.ff- Tweede Kamer Bisschoppelijke vastenactie 1962 4 T Dr. J. P. Gribling promoveerde op proefschrift over Aalberse Delen visie teievisie van vermiste straaljager gevonden VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De Tweede Kamer is gisteren ac- coord gegaan met het wetsontwerp inzake de register-accountants. De stemminig kon bij zitten en opstaan geschieden, een grote meerderheid bleek voor. Alleen de meeste AR- fractieleden, de SGP en enkele KVP-ers waren tegen. De bezwaren van de socialistische fractie bleken aanzienlijk geluwd, nadat de heer Reehorst (PvdA) zijn enigszins ge wijzigde motie aangenomen zag. De regering werd gevraagd ter voorbereiding van een wetsontwerp inzake de regeling voor een z.g. twee de groep van accountants alvast de nodige maatregelen te treffen. Deze motie werd met 69 tegen 35 stem men aangenomen. Minister Toxopeus heeft in deze vergadering weinig tegenstand on dervonden tijdens de behandeling van een door hem ingediend wets ontwerp voor de instelling van één gemeente Noordoostpolder en de voorlopige indeling van deze nieuwe gemeente bij de provincie Overijssel. Alleen de heer Albering (KVP) bleef de nadruk leggen op de nood zaak van vier gemeenten in de Noordoostpolder. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Kerkelijke viering van Pauskroning en verjaardag Op zondag 5 november zullen de verjaardag van de Pauskroning en de 80ste verjaardag van de Paus plechtig worden gevierd. In de St. Jacobuskerk te Den Haag draagt kardinaal Alfrink, Aartsbisschop van Utrecht, die zondag om kwart over tien de Hoogmis op, onder welke de apostolische internuntius mgr. J. Bel trami in het Frans een kort woord over de H. Vader zal zeggen; zijn toespraak wordt door een Nederland se samenvatting gevolgd. De plechtigheden worden bijge woond o.m. door het Nederlands Episcopaat, door katholieke burger lijke autoriteiten en door leden van het diplomatencorps. De bisschoppen van Nederland heb ben dezer dagen besloten" in de vas ten van 1962 wederom een z.g. vastenactie te doen houden voor de noden van de wereld. Eerste doel van de vastenactie is, de geest van boete en offervaardigheid in het bij zonder tijdens de grote vasten te ver nieuwen. Juist daarom hebben de bisschoppen gemeend, de bisschop pelijke vastenactie te moeten maken tot een jaarlijkse beweging tijdens de vasten, ondanks het feit, dat Ne derland reeds het gehele jaar zeer prijzenswaardig actief is voor de le niging van de wereldnood. Wat de opbrengst van de vasten actie 1961 betreft, deelden de bis schoppen reeds mede, dat deze het gezien de vele activiteiten en het onvermijdelijke experimentele karak ter van elke nieuwe activiteit zeer bevredigend resultaat heeft opge leverd van bijna 1.500.000. Voor de verdeling van deze gelden heeft een bisschoppelijke commissie de tientallen aanvragen om steun in studie genomen. Door brand werd gisteren een schoenfabriek van de fa. Franken te Tilburg geheel in de as gelegd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Bij het blussingswerk wer den twee brandweerlieden gewond, doordat een vier meter hoge muur instortte. Een felle brand is in de vroege morgen uitgebroken in een 70 meter lange fabriekshal van een dakpan- nenfabriek van de fa. Gebr. Lau- mans in Tegelen. Het vuur vond gre tig voedsel in de houten droogstel- lingen. De schade is nog niet te schatten. Russische kernproeven in Tweede Kamer Junior stijl 1961/1962 Junior gaat het liefst naar het Junior-Centrum van P C. Want d&Ar vindt hij zeker zijn keuze: apart, modern en een eigen stijl. Parkacoat. 'n Meesterlijke jas van water afstotende gabardine in mo derne multi-colours, helemaal met zware krul-teddy gevoerd. Leeftijd 15 jaar. 75 Autocoat voor de Junior in "eigen stijl"» met afknoopbare rugceintuur en schuine zakken. In de prachtige wollen mohair-kwa liteit is een modern grijs tweed-effect verwerkt Leeftijd 15 Jaar. Kt. stijging per maat 5675 Peek&Cloppenburg Ter verkrijging van de graad van doctor in de letteren aan de Nijmeegse universiteit, heeft drs. J. P. Gribling uit Nijme gen vandaag 27 oktober een proefschrift verdedigd, dat handelt over leven en werk van de katholieke staatsman P. J. M. Aalberse. Promotor was prof. dr. L. J: Rogier. De uit gave van het meer dan 500 bladzijden tellende proefschrift is mogelijk gemaakt door de financiële steun van het mi nisterie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, van het hoofdbestuur van de Ka tholieke Arbeidersbeweging en dat van de Katholieke Volks partij. De uitgeefster is de n.v. Uitgeverij „De Lanteern", te Utrecht. Dr. Gribling is geboren op 26 juni 1915 te Oudenbosch, waar zijn vader arts was. La ter verhuisde het gezin naar Delft. Door de vroege dood van zijn vader heeft dr. Grib ling zijn studie niet kunnen voltooien^ toen hij na een verblijf van drie jaar in Frank rijk naar Nederland terug keerde. Hij studeerde verder in de avonduren, schreef en kele artikelen en verzorgde een aantal vertalingen uit het Frans. De heer Gribling werk te toen op het departement van justitie in Den Haag, doch werd tijdens de oorlog op staande voét ontslagen, enkele weken voor hij in het huwelijk zou treden. Gedurende de oorlogsjaren werkte hij aan een biografie van Hugo de Groot, welke na de oorlog in druk verscheen. Tijdens de bezetting was de heer Gribling o.m. medewerker aan het in Delft verschijnende ondergrondse blad „De Toe komst". In 1956 werd dr. Gibling on derwijzer te Neerbosch en een jaar later leraar Nederlands aan de r.k. kweekschool voor meisjes te Hees-Neerbosch en (tegelijk) leraar geschiedenis aan de rJc. kweekschool voor jongens te Nijmegen. 31 Okto ber 1958 legde de heer Gribling doctoraal-examen af. Sinds augustus van dit jaar is hij ook docent aan het ka tholiek instituut voor sociale opleidingen „De Aemstelhorn" te Amsterdam. Bij gelegenheid van het 40- jarig bestaan van dat instituut schreef dr. Gribling een korte biografie van de stichteres Fé Haije, welke biografie bedoeld is als een voorstudie voor een nog te publiceren uitvoeriger levensbeschrij ving. De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag in Den Haag enige tijd bezig gehouden met de Russische proeven met kernwapenen. Foto: dr. W. L. P. M. de Kort (kvp) stelde vier vragen, welke later namens de regering werden beantwoord door de minister van buitenlandse zaken mr. Luns. ■1 op Gisterochtend zijn op het stationsemplacement van de Nederlandse Spoorwegen in Zaandam ,zes goederenwa gons ontspoord. De wagons liggen vrij van de hoofd sporen, zodat het treinverkeer Alkmaar-Zaandam-Am sterdam slechts zeer geringe vertraging ondervond. Op het strand bij Den Helder heeft men gisteren een vliegerhelm ge vonden. Deze helm is, zo heeft men kunnen vaststellen, van de vlieger, die maandag met een Thunderstreak in zee is gestort. Vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht zoeken nog steeds het zeegebied nabij Den Hel der af. Het Nederlandse schip „Veendam", een kustvaarder van 397 ton met thuishaven Groningen, heeft in de Noordzee, vijftig mijl ten noord oosten* van Great Yarmouth, een paar landingswielen gevonden. Reclame gemaakt voor merk tandpasta op Heemsteedse school De wethouder van onderwijs van Heemstede, de heer J. C. Corver, keek met een zuur gezicht en streek pijn lijk getroffen over zijn kin toen het liberale raadslid, de heer Van Reste ren, bij de rondvraag „onthulde", dat op de Craijenestschool reclame wordt gemaakt voor een bepaald merk tandpasta. Het hoofd van de school zo was na navraag gebleken wist hier niets van, maar in een bepaalde klas had de juffrouw gezegd, dat de kin deren hun tandenborstel moesten meenemen naar school. Ieder kind kreeg hierna een proeftube met de raad, moeder een grote tube van dat merk te laten kopen. De betrokken lerares had gehan deld op advies van de schooltand- arts. De wethouder erkende sportief door de mand te zijn gevallen, toen de raadsleden afkeurend mon pe lend kennis hadden genomen van het feit. „Ik weet alles van de zaak af", aldus de wethouder, „maar ik dacht dat het geen kwaad kon de kinde ren ook op school extra voor te lichten over het nut van tandenpoet sen. Ik zal trachten een oplossing voor deze inderdaad bedenkelijke zaak te vinden". Vijftien jaar geëist in zaak Marcel Nivard Het afschuwelijke drama van de moord op de achtjarige Marcel Ni vard is vanmorgen herleefd in de Rotterdamse rechtzaal acht maan den na de arrestatie van de man, die bekend heeft de misdaad te hebben begaan: de 40-jarige kappersbe diende G. J. L.. Hij staat terecht op beschuldiging van moord met voor bedachte rade, subs, doodslag, vooraf gegaan door een strafbare hande ling, meer subs, doodslag. De officier van justitie mr. J. M. van Leeuwen heeft na een requisi toir van een half uur tegen L. een straf geëist van 15 jaar gevangenis straf met terbeschikkingstelling van de regering. Hij zei daarbij rekening te hou- aen met de verminderde toereke ningsvatbaarheid van de verdachte zoals in het psychatrisch rapport vermeld was. aÜa uitspreil?en vaf d,eze eis Gisteravond wijdde de NTS een televisieuitzending aan het spel Oom incident voor: een Wanja" van A. Tsjechov in de vertaling van Charles dimmer en ënde™ incident voor. een krachtig applaus regie van Willy van Hemert. Foto: in een scène van het spel zien we hier van de publieke tribune De presi- Ko van Dijk als Iwan Petrowitsj Wojnitski, en Ank van der Moer als dent herstelde de orde sneL Jelena Adrejewna. „Oom Wanja" van Tsjechow. Donderdagavond heeft de N.l.S. van de VARA een t.v.-presentatie van Anton Tsjechow's toneelspel „Oom Wanja" overgenomen. Deze prachtige uitzending was gebaseerd op de oor spronkelijke uitvoering door de Ne derlandse Comedie. Dus kon het ge beuren, dat in de voornaamste rollen de grootste acteurs en actrices op het scherm konden her-verscnijnen: Ko van Dijk in de titelrol, Ank van der Moer, Ellen Vogel, Han Bentz van den Berg, Johan Fiolet, de thans ju bilerende Magda Janssens, wijlen Roy aards' echtgenote de zeer bejaar de Jacqueline RoyaardsSandberg, verder Pierre Myin en Jan Verko ren. De t.v.-regie van Willy van He mert was gericht op hetgeen de gro te buitenlander Peter Schavoff eer der op het toneel had voorbereid. Men heeft nu ook in de huiskamer kennis kunnen nemen van de Russi sche literatuur en met name met Tsjechow, een onafhankelijke geest vol drang naar waarheid waarmee hij doordrong tot de geheime diepten van het leven. Men zal behalve het fraaie beeld ook hebben kennis ge nomen van het woord, waarin Tsje chow een meester was, eenvoudig en dichterlijk. Jammer alleen, dat hij zo vaak verkeerd werd begrepen. IJssterrenparade. Twintig inter nationale sterren op het ijs hebben in het kader van het NT3-feest op de Haagse Hokijbaan een fantastische parad»» gehouden, die door de Euro visie werd verspreid. Terecht, want het was een waar feest, het hoogte punten bij onze eigen Europese kam pioene Sjoukje Dijkstra en het Ca nadese wereldpaar Otto en Maria Jelinecz. Beide laatsten werden zelfs tweemaal teruggeroepen na hun be heerste prestaties. Siebe van der Zee heeft de kijkers thuis uitste kend geconfronteerd met de afwisse lende beelden op de wijde baan. De aftocht van alle twintig was een waar feest. Nieuwe ode aan de NTS. De ver schillende Omroepen hebben zich be ijverd ieder met een eigen beschei den programma het tienjarig bestaan van de NTS te vieren. De NCRV le verde een dubbele bijdrage. De eer ste beantwoordde de vraag, wat de NCRV heeft bezield in die tien ja ren. Maar de bezieling was niet naar verhouding. De volgende bijdrage was interessanter, waar ze eeen vergelij king trof met de t.v. in Denemar ken, die toevallig ook tien jaar be staat, waar de moeilijheden soortge lijk zijn en waar men tezelfder tijd aan nieuwbouw begint. Tussen beide uitzendinkjes in was er voor de lief hebbers een half uur fleurige bele venissen van Peter Schilperoort met zijn Dutch swing college banc! tij dens een tournée in Zuid-Amerika. De KRO-vanavond. We weten iets af van de voorbereiding van de uitzending hedenavond in het Carme- lietenklooster Elzendaal in Boxmeer, met toestemming van Rome tot stand gekomen. Men verzuime niet te kijken, want er zullen beelden worden getoond en gesprekken ge voerd, die de mens in de wereld stellig tot bezinning stemmen. Men leze de inleiding in de KRO-gids er eens op na. Voor zijn programma „Driekank" bracht Fred Rombouts de eigenaars van twee trompetten en één stem bij een: de trompettisten Nat Gonella en Bill Coleman en de vocaliste Cleo Laine. Drie jazz-kunstenaars van grote naam, die de kijkers al eens eerder hebben gezien. Verdere uitzendingen. Het ko mende weekeinde brengt zaterdag de AVRO en zondag de NCRV op het beeldscherm. Na langdurige onder breking komt zaterdag het amuse mentsprogramma van en 'ovér woor den onder de titel „Hou je aan je woord". Zondag begint de t.v al om elf uur. We noemen twee uit zendingen: in de namiddag een recht streekse reportage uit Antwerpen van een interntaionaal zwemtoernooi en 's avonds een t.v.-spel van de Hf ar- lemse journalist P.W. Franse over „Een herberg, halverwege", gericht op de parabel van de barmhartige Sa maritaan.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9