De resolutie der ..Brazzavillers" 69S° II Maakt een goede kans in de UNO ZELFBESCHIKKINGSRECHT ERKEND Duitsers krijgen 12 jaar in Moskou Er zat een verstekeling in de trein De moord op de Italianen Ambtstermijn van Kekkonen verlengd Toestand te ernstig De vermiste Rockefeller Weg met de familie Trujillo Verjaardag van de Paus 't Was gelukkig een vergissing VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 52ste JAARGANG No. 15484 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zullen de Brazzavillers Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 935 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2082 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Naar het ANP verneemt, circuleert thans onder de leden van de „Brazza- ville-groep" een ontwerp-resolutie, waarvoor men de grootst mogelijke steun tracht te krijgen ter oplossing van het vraagstuk Nieuw-Guinea. In deze resolutie zal, evenals de eerder door India ingediende resolutie, worden voorgesteld, dat de Nederlanders en de Indonesiërs onderhande lingen beginnen. Een belangrijk verschil met de resolutie van India is echter: 1. dat in de Brazzaville-resolutie zeer duidelijk het beginsel wordt gesteld van het recht op zelfbeschikking; 2. dat in deze resolutie wordt verzocht om „goede diensten" van de sekretaris-generaal der V.N.; en 3. dat de, preambule stelt, dat een oplossing van het geschil tussen Nederland en Indonesië door middel van onderhandelingen tussen beide partijen „wenselijk is". tie van India, aldus legde een Wes telijke, niet-Nederlandse bron, giste ren in de wandelgangen van de V.N. aan het ANP uit. SAMEN AAN DINER Zowel minister Luns als minister Soebandrio zaten donderdagavond aan een diner. De voorzitter van de Algemene Vergadering, Mongi Slim, geeft qualitate qua een serie diners voor de voorzitters der delegatie in de Algemene Vergadering, ter be vordering van het informele contact. Er waren aanwezig zeven minis ters van buitenlandse zaken en vijf ambassadeurs. Een dronk op de gas ten uitbrengend, hief Mongi Slim 'n glas op om te drinken op „vriend schapsbanden tussen Nederland en Indonesië". De heren Luns en Soeban drio sloten zich hierbij glimlachend aan. EEN TIJDSLIMIET Tot zover heeft deze resolutie dus bepaalde punten gemeen met de re solutie van India. Maar daarnaast stellen de „Brazzavillers" voor, de periode voor Nederlands-Indonesi sche onderhandelingen te binden aan een tijdslimiet. Als zeggen zij vóór 1 maart 1962 zulke onder handelingen geen resultaat hebben opgeleverd, moet er een commissie van vijf door de Algemene Vergade ring aan te wijzen landen worden ingesteld om ter plaatse een onder zoek in te stellen en maatregelen te bestuderen voor het overnemen van het administratieve beheer door de V.N., tot de Papoea's in staat zullen zijn, dat beheer zelf op zich te r.e- men. Deze commissie moet dan rap port uitbrengen aan de volgende Al gemene Vergadering. In de resolutie wordt voorts dui delijk gesteld, dat op generlei wijze mag worden geprejudiceerd op het recht der Papoea-bevolking, haar eigen statuut te bepalen. Het is te verwachten, dat deze „Brazzaville"-resolutie zeer binnen kort zal worden ingediend. Uiter aard streeft de Nederlandse delega tie naar aanvaarding van de door minister Luns ingediende resolutie. Het ontwerp-Brazzaville komt ech ter aanmerkelijk dichter bij het Ne derlandse standpunt dan de resolu- Het militaire tribunaal in Moskou heeft de twee Duitse studenten, die van spionage zijn beschuldigd, ver oordeeld tot ieder 12 jaar gevange nisstraf. De twee beklaagden, Peter Sonntag (22) en Walter Naumann (27), hadden woensdag reeds gehuld bekend" en gezegd, dat zij door Ame rikaanse agenten in Heidelberg waar zij studeerden waren aange zocht om in de Sowjet-Unie te spio neren. De eertse drie jaar zullen in de PILOOT REDDE ZICH MET SCHIETSTOEL gevangenis worden doorgebracht, de overige negen in een kamp voor dwangarbeiders. De rechtbank was twee uur en 25 minuten in beraad over het vonnis. De rechter had een kwartier nodig om het vonnis voor te lezen. De be trokken stukken waren met de hand geschreven. Aan de veroordeelden werd mee gedeeld, dat zij niet in beroep kun nen gaan; zij kunnen echter een ver zoek om clementie indienen bij het presidium van de Opperste Sowjet. Een Amerikaanse militaire woord voerder in Berlijn heeft verklaard, dat in de Amerikaanse militaire trein die de hele nacht aan de grenspost Marienborn is tegengehouden, een Oostduitser is gevonden, die aan de Sowjetrussische autoriteiten is uit geleverd. De man werd gevonden door het hoofd van de Amerikaanse militaire missie in Oost-Duitsland, kolonel Ernst von Pawel, nadat deze van het Amerikaanse hoofdkwartier in Hei delberg bevel had gekregen de trein te doorzoeken. De 20-jarge Oostduit- ser heeft zich woensdagavond om streeks negen uur plaatselijke tijd in Gerwisch toegang verschaft tot de trein. De Russen wisten, dat hij in de trein zat, nadat zij de Oost- duitse dienstdoende conducteur lang durig hadden ondervraagd. „Nadat kolonel Von Pawel de blinde passa gier donderdag om 13.10 uur plaat selijke tijd aan de Russen had uitge leverd, werd de trein vrijgegeven, waarna deze de reis naar Frankfort voortzette". Premier Adoela van de* centrale Kongolese regering heeft verklaard niet voornemens te zijn vier leden aan te wijzen voor de gem-ngde Kon. golese VN-commissie, die een onder zoek zou moeten instellen naar de moord op dertien Italiaanse vliegers in Kindoe door Kongolese soldaten. Adoela verklaarde, dat de elemen ten, die voor deze slachting verant woordelijk zijn, reeds bekend zijn, doch dat de V.N. een Kongolees vliegtuig hadden belet in Kindoe te landen, om deze „elementen" voor bestraffing naar Leopoldstad en Stanleystad over te brengen. Hij zei. dat de verantwoordelijke elementen deel uitmaakten van een bataljon, dat de centrale regering uit Kindoe had willen terugtrekken. OP WEG NAAR SIBERIë De voorzitter van het Finse parle ment, Fagerholm (Soc.-Dem.), heeft gisteren een open brief geschreven aan alle Finse politieke partijen in het parlement, waarin hij voorstelt de ambtstermijn van president Kek konen bij mandaat te verlengen en daarmee de presidentsverkiezingen in januari en februari te vermijden. Fagerholm stelde voor de verlenging van de ambtstermijn bij speciale wet vast te stellen. Fagerholm schrijft in zijn brief dat het met het oog op het feit dat onze president verantwoordelijk is voor onze buitenlandse politiek, het redelijk zou zijn hem in deze deli cate situatie toe te staan al zijn energie aan deze problemen te wij denen niet gedwongen te wor den tijd en werk te wijden aan een verkiezingscampagne. Volgens Fa gerholm is er thans sprake van bui tengewone omstandigheden die een wet als door hem voorgesteld recht vaardigen. Kekkonen is gisteren in Nowosi- birsk aangekomen voor zijn gesprek met premier Chroesjtsjov, zo meldt Tass. Finse en Russische vlaggen wapperden op het vliegveld toen 't vliegtuig waarmee het Finse staats hoofd van Moskou vloog, arriveerde. Er waren kinderen die Kekkonen bloemen aanboden, maar premier Chroesjtsjov zelf was no-g niet aan wezig. Het buitenlandse staatshoofd werd door plaatselijke functionaris sen begroet. Chroesjtsjov had er de voorkeur aan gegeven eerst een bezoek te brengen aan een landbouwkundig proefstation. Vandaag zullen de bei de staaslieden elkaar ontmoeten. Het opsporingswerk naar de ver miste Amerikaan Michael Rockefel ler wordt nog steeds voortgezet. De geredde ambtenaar van bevolkings zaken, de heer Wassing, deelde in Merauke aan journalisten mede, dat hij Michael ongeveer een half uur had gevolgd nadat deze de boot ver- Prachtige velours winterjassen. Inde nieuwe kleuren grijs en blauw. Gekleed model met de moderne schouderlijn Zowel de fotograaf, aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Franklin D. Roosevelt", als de piloot van een landende ,;Crusader"-straaljager, die bemerkte dat zijn machine in brand stond, toonde grote tegenwoor digheid van geest; de piloot, omdat hij zonder aarzelen gebruik maakte van zijn schietstoel en de fotograaf, omdat hij ogenblikkelijk zijn camera afknipte. Het resul taat ziet u hierbij. De piloot werd slechts licht gewond bij zijn „noodlanding" - het vliegtuig verdween in de golven van de Atlantische Oceaan laten had. Het laatste wat hij zag waren drie stippen in de verte het hoofd van Michael en de twee benzineblikken die hij gebruikte om drijvende te blijven. „Ik dacht dat hij het mogelijk zou halen". De heer Wassing zei, dat hij van mening was, dat hij een betere kans op redding had door op de boot te blijven. Spoedig nadat de boot ge kapseisd was, hadden de twee Pa poea's die hem vergezelden, toestem ming gekregen te pogen naar de kust te zwemmen om het dorpje aan de Flamingobaai te bereiken van waar men de tocht ondernomen had. Hij zei, dat hij de Papoea's niet 't land had zien bereiken. Hij geloofde, dat de boot 3 y2 mijl uit de kust was toen Michael begon te zwemmen. De Papoea's, die eerder de boot verlie ten, waren dichter bij de kust. De heer Wassing antwoordde niet rechtstreeks op een vraag of Michael overvallen kon zijn door een sterke stroming en naar zee was afgedre ven. Enkele Nederlandse functiona rissen zijn ervan overtuigd, dat dit gebeurd is. Een Australische „Cata- lina" heeft zes uur lang een onder zoek hiernaar ingesteld. Volgens Wassing zijn de Papoea'? in het gebied, waar Michael moge lijk aan land is gegaan, vriendschap pelijk gezind. Michael en Wassing waren niet bang voor haaien toen de boot gekapseisd was. Zij waren op weg naar een inheems feest aan de Eilandenrivier, waar zij bijlen en ta bak wilden ruilen* voor schedels, zei hfj. De normale prijs is 109.-, maar één dag betaalt U voor deze schitterends WINTERJAS de verrassend lage prijs van Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schrift, orders. LEIDEN: Haarlemmers aait 25 ROTTERDAM: Wett-Krulikade 35 Korte Hoogstraat 11 Meeat hk. Goudse* singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg ZEIST: Slotlaan 158-160 Op weg naar Siberië voor een onderhoud met de Russische premier Nikita Chroesjtsjov, is de president van Finland, Uhro Kekkonen, in Moskou aangekomen. Hfj werd er op het station begroet door o.a. Vice-premier Anastas Mikojan (links). .(Advertentie) De regering van de Dominicaanse republiek heeft donderdag in de hoofdstad een uitgaansverbod van 's avonds 6 uur tot 's morgens 5 uur afgekondigd. De maatregel staat in verband met ongeregeldheden, waar bij de huizen van leden van de fami lie Trujillo en hun aanhangers zijn geplunderd. In de stad zijn tanks en pantserwagens gestationeerd. Op bepaalde ogenblikken kon wor den waargenomen hoe zelfs militai ren aan de plunderingen deelnamen oi niets deden om deze te verhinde ren. Andere militairen schoten in de lucht of wierpen traangasgranaten om de plunderende beto ,ers te ver spreiden. Leger vliegtuigen vlogen laag over de menigte heen, in een poging om de plunderaars schrik aan te jagen. Deze lieten zich hierdoor echter weinig verschrikken. Tegen het vallen van de avond trokken de plunderaars weg. Slechts militairen en politie bleven in de verlaten straten achter. President Ba- languer waarschuwde de inwoners van Santo Domingo in een radiotoe spraak dat de strijdkrachten strikte orders hadden gekregen om het op nieuw uitbreken van deze „vandalis tische, door de communisten geïn spireerde gewelddaden" te voorko men. Zuid-Korea heeft, aldus heeft het ministerie van buitenlandse za- ker, van Zuid-Korea verklaard, over eenstemming bereikt met Nederland, Portugal en België over de uitwis seling van ambassadeurs. Generaal (b.d.) Sun Yup Paik zal, aldus het ministerie, de post van ambassadeur van Zuid-Korea voor deze drie lan den gezanenlijk gaan bekleden. Zaterdag 25 november, de dag waarop Paus Johannes 80 jaar wordt, gaat hij vroeg in de ochtend naar het College van de H. Congregatie tot Voortplanting van het Geloof om daar om 7 uur de H. Mis te vieren te zamen met de studenten van dit college. De Paus gaat graag naar dit college toe, omdat hij daar „de we reld der missie" ontmoet. Ter afsluiting van zijn bezoek ze gent de Paus de nieuwe 'uitbreiding van het college in. Het gebouw was te klein geworden voor het groeien de aantal studenten, zodat er 'n ver dieping op is gezet. Op deze vierde verdieping zijn 80 slaapkamers ge bouwd. Kerstboodschap Paus Johannes XXIII zal zijn tra ditionele Kerstboodschap uitspreken op donderdag 21 december, 's avonds te 8 uur. De Vatikaanse Radio zal deze toespraak op de gebruikelijke golflengten uitzenden. Pauselijke nachtmis De Vatikaanse Radio zal de nacht mis uitzenden, welke de Paus in de zaal van het Consistorie opdraagt op zondag 24 december. ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft net Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. Gisteren werd een bericht rond- geseind, dat het Franse vrachtschip „Equateur" woensdagavond met 80 bemanningsleden in de Caraibische Zee gezonken zou zijn. Het bleek echter al spoedig, dat de „Equateur" geenszins gezonken was, maar in „volmaakte gezondheid" de haven van Willemstad (Curasao) was bin nengelopen om te bunkeren. Het bericht was in de wereld ge komen, doordat men een noodsig naal had opgevangen en de roeplet ters van het schip verkeerd had ge hoord. En wat was er aan de hand met het schip dat het noodsignaal gaf? De marconist van dit schip had een verkeerde handle omgedraaid, waardoor zijn radio automatische noodsignalen ging seinen. Dit Hommer bestaat uit 16 pagina's Rustig iveer Achter het Oceaanfront, dat don derdag met wat regen passeerde, werd het zulk helder weer, dat des nachts door de uitstraling op vele plaatsen de temperaturen tot bene den het vriespunt daalden of dat er zich stralingsmist vormde. Een zuid westelijke stroming achter 't front blijft iets te ver noordelijk, zodat de invloed van de depresse tussen IJs land en Noorwegen gering is. In de luchtdrukverdeling Komen opnieuw belangrijke veranderingen. Een de pressie tussen de Azoren en Spanje brengt nu luchtdrukdalingen in de Golf van Biscaye en Zuid-Engeland teweeg. Dit heeft tot gevolg, dat de zuidwestelijke stroming van maritie me lucht verder wordt verzwakt en dat we ons morgen in een gebied met weinig wind bevinden. Dit brengt met zich mee, dat het weer sterk van plaats tot plaats kan ver schillen. De kans op mist en lichte vorst domineert. Er zijn ook locale opklaringen mogelijk. De regenkan sen zijn uiterst klein. Zon- en maanstanden 25 Nov.: zon op 08.16; onder 16.38; maan op 19.34; onder 10.52. Hoogwaterstanden 25 Nov.: v.m. 5.07; n.m. 5.20. KORRELTJE De meeste tijd wordt verkwist met datgene vast te houden wat al lang verloren is.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1