£sso) PETROLEUM Twee militairen gedood door handgranaat Behaaglijk warm! Honger-vraagstuk moet definitief tot oplossing worden gebracht Provinciewet aangenomen R. M. PERQUIN „Verplichte bijdrage voor ongeorganiseerden vakbeweging" Hp Ir pin Volgens hem betwist zelfs de fro- financiële bijdrage van ongeorgani- VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 MgP* DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gistermorgen om ongeveer half tien is op de handgranaatbaan, gele gen op de Rucphenst heide, een on geval gebeurd, dat twee militairen het leven heeft gekost. De slachtof fers zijn de 28-jarige eerste luitenant W. A. W. van Dooremaal. gehuwd, gewoond hebbend in Breda en de 19- jarige dienstplichtig.) soldaat J. Maas uit Groede. Beiden behoorden tot het korps commandotroepen. Hoe het on geluk zich precies heeft toegedragen is niet bekend. De militairen moesten stuk voor stuk een granaat werpen. Toen sol daat Maas aan de beurt was begaf hij zich samen met de instructeur naar de plaats vanwaar de granaten wor den geworpen. De achterblijvenden hoorden een explosie en toen er daarna niemand van achter het muur tje vandaan kwam, zijn zij gaan kij ken wat er gebeurd kon zijn. Ze von den de luitenant en de soldaat dood. Het werpen met scherpe handgra naten is een deel van de voortgezette opleiding van de commando's. Natuurlijk een oliehaard gestookt met... Ter gelegenheid van de Ibero-Amerika-dag, welke gisteren in Utrecht is gehouden, hebben Z.K.H. Prins Bern- hard en H.K.H. Prinses Irene een besloten voorstelling bijgewoond van het ensemble Fiesta Gitana, een Spaanse dansgroep, welke op het ogenblik een toernee door ons land maakt. Na de voorstelling onderhield de Prins zich op ongedwongen wijze met de artiesten. „Anti-honger-actie" begint volgende week „Vandaag wordt uw hulp gevraagd voor de wereld van morgen". Dit is een leidraad voor de najaars-cam- pagne in de „Anti-honger-actie", die in de week van 23 tot en met 28 ok tober in ruim 700 gemeenten in ons land gevoerd zal worden. Deze actie is georganiseerd door de stichting „Nederlandse organisatie voor inter nationale bijstand" (Novib), onder auspiciën van het Nederlands natio naal FAO-comité en in samenwer king met het Unesco-centrum Neder- „Principes". Donderdagavond zal men hebben genoten van de opgewekte voorstel ling van Hermann Bahr's blijspel „Principes", een uitzending in samen werking tussen de VPRO-NTS en de Haagse Comedie. Bahr was een idea list van de oude stempel, iemand die hoopte dat er geleidelijk een nieuw slag mensen zou ontstaan. Tegelijker tijd heeft hij in „Principes" heerlijk gespot met de uitwassen die een der gelijk idealisme, eenmaal tot bewe- fing gekomen, soms gaat vertónen. 't tuk, strak geregisseerd door Jack Dixon, heeft stellig vertedering ge wekt voor een tijd, die al lang voor bij is. Bahr heeft nochtans ook vast gehouden aan niet veranderde dingen en zo zijn z'n mensen met hun pro blemen uit 1912 niet onherkenbaar verbleekt. Het echtpaar (in dubbele zin) Joris Diels en Ida Wasserman heeft de beide hoofdrollen met accent gespeeld en leiding gegeven aan de overigen. „De Kring" over Picasso. De zeer oude en buitennissige kunstschilder Picasso heeft zelf mo del gestaan in een gedachtenwisseling van de Avro, gevoerd door enige schrijvers en critici. Vooraf had Pier re Janssen commentaar geleverd op een bundel nimmer uitgegeven re producties van Picasso's Picassos. Al le forumleden waren het eens over de betekenis van de Fransman als kunstenaar; maar toen men dieper ging graven kwam naar onze smaak de katholieke dichter en criticus Ga- briël Smit het dichtst bij de waar heid met de opmerking, dat men in Picasso's werken een geestelijke kracht mist die verwant is aan een buiten ons leven staande creativiteit. Het gesprek heeft ons wel geboeid, maar hinderlijk werd de kijker afge leid door een slechte telerecording. De Omroepen moeten wel bedenken, dat men er met de gebruikelijke ver ontschuldiging niet mee klaar is. In het voorafgaande Sportpanorama heeft een studiecommissie suggesties gewekt met betrekking tot de stich ting van de eerste overdekte wieler baan in ons land, namelijk in Bad hoevedorp. Er was verder in tweeër lei opzicht „nieuwe oogst". Vooreerst kreeg men een duidelijke filmrepor tage over de wijnbouw in Frankrijk en dan volgde een kleine reeks nieu welingen op het scherm met muziek en goochelarij. Aanstaande uitzendingen. Vanavond is het bij de Vara de avond van Rudi Carrell in een ge varieerd programma. Zaterdag zijn we weer toe aan de KRO met Brand punt en Zaterdagavondaccoorden, en na de Hitchcock nog een eurovisie concert uit Londen. Zondag geeft de Avro een oorspronkelijk t.v.-spel on der de titel „De zaak van de kern". Spelers van naam komen er aan te „Drie tot vijfhonderd miljoen men sen in onze wereld lijden honger. Dat wil zeggen: hebben permanent te kort aan dagelijks voedsel." Dit zei gisteren dr. B. R. Sen, de direc teur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties (FAO), die in een te Den Haag gehouden bijeenkomst een uit eenzetting heeft gegeven over de „Anti-honger-actie". Het vorig jaar heeft dr. Sen de wereld opgeroepen tot een gemeenschappelijke, geza menlijke inspanning - de „Freedom- from-hunger-campaign" - om aan honger en ondervoeding, die nog steeds voor tenminste de helft van de mensheid realiteit zijn, een halt toe te roepen. „De „Anti-honger-actie" mag geen vorm van liefdadigheid zijn; de actie dient de aandacht van de gehele we- reeld te richten op de noodzaak om de voorwaarden te scheppen voor 'n effectieve aanpak, zodat het honger- vraagstuk definitief tot een oplossing wordt gebracht", aldus dr. Sen. Met de opbrengst van de volgen de week te houden nationale inza meling zal in West-Afrika (men denkt in dit verband aan Nigeria of Ghana) een zogenaamd moestuin- of erfgewassenprojekt ter hand worden genomen. Men beoogt met dit projekt ver anderingen aan te brengen aan de in het algemeen te eenzijdige en een tonige voeding van de Afrikaan, die vooral groene groenten en fruit moet ontberen. Een onevenwichtige voe ding is het gevolg van het ontbreken van deze hoogwaardige voedings stoffen bevattende produkten, welke onevenwichtige voeding de voor naamste oorzaak is van o.m. het hoge getal van de kindersterfte in Afrika. Amsterdamse hoofdagent blijkt vals beschuldigd Vrijspraak voor rechtbank De rechbank in Amsterdam heeft gistermiddag conform de kort tevo ren uitgesproken eis van de officier van Justitie, mr. W. K. baron v. De- dem, de 52-jarige gehuwde hoofd agent van de Amsterdamse politie, J. K., vrijgesproken van de hem ten laste gelegde ontuchtige handelingen met een minderjarige arrestante in een cel op het hoofdbureau van po litie in de Hoofdstad. De hoofdagent, die op 24 januari jl. dienst deed als cellenwacht op 't hoofdbureau van politie, werd na 'n beschuldiging van de inmiddels tot zes jaar gevangenisstraf veroordeel de scheepsinbreker, „Cor de Kraker", uit Rotterdam, geschorst. Ook het on geveer 17-jarige meisje legde deze verklaring af. De aanklager (Cor de Kraker) heeft medegedeeld dat zijn aanvan kelijke verklaring vals is geweest De verklaring van het meisje week opnieuw aanzienlijk af van haar bei de vorige verklaringen, zodat de of ficier van Justitie op grond van on betrouwbaarheid van deze getuige tot vrijspraak moest concluderen. Hij gaf daarbij te kennen, zo deelde hij ons na afloop van de zitting mede, er van overtuigd te zijn, dat hoofd agent K. onschuldig is. In afwijking van de gebruikelijke gang van zaken d^ed de rechtbank na raadkamer meteen uitspraak. Zij deed dit conform de eis van mr. ba ron v. Dedem, dus ook ten aanzien van zijn mening dat de hoofdagent het ten laste gelegde feit niet heeft begaan. Over de gevolgen van dit vrijsprekende vonnis kon men op 't hoofdbureau van politie nog geen uitsluitsel geven. Het ligt in de lijn der verwachting, zo vernamen wij, dat K. in ere zal worden hersteld, doch een definitieve, beslissing daar over moet nog worden genomen. De hoofdagent is na het gebeurde over spannen geraakt waardoor hij enige tijd een rustkuur moest ondergaan. Gisteravond zijn twee militairen, die op 15 oktober uit het depot voor discipline in Nieuwersluis zijn ont snapt, in Schaersbergen aangehou den. Zij waren de laatsten die nog op vrije voeten waren. Het zijn de dienstplichtige solda ten Ph. Th. W. uit Amsterdam en J. F. B. uit Den Haag. De aanhouding werd verricht door personeel van de Koninklijke Mare chaussee te Nieuwenhagen. Met algemene stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren het ontwerp van de nieuwe provinciewet goed gekeurd. Alle provinciale staten worden tengevolge van dit besluit uitgebreid. Gedeputeerde staten krij gen een grotere verantwoordings plicht ten aanzien van de regering. Een voorstel van de heer Van Mae- nen (KVP) ten gevolge waarvan G.S. niet door de Provinciale staten ter verantwoording geroepen kun nen worden als het gaat om geschil len of gemeentebesturen werd met 58 tegen 48 stemmen aangenomen. De noodlottige sabelprik in Den Haag Gistermiddag werd de behandeling van het voorval bij de kerstbomen verbranding in Den Haag, waarbij een jongeman door een sabelstoot van een politieagent om het leven kwam, voor de Haagse rechtbank voortgezet. Na de middagpauze was het woord weer aan de getuigen. Aan een van hen, die vol lof was over het optre den van de politie op die avond, vroeg de president hoe ze met die sabels sloegen. „Wel", antwoordde getuige, „zo als ze het geleerd hebben", waarop de president antwoordde: „het beroerde is, dat ze het helemaal niet geleerd hebben". De burgemeester van Den Haag had dit eerder in de gemeenteraad reeds verklaard. Tegen de inspecteur J. van 't Ho- genhuis, gaf de president uiting aan zijn verbazing over het feit, dat de gebruikte sabels direkt weer, zonder nader onderzoek, zijn ingenomen. Bij een later ingesteld onderzoek door de recherche bleek namelijk, dat zich tussen de 65 sabels die ingeleverd wa ren, er twee waren met bloedsporen. Waarschijnlijk een der redenen, waarom de officier van justitie zich het recht voorbehield om naar aan leiding van dit proces de getuige agent Verbeek eventueel als be klaagde te dagvaarden. Hoofd-com- missaris Gualtheri van Wezel, na de burgemeester uiteindelijk verant woordelijk voor het gebeuren, volg de met belangstelling de gang van het proces. Requisitoir. In zijn requisitoir aan het eind van de middag, liet de officier van jus titie zijn verdenking tegen de agent Verbeek echter varen. Hij achtte wet tig en overtuigend bewezen dat L. de steek heeft toegebracht. De pri mair ten laste gelegde doodslag en zware mishandeling, respectievelijk mishandeling de dood ten gevolge hebbende, voorbij gaande, eiste hij wegens dood door schuld een geld boete van honderd gulden of 20 da gen hechtenis. In zijn requisitoir over woog hij de bijzonder moeilijke om standigheden, die aanleiding hadden gegeven tot de fatale steek en het feit dat het slachtoffer toch niet geheel vrijuit zou zijn gegaan. Raadsman van beklaagde sloot zich in een uitvoerig pleidooi grotendeels aan bij hetgeen de officier had ge zegd. Hij trachtte echter aan te to nen aan de hand van de vele tegen strijdige verklaringen, dat niet vast staat wie de dader is- Hij verzocht dan ook om vrijspraak. De rechtbank zal 2 novemar uit spraak doen. Hogere honoraria voor medewerkers van alg. ziekenfondsen De ziekenfondsraad deelt mede zijn goedkeuring te hebben verleend aan de overeenkomsten, gesloten tussen de organisaties van zieken fondsen enerzijds en die der huis artsen, specialisten, apothekers en heilgymnast-masseurs anderzijds. De overeenkomsten betreffen de honorering van genoemde medewer kers voor hulp aan ziekenfondsver zekerden voor het jaar 1962. Het honorarium der huisarten is voor de eerste 2000 op zijn naam in geschreven verzekerden verhoogd van 12,85 tot 13,76 per verzeker de per jaar. Voor alle volgende ver zekerden van 9,45 tot 10,12. De specialistentarieven worden gedeeltelijk met 6 procent, gedeelte lijk met 4 procent verhoogd. Het apothekershonorarium wordt ver hoogd van 2,54 tot 3,10 per ver zekerde per jaar, de kostenvergoe ding per verzekerde van 1,08 tot 1,10 en de vergoeding per verrich ting (aflevering) van rond ƒ0,48 tot rond 0,50. MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Hoge Morsweg 78 - Tel. 21584-21351 OEGSTGEEST „Negatief element in samenspel" ties en dat er noodzakelijkerwijs sa menspel moet zijn tussen werkgevers en werknemers in onderneming en bedrijfstak. Hoewel hun verantwoor- Het kaderblad van de Christel!*. Bedrijfsbond voor de Metaalnijver- mors zich aan te sluiten bij een vak- .i® heid en Elektrotechnische Industrie, organisatie en vormen aldus een ne- „Voorlichting", is vandaag in zijn element in het samenspel. door de heilgymnast-masseur te zij nen huize wordt van f 2,90 op 3,10 Bijdrage ongeorganiseerden. gebracht en voor behandeling ten geheel gewijd aan het vraagstuk van 45S V3n PaÜënt V3n 'f4,25 '0t de ongeorganiseerden. De heer J. Lanser, lid van het centraal bestuur De vraag, of aan dit kosteloos pro van de C.MJ3., belicht in het blad fiteren een eind moet worden ge- i maakt, beantwoordt de heer j_anser InnPPtie Viel IJlt verschillende aspekten van dit pro- bevestigend. Een mogelijkheid hier- JUIIgClJC VIC1 Uil bleem_ toe hlj in het he£len van een UC IICJLU seerden. Ook zou men, volgens hem, te meerderheid van de ongeorgani- ^et lidmaatschap tot een voorwaar- r. seerde werknemers de vakbeweging de van de arbeidsverhouding kun- Maassluis is gistermiVddag uit een rij- uiterst zelden haar Potentie van dende trein op het perron van Maas- onmisbaarheid. De ongeorganiseerden ^^0otóeSngen ^luIS.d ™r situs gevallen. Hij reisde met twee incasseren rechtstreeks zowel als tndi- de georganiseerde werknemers, ,.oals «SS 16n H rekt de vruchten van het vakbewe- extra uitkeringen en recht op door hadden verloren. De jongen heeft - - - - waarschijnlijk de portieren te vroeg ff^ffswerk, aldus de heer Lanser open willen doen. De trein reed na zijn val nog zeventig meter door. De Hij betoogt, dat de actuele ver jongen is met een hersenschudding houdingen in het bedrijfsleven on naar een ziekenhuis gebracht. denkbaar zijn zonder vakorganisa- Verplicht lidmaatschap. Men heeft in brede kring altijd bezwaren geopperd tegen een zoge naamd verplicht lidmaatschap De heer Lanser concludeert echter, dat bij een verplicht lidmaatschap van dwang geen sprake behoeft te zijn, terwijl het, naar zijn oordeel, noch formeel noch principieel in strijd is met de vrijheid van vakorganisatie. Een wettelijke verplichting achi hij wel onjuist, maar een verplichting bij collectieve arbeidsovereenkomst niet. Schoolzolder moet ontruim worden gelast inspecteur Binnen 24 uur moet de zolder bo ven de r.k. VGLO aan het Achttrom te Hilversum, waarop een groot aan tal leerlingen onderwijs ontvangt, ontruimd worden. Dit op last van de inspecteur voor het onderwijs. In september was de schoolruimte- nood aan genoemde school zo groot, dat het onderwijs vast dreigde te lo pen. 50 Van de 180 leerlingen werden naar huis gestuurd. Zo goed en zo kwaad als het ging werd hierna de zolder in gebruik genomen. Al geruime tijd is de nood hoog aan deze school, de enige r.k. streek school in het Gooi. Een bouwver gunning is tot nu toe steeds uitge bleven. De inspecteur heeft de zolder af moeten keuren, omdat er geen dag licht binnen komt, geen luchtverver sing mogelijk is en de ruimte zo stof fig is, dat men van een ongezonde atmosfeer kan spreken. TUSSENVONNIS IN DE ZAAK-BLANK. Het militair ambtenarengerecht in Den Haag heeft in de zaak van de sergeant-majoor der militaire admi nistratie L. H. A. Blank bij tussen vonnis een nader voorbereidend on derzoek gelast De sergeant-majoor had bij dat gerecht een klacht Het televisie-idool van de Italiaanse jeogd, Topo Gigio, de veldmuis, die aanhangig gemaakt tegen de staat naar de stad trok, is dezer dagen werkelijk naar de stad getrokken en heeft (de minister van defensie) om- dolle avonturen beleefd in Rome. Op het Sint Pietersplein vroeg het grap- dat hij zich tekort gedaan voelt in pige wezentje de weg aan een kleine bewonderaarster. zijn bevordering.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7