Haagse politie gaat jeugd voorlichten Cadeaustelsel wordt nader onderzocht Meisjes leren zich verdedigen DE WILDE WELDOENER 76 HUIS Liefde DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961 DE LE1DSE COURANT PAGINA 12 Als uitvloeisel van het reeds en kele maanden geleden gelegde con tact met de jeugd, en met ouderen, is gisteren een nieuw bureau bij de Haagse politie opgericht, dat de naam „Bureau Voorlichting" heeft gekre gen. Aan het hoofd hiervan staat hoofdinspecteur W. M. van Andel. Het bureau streeft er naar gevraagd en eventueel ook ongevraagd voorlichting te geven omtrent 't po litiewerk en zijn problematiek en op te treden als contactorgaan voor de burgerij. Daarnaast zal men trachten de politiemensen in Den Haag in tern te doordringen van het grote belang van begrip voor wederzijdse standpunten. Onderwijsdagen Als eerste punt op het program ma van dit nieuwe bureau, heeft hoofdinspecteur Van Andel de zgn. „onderwijsdagen" aangekondigd. In januari en februari van het komende jaar zal de Haagse politie samen met de wethouder voor onderwijs en kunstzaken in Den Haag, dagen or- ganseren voor onderwijzend perso neel van de hoogste klassen van de lagere scholen. Ongeveer 700 tot 800 onderwijzers zullen naar men hoopt, gevolg geven aan een uitnodiging op een zaterdag naar het hoofdbureau van politie te komen, waar ze dan een inleiding, een rondleiding en 'n discussie zullen kunnen bijwonen, gericht op de taak van de politie en Rond f 142 miljoen voor bouw IJ-tunnel De totale kosten van de W-tunnel, niet inbegrepen die van de wijziging van het marine-etablissement, wor den thans geraamd op rond 142 miljoen, waarvan nog 120 miljoen moet worden verwerkt. Hierin is be grepen de aansluiting van de tunnel op het stadswegennet. Het eventueel invoeren van tolhef fing is een aangelegenheid, die nog in beraad is, zo delen B. en W. van Amsterdam mee in hun memorie van beantwoording op het versing van de raadsafdelingen over de ontwerpbe groting 1962. Hoewel om redenen van construc- tief-technische en verkeerstechni sche aard weinig mogelijkheden aan wezig zijn ook bromfietsen in de IJ-tunnel toe te laten hebben B. en W. opdracht gegeven naar deze mo gelij kehden een onderzoek in te stel len. Voor de bouw van een tun nel onder het IJ voor voetgan gers, rijwielen en lichte motoren is een voorlopig schetsplan gereed. Het bestuur van het hoofdbedrijf schap detailhandel heeft besloten een nader onderzoek te laten instellen naar het zich als een olievlek uit breidende cadeaustelsel naar even tuele maatregelen, die dit stelsel zouden moeten beperken, en te la ten aangeven welke maatregelen in dat geval aanbeveling zouden ver dienen. Dit besluit vloeit o.a. voort uit een destijds door een commissie, onder voorzitterschap van prof. mr. F. de Roos, aan het bestuur van 't hoofd bedrijfschap over deze materie uit gebracht rapport. Deze commissie beval een dergelijk nader onder zoek aan, als de omstandigheden zich mochten wijzigen. Het besturx van het hoofdbedrijfschap meent dat dit nu het geval is. Uiterlijk mei 1962 zal het nieuwe rapport gereed moeten zijn. Aanleiding tot het voorstel de commissie-De Roos een nader onder zoek te laten instellen, was 'n brief, die de Vereniging van Nederlandse Kamgarenspinnerijen in september heeft gericht aan de hoofddirectie van Van den Bergh en Jurgens om te protesteren tegen een door deze N.V. in het leven geroepen propa- ganda-actie, waardoor breiwol te krijgen zou zijn voor een niet zake lijke prijs en tegen inlevering van op pakjes margarine voorkomende zegels. de aspecten van de verhouding jeugd politie. De onderwijzers krijgen op 't hoofdbureau dan tevens „lesbrie ven" uitgereikt, opgesteld door het pedagogisch centrum van de Haag se gemeente. Hierin is in voor kin deren begrijpelijke taal weergege ven, wat de onderwijzers hebben ge hoord en gezien, zodat deze een steuntje zullen hebben bij lessen, die ze hopelijk nu hun bezoek bij de politie aan de kinderen zullen ge ven. Men verwacht, dat de onder wijzers tevens ook in andere secto ren van hun onderwijs, b.v. het re kenen, de taallessen, het opstel enz. even de nadruk op de politie en haar werk in het algemeen zullen leggen. De politie hoopt van haar kant van dit contact met onderwijs krachten te leren. Studenten gaan Staphorsters (op voetbal veld) bekampen Zaterdag 2 december zal 'n elftal van Groninger studenten naar Stap horst gaan om te voetballen tegen een Staphorster elftal. De studenten zullen spelen in jacquet en de Stap horsters, die bij hun tegenstanders niet willen achterblijven, hebben daarom besloten in ü'taphorster kle derdracht in het veld te komen. Het idee voor deze ontmoeting werd geboren tijdens het bezoek dat een deputatie van de Groninger stu dentenvereniging „Albe: "lus Mag nus" op 15 november aan het Stap horster gemeentebestuur heeft ge bracht. Aan de wedstrijd gaat. een officiële ontvangst in café „Laten" vooraf. De muziekvereniging „Prin ses Margriet" uit Rouveen (gemeen te Staphorst) zal de gebeurtenis met vrolijke klanken opluisteren. Studentenrel met ravage te Utrecht „Nijenrode" contra „Unitas" In Utrecht heeft zich gisteravond een studentenrel voorgedaan tussen de studentenvereniging „Unitas" en ongeveer honderd leerlingen van 't NOIB te Breukelen. Terwijl Unitas ter gelegenheid van het tiende lustrum een fakkelop tocht hield en een serenade bracht aan de rector-magnificus drongen de jongelui van „Nijenrode" de sociëteit van Unitas aan het Lucas Bolwerk binnen. Volgens mededelingen van de zijde van Unitas hebben zij daar een grote ravage aangericht. Onder meer zouden zij de gehele lustrum- versiering en de inventaris hebben vernield. De senaat, aldus de mede deling, heeft proces-verba al laten opmaken en overweegt verdere stap pen te nemen. Van de zijde van het NOIB is ont kend, dat de leerlingen schade heb ben aangericht. Volgens het NOIB hebben de leerlingen een voorbersi- de actie uitgevoerd in antv/oord op het optreden van een aantal leden van Unitas, die vorige week 'n schild hebben ontvreemd van de roeiver eniging „Galjoen" van het NOIB, en de gebouwen en verblijven van Nijenrode hebben volgeplakt met lustrumplaatjes. Het studentenopstootje te Delft in gemeenteraad Bij de behandeling van de inter pellaties van de heren ir. J. van der Vegt (VVD) en ir. G. Plantema (PvdA) naar aanleiding van de stu dentenrel op 13 oktober te Delft heeft burgemeester D. Loor gister avond in de vergadering van de ge meenteraad meegedeeld, dat tegen de studentenver. „Sanctus Virgilius" strenge maatregelen zijn genomen. Voorlopig blijft de vereniging van bepaalde vergunningen, zoals het op treden in het openbaar, verstoken en bovendien zijn haar enige faciliteiten ontnomen. In de raadsbijeenkomst hebben verschillende raadsleden ge sproken over het gebeurde waarbij, zoals bekend, twee agenten werden gewond. lANOSCHOB^^m Een welkom geschenk £aitii6öeK BREESTRAAT 175 (Advertentie) Wederopbouwplan Haagse Bezuidenhout gereed Belangstellende Hagenaars kunnen vanaf vandaag het gewijzigde ge meentelijk wederopbouwplan Bezui denhout C inzien. Het Bezuidenhout en het daar aan grenzende stadsge deelte werd - zoals bekend jn de tweede wereldoorlog door geallieerde vliegers gebombardeerd en groten deels verwoest. In 1959 hebben B. en W. van Den Haag een wederopbouwplan inge diend, kosten: f 19Ü miljoen. Het na delig saldo van dit plan bleek van dien aard, dat er van afgezien moest worden. Het huidige plan gaat f 90 miljoen kosten, hetgeen dus een be sparing van f 100 miljoen inhoudt. Uiteraard heeft dit consequenties voor wat betreft de uitvoering. Het belangrijkste verschil tussen de beide wederopbouwplannen is, dat het ontwerp 1959 rekening hield met een verlaging van het niveau van het station Staatsspoor, dat een integrerend deel van het Bezuiden- houtplan uitmaakt, tot 3 m en een verhoging van de omliggende straten tot 3,5 m. Dit niveauverschil is in het nieuwe ontwerp vervallen, hetgeen grote besparingen oplevert. Verwacht wordt, dat bij uitvoering van het nieuwe plan dit tussen 1971 en 1974 gereed zal komen. Grensstreek voer wel bij Duits bezoek De jaarlijkse bid- en boetedag in West-Duitsland, heeft gisteren weer een groot aantal Duitse bezoekers naar de Limburgse grensplaatsen, vooral Vaals, Roermond en Venlo, doen gaan. In Venlo waren uit voor zorg reeds in de vroege morgen uren alle winkelstraten in de bin nenstad voor het verkeer gesloten. Douane-ambtenaren raamden 't to taal aantal auto's, dat zich van Duitsland naar Venlo begaf, op 5000. In deze stad deden de levensmidde- lenbedrijven, de restaurants en de café's goede zaken. De verkeerspoli tie, die was versterkt, wist grote verkeersopstoppingen te voorkomen, toen op het einde van de namiddag de grote uittocht begon. Minder personele belasting volgend jaar? De staatssecretaris van financiën en de minister van binnenlandse za ken stellen de Tweede Kamer voor, de personele belasting voor het jaar 1962-63 in verband met de komende huurverhoging te verminderen. Daarbij willen zij blijkens de toe lichting op een heden verschenen ontwerp van wet ongeveer hetzelfde systeem volgen als bij de huurverho ging van 1 april 1960. Aangezien de aanstaande verho ging per 1 juli 1962 afhankelijk is van de gemeenteklassen (10, 11 o± 12 percent) menen de bewindslieden, dat de belastingvrije en grensbedra gen globaal aan dit stelsel zullen moeten worden aangepast. De vrije en minimumbedragen zullen derhal ve voor de eerste gemeenteklasse met tien percent, voor de tweede en der de klasse met 11 percent en voor de overige klassen met 12 percent wor den verhoogd. De bewindslieden verklaren niet te willen ingrijpen in het gemeentelijke belastinggebied. Zij menen, dat de gemeenten door het voorgestelde sy steem niet in inkomsten achteruit zullen gaan. PASTOOR MULLENDERS NA ONGELUK OVERLEDEN Pastoor W. Mullenders van de St. Martinusparochie te Weiten is op 61- jarige leeftijd overleden in het zie kenhuis te Heerlen. De pastoor werd op 6 september jl. zwaar gewond bij een ongeluk met zijn bromfiets te Vaals. Hij werd toen met een sche delbreuk en gebroken benen in het ziekenhuis opgenomen. Pastoor Mul lenders werd te Eckelrade geboren. MAN BEKNELD GERAAKT TUSSEN LIFT EN VLOER Gistermiddag is in Koldewijns Papierfabriek N.V. te- Apeldoorn de 43-jarige expeditiechef J. Koldewijn door onbekende oorzaak bekneld ge raakt tussen de lift en een daaron der gelegen vloer. De man was op slag dood. De politie en arbeidsin spectie stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. GEDOOD DOOR BAK MET CEMENT Gistermiddag heeft zich bij de „Bonna-buizen" cementfabrieken te Vianen een ongeval voorgedaan, dat aan de 35-jarige G. J. van der Gun het leven heeft gekost. De heer Van der G. werd getrof fen door een stortbak cement, die langs rails liep en uit de takels schoot Het slachtofer, gehuwd en vader van drie kinderen, overleed kort daarna ter plaatse. Eerste kennismaking met sigaar leverde record op In een militair tehuis te Venlo hebben 150 militairen deelgenomen aan een sigaren rookwedstrijd. Het ging hier om de langste askegel, welke geproduceerd kon worden. De sigaren waren ontdaan van hun merk-bandjes en- voorzien van een bandje, met het opschrift: „Ook al aan de sigaar Uiteindelijk slaagde de 18- jarige soldaat P. v. d. Poel uit Rotterdam, ingedeeld bij het regiment Stoottroepen te Ven lo, erin het militair record, dat sinds vorig jaar op 106 mm stond, te breken met een as kegel van 108 mm. De jonge man werd meteen gehuldigd en bekende toen spontaan, dat dit de eerste sigaar van zijn leven was Bij het oversteken is maandag het 4-jarig zoontje van de familie H. Aalderink op de ZutphenEmme- rilcsewe? in de gemeente Steende ren door een auto gegrepen. Het jon getje is naar het ziekenhuis te Zut phen overgebracht, waar het gister morgen is overleden. Ouwehands dierenpark te Rhenen heeft aangeboden alle officiële voet gangersoversteekplaatsen in ons land op kosten van het dierenpark aan te duiden met een wit, driehoekig bord met rode rand met in het midden de afbeelding van een zebra. Als voorwaarde wordt hierbij ge steld dat onder het verkeersbord een plaatje komt mei. de naam van het dierenpark. Het ministerie van verkeer en wa terstaat deelde ons desgevraagd mede, dat over het bord nog geen beslis sing is genomen. Men wees er echter op dat er reeds een bord ter aandui ding van een officiële oversteekplaats bestaat, en wel het driehoekige bord met twee evenwijdige stippellijnen waarbinnen een afbeelding van een overstekende wandelaar. De directie van Simon de Wit NV in Zaandam deelt betreffende de gang van zaken in 1961 mede, dat de bedrijfskosten een niet onbelangrij ke stijging te zien gaven, waarvoor de doorgevoerde arbeidstijdsverkor ting een der oorzaken was. Boven dien stegen de afschrijvingen op winkelinrichtingen en andere be drijfsactiva. Hiertegenover stond ech ter een bevredigende omzet vermeer dering. Hoewel het jaar nog niet ten ein de is en de laatste maand van be lang is voor net jaarresultaat, meent de directie onvoorziene omstandig heden voorbehouden te kunnen me dedelen, dat evenals over 1960 een dividend van negen procent zal kun nen worden voorgesteld. In het ziekenbus aan de Zuidwal in Den Haag is gisteren de 84-jarige mevrouw Chr. M. G. WillemseRoo- sen uit Den Haag overleden aan de gevolgen van gasvergiftiging. Vori ge week had de bejaarde dame in haar kamer een gaskraantje open gedraaid, maar voordat ze het gas kon aansteken, werd ze reeds onwel Haar toestand leek aanvankelijk be vredigend, maar plotseilng is ze over leden. De directrice van de huishoud school in Brummen, mej. Hilde- brand, heeft het initiatief genomen tot het invoeren van een speciale cursus zelfverdediging voor de leer lingen van deze school. Het is de be doeling de leerlingen de voornaam ste handelingen op zelfverdedigirags- gebied eigen te maken, opdat ze doeltreffend het hoofd zullen kun nen bieden tegen eventuele kwaad willigen. Genoemde cursus zal zes maanden duren en zal intern in de huishoudschool worden gegeven. Een en ander zal bij een komende ouderavond worden besproken. De cursus zal dan, na algemene goed keuring, in januari 1962 beginnen. Aetherklanken VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9 00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Iets voor niets, praatje. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. vrouw. 1100 V. d. kind. 11.15 Gram. 11.40 Orgelspel. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12-33 Sportuitz. 12.50 Draai- orgelmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Koper- ork. 14.00 Carillonspel. 14.10 Voordr. 14.30 Kerkorgel. 15.00 Gevar. progr. 16.00 Gram. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Gram. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz. 19.30 De stad nu, rep. 19.45 Iets voor niets, praatje. 19.55 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Filmpraatje. 20.20 Bewapening of ontwapening?, lezing. 20.35 Gram. 20.50 De wereld vergadert, lezing. 21.00 Lichte muz. 21.35 Signalementen van het ik (IV), klankb. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 Derde Assemblée v. d. wereldraad v. Kerken te New Delhi. 22.50 Avondoverdenking. 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Verge lijkenderwijs: muzik. gespr. 23.55- 24.00 Nws. b>j met, omn rah fare'Ik hu ttnheiltftmineit jth hvermic/tfi folmkjkems/tmmfliiiMMm letkfL 'fytiirwrff/rafi/i/k md(/y dm M nerwn/! "5 O O 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.4G Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Platennws. 13.20 Dansmuz. 13.45 Vrouwen vraagbaak. 14.00 Pianoreci tal. 14.25 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17 40 Beursber. 17-45 Lichte muz. 18.20 Streekuitz. 18.50 Regeringsuitz.: Het emigratiepraatje v. H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Boek bespr. v. d. jeugd. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz.progr. v. d. sold. 20,30 V. d. jeugd. 20.50 Gram. 21.30 Gevar. progr. 22.20 22.30 Nws. 22.40 Kind, sprookje en Bijbelse geschie denis, lezing. 22.50 Mannenkoor. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmverslag v. d. Derde Assem blee v. d. Wereldraad v. Kerken te New Delhi. 20.30 Lichte muz. KRO: 21.00 Sportprsatje. 2120 Filmprogr. 21.45 Epiloog. 21.55 Avondcollege Nederlands. VATIKAANSE RADIO (196 m.) 22.15 Rond de 80e Paus-ver jaardag (III). zonder DOOR GABRIEL GORRIS Na een poosje haalde papa glazen uit de kast en zette ze op tafel. Dan ontkurkte hij een fles wijn en schonk in. Zij dronken, ik mocht eens nip pen van papa's glas. Nu begonnen de mannen een gesprek over het fokken van zilvervossen. Ik sloop naar de hoek waar de veren van de fazant haan op een hoop lagen, zocht de mooiste er uit en ging er mee spelen bij het venster. Later, nadat Hubert het gebraad op een grote emaille schotel had op gediend, zat ik aan tafel tussen de twee. Er waren ook kruiden, zout, boter en een rond tarwebrood, waar van de mannen telkens een homp af sneden met hun messen. Zij aten gre tig en lang. Ik, spoedig verzadigd van het machtig gerecht, amuseerde mij onderwijl met de honden, die ik liet opzitten of blaffen en naar de half gekloven beentjes springen. Of ik sloeg tersluiks mijn vader gade, zijn handbewegingen, zijn altijd nog fie re houding, zijn gezicht. Vooral zijn gezicht, waarin mij iets veranderd scheen. Waren het alleen de rimpels, die zich nu duidelijk op zijn voor hoofd groeve.*? Die rimpels en de grijzende slapen? Hier, bij Hubert en mij, in dit bijna primitieve vertrek leek hij in zijn lang niet nieuwe ja- gerskledij zo heel anders dan thuis, waar hij altijd een smetteloos witte boord en een onberispelijk costuum droeg. Zijn verhouding tot de jacht opziener had iets kameraadschappe lijks.Hubert zei wel „meneer", maar het woord miste het onderda nig accent, dat het had in de mond van Justus of de dienstmeisjes. Na de maaltijd ruimde Hubert het gerei aan kant, terwijl papa 'n dutje deed bij het nog smeulende vuur. De honden kop op de gestrekte poten lagen aan zijn voeten. Ik zat intussen weer bij het venster en te kende figuren op de beslagen ruit. Ik dacht aan de middagen, toen ik hier toefde met Jeannette; wonder lijke gestalten uit haar vertellingen doemden op voor mijn geest. Al de tijd was ik niet meer in het jacht huis geweest. Maar als de winter voorbij was, peinsde ik, zou ik hier dikwijls naar toe gaan, onverschillig of mademoiselle terug kwam of niet. Het was een uur, dat ik de senora en haar grillen volkomen vergat. Ik wist van geen lestaak, geen dreiging met de kostschool meer, niet van juf frouw Margriet en ik dacht geen mo ment aan het gesprek, waarvan ik een goede vijf kwartier geleden ge tuige was geweest. Aan geen sneeuw pop, geen fort of slee. Ik leefde weer in het paradijs van mijn kinderfanta sie, dat ik onverwacht had terug ge vonden, nadat ik er maanden uit ver bannen was. Het liep tegen de avond, toen we op thuisweg gingen. Hubert de dubbelloops buks aan zijn schouder, drie bungelende konijnen en 'n grote fazanthaan aan zijn gordel trok voorop; het vroor een beetje en de sneeuw kraakte onder mijn laarzen. Mijn vader en ik volgden, ik had geen moeite het trage tempo bij te houden. Maar toen wij halfweg wa ren, versnelde Hubert zijn pas. „Hij moet de vossen nog voeren", zei papa, „we hoeven ons niet te haasten". Hij floot de honden en wees dat ze met de jachtopziener mee moesten. Dan liepen wij alleen. Al verder en verder bleven wij achter en spoedig was de afstand zo groot, dat Hubert ons niet meer kon ver staan. Dit was het moment, waarop ik had gewacht. „Papabegon ik, wanneer komt mademoiselle terug?" Het was of hij opschrok uit diep gepeins. .Jeannette?", kwam hij einde lijk, „mademoiselle Jeannette zal niet meer terug komenMaar juffrouw Margriet is er nu immers! Is zij niet lief voor je?" Ik ontweek de vraag, mij stug hou dend aan mijn onderwerp. „Waarom mag mademoiselle mij geen les meer geven? Is de se nora boos op haar?" Hij keek mij eerst een paar secon den onderzoekend aan. Dan ant woordde hij (maar zijn glimlach was een beetje gekunsteld): „Senora Louise? Welneehoe kom je er bij? Mademoiselle is nu in Zuid-Frankrijk, het is daar in de winter veel warmer dan hier!" „Is zij ziek?" „Nee. „Waarom stuurt ze mij geen kaar ten meer?" „Hij scheen verbaasd en aarzelde even. Dan: „Dóét ze dat niet? Wacht eens.... misschien heeft Clara vergeten de kaarten aan je door te geven! Ik zal haar straks eens vragen!" Door deze manoeuvre was hij er in geslaagd mij voorlopig tevreden te stellen: Clara was het nieuwe ka mermeisje, wist ik, dat ook voor de post door haar gezorgd werd. Mis schien was zij slordig en had zij in derdaad vergeten Jeannette's kleuri ge verrassingen aan mij af te geven. Het pad maakte een bocht. Wij ver lieten het bos en de Ruwhorst lag vóór ons. Nog vijf minuten, en wij zouden het landhuis bereiken. Ik moest de tijd uitbuiten; het kon lang duren, eer ik weer alleen was met mijn vader. „Papabegon ik opnieuw, „waarom moet ik naar kostschool?" De vraag overrompelde hem zó, dat hij een ogenblik zijn pas inhield. Ik zag de rimpels in zijn 'Voorhoofd zich verdiepen, een vonkje speelde in zijn ooghoeken. Was hij boos? Viel ik hem lastig met mijn gezeur? Plotseling liet hij mijn hand los, woelde met zijn vingers door mijn haar, zodat de ijsmuts op de grond viel en lachte dat het schaterde. „Jij kleine kniezerd!" riep hij uit. „Waar4 loop jij allemaal over te piekeren? Nu zijn we bijna thuis en je hebt nog geen sneeuwbal gegooidl Komaan.... probeer mij maar eens te raken!" En wèg was hij, zo hard hij kon met zjjn zware laarzen en het hin derlijk geweer. Ik hem achterna! Verdraaid, het was waar wat papa zei! Daar had ik me weken gespitst op een beetje win terpret en nu ik eindelijk de kans had, liet ik de sneeuw liggen. Ik buk te. In 't ommezien had ik mijn bal gekneed. Vooruit, gooien! Mis! Een nieuwe bal Raak! En wéér raak en nóg eens! Ik merkte niet, dat papa mijn tref kans opzettelijk vergrootte. Al stoeiend bereikten wij het bor des. Lachend schudde papa zich de sneeuw van de kleren. „Jij....", zei hij glunderend, „je hebt een goed oog en een vaste hand.... jij wordt be slist een scherpschutter!" Dan ver dween hij in de hall. Ik, trots op de lofprijzing, stond nog op de bovenste tree van de hard stenen trap, zijn wegstervende voet stap na-luisterend. Hij was toch een goeierik, vond ik. Alleenwaarom was hij zo heel anders, zo weinig spontaan, zo vormelijk, als ik hem ontmoette in gezelschap van de se nora? (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 12