Voetgangers brengen er nog bedroevend weinig van terecht Leemten in zebra-regeling Problemen rond ontluistering van Stalin Marinedominees krijgen stola's Hulp voor Papoea-tweelingen MAANDAG 6 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Vereniging Bescherming Voetgangers: Het is beschamend om te zien, wat de voetgangers er nu van maken", sprak mevrouw V. I. van der Does- Enthoven, voorzitster van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Voetgangers, zaterdagmiddag op de vergadering van de vereniging in Amsterdam. „Wij worden rood van schaamte, als we de voetgangers eens aanzien voor het Centraal Sta tion in Amsterdam". Toch bleek wel in het verdere ver loop van de vergadering, dat men toch niet alles de voetganger in de schoenen mag schuiven. Met mr. Po lak, vice-president van het Leeuw arder Gerechtshof kwam men geza menlijk tot de conclusie, dat er in de nieuwe regeling die nodeloos ingewikeld gemaakt is vele leem- Utrechts jongetje nog steeds onvindbaar Weer misdrijf in het spel? De ruim vijf en een half jaar oude Coenraad Kragten, die sinds 31 okt. j.l. te Utrecht vermist wordt, is nog steeds spoorloos, ondanks alle moge lijke pogingen van de Utrechtse po litie, die volkstuintjes en buitenhuis jes nauwkeurig heeft onderzocht, op verschillende plaatsen heeft gedregd en dagenlang met speurhonden erop uit is geweest. Het knaapje verdween midden in het drukke verkeer, Afgelopen week einde ontstond het gerucht, dat Coen raad door een jongen in het water zou zijn geduwd. Er werd op de aan gewezen plaats uitvoerig gedregd, maar bij verhoren van tientallen jongens uit de buurt kwam vast te staan, dat het gerucht gebaseerd was op pure fantasie. Steeds meer denkt men in Utrecht aan het meelokken van het jongetje. Op dezelfde wijze verdween in juni 1957 te Utrecht, eveneens midden in het drukke verkeer, Wim de la Par- ra, wiens lijkje pas ruim een jaar later werd gevonden in de bossen bij Driebergen. De politie vreest thans, dat van een dergelijk misdrijf ook nu weer eerder sprake is dan van een verdrinking. Logeerbelasting in ten zitten. Mag men bijvoorbeeld op weg naar een bus- of tramhalte een zebra negeren? Er kwamen dan ook heel wat verwijten los, gericht aan het adres van mr. Akkerman, amb tenaar bij Verkeer en Waterstaat, die de nieuwe regeling geredigeerd heeft. Het waren toch niet enkel pessi mistische geluiden, die gehoord wer den. „De kloof tussen voetgangers en andere weggebruikers zal lang zaam overbrugd worden. De voet ganger gaat steeds meer als automo bilist, motorrijder of bromfietser aan het gemotoriseerde verkeer deelne men, zodat de oude rancune in de toekomst voor een groot gedeelte gaat verdwijnen. Het is dan ook te ver wachten, dat beide partijen in de toe komst meer begrip voor elkaar gaan krijgen", aldus mr. Polak. Waar zebra's? „Laten we hopen, dat er verbete ring in het verkeer komt, want in 1960 werden ruim 500 voetgangers door verkeersongevallen gedood, bij na 4700 werden ernstig gewond en 2500 licht gewond. Het moeilijkst lijkt het mij te bepalen, waar de voet gangersoversteekplaatsen moeten ko men. Naar mijn smaak moeten ze op plaatsen komen, waar veel voetgan gers oversteken. Maar gaat dat over steken voortdurend door, dan zal of de oversteekplaatsen moeten worden opgeheven, of, wat natuurlijk veel beter is, moeten voetgangerslichten worden aangebracht". De vice-president wees er ook op, dat de verkeersdeelnemer nimmer rechten heeft, doch alleen verplich tingen. Meer mannen dan vrouwen. Mevrouw Van der Does-Enthoven bracht ook nog enkele cijfers ter ta fel, waaruit te lezen valt, dat veel meer mannelijke dan vrouwelijke voetgangers gedood worden. De man nen kunnen een voorbeeld nemen aan de vrouwen, want in 1959 wer den in de leeftijdsgroep van 014 jaar 214 mannelijke voetgangers ge dood en 112 vrouwelijke; in de groep van 1534 jaar 401 mannelijke en 57 vrouwelijke, in de groep van 3564 jaar werden in 1959 in totaal 287 mannelijke en 58 vrouwelijke voet gangers door het verkeer gedood. Laat de minister het zelf eens proberen Het voorlopig verslag op de begroting van Buitenlandse Za ken, een opsomming van 167 vragen-uit-het-hart, wordt door de Tweede Kamerleden beslo ten met een eenvoudige, doch alleszins dringende vraag aan minister Luns. De vraag luidt: „Is de minister bereid, zelf eens zijn departement op te bellen om te constateren hoe moeilijk het is, een telefoni sche verbinding tot stand te brengen?" Lenins graf binnen en buiten aangedweild Een vrouw schrobt hier het Mausoleum op het Rode Plein in Moskou, dat een extra goede beurt krijgt in verband met de vieringen van de Oktober-revolutie op 6, 7 en 8 november. In een hagelbui is zaterdagmor gen de 20-jarige matroos J. P L. Dirks uit Rotterdam met zijn motor tegen de aanhangwagen van een stilstaande vrachtwagen gereden. Het ongeluk gebeurde op een secundaire weg onder Delft. Bij aankomst in het ziekenhuis te Delft bleek de jonge man reeds te zijn overleden. Op een niet-beveiligde over weg bij Meppel is zaterdagmorgen een personenauto in botsing gekomen met een diesel-elektrische locomotief. De bestuurder van de auto, de heer J. Mulder uit Staphorst, werd op slag gedood. Op de rotonde in Leidschen- dam viel woensdagavond een café houder uit een taxi. Zaterdagavond is de man, die zich onder invloed van Amsterdam naar Delft had laten vervoeren, aan zijn verwondingen overleden. num. muiiMongolië PERZIE CHINA Bergi ;en: In navolging van Duitse badplaat- ten, waar kurtax wordt geheven, wil de gemeente Bergen logeerbelasting gaan invoeren. De logeerbelasting zal een onderdeel zijn van een tien jaren-plan om het aanzien van het recreatie-oord te verbeteren. Tot nu toe, zo vond men, waren de lasten onrechtvaardig verdeeld over 't klein aantal inwoners. De belasting ziet men als noodzakelijk, omdat het Rijk in het verleden geen gelden uittrok voor het in stand houden van de re creatieve functies. MOEDER EN KIND SLACHTOFFERS KOLENDAMP. De jeugdige mevr. Haiklander en haar acht maanden oude baby zijn in een zomerhuisje van het vakan tie-oord „Het verscholen dorp" te Harderwijs overleden aan de ge volgen van een kolendampvergifti ging. De heer Haklander is in zeer ernstige toestand in het Boerhaave- ziekenhuis in Harderwijk opgeno men. Het echtpaar en hun baby woon den tijdelijk in een zomerhuisje van „Het verscholen dorp", omdat de bouw van een eigen woning nog niet gereed was. Toen zondagmorgen geen teken van leven in het huisje te bespeuren was en een vreemde lucht werd waarge nomen, drongen omwonenden bin nen en troffen moeder en kind dood, de vader in zeer ernstige toestand aan. Oe Thant geïnstalleerd Haarlemse jeugd demonstreerde tegen zebrapad In Haarlem hebben enkele honder den jongens en meisjes gisteren in de Grote Houtstraat obstructief gepro testeerd tegen het invoeren van de officiële oversteekplaatsen voor voet gangers, de zebrapaden. Waarom deze jongelui zozeer tegen hun eigen veiligheid zijn gekant is niet ge heel duidelijk; wellicht zien zij hun ongeremde brom-lust bedreigd. In elk geval bleven zij midden op de weg staan, waardoor het verkeer enige malen vastliep. De Haarlemse politie voerde charges uit, waarbij een 16-jarige jongen en een 17-jarig meisje naar het politiebureau wer den gebracht. Drie jongens werden bekeurd wegens het hinderen van het verkeer. Tuinbouwonderwijzers voor lagere toelatingsleeftijd tuinbouwcursussen Er is in de zaterdag te Amersfoort gehouden jaarlijkse vergadering van de groep land- en tuinbouwonderwijs in de Nederlandse Onderwijzers-ver eniging in het bijzonder aandacht ge schonken aan een voorstel, waarin het landelijk groepsbestuur uitgeno digd wordt stappen te ondernemen, Nu Chroesjtsjov op het partijcongres de ontluistering van Stalin heeft in gezet zal er meer moeten gebeuren dan de aangebrachte veranderingen in het Mausoleum te Moskou. Zo hebben wij op bijgaande kaart aangetekend welke geografische namen in de Sowjet-Unie aan Stalin verwant zijn. Op de nieuwste kaarten heet Stalinport alweer Archangelsk. De naam Stalingrad is echter nog gehandhaafd. Dan zijn er tijdens het bewind van Stalin talloze nieuwe industrieplaatsen gesticht met de naam Stalino of Stalina. Ook in de satellietlanden komt de naam Stalin voor. Zo heet de Poolse plaats Kattowitsj nu Stalingrod en in Oost-Berlijn heet de grote verkeersader nog altijd Stalin-Allee. De Birmaan Oe Thant is gekozen als sekretaris-generaal van de Verenigde Naties. Foto boven: Oe Thant (links) tijdens zijn rede voor de Algemene Vergadering. Naast hem de president van de vergadering Mongi Slim (mid den) en Andrew Cordier, de naaste medewerker van de sekretaris-generaal Foto'onder: de trotse familie Oe Thant, die bij de installatie aanwezig was. Op de voorste rij mevrouw Thant en haar dochter Ayeye. Op de tweede rij 4a schoonzoon Tyn Myini (links) en de zoon Tin Maung Thant» DODELIJK ONGELUK OP NIET-BEVEILIGDE OVERWEG Even buiten Kampen, op een niet- beveiligde overweg in de Bosjes- steeg, is vanmorgen omstreeks 9.30 uur een auto in botsing gekomen met een trein, die van Zwolle naar Kam pen reed. Hierbij werd de chauffeur G. J. Koops uit IJsselmuiden, op slag gedood. De trein moest worden weg gesleept. Tussen Zwolle en Kampen zijn bussen ingelegd. Nederlandse reformatorische gees telijke verzorgers bij de Koninklijke Marine zullen binnen afzienbare tijd bij het leiden van erediensten en het verrichten van ambtelijke handelin gen een stola dragen. Daarmee vol gen de Nederlandse marinedominees de chaplains van de Royal Navy in Engeland na, die over hun uniform, waarbij zij een priesterboord dra gen, een stola hebben bij pastorale bezigheden. Het dragen van de stool door Ne derlandse marinedominees zal niet verplicht zijn. De stola's zullen don kerkleurig zijn en ott aan de taille reiken. Aan de „uitlopende" uiteinden komen omzomingen van goud-galon. Op de ene zijde wordt een kruis aangebracht, op de andere zijde een anker. Voorstellen om het priesterboord in te voeren zoals die bijvoor beeld door Angelsaksische dominees wel gedragen wordt ontmoeten weerstand, maar voor de stola werd enige tijd geleden ook al gepleit in kringen van luchtmachtgeestelijken. Desgevraagd verklaarde de Her vormde Raad voor de Eredienst zich echter voor invoering er van „weinig geestdriftig". Er zijn in de Hervormde Kerk enkele predikanten, die desondanks de stola boven de zwarte dominees- toog zijn gaan dragen, enkelen voer den daarbij ook de collaar in. PAUS-FEEST-VIERING IN DEN HAAG. Met grote luister'is in de parochie kerk van St. Jacobus te Den Haag de tachtigste verjaardag gevierd van Paus Johannes met een pontificale Hoogmis, opgedragen door kardinaal Alfrink. Acht Nederlandse bisschop pen, vele prelaten en abten, het hoofd van de Nederlandse regering, prof. dr. J. de Quay en andere regerings functionarissen, een groot deel van het corps diplomatique en een over volle kerk woonden de H. Mis bij. Mgr. Beltrami, pauselijk internun- tuis, belichtte in een toespraak de figuur van de jarige Paus. Het paro chiële zangkoor van de Haagse pa rochie voerde voor de eerste keer een nieuwe vierstemmige mis van Marius Monnikendam uit. De Gregoriaanse gezangen tijdens de mis, die werd uitgezonden door de radio, werden verzorgd door de schola cantorum van het Theologi- cum te Warmond. Onder leiding van Jos Vranken verzorgde het parochiële zangkoor met medewerking van een tiental blazers van het Residentie koor de uitvoering van een nieuwe mis van Monnikendam, de Missa so- lemnissima in honorem Sancti Willi- brordi. De stampvolle kerk bereidde de prelaten na de kerkelijke plechtig heden een warm afscheid. De bis schoppen werden met luid handge klap begroet. Enkele leden van de „Nederlandse vereniging van tweelingen" zullen, onder leiding van dr. J. de Haan, een actie beginnen om hulp te bie den aan de papoea-tweelingen op Nieuw-Guinea nog als 'n „onnatuur- Men wil zowel geld als giften in na- tura inzamelen. De voorzitter van deze vereniging, dr. J. W. Bruijns, vertelde op de in Utrecht gehouden ledenvergadering, dat een tweeling in grote delen van Nieuw-Guinea lijk verschijnsel"*" wordt beschouwd. Vaak wordt een van de kinderen ge dood en het komt ook voor, dat de moeder slechts voeding voor een baby heeft, zodat de ander wordt verwaarloosd. Met de actie wil men trachten te komen tot een wijziging in deze mentaliteit. Op de vergadering is voorts aan gekondigd, dat er volgend jaar, tij- Op het emplacement Eindhoven, net boven een viaduct, is een tankwagen van een goederentrein uit de richting dens de Pinksterdagen, in Nijmegen Best ontspoord. De wagen kantelde en sleurde ook de volgende tankwagen mee. De laatste vier wagens Iie- een internationaal meerlingenoongres pen uit de rails. De drie hoofdsporen tussen Eindhoven en Boxtel werden versperd. Het opruimlngs- en her- zal worden gehouden. stellingswerk heeft geruime tijd gevergd. die er toe kunnen leiden, dat de toe latingsleeftijd voor de land- en tuin bouwcursussen wederom op 15 jaar wordt gesteld. Thans is de leeftijds grens 17 jaar. De vergadering was algemeen van oordeel, dat hier een onrechtvaar dig) verschil met het lager technisch onderwijs aanwezig is. De lagere technische school heeft namelijk wél aansluiting op het lager onderwijs. Het gevolg van dezeachterstelling voor het landbouw-onderwijs is, dat verschillende gegadigden moeten worden afgewezen. Het aangevoerde argument, dat vooral in de tuinbouw sector het verlagen van de leeftijds grens een overvloed in het aanbod van werknemers in de hand zou kunnen werken, werd weerlegd door de opmerking dat de praktijk uit wijst, dat er vooral in de hoveniers bedrijven een groot tekort is aan ge schoolde werkkrachten. Het landeilijk groepsbestuur, dat zich reeds eerder met deze kwestie heeft bezig gehouden, zegde toe nog maals bij de betrokken ministers (van landbouw en onderwijs) pogin gen in het werk te stellen om voor het landbouwonderwijs aansluiting bij het lager onderwijs te kunnen krijgen. Nog steeds passencontrole aan Benelux-binnen- grenzen De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben mede ge constateerd, dat aan de binnengren zen van de Benelux, ondanks het per 1 juli 1960 in werking getreden verdrag tot afschaffing van de pas sencontrole, nog steeds personencon trole wordt uitgeoefend. In het voorlopig verslag op de Memorie van Toelichting van Buiten landse Zaken vragen de Kamerle den aan mr. Luns, of deze gang van zaken de minister bekend is. Zij dringen er verder op aan, dat deze controle volgens de overeenkomst integraal wordt uitgevoerd. Het is tevens volgens hen de hoogste tijd, dat de controle op reizigersbagage aan de binnengrenzen wordt opge heven, Het smokkelen van boter van Nederland naar België zou vol gens hen kunnen worden opgeheven door een prijstoenadering voor deze produkten. RAVAGE NA ONTSPORING BIJ EINDHOVEN

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4