lekker en gezond Feestelijkheden in t Vaticaan Coalitie in Bonn Zwammerdam vecht door voor zelfstandigheid Er is geen enkele reden, de gemeente op te heffen Ook grenzen wel-en-wee rond gemeente Middelburg MEDISCHE DIENSTEN Zandauto verongelukte onder Sassenheim Weerbericht Het weer in Europa ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Jaardagen van de Paus Paus Johannes, die pas hersteld is van een lichte griep, heeft vrijdag een zwaar programma afgewerkt dat het begin vormde van twee da gen van festiviteiten ter gelegenheid van de viering van de derde ver jaardag van zijn kroning. Vandaag wordt bovendien zijn 80e verjaardag gevierd, hoewel hij pas op 25 no vember 80 jaar wordt. Vrijdag hield de paus drie rede voeringen, één in de Sint Pieter voor rond 16.000 jonge Italianen van de Katholieke Actie en vertegenwoor digers van r.k. organisaties uit di verse landen; één voor de kardina len, die hem kwamen feliciteren en één voor de bij de heilige stoel ge accrediteerde buitenlandse diploma ten. In zijn rede tot de katholieke Ita liaanse jeugd legde de paus de na druk op de „eeuwige jeugd" van de Kerk. Tegen de kardinalen zei hij, dat hij optimistisch was, omdat de Kerk de wereld „een wonderbaar lijke eenheid" laat zien. De buiten landse diplomaten kregen van paus Johannes te horen, dat er inderdaad redenen zijn om te vrezen voor de toekomst van de mensheid. De paus deed een beroep op alle mensen om voor de vrede en de waarachtige vooruitgang te werken. Vandaag weer een zware dag Hedenmorgen zijn de grote feeste lijkheden ter ere van de Pauskroning en de verjaardag van de Paus voort gezet. Uit 62 staten zijn bijzondere missies naar Rome gekomen, velen onder leiding van ministers of oud gezanten bij de H. Stoel. Zwitserland zond zijn oud-bondspresident, Etter, België oud-minister Struije, terwijl andere landen zelfs hun president aan het hoofd van delegaties zien. Bij zonder indrukwekkend is het, in Rome vele zwarte delegaties te zien, afkomstig van jonge Afrikaan se staten, die nog geen betrekkingen met de H. Stoel hebben aangekon digd. Zij allen namen met de 50 in Rome aanwezige kardinalen en de leden van de Pauselijke Curie en van het diplomatieke corps, de ereplaatsen in bij de „Capella Papalis" of Paus mis, die kardinaal Montini om 10 uur de St. Pieter opdroeg. De Paus zelf volgde vanaf zijn zetel de plechtig- heiden en hield opnieuw een toe spraak. Om half één ontving de Paus de 62 delegaties. Zaterdagmiddag om half zes volgt dan een massale audi ëntie in de St. Pieter. Omdat zelfs dat niet meer voldoende is, geeft de Paus zondagmiddag weer een audiën tie. Een woordvoerder van de West- duitse Vrije Democratische Partij heeft vrijdag in Jonn meegedeeld, dat de parlementsfractie van zijn partij de overeenkomst voor een coa litie-regering met de Christen-Demo craten heeft goedgekeurd. Wat ons betreft, aldus de woord voerder, kan de bondskanselier dins dag worden gekozen. Men verwacht, dat de Christen-Democraten van daag definitief zullen beslissen over het akkoord. Nieutve encycliek over Paus Leo de Grote Op elf november zal een encycliek verschijnen bij gelegenheid van de vijftienhonderdste verjaardag van 't overlijden van Paus Leo I, ook „de Grote" genaamd. Dit heeft Paus Jo hannes XXm gezegd in een toe spraak tijdens de mis in de Sint Pieter te Rome ter viering van zijn tachtigste verjaardag. SNEEUW IN BELGIë In een groot deel van België heeft het de afgelopen nacht hard ge sneeuwd. In de Ardennen ligt een sneeuwtapijt, dat op sommige plaat sen een dikte heeft van 15 centi meter. In Zuid-België duurden za terdagochtend de sneeuwbuien nog voort. Voor de komende 24 uur wordt nog meer sneeuw verwacht. Het ver keer in de Ardennen ondervindt grote Vertraging, ook omdat de we gen daar op enkele plaatsen spiegel glad zijn geworden door ij zei. De sneeuw, die vrijdagnacht ook in de omgeving van Brussel is gevallen, was zaterdagochtend al weer wegge smolten. deze kleine gemeenschap is alleen daarom haar zelfstandigheid waard. De verdere stukken waren niet veel meer dan „hamerstukken", waarbij de subsidie voor de stichting voor- en nazorg geesteszieken werd verhoogd van f 0.05 op 0.10 per in woner. Tevens werd de gemeentebe groting 1962 aangeboden. Met een tekort van plm. 9300.Een re serve is echter aanwezig en het te kort vloeit voort uit verschillende bijzondere werkzaamheden, als her stel wegen, twee verkiezingen, enz. Het voonaamste punt van de raadsvergadering te Zwammerdam was wel de grenswijziging die tot op heffing van Zwammerdam als een zelfstandige gemeente zal leiden. Als steeds zien echter burgemeester en wethouders nog een kans voor een zelfstandig Zwammerdam. Het gaat bij deze grenswijziging aldus de voorzitter, burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn, om de ge meenten Gouda, Oudewater en Woer den, die geen terrein voor him uit breiding hebben. Zwamerdam heeft met deze gemeenten geen grens ge meen. Alphen a. d. Rijn en Bodegra ven hebben terrein- en uitbreidings plannen in overvloed. Met het plan „De Burcht" heeft Zwammerdam-dorp een goede kans tot 3000 inwoners te stijgen en zelf standig te kunen blijven. Ook de minister van Binnenlandse Zaken spreekt over de goede kansen van Zwammerdam-dorp. Alleen acht die het beter dat Alphen a. d. Rijn deze kansen realiseert. Waarom? Zwammerdam heeft in de achter liggende jaren getoond dit zelf ook te kunnen. Offers zullen de ingeze tenen er zich voor moeten getroosten, maar die zullen ook gebracht moe ten worden indien een andere ge meente Zwammerdam-dorp verder bestuurt. In tien jaar kan Zwammerdam- dorp zover zijn en dan is sanerng der gemeentegrenzen mogelijk zonder opheffing als zelfstandige gemeente. Nu burgemeester en wethouders me nen een zekere twijfel bij de minis ter te ontdekken voor wat betreft de opheffing van Zwammerdam, achten de raadsleden allen deze poging ze ker de moeite waard. Wethouder Blok wees nog op de in behandeling zijnde ruilverkavelings plannen en het nieuwe kanaal ten noorden van de kom van Bodegra ven, zaken die straks mogelijk aan leiding kunnen zijn tot nieuwe grenswijzigingen. Wethouder Van Leeuwen vestig de nog eens nadrukkelijk de aandacht op het plan de Burcht, dat Zwam merdam-dorp een inwoneraantal van enkele duizenden kan verschaffen. De heren De Jong, Bisschop en Hoogteyling waren het met dit be toog zeer wel eens. De heer Bisschop was van mening dat alle raadsleden naar de zitting van de commissie in Den Haag moeten gaan, alleen al om te tonen dat deze zaak aller belang stelling heeft. Zwammerdam, dat nu als sinds '49 vecht voor een zelfstandig bestaan, doet dit ook nu weer op constructieve wijze, zoals dit steeds is gedaan. En Leiden en Omgeving Leiden In spoedgevallen nemen waar de artsen Van Alphen, tel. 22268, Breestraat 25, Roodenburg Vermaat, tel. 26655, Boshuizerlaan 8, Meel, tel. 22522, Burggravenlaan 117, Gaasbeek, tel. 20266, Hogcwoerd 138 en Wijdicks, tel. 30177, Witte Singel 17. Tandarts: W. Frijling, tel. 21873; apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Alkemade en Leimuiden de art sen v. d. Werf, Rijpwetering, tel. 01712-202, en Van Haselen, Oude Wetering, tel. 01713-217. Bodegraven Dkt. E. M. Bol, tel. 2113 en zr. P. Conradi, tel. 2086. Boskoop dkt. Bom, tel. 2136. Hazerswoude zie Leiderdorp; bij ongevallen Rijndijk, tel. 01714-278 Hillegom dkt. J. J. Versluys, tel 5121; Wit-Gele Kruis, tel. 6316, zr. E. Snellenberg. Katwijk a. d. Rijn dkt. C. J. Ha gen, tel. 3222; apotheek Princestraat 3, tel. 2755. Koudekerk a. d. Rijn zie Leider dorp en Hazerswoude. Langeraar dkt. J. A. Sandkuyl tel. 01722-139. Leiderdorp dkt. P. van 't Woud, tel. 01710-30070; Wit-Gele Kruis, zr. Lamberta, tel. 01710-26541, ook zr. Hoogvliet neemt waar, tel. 01710- 24909, b.g.g. 31297. Leidschendam Dkt. v. d. Meer, tel. 4535, Wit-Gele Kruis, tel. 4161, ziekenauto tel. 4200. Lisse Dkt. N. Bet, teL 3996. Nieuwkoop zie Zwammerdam. Nieuwveen zie Langeraar. Noord wijk Dkt. Mulder, tel. 2230, Wit-Gele Kruis, zr. Hooijmans, tel. 3388, b.g.g. 2524; apotheek aan zee gesloten, Duinrand-apotheek ge opend zondag van 12 tot 13 en van 17 tot 18 uur. Dkt. B. C. C. Wösten, tel. 285. Noordwijkerhout en De Zilk dkt. K. A. v. Praag, tel. 385. Oegstgeest dkt. D. Held, tel. 24649; Wit-Gele Kruis, zr. Warmen- hoven, tel. 24188, b.g.g. 21726; apo theek Wilhelminapark 8, tel. 26274 Rijnsburg zie Katwijk a. d. Rijn Sassenheim Dkt. J. M. van Nes, tel. 02532-7119; voor zuster zie War mond. Valkenburg - zie Katwijk a.d. Rijn. Voorhout dkt. A. W Bots, tel. 02532-7393; voor zr., zie Warmond. Voorschoten dkt. J. E. James, tel. 2520. Warmond zie Voorhout; zuster Konijn, tel. 01711-250, neemt waar voor de zusters Muilerman en Meijs- sen. Wassenaar de artsen dr. R. S ten Cate, tel. 3027, en J. H. Jaarsma, tel. 9676; Wassenaarse apotheek. Schouwweg 32, tel. 2402. Woubrugge zie Langeraar. HELSINKI zw. bew. 10 7 STOCKHOLM regen 9 4 OSLO 1. bew. 6 3 KOPENHAGEN zw. bew. 12 4 ABERDEEN regenbui 4 1 LONDEN onbew. 10 2 AMSTERDAM regenbui 9 3 BRUSSEL sneeuwbui 8 1 LUXEMBURG snetuwbui 8 1 PARIJS 1. bew. 12 1 BORDEAUX onbew. 15 1 GRENOBLE 1. bew. 12 6 NICE h. bew. 18 11 BERLIJN regen 11 2 FRANKRIJK geh. bew. 9 2 MüNCHEN zw. bew. 12 2 ZüRICH 1. bew. 7 2 GENEVE 1. bew. 7 1 LOCARNO onbew. 12 1 Wenen regen 7 5 INNSBRUCK regen 11 3 BELGRADO zw. bew. 18 8 ROME regen 20 13 AJACCIO regenbui 21 13 MADRID 1. bew. 20 9 MALLORCA geh. bew. 22 LISSABON onbew. 24 13 Serenade voor burgemeester Drijber „Uw schildering van het prachtige landschap van St. Laurens is zo aan lokkelijk, dat Middelburg de aan vechting krijgt uw gemeente te om helzen, Maar wat zal er daarna nog van St. Laurens over zijn?" Aldus burgemeester Drijber gister middag tot de burgemeester van St. Laurens, de gemeente, die op het punt staat door Middelburg „opgeslokt" te worden. Dit gevatte antwoord was een vro lijk intermezzo in een overigens plechtige middag, bij de installatie van Leidens (ex)-wethouder, mr. J. Drijber, tot burgemeester van Mid delburg. De burgemeester van St. Laurens, de heer W. Baas, kon niet nalaten in zijn gelukwens tot de nieuwbenoemde burgemeester de zorg van zyn gemeente tot uiting te bren gen. De wethouder, die geïnstalleerd werd door loco-burgemeester Beren pas, was vergezeld van zijn vrouw en de dochtertjes Marijke (8 jr.), Chris- tientje (6 jaar). Alleen de jongste van het gezin Drijber kon niet van de partij zijn. Na de gisteren reeds gepubliceerde redevoeringen van de loco-burgemeester en de nieuwe bur gemeester voerden verschillende sprekers het woord. Het oudste raads lid, de heer B. N. Hesselingk, sprak een woord van welkom namens de vroede vaderen, waarna spraken de gemeentesecretaris, mr. J. Hooy, de burgemeester van Folkstone - met welke Engelse gemeente Middelburg sportuitwisselingen onderhoudt, die hem een ets van Folkstone overhan digde, de wethouder van Leiden, de heer J. C. van Schaik, de burgemees ter van Vlissingen de heer B. Kolff, burgemeester Dregmans van Koude- kerke en Biggekerke en de heer J. G. Hagens, lid voor de WD van de Leidse gemeenteraad. De heer Drijber sprak een dankwoord Bij de plechtigheid waren ongeveer 300 genodigden, waaronder een depu tatie uit de Leidse gemeenteraad en van het 3-October-bestuur. De muziekcorpsen van Middelburg brachten gisteravond om acht uur vóór het stadhuis een serenade. Voorzitter AR-Middelburg Teleurgesteld over benoeming burgemeester De voorzitter van de Anti-Revolu tionaire Kiesvereniging Middelburg, de heer G. M. Kerkhof, heeft gister avond tijdens een vergadering zijn teleurstelling uitgesproken over de benoeming van mr. J. Drijber, oud- wethouder van Leiden, tot burge meester van Middelburg. Naar de overtuiging van de heer Kerkhof is een burgemeester die lid is van de V.V.D. in een overwegend christelijke gemeente als Middelburg niet op zijn plaats. De enige relatie, die er bestaat, aldus de voorzitter, is, dat de WD als partij en Middel burg als stad beide deftig zijn. De heer Kerkhof sprak de hoop uit, dat ondanks de bedenkingen het bewind van mr. Drijber succesvol zou bltf- ken. Chauffeur met verwondingen naar ziekenhuis Gistermiddag om half vier reed een met zand beladen vrachtauto op een bij de zui delijke uitrit van „De Uiver" geparkeerd staande personen auto. Door de botsing raakte de vrachtwagen onbestuurbaar, kantelde en sloeg met het dak van de cabine op het westelijk gelegen rijwielpad. De cabine werd totaal ver nield. De bestuurder, de heer C. L. uit Voorschoten, die uit de cabine gehaald moest wor den, liep bij dit ongeval een gebroken pols, arm en ribben op. Hij werd naar het Acad. Zienkenhuis te Leiden overge bracht. De personenauto werd even eens zwaar beschadigd. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) VANNACHT LICHTE VORST Opklaringen, maar vooral aanvankelijk ook plaatselijk nog enkele buien. Koudt nacht met in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Morgenmiddag iets hogere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige, maar aan de kust aanvankelijk nog krachtige wind, krimpend van noordwest naar west of zuid west. PAUZE Morgen: 24ste zondag na Pinkste ren (maar niet de laatste!) WAT VOOR WEER WAS HET OOK WEER OP PINKSTEREN? Het klopt weer niet! We hebben een vroege Pasen gehad (2 april), gevolgelijk een vroege Pinksteren (21 mei) en we zijn nog veel te ver van Kerstmis om al met de Advent te beginnen. Maar de mis van de 24ste zondag na Pinksteren is van be gin tot eind bedoeld als sluiting van de Pinhstertijd (en het kerkelijk jaar). Daarom worden enige zon dagsliturgieën tussengevoegd, die over zijn van de tijd naDriekonin gen! We willen niet de gebruikelijke klaagzang aanheffen, dat het leven zo snel het lijkt wel gemotoriseerd voorbijgaat. Want, ondanks de li turgie, is het de 24ste zondag na Pinksteren. Vier-en-twintig weken geleden was het Pinksteren. We her inneren ons persoonlijk Pinksteren nog als pas gebeurd. We zaten in de St. Pietei, waar een onvermoeide Paus Jan zestien missie-bisschoppen wijdde. Een herinnering in dankbaar heid al duurde de plechtigheid volle vier uren! PUZZEL Oplossing no. 75. Hor. 1. paskwil, mol, 7. kar, 9. is, 10. Erp, 12. pa, 13. beker, 15. Tiel, 16. doos, 17. adres, 19. Aa, 21. eel, 22. mi, 23. las, 25. del, 26. rapport. Vert. 1. pos, 2. al, 3. kerk, 4. ik, 5. lap, 6. mistral, 8. ransuil, 10. Eelde, 11. pedel, 13. Bea, 14. ros, 18. reep, 20. aar, 22. met, 24. sa, 25. Dr. PUIST ,Ik geloof, dat mijn man maar eens met u naar de keukeu moet gaan om het personeel daar bij te brengen, hoe men glazen behoort af te wassen „Als je nu per se na het eten een dutje wilt doen, ga dan liever in de slaapkamer liggen, wil je?"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3