Zilveren medaille voor de heer C. Vis Onderzoek naar „geboorte van verkeer" Bouw van kerk aanbesteed Romeinse oudheden opgegraven Weerbericht Het weer in Gouden echtpaar J. van Beek-Bakker •NDERDAG 2 NOVEMBER 1961 DE LE1DSE COURANT PAGINA J ALPHEN AAN DEN RIJN Veertig jaar bij Houthandel Spreij Dinsdagmorgen heeft burgemees ter E. G. Bruins Slot in het kantoor van de Houthandel v.h. J. Spreij n.v. in De Hoorn aan de heer C. Vis in verband met diens 40-jarig arbeids- jubileum de zilveren medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau uitgereikt. De jubilaris was voor deze gele genheid met echtgenote en kinderen door de directie uitgenodigd. De heer Vis, die zijn arbeid als 12-jarige knaap in een der dakpannenfabrie- ken begon ging daarna naar de Hout handel Herngreen aan de Steekter- weg om in 1921 zijn werkzaamhe den bij Spreij's houthandel te begin nen. Thans is de heer Vis voorman- afscheper-bestekmaker. Een functie, waarvoor bijzonder veel kennis no- spel waar daarmee dus verkeken, LEIDERDORP Raadsagenda De raad van Lei derdorp komt hedenavond 8 uur in openbare zitting bijeen ter behande ling van o.a.: voorstel inzake de re geling van het verkeer over de Doesbrug, tot benoeming van een geneeskundige belast met de koste loze inenting tegen pokken, tot vast stelling van de kapitaalsvergoe dingen kleuterscholen over 1961; tot intrekking van het raadsbesluit tot onderhandse aanbesteding van riole ringswerken, aanbieding van de ge meente- en bedrijfsbegrotingen voor 1962 en voorstel tot benoeming van een commissie ad hoe voor het na zien dezer begrotingen, voorstel tot verhoging der kindertoeslag voor het gemeentepersoneel, tot delegatie van bevoegdheid tot verpachting van be paalde gemeente-eigendommen, tot verkoop van een strookje grond aan de heer W. J. Nagtegaal te Leider dorp, tot het treffen van Verkeers maatregelen ten aanzien van voet gangersoversteekplaatsen. Verbetering Eoesbrug. In ver band met de verbetering van de Does- brug, t.w. de verzwaring van de brugconstructie, kan een hogere as- belasting worden toegelaten. Voor heen bedroeg dit 4,8 ton en kan nu gesteld worden op 8 ton. B. en W. stellen voor de desbetreffende bor den te doen plaatsen bij de brug t^r voorkoming, dat ook stoom- of mo torwalsen van 18 ton de brug zullen passeren, waarop de brug niet bere kend is. Gemeente-begroting. B. en W. zullen in de zitting van hedenavond de raad de begroting voor 1962 aan bieden. De gewone dienst van de be groting sluit met een ongedekt nade lig saldo van f 92.744,58. Kindertoeslag. In verband met de verhogingen van de kindertoe slag voor rentetrekkers, kleine zelf standigen en gepensioneerden hebben ingevolge een beslissing van de mi nisterraad, de minister van financiën en de minister van binnenlandse za ken overleg gepleegd over de vraag hoeverre een verhoging van het overheidspersoneel ware te bevorde ren. Dit overleg heeft geleid tot het besluit, dat met ingang van 1 oktober 1960 een verhoging van de kindertoe slag zal gelden van 3 cent per dag per kind voor de eerste drie kinde ren, 5 cent per kind per dag voor het vierde en vijfde kind en met 8 cent per kind voor het zesde en elk vol gend kind. Het komt de regering gewenst voor de uit te betalen ver hoging te doen geschieden door een uitkering ineens. B. en W. stellen voor, aldus voor het gemeenteperso neel in de gemeente te doen geschie den. Geboren: Ellen Joanna, d.v. C. Müller, 27 jaar, rijksambtenaar en J. E. Engeleh, adres: Charlotte de Burbonstraat 9, Leiderdorp; Frans Hendrik, z.v. F. van Noord, 29 jaar, chef spuiter en G. P. van der Kleij, adres: M. P. Splinterlaan 73, Leider dorp: Joyce Astrid Maria, d.v. J. J. van Dijk, 29 jaar, manufacturier en van G. J. van Gent, adres: Koning straat 55, Leiderdorp, Ronald, z.v. H. dig is van de talrijke houtsoorten. Burgemeester Bruins Slot noemde het een grote dag voor de jubilaris en diens gezin. Uit de gegevens, die bekend zijn geworden is overduide lijk gebleken", aldus spr., „dat ook de directie cgrote waardering heeft voor uw werk". Na nog op de moei lijke oorlogsjaren te hebben gewe zen, reikte Alphens burgervader de onderscheiding uit. Maandag wordt de heer Vis in ge bouw „Nabij" in aanwezigheid van het gehele personeel en huisgenoten door directie en collega's gehuldigd. Het zal hem daarbij zeker niet aan belangstelling ontbreken, te meer daar hij ook in de Christelijke Vak beweging altijd al een belangrijke rol heeft gespeeld. Hij is een zeer actief penningmeester van de Chr. Besturen Bond en bestuurslid van het CNV. Mevrouw Vis werd nog een bloe menhulde gebracht. Later op de dag mocht de heer Vis nog vele blijken van belangstelling ten zijnen huize ontvangen van vrienden en kennissen. LISSE Waterhuishouding in de bollenstreek Dit onderwerp heeft dinsdagavond veel vakgenoten uit de bollenstreek naar de Nachtegaal in Lisse getrok ken toen ir. De Groot, verbonden aan het Hoogheemraadschap „Rijnland" een lezing hield over de waterhuis houding, waarmede de gehele bollen streek te maken heeft. Door (Rijnland wordt het water 50 cm onder de oppervlakte gehouden als zijnde de meest gewenste stand, hoewel het niet altijd mogelijk is om dit als een star gegeven te hanteren. De regenval verschilt enorm, letten we er alleen al eens op, dat in de maand oktober 150 mm gemeten werd tegen slechts 13 mm in oktober 1960! Rijnland kan 121/» miljoen m3 wa ter per dag verwerken. Rijnland heeft ook zorg voor de kwaliteit van het water. Deze zorg is niet gering te schatten als we letten op het feit, dat het gebied van Rijnland bevolkt is met 1 miljoen mensen, waardoor er veel vuilafscheiding is. Er is veel zorg nodig om het water zuiver te houden, voorts ook om de verzilting tegen te gaan, terwijl ook de vergif tiging van het water aandacht vraagt. Het was geen wonder dat bij de bespreking zoveel vragen gesteld werden, dat de „nabeschouwing" van ir. De Groot net zo belangrijk werd als zijn lezing. Op de vraag of het z.g. ^neren- plan" van de Kunstzandsteenfabriek nadelig werken zal en de verzilting in de hand werkt, werd door ir. De Groot geantwoord, dat dit wel het geval zou zijn, wanneer men tot 20 meter diepte zou mogen wegzuigen, doch Van Herwaarden's fabrieken mogen slechts tot plm. 12 meter diep te zand wegzuigen. In géén geval wordt het water tijdens de weeken den hoger gehouden om de Katwij- ker loggers van IJmuiden naar Kat wijk te kunnen brengen door de bin nenwateren, zoals verondersteld werd, want Rijnland heeft met de vaart niets te maken doch alleen voor goede doorstroming te zorgen. LEIDSCHENÜAM Bouwpastoor A. A. J. Buys heeft gistermorgen van de. kansel mede gedeeld, dat met de bouw van de nieuwe parochiekerk van St. Joseph- Opifex binnenkort een aanvang zal worden gemaakt. Nadat de bouw plannen door het bisdom en de ge meente Leidschendam akkoord waren verklaard, heeft ten huize van pas toor Buys de onderhandse aanbeste ding plaats gehad, waarna de bouw niet werd opgedragen aan een van Leidschendamse aanemers maar aan de bouwondernemers F. H. Geers te Voorburg, die had ingeschreven voor een bedrag van f 576.450. Voor de vele tot de parochie be horende katholieken was dit kansel- bericht een vreugdevolle mededeling want het thans reeds enige jaren in gebruik zijnde noodkerkje voldeed geenszins in de behoefte. Volgens het schetsplan zal het kerkgebouw cir kelvormig zijn met een losstaande klokketoren, welke aan de straatzij de open zal zijn. Boven in de toren zullen de klokken zichtbaar zijn. De kerk zelf, welke een monumen taal karakter zal dragen, zal aan alle zijden door een groot terrein om sloten worden waar doorheen enkele naast elkaar gelegen portalen toe gang tot de kerk zullen geven. Aan de binnenpleinzijde zal de kerk van onder tot boven in glas worden uit gevoerd. De cirkelvormige kerk zal met een licht hellend dak worden afgesloten. Het priesterkoor zal zeer ruim gehouden worden en komt be langrijk hoger te liggen dan de vloer van de kerk. Naast de kerk komt de sacristie en enkele bijgebouwen en links de pas torie. Het geheel is ontworpen door ar chitect H. C. van de Leur uit Nij megen. ZWAMMERDAM - opgravingen, die de laatste maand onder toezicht van de Rijks dienst voor het oudheidskundig bo demonderzoek te Amersfoort bij Zwammerdam zijn verricht, hebben enkele voorwerpen uit de Romeinse tijd opgeleverd. Bij het afgraven van klei op een perceel, dat gelegen is tussen de rijksstraatweg en de spoorbaan, zijn enige Romeinse bakstenen gevonden. Het betreft fragmenten van tegels, platte dakpannen (tegulae) en een imbrex (Romeinse tegel voor dakbe dekking). Deze laatste is nog gedeel telijk voorzien van een - vrij zeld zaam - stempel van het 30ste legi oen. Het is echter geenszins uitge sloten dat deze Romeinse stukken van elders ter plaatse zijn terecht gekomen. RIJNSATERWOUDE BEZWAARSCHRIFT IN GEDEPUTEERDE STATEN De Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben hedenmorgen om 12 uur in openbare vergadering het be zwaarschrift behandeld van mr. W. F. K. Versteeg te Leiderdorp en de firma Weduwe J. W. de Boer te Rijnsaterwonde tegen het besluit van de raad van Rijnsaterwoude van 2 november vorig jaar betreffende de vastgestelde herziening van het uit breidingsplan in onderdelen „Plan Dorp". De beslissing van G.S. is nog niet bekend. (Medegedeeld door het KNMI, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Ma tige tot krachtige aan de kust tijdelijk harde wind tussen west en noordwest. Kouder. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID 1. bew. geh. bew. regen zw. bew. onbew. regen geh. bew. geh. bew. zw. bew. li. bew. h. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. mist geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. mist L bew. regen onbew. geh. bew. ropa 6 6 2 6 1 13 9 6 17 12 14 6 14 8 10 8 15 C 9 6 13 6 20 10 10 9 9 —O 7 4 10 4 15 8 13 -3 17 0 17 22 13 22 10 17 11 PAUZE HILLEGOM R. Collet, 27 jaar, vertegenwoordiger en J. H. L. Ouendag, adres: Juliana- straat 47, Leiderdorp; Grietje d.v. W. Hoogendijk, 27 jaar, chauffeur en A. A. Gersonius, adres: Achthovener- weg 17, Leiderdorp; Paul Anton, z.v. J. Amesz, 39 jaar, reclasseringsamb- tenaar en P. J. M. van Rijn, adres: M. S. Splinterlaan 76, Leiderdorp. Getrouwd: Willem Spek, 41 jaar loodsknecht te Leiderdorp en Johan na van Hoven, 36 jaar, zonder be roep te Zoeterwoude; Albertus August Schogt, 22 jaar, kantoorma- chinetechnicus te Amsterdam en Christina Geertruida Aafjes Lepe laar, 22 jaar, zonder beroep, wonende te Leiderdorp. Ondertrouwd: Cornelis Johannes van Houten, 20 jaar, schrijfmachine monteur, wonende te Leiden en Jo- zina Levina de Jong, 16 jaar, zonder beroep, wonende te Leiderdorp. Toe komstig adres: Hoofdstraat 25, Lei derdorp. Overleden: Abram van Muijen, 83 jaar, wonende te Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 39d, echtgenoot van Grietje van Dam. WARMOND PROGRAMMA KOPEREN PASTOORSFEEST Zondag 5 november a.s. herdenkt pastoor J. Gussenhoven het feit, dat hij 12Vs jaar geleden werd benoemd tot herder van de parochie van de H. Matthias te Warmond. Hoewel het de uitdrukkelijke wens van de pastoor is hieraan weinig ruchtbaarheid te geven, heeft een comité uit de parochianen gemeend, dit feit toch niet geheel geruisloos voorbij te moeten laten gaan. Na mens de parochianen zal aan de pas toor een kerkelijk cadeau worden aangeboden. Voor zondag a.s. is het volgende eenvoudige programma samenge steld: om 9.30 uur is er een plechtige Hoogmis. Om 12.30 zal de r.k. har monie St Matthias een serenade aan bieden. Dan volgt om 15 uur de aan bieding van het geschenk door het comité in het wijkgebouw van het Mieke Menken (14) (rechts) en Vera Groenendijk (21) trof fen we vanmiddag om 12 uur op de hoek van de Herengracht en de Nieuwe Rijn. Zij telden de auto's, schreven de nummers op en telden het langzame ver keer. En dat allemaal in 't be lang van het stedelijke onder zoek naar de bron van het ver keer. Mieke (dochter van de Leidse wethouder) is leerlinge van de vierde klasse St. Ag- neslyceum; Vera is secretares se. Beiden doen graag mee, omdat zij het leuk werk vinden („maar liefst niet in stromende regen, zoals dat vanmiddag het geval was") en ook omdat er een zei het bescheiden geldelijke beloning aan verbon den is. Het onderzoek naar de loop van het verkeer is vooral van belang voor de wetenschap, waar het verkeer geproduceerd wordt. Een automobilist, brom mer of fietser, moet tenslotte ergens vandaan komen en op bepaalde tijd ook weer bij zijn punt van uitgang terugkeren. Deze „geboorte" van het ver keer wordt door de verkeers- deskundige aan een nauwkeu rig onderzoek onderworpen. Vandaag was het „eiland" Herengracht, Nieuwe Rijn, Zijlsingel en Oude Rijn aan de beurt, de z.g. Havenwijk. Eer der al heeft men De Kooi, Zuid-west en de burgemees- terswijk aan een telling onder worpen. (Foto De Leidse Courant) Donderdag 9 november a.s. hoopt het echtpaar J. v. Beek-A. A. van Beek-Bakker het feit te herdenken, dat zij vijftig jaar getrouwd zijn. De bruidegom is 74 en de bruid 72 jaar. Zij hebben al die tijd in Hillegom aan de Weerlaan gewoond. Toen in 1909 de jongeman Jan van Beek zijn toekomstige vrouw Berta Bakker op de Hillegomse kermis ontmoette, is dat zo goed bevallen dat het een al tijddurende verbintenis tot gevolg had. Ze trouwden op maandag 9 no vember 1911, in de St. Martinuskerk voor pastoor v. Grossel. De bruidegom had in dat jaar een aardig bedragje overgespaard; 't was dat zeldzaam droge jaar 1911, dat voor de beginnende tuinder Jan van Beek bijzonder gunstig verliep, om dat hy de oogst voor goed geld kon leveren aan degenen die niet in staat waren iets te telen vanwege de droogte. Het ging de eerste jaren de tuinder goed. Maar in zijn gezin had hij tegenslag. De eerste drie kinde ren, allemaal jongens, stierven jong. Toen kwamen er echter zeven meis jes en ook nog een jongen en die bleven in leven. Zes dochters zijn getrouwd, één woont in Australië. Er is nog een dochter thuis en de enige zoon. Wat kan het wonderlijk gaan in een mensenleven. De brui degom werd geboren in Tilburg en de bruid in Katwijk aan den Rijn en doordat hun ouders van weerskan ten naar Hillegom waren getogen, vonden deze twee mensen daar el kaar. Het is een zware taak geweest om zich in de moeilijke jaren als eigen tuinder staande te houden en voor het grote gezin het hoognodige te verdienen. We hebben daar ster ke verhalen over gehoord, maar J. v. Beek wenste zelfstandig te blijven en had daar alles voor over en toen de meisjes groter werden stonden zij soms tot middernacht naast hem bloemen te binden, die de volgende morgen naar de veiling moesten. Zó bleef Van Beek „eigen baas" Hij bleef op zijn bedrijf langer dan fei telijk de bedoeling was in de hoop dat zijn zoon hem zou opvolgen, maar deze ging een andere kant uit. Hij had gezien wat er van iemand gevraagd wordt als hij kostte wat kost zijn vrije eigen bestaan wil handhaven. Ontbrak het in het huisje aan de Weerlaan dus niet aan zorgen, de bruidegom meende toch ook nog 'n andere taak te hebben en stelde zich ter beschikking van het algemeen belang. Hij was een van de oprich ters van de r.k. kiesvereniging, van de LTB, een geitenfokvereniging en een zouterij en inmaakfabriek van groenten. Ofschoon de twee laatst genoemde bemoeiingen tijd èn geld hebben gekost, ze hebben velen toch ook voordelen gebracht. Op de bruid is van toepassing het schriftwoord, dat over de goede huis vrouw geschreven is: „Zij is als iets dat van verre landen komt, zo is hare waarde". Vijftig jaar tevreden geleefd aan de Weerlaan te Hille gom, nooit geklaagd over moeilijk heden, over geldzorgen, over de zwa re taak in het grote gezin en zelfs niet over de weg, die nu in 1961 nog vaak onbegaanbaar is. Het zal een mooi feest worden op donderdag 9 november. Het begint met een gezongen H. Mis uit dank baarheid in de St. Martinuskerk. Des namiddags van 3.30 tot 5 uur is er gelegenheid het gouden echtpaar te feliciteren in hotel Sistermans. Wit-Gele Kruis. In ditzelfde gebouw zal er van 15.30 tot 16.30 uur voor de parochianen gelegenheid zijn de pas toor met dit jubileum geluk te wen sen. Om 19 uur is er dan een plech tig Lof uit dankbaarheid en als af sluiting van het feest. Sluiting secretarie Morgenmid dag is de secretarie der gemeente gesloten, vanaf 2.45 uur. Heden: Allerzielen. Morgen: Hu- bert, bisschop van Maastricht en Luik, t 726. HERFST IN HET WOUD VAN GOUD. De Joodse oorsprong van de Kerk is er oorzaak van, dat het tijdstip, waarop iemand deze pauze mocht lezen, de Allerzielenherdenking reedt ten einde is. Het luidruchtig feest van de roemruchte jager Hubertus is al met klaroengeschal geopend! In het gouden herfstbos ruisen en suizelen de moede zomerbladeren van de tak ken als even zovele zielen, die de levensboom hebben losgelaten. De naakte takken van het bos heffen hun armen in smeekgebed ten hemel als een voortdurend gebed voor de ontelbare van de levensboom losgela ten zielen. Wij hebben ze eervol be graven met wat praal en bloemen. „Maar aan de overledenen" schreef Augustinus in den jare 409 „komt niets ten goede dan hetgeen wy voor hen afsmeken hetzij door het offer van het altaar, hetzij door onze ge beden en aalmoezen." PUZZEL No. 514. Horizontaal: 1. foei, 3. jon gensnaam, 7. boom, 9. gem. in N.- Brab., 11. sociëteit (afk), 12. zijtak Garonne, 14. beest, 16. geluid van een ezel, 18. soort hond, 28. onbep. voornaamwoord, 22. waterstand (afk.), 23. gem. in N.K., 25. Ierland, 27. mens, 29. telwoord (Eng.), 30. aanloop, 32 .drank, 33. muzieknoot. Verticaal: 2. kloostervoogd, 3. titel (afk.), 4. bedrijf van een toneelstuk, 5. gevangenis, 6. boom, 8. plaats in Zeeland, 10. kerfbijl. 11, reinigings middel, 13. zangwijs, 15. zijtak Elbe, 17.. de 12 machtige goden der Ger manen, 19 .niet gesloten, 21. meisjes naam, 24. part, 26. boom, 28. meis jesnaam, 29. nevenschikkend voeg woord, 31. staat meestal boven druk werk. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 113. Horizontaal: 1. pats, 4. open, 7. ragna, 9. grimassen, 10. den, 11. pon, 15. betonpaal, 18. en gel, 19. lire, 20. leek. Vertikaal: 1. page, 2. trimester, 3. Sam, 4. ons, 5. pastorale, 6. nona, 8. gal, 12. Abel, 13. eng, 14. slak, 16. one, 17. pel. PUNT W»M „Ja, maar daarom lielpt mijn vrouw mij ook bij het bedden-opmaken.,.*"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3