan, welke in de laat- ste tijd meer „in beweging" zijn ge komen en ten aanzien waarvan een eigentijdse politieke en bestuurlijke begeleiding uitermate gewenst is. Zo b.v. met betrekking tot het maat schappelijk werk, de culturele be- langstelling en bemoeiing van ge meentelijk en provinciaal bestuur, de recreatie en het toerisme. De katholieke of chritselijk-zede- lijke waarden zijn in de beide pro grams goed tot uiting gekomen. Om voor de hand liggende redenen zal het gemeenteprogram de individuele kiezer méér aanspreken dan dat voor het provinciaal bestuur. Van belang zijn in dit opzicht vooral de bepa lingen inzake de openbare orde en zedelijkheid (filmvertoningen), het onderwijs, jeugdwerk, cultuur en volksgezondheid. rve uit het gemeenteprogram spre- kende strijdbaarheid voor de ge meentelijke autonomie verheugt ons ook. Men kan het immers volkomen eens zijn met de inleiding van de discussies van burgemeester Funk van Oudenbosch, dat deze autono mie in de na-oorlogse jaren nogal 'n deuk heeft gekregen door ingrepen van de centrale overheid. Enige eigen bestuurlijke bevoegdheid zou onder meer uitstekend tot uiting kunnen komen in het (her)scheppen van een eigen plaatselijk belastinggebied voor de gemeenten, zeker wanneer men bedenkt, dat anders tóch een dwang van bovenaf tot het scheppen van b-.v. een woonplaatsbelasting in de lucht zou kunnen hangen. Tenslotte moet men het met partij voorzitter mr. v. Doorn van harte eens zijn, die op de wijderstrekken- de betekenis van de komende verkie zingen wees tegen de achtergrond van de Tweede-Kamerverkiezingen van 1963. In dat opzicht zal „1962" zeker tweemaal een krachtmeting te zien geven, met het oog waarop de best mogelijke voorbereidingen die nen te worden getroffen en men risi co's moet durven nemen door hier en daar vastgeroeste opvattingen te doorkruisen. LEIDEN (Medegedeeld dooi het K.N.M.I. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LATER MEER WIND. Aanvankelijk op vele plaatsen mist en temperatuur om het vriespunt. Later plaatselijk enige regen en tot matig of krachtig toenemende zuidwestelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Het opgewekte echtpaar op bijgaande foto, is het echtpaar Franken-Over dijk, dat momenteel in de bruidsda gen is voor het gouden huwelijks feest, dat op 29 november officieel gevierd zou moeten worden. Het grote feest is evenwel enkele dagen later, omdat het geen feest zou zijn, als het gezin niet compleet is. De jongste zoon van het gouden paar loopt namelijk omstreeks Sinterklaas met zijn schip binnen, waarop hij als eerste machinist dienst doet. VOORHOUT VIOS-Foreholte 20. Een tech nisch VIOS behaalde een normale zege op een enthousiast werkende Foreholte-ploeg, want af en toe wa ren de Voorhouters actief, tnaar juist vóór het doel ontbrak de treffer. Daarentegen plaatsten de Hagenaars wel beter, doch ook hun benutten van kansen viel vaak tegen. De eer ste aanvallen waren voor de bezoe kers, de Foreholte midvoor kon ech ter de bal niet voldoende onder con- Tour de France voor het Alb. Schweitzerdorp Afgedrukte prentbrief- KAART „Vlucht naar Egypte" van Sjaak de Bruyckere, is een van de vier kerstkaarten, die de Gemeen telijke Bedrijfstechnische School van af morgen tot 21 december aan de man gaat brengen. Leiden en de naaste omgeving zijn al enkele jaren niet onbekend meer met de grote acties, die omstreeks Kerstmis ge voerd worden door deze Leidse school. Twee jaar geleden leverde een stormloop van de leerlingen op de huisdeuren ruim 5000.op. Vo rig jaar kon ƒ5800. worden overge maakt aan de Anti-Honger-Actie. Dit jaar denken de jongens de ƒ6000. ruim te passeren. Het doel van de ac tie, die de leerlingen dit jaar voeren of al gevoerd hebben de vier prentbrief kaarten zijn uitgeko zen na een teken wedstrijd - is 't Al- bert Schweitzerdorp in Paunat in Frank rijk. Op initiate van mevrouw M. D. Barthélemy-van der Kreek, die ruim vier jaar als chirurge in de kliniek van dr. Albert Schweitzer werkte, zijn enige tijd geleden verval len boerderijen aan gekocht en proviso risch bewoonbaar gemaakt voor vluch telingen en ontheem den vanachter het ijzeren gordijn en voormalige nazi- I slachtoffers. Doel van dit alles is, dat deze mensen en hun gezinnen een nieu we toekomst kunnen gaan opbouwen. Het werk van me vrouw Barthélemy ondervindt aller- wege grote sympathie. Ook abbe Pierre toont zich een vurig voorstan der van dit werk en beveelt het van harte aan. Begrijpelijk is er veel geld no dig. Het Albert Schwei' rc'jrp is gesticht, maar het grote werk moet eigenlijk nog beginnen. De Bedrijfs technische School gaat daarom haar steentje bijdragen en zij doet dit op haar eigen, grootscheepse wijze. 4000 Kaarten zijn door de jongelui zelf gedrukt. De traditionele prijs f 0.20 is gehandhaafd. Behalve het mooie doel van de actie wordt van de zijde van de school nog een ander motief aange voerd. „We moeten de leerlingen ook leren en voorhouden, dat ze in een grote wereld met grote noden le ven. Ze moeten de dingen buiten DE SPECIAALZAAK voor het Katholieke interieur en voor al uw Het echtpaar Johannes Franken (75) en Maria Overdijk (72) heeft alle reden om een verheugd gezicht te laten zien. Alle kinderen, 3 jon gens en 3 meisjes - allen inmiddels gelukkig getrouwd -' zijn prachtig op hun bestemming gekomen De kern gezonde top van het geslacht Fran- Advertentie) ken steunt op 17 levenslustige klein kinderen, die het allemaal best met hun grootouders kunnen vinden. De heer en mevrouw Franken zijn niet alleen verwoede lezers van de Leidse Courant; in de moeilijke ja ren, toen ieder cent welkom was in het gezin, was de heer Franken be zorger van de Leidse Courant. Niet alleen de heer Franken, want 't hele gezin liep de wijk als vader nacht dienst had bij Meelfabriek De Sleu tels. De bruidegom werkte, op 3 maanden na, 40 jaar bij „De Sleutels" in de tarwereiniging. Zijn jubileum kon hij dus net niet vieren. Een an der indrukwekkend aantal jaren maakte de heer Franken bij onze krant: 22 jaar. Vorige week zondag is het feest kerkelijk gevierd in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef met een Hoogmis. Voor de grote vie ring op 9 december verhuist de fa milie van Borneostraat 48 voor en kele uren naar de cantine van de Meelfabriek: „We hebben daar een beetje meer ruimte, want het zal een geweldig feest worden". (Foto: „De Leidse Courant") trole krijgen. Na 10 min. spelen, toen de thuisclub bij een scrimmage voor de Foreholtekeeper kwam, is de bal met de hand waarschijnlijk bewerkt, maar ondanks Foreholtes protesten, was het de scheidsrechter, die naar het midden wees, 10 dus voor Vios. Toen beide partijen enige hoekschop pen te nemen kregen, oefende Fore holte daarna druk uit, zodat de Vios- achterhoede alle zeilen moest bijzet ten om onheil te voorkomen. Tot aan de rust wogen beide ploegen wel te gen elkaar op, zonder dat er gescoord werd. Direct na de hervatting lanceerde eerst Foreholte een serie aanvallen en daarna Vios, waarbij de thuisclub tijdens een hoekschop de Foreholte keeper te zwaar hinderde. Later kwam Vios echter goed in het offensief en na ongeveer 'n half uur kwam de tweede treffer van de voet van de rechtsbinnen. Bij nog zeven minuten spelen kreeg de Fore holte- linkshalf een kans, maar hij zag z'n schot via de paal achtergaan. De resterende tijd moest de Foreholte achterhoede handelend optreden om verdere Vios-doelpunten te voorko men, waarin ze wonderwel slaagde. Religieuze Geschenken (Advertentie) Gisteravond omstreeks half zeven, werd de 86-jarige A. de J. bij het oversteken van de rijbaan van de Secretaris V arkèvisserstraat, ter hoogte van de Annastraat, door een personenauto gegrepen. De oude man moest met een ver brijzeld been en ernstige inwendige verwondingen worden overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Leiden, waar hij een uur later aan zijn kwetsuren is bezweken. /V//A\\v A >N hun kringetje leren zien". Van de jongelui kan men moeilijk verwach ten, dat ze tot tranens toe bewo gen hun verkooppraatje houden. Ze hebben Paunat in hun achterhoofd, maar voorop staat de Tour de Fran ce met aan het eind de gele trui, die op een feestelijke slotmiddag bij de record-verkoper over de schouders gewerkt wordt. Om te kunner star ten op het bord in de school, dat iedere dag bijgewerkt wordt, beta len de „coureurs" de eerste f 0.40, die ze met hun kaarten verdiend hebben. In het verleden zijn er len de „coure urs" de eerste f 40. kwamen. Een geweldige prestatie, als men weet, dat het met telkens twee dubbeltjes binnen moet komen. DE KAARTEN, die de jongens aanbieden, zijn ook dit keer het ko pen dubbel en dwars waard. Na een selectie, die de jury van leraren heel wat hoofdbrekens gekost heeft zijn de vier beste ontwerpen uitgekozen. De kaarten zijn allen heel eenvoudig, maar door de eerlijke visie van de jongens op het Kerstgebeuren en de jeugdige, ongekunstelheid juist zeer uitdrukkingsvol. De bekroonde teke naars zijn Joop Sloos, Ton Feiten, Koos Neuteboom en Sjaak de Bruyc kere allen 14 of 15 jaar. De loco-burgemeester van Leiden, de heer J. van Schaik zal morgen ochtend in het Stadhuis het start schot geven door de eerste map te kopen. De jongelui hopen, dat het hun tijdens de Tour door Leiden en de omgeving niet aan supporters zal ontbreken Na een botsing met een fietser is de 36-jarige W. L. Verhaar uit Den Haag, die gisterochtend in Den Haag op de hoek van de Javastraat en het Nassauplein met zijn brom fiets ten val kwam, in het zieken huis overleden. Overleg over ambtenarensalarissen voortgezet Maandag is in Den Haag het over leg inzake salarisverhoging van het rijkspersoneel per 1 januari 1962 in de centrale commissie voor georga niseerd overleg in het bijzijn van de minister van binnenlandse zaken voortgezet. Uit kringen /an de amb- tenarenorganisaties vernemen we, dat de minister in deze vergadering concrete voorstellen deed inzake: een algemene loonsverhoging per 1 januari 1962; de positie van de ambtenaren, die bezoldigd worden krachtens de scha len van het bezoldigingsbesluit; en de positie van de gepensioneerden. De minister gaf daarenboven zijn mening inzake de invoering van een prestatiebeloning, dervingstoeslag en een uitkering ineens over 1961. De besprekingen in de centrale commissie zullen op 18 december worden voortgezet. Ten aanzien van de belastingdienst ging de minister er mee akkoord, dat de besprekingen inzake de positie van het personeel van deze dienst in de bijzondere commissie voor de be lastingdienst ten spoedigste zullen worden hervat, hetgeen aan de minis ter van financiën zal worden medege deeld. In Frankrijk is vanochtend om zes uur precies een staking van arbei ders in de genationaliseerde gas- en elektriciteitsbedrijven begonnen, die elf uur zal duren en bedoeld is om kracht bij te zetten aan hun aan de regering gestelde looneisen. Parijs bood een ongewone aanblik. De straten waren gehuld in een duis ternis, die alleen door het licht van autokoplampen werd doorboord. Doordat de verkeerslichten niet werkten ontstonden op enkele kruis punten opstoppingen. In de café's en huizen waren kaarsen aangestoken. De elektriciteitsvoorziening van de ziekenhuizen is gehandhaafd. De gas druk is zeer laag. Vele Parij zenaars moesten te voet naar hun werk gaan, omdat ook het metro- en buspersoneel staakt. Vele winkels en kantoren met employé's, die in de voorsteden waren gestrand, bleven gesloten. Voorts zijn een half miljoen spoor wegarbeiders om 04.00 uur voor 24 uur in staking gegaan voor hogere lonen en om 06.30 uur legde het grondpersoneel van Air France op 't vliegveld van Orly het werk neer, waardoor het uitgaande verkeer op enkele uitzonderingen na werd stil gelegd. De voornaamste spoorlijnen zullen geen hinder ondervinden daar de machinisten hierop niet aan de staking deelnemen. In Parijs werden de asbakken niet geleegd door een staking van de vuil- ophalers. Er reden maar een paar bussen op VOORSCHOTEN TONEELUITVOERING „ST. GENESIUS". Zondagavond gaf de r.k. toneelver eniging „St. Genesius" in het Bonds- gebouw haar eerste uitvoering. De voorzitter, de heer Lindeman, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Op gevoerd werd het toneelspel „Moeke Francina", een spel in vier bedrij ven, dat zich afspeelt in de eenvou dige woning van Moeke Francina, goed vertolkt door mevrouw Linde man. Haar zoon, die nog 8 maanden in de gevangenis moet doorbrengen, is ontvlucht en brengt zijn moeder bij- verwikkelingen kwamen hieruit voort, maar het spel eindigde toch in een „eind goed al goed". De regie van dit spel was in handen van de heer C. Vogelaar, die een zeer aan vaardbare vertolking bracht. De spe lers en speelsters gaven zich ten volle en deden het spel goed tot zijn recht komen. Na afloop volgde de traditionele verloting en met muziek van de band „Te Johny Wimtils" was er gedurende enkele uurtjes nog een gezellig samenzijn. ZOETERWOUDE TWEE AANRIJDINGEN OP BERUCHT KRUISPUNT Gisteren zijn twee verkeersgebrui- kers licht gewond geraakt bij aanrij dingen op de Hoge Rijndijk ter hoogte van het viaduct van Rijksweg 4a. Om kwart voor twaalf 's morgens kwam een vrachtauto het viaduct af rijden. De chauffeur gaf geen voor rang aan een over de Rijndijk rijden de automobilist, die richting Alphen a. d. Rijn ging. Een aanrijding volg de, waarbij beide wagens schade op liepen. De chauffeur van de perso nenauto werd licht gewond. Na be handeling in een der Leidse zieken huizen kon hij naar huis worden ver voerd. Mej. Den Hollander, een sociaal werkster uit Hazerswoude, reed gis termiddag op haar bromfiets over de Rijndijk in de richting Hazerswoude. Ter hoogte van het genoemde kruis punt reed een automoblist haar ach terop. De laatste wilde rechtsaf slaan, doch gaf daarbij geen voorrang aan de bromfietster. Bij de hierdoor ont stane aanrijding werd mej. Den Hol lander licht gewond. Zij werd door de EHD naar een der Leidse zieken huizen gebracht, waaruit zij na be handeling naar huis werd vervoerd. HELSINKI geh. bew. —4 STOCKHOLM geh. bew. 3 —4 OSLO 1. bew. 0 —8 KOPENHAGEN mist 4 —1 ABERDEEN onbew. 4 —4 LONDEN onbew. 8 0 AMSTERDAM motregen 5 3 BRUSSEL motregen 6 6 LUXEMBURG regen 9 2 PARUS geh. bew. 8 6 BORDEAUX h. bew. 13 0 GRENOBLE mist 13 1 NICE 1. bew- 17 10 BERLIJN motregen 4 3 FRANKFORT zw. bew. 9 1 MüNCHEN geh. bew. 13 6 ZURICH mist 12 3 GENèVE 1. bew. 13 3 LOCARNO zw. bew. 7 5 ATHENE 1. bew. 20 13 ROME h. bew. 18 14 AJACCIO 1. bew. 19 11 MADRID regen 10 WENEN geh. bew. 7 4 INNSBRUCK geh. bew. 16 3 LISSABON zw. bew. 12 7 PAUZE Morgen: Radboud, bisschop van Utrecht, t 917; vigilie van de apos tel Andreas. NOGMAALS DE „WONDERBARE MEDAILLE". Een van de meest merkwaardige verhalen die betrekking hebben op de Wonderbare Medaille is, wat een zeer rijke, zeer deftige en zeer on gelovige jonge Jood overkwam, Al- fons de Ratisbonne, 27 jaar, zoon van een bankier uit Straatsburg. Op een plezierreisje in 1841 toevallig in Rome, ging hij een vreemde wed denschap aan met een Franse baron. Toen deze Alfons zo hoorde smalen op alles wat katholiek was, wist hij hem ertoe te brengen de „Wonder bare Medaille" bij zich te dragen en iedere dag het gebed op te zeggen: „Weet dat het nooit gehoord is Alfons beschouwde het als een gril lig grapje. Enige dagen later ging hij, aan God noch gebod gelovend, de Andreaskerk in en werd er na een uur geheel overstuur aangetroffen. In een zij-kapel was plotseling in he mels licht de Moeder Gods versche nen. Alfons liet zich dopen en werd enige jaren later priester. PUZZEL 1 I 2 3 4 5 6 7 [s 9 10 nl 12 14 15 16| 17 18 19 20 21 22 lijnen in de voorsteden en slechts onafhankelijke taxichauffeurs ver voerden passagiers. De chauffeurs die voor ondernemingen werken sta ken evenzeer voor hogere lonen. Een autobus is door stakers met stenen bekogeld. In het gehele land werden fabrie ken gesloten met uitzondering van bedrijven, die hun eigen elektriciteits voorziening hebben. De Katangaanse radio heeft mee gedeeld, dat Katangaanse gendarmj- rie zondag aan de grens met Zuid- Kasai een aanval van troepen van de centrale regering heeft afgesla gen. Men neemt aan, dat het aan bei de zijden om slechts kleine eenheden ging. In Elisabethstad zijn maandag vlugschriften verspreid, waarin de 10.000 Europese mannen in de stad wordt verzocht zo nodig voor Katan. ga te strijden. Minister Heath heeft maandag in het Britse Lagerhuis meegedeeld, dal er volgens de Britse consul in Elisa bethstad nog maar 70 „huurlingen" in Katanga zijn. No 536. Horizontaal: 1. gem. in N. Brab., 5. rivier in Italië, 6. voor zetsel, 7. bergweide, 9. gebod, 10. bastaarduigang, 11. gelijk, 13. meis jesnaam, 15. buitenhaven, 17. jon gensnaam, 19. slede, 21. boom, 22. dorp in Gelderl. Vertikaal: 1. woedend, 2. muziek noot, 3. boomloot, 4. akelig, 5. staaf je om een rad vast te zetten, 8. to verkunst, 9. monster, 12. metalen haak, 14. visje, 16. tijdrekening, 18. telwoord, 20. bekende afkorting. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 535. Horizontaal: 1. rob, 4. spa, 7. Edam, 8. ar, 9. lev, 10. gul, 11. rite, 14. aal, 15. Asen, 17. kan, 19. gom, 21. er, 22. mede, 23. les, 24. net. Vertikaal: 1. rel, 2. Oder, 3. ba viaan, 5. Pau, 6. Arles, 10. gelegen, 12. tas, 13. hekel, 16. node, 18. are, 20 met. Spreekuur bij de dierenarts.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3