JACQUELINE Slachtoffer Baarnse moord vanmorgen in Soest begraven Joyriding toegestaan Portugals koloniën Het grote tekort aan PTT-personeel T.V.-feestgedruis rond miljoenste In Lisse gaan de bakkers „centraal" bakken DE WILDE WELDOENER WOENSDAG 15 NOVEMBER 19961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Theo Mastwijk, het 14-jarige slacht offer van de Baarnse moord, is van ochtend ter aarde besteld. Gister avond werden de stoffelijke resten in het ziekenhuis van Baarn opge baard van waaruit vanochtend de kist, die gedekt werd door een vier tal bloemstukken van familieleden en kennissen naar de ouderlijke wo ning werd vervoerd in Soest. In de kerk van de H.H. Petrus en Paulus werd door een familielid van de vermoorde jongen, Pater H. G. Mastwijk, een gezongen Requiemmis opgedragen. „Oordelen zal de Heer. Ons men sen leerde hij bidden tot Zijn Va der: vergeef ons onze schuld, zoals wij ook anderen hun schuld verge ven", staat er op het speciaal uitgege ven bidprentje van Theodorus Peter Adrianus Maria Mastwijk. Een bid prentje, waarin een opdracht aan de dierbare ouders en zusjes van de jongen staat en waarin wordt ge zegd, dat het zo gerechtvaardigde ver driet over zijn tragische dood niet in hun harten mag overheersen. „Een 75-jarige kamervoorzitter door links en rechts gehuldigd Tezamen met minister De Pous, die aanwezig was in verband met de verdediging van zijn begroting, heeft gisteren de Tweede Kamer haar 75- jarige voorzitter een hartelijke hulde bereid. Een hooggestemde toespraak van de minister, orchideeën namens de vrouwelijke leden, hem aangebo den door de P. v. d. A.-afgevaar digde mej. mr. Th. R. M. Lemaire, waren het gevolg van een verzoek van de fractievoorzitter van de C.H.U., dr. H. W. Tilanus, die in verband met het reglement van orde van de jarige voorzitter Kortenhorst zélf toestemming moest hebben „het woord te voeren voor een persoon lijk feit". Dat reglement van orde had dr. Kortenhorst trouwens zelf ook nodig voor zijn dankwoord! VOORZITTER IS PERSOONLIJK FEIT. „U zult vragen, mijnheer de voor zitter, wat is dat persoonlijk feit", aldus dr, Tilanus, „welnu dat per soonlijk feit bent u". Staande hoorde de Kamer de waar derende woorden aan, die de chris telijke fractievoorzitter tot de jarige richtte. Met de bede, dat God dr. Kortenhorst de kracht, de opgewekt heid en de blijmoedigheid zal wil len blijven schenken om zijn be langrijk werk te blijven verrichten, besloot dr. Tilanus. Ook minister De Pous hoopte aan het slot van een geestige toespraak dat de voorzitter nog lang die kracht zou mogen ontvangen „om de slag van zijn hamer en de kwinkslag van het woord te laten horen". Ook de oppositie bleef bij het alge mene huldebetoon niet achter. Deze bracht dr. Kortenhorst een fraaie bloemenhulde in de vorm van een boket orchideeën, hem overhandigd door de socialiste mej. mr. Lemaire. Voor alles, maar zeer in het bij zonder voor het blijk van persoon lijke sympathie van de linkerzijde, toonde dr. Kortenhorst zich zeer dankbaar. Niet alleen voor de hem toegezwaaide lof, naar hij zei, maar vooral voor de „kritiek". Een karavaan van zeventig nieuwe type's Renault Vier is gisteren in Amsterdam aangekomenVandaag opereerdemen in Den Haag, mor gen komt Rotterdam aan de beurt en daarna verschillende plaatsen in Ne derland. Het is de bedoeling, dat men met één van de wagens van deze kara vaan op vertoon van rijbewys straf feloos „joyriding" kan beoefenen. Gratis mag men een kwartier met 't nieuwe viertje rijden. In Parijs werd van deze stunt druk gebruik ge maakt, zó zelfs dat vertegenwoordi gers en zelfs de president-directeur van Renault, die een ritje met de R4 maakte, werd aangehouden voor een proefrit. Hij was zo verstandig niet te weigeren. Lang zame automatisering postcheque- en girodienst Gebrek aan deskundig leidingge vend personeel en specialisten ver traagt de uitvoering van een volle dige automatisering van het post- chèque- en girobedrijf. Dit deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mee in zijn Memorie van Antwoord op de begroting 1962. Op het ogenblik wordt 15 procent van de verkeersstroom mechanisch verwerkt door middel van ponskaar ten. De eerste elektronische ver werkingsmachine wordt zeer bin nenkort verwacht. Binnenkort wordt in Utrecht een codeercentrum met 70 tot 100 per soneelsleden gevestigd. Daarmee wordt verlichting van de taak der kantoren in Arnhem en Den Haag nagestreefd. Vestiging van codeer centra in andere plaatsen is in voor bereiding. beter leven, hèt leven mocht ik in gaan waar wij allen hopen te ko men". Dwars over de drukke verkeers weg trok de stoet, waarbij zich tal rijke inwoners van Soest aansloten naar de katholieke begraafplaats. Hier sprak mgr. A. G. Visser, pastoor van Soest, een gebed uit. Hij smeekte de Heer jegens de jongeman zoveel barmhartigheid te betonen, dat deze geen straf voor zijn zonden ontvangt en door erbarmen thans met de ko ren der engelen verenigd wordt. Het ouderpaar Mastwijk en de beide zusjes van het slachtoffer waren de eersten, die na de liturgische plech tigheden bloemen strooiden op het graf van hun zoon en broertje. Negen jaar geëist voor moord in Haagse hofje Negen jaar gevangenisstraf wegens doodslag heeft de officier van Justi tie bij de rechtbank in Den Haag, mr. dr. J. C. Maris, gisteren geëist te gen de 33-jarige zwerver G. A. I. die op 8 juni van dit jaar de 71-jarige gepensioneerde archief-bediende J. van der G. in diens woning aan de Uilebomen in Den Hf ig door wurging om het leven zou hebben gebracht. Op verzoek van de verdediger, mr. L. de Groot, werd deze zaak met geslo ten deuren behandeld, vooral ook in verband met de psychische gesteld heid van de verdachte, die in het huis van bewaring reeds een poging tot zelfmoord heeft gedaan. I. werd aanvankelijk verpleegd in het psychopaten-asyl te Avereest. Hij werd met proefverlof gestuurd, maar onttrok zich in juni aan het over hem gestelde toezicht. Hij ging naar Den Haag, waar hij zijn slachtoffer - kennis, die evenals hij een sexuele afwijking had - bezocht De bejaarde man stemde er in toe, dat I. bleef, totdat hij werk en een ander onder dak zou hebben gevonden. Na een dag - op donderdagavond 8 juni - ontstond er echter een twist gesprek tussen de beide mannen, waarbij I. zich dermate opwond, dat hij op de-oude man toesprong en hem wurgde. Het stoffelijk overschot stopte I. in een nauwe kast in de wo ning. I. werd aangehouden op de plaats van de misdaad. Hij was hierheen teruggekeerd, nadat hij een bezoek aan Rotterdam had gebracht, waar hij onderdak hoopte te krijgen. De rechtbank zal in deze zaak op 28 no vember uitspraak doen. De beheerschapscommissie der V.N. heeft dinsdag een precedent gescha pen door met 78 tegen 5 stemmen, en één onthouding, te besluiten tot het horen van twee inwoners van Portugees Guinea, om getuigenis af te leggen over de situatie in hun land. Zij verklaarden, dat de Portu gese vot-m van kolonialisme de hard ste is die bestaat. De bevolking van Guinee is 99 procent analfabeet en slechts 0,33 procent van de Afrikaanse bevol king wordt als Portugees staatsbur ger beschouwd. De toestand op de Kaapverdische eilanden is slechter dan vijftig jaar geleden. De bevol king is ondervoed. De afgevaardigden van Ghana, Mali en Guinee maakten vervolgens toespelingen op de rol, die de Portu gese Katholieke Missie zou spelen, maar de gedelegeerden van Ierland, de Philippijnen en ,»"emen protesteer den tegen deze toespelingen en ver zochten de beheerschapscommissie de godsdienst in deze zaak buiten beschouwing te laten. Met het horen van de twee vertegenwoordigers van de bevrijdingsbeweging is het onder zoek besloten. De Portugese afgevaardigde woon de de zitting uit protest niet bij, om dat in een dergelijke procedure noch in het Handvest,noch in het regle ment der Algemene Vergadering is voorzien. Verdere inkrimping dienstbetoon? Het tekort aan uitvoerend perso neel, aan hogere leidinggevende me dewerkers en aan wetenschappelijk gevormde specialisten is vooral in 't westen des lands bij PTT veel ho ger, dan bij het gemiddelde bedrijfs leven. De minister van Verkeer en Waterstaat verklaart dit in zijn Me morie van Antwoord op de begroting 1962. Indien de situatie in het westen des lands zich verder toespitst zal verdere inkrimping van dienstbe toon onvermijdelijk zijn. Dit zou al lereerst geschieden voor diensten, waarvoor PTT geen monopolie heeft, b.v. de pakketpost. Daartoe kan al leen in de uiterste nood worden over gegaan. De zaterdagse beperkingen zijn uitvloeisel van de verkorte of ver schoven werkweek. Er is ten dien aanzien geen sprake van een nood maatregel. Een verdere inkrimping op zaterdag ligt niet in het voorne men. De minister deelt mede, dat het gehele PTT-personeel thans ander half tot twee uur gemiddeld per week overwerkt. In de grote steden ligt dit gemiddelde op drie uur per week. Gedetineerde maakte bij ontsnapping dankbaar gebruik van ladder Omtrent de ontsnapping van de 20-jarige A. P. J. uit Gouda uit het Haagse huis van bewaring, van welk feit wij gisteren melding maakten wordt nog nader vernomen, dat de ontvluchting mogelijk is geworden door een ladder, welke werklieden op de binnenplaats van het huis van bewaring hadden achtergelaten. Voor de rest heeft de gedetineerde zich zoals alle klassieke ontsnappin gen bediend van enkele lakens en dekens, die hij aan elkaar had gebonden en waarlangs hij zich van af de derde etage naar omlaag liet glijden. J. ontsnapte uit zijn cel door twee ijzeren spijlen door te zagen en het glas van het venster stuk te maken. Eenmaal op de binnenplaats gekomen trof de vluchteling daar een ladder aan, waarmee hij over de hoge muur kwam. De lakens had de jongeman allemaal meegenomen. Deze werden later in de buurt van de gevangenis gevonden door een persfotograaf, die een plaatje kwam maken. De politie vermoedt, dat de uitbreker naar het Haagse bos is gevlucht, vanwaar hij verder de benen heeft genomen. Alle politiekorpsen in Nederland kijken nu uit naar de knaap, die nog vier maanden van zijn straf moest uitzit ten. Vooral rond Gouda wordt druk gespeurd, omdat men vermoedt, dat J. zich in of bij zijn geboorteplaats schuilhoudt. Volgens de jongste berichten zouden bij de zware storm, die de kust van Mexico heeft geteisterd, 220 doden zijn gevallen. Honderden men sen zijn van de buitenwereld afge sneden. Help Uzell èn Uw tafelburen uit de (zuur)brand. Houd altijd Rennies bij de hand. Dan kan overtollig maagzuur U niet de ren. Eén of twee Rennies doven uw pijn als er iets verkeerd valt. Ze zijn gemakkelijk in te nemen - on opvallend - en één voor één hygië nisch verpakt. Nog lekker van smaak bovendien. (Advertentie). Zebrazondaars bet haasje in Amsterdam Vanochtend om acht uur is in Am sterdam de „operatie zebra" gestart. De politie is streng gaan optreden, waarmee zij gevolg geeft aan een verlangen van de justitie, die door snelle berechting de voetgangersbe palingen er bij de halsstarrigen wil inhameren. Tientallen slachtoffers zijn vanochtend reeds gevallen. De drukke oversteekplaatsen bij 't Cen traal Station en op de Munt lever den de meeste verbalen op. De agen ten kregen er koude handen van. „Er zijn mensen die het nooit leren" zei er één, die zijn kleumende han den probeerde warm te blazen. Een groot deel van het Rotterdam se tramverkeer is vanaf gisteravond half zeven geheel omgelegd. Een truck met oplegger, die te hoog ge laden was, heeft de tramleiding vlak voor de Maasbruggen over een leng te van tachtig meter vernield. Een staalconstructie op de oplegger was dertig centimeter te hoog. Door de banden van de truck leeg te'laten lo pen kon men het voertuig verwijde ren. Het herstellen van de tram lei ding zal uiteraard meer werk en tijd vergen. Men hoopte er vannacht mee gereed te komen. Tot zolang is bijna de helft van het Roterdamse tram verkeer omgelegd. Het feit, dat de heer J. Milius te Deventer de bezitter is geworden van de miljoenste televisie-ontvanger, is niet zonder opzien gebaard te hebben in ons land voorbijgegaan. De woning van de familie Milius was gisteravond omgeschapen in een complete tele visie-studio, waarbinnen t.v.- en ra- diopersoncel en de landelijke pers zich verdrongen om Nederland een illustratie te geven van de algemene feestvreugde. Er waren geschenken in overvloed. Van de NTS kwam de mededeling, dat de heer Milius een radio cadeau krijgt en een stroom van t.v.-mede- werkers zeiden het hunne ervan en bleven daarbij meestal niet met lege handen staan. De heer Milius had tot aanschaffing van een t.v.-toestel besloten, omdat hij zo graag sportwedstrijden volgt Voor de wedstrijd Hongarye-Neder- land had een vriend gevraagd of hy misschien t.v. had, waarop de heer Milius negatief moest antwoorden. De vriend is toen niet op visite ge komen. Een en ander was voor de heer Milius aanleiding Om tot aan koop van een t.v.-ontvanger over te gaan. Bond bouwondernemers: geen uitstel van huuraanpassing Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond van Bouwondernemers heeft in verband met de besprekin gen, die momenteel gevoerd worden tussen de regering en de Stichting van de Arbeid over het loonbeleid, een schrijven gericht aan de raad van ministers en het bestuur van de Stichting. In het schrijven wordt onder meer gezegd, dat men vernomen heeft, dat enkele groeperingen in de Stichting van de Arbeid zich alleen dan ak koord kunnen verklaren met het loonbeleid, indien de voorgenomen huuraanpassing per 1 juli 1962 wordt uitgesteld resp. getemporiseerd en indien de woningbouw in de onge subsidieerde sector verder zou wor den beperkt. De bond zegt in zijn brief tegen inwilliging ernstig te moeten waar schuwen, omdat hierdoor de woning voorziening zou worden gedegra deerd tot onderhandelingsobject bij de loononderhandelingen. In het be lang van de volkshuisvesting acht de bond een huuraanpassing, zoals door de regering aan de staten-ge- neraal is voorgesteld, dringend nood zakelijk. Uit sociaal economisch oogpunt be keken is het noodzakelijk mogelijke loonsverhogingen primair aan te wenden voor het realiseren van een huurverhoging. Voorts acht de bond het onverantwoord de particuliere woningbouw opnieuw te beperken. Niet alleen voorziet de premiebouw in de woningbehoefte van de lagere inkomensgroepen, doch daarnaast worden in de ongesubsidieerde sec tor voor het overgrote deel wonin gen gebouwd voor. de middengroe pen. Minister Marijnen zegt uitbreiding van bollenteeltrecht toe Mr. V. Marynen, de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, heeft in de Eerste Kamer be vestigd, dat per 1 januari a.s. enige uitbreiding zal worden gegeven aan het teeltrecht voor bloembollen. Elke nieuwe erkende jonge kweker zal kunnen beginnen met een teeltrecht van 15 are voor de teelt van hyacin then, tulpen en/of narcissen. Voor reeds minstens vijf jaar erkende kwe kers komt de verhoging van het teeltrecht neer op 13 tot 14 percent voor tulpen, 8 tot 9 percent voor hyacinthen en 7 tot 8 percent voor narcissen. Over de Wet Erkenningen Tuin bouw deelde de minister mede, dat deze wet moet worden gezien als een „instrument voor marktorde ning". De SER is niet om advies ge vraagd, wel de verschillende produkt- schappen. De nieuwe wet beoogt te komen tot een soepeler teeltregeling, het waken tegen incidentele:, markt verstorende productieverhogingen en tenslotte verhoging van de vakbe kwaamheid en stimulans tot een bete re bedrijfsvoering. Prof. Samkalden (P. v. d. A.) kon moeilijk meegaan met bepaalde on derdelen van het wetsontwerp. Hij zei de vestigingsvoorschriften, die krachtens dewet uit het overleg tus sen de minister en de produktschap- pen zullen resulteren, zorgvuldig in het oog te zullen houden. Als er geen onverwachte spaak in het wiel komt, zullen de bakkers van Lisse in het komende voorjaar ge zamenlijk hun zoete broodjes gaan bakken. Dan zal namelijk vorm ge geven zijn aan het initiatief van een tweetal bakkers, de firma Van den Heuvel van de Lisserdijk en de heer De Lange uit het dorp, en zal de in middels opgerichte „Verenigde bak kerijen De Ster" een centrale bak kerij op een thans nog in gras lig gend terrein achter de Montbretia- straat rijk zijn. Het wachten is nog slechts op de heiers, maar er is ver zekerd dat het niet lang meer zal duren of die zullen met hun werk zaamheden beginnen. Zo goed als alle bakkers hebben besloten hun brood van de centrale bakkerij te gaan betrekken. Alleen de beide coöperaties, de katholieke en de christelijke, doen niet mee en ook niet de firma F. den Butter van de Lisserdijk, wien het vanzelfspre kend moeilijk valt zijn vorig jaar verbouwde en gemoderniseerde be drijf renteloos te laten staan. Binnenkort eerste paal voor centrale bakkerij Bijna V/i jaar geleden werd het initiatief geboren, gelijktijdig in de breinen van de bakkers v.d. Heuvel en De Lange. Ze gingen aan het werk, men polste en informeerde hier en daar, bestudeerde de erva ringen in plaatsen, waar reeds een centrale bakkerij was gevestigd, men maakte de collega's warm voor het plan en toen kon men spijkers met koppen gaan slaan. MEN KAN BEGINNEN De bouwvergunning is er en zodra de palen in de grond zitten kan aan nemer Dol uit Lisse met de bouw beginnen. Het wordt een gebouw van 60 x 15 meter en als de komen de winter het weer geen roet in het eten gooit, dan hoopt de aannemer het complex omstreeks Pasen kant en klaar te kunnen opleveren. Er komt een vol-automatische gas- oven in met een capaciteit van der tigduizend broden per week. Voorlopig zal er alleen brood wor den gebakken, ook luxe brood. Wel is de technische mogelijkheid aan wezig om ook koek en gebak te gaan maken, maar dat blijven de aange sloten bakkers voorlopig nog in de eigen oude installaties doen. ECONOMISCHE NOODZAAK De vele moeilijkheden in de bak kersbranche hebben de Lissese bak kers min of meer gedwongen cen traal te gaan werken. De financiële resultaten van de bakkerij zijn niet zo daverend, vooral niet in een dorp, waar de klanten verspreid wonen en er onder de bakkers nogal con currentie is. Het bezorgen is duur en tijdrovend. Aan de Zwartelaan bijvorbeeld, tegen Hillegom aan, wo nen negen gezinnen en daar ko men zes bakkers aan de deur. De naar het oordeel van de initiatief nemers te geringe winstmarge laat dergelijke bokkesprongen niet toe, maar maakt ze wel verklaarbaar on der die omstandigheden. Bovendien is de personeelsvoorzie ning moeilijk. Men wil niet meer op het vroege „bakkersuur" beginnen of men moet een zó'n hoog loon ver dienen dat het van de winst op het brood niet afkan. Geen wonder dus, dat vrijwel alle bakkers van Lisse wel oren hadden naar het plan van een centrale bak kerij. Aanvankelijk zouden ook enke le Hillegomse bakkers meedoen, maar dat is niet doorgegaan. De mo gelijkheid blijft echter voor hen en andere bakkers uit de bollenstreek openstaan. De centrale bakkerij zal worden geleid door een bedrijfsleider, die men van elders wil aantrekken. Er zal werk zijn (voorlopig) voor een tiental gezellen. „Gekleurd" verhaal van (gekke) Engelse journaliste Maakt Staphorst het te bont? Een verslaggeefster van het Engelse blad „Daily Mirror", die in het Nederlandse plaatsje Staphorst is gev eest voor een reportage over het „volksge richt" dat zich vorige week aan een man en een vrouw, die overspel zouden hebben .ge pleegd, heeft voltrokken, heeft woensdag in een artikel in dit blad verklaard, dat zij door in woners van Staphorst is lastig gevallen. De verslaggeefster schrijft: „Ik werd omringd door een schreeuwende en fluitende me nigte - dezelfde die het paar in een beschamende optocht op een kar door de straten van Staphorst heeft getrokken. Een ouderling van de plaatselijke kerk, waardoor het grauwe, vreugdeloze leven van de in woners wordt beheerst, schudde zijn vuist voor myn gezicht. Hij gaf me te verstaan, dat ik eerst mijn lippenstift moest verwijderen voor de schreeu wende menigte mij verder wil de laten gaan. „Gekke vrouw", zo schreeuwde hij, „waag het niet hier met een geverfd ge laat te komen", aldus de ver slaggeefster.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11