Extra kalk! APPÈL 5 CALCIUM CHEFARO Schietsuccessen voor Marine-vliegkamp Valkenburg Nederlandse regering geschokt Wrak verongelukte helikopter gevonden Hulp voor onze militaire oorlogsslachtoffers uw lot is hun lot DINSDAG 31 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Seismograaf komt ruimte tekort V ^vww» ■V»** «»VWV»«V>\*»A W»V»VMM^WW vw 0 0 e~ i:Uv Ook in de welgestelde gezinnen bevat het voedsel vaak te weinig kalkl Zoals bekend hebben kinde ren, jonge en aanstaande moeders extra kalk nodig. Zorg dus dat vooral zij geen kalk te kort komen. Geef ze dagelijks Calcium Chefaro, het bevat kalk in de meest verteerbare vorm, smaakt goed en is niet duur. voor moeder en kind (Advertentie) bestuurde van Eindhoven opgestegen voor het maken van een zgn. lokale oef en vlucht. Tijdens deze vlucht trad het mankement op. De vlieger lichtte zijn leider in, die dicht bij hem kwam vliegen en hem naar de vliegbasis Gilze Rijen loodste om daar een nood- landing te kunnen uitvoeren. Deze landing scheen goed te zullen verlo pen, doch plotseling veranderde het vliegtuig van richting. Het schoot van de baan en drong door de zij wand van een hangar. De landingssnelheid van vrijwel onbestuurbare toe stel was zo groot, dat het de hangar Vliegtuigmoederschip als een boulevard Een luchtopname van het nieuwste Amerikaanse vliegdekschip „Constellation", dat op het ogenblik op een werf in Brooklyn, New York, wordt afgebouwd. De „Constellation" is het grootste oorlogsschip ter wereld; het is enkele dagen geleden officieel aan de marine van de Verenigde Staten toegevoegd. het geval was. De Sowjet-Unie heeft maandagochtend de reuzenbom tot ontploffing gebracht. Een beeld van de door de seismograaf geregistreerde ontploffingen op resp. 10 september, 23 oktober en 30 oktober 1961. Het KNMI heeft van 9.5210.00 uur Nederlandse tijd een explosie gere- gistreerd, waarvan de kracht ongeveer vier maal zo groot is als van de ont- ploffing, die men vorige week maandag constateerde. De seismografen 1 ,.iHrn(1 sloegen maandagochtend tweemaal zo ver nit als vorige week maandag vlfegtufEen stondm Benarkeerd De hp* irpval was Dp Snwipf.TTniP hppft moonHotrnohionti rfo ronoonhnm vliegtuigen stonaen geparxeera. tje „Thunderstreak" raakte een aantal „Harvard"- en „Piper Cub" les-vlieg- tuigen. Acht van deze toestellen wer- den zwaar beschadigd. bevond zich een bemanning in bur- gerkleding. Het is de bedoeling, dat l l 1 met dit toestel, dat uitgerust is met |\liniSter KorthalS Opende de Britse Blackburn „Nimbus" straal- r turbinemotor op de luchthaven Rot- dppl van riilcivpo O terdam demonstraties worden gege- UCCl Valt lijivswcg ven voor autoriteiten van de Neder landse strijdkrachten. De minister van Verkeer en Water zaken heeft maandag in antwoord op i istaat drs. H. A. Korthals, heeft een vraag gezegd, dat de Nederland- UnbeStUUrbare Straaliager maandagmiddag het 11,4 kilometer se regering „geschokt is door 't uit- J b lanS<= deel Uitgeest-Alkmaar van de de dr de heer Chroesj- ramt toestellen in hangar ekondigde proefexplosie O Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse Vlieger omgekomen nieuwe rijksweg 9 officieel geopend. Ter hoogte van Uitgeest knipte de minister een lint door dat door twee enorme graafmachines was opgehou den. Daarna reed een lange stoet auto's over de nieuwe weg naar het vrumur va., .ip vpr.ra.iP- BÜ het ernstig ongeval, dat zich verkeersplein vlak voor Alkmaar, ring van de Verenigde Naties heeft gistermidda£ met een straaljager op waar de minister een défilé van be- degSow°et regertagShet toS* nodig vliegbasis Gilze-Mjfen heeft voor- drijfswagens uit Hollands Noorder- ppnnrrïpplri om Hit pvnerimpnt nit tp gedaan, zoals wij in een gedeelte van kwartier afnam, voeren" experiment uit te onze ediüe reeds meldden is om het Met het openen van dit gedeelte leven gekomen de eerste luitenant- werd de gehele achttien kilometer n. rtr,a_qrrf.p. „r/vvwz vlieger W. Chatelin afkomstig uit lange snelweg van de Velser tunnel v/PrHNieuwenhagen (L.). Hij was 28 jaar naar Alkmaar voor het verkeer in voerder, alleen maar gezien worden onfl en ong» huwd u gebruik genomen. De Kaasstad en al- als een politiek intimidatiemiddel en j-je vneger van de verongelukte les wat er ten noorden en noordoos- voeren van tsjov aangekondigde met een superbom- Ondanks de dui delijke verzoeken, die van vele zij den de Russische regering hebben bereikt en met name de resolutie van vrijdag van de Algemene Vergade- cio JJ„ WT J13ue Vlieger van ue veiungeiuft.be ïea wat ei icn uuuiucn en uuuiuuuo- verinp IIBekeerd Alfa mf hit „Thunderstreak" was met een vlie- ten van ligt, is nu bijna 20 minuten gering afgekeurd. Alles wat bij draagt om de reeds bestaande span ningen tussen Oost en West te ver scherpen wordt door de Nederlandse regering betreurd. De Sowjetrege- ring moet bovendien de verantwoor delijkheid dragen voor de vergifti ging van de atmosfeer, die van deze nodeloze ontploffing het gevolg zal zijn, aldus de woordvoerder. DE RADIO-ACTIVITEIT WORDT GECONTROLEERD Naar aanleiding Van de explosie van een kernbom van zeer zwaar kaliber deelt de woordvoerder van het Nederlandse ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid mee, dat op dit ogenblik nog niet kan worden gezegd of en wanneer de ge volgen van deze explosie in ons land merkbaar zullen zijn. Een en ander is afhankelijk van de weersomstan digheden en van de wijze waarop deze bom tot ontploffing is gebracht. Dagelijks worden metingen van radioactiviteit in de lucht en in de neerslag verricht. Een toeneming van de radioactiviteit in de neerslag kan een verhoogde besmetting van het voedsel tengevolge hebben. Daarom worden de regelmatige metingen in voedingsmiddelen, speciaal in de melk en een aantal bladgroenten, die in verschillende gebieden in Neder land worden uitgevoerd, met bijzon dere aandacht gevolgd. Ook het op pervlaktewater wordt in verband met de drinkwatervoorziening regel matig gecontroleerd. Indien de re sultaten van deze metingen daartoe aanleiding geven, zullen hierover mededelingen worden gedaan. Gisteren heeft het Britse bergings vaartuig „Reclaim" nabij Helmsdale aan de oostkust van Schotland, het wrak geborgen van de Nederlandse helikopter welke daar woensdag in zee is gestort, z^oals bekend werd na dit ongeluk adjudant J. F. van Maas vermist. Het stoffelijk overschot van de adjudant is niet in het wrak aan getroffen. Het ligt in het voornemen om het wrak van de helikopter aan boord van het vliegdekschip „Karei Door man" te brengen, waarna het voor een nader onderzoek naar Neder land zal worden gebracht. BRITSE HELIKOPTER MAAKT VOORZORGSLANDING BIJ DEN HAAG Een Britse Westland „Scout"-heli- kopter heeft gistermiddag, door de mist daartoe gedwongen, bij de Hen gelolaan in Den Haag een zogenaam de voorzorgslanding gemaakt. Het toestel, dat vijf tot zes perso nen kan vervoeren, was op weg naar de vliegbasis Ypenburg. Aan boord ger die een andere „Thunderstreak" dichter bij het zuiden gekomen. LAATSTE APPèL-ACTIE: Tijdens de Marine-kampioenschap pen schieten 1961, welke van 23 tot 28 oktober werden gehouden op de schietbaan van Kralingen, hebben de deelnemende schutters van het Ma rine-Vliegkamp Valkenburg opval lend goede prestaties geleverd. Marinekampioen op het onderdeel geweer werd de sergeant der mari niers A. Mentink van de Van Ghent- kazerne in Rotterdam, terwijl de ka pitein der mariniers W. B. Donker Curtius van de Van Braam Houck- geestkazerne te Doorn het kam pioenschap op het onderdeel pistool behaalde. Door deelnemers van het Marine- Vliegkamp Valkenburg werden de volgende resultaten bereikt: geweer: 5e werd luitenant ter zee- waarn. der le klasse H. M. Juta; 10. luitenant ter zee der tweede klasse oudste categorie H. de Jong; 11. ser geant-vliegtuigmaker fotograaf H. W. ter Beest; 13. majoor-vliegtuigmaker fotograaf L. Bernet; 19. kapitein ter zee-vlieger B. Sjerp (commandant van het vliegkamp). In totaal namen aan dit onderdeel 130 geweerschut- ters deel. Pistool: 3. sergeant-vliegtuigmaker fotograaf J. Burger; 7. majoor-vlieg tuigmaker konstabel H. van Dijk; het aantal deelnemers voor dit onderdeel bedroeg 80. Kampioen op beide wapens werd de kapitein ter zee van administratie F. O. van Kregten van het ministerie van defensie te Den Haag, terwijl de luitenant ter zee le klasse van het Marine Vliegkamp Valkenburg hier een schitterende tweede plaats be zette. Sergeant-vliegtuigmaker foto graaf J. Burger bezette de vierde plaats. Begunstigd door het fraaie herfst weer is maandag aan de rand van het natuurschone Doorn op het terrein van de moderne huisvesting van on ze militaire oorlogsslachtoffers een Bergerslaan officieel in gebruik ge steld. Eerder had men een laan ge noemd naar de weldoenster, de uit Nederland afkomstige filmster Audrey Hepburn. Deze nieuwe laan wil getuigen van de grote werkkracht die de heer A. M. Bergers te Rot terdam reeds in vier voorgaande Appèl-acties ten bate van de stich ting voor onze oorlogsslachtoffers heeft ontplooid. Tot dusverre is bij na 6V2 miljoen gulden bijeengebracht dat is 53H cent per Nederlander. Morgen, 1 november, start de vijf de, waarschijnlijk de laatste, Appèl actie waarmee men zich voorstelt, nog een 1 miljoen zeshonderdduizend gulden bijeen te brengen, dat is 13Vs cent per Nederlander. Dat geschatte bedrag zal worden besteed voor de instandhouding van het bungalow park van de Stichting te Doorn en voortzetting van de zorg voor nage laten betrekkingen. Het geld hoopt men bijeen te brengen uit een lan delijke actie, die f 225.000 aan prij zen moet leveren, waaronder zes woonhuizen van f 25.000 elk. Ook nu zal een huis-aan-huis-krant in een op lage van meer dan drie miljoen exemplaren ter propaganda worden verspreid, mogelijk gemaakt door het Nederlandse bedrijfsleven. Sommige Appèlkranten zijn prijsbepalend. We hebben .iog vernomen, dat men de jeugd van Nederland wil aanspo ren bij te dragen voor de stichting van een hoenderpark nabij de bun galows, als een attractie voor de be woners. En ook hoopt men te komen tot huisvesting van invalide militai ren, hetgeen nu nog niet mogelijk is. Via de radio en televisie zal men na der van de vijfde Appèl-actie op de hoogte worden gebracht. Leefwijze van de oorlogs gewonden Het Nederlandse volk heeft op waardige wijze door middel van de reeds gehouden Appèl-akties ge zorgd, dat ernstige oorlogsgewonden verzorging ontvangen. Die ernstige oorlogsgewonden zijn zij, die tengevolge van rugverwon dingen gedeeltelijk verlamd zijn. De ze invaliden vinden een onderkomen in bungalows, die geheel aan hun leefwijze zijn aangepast. Daar de patiënten zich in rolstoe len voortbewegen hebben de ver blijven geen drempels, zijn er geen scherpe hoeken en zijn de lichtscha kelaars laag aangebracht. Het sani tair is bovendien zo geplaatst, dat hiervan gebruik kan worden ge maakt zonder hulp van anderen. Bij iedere bungalow is een garage gebouwd en verscheidene invaliden beschikken over een auto'tje met handbediening. De garage is vanuit het huis gemakkelijk te bereiken door middel van een rolstoel en deze rol stoel is zodanig geconstrueerd, dat deze op eenvoudige wijze in elkaar geklapt en meegenomen kan wor den. Het dorp bestaat uit 14 oungalows (voor gehuwden) en het hoofdge bouw biedt plaats aan 17 alleen staande invaliden. In het hoofdge bouw is tevens een afdeling voor verplegend personeel aanwezig. De Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers en nagela ten betrekkingen ontwikkelde enke le jaren geleden een plan en in sa menwerking met architect Gauthier tevens met behulp van het gehele Nederlandse volk is een uniek dorp verrezen, waar oorlogsinvaliden een menswaardig bestaan vinden. Er werd ook gezorgd voor de echt genoten van de ernstige invaliden, die behalve hun gezinnen ook hun inva lide mannen moeten verzorgen en die uit de aard van de zaak behoef te hebben aan ontspanning. KARDINAAL ALFRINK NAAR ROME. Z.Em. Bernard kard. Alfrink zal 6 november a.s. naar Rome vertrek ken, ter bijwoning van de tweede zit ting van de commissie van voorberei ding van het a.s. concilie, welke zit ting op 7 november zal beginnen Vanwege zijn vertrek naar Rome zal de kardinaal niet aanwezig kun nen zijn op de receptie, die mgr. J. Beltrami, pauselijk internuntius te Den Haag, maandagmiddag 6 novem ber zal houden ter gelegenheid van de verjaardag van de kroning van Z.H. de Paus. Bij de aanmoedigingswedstrijden - voor hen die pas een half jaar in dienst zijn - kreeg de vliegtuigma ker-fotograaf der 3e klasse W. Die- penheim van het Marine-Vliegkamp Valkenburg de 15e prijs. Bij de groepsprijzen ging de le prijs naar de organisatoren van deze wedstrij den, het korps mariniers, terwijl het Marine-Vliegkamp Valkenburg de tweede prijs in de wacht sleepte. Vrijdagavond werden de prijzen uitgereikt in de Van Ghentkazerne te Rotterdam. De kolonel der mari niers H. P Arends memoreerde in zijn toespraak bij de prijsuitreiking het zeer goede schieten van het per soneel van het Marine-Vliegkamp Valkenburg. DE C.M.C. IN 1960/1961 Gisteren werd te Rotterdam de 16de jaarvergadering van de Coöp. Melkcentrale g.e. (CMC) gehouden. De CMC exploiteert melkinrichtin gen en zuivelfabrieken. In de dicht bevolkte westen van Nederland is de CMC met circa 70 pet van de totale -melkaanvoer veruit de grootste le verancier van consumptiemelk. Aan het einde van het verslagjaar telde de CMC 10.868 leden-veehou ders, terwijl daarnaast melk ontvan gen wordt van een drietal coöperaties waarbij nog circa 1.400 veehouders zijn aangesloten. De melkaanvoer 1960/61 bedroeg 673.462,674 kilogram met 3.71 pet vet. Het totaal-bedrag der verkopen beliep f 143.623.815,90. In de loop van het boekjaar kon aan de leden netto worden uitbetaald (met inbegrip van overheids-toesla gen) f 173.170.739,43, hetgeen gemid deld 25.71 cent per kilogram gele verde melk is. Er kon f 3.341.519,29 met de leden vereffend worden. In totaal kwam derhalve f 176.512.258,63 netto aan de leden ten goede, hetgeen overeen komt met 26,21 cent per kilogram melk af boerderij. De 160 melkinrichtingen, die twin tig jaar geleden in het CMC-gebied aan de melkvoorziening deelnamen, zijn reeds teruggebracht tot een 50-tal In de komende jaren zal dit aantal nog verder teruglopen omdat alleen op deze wijze de noodzakelijke me chanisatie kan doorgevoerd worden. Maandagmiddag is de 76-jarige G. Bensen uit Weert op rijksweg 19 ter hoogte van de Roermondseweg door een auto gegreepn. B. stak met zijn fiets zonder opletten de weg (Advertentie) Nog geen schooltand- verzorging voor 700.000 kinderen Prof. P. H. Buisman heeft op een zaterdag in Utrecht gehouden con ferentie van de Dr. Wiardi Beek man-stichting, waar hij een inleiding hield over de aspecten van de ge bitsverzorging als sociale voorzie ning, als zijn mening te kennen ge geven, dat een verkorting van de studieduur in het licht van de uni versitaire studie-traditie geen merk bare invloed zal hebben op de groei van het tandartsenbestand. De omstandigheid, zo zei hij, dat 700.000 schoolkinderen van school- tandverzorging zijn verstoken en er geen vooruitzicht bestaat, dat in de naaste toekomst voldoende tandart sen kunnen worden aangetrokken om hierin te voorzien, maakt 't aan bevelenswaardig daartoe bekwame hulpkrachten op te leiden. over. Met zware verwondingen werd de heer Bensen, die oud-inspecteur van de mijnpolitie van de Oranje- Nasau-mijn te Heerlen was, naar het ziekenhuis overgebraoht. Tegen de avond is hij aan zijn verwondingen overleden. Maandagmiddag is op de weg naar Meijel, ter hoogte van het woon wagenkamp aan de Limburgse grens, de 81-jarige H. M. M. Frencken uit Helden verongelukt. Door tot nu toe onbekende oor zaak is F. onder de achter hem rij dende kanhangwagen van een tractor, welke circusmateriaal vervoerde, te recht gekomen. F. werd zwaar ge wond. Kort daarna constateerde een passerend Amsterdamse arts de dood. TSJOMBE ZOEKT EEN GEZONDER KLIMAAT Minister-president Moise Tsjombe van Katanga is aangetroffen in Genève. Aangenomen wordt, dat de heer Tsjombe in Zwitserland verblijft voor een onderzoek naar zijn gezondheid. Foto: de Katangaanse regerings leider tijdens een autorit in Genève.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9