KERNREAKTOR in Delft lijkt op groot aluminium Paasei Hoe assistent Jansen eerlang op het lab zal werken Betonnen wanden om bassin van 2.40 m. dik! WIM H0RNMAN Stralenbeschermingsdienst heeft recht van veto Wat gebeurt er in de reaktor W. C-verbod. Zo zal het Reactorcomplex bij de Technische Hogeschool er uit komen te zien. Het is een foto van de ma quette. Door de opengewerkte wand ziet men het betonnen bassin met daarboven de 10-tons carrousel- Jn het grote uitbreidingsplan van de Technische Hogeschool in Delft, dat als het eenmaal omstreeks 1970 voltooid is 500 miljoen zal hebben gekost, zijn de bouw van een kernreactor en de wolkenkrabber voor elektro-techniek, een staalconstructie van ruim 90 meter hoogte, wel het meest opzienbarend. Beide gebouwen zullen een bezienswaardigheid worden in het landschap. De kernreactor, als een in de zon schitterend aluminium paasei, dat iedereen doet beseffen dat hij in het atoomtijdperk leeft. Het gebouw voor elektro-techniek, met zijn 90 meter, wegens zjjn indrukwekkende constructie. Het krijgt 23 verdiepingen met aaar bovenop nog twee torens van 20 meter. Als de uitbreiding in de Wippolder gereed zal zijn en op het bijna 200 h.a. grote terrein de moderne gebouwen voor weg- en waterbouwkunde, bouw kunde, werktuigbouwkunde, elektro-techniek, scheikundige technologie, tech nische natuurkunde, scheeps-vliegtuigbouwkunde en metaalkunde zijn ver rezen (verschillende complexen zijn al klaar) zullen 10.000 studenten er een plaats kunnen vinden. Er is echter één gebouw waarover de Delftenaren vaak in huiselijke kring en daarbuiten spreken. Het is de 28 meter hoge, stalen reactorhal, waarvan de aluminium-bekleding bijna gereed is. Dit ei-vormige werkstuk grenst aan een laboratoriumcomplex met een 60 meter hoge ventilatie-schoorsteen. Het geheel wordt straks omringd door een brede sloot. Soms vinden de mensen het vreemd, dat je er rustig foto's van mag nemen en toch is dit eigenlijk heel normaal. dan in paniek, want de staven vallen dan vanzelf in de reaktor en stoppen hem. Bovendien komt automatisch een noodverlichting in werking. Als er iets verkeerd dreigt te gaan wordt ook auto matisch de stroom uitgeschakeld, waar door de elektro-magneten hun stopsta ven loslaten. Een van de redenen waarom voor Delft dit type reaktor werd gekozen, is het feit, dat hij zo bijzonder veilig is, zo doelmatig werkt en men door de afschermende laag water kan zien wat er gebeurt. Eerlijkheidshalve is dit ook weer erg betrekkelijk, want het enige wat men van de botsing der neutronen kan zien, is een lichte gloed en dat nog alleen als het volstrekt duister is. Dure buizen in het bassin Voor het water rondom de kernreak- tor had men een bak nodig van 14x6x8 meter. Dit bassin heeftde bouwleiding heel wat hoofdbrekens gekost, want er moest met allerlei ingewikkelde zaken rekening worden gehouden en natuur lijk met de allerbelangrijkste: hoe houd ik de radio-actieve straling (die enorm groot is) binnen de bak en hoe zorg ik ervoor dat deze zelfs niet door de mu- renvande bak heenkomt? Vrijwel over al moesten daarom de wanden 2,40 me ter dik zijn en bovendien vervaardigd "JVfadrukkelijk zal het bestuur van het Reaktor Instituut Delft iedereen vertellen, dat deze kernreaktor uitslui tend is bestemd voor vreedzame doel einden. De apparatuur wordt ten dien ste gesteld aan het gehele Nederlandse hoger onderwijs, zodat straks niet al leen mensen van de Technische Hoge school in Delft er gebruik van kunnen maken, maar ook die van de univer- siteiten van Groningen, Leiden, Am sterdam, Utrecht en Eindhoven. En is dit eigenlijk niet logisch? Wij leven in de begintijd van het atoom, van de radio-activiteit. Op allerlei gebie den zal men straks met isotopen wer ken. Te zijner tijd zal ons land inge nieurs nodig hebben, die kern-energie bedrijven moeten leiden. Dus is het on- derzoek-werk een dringende noodzaak. De wetenschap zal de radioactiviteit in dienst gaan stellen van de mens en dus moet ons land wetenschappelijke werkers krijgen, die er een langdurige 'studie van hebben gemaakt. Het is daarom dat Nederland al in 1956 een kernreaktor kocht, die op de expositie ,,Het Atoom" in Amsterdam op een laag pitje was te zien. Er werd duidelijk gemaakt, dat de reaktor geen enkel gevaar voor zijn omgeving vorm de. Desondanks heerst er bij sommige mensen toch nog een soort bijgelovige vrees, die nog versterkt wordt door allerlei wonderlijke verhalen die de ron de doen over kikvorsen met twee kop pen en acht poten en natuurlijk de nor male angst voor de geheimzinnige stra ling, die nu eenmaal van radio-actieve dblen uitgaat. Eerlijk gezegd wisten we zelf ook weinig van atomen voor wij op een dag een langdurig onderhoud hadden met i r. H. A. Ooms, hoofd van de onder afdeling Bouw- en Onderhoudszaken van de Technische Hogeschool en als zodanig belast met de leiding bij de bouw van het Reaktor Instituut. Hij is een oud-Zaankanter, die tezamen met het architekten-bureau Van de Broek en Bakema te Rotterdam, ingenieurs van het Reaktor-Instituut Delft en de N.V. Comprimo in Amsterdam het ont werp tot stand heeft gebracht. Veiliger dan veilig Voordat men met de bouw van de kernreaktor begon moest een zorgvul dige studie gemaakt worden van de veiligheidsmaatregelen. Dit kostte de ingenieurs, de arbeids- en veiligheidsin spectie, de gezondheidsraad en alle andere instanties, die voor ons aller welzijn waken, heel wat hoofdbrekens. Er moest namelijk hierover waren alle partijen het eens rekening wor den gehouden met een samenloop van alle mogelijke en zo op het eerste ge zicht onmogelijke ongunstige omstan digheden. Wat gebeurt er bij een overstroming? Wat zijn de maximaal mogelijke wind krachten? Ilomen ir rond Delft aardbevingen voor of zouden die misschien voor kun nen komen en wat voor een situatie ontstaat er als dat allemaal tegelijk plaats vindt? Op deze en nog vele andere vragen moest een antwoord worden gevonden dat resulteerde in een zorgvuldig uit gewerkt veiligheidsrapport. Het resul taat is, dat de kernreaktor veiliger dan veilig' is, want men heeft met de meest onvoorstelbare situaties rekening gehouden. De kernreactor zelf moest allereerst beveiligd zijn. Hiervoor heeft men de regel- en stopstaven. De stopstaven hangen aan elektro-magneten. Laten we ons nu eens voorstellen, dat plot seling het licht uitvalt. Niemand raakt van bijzonder zwaar beton, de enige manier om paal en perk te stellen aan het stralingsgevaar. Naar boven toe houdt een laag van ruim 6 meter wa ter de straling tegen. Toch moest de straling naar buiten kunnen komen voor de proeven. Dat was het volgende probleem. De ingenieurs maakten nu op bepaalde punten een zoge naamd „stralingslek"Daar werden elf straalbuizen (van roestvrij staal, alumini um en andere metalen) in het beton aan gebracht. Dit is een dure liefhebberij: de prijs ervan wordt met zes cijfers voor de komma geschreven. De buizen hebben een middellijn van ca. SO cm en zijn aan de waterkant gesloten. In de opening aan de buitenzijde kunnen afsluiters worden neer gelaten om de straling, als de buizen niet in gebruik zijn, tegen te houden. Dit zijn stalen dozen van 3 meter hoogte, gevuld met lood en beton. Ze hangen aan elektro motoren. Als men nu bij een proefneming iets wil bestralen, zet men dat voorwerp voor een van deze buizen, na eerst weer een afschermende wand achter het te bestralen voorwerp te hebben geplaatst. Een levend wezen, dat zich tijdens de bestraling in zo'n buis zou bevinden, zóu öp slag dood zijn! De radio-activi teit «is er zeer hoog. De kern-reaktor wordt bestuurd van uit een controlekamer en wordt dus bij proefnemingen, hangend aan een brug die over de bovenkant van het bassin kan worden verreden, voor de stralings buizen geplaatst. Het merkwaardige van dit alles is, dat de hoeveelheid ura nium in deze kernreaktor niet meer be draagt dan 3 kg. Nog merkwaardiger vonden wij het feit, dat dit uranium niet is gekocht, maar wordt gehuurd. De waarde is 150.000. Grote hal met onderdruk Het grote bassin met kernreaktor wordt bij wijze van extra veiligheids maatregel omgeven door een enorme gasdichte hal, waarover dan nog alu minium platen zijn aangebracht, het model dus dat men van buitenaf kan zien.Er is een systeem aangebracht, dat de 11.000 m3 lucht driemaal per dag ververst. De binnenkomende lucht wordt eerst stofvrij gefilterd en de uitgaande lucht gaat door een uit gebreid net van extra filters naar de 60 meter hoge schoorst.een, waar de lucht nog tweemaal op radio-activiteit wordt getest. Is er ook maar 'iets van enige straling aanwezig, dan gaan on herroepelijk automatisch de kleppen dicht en wordt de lucht weer terugge bracht naar het vertrekpunt om op nieuw de filter-reeks door te gaan, In de grote hal heerst ten opzichte van buiten een geringe onderdruk. Als er dus ergens toch een lek zou komen, komt de lucht alleen van buiten naar binnen en niet omgekeerd. In de buurt van de koepel komen grote gebouwen met de laboratoria-ruimten voor kern- physica, reaktorphysica, tracer-chemie radio-chemie en radio-biologie. op witlinnen overschoenen fle veiligheidsmaatregelen in Delft strekken zich uiter aard ook uit tot de mensen die er zullen komen te wer ken. Wij zullen even een stukje „toekomst" schrijven. Stelt u zich voor dat de kern reactor in bedrijf is en dat assistent Jansen er werkzaam Jansen begeeft zich per fiets op weg naar het reactor-insti tuut waar hij werkzaam is op het laboratorium voor radio chemie. Hij komt aan en drukt op de bel van de ijzeren poort. De portier vraagt door een spreekbuis wie er is. Jansen noemt zijn naam en de poort gaat open. Hij stalt zijn fiets en gaat naar het hoofdgebouw. Hier komt hij via de portier bij de Stralenbeschermingsdienst (S.B.D.), waaraan een arts, een aantal fysici en andere mede werkers zijn verbonden. Hier ontvangt Jansen een film badge, een foto-gevoelig plaat je met zijn naam, dat hij op zijn rever moet dragen. Door een lange gang komt hij ver volgens bij het laboratorium voor radio-chemie. Hij kan daar niet zo maar naar binnen. Hij vindt zijn weg versperd door een dubbe le deur die op slot is. Daarom gaat hij linksaf een deur door, waardoor hij in een soort dool hof van gangetjes en hokjes In het laboratorium gaat hij werken met harde (gamma) radio-actieve stralen, die een bijzonder groot doordringingsver- mogen hebben. De proeven, die hier uit gevoerd worden, kunnen gevaarlijk zijn voor de mens en daarom bevindt zich tussen hem en de proef een lood- of be- tonafscherming. Daarnaast zijn er ook laboratoria voor A- en B-stralen, zwakkere stralen, die vrijwel nergens doorheen dringen en al leen maar gevaar opleveren, indien stof, dat met deze straling besmet is, wordt ingeademd of ingeslikt. De proeven met A- en B-isotopen worden in een zoge naamde „glove-box" genomen, een soort couveuse. Daarom ook mag in dit gedeel te van het gebouw niet gerookt, gegeten of gedronken worden. Als de meter uitslaat Als assistent Jansen tussen de middag het laboratorium wil verlaten, is dat niet zo heel gemakkelijk. Hij gaat de weg terug en via een door een foto-cel geopende deur betreedt hij het zoëven genoemde „vuile gebied", waar hij een hand- en voetmonitor vindt. Daar gaat hij op staan en kijkt of zijn handen en voeten radio-actief zijn be smet. Als dat niet het geval is, gaat hij in omgekeerde volgorde weg als hij binnen gekomen is, dus stofjas uittrekken, op bankje zitten, linnen schoenen uittrekken en in een speciaal daarvoor aanwezige mand gooien, benen over het bankje etc. Zijn schoenen zijn dan zeker niet besmet. Heeft hij echter de tegenvaller dat de wijzer van de meter uitslaat, dan is het allemaal niet zo simpel. Als alleen zijn handen besmet zijn, boent hij die net zo lang met zeep totdat de monitor aangeeft dat de radio-activiteit verdwenen is. Is hij over het hele lichaam besmet, dan gaat hij naar een speciale douche en trekt al zijn kleren uit. Hij gooit die in een mand en gaat onder de douche, net zolang totdat hij niet meer besmet is. Zijn eigen kleren wor den naar de speciale wasserij in het labo ratorium gestuurd. In plaats daarvan trekt hij een overall aan. Hierop verlaat hij de cel, gaat naar de S.B.D. en belt zijn huis op met de vraag hem een ander kostuum te brengen. Bij de Stralin^sdienst levert hij ook zijn filmbadge in, die op gezette tijden wordt ontwikkeld en op radio-actieve straling wordt onderzocht. Is het filmpje erg zwart geworden, dan is hij erg aan straling bloot gesteld geweest en kan het gebeuren dat hij voor een maand met verlof wordt gestuurd. Uit dit alles blijkt wel hoe bijzonder be langrijk de S.B.D. is. Deze dienst heeft zelfs het veto-recht over bepaalde proef nemingen. Als de S.B.D. die te gevaarlijk acht, gaan zij niet door, wét de hoog leraren ook zeggen. Als iemand proeven moet doen in de reactor-hal, gaat vrijwel altijd een deskundige van de S.B.D. met een Geiger-teller mee. Bovendien zijn in alle laboratoria uitgebreide beveiligingsmaat regelen aangebracht, o.m. in de vorm van alarminstallaties voor brand en radio-actie ve besmetting, zodat de S.B.D. onmiddellijk ter plaatse kan zijn als er iets gebeurt. Mannen in kikvors- pakken Verder zijn er enorme betonnen kluizen, waarin gamma- en neutronenbronnen wor den bewaard. In het radio-chemisch labora torium kunnen monsters ter bestraling door een pneumatisch buizensysteem rechtstreeks in de kern van de reactor worden gescho ten. Met grote snelheid komen ze ook weer terug, zoda^ het werk onmiddellijk kan be ginnen. De kelders onder het gebouw zijn bijna geheel gevuld met installaties voor het zuiveren en koelen van het reactorwater, het behandelen van radio-actieve afval, voor ventilatie en verwarming. Speciale ruimten zijn ontworpen waar mannen werk zaamheden verrichten, gekleed in kikvors- pakken. Na dit gelezen te hebben, zal men be grijpen voor welke problemen de bou wers van de kernreactor werden ge plaatst. Als hij geopend zal worden, zal het een van de meest ingewikkelde bouw werken van Nederland zijn, tot stand ge bracht onder het motto „Veiliger dan veilig". De Delftenaren kunnen gerust zijn. Ir. H. A. Ooms en zijn grote staf van medewerkers en adviseurs hebben niets aan het toeval overgelaten, hetgeen wel blijkt uit de grote belangstelling, die men nu al in het buitenland heeft voor het „aluminium paasei", dat zijn voltooi ing nadert. belandt. Hij komt tenslotte in een cel waar een bankje dwars door het midden loopt. Hij weet dat de plaats waar hij staat „schoon" is, terwijl de ruimte achter het bankje „vuil" is verklaard. Daarom gaat hij op het bankje zitten en trekt aan de „schone zijde" witlin nen overschoenen aan, want je kunt nooit weten. In de cel vindt hij ook een stofjas en handschoenen. Dan opent hij de deur van zijn laborato rium J^e reactor in Delft is van het zwem- bassin-ftype. De splijtstofelemen ten (legering van aluminium met ura nium U 235) worden er in een zwem- badachtige betonnen kuip geplaatst, die gevuld is met het zuiverste water. In de splijtstofbussen is ruimte openge houden voor regel- en stopstaven, waar over aanstonds meer. Bij de start van de reactor laat men een neutronen-bron tussen de uranium- staven zakken. Een neutronen-bron bsvnt een scheikundige stof, die uit zichzelf een grote hoeveelheid neutronen uitzendt, die de kernreactor op gang brengen. Want nu gebeuren er wonderlijke dingen. De neu tronen komen in botsing met de uranium atomen. Gebeurt dit dan is de schok zo hevig, dat er zich van dit atoom drie neu tronen afsplitsen. Deze drie komen weer in botsing met drie andere atomen, waar door er negen neutronen vrij komen en dit gaat in steeds sneller tempo door. Zou ;e er verder niets aan doen, dan verhaast dit proces zich steeds meer en onis'aat een zogenaamde ongecontroleerde kern splitsing, populair gezegd dus een atoom explosie. Daarom past men de reeds genoemde le- gelstaven toe. Dit zijn aluminium-bossen, gevuld met een chemische stof, die in sterke mate de eigenschap heeft neutronen te absorberen, zoals bijvoorbeeld vloei papier inkt opzuigt. Door deze staven nu meer of minder in de kern te laten zak ken kan men meer of minder neutronen op zuigen en hierdoor is men in staat een toestand te scheppen, waarbij evenveel neutronen vrijkomen als er verloren gaan, een evenwichtstoestand dus. Dit gaat ove rigens volkomen automatisch, zoals een thermostaat een centrale verwarming kan regelen. In wetenschappelijke termen zegt men nu, dat de kernreactor, die zichzelf dus op gang houdt zonder neutronen-bron die in middels verwijderd is, kritisch is ge worden, een woord dat niet met kritiek of met een kritieke toestand heeft te ma ken Hierover heerst vaak misverstand! Bovendien heeft men nog een aani.il stop staven boven de reactor hangen, die met zóveel neutronen-absorberende stof zijn ge vuld, dat de reactor onmiddellijk stopt als deze staven in de kern zakken. Door de gecontroleerde botsing van de neutronen komt er radio-actieve straling vrij en natuurlijk ook warmte. Met d' te warmte kan (in energie-reactoren; oij- voorbeeld water in stoom worden omge zet, wat dan weer kan worden gebiui"t om via turbines elektrische energie oj te wekken. In een kern-energie-centrale ver vangt dus de reactor, populair gezegd, de stoomketel. Maar bij de „researche-reactor" in Delft heeft men alleen maar last van de warmie en dus pomt men het water, waar de •eoc- tor hangt, door koel-installaties en rle ge produceerde warmte wordt eenvoudig de lucht ingeblazen. Men is de warmte lan kwijt en houdt alleen de twee belangrijk ste elementen over: de neutronen bundels en de radio-actieve straling. In het laboratorium, waar men met A- en B-lsotopen experimen teert, mag men niet eten, drinken of roken, maar ook niet naar het toilet. Is de nood bijzonder hoog. dan kun je de sleutel van de W.C. al leen krijgen door een ruitje in ie slaan en mag je plaatsnemen op een soort tonnetje, want normale W.C.'s kent men in dit gedeelte niet. On middellijk na gebruik wordt het tonnetje verzegeld en op radio activiteit onderzocht. Dit is mede gedaan om te voor komen, dat radio-actieve stoffen in de W.C. worden weggegooid, bij voorbeeld door een student, die een proef verkeerd zou hebben uitge voerd. U ziet aan alles is gedacht.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 12