Kasteel U/aardenburg en ruïne van Ravensteqn Garantieprijs voor melk op 28.10 per 100 liter Landbouwschap tevreden Vraag naar Geigertellers Gem. gasvoorziening Zuid-Holland DINSDAG 31 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA lf Prinses Margriet: Montpellier voor studie en zon H.K.H. Prinses Margriet heeft gisteren in Montpellier de pers te woord gestaan over haar studies aan de uni versiteit aldaar. Foto: glimlachend beantwoordt prinses Margriet de vragen. (telefoto) KWANTUM VASTGESTELD ÜP 5,1 MILJARD RADIO TELEVISIE (Advertentie) De minister van Landbouw heeft meegedeeld, dat de minimum-garan tieprijs voor melk voor het melk prijsjaar 1961/1962 is vastgesteld op f 28.10 per 100 liter »met 3.7 pet vet. Deze prijs zal gelden voor een gega randeerde produktiekwantum van 5.1 miljard liter. Dit kwantum zal o.m. bestaan uit de melk die wordt bestemd voor de bereiding van zuivelprodukten, die onder het verrekenprijsstelsel in het binnenland worden afgezet. Verder valt de industriemelk er onder, be rekend tegen de gemiddelde op- brengstprijs van alle tot industrie- produkten verwerkte melk. De nabetaling die uit hoofde van deze garantieregeling wordt ver strekt zal evenals in het vooraf gaande melkprijsjaar, voor 50 pro cent op het melkvet cn voor 50 pro cent op de melkplas worden geba seerd. De verrekenprijs voor melk, die wordt bestemd voor de bereiding van consumptiemelk en aanverwan te produkten is voor het melkprijs jaar 1961/1962 vastgesteld op f 29.40 per 100 kg melk met 3.7 pet. vet. Daarnaast heeft de regering beslo ten een bedrag van 10 miljoen gul den beschikbaar te stellen voor uit breiding van activiteiten die op ver betering van de produktiviteit in de zandgebieden zijn gericht. De minister is van plan, deze re gelingen, waarover met het Land bouwschap overeenstemming is be reikt, te zijner tijd toe te lichten in een afzonderlijke nota, die dan ook de garantieregelingen voor de akker bouw, die nog moeten worden vast gesteld, zal bevatten. Voldoening Hoewel het dagelijks bestuur van het Landbouwschap een produktie kwantum van 5,3 miljard liter heeft gewild, heeft het in een verklaring zijn voldoening erover geuit, dat het uiteindelijk met de minister 'tot over eenstemming is gekomen. Dit is vol gens het bestuur in de eerste plaats te danken aan de manier waarop het overleg dit jaar is gevoerd. Was het voorheen vaak zo, dat het Landbouwschap een garantievoorstel indiende en verdedigde bij de minis ter van Landbouw en Visserij zon der dat deze bij voorbaat aangaf, binnen welk kader de beslissing van de regering zou vallen, ditmaal heeft de minister wèl op voorhand duide lijk gemaakt, binnen welke grenzen het regeringsbesluit zou worden ge nomen. Alleen dit jaar De minister heeft het Landbouw schap beloofd, dat het kwantum van 5,1 miljard liter geen onveranderlijk gegeven zou vormen Daarop heeft het schap verklaard, dat het alleen bereid was voor het melkprijsjaar 1960, 1960/1961 een gegarandeerde hoeveelheid van 5,1 miljard te aan vaarden, als ten minste voor dit la gere kwantum een passende prijs zou worden vastgesteld. Bovendien wilde het Landbouw- Een handelaar in dumpartikelen te Amsterdam heeft onder de dreiging van „het atoom" de laatste weken reeds 700 geigertellers uit zijn voor raad verkocht aan particulieren Gei gertellers zijn apparaten waarmee radio-activiteit kan worden gemeten. Hoewel ze rond 150.per stuk kosten, is de handelaar thans vrij wel door zijn voorraad heen. Hij heeft nu een nieuwe bestelling ge plaatst bij de dumps, waar hij ge woonlijk zijn handelswaar van af neemt, doch deze schijnen momenteel óók zonder voorraad te zitten. Inmiddels heeft de Amsterdamse handelaar een wachtlijst aangelegd van gegadigden voor een geigertel ler. De lijst omvat nu reeds bijna honderd Ook in 1960 is de levering van af- standsgas weer belangrijk toegeno men. Dit blijkt uit het, jaarverslag van de gemeentelijke gasvoorziening Zuid-Holland, die gisteravond in Rot terdam de jaarvergadering hield. In 1959 bedroeg de levering van af- standsgas in eenheden 107.767,42 en in 1960 128.760^58. De lengte van het net is vorig jaar met 24.900 m toegenomen door de ingebruikneming van de nieuwe raf finaderij gasleiding Rotterdam-Wad- dinxveen. Om de gemeente Voorburg van raf finaderij gas te kunnen voorzien is een leiding met een diameter van 150 m geprojecteerd tussen de be staande raffinaderij gasleiding Den Haag-Leiden en de gasfabriek in Voorburg. In de begroting voor 1962 is uit gegaan van een levering van 180.000 eenheden. De inkoopprijs van het af- standsgas is voor dat jaar op gemid deld f 110 per eenheid geraamd. De ze prijs is iets hoger dan men laat stelijk verschuldigd was, dit om een eventuele prijsstijging op. te kunnen vangen. VEROORDEELD WEGENS DIERENMISHANDELING Wegens opzettelijke dierenmishan deling heeft de rechtbank te Breda de landbouwer M. P. uit Nieuw-Vos- semeer veroordeeld tot vier weken hechtenis, waarvan drie weken voor waardelijk met twee jaar proeftijd. De verdachte had een koe, die hij naar de slager wilde brengen, vast gebonden achter een trekker met landbouwwagen. Onderweg was de koe enkele malen gestruikeld, waar na het over de weg was gesleurd en daardoor ernstig aan de voorpo ten werd gewond. Tegen P. was een maand onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist. Die marteling van zunrbrand of de dreiginsr ervan bij iedere hap eten die U neemt, daar moet U van af! En dat kan. Gewoon maar één of twee Rennies nemen - laten smelten op uw tong. Dat is een kwestie van een ogenblik en daar mee behoort de pijn dan meteen tot het verleden. Een prettige remedie, onopvallend en nog smakelijk oolc Geen wonder dat tienduizenden lij ders aan brandend maagzuur Ren nies op zak hebben, om iedere verra derlijke aanval direct te kunnen blussen. (Advertentie) Extra-gelden voor ontwikkeling kernenergie De minister van Economische Za ken heeft voor het dienstjaar 1961 ter stimulering van ontwikkelingsac tiviteiten van de industrie op kern energetisch gebied een bedrag van f 2 miljoen extra aangevraagd. De minister schrijft in zijn memorie van toelichting, dat voor de aanloop tijd van 1961 tot 1963 voor ontwik kelingswerk voor het ultra-centrifu geproject, het scheepsvoortstuwings project en het project voor een 50 megawatt-kernenergiecentrale f 25 miljoen nodig is. Voor 1962 is f 6 miljoen opgeno men, welk bedrag in 1963 tot f 7 miljoen moet worden verhoogd. schap tien miljoen gulden beschik baar zien gesteld voor de verbete ring van de produktie-omstandighe- den in de duurstwerkende gebieden. Een handige scharenslijper in Warschau heeft zich het werk aanmerkelijk Aan een en ander heeft minister gemakkelijker gemaakt door zijn slijpstenen aan het achterwiel van zijn Marijnen dus gehoor gegeven. bromfiets te koppelen. HISTORISCHE PLAATSEN IN BELANGSTELLING VAN MONUMENTENZORG Ruïne uit dertiende eeuiv ivordt hersteld Opgravingen tonen plattegrond van oude burcht De ruine van het Huys Ravesteyn in Heen- vliet is een van de belangrijkste donjons in Zuid-Holland, die bewaard gebleven zijn. De grote steenklomp, die uit het begin van de 13e eeuw dateert, heeft tijdens de watersnood van 1953 ernstig geleden door uitspoeling van de onderkant van de muren, hetgeen zelfs aan leiding heeft gegeven tot een gedeeltelijke in storting van de muren. De restauratie van de fragmenten is thans begonnen. Het grote probleem voor monumentenzorg daarbij was het verkrijgen van de juiste steen soort. De bij de ruïne toegepaste steen is na melijk de oudste in Z.-Holland bekende bak steen van een elders niet voorkomend formaat, men hoopte aanvankelijk uit opgravingen van andere kasteelfundamenten, o.m: in de buurt van Heenvliet, nog bruikbare steen te kunnen bemachtigen, doch dit is niet gelukt. Daarom wordt thans nieuwe steen in het oude formaat gebakken. Daarmee zal het conserveringswerk van de oude ruine worden uitgevoerd. Het nog aanwezige muurwerk zal hersteld worden met inbegrip van de ramen en deuren en een in de muur uitgespaarde trap. Overwogen wordt bovendien een van de hoektorentjes weer te completeren en tegen verval te behoeden door het aanbrengen van een spits. Het silhouet van de aantrekkelijke ruïne zal daardoor sterk ver levendigd worden. Tijdens de tweede wereldoorlog is vrij ernstige schade toegebracht aan de daken van het kas teel Waardenburg, bij Zaltbommel. Die schade is aanvankelijk provisorisch hersteld. Thans wordt echter gewerkt aan een volledig herstel van de kappen, waarbij tevens het muurwerk gedeeltelijk onderhanden genomen wordt. Men heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om door middel van opgravingen vast te stellen hoe de oorspronkelijke burcht er uit gezien moet hebben. In het begin meende men hier mee voor een vrij eenvoudige opgave te staan, doch hoe verder gegraven werd, des te meer bebouwingsresten te voorschijn kwamen. De vondsten zijn zo uitvoerig, dat het wellicht mogelijk zal zijn de complete plattegrond, van het oorspronkelijke kasteel vast te stellen, dat in 1572 tijdens een beleg voor een groot deel is vernield. Dat die verdwenen gedeelten zo groot waren als thans aan de dag is getreden, Had men niet vermoed. Monumentenzorg meent echter aan de hand van de tot dusver gedane vondsten te kunnen zeggen, dat Waar denburg in oorsprong een van de grootste kas telen van Gelderland is geweest. Het is tevens het kasteel, waaraan de (Nederlandse) Faust- sage is verbonden. Daaruit wil men verklaren, dat in de vensterbank van een torenvenster nog brandsporen te zien zijn, die een afdruk zouden moeten zijn van de vurige poten van de duivel.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11