69; AMERIKA DREIGT KERNPROEVEN IN ATMOSFEER TE HERVATTEN Indien Rusland proeven- serie voortzet China kwam op voor Albanië V.S. bereid verbodsverdrag te tekenen Tsjombe stuurt afgezanten Slecht weer in Italië 50 Absolute meerder heid voor Verwoerd Tsjoe En Lai pleitte voor meer eenheid Guatemala bang voor Cubaanse aanval S)e ftzidóeSou/ïcmt Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT SS KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 32ste JAARGANG No. 15453 Tsjoe neemt het arme kleine Albanië in bescherming tegen boze Chroesjtsjov Telef. 2 0 9 3 5 Red 2001 5, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., 7,50 p. few., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Dg Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Adlai Steven son, heeft donderdag aangekondigd, dat de Verenigde Staten hun kern proeven in de atmosfeer zullen hervatten, wanneer de Sow jet-Unie zijn serie kernproeven voortzet. Stevenson verklaarde, dat zijn land bereid is binnen dertig dagen een verdrag te ondertekenen, waarin kernwapenproe ven worden verboden. „Doch wanneer er geen dergelijk akkoord tot stand komt, behouden de V.S. zich het recht voor, deze proeven ondergronds en in de atmosfeer te hervatten, zulks ter wille van hun eigen veiligheid en die van de rest der wereld." doen branden, zullen zij deze win ter in de kou zitten", zei een han delaar. DE RADIO-ACTIEVE NEERSLAG In Groot-Brittannië is officieel meegedeeld dat geen van de metin gen van de hoeveelheid radio-actief afval sedert de hervatting van de proeven met kernwapens door de Russen, heeft aangetoond, dat de toestand in Groot-Brittannië gevaar lijk gaat worden. Noorwegen heeft donderdag even wel „een sterke stijging" van de ra dio-actieve neerslag tengevolge van de Russische kernproeven in het Poolgebied gemeld. De Noorse minister van sociale za- GEEN MILITAIR NUT Stevenson vervolgde: „Terwijl En geland, Amerika en Rusland in Ge- nève spraken over een overeen komst om kernwapenproeven te ver bieden, troffen Russische geleerden en technici voorbereidingen voor de huidige reeks proefnemingen. Zij be gonnen twee dagen voor de opening van de conferentie te Belgrado der niet-gebonden landen en zij hadden ten doel de wereld te terroriseren. Met het tot ontploffing brengen van een waterstofbom van vijftig megaton wordt geen enkel militair doel gediend. Indien de Sowjet-Unie inderdaad een dergelijke bom laat ontploffen, zal hij tachtig procent van de wereldbevolking aan radio actief afval bloot stellen. En dan, na de afsluiting van de huidige reeks proeven, zou de Sow jet-Unie zich ongetwijfeld plechtig uitspreken voor een opschorting er van maar zonder controle. De V.S. zijn eens in deze Russi sche valstrik gelopen, maar ik kan u verzekeren, dat ons dit niet voor de tweede maal zal overkomen, al dus de Amerikaanse afgevaardigde Stevenson. ANTI-BOM-RF.SOLUT1E Denemarken, Noorwegen, Zweden, IJsland, Canada en Japan hebben de politieke commissie van de Alge mene Vergadering een ontwerp-re- solutie ingediend, waarin een beroep op de Sowjet-Unie wordt gedaan om zich „onder alle omstandigheden te onthouden van het tot ontploffing brengen van een waterstofbom van vijftig megaton" De indieners van de resolutie geven uiting aan hun „gro te bezorgdheid" over Chroesjtsjovs verklaring dienaangaande. De Russische vertegenwoordiger op de vastgelopen besprekingen te Ge- nève over beëindiging van de proe ven met kernwapens, Tsarapkin, heeft donderdag in de speciale poli tieke commissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties gezegd, dat de Sowjet-Unie met tegenzin en smart de proeven met de kernbommen heeft hervat. Zij is echter genoodzaakt haar defensie te versterken om een oorlog te voorko men, waarin „tientallen, ja zelfs honderden miljoenen mensen zouden omkomen en gehele landen van de aardbodem weggevaagd zouden wor den". OOK EEN PROTEST! Westduitse kolenhandelaren heb ben geweigerd de Sowjetrussische militaire missie, die gedetacheerd is bij een Brits legerkamp in Buende, West-Duitsland, van kolen te voor zien. „Als zij van plan zijn ons te fiscale regelen eens aan een herzie ning te onderwerpen. Het is wel begrijpelijk, dat voor gaande kabinetten enigszins huiverig tegenover deze materie hebben ge staan. Het is een netelige zaak, die wanneer men haar op de helling zet naai verschillende ongewens te kanten zou kunnen afglijden. Gaat men namelijk één stap verder (te ver?) dan komt men terecht in de sfeer van de inkomstenbesteding, b.v. door bij de belasting-bepaling voor de gehuwde werkende vrouw ook haar gezinslasten (huishoudelijke hulp e.d.) in overweging te nemen. Daarvan heeft men zich bij de hui dige voorstellen (nog?) gedistanci- eerd, hoewel juist een dezer dagen een interessant rapport van het Centrum voor staatkundige vorming van de KVP is verschenen, dat wél in die richting aanspoort. Het is jammer, dat deze coïncidentie zo is uitgevallen, dat de regering deze gedachtengang niet meer in haar toelichting op het wetsvoorstel heeft kunnen verwerken, maar nu zal de Kamer het bij de schriftelijke voor behandeling nog kunnen doen, al zal ze daarvoor hopelijk niet méér tijd nemen dan strikt noodzakelijk is. Het zou jammer zijn, wanneer men om te trachten het meerdere te be reiken de datum van 1 januari in gevaar zou brengen. ken, Olav Bruvik, zei donderdag in het parlement, dat na de nu geno men proeven de neerslag in de ko mende lente en zomer ongeveer even groot zou zijn als na de proeven in 1958. Wanneer de 50-megaton-bom tot ontploffing wordt gebracht zal hij echter aanmerkelijk hoger worden dan toen. In Kopenhagen is aan de Sowjet- Russische ambassade éen protest te gen de „cynische" proeven overhan digd. Woensdag is een Katangese delega tie in Leopoldstad aangekomen met een speciale boodschap van president Tsjombe, dat hij bereid is naar Leo poldstad te komen om met de cen trale regering te overleggen over vreedzame middelen ter beëindiging van de afscheiding van Katanga. Brandweerlieden en politie heb ben donderdag 200 mijnwerkers ge red uit een zwavelmijn te Altavilla Irpina, tien kilometer van Beneven- to in Zuidoost-Italië, zo heeft het Italiaanse persbureau Ansa gemeld. De mijn liep onder water doordat de rivier Sab?to overstroomde. De hevige regenval in Italië ge durende de laatste twee dagen heeft tot dusver zeven slachtoffers geëist, terwijl grote materiële schade werd aangericht Het meest bedreigde gebied is dat waarin de stad Benevento gelegen is, ongeveer zeventig kilometer ten noordoosten van Napels, waar de ri vier de Sabato buiten haar oevers is getreden. Het water staat tot aan de eerste verdieping der woonhuizen. Een kindje van acht maanden is ver dronken. De bewoners der onder wa ter staande huizen worden door red dingsploegen geëvacueerd. Ten zuidwesten van Benevento zijn verscheidene bruggen ingestort. Het spoorwegverkeer tussen Bene vento en Salerno is verbroken, even als het telefoon- en telegraafverkeer. In Amalfi, twintig kilometer ten noordwesten van Salerno, is 'n Duit se toeriste verdronken. Zij werd met haar metgezel, met wie zij op een weg langs de kust liep te wandelen, door een golf in zee gespoeld. Als gevolg van een waterhoos zijn tussen Giarratana en Chiaramonte, nabij Ragusa, veertig huizen ver nield. Hierbij zijn vijf mensen om het leven gekomen. In de Apenijnen is sneeuw geval len. De passen in de Dolomieten zijn door sneeuw versperd en de tempe ratuur is onder het nulpunt. De Sjah van Perzië, voor een officieel bezoek met keizerin Farah Diba in Parijs, schudt hier de hand van een tamboer-majoor van een tamboer- korps uit de tijd van Napoleon Bonaparte, die is gekleed in het uniform uit die tijd. De foto werd gemaakt toen de Sjah de Caserne des Celestins bezichtigde, waar de republikeinse garde in Parijs is gelegerd. Normaal 109.75, NÜ, zolang de voorraad strekt, deze prachtige HEREN WINTERJAS satijn gevoerd, slechts één dag Geen tel. of schriftelijke bestellingen. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 ZEIST: Slotlaan 158-160 (Advertentie) Hoewel gisteravond nog niet de officiële uitslagen van de Zuidafri- kaanse parlementsverkiezingen be kend waren, had premier Verwoerd toen reeds de zekerheid dat zijn Na tionale Partij over een absolute meer derheid in het parlement zon kannen beschikken. Het parlement telt 160 zetels en donderdagmiddag was deze verde ling bereikt: Nationale Partij 81 ze tels (229.480 stemmen), Verenigde Partij 45 210.089), Progressieven 1 (60.103), Nationale Unie 1. (34.502). In het kamp van de Nationalisti sche Partij heerst grote vreugde over de verkiezingsuitslagen die er op wij zen dat Verwoerds Partij een onge kend grote overwinning heeft ge boekt. WELDOENDE FISCUS I Tit de gedragingen van de fiscus in dc laatste tijd zou men bijna kunnen concluderen, dat hij wel doende rondgaat. In feite is dat na tuurlijk gezien de herverdeling van lasten en de besteding van de opbrengsten ook zo, maar we doe len thans meer op de voorstellen tot belastingverlichting, waarvan giste ren een tweede exemplaar door de regering op tafel is gelegd. Na de suggestie om de algemene verlich ting van de loon- en inkomstenbe lasting midden volgend jaar werke lijk van kracht te laten worden, heeft de minister van Financiën nu immers zijn belofte waar gemaakt door speciaal ten gerieve van de werkende gehuwde vrouw en haar gezin de fiscale druk te verlichten. Een vrij aanzienlijk minder-ver strekkend voorstel had minister Hof- stra in 1958 al aanhangig gemaakt, verpakt in een fikse stapel andere suggesties tot algemene belasting- wijziging, maar de Tweede Kamer pleegt met dit soort omvangrijke za ken zoveel tijd van doen te hebben, dat het wachten op verwezenlijking van de belofte nog wel even zou kunnen duren. Het kabinet-de Quay heeft daarom dat urgente punt uit het pakket gelicht, het op verheu gende wijze verbeterd en afzonderlijk zojuist bij de Tweede Kamer op tafel gedeponeerd. De belangrijkste verbetering is na tuurlijk gelegen in de verdubbeling van het vrijgestelde maximum deel van het inkomen van de werkende gehuwde vrouw. Dat vrije deel mag nu 1/3 van haar inkomen bedragen tot 2000,- toe. In 1958 stelde de heer Hofstra nog slechts 1000,- voor. Voorts komt er aan de voet dus een vrijstelling van 500,-. Van de overige voorstellen kan men el ders kennis nemen. Minister Zijlstra en de zijnen heb ben met deze wijzigingen, waar mede de beide Kamers nu eens wél de vereiste spoed mogen maken, op dat ze per 1 januari a.s. kunnen worden doorgevoerd, aangetoond de tekenen des tijds te verstaan. Niet omdat de fiscus en de overhei i met haar fiscale beieid zich door con juncturele verschijnselen mogen la ten leiden, maar omdat de aandrang, die al zo lang allerwegen tot uiting is gekomen om het bestaande rigou reuze tarief, waarmee het inkomen van man en vrouw tezamen voor be lastingheffing in aanmerking wordt gebracht, niet met de hedendaagse billijkheidsopvattingen strookt. Het is dan ook stellig niet zo, dat de overheid met de nieuwe regeling zou willen bijdragen aan een stimule ring van het aandeel van gehuwde vrouwen in het arbeidsproces. Wèl mag men het omgekeerde het geval In aanwezigheid van H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Irene, minister-president prof. De Quay en vele be- achten: gezien de enorme toename langstellenden heeft de Indiase vice-president dr. Sarv epalli Radhakrishnan gisteravond in de Ridderzaal een van hét aantal werkende gehuwde lezing gehouden over de Indiase dichter Sir Rabindran nath Tagore. Op de foto zien we Vorstin en Prinses, ge- vrouwen, werd het tijd de geldende flankeerd door premier De Quay en de Indiase ambassadeur in ons land, dr. Raj Krishna Tandon. De minister-president van China, Tsjoe en Lai, heeft donderdag in een toespraak te Moskou de houding van de Sowjet-Unie jegens Albanië af gekeurd. Hij was er in het bijzonder op tegen, dat Albanië aan de kaak is gesteld. Tsjoe stelde voor, geschil len tussen landen van het socialisti sche kamp voortaan niet meer open lijk te behandelen „ornaat deze ma nier van doen niet Marxistisch is". Deze meningsverschillen moeten met geduld en in een geest van samen werking worden opgelost. Hij zei, dat alle socialistische lan den, Albanië inbegrepen, eensgezind zijn. Tsjoe beschuldigde Washington er van de voornaamste oorlogsaansto ker te zijn en zei groter eenheid tus sen de communistische landen, met inbegrip van Albanië, te verlangen. President Kennedy is volgens hem „een trouweloze man en een avon turier, die plaatselijke oorlogen en een atoomoorlog voorbereidt". Verder zei Tsjoe dat het Chinese volk de maatregelen van de Sowjet- regering op het gebied van de bui tenlandse politiek steunt Het nieu we plan van de communistische par tij van de Sowjet-Unie noemde hij een groots plan voor de opbouw van het communisme. „De volkeren van China en de Sowjet-Unie zijn sedert lang verbon. den door een hechte vriendschap. Deze vriendschap zal door de eeuwen blijven bestaan zoals het water door De regering van Guatamala heeft donderdag in een verklaring voor de pers gezegd, dat Cuba voornemens is met bommenwerpers van Russisch fabrikaat aanvallen uit te voeren op militaire doelwitten in Guatemala. Ex-president Jacobo Arbenz van Guatemala heeft volgens deze verkla ring op Cuba het commando op zich genomen van de strijdkrachten, die Guatemala zouden moeten binnen vallen, om vervolgens een aanval te doen op het Panama-kanaal. De regering verklaart haar inlich tingen van betrouwbare bron te heb ben verkregen. Volgens het Amerikaanse blad „Miami News" heeft het Cubaanse leger de laatste tijd aanzienlijke ver sterkingen gekregen. De luchtmacht zou over 124 MIG- vliegtuigen van verschillende types beschikken, alsmede over zes andere straalvliegtuigen van Chinees fabri kaat. Voor deze vLegtuigen zijn 135 Cubaanse vliegers in Tsjecho-Slowa- kije opgeleid. de eeuwen door de Jangtse en de Wolga zal blijven vloeien", aldus Tsjoe. RODE TOPBIJEENKOMST? Volgens zekere communistische bronnen wordt achter de schermen van het congres druk overleg ge pleegd over een communistische top bijeenkomst na afloop van het con gres. Gezegd wordt, dat de Chinezen dit willen, terwijl de Sowjetrussische partij geen voorstander is van een bijeenkomst, waarop oude kwesties opgerakeld zouden kunnen worden. Over „oude kwesties" gesproken: Men meent in Moskou te weten, dat sprekers donderdagochtend hebben geëist, dat de vroegere Sowjet-leiders Kaganowitsj en Malenkov het recht wordt ontzegd lid te zijn van de com munistische partij. Volgens Podgorni, de eerste secre taris van de partij in Oekraine, heeft Kaganowitsj persoonlijk deel genomen aan vergeldingsmaatrege len tegen de Oekrainese bevolking. Malenkov heeft een grote rol ge speeld bij de zuiveringen in de ja ren 1935 en 1936 in Wit-Rusland. ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Afnemende regenkansen De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Boven de Noordzee is het hoofd centrum terecht gekomen van een lagedrukgebied, dat het weer in on ze omgeving nu al dagenlang be heerst. De storing trekt langzaam naar het westen weg. Boven de Bal kan bevindt zich een andere storing, die naar het noordwesten trekt. De ze zal ons morgen vermoedelijk niet kunnen bereiken. In verband met een en ander wordt er voor morgen geen regen van betekenis verwacht. De wind, die aan de achterzijde van de storing boven de Noordzee van daag tijdelijk nog weer is toegeno men, zal morgen zwakker zyn dan vandaag. ZON- EN MAANSTANDEN 21 Okt.: zon op 07.14: onder 17.34; maan op 16.55; onder 03.37. H oogiva ters tanden 21 Okt.: v.m. 0.51; n.m. 1.22. KORRELTJE De heetste tranen zijn die, welke niet geschreid worden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1