visie teievisle Verwijt en bijval voor dr Bruins Slot Engelse houtkunst van deze tijd in „De Lakenhal" Beurs van Berlage krijgt een nieuwe bestemming Ernstige aanrijding op zebrapad ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PA( JA 7 uit de impasse te komen. Een gesprek tussen Nederland en Indonesië moet dienen om te onderzoeken of de ver starde verhoudingen nu meer ver menselijkt kunnen worden". f 1 op L (Van onze t.v. medewerker) „Rinoceros": nnifomiteit van de mens De donderdagse toneelavond van de NCRV was een merkwaardige. Henk Rigters heeft namelijk op de beeldbuis gebracht een spel van de Roemeense auteur Eugène Ionescu, genaamd „Rinoceros". We zouden er aan kunnen verbinden de ondertitel: uniformiteit van de mens. De ge slaagde uitvoering is.gegeven in sa menwerking met de Nederlandse Co- medie, die haar spelers had afge staan. Ze hebben de merkwaardige rollen duidelijk verbeeld. Paul Mey er, die de rol van Jean had moeten vervullen ,liet verstek gaan. Hij werd vervangen door de Vlaamse acteur Paul Cammerman die we al enige mien met groot succes op onze t.v. hebben gezien. lonesco heeft in zijn spel de menselijke kuddegeest en de hang naar uniformiteit op verbijste rende manier aan de kaak gesteld. Dat doet hij door in een Frans plaats je een neushoorn te laten verschij nen. Steeds meer van die tinoceros- sen verschijnen ten no tele, dank zij het feit, dat de inwoners deze dier lijke gedaante aannemen. Aanvan kelijke angst maakt spoedig plaats voor nieuwsgierigheid en het loopt er op uit, dat iedereen rinoceros wil worden, omdat men niet anders wil zijn dan de anderen. Slechts één mens weet zich als mens te handha ven. Men ziet: een merkwaardige gebeurtenis, die in haar presentatie weer eens iets anders was. „De Kring" Dit is niet de titel van een toneel stuk, maar de aanduiding van het li- taraire gezelschap dat om de vier weken onder leiding van Han Gom- pertz voor de Avro een of ander letterkundig onderwerp aansnijdt. Het is iets voor de fijnproevers, maar toch ook het doorsnee kijkend en luisterend publiek zal er genoegen aan beleven, in ons geval de katho lieke kijkers, die deugd zullen heb ben wegens het principiële betoog door Gabriël Smit zo overtuigend voorgedragen en volgehouden. Hij is ook door zijn voordracht en zijn gebaar stellig de beste van het team. Aan „De Kring" vooraf ging een pre tentieloos bezoekje van Jan Brusse met zijn dochtertje aan een Parijse meisjesschool en voo. miljoenen lief hebbers de voetbalwedstrijd van Feij- enoord tegen de Londense Spurs. De BBC had deze uitzending speciaal voor de NTS verzorgd. Journalistenforum Deze maand wordt het vijftienjarig bestaan van de Federatie van jour nalisten onder meer gevierd met een journalistenforum, dat maandag 27 november door de KRO (voor reke ning van de NTS) wordt uitgezon den. Men heeft er een vol uur voor uitgetrokken en wel van IC tot 11 uur. Een Groningse hoogleraar, zelf oud-journalist zal het team leiden. Van politieke zijde wordt deelgeno men door prof mr. C. Romme en dr. W. Drees. Over houding A.R.-fractie in N.-Guinea-kwestie „We begrijpen er niets meer van". „Ik schaam me voor de AR-fractie en voor de partij". „Mogen wij bui gen voor bruut geweld? Waar is on ze geloofsmoed? Gerechtigheid onder mensen en staten is christelijk. Ons buigen is onchristelijk". Deze en vele andere verwijten kreeg dr J. A. H, J. S. Bruins Slot, AR-fractieleider in de Tweede Ka mer, te noren tijdens een vergadering van de AR-kieskringcentrale in Den Haag. Sommige partijleden spraken tijdens een vurig debat inzake de Nieuw- Guinea-kwestie over een doorkrui sing van het partybeleid, een door breken van het partijprogram, over „een houding, die weerzin, ontstem ming en verwarriing in de AR-gele- deren heeft gebracht". Andere, jongere debatters, brachten dr Bruins Slot en diens fractiegeno- hulde voor hun houding in de Nieuw Guinea-kwestie. Niet slechts de steun aan de resolutie-Luns achtten zij vol komen juist, maar ook de opvatting, dat gepoogd moet worden in brede zin een gesprek met Indonesië te be ginnen. De heer Bruins Slot zeide hiervan zelf: „Ik sta achter het pro gram. Ik pleit niet voor onderha de lingen tot overdracht van Nieuw Guinea. Ons ontbreken de bondge noten om onze politieik van ont wikkeling en geleidelijke groei naar zelfstandigheid voort te zetten. Nu de grondslag aan deze politiek ont breekt, nu strijd dreigt, moet door christelijk initiatief gepoogd worden IN HET STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL" is op het ogenblik een aantrekkelijke tentoonstelling in gericht van eigentijdse Engelse hout en linoleumsneden en houtgravures, gemaakt door nog levende leden van de British Society of Wood Engra vers. Het is de eerste representatieve tentoonstelling van deze aard, die ooit in ons land is gehouden en daar om zal ze vooral b.v. voor de lief hebbers van de schone boekillustra tie zeer welkom zijn. De houtgravurekunst staat in En geland in hoge ere en de beoefening ervan is er nog steeds sterk verbreid. Dit in tegenstelling met ons land, waar de grafische kunst in vele ge ledingen talrijke beoefenaars vindt, maar onder hen, die de kunst van de houtsnede en de houtgravure beoefe nen, toch betrekkelijk weinig beken de namen worden aangetroffen. Voor de liefhebbers van deze kunst vorm zal de tentoonstelling in „De Lakenhal" een openba ring zijn. Wel ademt al les een typisch eigen- Engelse sfeer, zowel in opvatting en uitwerking als van de gekozen mo tieven, enkele non-ifgu- ratieven daargelaten, die overigens niet het sterkste deel van de collectie uitmaken. De collectie is samenge steld en geselecteerd door de Society of Wood Engravers zelf. r\E HONDERD PRENTEN, die in de permanente tentoonstellings zalen van het museum zijn geëtaleerd bieden een vrij volledig onverzicht van de huidige stand van zaken. Prachtige prenten zijn er bij in vele formaten, hoewel over het algemeen, althans naar onze smaak, het grote formaat het moet afleggen tegen de miniatuur. Dat neemt niet weg dat er ook on der de grote lino's waardevolle pla ten aanwezig zijn, zoals het bizarre „Insect" van Tadek Beutlick en de prachtige kleurenhoutsnede „Vogel in landschap" van dezelfde, geraffi neerd van vlakvulling met de forse horizontalen, geaccentueerd door 'n schaarse vertikaal. Een monumentale prent is ook ook „St. Paul's Cathe dral" van John Farleigh en het sub tiele „Lassen" van Albert Garrett. Bij de lino's mogen we wijzen op 'n drietal werken van Peter Green, w.o. „Artisjokken", maar vooral ook van Gertrude Hermes, „Stonehenge" en „De Ram", één vlak saamgebalde kracht. Boekillustraties zijn er o.a. van Muriel Jackson, verder mooie en fijn uitgewerkte prentjes van George Mackley, een tegelijk fors en sub tiel gelijnde „Lopende figuur" van Frank Martin, het zeer charmante prentje „Waterlelies" van Agnes Mil ler Parker, de wat Vlaams aandoen de grote houtsnede „Harlekijn" van Peter Strausfeld en tenslotte een merkwaardige kleurenlino „Weiden in Grantchester" van Lesbia Thorpe, opgebouwd vanuit een enkele dia gonaal. De tentoonstelling, die gisteravond geopend is door de heer Hugh Paget, vertegenwoordiger van de British Council in Nederland, blijft in Lei den tot en met 14 december a.s. Daarna gaat ze naar Utrecht (Cen traal Museum) en vervolgens, in het voorjaar 1962, naar de Rijksacademie in Amsterdam. De beroemde en gelse prentkunst heeft tijden van op- en neergang gekend en speciaal van de hout kunst kan eerst sinds de eerste twintig jaren van deze eeuw weer van een herleving wor den gesproken. Toen liet men de tijd van de nabootsing achter zich en ging men weer pren ten maken, geheel ge baseerd op de mogelijk heden van het materi aal en de techniek. Deze opleving betekende ook de geboorte van de Society. Drukkers en uitgevers gingen zich weer meer voor deze kunstvorm interesseren en de "ten toonstelling bevat dan ook menige boekillustratie en prenten „die in op dracht" (zelfs voor reclamewerk) werden gemaakt. „Loodmijn", houtgravure van George Mackley. (Cat. nr. 57). Centrum voor industriële vormgeving In de beurs van Berlage te Amster dam zal in het begin van het vol gend jaar een centrum voor indus triële vorgeving worden gevestigd. De voornaamste ruimte die dit centrum in beslag zal nemen wordt de grote zaal, waarin thans nog de graanbeurs wordt gehouden. Deze graanbeurs zal verhuizen naar de noordzijde van het beursgebouw, de huidige schip- persbeurs. De schippersbeurs en de Amsterdamse Kamer van Koophan del zullen elders worden gevestigd. Het interieur van Berlage's schep ping zal dus grote veranderingen on dergaan, maar ook het uiterlijk aan zien zal in verband met de vesti ging van het centrum voor indus triële vormgeving gewijzigd worden. De architect G. Rietveld heeft in zijn ontwerp de eigenlijke hoofdingang, aan de zijde van het Damrak, in ere hersteld. Deze ingang is thans dichtgebouwd, maar zal worden opengebroken, zodat men ruimte krijgt voor de bouw van eep mo dern entrée. Op die manier hoopt men tevens de „stille" zijde van het Damrak iets te verlevendigen. Wordt de gevel van Berlage geheel intact gelaten, de hal die een op pervlakte heeft van 100 m2 zal voor de helft verlaagd worden tot het straatniveau. Zowel voor de gro te ingang, die opvallend verlicht B. en W. van Delft nog steeds misnoegd over „Sanctus Virgilius" In antwoord op vragen die op 25 oktober in de gemeenteraadsverga dering van Delft zijn gesteld over misdragingen van studenten van de R.K. studentenvereniging „Sanctus Virgilius" hebben B. en W. meege deeld, dat zij bereid zijn bij de bur gemeester er op aan te dringen, dat strenge maatregelen worden geno men tegen deze vereniging. In het bijzonder zo verklaren zij, moet iedere activiteit in het openbaar voor geruime tijd worden verboden. Onder meer wordt opgemerkt dat men zich niet ontzag het politieper soneel te lijf te gaan, waarbij een der agenten aan het oog en een an der in de hals werd getroffen door een fakkel. De heer Bolten is met ingang van 1 december benoemd tot burge meester van Schipluiden. De heer Bolten is r.k. en aangesloten by de KVP. Sedert 1948 was hij werk zaam ter gemeentesecretarie van Uithoorn. zal worden, als in de hal zelf zullen vitrines worden geplaatst. De grote zaal beslaat een oppervlakte van 650 m2 en zal door een hangend plafond met 5 a 6 meter worden verlaagd. In de tentoonstellingsruimte zullen produkten van de meest uiteenlo pende aard worden gedemonstreerd: van huishoudelijke apparaten tot landbouwwerktuigen en van glaswerk tot textiel. Men hoopt, dat het cen trum druk bezocht zal worden dooi vertegenwoordigers van handel en industrie, om zodoende een doel gerichte propaganda te maken voor de resultaten van een goed industrieel ontwerp beleid. Het ligt in de bedoeling, dat het centrum in het komende voorjaar officieel wordt geopend. Prinses Bea trix heeft zich in principe bereid verklaard deze plechtigheid te ver richten. Otto B. de Kat in „De LakenhaV IN „DE LAKENHAL" is naast de expositie van Engelse houtsneden en -gravures een kleine tentoon stelling ingericht van nieuwe werken van Otto B. de Kat, Haarlems schil der, professor aan de Amsterdamse Academie. Een deel van de rond der tig werken, veelal van klein formaat, waaronder enig grafiek, is in Dene marken geschilderd. De Kat werkt met grote, soms wat sombere kleurvlakken, loodblauw en zwaar oker b.v., hier en daar wat opgefleurd door een wat helderder toets. Zijn schema is echter over het algemeen wat grauw. Zijn naakt b.v. is qua kleur beslist lelijk. Hij stof feert zijn landschappen met kleine figuurtjes. Hij is echter spoedig sta tisch en neemt het dikwijls wat al te gemakkelijk rr de anatomie, zon der dat daartoe reden bestaat. Het meest geslaagd achten wij „Het Zoute" en „Voorbijgangers", de aqua rel „Lek bij Schoonhoven" met de goed getroffen sfeer van de brede rivier onder de wazige lucht, en „Vi olist" een groter figuurstuk. De expositie, die zonder enig ver toon is geopend en voordien bij de Amsterdamse kunsthandel Santee Landeweer heeft gehangen, blijft hier tot en met 14 december a.s. Wpr. Acht maanden voor „Zwijndrechts heertje" Een gevangenisstraf vanacht maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd is door de rechtbank te Dordrecht opgelegd aan de 34-ja rige ex-meubelhandelaar J. M. B. K. die zich de bijnaam „Het Zwijn drechts heertje" verwierf toen enke le jaren geleden uitkwam, dat hij bij na een miljoen gulden had verduis terd. Onmiddeli, nadat K. voorwaarde lijk uit de gevangenis was ontslagen, verduisterde hij onder meer een be drag van f 35.175 van een firma in muziekautomaten, waarbij hij als vertegenwoordiger in dienst was. Opnieuw in grote moeilijkheden verkerend, was hij met een gehuurde auto naar België gevlucht, zijn weg liftend naar Zuid-Frankrijk vervol gend. Na enkele weken kwam hij arm en berooid naar Nederland te rug. Hij werd tenslotte in Amster dam gearresteerd. De officier van justitie had een jaar, waarvan vijf maanden voor waardelijk, tegen hem geëist. UITBREKER AANGEHOUDEN. De Rotterdamse politie heeft giste ren opnieuw een van de drie man nen aangehouden, die in het begin van deze maand zijn on snapt uit de inrichting m Avereest. Het was de 27-jarige J. S. De srestatie gebeurde in de ochtenduren op „Katendrecht" De man verried zijn aanwezigheid in de Maasstad door donderdagnacht op een voor hem typerende wijze ruiten in winkeldeuren te' vernielen. Enkele dagen geleden werd éér: van de mannen, die met hem ont- srapte met een ernstige be inwond aangetroffen bij eer winkel p de Pieinweg in RoHerdam-Zuid. Hjj ligt nu in de ziekenzaal van het huis van bewaring. De derde uitbreker is nog voort vluchtig. HOGERE WINST BIJ ALBERT HEIJN De raad van bestuur heeft op een buitengewone vergadering van aan deelhouders medegedeeld, dat de be drijf suitkomsten dit jaar een gunsti ger beeld geven dan in I960. Omdat belangrijke kosten gemaakt moeten worden ter voorbereiding van grote investeringen, verwacht de N.V., dat over 1961 een zelfde dividend uitge keerd kan worden als vorig jaar, 12 pet. Dit houdt tevens in, dat de klan tenobligaties weer 7% pet. rente zul len geven. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. V.S. van Amerika: ss. Statendam (19-11), ss. Queen Elizabeth (20-11), ss. Sommelsdijk (22-11); Argentinië: ts. Uruguay (21-11); Australië: ss. Orcades (23-11); Brazilië: ms. Gaas- terland (20-11); Brits-Oost-Afrika: ms. Kouang-Si (20-11); Canada: ss. Statendam (19-11), ss. Queen Eliza beth (20-11), ss. Sommelsdijk (22-11) Chili: ms. Tannstein (23-11); Ned. Antillen: ms. Delft (21-11); Ned.- Nw.-Guinea: ss. Rotti (20-11); Nw.- Zeeland: ss. Essen (20-11), ms. Port Adelaide (22-11); Suriname: ms. Kreon (22-11); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. Pretoria Castle (19-11), ms. Algol (21-11). Inilchtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Tijdens werkzaamheden op het dak van een fabrieksgebouw heeft gisteren de 51-jarige timmerman J. H. Dorman uit Hardenberg zijn evenwicht verloren en is van 't dak gevallen. De man kwam zo ongeluk kig terecht, dat hij zijn nek brak; hij was op slag dood. KERKENBOUWZONDAG Van officiële zijde verneemt het KNP, dat Kerkenbouwzondag 1962 gehouden zal worden op 4 februari. Kerkenbouwzondag 1961 bracht on geveer 11 ton op. Gisteren is de voorzitter van „De Nederlandse Bloemisterij", dr. A. J. Ver hagen, benoemd tot „Skipper of the Flying Dutchman". Even tevoren had de heer A. v. d. Paauw, directeur Vestiging Nederland van de KLM, hem een zilveren penning van de KLM aangeboden wegens zijn verdiensten voor de luchtvaartmaatschappij. Op de foto zien we hoe de heer v. d. Paauw (r.), de nieuwe „Skipper", de oorkonde laat zien, welke bij de titel hoort. Radiografische tewaterlating Gisteren is bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij de 48.000 ton me tende tanker „Onoba" op radiografische wijze tewater gelaten. De plechtig heid vond plaats aan boord van een schip in de haven, waar door een druk op een knop een impuls werd doorgegeven aan de werf, waarop de tanker in zijn element gleed. Er was ditmaal ook geen podium voor de autoriteiten bij de boeg van het schip opgericht; slechts een klein aantal werfarbeiders sloeg de tewaterlating van deze zijde gade. Een ernstige aanrijding heeft in Haarlem plaatsgevonden op een over steekplaats voor voetgangers, een zgn. zebrapad. Een bejaarde heer, A. B. uit de Gen. Cronjéstraat, is op de Schoterweg ter hoogte van de Pijn boomstraat aangereden door een auto, bestuurd door een dame uit Amsterdam. De bestuurster beweerde noch de man, noch het zebrapad te hebben gezien. De heer B. werd met een zware hersenschudding, ernstige hoofdwon den en een beenfractuur naar 't zie kenhuis „St. Joannes de Deo" over gebracht. Zijn toestand is zeer ern stig. VADER BEET ZIJN KIND De politie heeft de 25-jarige in woner van Kampen S. H., die ver dacht wordt van mishandeling van vrouw en kind, in verzekerde bewa ring gesteld. H. staat als zeer agres sief bekend. Eens bedreigde hij een nichtje met een mes. Thans wordt hij er van verdacht zijn vrouw brandwonden te hebben toegebracht met een gloende lamp, terwijl hij zijn kind in het dijbeen zou hebben ge beten. Bij de man thuis werd ook een zendinstallatie aangetroffen. Hij zond uit onder de namen .Tokio" en C Q 80". Verdachte zal maandag voor de officier van justitie te Zwolle wor den geleid. 12.000 boete geëist voor belastingontduiken De officier van Justitie bij de recht bank in Assen, mr. C. J. van Olden- beek, heeft gisteren tegen de vijftig jarige aardappelhandelaar H. S. uit Emmen een boete van f 12.000, sub- sidair 120 dagen hechtenis geëist wegens overtreding van de weg op de inkomstenbelasting. Verdachte zou over de jaren 1955 en 1956 een te laag inkomen hebben opgegeven. S. zeide dit niet willens en wetens te hebben gedaan. Zijn raadsman, mr. J. Mout meende, dat het ver dachte als commissionair in aardap pelen onmogelijk is een juist beeld van zijn inkomen te geven. „U moet verdachte niet zien als een echte belastingfraudeur, maar als iemand, die te onvoorzichtig te werk is ge gaan" zei meende Mout, die vrij spraak vroeg, of zo de rechtbank verdachte zou veroordelen, op een mild vonnis aandrong. Tijdens het rangeren op het station Barnevelddorp is gisteren omstreeks half vijf een lege goede renwagen ontspoord. Daardoor werd het treinverkeer tussen Barneveld- Dorp-Lunteren gestremd. De reizi gers werden met bussen vervoerd. Dr Verhagen werd skipper

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7