S)e Cd/déeSotvtamt TANKS TEGENOVER TANKS IN BERLIJN SPANNENDE UREN AAN DE SECTORGRENS Chroesjtsjov bleef hakken op Albanië UNO doet beroep op Moskou Waar zijn de naalden? C. A. VAN DORP ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 52ste JAARGANG No. 15460 BUREAUS: PAPENGRACHT 38 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TANKS ALS ARGUMENTEN Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Schoen-diplomatieki" in UNO niet gewenst Russen erkennen hun verantwoordelijkheid Russische en Amerikaanse tanks hebben vrijdag dreigend tegenover elkaar gestaan aan de sektorgrens in Berlijn. Het Amerikaanse garnizoen van de stad was vopr de tweede keer in drie dagen in staat van alarm gebracht, welk alarm gisteravond weer werd opgeheven. Op een gegeven ogenblik stelden de communisten een batterij krachtige zoeklichten in werking. Na een tegenaktie van een Amerikaanse tank werden de zoeklichten echter weer uitgeschakeld en werd de omgeving in duisternis gehuld. De Amerikaanse tanks rukten het eerst op naar de sektorgrens in de Friedrichstrasse. De Amerikanen wilden nogmaals duidelijk demonstreren, dat zij het recht hebben Oost-Berlijn onbelemmerd binnen te gaan. Een Amerikaanse wagen, begeleid door drie jeeps met militaire politie, maakte een proefrit door een stukje van Oost-Berlijn. Daarna trokken de Amerikaanse tanks zich terug. Maar vijf minuten later verschenen er Russische tanks aan de Oostberlijnse kant van de grens. Zij rolden na 25 minuten weer weg. Nog geen vijf minuten hierna kwamen de Amerikaanse tanks weer aanzetten en toen kwamen ook de Russen maar weer terug. Protest en tegen-protest „PESTERIJ" KOMT VAN MOSKOU Generaal Lucius Clay, Kennedy's persoonlijke vertegenwoordiger in West-Berlijn, verklaarde later, dat de Oostduitse fictie inzake het recht op aanhouding nu vernietigd was. Het feit, dat er Russische tanks aan de controlepost waren verschenen, toon de duidelijk aan, dat de „pesterij" bij de doorlaatpost in de Friedrich strasse niet afkomstig was van de zgn. Oostduitse regering, maar van haar Russische meesters. Het State Department verklaarde, dat de komst van de Russische tanks een verlate erkenning betekende van de verant woordelijkheid van de Russen voor Oost-Berlijn. De Russische tanks maakten deel uit van een groep van 30, die don derdagavond laat Oost-Berlijn bin nengetrokken waren. Een Britse woordvoerder zei, dat de Britse ver sterkingen nog steeds in-stelling la gen in het grensgebied bij de Bran denburger Poort. In totaal stonden vrijdagavond 10 Russische Stalintanks tegenover vier Amerikaanse Pattontanks. Te middernacht zijn in Oost-Ber lijn weer vijftien zware Stalintanks gearriveerd. Zij namen plaats in de nabijheid van het spoorwegstation aan de Friedrichstrasse, waar ook andere legervoertuigen zich reeds sedert gis ter erf' hebben opgesteld. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde vrijdagavond, dat aan de Amerikanen verzocht is, niet in bur gerkleding naar Oost-Berlijn te gaan tot de huidige situatie is opgehel derd. De pers is van het verzoek uit gezonderd. De woordvoerder zei, dat het geen verbod is doch slechts een verzoek. Amerikanen, die zouden trachten via de controlepost „Charlie" de grens te overschrijden, zullen worden te ruggestuurd. Zij konden echter nog steeds naar Oost-Berlijn reizen met de boven- en ondergrondse spoor wegen. Een Oostberlijner maakte gisteren een handig gebruik van de tankbe wegingen aan beide zijden van de sectorgrens. Toen de Oostberlijnse politiemannen niet opletten, liep hij snel de grens over. Aan de weste lijke kant stak hij zijn armen om hoog en riep „Ik ben vrij, ik ben vrij". AMERIKAANS PROTEST IN MOSKOU De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, heeft vrijdag een bezoek gebracht aan het Sow jet-ministerie van buitenlandse zaken om te protesteren tegen de eis der Oostduitse autoriteiten, dat le den van de Amerikaanse strijdkrach ten bij de grensovergangen tussen West- en Oost-Berlijn hun paspoort moeten tonen. Ambassadeur Thompson had een onderhoud van veertig minuten met minister Gromyko, die in feite ech ter het Amerikaanse protest ver wierp door een tegenprotest van de Sowjet-Unie te lanceren. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noemde vrijdag avond het onderhoud dan ook onbe vredigend. Een hoge amtbenaar van 't Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels te kennen ge geven, dat de Amerikaanse maatre gelen in Berlijn, waarbij Amerika nen die de grens met Oost-Berlijn willen passeren, door een gewapend escorte worden begeleid, twee pun ten duidelijk aan het licht hebben gebracht. Ten eerste blijkt nu, dat de Sowjet-Unie zelf verantwoorde lijk is voor de Oostberlijnse belem meringen en ten tweede hebben zij gedemonstreerd, dat de Westerse ge allieerden niet bereid zijn enig ge zag van Oostduitse zijde over de be wegingen van hun personeel te aan vaarden. TANKS STAAN NEUS AAN NEUS. In de afgelopen 24 uur zijn 22 Oostduitsers naar West-Berlijn ge vlucht, van wie één douane-beambte in uniform, zo heeft de Westberlijnse ZOEKT U een Gero-Cassette van ƒ40.— of ƒ400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist (Advertentie) SPANNINGEN IN DE LOONSECTOR NAARMATE het nieuwe jaar na derbij spoedt, vindt in meer bedrijfs takken intensief overleg plaats over de grote serie van collectieve ar beidsovereenkomsten, die per 31 de cember a.s. aflopen Het gaat in to taal om een kleine 700.000 werkne mers, van wie er wel weinig zullen zijn, die in hun nieuwe of vernieuw de CAO niet op een kleinere of gro tere loonsverhoging hopen. Een aan gelegenheid, die' niet slechts de be- drijfsgenoten de ontwikkeling met grote aandacht doet volgen, maar evenzeer de overheid, om het in deze nogal vage term uit te druk ken. Concreter zou men kunnen zeg gen, dat vooral de ministers van Economische- en van Sociale Zaken in het bijzonder op hun qui vive zijn, omdat welhaast méér dan ooit het algemeen sociaal-economisch be lang ten nauwste met deze loonbe- weging is gemoeid. Ofschoon uiter aard de regering in brede zin bij deze beleidssector is betrokken, is dat op het ogenblik ook nog eens op extra wijze het geval, aangezien aan het eind van dit jaar tevens de ter mijn afloopt, waarin voor het over heidspersoneel een „geweer aan de voet" voor de salaris-eisen moest gelden. Met andere woorden: met ingang van 1962 kunnen (en waar schijnlijk zullen) voor de overheids dienaren salarisverbeteringen moge lijk zijn, waarvoor het overleg reeds in september jl. is begonnen, dat zeer binnenkort met mededelingen van de regering zal worden voortge zet. Gelijk bekend, is voor de even tuele verhogingen op de nieuwe rijksbegroting al een bedrag van tweehonderd miljoen opgevoerd. DE EVENTUELE CAO-verbeterin- gen en deze totale salarisverhoging zullen tezamen al een vrij aanzien lijke koopkracht-injectie teweeg brengen. Maar daar zijn nog enkele factoren méér, die op dat gebied sti mulerend kunnen werken. Midden volgend jaar zal dan eindelijk de al lang toegezegde verlaging van de loon- en inkomtsenbelasting van kracht worden; tegelijk treedt een algemene huurverhoging in werking, wanneer aan de voornemens van de regering uitvoering wordt gegeven I>olitie gemeld. In de nacht van vrij dag op zaterdag zijn enkele kleine incidenten voorgevallen. De Oostber lijnse politie wierp zes traangas- bommen op Westberlijns gebied. Op een punt aan de sectorgrens moest de Westberlijnse politie ongeveer 150 Westberlijnse jongeren verspreiden, die dreigden de prikkeldraadversper ring te vernielen. Russische en Amerikaanse tanks staan nog steeds op zeventig meter afstand tegenover elkaar, blijkbaar in afwachting wie zich het eerst zal terugtrekken. V BREESTRAAT 173 (Advertentie) en reeds per 1 januari a.s. hoopt men de belastingverlichting voor de werkende gehuwde vrouw te kun nen effectueren. Daar zouden nog de verbeterde faciliteiten voor de wedu wen- en wezenuitkering bij kunnen worden gevoegd, maar de eerste drie elementen vormen tezamen reeds 'n complex, dat de overheid met be trekking tot de resultaten van de loonbeweging zeker aanleiding tot zorgen geeft. Tot voor enige tijd was het een ijzeren wet, dat loonsverhogingen wanneer het maar even kon uit een verhoging van de (algemene) produktiviteit moesten worden be taald. Het is algemeen bekend en aanvaard, dat aan die mogelijkheid stilaan vrijwel een eind is gekomen, omdat die produktiviteit zich niet eindeloos laat opvoeren. Het natio naal Planbureau berekende onlangs, dat in 1962 de produktietoeneming vermoedelijk 6 procent zal bedragen in de industrie en in de landbouw 3 procent. De geraamde algemene loonstijging van 6 procent zal daar uit zeker niet volledig kunnen wor den geput. Een niet onaanzienlijk aantal bedrijven zal bovendien an dermaal geen kans zien of geen kans meer zien om de produktie (verder) op te voeren. De werknemers daar zullen niettemin ook graag een ver beterde CAO tegemoet zien, of an ders wellicht voor nog groter moei lijkheden op de arbeidsmarkt zor gen. Hetgeen, zo niet onbegrijpelijk, toch wel hoogst nadelig zou kunnen werken. HET IS DUS wel volkomen lo gisch, dat de regering op het ogen blik zo naarstig op een ander front opereert en tracht het bedrijfsleven tot prijsverlagingen te brengen, ten einde de balans van lonen en prij zen in evenwicht te houden. Deze week vond al een intensief gesprek met de importeurs plaats; een on derhoud met de Stichting van de Ar beid zal volgen. Men moet alle bij de verschillen de vormen van beraad betrokken partijen grote wijsheid en tact toe wensen om in het algemeen belang van onze nationale economie tot gun stige resultaten te komen. Er zal stellig gegeven en genomen moeten worden, want wanneer ieder slechts aan zijn eigen parochie denkt, kan aan dat geheel grote schade worden toegebrachtl Medelijden met Worosjilov De Russische minister-president, Chroesjtsjov, heeft vrijdag de Chine zen om hulp verzocht bij het herstel van de goede betrekkingen met de Albanezen. Hij bleef echter bij zijn beschuldigingen aan het adres van de Albanese leiders. Hij stelde in het bijzonder hun „laster tegen de Sow- jets" aan de kaak. Verder beschul digde hij de leiders ervan door nrd- del van „geweld en willekeur" aan de macht te blijven. Zij zouden- be reid zijn dertig zilverlingen van c'e imperialisten aan te nemen. Chroesjtsjov had ook weer kritiek op de persoonsverheerlijking van Stalin en voegde eraan toe, niets ,e willen weten van verheerlijking van zijn eigen persoon. In vele openbare verklaringen is speciale nadruk ge legd op zijn persoon, maar hij wilde er uitdrukkelijk op wijzen, dat alles wat over hem wordt gezegd, op de partij dient te worden betrokken. Het is onjuist de ene of de andere leider een uitzonderingspositie te ge ven. Over Berlijn en Duitsland zei hij, dat de Russen bereid zijn tot bespre kingen met vertegenwoordigers van de Westelijke landen om met hen van gedachten te wisselen over de voorbereidingen van nuttige onder handelingen. Indien het Westen zich bereid toont het Duitse probleem te regelen, heeft de zaak van het tijd stip, waarop een regeling moet zijn getroffen, geen enkele betekenis. Het congres zou vandaag het par tijreglement gaan behandelen. Het voorgestelde reglement heeft ten doel te verhinderen dat een nieuwe Stalin alle macht aan zich trekt en de oppositie meedogenloos onder drukt. Kozlov zou het nieuwe regle ment inleiden. Dan zullen alle leden van de Sowjet-hierarchie hebben ge sproken met uitzondering van Aris- tov, Klawberin en Perwoechin. Aris- tov, lid van het presidium, werd in februari onverwacht tot ambassa deur in Polen benoemd. Klawberin is president van Letland en Perwoe chin, wiens naarn in verband is ge- Een inwoner van New York geeft wel heel duidelijk te kennen, dat hij het bracht met de activiteit van de anti- tijd vindt, dat de afgevaardigden van de communistische landen niet meer partij groep, werd na de ontmaske- deelnemen aan de vergaderingen van de Verenigde Naties. Nadat bekend ring van de samenzwering van de was geworden, dat de Russen waarschijnlijk een 30 megatonbom tot ont- anti-partijgroep in 1957 gedegradee rd ploffing hebben gebracht, rijdt de demonstrant de gehele dag heen en weer tot kandidaat-lid van het presidium. vo°r bet gebouw van de Ver. Naties. In het zijspan staat een pop van Waarnemers te Moskou leiden uit 't premier Chroesjtsjov met de bekende schoen in de hand. feit, dat zij niet hebben gesproken, hun ïutdi6e vrijdag clementie aanbevolen. Dit eeven PartlJ zullen moeten op- geschiedde nadat in het congres een g boodschap van de revolutionaire maarschalk was voorgelezen, waar deze zijn verontschuldigingen aan- bo°d voor zijn anti-partij-activiteit. T Voor een van de leden van de anti- Hij verklaarde Chroesjtsjov te steu- vernomen. Het was een explosie partij groep, de tachtigjarige maar- nen. De verklaring werd in een in de atmosfeer- schalk Worosjilov, heeft Chroesjtsjov koude stilte aangehoord. Clementie WEER RUSSISCHE KERN EXPLOSIE De Russen hebben vrijdag weer een kernproef genomen in de buurt van Nova Zembla, zo is in Washing- Om superbom niet te laten klappen Volgens de Amerikaanse commis sie voor kernenergie was het 'n ont ploffing van geringe tot middelma tige kracht. Het was de 25ste van de lopende serie. Peking waarschuwt voor radio actieve neerslag Radio-Peking heeft vrijdagavond de Chinezen in de noordelijke pro vincies gewaarschuwd tegen radio actieve neerslag. De omroeper on derbrak een nieuwsuitzending om de luisteraars te zeggen, dat zij op hun hoede moesten zijn voor radioactie ve neerslag „uit alle richtingen". Er werd vervolgens een aantal De Amerikaanse luchtmacht is nog voorzorgsmaatregelen opgenoemd die immer aan het zoeken naar de 350 „voor een lange tijd" in acht geno- dagen geleden in Californië in een Midassatelliet zijn afgevuurd. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft vrijdagavond een plech tig beroep op de Sowjet-Unie gedaan, de aangekondigde ontploffing van een waterstofbom van 50 megaton miU°en koperen naaldjes, die enkele niet te laten doorgaan. 4,0 0""1 *ro,or,Q" De desbetreffende ontwerp-resolu- tie, die door Canada, Denemarken, Zweden, Japan, Perzie, aariV gekomen* en experts van de Paknitan en IJsland was ingediend, Amerikaanse luchtmacht zijn ervan Semmen wï Sn „„7^..aI„leSen 11 overtuigd dat de naaldjes volgens ij een onthouding. plan door de satelliet zijn uitgestoten. Tegen stemden de landen van het Zij zouden dienen om radiogolven Sowjet-blok, met inbegrip van Bui- naar de aarde terug te kaatsen. Alle ten-Mongolië, en Cuba. Mali onthield moeite ten spijt heeft men tot op he men dienden te worden. Er diende onmiddellijk opgetreden te worden om een vergroting van de uitwerking van radioactieve neerslag te voorko- De satelliet is in een baan om de merG zich van stemming. den echter nog geen naald gevonden. Anti-kernbom demonstratie in Den Haag KOLEN - OLIE HERENSINGEL 7 Telef. 20988 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's MINDER WIND~ Een geleidelijk opvullende depres sie, die gisteren boven de Ierse Zee was gelegen, is nu boven de Noord zee aangekomen. Om de depressie stroomt polaire lucht naar onze stre ken. In deze stroming komen wol kenvelden voor, waaruit hier en daar, in hoofdzaak nabij de kust, buien vallen. Ook morgen zal de bewolking wisselend zijn met nog plaatselijk enkele buien. De wind neemt gelei delijk in kracht af en in het tempe- ratuurverloop komt niet veel ver andering. ZON- EN MAANSTANDEN 29 Qkt.: zon op 07.28; onder 17.18; maan op 21.47; onder 13.01. 30 Okt.: zon op 07.30: onder 17.17; maan op 22.44; onder 13.43. Hoogwaterstanden 29 Okt.: v.m. 6.43; n.m. 7.02. 30 Okt.: v.m. 7.25; n.m. 7.44. Gisteravond hebben jongeren in Den Haag een demonstratie gehouden tegen de kernbom-proeven, welke be- KORRELTJE sloten werd met het aanbieden van een manifest aan de Russische ambassade. De foto toont de demonstranten Het is een eeluk dat de tiid het met veie spandoeken voor het gebouw van de ambassade. veriangln naafw4k doet jedaren

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1