SeCcidóeSou/tanf 19." TANKS RUSSISCHE TANKS IN OOST-BERLIJN Amerikanen staan op hun rechten Ook Britse tanks aan sectorgrens Gursel president Chroesjtsjov houdt er niet mee op Beroepen verworpen Geen overeenstemming in Bonn Nobelprijs voor literatuur krijgt levenslang Klanken van het partijcongres Men zoekt thans de waarheid! BRIXON Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 52ste JAARGANG spreken in Berlijn een woordje mee Telel. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6. Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. S.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Een kolonne van meer dan dertig Russische tanks is donderdagavond Oost-Berlijn binnengetrokken. De tanks werden gezien in een straat die naar het centrum van de stad leidt. De vechtwagens werden gevolgd door jeeps en pantserwagens voor het vervoer van militair personeel. Kleine groepjes mensen sloegen het voorbijtrekken van de kolonne tanks, jeeps en pantserwagens stilzwijgend gade, maar een groepje jongelui juich te en zwaaide. De tanks stelden zich later op in een afgezet vak bij de Unter den Linden. Dit punt ligt ongeveer één kilometer van de Brandenburger poort, die aan de sektorgrens tussen Oost- en West-Berlijn staat. Vrijdagmorgen hebben drie Britse centuriontanks en een compagnie soldaten stellingen ingenomen aan de sektorgrens in Berlijn. Een Britse legerwoordvoerder noemde de versterking „een zuivere voor zorgsmaatregel". Bij de grenspost aan de Friedrichstrasse is het rustig. Er zijn geen Amerikaanse versterkingen in de nabijheid. gitseren twee uur van te voren op de hoogte waren gesteld van de komst van een Amerikaanse militai re auto met een inzitende in burger. Men had gisteren de Russische auto riteiten gevraagd „volgens de geves tigde gebruiken" een officier naar de doorlaatpost te zenden om de identiteit van de inzittende te con troleren. De officier was niet aanwezig en de auto werd begeleid door drie jeeps met militaire politie. Na en kele malen blokjes te hebben gere den keerden auto en escorte naar West-Berlijn terug. De woordvoerder liet doorscheme ren dat deze „bevestiging van de Westelijke rechten in de Sowjetsec- tor" dagelijks zal worden herhaald. Van doorgaans goed ingelichte zij de in Berlijn is vernomen, dat de Oostduitse politie en grenswacht op dracht heeft alles te vermijden dat tot een ernstig incident kan leiden. Sow jet-functionarissen houden toe zicht op de naleving ervan. Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. Moderne piraat houdt lezingen (Advertentie) De Turkse Nationale Vergadering heeft generaal Djamal Gursel tot president van Turkije gekozen. Generaal Gursel is, bij eerste stem ming, met 434 van de uitgebrachte 607 stemmen gekozen. Er werden 173 blanco-stembiljetten ingeleverd. Er waren geen tegenstemmen. De volgens de Turkse grondwet vereiste meerderheid, om door de Nationale Vergadering tot president te worden aangewezen, bedraagt 405 stemmen. AMERIKAANS PROTEST Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag meegedeeld, dat de Amerikaanse am bassadeur te Moskou, Thompson, er vrijdag bij de Russische regering te gen zal protesteren, dat Amerikaans overheidspersoneel belemmeringen worden opgelegd aan de sectorgrens in Berlijn. De Amerikaanse regering meent, dat de normale toestand niet door eenzijdige actie mag worden verstoord, aldus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken. Volgens waarnemers te Washing ton is het kennelijk de bedoeling, dat ambassadeur Thompson de Rus sische regering ertoe beweegt de controlepost bij de Friedrichstrasse weer door Russen te laten bezetten in plaats van door Oostduitsers. Op deze wijze hopen de Verenigde Sta ten de spanning te kunnen vermin deren. De Oostduitse regering heeft de Amerikaanse regering donderdag avond een protestnota gezonden naar aanleiding van incidenten die zich in de loop van deze week hebben voorgedaan aan de sectorgrens. De Amerikaanse regering zal in overeenstemming met de omstandig heid dat zij het Oostduitse regime niet heeft erkend, de Oostduitse nota geheel en al negeren. BRES IN DE BERLIJNSE MUUR De Westberlijnse politie heeft don derdag meegedeeld, dat door de luchtdruk van een ontploffing in O. Berlijn de scheidsmuur in de voor malige Duitse hoofdstad over een af stand van twintig meter is bezweken. De ontploffing schijnt zich, aldus de Westberlijnse politie, op 'n kleine tweehonderd meter van de sector grens te hebben voorgedaan op een plaats waar voor de spoorwegen wordt gebouwd. Er deed zich een reeks ontploffingen voor waarbij 'n twintigtal huizen in Oost-Berlijn werden beschadigd. Volgens de W.- duitse politie gebruiken de Oostduit se grenswachten springstof voor het maken van grachten langs de muur. De Westberlijnse politie heeft don derdag meegedeeld, dat de Oostduit se autoriteiten 99 luidsprekers langs de sectorgrens in Berlijn hebben doen aanbrengen. Langs de 41 km lange sectorgrens schetteren deze in stallaties nieuwsberichten, afgewis seld met muziek, over West-Berlijn. twintig doden De Westduitse minister voor zaken betreffende geheel Duitsland, Lem mer, heeft donderdag te Dortmund gezegd, dat minstens twintig mensen bij incidenten aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland en Oost- en West-Berlijn zijn gedood. Minister Lemmer sprak bij de begrafenis van de journalist Kurt Lichtenstein, die twee weken geleden door Oostduitse grenswachten werd doodgeschoten. DAGELIJKSE DEMONSTRATIE? Een woordvoerder van het Ame rikaanse militaire bestuur heeft ver klaard, dat de Sowj et-autoriteiten Premier Chroesjtsjov heeft don derdag verscheidene oproepen, o.a. van de staatshoofden van Ghana en Ethiopië, om de Sowjet-kernproeven te staken van de hand gewezen. In boodschappen aan president Nkroe- mah van Ghana, keizer Haile Selas sie van Ethiopië, premier Ikeda van Zo de meester De Russische heer Semyon Tsarap- kin, heeft zich in de eerste bijeen komst van de commissie uit de Al gemene Vergadering van de V.N. in New York, welke zich bezighoudt met de kernproeven in het algemeen, blijkens deze foto nogal kwaad ge maakt. Hij sloeg zelfs met de vuist op tafel. De vertegenwoordiger van Iran verzocht namelijk het gewone debat te onderbreken om te komen tot directe behandeling van een „plechtig beroep" op de Sowjet-Unie, de kernproeven zonder verwijl te staken. De Argentijnse voorzitter van de commissie had hier wel oren naar en daarom werd de heer Tsa- rapkin kwaad, overigens onnodig, want het verzoek van Iran werd afgestemd De besprekingen tussen de West duitse vrije- en christen-democraten zijn donderdag opgeschort, zonder dat een datum voor hervatting over een is gekomen. Partijen zijn niet tot overeenstemming kunnen komen. De aanwijzing van een Westduitse bonds kanselier, die maandag a.s. geschied zou zijn, is eveneens uitgesteld. Van de zijde der Christen-demo craten is verklaard dat de vrije de mocraten de eis stelden, dat Von Brentano geen minister van buiten landse zaken meer zou zijn. Voorts moest een vrije democraat als minis ter van staat aan het ministerie van buitenlandse zaken worden verbon den. „Deze eisen hebben op beslissende wijze bijgedragen aan het misluk ken der onderhandelingen", aldus de christen-democratische woordvoer der. De Nobelprijs 1961 voor literatuur is toegekend aan de Zuidslavische schrijver Ivo Andric. Andric is in 1892 in Bosnië gebo ren. Na zijn studietijd in Serajewo en Zagreb kwam hij bij de diploma tieke dienst. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog was hij Zuid sla visch ambassadeur in Berlijn. Zijn boeken gaan hoofdzakelijk over de geschiedenis en de toestand in Bosnië. De prijs is dit jaar 250.232 Zweed se kronen groot (ongeveer 175.000 gulden). De afgelopen 16 uur zijn tien Oostberlijners en Oostduitsers erin geslaagd naar het Westen te vluchten. Onder hen is een Oostduitse grens wacht. Woensdagavond heeft een Oost- Berlijnse politieman zes traangas- bommen naar een groep Westber lijnse politie-agenten gegooid, die er op hun beurt elf terugwierpen. In de afgelopen 24 uur zijn 14 Oostduitsers, onder wie een grens wacht in uniform, naar West-Berlijn uitgeweken. Van de vluchtelingen is een groep van vijf personen, onder wie twee kleine kinderen, door de riolen gevlucht. Drie jongelingen sprongen uit het raam van een huis aan de Bernauerstrasse en werden door de brandweer in zeilen opge vangen. Als speciale herfstverrassing deze vlotte, sportieve, oersterke en warme SPORTCOAT VOOR JONGENS EN MEISJES. Origineel Stefanó-model in d© nieuwste multicolors, duffel-mo hair met Japan, de Amerikaanse nobelprijs- winnaar Linus Pauling en aan een aantal Britse socia'isten betoogt de Russische leider, dat de kwestie van het staken van proeven met kern wapens moet worden opgelost in 't raam van een algemene en volledige ontwapening. Volgens Chroesjtsjov heeft de Sowjet-Unie „na lang beraad" beslo ten de proeven te hervatten met het oog op de militaire dreiging van de zijde der Navo-landen. Waarnemers in Moskou vragen zich af, of Chroesjtsjovs weigering om de proeven te staken een wijzi ging betekent in de Russische poli tiek. Bij de opening van het partij congres in Moskou op 17 oktober had rfo KaP'teiji Henrique Galvao, de man, die in het begin van dit jaar de wereld f.LrtafrJf m verraste door zich in volle zee meester te maken van het Portugese schip S «Sf "Santa Maria", is van Gibraltar, waar hij als Portugeees banneling leeft, moetliikhlid dat wf zlïf feSo bet op weg gegaan naar Stockholm om daar een lezing te houden voor studen- S' S e ten' Toen h'ï uit Gibraltar per vliegtuig aankwam op London Airport, werd de droeven zabekerefmaken Hel he™.niet toegestaan contact te hebben met journalisten. Hij werd door de nLubton^es duurt St 3 nolem^r poUtie naar een kamer op het vliegveld gebracht (foto) en daar vastgehou- partqcongres duurt tot 3 november. den totdat 2ijn vIiegtuig. naar Stockholm vertrok. De Algemene Vergadering van de V.N. komt vrijdag bijeen voor be- _T spreking van een formeel beroep op fltirlcA 7AAltlQll de Sowjet-Unie haar plannen, een J-lCvICl IctHUoC ZiCCIIIcill kernbom van vijftig megaton tot ont ploffing te brengen, op te geven. Zoals gemeld, heeft de politieke commissie van de Algemene Verga dering woensdag met 75 stemmen voor, tien tegen en één onthouding telende rechter schuldig bevonden aan moord op een Engels dienstmeis je. Hij is tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. R., die afkomstig is uit Amsterdam, nn heeft verklaard niet schuldig te zijn De 29-jange Nederlandse zeeman aan moord op de 21-jarige Margaret aanbevolen een dergêlhk" beroep**te H- w- R- is donderdag door de te Hughes, die als dienstmeisje bij een Noordwest.Enge.aml, ze- S S3 gTvSÜ den. De openbare aanklager heeft ge steld, dat R., terwijl zijn schip in de haven van Anglesey, in Noord-Wales, lag, door het raam van de badkamer der dokterwoning is geklommen. Hij Peking zou bereid zijn om te er- zou er vervolgens in geslaagd zijn de kennen, dat het aan de kant van kamer van Margaret Hughes te be- Albanië staat en Chroesjtsjovs visie reiken. nAet ]5^n, delen. In de Pekingse pers in zjjn motivering van R's veroor- zijn foto s verschenen van Albanese deling tot levenslange gevangenis- arbeiders en wordt lof toegezwaaid straf verklaarde rechter Hinchcliffe, JïïlfüL™ Albanese com- dat beklaagde „schuldig is bevonden aan de meest wrede en ruwe moord Alexander Sjelepin, hoofd van de munistische partij. Russische geheime politie, heeft don- derdag op het partijcongres in Mos kou verklaard, dat de rechtspraak in de Sowjet-Unie veel doeltreffender was geworden. EER PR0DUKT VAM vrije tijdsverf OE SIKKERS GROEP (Advertentie) Eén dag betaalt U voor deze piachtige Jg^jpORTCOATS voor jongens en meisjes de Coster- surpriseprijs: 4-8 jaar, ALLE MATEN 9-14 jaar, alle maten 24.75 15-17 jaar, alle maten 26.75 MELT0N PANTALONS met nylon versterkt, voor jongens en meisjes. 4% 9 O 1-5 jaar, ALLE MATEN 6-8 jaar, alle maten 4.90 Geen telef. of schrift, orders. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- slngel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 ZEIST: Slotlaan 158-160 Gearresteerden werden nu voor gewone rechtbanken geleid en niet meer verhoord door de veiligheids- strijdkrachten. Een beklaagde kon nu voor zichzelf opkomen. Sjelepin vond dit alles een grote vooruitgang vergeleken met de tijd van Andrei Wisjinski. Zoals bekend is Wisjinski openbaar aanklager geweest in de monsterprocessen ten tijde van de vooroorlogse zuiveringen. Sjelepin zou voorts verklaard hebben, dat Wisjinski er in de eerste plaats op uit was een bekentenis los te krijgen. Nu zocht men in Rusland echter de waarheid Het hoofd van de geheime dienst heeft verder verklaard, dat het vei ligheidsapparaat grondig gezuiverd was en dat alle oude politiefunctio narissen, die nog steeds de mentali teit hadden, die onder Stalin heers te, verwijderd waren. Molotof Van Sowjetzijde in Wenen is ver nomen, dat Molotof, zelfs al wordt hij uit de partij gestoten, zijn func tie als afgevaardigde bij het inter nationaal atoombureau zal behou den. Molotof heeft de rang van am bassadeur. De vroegere Sowjetminister van buitenlandse zaken heeft laten we ten, dat hij geen vragen van journa listen over het partijcongres in Mos kou zal beantwoorden. PEKING EN MOSKOU Communistisch China staat op het punt om openlijk toe te geven, dat er een scheuring gekomen is in de gelederen van het wereldcommunis me, zo is in diplomatieke kringen in Peking vernomen. Overjas die getuigt van klasse: Brixon Elite stof, met meesterhand verwerkt: Brixon stijl^ 118.- 168. c/eC^ck Hoogstraat 1-2 - LEIDEN (Advertentie). op een jong, bescheiden en fatsoen lijk meisje". Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Kans op buien De Bilt, vrijdag 10.00 uur. Het KNMI deelt mede: Nederland bevond zich de afgelo pen 24 uur dicht bij een front, dat zich van Zuid-Frankrijk naar Noord- west-Duitsland uitstrekt en dat de scheiding vormt tussen warme lucht uit het Middellandsezeegebied en koele polaire lucht, die om een de pressie bij Ierland naar West-Euro pa stroomt. Een actieve storing in 't front trok gisteravond en vannacht over ons land. Hij bracht vooral in Zeeland veel regen. De depressie bo ven Ierland wordt nu geleidelijk minder diep, hetgeen tot gevolg zal hebben dat de wind bij ons naar richtingen tussen zuidwest en west zal ruimen. De kans op buien wordt daardoor iets groter, vooral in de kustprovincies, terwijl de tempera tuur een lichte daling zal onder gaan. ZON- EN MAANSTANDEN 28 Okt.: zon op 07.27; onder 17.20; maan op 20.54; onder 12.10. Hoogwaterstanden 28 Okt.: v.m. 6.02; n.m. 6.20. KORRELTJE In 'n enkel hartelijk woord kan evenveel goede mening liggen als in 'n menigte.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1