S)e CöldóeSoii^cmt NEDERLANDS N. GUINEA- PLAN INGEDIEND Sinterklaas-surprise voor de UNO Uiteenzetting van min. Luns Enige manier voor blijvende regeling Kongolese troepen naar Katanga Engelands toetreding tot de E.E.G. Finland gaat eens praten in Moskou V.N. pleiten voor verdrag tot staking kernwapenproeven Stalingrad Vliegtuigramp in de V.S. Wat Rusland de lucht in ploft De crisis in Bonn DONDERDAG 9 NOVEMBER 1961 52ste JAARGANG - No. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: J. F. J. M, KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telel 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 Advert.2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 1030 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd.. 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Minister Luns heeft gisteren formeel de Nederlandse voorstellen voor de internationalisering van West-Nieuw-Guinea in de Algemene Vergadering der V.N. ingediend. De minister zei dat de toekomst van dit gebied van buitengewoon belang is. Over die toekomst zijn alleen de Papoea's gerech tigd te beslissen. De enige methode, die verenigbaar is met het principe van het Handvest, is deze Papoea's zelf een besluit te laten nemen. Dit is de enige manier om een vreedzame en blijvende regeling te verkrijgen. „Ik koester nog steeds de hoop," aldus minister Luns, „dat Indonesië zal beseffen dat zelfbeschikking de juiste manier is om tot een blijvende en vreedzame regeling te komen. Ik hoop dat ook Indonesië zal beseffen dat onze terugtrekking uit Nieuw-Guinea en de vestiging daar van een gezagsorgaan van de V.N. onze beide landen in staat zal stellen betere betrekkingen aan te knopen. Minister Luns gaf daarna een over zicht van de toestand op Nieuw-Gui nea. De minister zei, dat Nederland al het mogelijke had gedaan om de ontwikkeling van de inwoners van West-Nieuw-Guinea op cultureel economisch, politiek en onderwijs gebied te versnellen. Nederland, aldus minister Luns, heeft aangeboden de soeverieniteit over West-Nieuw-Guinea over te dragen aan de bevolking van dit ge bied, zodra de V.N. in staat zijn om die bestuursdiensten over te nemen, waarvoor de bevolking zelf de vol ledige verantwoordelijkheid nog niet op zich kan nemen. Als de V.N. dit mocht verlangen, is Nederland ook bereid om de ambr tenaren in Nederlandse overheids dienst in West-Nieuw-Guinea te ver zoeken „nog een bepaalde tijd" daar te blijven werken. Nederland heeft voorgesteld om als eerste stap ter bereiking van deze doelstellingen de Algemene Vergadering te verzoeken een commissie van de V.N. in het le ven te roepen en deze commissie op dracht te geven naar West-Nieuw- Guinea te gaan om daar naar de po litieke, economische, sociale omstan digheden een onderzoek in te stel ken, dan zou er in de geest van som mige delegaties twijfel kunnen blij ven aangaande de werkelijke toe stand. Ook om deze reden zou de Nederlandse regering een volkomen onpartijdig onderzoek ter plaatse door een V.N.-commissie verwelko men. Tegen resolutie De afgevaardigden van de AFRO- Aziatische landen van de Verenigde Naties zijn woensdagavond in New York bijeengekomen om zich te be raden over een mogelijke tegenreso- lutie inzake Nieuw-Guinea. Bijzon derheden van deze resolutie zijn niet bekend, en zullen waarschijnlijk ook niet worden gepubliceerd voordat de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Subandrio, de ver gadering heeft toegesproken. Van Indonesische zijde in New York werd gezegd, dat het Neder landse plan „een verkeerd uitgangs punt heeft, verkeerd is opgesteld en verkeerde dingen beoogt". In het plan wordt h.i. namelijk geen reke ning gehouden met het „van wezen lijk belang zijnde feit" dat West- Irian een omstreden gebied is, de oorzaak van een Nederlands-Indone sisch conflict, waarmee de Verenigde Naties zich hebben bezig gehouden en dat als conflict tussen twee le- denstaten is erkend. Gezien het „onjuiste uitgangspunt" dient het plan in zijn geheel te wor den verworpen. Sabelgekletter Gisteren is een groep Indonesi sche militaire en marine vliegtui gen vertrokken naar Oost-Indonesië om te gaan oefenen nabij de grens tussen Indonesië en West-Nieuw- Guinea. Volgens een mededeling van de Indonesische luchtmacht vormen de ze oefeningen een onderdeel van activiteiten der Indonesische lucht macht van de laatste tijd voor voor bereidingen en operationele oefenin gen, in het bijzonder voor eventuali teiten in verband met de kwestie Nieuw-Guinea, aldus „Antara". De nieuwe commandant van het Indonesische korps mariniers, kolo nel Hartono, heeft dit weekeinde in Soerabaja gezegd, dat zijn mannen „slechts wachten op de bevelen van de opperbevelhebber (president Soe- karno) voor de bevrijding van West- Irian uit de klauwen van het Ne derlandse kolonialisme". D^l UAT ~\T De Britse ambassadeur in Koïgo, DCIwIC DOOS OP T «li* Derek Riches, is woensdag naar Kön- C 1 go gevlogen, waar hij een ontmoe- ting zal hebben met president Tsjom- len. Dit onderzoek moet zich dan ook h t 0 Kaianeaanse6 generaal be' ,In dringen van ambassade uitstrekken naar de opinie van de Nnrhert Moke -nin ongeveer 1500 v^re.1:. verklaard, dat Riches geen of- bevolking over haar huidige toestand Koneolesê troeoen on wee in ficiële boodschap voor Tsjombe heeft, en haar toetst. aTricS-aSAK ?e<f£ spJaken^-ha^Indon^ië^e^laringen persconferentie''ta Ehsabethstad e|nstemnrin^^\o^i?°mèt d*e°cen~ afgelegd, die erop neer kwamen, dat kend maakte, kon niet zeggen of de te k°m™ met de de Papoea-bevolking zich als deel troepen reeds de Katangaanse grens w, "militaire drnl?'mf^dannn van Indonesië beschouwt en in In- hadden overschreden. 't,"re druk °P Katanga donesië wil worden opgenomen en zfi voortzetten, dat het Nederlands bestuur „haar Moke verklaarde voorts, dat een volgens m Leopoldstad uit Loeloea wreed onderdrukt en verhindert, haar groep Indische VN-militairen dinsdag burg ontvangen berichten tracht de verlangen in de werkelijkheid om te uit Albertville is vertrokken om, Ko"Ê°,le,se opperbevelhebber, gene- zetten". naar zijn mening, een aanval te doen raal Moboetoe, een troepenmacht van „Indien ik alleen maar deze fla- op Kongolo, dat een Tsjombe-gezind 5000 man bijeen te brengen voor een grante onwaarheden zou tegenspre- bestuur heeft. hernieuwde aanval op Katanga. LAKSHEID DER V.N.-TROEPEN MODERNE GRIEKSE TRAGEDIE De Belgische minisler van buiten landse zaken, Spaak, heeft woens dagmiddag in de Kamer van Volks vertegenwoordigers medegedeeld, dat bij de V. N. is geprotesteerd tegen het late optreden van VN-militairen in Loeloeaburg bij de bescherming van Belgische onderdanen. De vorige week hebben soldaten van het centrale Kongolese leger in deze plaats wandaden verricht tegen Belgische vrouwen en meisjes, na dat de Europese inwoners van Loe loeaburg in een hotel waren verza meld om te worden ondervraagd naar aanleiding van geruchten over de aankomst van „Belgische spionnen". Ook werd in een aantal huizen van Europeanen huiszoeking verricht. Een tiental slachtoffers van de aan randingen is maandag per vliegtuig in Brussel aangekomen. Spaak bevestigde, dat „zo lang de situatie in Kongo niet is opgeklaard, België zal weigeren een bijdrage te betalen voor de werkzaamheden van de V. N. in Kongo". Spaak voegde hier aan toe, dat „indien de discri minatoire politiek van de V. N. je gens de Belgen wordt voortgezet, de regering eveneens zal overwegen de bijdragen aan de gespecialiseerde VN-organisaties, zoals de Unesco, niet meer te voldoen". „Hoe meer technische hulp wij in Kongo verlenen, des te slechter wor den wij er behandeld". In Brussel zijn gisteren de onder handelingen tussen de zes EEG-lan- den en een 20 leden tellende Brits* delegatie begonnen, die tot doel heb ben de aansluiting van Engeland bij de Europese Economische Gemeen schap. De conferentie wordt gehouden in een pas gereed gekomen gebouw van het ministerie van buitenlandse za ken in Brussel. De Nederlandse delegatie wordt ge leid door de staatssecretaris van bui tenlandse zaken, dr. van Houten. Op de eerste dag van de onderhan delingen hebben de ministers van de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap en de Britse onderhandelaar, Edward Heath, be sloten voorrang te geven aan het moeilijkste vraagstuk: het Gemene best in het algemeen en de daarmee verband houdende tariefkwesties in het bijzonder. De deskundigen van de zeven landen en van de Europese commissie zouden donderdagochtend reeds met de eerste aanpak van deze vraagstukken beginnen en tevens 'n tijdschema trachten op te stellen, volgens hetwelk de onderhandelin gen zouden moeten gaan verlopen. De Finse minister van buitenlandse zaken, Ahti Karjalainen, gaat vrij dag naar Moskou, waar hij zaterdag een samenkomst zal hebben met zijn Russische ambtgenoot Gromyko, al dus is in Helsinki officieel bekend gemaakt. Karjalainen zal, in opdracht van president Kekkonen, tijdens zijn be- t TI sprekingen met Gromyko proberen, Twee beelden uit Beverley Hills bij Hollywood, waar een leger brandweer- Zo veel mogelijk inlichtingen in te lieden pas na 36 uren strijd is geslaagd in het blussen van een enorme winnen over de strekking van de brand, welke 250 bungalows van filmberoemdheden volkomen heeft ver- Russische nota van 30 oktober waar- meld. Boven: felle vlaöimen slaan uit een grote villa in de wijk Bel A.ir. in aan Finland verzocht is overleg" Onder: een onbekende bewoner van Beverley Hills draagt een stoel uit te openen over de Westduïtse drei- zijn volop brandende villa. ging". Volgens een officiële opgave van de gouverneur van Brits Hon duras, bedraagt het aantal doden als gevolg van de orkaan „Hattie" die de vorige week dit land heeft ge teisterd, tot dusver 319. Men ver vracht echter dat tijdens de oprui mingswerkzaamheden, die in volle gang zijn, de lijken van nog meer slachtoffers zullen worden gevon den. Een storm, erger dan Athene ooit heeft meegemaakt, heeft in de Griekse hoofdstad en de buitenwijken 39 slachtoffers geëist, meer dan driehonderd mensen gewond en vijfduizend bewoners dakloos gemaakt. De geestelijke zowel als de materiële ontreddering is zeer groot. Foto boven: een oude vrouw, besmeurd door de modder van de overstromingen, treurt temidden van de puinhopen, om haar omgekomen man. Foto onder: bergingswerk in een geteisterde straat van Athene. Volgens Westerse toeristen, die in Stalingrad zijn geweest, is de naam van deze stad verwijderd van het station en van de wegwijzers in Sta lingrad. Men maakt hieruit op, dat de stad een andere naam zal krij gen, hetgeen de tweede maal in zijn geschiedenis zou zijn. Vóór de revo lutie heette de stad Tsaritsine. In een telefoongesprek met het persbureau Reuter deelde woensdag avond de burgemeester van Stttlin- grad mee, dat ni verscheidene plaat selijke dagbladen gepleit is voor het wijzigen van de naam van de stad. De zaak wordt besproken, we hebben niets te verbergen. Als de naam ver anderd wordt, zult u dat in de dag bladen kunnen lezen, aldus de burge meester. Een nieuwe postzegel Het Engelse prinsje Andrew is voor het eerst op een postzegel versche nen; hij staat, in de armen van zijn moeder koningin Elizabeth van En geland, op een postzegel (foto), wel ke op 12 december op Sint Helena zal uitkomen. De afbeelding op deze zegel, welke een waarde heeft van een pond sterling, is gemaakt aan de hand van een portret van Cecil Beaton. De zegels zijn gedrukt in Engeland. Door het neerstorten van een „Con stellation" vliegtuig van de Ameri kaanse Imperial Airlines zijn woens dagavond 78 recruten van het Ameri kaanse leger en drie leden van de be manning omgekomen. Slechts de ge zagvoerder en de boordwerktuigkun dige hebben de ramp overleefd. Het vliegtuig had aan het vliegveld Byrd, in Richmond, in de staat Virgi nia, gemeld te zullen landen in ver band met motorstoring. Tijdens het maken van een grote bocht, kenne lijk als voorbereiding van de landing, stortte het vliegtuig in de omgeving neer, waarop het in brand vloog. Reddingsploegen moesten zich over anderhalve kilometer met bijlen een weg banen door het dichte bos, waar in het was terecht gekomen. De recruten waren op weg naar een legerkamp in de staat Zuid-Carolina. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft woensdag avond met 71 tegen 11 stemmen en bij vijftien onthoudingen (waaronder Frankrijk) een Engels-Amerikaanse resolutie aangenomen, waarin her vatting van de onderhandelingen over een verdrag betreffende het sta ken van kernwapenproeven wordt bepleit. De Sowjetafgevaardigde, Tsarap- kin, verklaarde, dat zijn regering de resolutie naast zich zou neerleggen. De Sowjet-Unie is bereid onmiddel lijk een verdrag over algemene en volledige ontwapening te onderteke nen, maar meent dat de kwestie van kernwapenproeven niet van ontwa pening in het algemeen kan worden gescheiden. President Kennedy heeft woens dag op een persconferentie in Wash ington verklaard, dat de huidige se rie kernwapenproeven der Sowjet- Unie meer radio-actieve neerslag in de dampkring heeft teweeg gebracht dan de eerdere Britse, Amerikaanse en Franse proeven tezamen. Kennedy zei, dat de Sowjet-Unie bij haar jongste proeven rond 170 me gaton in de dampkring tot ontploffing had gebracht. De V.S. en Engeland hadden samer ongeveer 125 mega ton in de atmosfeer laten exploderen en Frankrijk nog niet 1 megaton. De president verklaarde nogmaals te geloven dat Amerika nog steeds sterker is dan Rusland wat 't kern- potentieel betreft. Men zal echter nauwkeurig nagaan of de V. S. na de jongste serie kernproeven van Rusland hun voorsprong behouden hebben. Het Zuid-Koreaanse agentschap voor kernenergie heeft meegedeeld, dat radio-activiteit van stofdeeltjes in de omgeving van Seoel tot duizend maal het normale is gestegen. Zij wordt thans geschat op tien pico- curie per oppervlakte van driehon derd vierkante meter. Deze bijzonder grote toeneming der radio-activiteit is ongetwijfeld veroorzaakt door de jongste Sowjet- Russische proefnemingen. ZOEKT U EEN gouden ring voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. (Advertentie) De definitieve kabinetslijst van de neiuwe regering is nog steeds niet bekend. De beëdiging van het nieu we kabinet kan vrijdag niet door gaan. Voorlopig is de beëdiging op a.s. dinsdag vastgesteld, waarbij de bondskanselier ook zijn regerings verklaring zou kunnen uitspreken. In de CDU is nog niet besloten of dr. Elisabeth Schwarzhaupt als eni ge vrouw in het kabinet zal worden opgenomen. De Christen-Democraten en de Vrije Democraten zijn het nog niet eens over de bezetting van de mi nisterie van binnenlandse zaken en justitie. De leider van de Westduitse Libe rale Partij, Erich Mende, heeft een brief van Adenauer ontvangen, waar in deze bevestigt vóór de afloop van zijn ambtstermijn te zullen aftreden. Een liberale woordvoerder weigerde te zeggen of er enige aanwijzing in staat omtrent de datum van dit af treden. Hij noemde de inhoud van de brief „bevredigend". Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Vrij zacht De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Nabij IJsland ligt het centrum van een depressie, waarvan de invloed tot in West-Europa reikt. Het zijn randstoringen van de depressie, die in onze omgeving af en toe regen brengen, maar tussen deze storin gen in komen opklaringen voor. Eén van de randstoringen bevond zich vanmorgen boven het zuiden van Frankrijk. Deze zal vermoedelijk over Duitsland naar het noorden trekken. In verband hiermee wordt ook in ons land de kans op regen tijdelijk groot. Het tamelijk zachte weer duurt voort. Zon- en maanstanden 10 Nov.: zon op 07.50; onder 16.57; maan op 09.43; onder 18.46. 9 Nov.: zon op 07.48; onder 16.59; Hoogwaterstanden 10 Nov.: v.m. 4.29; n.m. 5.17. KORRELTJE Menselijkheid is ieders plicht. J

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1