Nu Halitran Halitran is het tiid voor Ook conservenindustrie dient men aan keur te onderwerpen Twee minuten stilte in Nederland Reconstructie Schulpweg kan doorgaan „De Vlashoven" zal worden gesloopt De noodlottige sabelprik Westberlijnse controle aan de muur Diplomaten moeten papieren tonen Orkaan verwoest Belize President Bourguiba kreeg Dafje VERENIGINGS DRUKWERK Zorg er nü voor, dat uw hele gezin kerngezond de winter door gaat. Noordwijk DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Kring Leiden Tuinders L.T.B.: Onder voorzitterschap van de heer F. C. Meyer hield de Kring Tuinders van de LTB haar alg. ledenverga dering in café „De Valk". In zijn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht van de gang van zaken in de tuinbouw; ook dit jaar gaf vele ups en downs te zien, speciaal in de vollegrondssector werden matige prij zen behaald en ook was enige door draai aan de veilingen niet te voor komen. De secretaris, de heer L. J. v. d. Alleen het gieren van de westen wind was te horen tijdens de twee minuten stilte, die het Nederlandse volk vanmiddag in acht heeft geno men als een zwijgend protest tegen de uitzonderlijke grote kernexplosies, die in de afgelopen dagen door, de Sowjet-Unie zijn veroorzaakt. Het initiatief tot deze twee minu ten stilte is, na overleg met de rege ring, genomen door het bestuur van de Stichting van de Arbeid en de besturen van alle politieke partijen in Nederland, met uitzondering van de communistische partij. Allerwege is aan het verzoek van de Stichting van de Arbeid gevolg gegeven. De directie Van de Neder landse Spoorwegen was een der eer sten, die haar instemming met deze twee minuten stilte-actie betuigde. De treinen op alle baanvakken in Nederland stonden van een uur tot twee minuten over een stil met ge doofde lichten. De elektrische treinen trokken hun stroomafnemers in, zo dat ook het geraas van de ventilato ren en dergelijke verstomde. De N.S. veroorzaakten gedurende deze twee „stille" minuten ongewild hier en daar toch nog extra lawaai. Daar waar de treinen tot stilstand kwamen in het zogenaamde „aan- kondigingstrajekt" van een beveilig de overweg, zakten namelijk de bo men en bleven de waarschuwings bellen rinkelen tot de trein was ge passeerd. Post, bracht een uitvoerig en goed verzorgd jaarverslag, waarin de steeds groeiende invloed van de Kring in de LTB tot uitdruking kwam. Het financieel overzicht van de penningmeester gaf een klein batig saldo te zien van 39.29. Bij de behandeling van de inge komen voorstellen voor de Vak- groeps- en Bonds-jaarvergadering kwam allereerst 't voorstel ter spra ke om de tijdelijke bouwvergunnin gen voor warenhuizen e.d. na 10 jaar definitief te verklaren, om aldus aan deze grote investeringen meer zeker heid te geven. Ook het voorstel om de grondbe lasting af te schaffen werd gemoti veerd. Een nieuwe belasting op de mine rale oliën kon geen genade vinden, deze werkt nl. sterk kostprijs-ver hogend, waartegenover geen door berekening in de prijzen mogelijk is. Keur. Voorts stelde men voor om alle produkten, geteeld voor de conser venindustrie, aan een keur te onder werpen. De industrie betrekt haar grondstoffen veelal rechtstreeks van de kweker en is niet aan een keur onderhevig, terwijl de groenten, welke aan de veilingen worden aan gevoerd, wel aan een overigens zeer gerechtvaardige keur onderhevig zijn. Hierin schuilt een onbillijkheid. Bij de bestuursverkiezing werden de heren T. C. Meyer en S. Strijk bij acclamatie herkozen. Na de pauze hield de heer P. G. Tel een voordracht over de wet tot vervreemding van landbouwgronden. ONTPLOFFINGEN IN PARIJS Door het ontploffen van 'n kneed- bom hebben vanochtend (donderdag) vijftien mensen, die zich in 'n snack bar in West-Parijs bevonden, ver wondingen opgelopen. Drie van hen waren er ernstig aan toe. In de noordelijke voorstad Ville- monble explodeerde een bom voor een niet-gebruikte politiepots, waar door aanzienlijke schade werd aan gericht. NOORD WIJKERHOUT GEVANGENISSTRAFFEN GEëlST TEGEN DRONKEN BROKKEN MAKER Een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank vanocatend geëist tegen een 23-jarige student, die op 7 mei jl. op de Overtoom in de hoofdstad na een studentenfeestje met een ge leende auto vier geparkeerde auto's ramde en een etalage van een win kel gedeeltelijk vernielde. Die ont zegging van de rijbevoegdheid wordt van kracht zodra hij een rijbewijs heeft, want toen hij in de nacht van 7 mei twee meisjes van het feestje naar huis bracht in de auto van een andere student, had hij nog geen rij bewijs, kort tevoren was hij voor 't rijexamen gezakt. Onderzoek wordt heropend De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft nog geen uitspraak gedaan in de zaak van de „noodlo*- tige sabelprik". Daar het getuigen verhoor onvolledig geweest zou zijn heeft de rechtbank de zaak heropend en zal zij op 16 november elf getui gen horen. Ondtr deze elf bevindt zich opnieuw de inspecteur van poli tie van 't Hogerhuis, die op 2 janu ari jl. de leiding had van de politie agenten, die op verzoek van buurt bewoners optraden tegen roerige jongelui, die een gemeentelijke kerst boomverbranding verstoorden. Bij deze actie kwam, zoals bekend, de 16-jarige scholier W. H. Scholte om het leven door een sabelsteek. Op 18 oktober stond hiervoor de agent H. A. L. terecht. Bij de terecht zitting trad de politieman G. V. op als getuige. Daar zowel L. als V. achter het slachtoffer hadden aange lopen bestond de kans dat aan de hand van getuigenverklaringen even tueel V. als beklaagde gedagvaard zou worden. Ter terechtzitting ontkenden bei den de steek te hebben toegebracht. Zij legden elkaar ontlastende ver klaringen af. Andere getuigen ver klaarden niet met zekerheid te kun nen zeggen welke van de twee agen ten de steek toebracht. De officier van justitie nam in zijn requisitoir tenslotte aan dat L. de schuldige was en eiste wegens dood door schuld een geldboete van 100 gulden. Onder de opgeroepen getuigen be vinden zich verder nog een inspec teur en een commissaris van politie. De Westberlijnse politie is woens dag begonnen met het controleren van alle buitenlanders, die W-Ber- lijk aan de Friedrichstrasse binnen komen, uitgezonderd Russen in uni form en inzittenden van Sowjetrus- sische legerwagens. Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat de Westelijke geallieerde commandanten het Westberlijnse stadsbestuur op verzoek toestemming hebben verleend, voertuigen met di plomatieke of consulaire nummerpla ten te controleren. Deze waren tot nu toe van controle door functiona rissen van het stadsbestuur vrijge steld. De woordvoerder zei, dat „er aan- wijzigingen waren, dat van het voor recht van CD- en CC-nummerplaten misbruik is gemaakt", en dat het moeilijk was de Oostduitse wagens uit elkaar te houden. De Russen heb ben niet gereageerd op het verzoek de nummers van hun officiële auto's te geven en de Sowjetrussische am bassade en het diplomatieke en con sulaire corps in Oost-Berlijn gebrui ken alle de normale door de politie verstrekte nummerplaten. De nieuwe maatregel is van toe passing op Sowjet-functionarissen in burger, leden van de Sowjetrussische ambassade en alle communistische diplomaten en missies in Oost-Ber lijn. Functionarissen van de Sowjetrus sische ambassade in Oost-Berlijn ver klaarden „volledig bereid te zijnon- ze documenten aan de geüniformeer de Westberlijnse politie te' tonen, maar niet aan de veiligheidsfunctio narissen in burger. Wij hebben onze papieren al eerder getoond wanneer er om gevraagd werd". Volgens Sowjetrussische bron heb ben alle buitenlandse diplomaten en Oosteuropese functionarissen instruc tie ontvangen geen bezwaar te ma ken, wanneer door de Westberlijnse politie gevraagd wordt zich te legi timeren. De groeten over en weer In de nacht van dinsdag op woens dag hebben Oostduitse politieman nen twintig traangasbommen gewor pen naar Westberlijnse politieagen ten, die zich vlak bij de betonnen muur op de sectorgrens in het Ber- lijnse district Wedding bevonden. De Westberlijnse grensbeambten wier pen hierna ongeveer vijftig traan gasbommen terug, waarop de Vopos zich terugtrokken. Op een andere plaats aan de grens in deze stads wijk werden vannacht Westberlijnse politiemannen door hun Oostduitse collega's met stenen bekogeld. De aanval werd van Westberlijnse kant met traangasbommen beantwoord. Ter gelegenheid van de gemeen schappelijke inzending van de me taal- en elektrotecl nische industrie in Nederland op de 9e internationa le jaarbeurs van Tunesië is president Habid Bourguiba een geheel in ons land ontworpen en vervaardigde per sonenauto (DAF 650) ten geschenke aangeboden. De aanbieding geschied de door de .Nederlandse ambassa deur in Tunis, dr. Th. J. Bergsma. Een zware tropische orkaan, die de naam „Hattie" heeft gekregen, heeft dinsdag Belize, de hoofdstad van de Midden-Amerikaanse staat Brits Honduras geteisterd. De om vang van de schade is nog altijd maar ten dele bekend. Toen de orkaan, die gepaard ging met een grote vloed golf, Belize trof, waren meteen alle verbindingen verbroken. Een radio-amateur te New Orleans heeft berichten uit Merida in Mexi co opgevangen, volgens welke er in Belize 25, te Corker City 14 en te Stann Creek 23 mensen zijn omge komen. Volgens de radio-amateur waren deze gegevens afkomstig van de gouverneur van de Britse kolonie. Hij zei verder, dat te Belize tien- tot vijftienduizend mensen dakloos zijn. Een Amerikaanse piloot, die te Belize is geweest, beschreef de stad als „één grote moddermassa". De helft tot driekwart van de stad is verwoest. Op sommige plaatsen is niet meer te zien waar de straten lopen. Overal is modder en ligt puin. In de stad heerst gebrek aan levens middelen en drinkwater. Met het oog op de nadering van de orkaan waren honderden mensen uit Belize geëvacueerd. Belize telt ongeveer 30.000 inwoners. Volgens de meteorologische dienst van.Mia mi is de stad getroffen door het he vigste deel van de orkaan met wind snelheden van 250 km per uur en sommige windstoten tot 300 km per uur. Het is niet bekend hoeveel men sen er nog in Belize waren, toen Ie orkaan de kust bereikte. KORTE GOLF In het Dijkzigtziekenhuis te Rot terdam is gisteren overleden de 25- jarige mevr. J. H. T. v. d. Sluisv. d. Berg uit Rotterdam. Zij was met haar rijwiel in botsing gekomen met een tramwagen van lijn 17. Vermoe delijk heeft zij de tram niet zien aankomen. Op de spoorwegovergang „Het Haantje" achter de Calcéfabriek te Delft is gistermorgen de 25-jarige R. Tuinsma uit Amsterdam omgekomen. Het slachtoffer was daar voor de aannemersfirma waarbij hij werk zaam was, bezig met een pneumati sche hamer de betonfundering van een leidingmast te verwijderen. Een militaire auto heeft woens dagavond op de Vughter rotonde te 's-Hertogenbosch de 16-jarige H. van Hobbelen uit Tilburg gegrepen, waarbij de jongen op slag werd ge dood. Hij reed met zijn bromfiets op de rijweg van de rotonde, terwijl daar een fietspad aanwezig is. Een vriend van hem, die achterop zat, is met de schrik vrijgekomen. De vorst van Bahrein, sjeik Soelman bin Hamad al Chalifa, is in de nacht van woensdag op donder dag in zijn paleis Terifaa op 67-jari- ge leeftijd overleden. De sjeik was geen arme sukkel, want de jaarlijkse inkomsten van de sjeik werden ge schat, op bijna veertig miljoen gul den, waarvan het grootste deel uit oliewinning. Woensdag is een poging te Cape Canaveral om een ruimtecabine in een baan om de aarde te brengen met behulp van een „Blue Scout"- raket mislukt. De raket ontplofte 20 seconden na de lancering. Het belangrijkste punt in de raads vergadering van Noordwijkerhout, die dinsdagavond onder voorzitter schap van burgemeester P. M. M. v. d. Weijden is gehouden, vormde het voorstel van burgemeester en wethou ders tot aankoop van grond ten be hoeve van de reconstructie van de Schulpweg. Tijdens de discussie bleek, dat dit voorstel de aankoop inhield van een strook grond van de Gebrs. Pennings langs de Schulpweg voor de prijs van 39.700.-. De heer Hogervorst, de fractie voorzitter van de kvp, vroeg de voor zitter of er over de grootte van het bedrag der belastingschade al iets gezegd kon worden, maar de voorzit ter antwoordde ontkennend. Na enige discussie besloot de raad over eenkomstig het voorstel van burge meester en wethouders. De heer Blaauw wenste aantekening, dat hij tegen aanneming van dit voorstel was. Hij motiveerde zijn standpunt door erop te wijzen, dat hij niet ver der wenste te gaan dan tot een prijs overeenkomstig het deskundigen advies en het restant wenste hij te zien beschouwd als vergoeding voor de mindere opbrengst van de strook grond gedurende de onderhande lingstermijn. De raad is de heer Blauw hierin niet gevolgd. Wel werd bij monde van wethouder De Groot de mening uitgesproken, dat voor zeer veel grondaankopen voor deze reconstructie erg hoge prijzen moes ten worden betaald. De konsekwentie van dit raadsbe sluit is, dat er nu tegen de volledige reconstructie van deze belangrijke uitweg naar zee geen overwegende bezwaren meer bestaan. Sloping Vlashoven Bij de ingekomen stukken bevond zich een brief van de Ged. Staten v n Zuid-Holland, waarin dit college zteh bereid verklaard om een bij- chiage te verlenen in de kosten ten behoeve van de sloping van 't hotel café „De Vlashoven" op de hoek van de Kerkstraat en de provinciale weg no. 3. Gezien het feit, dat de situatie ter plaatse zich over een aantal jaren zodanig zal wijzigen, dat de nood zaak tot sloping (uit verkeersoog- punt) minder groot zal zijn, wordt de bijdrage beperkt tot 15.000. De raad toonde zich over de hoog te van de bijdrage wat teleurgesteld. Men had verwacht, dat de Provincie tot 30 van de kosten zou bijdra gen en nu krijgt men nog geen 20 De voorzitter zegde toe, dat deze aangelegenheid nog in het college van burgemeester en wethouders zal worden bezien. De plannen tot reconstructie van de Langelaan, aan welke weg het klein-seminarie ligt, vormde mede een -unt van bespreking in de raad. F^was een tegenvaller, dat een bec^*^ van 10.000 nodig is voor y.r- v~n water- en elektrici- te, iriin; - Was dit niet eerder te voorzien geweest vroeg de heer Hoogervorst. Deze leidingen zijn toch vroeger te ondiep gelegd. Zijn deze kosten niet te ondervangen door bijvoorbeeld het trottoir aan de noordzijde weg te laten of dit aan de zuidzijde van de weg te leggen? Het hoofdmotief om het trottoir aan de zijde van de afgraving te leg gen is de bescherming van de rij baan. De voorzitter zeide, dat deze 10.000 gulden toch nodig zullen zijn om een noodzakelijk lager profiel te ver krijgen, maar verschillende raadsle den trokken dit in twyfel. Op aandrang van de voorzitter, die zei dat er voldoende lange tijd aan deze reconstructieplannen was gewerkt en dat het verkrijgen van een werkelijk goede weg de basis voor deze plannen is, besloot de raad tenslotte met deze plannen akkoord te gaan. Zonder discussie besloot de raad tot ruiling van een strookje grond langs de Dorpsstraat teneinde voor het perceel van de heer Th. van der Zalm een behoorlijk trottoir te kun nen leggen. De heer Van der Zalm staat in zijn hoedanigheid van vader van zijn minderjarige kinderen 17 vierkante meter af, waartegen hij aan de achterzijde van zijn perceel een strook van ongeveer 20 m2 ver krijgt. Chr. Kleuterschool Bij de rondvraag vroeg de heer Meijer of het niet mogelijk is, dat de te bouwen christelijke kleuter school op de oorspronkelijke plaats langs de Viaductweg wordt gepland. De grond in het plan „Duin en Dal" ligt nu braak en dit kan uitstekend voor woningbouw worden gebruikt. Naar zijn mening verdient het aan beveling de kleuterschool naast de lagere school te bouwen. Zou hier over niet kontakt kunnen worden opgenomen met 't hervormde school bestuur? De heer Van der Sleet uitte het bezwaar, dat het terrein langs de Viaductweg te klein is om eventuele latere uitbreiding te realiseren. Overigens zijn de plannen voor de bouw „Duin en Dal" klaar en het wachten is alleen nog maar op toe stemming van de minister van volks huisvesting. De voorzitter zegde toe, deze zaak met het schoolbestuur op te nemen. De heer Meijer constateerde nog, dat er op de nieuwe Schulpweg geen voorzieningen voor wandelaars zijn getroffen. Hij deed de suggestie het rijwielpad af te sluiten voor brom fietsers, waardoor de wandelaars meer veiligheid wordt geboden. De voorzitter zal deze suggestie gaarne op zijn mogelijkheid onder zoeken. Verkeer in dorpskern Tijdens de rondvraag kwam nog eens de moeilijke verkeerssituatie in de dorpskern ter sprake. De heer Blaauw - en met hem de raad - drong aan op zo spoedig mogelijke uitvoering van de plannen tot ver breding van de Parallelweg. Over de verplaatsing van de bus halten uit de dorpskern is nog geen overeenstemming tussen gemeente, rijksverkeersinspectie en de NZHVM maar de heer Timmer meende, dat daaraan werkelijk wel wordt ge werkt. In ieder geval zal het plan tot doorbraak van de Parallelweg naar de Koninginneweg zo spoedig moge lijk worden uitgevoerd. Tot slot vroeg de heer Van der Ploeg om politie-toezicht bij de uit gang van het voetbalterrein van Van Nispen langs de Zilkerduinweg en verkreeg de heer Out de toezegging, dat spoedig aan de trottoirverlenging van de Regenvlietweg zal worden begonnen. TWEEDE AVOND VAN HET TONEELCONCOURS Als tweede van de toneelverenigin gen, die aan het concours in de St. Bavostichting deelnemen, was de R.K. Toneelvereniging „Cultuur verheft" uit Voorhout aan de beurt om aan de jury te laten zien en ho ren, wat haar leden op de planken presteren kunnen. Men had voor dit optreden gekozen het toneelspel „Dy namiet" van Theo Schiks en hoewel wij de beoordeling overigens gaarne aan de jury overlaten, moet ons toch van het hart, dat naar onze mening die keuze nogal ongelukkig geweest is. Niet in staat om uit de huidige maatschappelijke omstandigheden van de arbeiders voldoende stof voor een boeiend toneelstuk te halen en blijkbaar toch per sé een stuk met een sociale strekking en de nodige dramatische scènes willende schrij ven, heeft Theo Schiks zijn toevlucht moeten nemen tot een psychisch ge stoorde ex-gevangene onder de ar beiders met een leukerd van een ka meraad, een niet alleen maar ondes kundig maar zelfs schurkachtige uit voerder, een werkgever met een hartaanval, nadat hij zich op de ver keerde vreselijk kwaad heeft ge maakt en tenslotte een mislukte moordaanslag. Natuurlijk hebben de Voorhoutse tonelisten hun best gedaan, maar hun ernst en toewijding konden het stuk niet redden. Er zijn stellig goede krachten by de groep, maar zij kre gen in dit stuk geen kans hun talent te tonen. We vinden het jammer van alle tijd, talent en energie, welke er aan besteed zijn. J. STEEKERS SUCCESVOL MOTORRIJDER In het afgelopen weekeind heeft J. Steekers deelgenomen aan de kam- pioensrit van de Kon. Ned. Motor rijdersvereniging. Tijdens deze zwa re driedaagse rit wist hij op zijn Zun- dapp een fraai succes te boeken. Hij werd nl. kampioen by de junioren in de klasse 50 tot 175 cc, in de lichte klasse dus. Steekers heeft de laatste tijd in verschillende ritten wel vaker bijzonder goede prestaties geleverd, maar dat hij kampioen in zijn klasse zou worden, dat hadden we toch niet direkt verwacht. Maar hij is het ge worden en dit kampioenschap zal stellig een aansporing voor hem zyn om te trachten in de toekomst nog meer ritten te winnen. lis: PROGRAMMA'S BILJETTEN REGLEMENTEN CONVOCATIES N.V. De Leidsche Courant PAPENGRACHT *3 k leiden S* Autoverhuur z. chauf feur. Bestelwagens, 9-pers. busjes, VW's, Citroëns, Opeis, Taunus, stationcars. Uitsluitend 1961 modellen tegen scherp concurreren de winterprijzen. Geen jaar, Goejestraat 34, telef. 30794. Garage Hoge Rijnd. tel. 25259. Abonneert U op het Parochieblad (ca. 60 x zoveel vitaminen als gewone levertraan!) capsules per dag is voldoende. Sursum Corda per la» 4L50 per kwartaal 1.20 per maand 0.40 Bureau Papengracht 32, Leiden Telefoon 20935 Abonnementen adver tentiën worden aangeno men door: DE ZWART LEXDXWECH SI Gezond gezin - gelukkig gezin! En 't is zo eenvoudig om uzelf, uw man en uw kinderen weerstand tegen griep en kouvatten te geven! Halitran bevat precies de vitami nen, die daarvoor nodig zijn: de natuurlijke vitaminen A en D uit de verse levers van de.heilbot en andere arctische edelvissen. 2 Halitran capsules per dag'zijn vol doende. Geef (en neem) ze élke dag! Haal vandaag nog Halitran in huis. Uw reukloze, smaakloze en gemakkelijk in te nemen ge zondheid-capsules De vitaminen-zekerheid: Het rijke vitaminengehalte van Halitran wordt gecontroleerd en op certificaat gewaarborgd door het Rijks-Vitaminen Laboratorium te Bergen, Noorwegen. Let wel De echte Halitran alleen in rood-witte verpakking met het Halitran-visje. Bij uw drogist of apotheker. Prijs vanaf f2.-. Halitran bevat: 38.000 Le. Vitamine A 5.100 i.e. Vitamine D Ca. 60 x zoveel vitaminen als gewone levertraan t HALITRAN GEEFT... meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere aandoeningen. Voorkomt en bestrijdt rachitis. Kweekt sterke beenderen en een gaaf gebit. ff'rj. Halitran-druppel» 3 ptr dag is voldoende. VITAMINEN-ZEKERHEID

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4