RUYS JACQUELINE Fantasierijke dienstbode bezorgde Olivetti Wassenaarse rechercheurs wekenlang werk Hiermede bevestigen wij u.... C. WALENKAMP Bijna 1000 zebra zondaars op de bon 0, kom er 'ns kijken Vechtpartij in vluchtelingenkamp Russische druk op Noorwegen Nederlandse familie- en streeknamen worden geïnventariseerd Kekkonen naar Rusland vertrokken Infiltranten ingerekend Goede vooruitzichten zekerd is. voor de E.E.G. Wereldraad van Kerken WOENSDAG 22 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA U „Man met het zwarte hondje" bestond niet Een 21-jarige dienstbode, werk zaam bij een Wassenaarse familie in Nieuw Wassenaar, heeft kans gezien met allerlei verhalen over aanrandin gen, mishandelingen en zelfs een ontvoering enkele rechercheurs enke le weken lang handen vol werk te bezorgen. Zelfs toen de recherche in de gaten kreeg, dat de aangiften van het meisje op pure fantasie berust ten, heeft het nog heel wat uren werk gekost om haar tot een beken tenis te brengen. De geschiedenis begon drie weken geleden toen het meisje de recherche kwam vertellen dat een man van om streeks 30 jaren met een zwart hond je bij zich tegenover haar openbare ichennis van de eerbaarheid had ge pleegd. Dat was al een poosje gele den gebeurd, maar zij had geen aan gifte gedaan. Toen zij echter de avond tevoren dezelfde man weer ontmoet te, besloot zij de recherche in te lich ten. Het hondje uitlaten Rechercheurs gaven het meisje de raad op de normale tijd de hond van haar werkgevers uit te laten; de po litiemannen zouden dan een oogje in het zeil houden. Enkele dagen later kwam het meisje vertellen dat zij 's nachts half 3 door een man was op gebeld, die haar de ïaad gaf de po litie buiten de zaak te houden. Weer later kreeg de recherche van het meisje telefonisch de boodschap, dat dezelfde man aan de deur was ge weest om die nachtelijke boodschap nog eens te herhalen. Het vermoeden rees, dat de man met het zwarte hondje iemand was die in de buurt woonde. Er werd een uitgebreide speurtocht op touw gezet, steeds zonder enig resultaat. Een man, die erg veel leek op het door het meisje opgegeven nauwkeurige signalement werd zelfs naar het po litiebureau overgebracht, maar bleek met de zaak niets uitstaande te heb ben. Bewusteloos! Op zekere avond, toen weer recher cheurs in een bos ir de buurt van Nieuw Wassenaar patrouilleerden vonden zij het meisje languit op de grond liggen, schijnbaar bewusteloos. Ze werd overeind geholpen en vertel de, dat ze, terwijl ze de hond uitliet, in het bos was neergeslagen.De, politie liet het meisje door een dok ter onderzoeken en speurde tot diep het bestaan van onze zeer grote collectie geschen ken o.a.: GASAA(64)STEKERS v.a. ƒ10.- PIJPEN vanaf ƒ1.45 ASSORTIMENT SIGAREN van 2.80 t.m. 300.- en verdere rokersbeno digdheden. ZIE ONZE ETALAGES SIGARENHANDEL PRINSESSEKADE 1 TEL. 21126 LEIDEN (Advertentie) Nieuwe RAI-gebouw wordt uitgebreid Het hoofdbestuur van de vereni ging R.A.I. heeft zijn goedkeuring gehecht aan de reeds lang bestaan de plannen om het nieuwe RAI-ge bouw uit te breiden met een hal van 4000 vierkante meter. Al op de ontwerptekening van het RAI-com- plex was met deze mogelijkheid re kening gehouden en bij de bouw ging men zover, dat aan de achter zijde de balkons voor de eventuele nieuwe westhal reeds werden doorge trokken. Het hoofdbestuur van de R.A.I. heeft zijn besluit genomen omdat nu al is geblekn, dat men bij grote exposities eigenlijk ruimte te kort komt. De kosten van de nieuwe hal zul len tussen de twee en drie miljoen gulden bedragen. In Amsterdam De Amsterdamse politie heeft in één week bijna 1000 zebra-zondaars geverbaliseerd. Vorige week woens dag werd het startsein gegeven voor dit verscherpte optreden tegen voet gangers, automobilisten, fietsers en bromfietsers, die de nieuwe voetgan gersbepalingen negeren. De politie houdt nog steeds een oogje in het zeil bij oversteekplaatsen en zondaars worden zonder pardon op de bon gezet. Commissaris H. Kesseler van de Amsterdamse ver keerspolitie heeft de indruk, dat de discipline van het publiek met de dag beter wordt. Er zijn nu reeds veel voetgangers die elkaar op fou ten attent maken. in de nacht naar sporen, die echter niet gevonden werden. Toen begon een zekere argwaan zich van de rechercheurs meester te maken. Men besloot echter, het spelletje serieus door te spelen om op die manier achter de waarheid te komen. Terwijl het meisje niet beter wist dan dat de recherche naar de man met het zwarte hondje zocht, werd zij zelf door de recherche scherp in het oog gehouden. Op een avond, toen ze naar dans les in Den Haag was gegaan, en rechercheurs haar - verdekt opge steld - opwachtten uit de laatste bus kwam er op het politiebureau een telefoontje van de bewuste jongeda me, dat zij in Den Haag, wachtend op de bus, was overvallen door twee mannen en met een prop in de mond ontvoerd per auto naar het Zuider park. Een van de mannen was weer dezelfde man van het zwarte hondje, ook van de andere inzittenden in de auto kon zij een gedetailleerd signa lement opgeven. Alleen het auto- nummer had zij niet kunnen opne men omdat aan de achterkant van de wagen het nummerbord ontbrak. Zij was, zo vertelde ze, in het Zui derpark bij bewustzijn gekomen en zou verder wel op eigen gelegenheid naar Wassenaar komen. Toen de jongedame voor een ande re kwestie op het politiebureau moest zijn en de recherche de aanval op haar fantastische verhalen opende, viel zij door de mand en bekende zij alles van a tot z verzonnen te heb ben. Persoonlijke moeilijkheden had den haar ertoe gebracht het geval van de aanranding te verzinnen en toen zij eenmaal een officiële aangif te had gedaan meende zij, uit vrees dat haar fantasieën aan het licht zouden komen, te moeten doorgaan met het verzinnen van verdere wan daden van de „man met het zwarte hondje". Tegen het meisje is proces-ver- baal opgemaakt wegens het doen van valse aangifte terzake van aan randing, mishandeling en vrijheids beroving. Mevr. Hilkeraeyer met haar kinderen naar Nederland Vrijwel onopgemerkt, doordat haar vliegtuig enkele minuten later dan het toestel van gouverneur Rocke feller landde, arriveerde mevrouw Hilkemeyer, de echtgenote van de vermoorde controleur in Genjem, hedenmorgen te Hollandia met haar twee kinderen, waarvan een van drie maanden. Zij zullen maandag doorreizen naar Nederland. Voor haar vertrek uit Genjem is mevr. Hilkemeyer gisteren nog toe gesproken door Papoea-inwoners van het stadje. Een delegatie bood haar vier stenen bijlen aan als blijk van goede vriendschap. Mevr. Hilkemeyer heeft de bijlen geaccepteerd, om daar mee te kennen te geven, dat zij de bevolking geen kwaad hart toedraagt. De resident van Hollandia deelde mee uit Genjem bericht te hebben ontvangen dat de bevolking in het gebied van Oenoeroem, die na de moord op de controleur en de twee agenten gevlucht was, thans weer begint terug te komen en dat alles rustig is in deze streek. De twee ope rerende politie-patrouilles hebben de daders, die ook de geweren van de agenten hebben meegenomen, nog niet kunnen vatten. Van .andere zijde wordt vernomen, dat de slachtoffers van de moord aanslag niet in Genjem begraven zul len worden, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, maar in het dorpje Djadam waar zij gevonden werden. Over de motieven van de moord is hier ook van ofifciële zijde nog niets bekend. elektrische schrijfmachines Hoe koud het was en hoe ver kantoormachines AMSTERDAM ROT1ERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT GRONINGEN ARNHEM EINDHOVEN (Advertentie) EERSTE KAMER: AKKOORD MET T.H. TE ENSCHEDE De Eerste Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp aanvaard, waardoor ves tiging van een juridische faculteit en een faculteit van sociale weten schappen aan economische hogescho len, en de stichting van een techni sche hogeschool te Enschede mogelijk worden. Dodelijk schot kwam niet uit wapen van verhuisde wachtmeester Tijdens een vechtpartij in een café in het dorp Tiendeveen bij Hooge- veen werd in de nacht van 4 op 5 juni van dit jaar door rijkspolitiemannen, die door de 30-jarige spoorweg arbeider B. P. met een mes werden bedreigd, op deze arbeider een schot gelost tengevolge waarvan deze later overleed. Enkele dagen later vertrok het gezin van de wachtmeester der rijkspolitie L. Berga uit Tiendeveen uit vrees voor represailles van de bevolking. Een onderzoek heeft thans uitgewezen, dat het dodelijk schot niet afkomstig is uit het wapen van wachtmeester Berga. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Louw, heeft aan de beheerschapscommissie der V.N. aangeboden drie oud-voorzitters van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties uit te nodigen zich door een persoonlijk onderzoek ter plaatse op de hoogte te stellen van de toestanden in Zuid west-Afrika. Hun zal alle gelegenheid worden gegeven zichzelf ervan te overtui gen, of de vrede en veiligheid in dat gebied worden bedreigd, of dat er sprake is van militaire terreur, of de toestand explosief is en er plannen bestaan de bevolking uit te roeien. s Bij stammengevechten in 't vluch telingenkamp der Baloeba's bij Eli- sabethstad zijn maandagavond elf mensen gedood en ten minste dertig gewond. Een Zweedse officier verklaarde, dat de vechtenden o.m. gebruik had den gemaakt van fietskettingen, messen, knuppels en kapmessen. Men gelooft, dat de gevechten waren begonnen over de verdeling van wa ter. De strijd ging tussen Baloeba's uit Katanga en Kasai en andere stammen uit Kasai. Zweedse militai ren herstelden na meer dan een uur de orde. In het kamp wonen onge veer 50.000 mensen. De Noorse minister van buiten landse zaken, Halvard Lange, die thans een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt, zal zaterdag twee december in Moskou besprekingen met pre mier Chroesjtsjov voeren, aldus is in Noorse diplomatieke kringen ver nomen. De minister had dinsdag een „open hartig gesprek" met zijn Russische ambtgenoot Gromiko. Volgens diplo matieke kringen in Moskou hadden Gromiko en Lange een heftige ge- dachtenwisseling. Gromiko trachtte Lange te overtuigen van de „dode lijke dreiging", waaraan Noorwegen zichzelf blootstelt door zijn samen werking met West-Duitsland en zijn lidmaatschap van de Navo. den. Ziekenfondspremie in 1962: 4,8 procent De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering voor het jaar 1962 vastgesteld op 4,8 Voor het jaar 1961 bedroeg deze pre mie 4,9 Zoals bekend, had de ziekenfonds raad de minister geadviseerd de pre mie voor 1962 vast te stellen op 4,8 procent. De heer Wajoi, voorzitter van de nationale partij, de Parna, in Nederlands Nieuw-Guinea, is dinsdagochtend met vier Papoea-ambtenaren op Schiphol aangekomen. De heren zullen op uitnodiging van het ministerie van finan ciën ongeveer een half jaar in Nederland blijven voor studie-doeleinden. Foto: in de felle kou van Schiphol moest de heer Wajoi in zijn koffer naar zijn paspoort zoeken. President Kekkonen van Finland is vandaag met minister van buiten landse zaken Karjalainen naar Mos kou vertrokken voor besprekingen met premier Chroesjtsjov in Siberië, vrijdag a.s. Premier Chroesjtsjov maakt een rondreis door Centraal-Aziatische landbouwgebieden. De staatslieden zullen in Novosibirsk spreken over de Russische wens om op grond van het Russisch-Finse verdrag voor we derzijdse bijstand onderhandelingen te voeren wegens de „dreiging van een aanval van West-Duitsland en zijn bondgenoten". Officieel is in Hollandia bekend gemaakt, dat door medewerking van de plaatselijke bevolking in de afge lopen dagen het grootste deel van de resterende infiltranten in het achter land van Sorong zijn ingerekend. Op 10 november meldde zich een uitgeputte infiltrant in een dorp ten noorden van Sorong. Nadat hij ook zijn aanvankelijk door hem in het bos verborgen wapenen had moeten aanwijzen, gaven de bewoners hem over aan de politie. Enige dagen la ter *heeft de bevolking nog een vijf tal ontmoedigde infiltranten aange houden aan de zuidpunt van straat Sele. Ook zij zijn na ontwapenng aan de politie overgegeven. Verwacht wordt, dat de laatste twee voort vluchtige infiltranten binnenkort eveneens zullen worden gearres teerd. Alle in nederland voorkomende familie namen worden momenteel geïnventariseerd door de Centrale Commissie voor onderzoek van het Neder lands Volkseigen van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen. Het naamkun debureau van deze com missie is daarmee al ge ruime tijd bezig. Het wordt bij dit tijdrovende werk geassisteerd door het ministerie van justitie. De inventarisatie geschiedt op basis van de gegevens, die de volkstelling 1947 heeft opgeleverd. Dit hebben dr. P. J. Meertens, directeur van dialect-, volkskunde- en naamkundebureaus van deze commissie, en dr. D. P. Blok van het naam kundebureau, medegedeeld tijdens een zaterdagmid dag in Uithoorn gehouden regionale medewerkers- bijeenkomst van de cen trale commissie voor on derzoek van het Neder lands volkseigen. Het naamkundebureau beschikt reeds over alle in Nederland voorkomende familienamen Deze wor den thans alfabetisch per gemeente gerangschikt. Daarna volgt de groepe ring per provincie en ten slotte de telling. Op deze wijze zal men kunnen na gaan in welke plaatsen men naamgenoten zal kunnen achterhalen. Bo vendien is de inventarisa tie belangrijk voor een studie over de bevolking- opbouw (de herkomst, verplaatsing e.d.). De in Drenthe voorko mende familienamen zijn reeds geteld en gegroe peerd. De provincies Gro ningen en Friesland zijn bijna klaar. Het naamkun debureau is thans o.m. be zig met de verwerking van de Amsterdamse familie namen. Men durft nog niet bij benadering te zeggen hoe veel familienamen er in Nederland voorkomen. Ge bleken is bijvoorbeeld, dat het er in de provincie Utrecht aanmerkelijk meer zijn dan men aanvankelijk dacht. WELKE NAAM HET MEEST VERBREID is, zal ook nog moeten blijken. In Amsterdam is het in ieder geval niet de familie Jansen, zoals velen zouden denken. Daar is het De Vries. Het onderzoek duurt ze ker nog minstens een jaar. De geïnventariseerde ge gevens zullen per provin cie worden gepublicieerd. Aan de drie grote steden wordt een aparte uitgave gewijd. Het naamkundebureau is ook in versneld tempo be zig met het inventarise ren van de in Nederland voorkomende veld- en ter reinnamen. Het totaal aan tal daarvan wordt geschat op twee miljoen. „Het is de hoogste tijd, dat we de buit binnenha len, want door ruilverka velingen en rationalisatie verdwijnen deze namen in versneld tempo", zei dr. P. J. Meertens, die de veld namen van groot weten schappelijk belang acht voor een studie van de be- woningsgeschiedenis van ons land. „Het is een ge volg van de welvaart, dat deze namen in schrikba rend tempo verdwijnen", klaagde dr. Meertens. Dr. Blok verduidelijkte dit met verwijzing naar de omvang van ruilverkavelingen en de gerationaliseerde me thode van aanduiding. „Erwtenhoek" b.v. gaat dan „perceel A" heten. „Wij hollen achter al de ze namen aan, want op een topografische kaart komen ze niet voor. Ze zijn alleen in de volksmond te vin den", zei dr. Blok, die in dit verband een beroep deed op de medewerking van de bevolking (adres naamkundebureau: Nieu we Hoogstraat 17, Amster dam). Aan de hand van de in acht jaar reeds verzamelde gegevens heeft men de historie van bepaalde ge bieden kunnen nagaan. Zo ook de historie van ver dwenen dorpen. De Duitse minister van econo mische zaken, Ludwig Erhard, heeft dinsdag in het Europese parlement in Straatsburg voor een verrassing ge zorgd, door in het openbaar de be lofte af te leggen, dat het afsluiten van de eerste fase van de overgangs periode naar de gemeenschappelijke markt van de zes EEG-landen niet zal stranden op de Duitse politiek. Aangezien het Duitse verzet tegen bepaalde punten van de toekomstige gemeenschappelijke landbouwpolitiek van de EEG het voornaamste strui kelblok van de overgang naar de tweede etappe vormde, meent men in Straatsburg nu, dat de afsluiting van de eerste fase van de overgangspe- Minister Erhard, die sprak tijdens de grote samenspraak van het Euro pese parlement met de ministerraden en executieven van de drie gemeen schappen, voegde hier als voorzitter van de EEG-ministerraad aan toe, dat de ministers in de komende vijf weken nog voldoende tijd hebben om ook op enige andere gebieden de be sluiten te nemen, die voor het afslui ten van de eerste etappe nodig zijn. Voorts kondigde hij aan, dat de bondsregering bereid is over een ver korting van de tweede van de in to taal drie etappes van elk vier jaar te praten. Als deze bereidheid ook in de andere EEG-landen bestaat, kan dit betekenen dat de gemeenschap pelijke markt van de EEG, met vol ledig vrij verkeer van goederen, diensten, kapitaal en arbeid, nog vóór 1970 tot stand zal zijn gebracht. Het heeft er veel van weg, dat de Wereldraad van Kerken me de aan vaarding van de Russische Ortho doxe Kerk als lid, het paard van Troje hebben binnengehaald. Som mige leden aarzelden met voorstem men, omdat zij vreesden, dat de Rus sen de politiek in de Raad zouden willen mengen; iets wat door de Rus sische woordvoerder, aartsbisschop Nikodim beslist ontkend werd. Direct na de toelating heeft aarts bisschop Nikodim een brief van pa triarch Alexei van Moskou voorge lezen, waarin verklaard wordt, dat de Raad onderhandelingen moet eisen over algemene en algehele ontwapening en „andere vraagstuk ken die een bron van zorgen voor de mensheid zijn". Patriarch Alexei zegt in zijn brief, dat de kerken en alle christenen de plicht hebben als vredestichters op te treden en daarbij de regerings- en staatsleiders 'zover moeten brengen, dat zü onderhandelingen beginnen. Gevaar voor Christendom De Orthodoxe Kerk van Ethiopië zegt in een verklaring, die dinsdag is voorgelezen op het congres van de Wereldraad van Kerken te New Delhi, dat er groot gevaar bestaat, dat de Afrikanen zich van 't Chris tendom afkeren, omdat het „een godsdienst van de blanken" is. Deze „zeer ernstige toestand" werd nog verergerd door het feit, dat de voor naamste voorstanders van de apart heid in Zuid-Afrka het christendom belijden. Met het ontwaken van het nationaal bewustzijn in Afrika kwam het natuurlijke verlangen op zich te ontdoen van een religie, die met de koloniale heersers wordt vereenzel vigd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11