Boudewijn H. geheel ontdaan in ouderlijke woning door officier van justitie aangehouden Is Henny W. („een geniale jongen") de hoofddader van Baarnse moord? Vermiste sergeant aangehouden DONDERDAG 9 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 President kwam handen tekort De officier van justitie in Utrecht mr. H. Overbeek opende gisteravond zijn persconferentie met de mede deling: „Ik kan u een geruststellende mededeling doen. De man, over wie wij allen in ongerustheid verkeerden, is terecht." De aanhouding van Boudewijn H. is mogelijk geworden, aldus mr. Overbeek, doordat de ouders in overleg met hun raadsman hadden besloten, dat aangifte beter was dan hem te verbergen. Een ouderlijke stap, die bijzonder moeilijk was, aldus de officier, inmiddels heeft de jongen ook een verklaring afgelegd. Hij zegt, wel bij de opzet om Theo Mastwijk te doden betrokken te zijn geweest, maar daarin geen leidende rol te hebben gespeeld. In zijn ogen is de verdachte Henny W. de hoofdschuldige. Boudewijn H. is persoonlijk door de officier van justitie aangehouden. Op het moment van de arrestatie was de Baarnse politie nog steeds bezig met een klopjacht door de bossen. De hoofdinspekteur-korpschef van Baarn, de heer G. J. Backer, deelde gisteravond om half zeven mee, dat hij pas na zessen door de officier van de arrestatie op de hoogte was gesteld. JONGEN BEKENDE BIJ OPZET VAN DE MOORD BETROKKEN TE ZIJN GEWEEST Onjuiste verklaring van Baarnse politieman Aan de politie in Utrecht, zo deel de mr. Overbeek mede, werd as sistentie gevraagd omdat men geen opschudding in Baarn te weeg wilde brengen, wat het ge val zou zijn geweest wanneer de Baarnse politie de jongeman had aangehouden. In snel tempo is men toen naar het huis van be waring in Utrecht gereden, waar de jongen in de ziekenafdeling is opgenomen. Hij maakte een zeer ziekelijke indruk en is er geeste lijk naar aan toe, aldus de officier van justitie. Misverstand rond „het jasje" Boudewijn H. heeft na zijn ontvluch ting, van maandag tot gisternacht, Rond de Baarnse moordzaak Hoe de fantasie alom op hol sloeg Sinds de beeltenis van Boude wijn H. in bijna alle Neder landse dagbladen heeft gestaan en ook op het beeldscherm is vertoond, meenden talrijke Amsterdammers de vluchteling te hebben gezien. Sinds dins dagavond heeft de Amsterdam se politie tientallen telefoni sche tips onderzocht, doch het resultaat was in alle gevallen uiteraard negatief. Alleen de de centrale recherche behan delde reeds 15 tips. Er waren burgers die Bou dewijn H. hadden zien lopen verkleed als geestelijke, ande ren zagen hem in een groene jekker in een auto rondrijden. De gehele dag heerste er op het Baarnse politiebureau een nerveuze spanning. Recher cheurs liepen af en aan en op de geringste melding rukte 'n blauwe patrouillewagen met gewapende politiemannen uit. De officier van justitie en zijn subsistuut waren eveneens op het bureau en liepen van de ene naar de andere kamer. Omstreeks kwart over twee kwam er een melding binnen, dat de jongeman gesignaleerd was in de omgeving van de Van Rhenenlaan, aan de spoor lijn Baarn-Hilversum. Met ge trokken revolvers omsingelden de politiemannen het terrein. Het was het zoveelste loos alarm en teleurgesteld keerde men terug. Ook elders in het land werd naar de ontsnapte uitgekeken. De meldkamer van het Baarn se politiebureau registreerde alle tips die binnenkwamen. Het werd een hele (waarde loze) waslijst op kousenvoeten rond Baarn ge zworven. Wel had hij zijn jasje nog aan. Dit had hij ook nimmer uitge- had. Het jasje, dat de Baarnse po litie nabij Bilthoven in beslag nam en dat werd aangeduid als „het jasje van de verdachte", bleek van een ander te zijn. Ook heeft de officier van justitie verklaard, dat hij degene is ge weest, die de verdachte maandag nacht tot 2 uur heeft verhoord. Hij was alleen met de verdachte in de wachtkamer op het Baarnse politiebureau. Toen het verhoor was afgelopen, verkeerde de offi cier in de veronderstelling, dat er bewaking op de gang was. Door een misverstand, aldus mr. Overbeek, was er geen bewaking, zodat de jongen gemakkelijk kon ontvluchten door de voordeur, die niet op slot was. De verklaring van de hoofdinspek- teur van de Baarnse politie, de heer Backer, dat er wel bewaking was geweest en dat de agent zelfs een stomp van de verdachte had gehad, noemde de officier een niet-juiste verklaring. Hoofdinspekteur Backer was ook niet bij het verhoor aan wezig. VERONTWAARDIGING OP BUREAU De officier deelde voorts mee, dat het landhuis van de familie H. niet bewaakt was, omdat men met de mogelijkheid rekening moest houden, dat de jongen naar de ouderlijke woning zou terug gaan. Dat hoofdinspekteur Backer gisteravond om half zeven een verklaring heeft afgegeven, niets van de arrestatie af te weten, vindt zijn oorzaak in het verzoek van de officier van justitie, hier mee te wachten tot de jongen veilig in het huis van bewaring was opgesloten. Dit was eerst mo gelijk om kwart over zes. Dat is ook de reden, dat politiemannen in Baarn, maar ook elders in het land, nog na zes uur klopjachten hielden. De verbolgenheid onder de Baarnse politiemannen, die om zes uur van de radio-nieuwsdienst hoorden, dat de jongeman al ge pakt was, was dan ook bijzonder groot. „Onder de gegeven omstandigheden," aldus de officier, kon ik geen toe stemming geven om het bericht van de arrestatie eerder vrij te geven." Medewerking Nader is vernomen, dat Boudewijn omstreeks half acht dinsdagavond kans heeft gezien de ouderlijke wo ning te bereiken. Hij is direkt naar de vliering gegaan waar hij heeft geslapen. Toen zijn broer Karei H. gistermiddag de w.c. hoorde door trekken, ging hij naar boven en zag daar Boudewijn. Onmiddellijk heeft toen de vader van de jongen de raadsman gebeld, op zijn beurt heeft mr. Dietz de officier verzocht naar zijn kantoor te komen en gezamen lijk is men toen naar de woning van de familie H. gegaan. Hier trof men de jongen omstreeks half vier in een deplorabele toestand aan. In het huis van bewaring is hem een voorlopig verhoor afgenomen. De jongen, die moeilijk kon praten, zei gehandeld te hebben als een automaat. „Ik ben er misselijk van, als ik eraan denk," zo zei hij. Volgens zijn verklaring zou verdachte Henny W. het slachtoffer na de moord nog heb ben geschopt. Een beeld van het bezoek van president De Gaulle aan Corsica: de presi dent, omringd door een geestdriftige menigte, kan zich slechts langzaam voortbewegen: velen trachten koste wat het kost een handdruk van hem te krijgen.... (telefoto) (Ad verten tie j CONTROVERSE POLITIE BAARN- OFFICIER VAN JUSTITIE dig zou maken, omdat hij wanhopig was. Dit was ook de réden dat de raadsman de familie H. nadrukkelijk verzocht, de jongen onmiddellijk bij de politie aan te geven, zodra hij zich thuis of bij andere familieleden zou melden. Ten overvloede ver- zocht de raadsman aan de andere De moord op de veertienjarige Soester jongen Theo Mastwijk is gepleegd zoon V£m de familje H de heer Ka- met een stukje plasticdraad van circa zestig centimeter. Mogelijk is, dat rej die studeert in'Utrecht zich het slachtoffer daarna ook nog een klap op zijn hoofd heeft gehad met een onmiddellijk naar zijn kamer in hakmes, dat normaal voor het slachten van kippen wordt gebruikt. Dit utrecht te begeven, omdat de kans laatste is evenwel nog niet vast komen te staan. aanwezig was, dat zijn broer Boude- Wel is juist, dat men tevoren de jongen een flesje bier te drinken heeft w^n zich bij hem zou melden. Karei gegeven waarin men enkele slaappillen en enige asperinetabletten had jj. is toen met de auto van zijn va- gedaan. De jongen is hierdoor niet vergiftigd maar wel onpasselijk gewor- dér naar Utrecht gereden en heeft den en heeft zelfs gebraakt. getankt bij het benzinestation op de Deze feiten zijn vast komen te staan na het verhoor, dat dinsdagmorgen grens tussen Baarn en Bilthoven, door de rechter-commissaris in Utrecht werd afgenomen van de 17-jarige waar de pompbediende J. de Bruin, Ewoud H. en de 18-jarige Henny W. Deze beide jongemannen hebben, 's morgens om kwart voor zeven een evenals gisteravond Boudewijn H., toegegeven, bij de moord betrokken te colbertjasje had gevonden, zijn-geweest. Karei wilde helpen zoeken Uit de voorlopige reconstructie van plaats van de beide jongens, strand- het misdrijf is gebleken dat de ge- den op weinig medewerking die van Karei H. begaf zich eerst naar de broeders H. het slachtoffer niet ken- de zijde van de Baarnse politie werd rechtbank in Utrecht om de raads- den. Dit is de mening van de raads- gegeven. Vrijdagmorgen is bij de man van de familie H. te vragen, of man van de gebroeders H., mr. H. C. ouders geïnformeerd naar de verblijf- hij niet mee mocht zoeken in de bos- Dietz. Deze raadsmar werd pas dins- plaats van Ewoud. Men deelde mede, sen. dagmiddag in de gelegenheid gesteld dat de jongen bij familie in Den Haag „Waarom laten zij hem ook ont- enige tijd met Ewoud H. te spreken, vertoefde. Later op de middag hoor- snappen en op zijn kousen weglo- Zoals bekend,-werd de pers zaterdag- den de ouders van deze familieleden, pen?", had hij in de gang van de morgen door de officier van justitie dat Ewoud was gearresteerd. Toen rechtbank in Utrecht geschreeuwd, in Utrecht, mr. W. H. Overbeek, en de men op dat moment probeerde, con- ()ik wil de bossen in, want hij gaat substituut-officier, mr. G. H. C. van tact te krijgen met Boudewijn bleek gekke dingen doen". De komst van Dijken, officieel op de hoogte ge- deze niet thuis te zijn. Eerst vrijdag- Karei H. veroorzaakte op de recht- bracht van de verrichte arrestaties, nacht vernam het echtpaar H., dat bank in Utrecht enige deining. De De ouders van de gebroeders H. wer- de zoon Boudewijn reeds 's ochtends jongen werd omsingeld, omdat hij den door de substituut-officier eerst door de Baarnse recherche in Am- volgens de opper T. H., zo erg veel in de nacht van vrijdag op zaterdag sterdam was gearresteerd. op de toen voortvluchtige broer van de aanhouding van hun zonen leek. verwittigd. In verband met de ontvluchting van Boudewijn H. vreesde de familie Volgens de raadsman is Henny W. Herhaalde pogingen van mr. Dietz, dat de jonge zelfmoord zou plegen de auctor intellectualis van het mis- om te informeren naar de verblijf- of zich aan andere misdrijven schul- drijf. Deze jongen stond aan het hoofd van een jongensbende. Het is, aldus mr. Dietz, een geniale jongen, die over een buitengewoon stel her sens beschikt. Hij wist bijzondere hoge cijfers te behalen, sloeg klas sen over op de lagere school en be landde van de MULO op het Lyceum. Zijn intelligentie was, volgens de raadsman, evenwel verkeerd gericht en beïnvloed door detectieveromans en films. Hij was het, die bevreesd was voor Theo Mastwijk, de jongeman, die door de politie verhoord was over on belangrijke inbraakjes. Theo Mast wijk had hem gezegd, dat hij mis schien wel naar een tuchtschool moest voor deze delicten, maar dat dan ook Henny W. „eraan ging". Deze laatste zou, nog steeds volgens de theorie De Legervoorlichtingsdienst heeft meegedeeld dat de gemeentepolitie van Nijmegen vanmorgen in een ho tel in Nijmegen de 42-jarige sergeant der eerste klasse J. A Jansen, te Wijk, die sinds 1 november vermist was, heeft aangehouden. Hij zal wor den overgedragen aan de brigade van de Koninklijke Marechaussee in Nij megen. De sergeant behoort tot 428ste com pagnie „Van Heutz mobiel" en was gelegerd in de Boreel-kazerne te De venter. Sinds 30 oktober was hij ge detacheerd in het kamp Mill. De Finse veerboot „Alpha" is in de haven van Grisslehamn aan de Zweedse oostkust gekapseisd, toen men Men had de sergeant voor het bezig was drie kleine vaartuigen, welke aan boord stonden opgesteld, te lossen. De foto toont het omgeslagen laatst gezien op 1 november, 'smor- Finse veerboot kapseisde in Zweedse haven schip half boven water stekend naast de steiger. Alle opvarenden konden worden gered. gens om 9 uur. van de raadsman, een plan hebben opgebouwd, dat hem voor de politie zou vrijwaren. Reis ging niet door In de bevordering van Boudewijn H. van de vierde naar de vijfde klas van het lyceum, zag hij een mooie kans. Hij stelde beide broers voor, om op dit succes een feestje te brouwen. Samen met de broers H., werden enkele lekkernijen gestolen bij een Soester kruidenier. Daarmee had Henny W. een wapen in zijn hand. Hij bracht Theo Mastwijk met de broers Ewoud en Boudewijn in contact en stelde voor, deze jongen over de grens te brengen, omdat hij teveel wist. Voorlopig lu-eeg Theo een onderkomen in de riante villa van de familie H. die veertig kamers heeft, waar hij in afwachting van zijn vertrek naar het buitenland, op een torenkamertje huisde. Di_ tijd drong echter, want de gebroeders H. moesten met hun ouders naar Zwit serland op vakantie en toen rijpte het plan, Theo Mastwijk definitief te doen verdwijnen. Een zielige poging, met enkele slaappillen en asperine in een bier fles, richtte niets uit. Men besloot toen, de jongen te doden en daarna in de put te werpen. Ewoud H. schijnt ergens in de tuin te hebben gestaan, zogenaamd op de uitkijk, maar hij kon de plaats van de mis daad niet zien. Volgens verklarin gen heeft Henny W. een eind plastic draad genomen en de niets vermoe dende Theo Mastwijk, die liep te praten met Boudewijn H. van achte ren gegrepen en het draad om zijn nek gesnoerd. Boudewijn H. zou de polsen van Theo hebben vastgegre pen. De raadsman schetst Boudewijn als een in zichzelf gekeerde jongen. Een knaap, die zich graag en veel ver diepte in „zware 'ectuur". Volgens mr Dietz is Boudewijn verlegen van aard. Hij had niet veel vrienden, juist door zijn excentrische natuur. Boudewijn was echter een goede leerling op het lyceum. Dit in tegen stelling tot zijn jongere broer Ewoud. Deze leerde moeilijk. Ewoud zag te gen zijn zoveel knappere broer op. Hij volgde enige lessen op dr am bachtsschool. De laatste tijd bezocht hij een montessurilyceum. Een rap port, dat onlangs door een psychia ter van de familie H. over Ewoud is uitgebracht, luidt onverdeeld gun stig. Twaalf jaar wegens moord op weduwe Wegens moord op een 59-jarige we duwe te Krommenie, wier lichaam in een tuin begraven werd, heeft de rechtbank te Haarlem vanmorgen de 27-jarige schoenmaker W. F. M. var Z. uit Amsterdam, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar en terbeschikking stelling van de regering. De officier van justitie had wegens roofmoord een gevan genisstraf van 20 jaar en ter beschik king stelling van de regerin. geëist. De schoenmaker werd verdacht van moord op de weduwe M. M. D. uit Krommenie op 12 mei van het vorig jaar gepleegd. De man woonde kor te tijd bij de weduwe. Zij kenden el kaar uit een psychiatrische inrich ting. TOESTAND VAN MINISTER CALS VOORUITGAANDE Van de zijde van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen wordt medegedeeld, dat mi nister Cals in het ziekenhuis is opge nomen ter observatie en ter behan deling van een ernstige ontsteking. De behandelende geneesheren heb ben heden medegedeeld, d? 1 de toe stand van minister Cals vooruit gaande is. Setterlaine Jumpers en Vesten modehuis J~ucienne (Advertentie). Kappersbediende krijgt 15 jaar voor moord op Marcel Nivard De rechtbank in Rotterdam heeft de 40-jarige kappersbediende J. G. L. voor de moord op Marcel Nivard ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest, en ter beschikkingstelling van de rege ring. De rechtbank kwam daarmee tot dezelfde straf als welke de officier van justitie mr. J. M. van Leeuwen veertien dagen geleden had gevraagd. In het vonnis wordt bewezen ge acht, dat de kappersbediende met voorbedachten rade heeft gehandeld en dat hij de opzet heeft gehad de jongen te doden toen hij het li chaampje in het water wierp. Bij de uitspraak is rekening ge houden met een aanzienlijke stoornis in het geestesvermogen van de be diende. Maar de rechtbank meent, dat hij toch toerekeningsvatbaar moet worden geacht voor zijn daad. Met dit vonnis is het verweer van de verdediger, mr. G. J. Doeksen uit Rotterdam, geheel verworpen, yol- gens mr. Doeksen zoi strikt juridisch geen sprake zijn geweest van moord, zoals ten laste was gelegd, doch van twee misdrijven: poging tot moord en dood door schuld, welke beide niet in de dagvaarding waren opge nomen. Reis van inspecteur H. Postma beëindigd: De zaak is weer rond Hoofdinspecteur H. Postma van de Amsterdamse centrale recherche, die in Duitsland, Zwitserland en Spanje een onderzoek heeft ingesteld naar de recente fraude bij de Amsterdam- sche Bank, is gisteravond op Schip hol uit Madrid teruggekeerd. Hij reisde in gezelschap van de heer C. André de la Porte, lid van de hoofddirectie van de Amsterdamsche Bank, die het door hoofdinspecteur Postma ingestelde onderzoek geheel meemaakte. De heer Postma wenste over zijn spannende reis, die vorige week maandag begon en vrijdag j.l een hoogtepunt bereikte door de arresta tie van de Franse zakenman E. T. H. G. in Spanje, geen inlichtingen te verstrekken. „Ik moét eerst de of ficier van Justitie, mr. W. H. Lager waard, op de hoogte brengen en dat kan pas morgen (vandaag) gebeu ren", zei hij. Mevrouw Postma was ter verwel koming op Schiphol aanwezig. Zij heeft haar man sinds 25 oktober j.l. slechts enkele uren gezien. Dat was toen de heer Postma tijdens het week einde var 27 op 28 oktober j.l. even in Amsterdam terug was na de arres tatie van de employé van de Amster damsche Bank J. E. in Baden-Ba den. De volgende dag vertrok hij weer in gezelschap van de heer An dré de la Porte op zoek naar E.'s handlanger, die tenslotte in Alican te in Spanje kon worden aangehou den. De heer Postma heeft ook de be scheiden meegebracht, die de officier van Justitie nodig heeft voor zijn uitleveringsverzoek aan de Spaanse regering.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7