Zakenman Over looncompensatie advies gevraagd van Stichting v. d. Arbeid Welke huren worden verhoogd? Staatssecretaris Schmelzer over verbreiding eigendom r 1 Door elektrische stroom gedood Brood per 30 okt. 1 cent duurder Kaas 10 ct per kilo duurder DE WILDE WELDOENER Kinderbijslag voor Spaanse arbeiders VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 14 10-12% huurverhoging per 1 juli 1962 S.E.R.-ADV1ES IN GROTE LIJNEN AANVAARDBAAR Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarbij een algemene huurverhoging, ingaande 1 juli 1962, wordt voorgesteld. Met deze datum wordt afgeweken van het aanvankelijke voorne men de huurverhoging op 1 april te doen ingaan. Over de verschuiving van de ingangsdatum merkt de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid op, dat inmiddels een wetsontwerp is ingediend houdende het voorstel om reeds wette lijk vastgestelde verlaging van inkomsten- en loonbelasting met ingang van 1 juli 1962 te doen ingaan. Hoewel tussen beide maat regelen geen innerlijk verband bestaat, is hij tot de conclusie ge komen, dat het toch zekere voordelen heeft een coördinatie in de tijd tussen deze maatregelen tot stand te brengen. Het wetsontwerp voorziet in een huurverhoging van 10 procent voor de eerste gemeenteklasse, 11 procent voor de tweede en derde en 12 procent voor de vierde en vijfde klasse. De regering gaat er hierbij van uit, dat er na de thans voorge stelde verhoging in vier jaar tijds nog twee verhogingen van ge lijke percentages zouden moeten volgen, namelijk in 1964 en 1966. De huurverhoging zal gepaard gaan met een verlaging van de subsidies voor de woningbouw. Over de omvang en de vorm van een compensatie voor de loon- trekkenden is reeds advies gevraagd aan de Stichting van de Ar beid. Volgens het advies, dat de sociaal- economische raad in het begin van 1961 over het huurbeleid op langere termijn heeft gegeven, zou globaal bezien, nog een huuraanpassing van circa 30 procent nodig zijn, alvorens het peil zou zijn bereikt van de kost- prijshuren van nieuw te bouwen wo ningwetwoningen. De minister merkt hierover op, dat, hoewel de beschouwingen en berekeningen op grond waarvan de SER tot deze conclusie komt, op sommige punten wel tot het maken van enig voorbehoud aanleiding kun nen geven, zij als grondslag voor de bepaling van de grote lijnen van het toekomstige huurbeleid over het ge heel genomen aanvaardbaar zijn. De minister zegt verder, dat het zgn. „tweede standpunt" van het SER-advies in beginsel een goede richtlijn bevat voor de bepaling van het door de regering te voeren be leid. Volgens dit standpunt zouden er nog zes of zeven jaarlijkse ver hogingen van 4 a 5 procent zonder compensatie moeten plaatsvinden. De minister geeft echter de voor keur aan een programma, volgens hetwelk drie tweejaarlijkse huur verhogingen van ongeveer 10 pro cent zullen worden vastgesteld, met gelijktijdige toepassing van compen satiemaatregelen. De voorgestelde huurverhoging heeft betrekking op alle woningen, met uitzondering van: de „vrije sector-woningen". De huur van deze woningen kan vrij tussen huurder en verhuurder worden overeengekomen. De met een rijkssubsidie volgens de premieregeling van 1950,1953, 1957 of 1958 gebouwde wonin gen, voorzover de huurprijs daar van tot dusverre niet bij of in verband met een algemene huur verhoging is verhoogd. De woningen, waarvan de huur prijs op 31 maart 1960. naar ge lang van de gemeentekltsse, niet hoger was dan 9.-, 8.-, 7.-, 6.-, of 5.-, per week, tenzij de woning, volgens een verklaring van de huuradviescommissie, geen gebreken heeft en er geen achterstand in het onderhoud is. bouwd onroerend goed niet zijn de een woning - ten hoogste mo gen worden vermeerderd, zal gelijk zijn aan dat van de huu. verhoging voor de woningen. Huurder en ver huurder zullen over dat percentage tot overeenstemming moeten komen. WANNEER GEEN VERHOGING? Ook na de komende huurverho ging zullen huurders van woningen, die gebreken vertonen of waarvan de verhuurder het onderhoud heeft verwaarloosd, de huuradviescommis sie kunnen verzoeken om een ver klaring, op grond waarvan de huur verhoging van 1 juli 1962 vervalt. De mogelijkheid tot het verkrij gen van een dergelijke verklaring zal worden uitgebreid tot woningen, die zijn gebouwd vóór 1 juli 1962. Het zal ook mogelijk worden 'n ver klaring te vragen voor een woning, die weliswaar in goede staat ver keert, doch waarbij dit kennelijk 't gevolg is van voorzieningen, die de huurder voor zijn rekening heeft getroffen. Bij de huurverhoging van 1 april 1960 is bepaald, dat de huren vóór 5 mei 1945 gebouwde woningen niet zouden worden verhoogd, indien die huren op 31 maart 1960 naar gelang van de gemeenteklasse niet hoger waren dan resp. 9.-, 8.-, j 7.-, 6.- en ƒ5.- per week. Deze bepaling blijft straks ook voor na 1945 ge bouwde woningen van kracht; de huren van deze woningen blijven dus gehandhaafd op die op 31 maart 1960. Het blijft echter ook mogelijk, dat de verhuurder van een dergelijke woning de huuradviescommissie ver zoekt om een verklaring, dat de wo ning geen gebreken of onderhouds- achterstand vertoont. Op grond van een dergelijke verklaring mag de huur dan worden verhoogd met 20 procent (de huurverhoging van 1 april 1960) en met het percentage van de nieuwe huurverhoging. In samenhang met de in de ko mende jaren toe te passen huurver hogingen zal tot geleidelijke verla ging van de woningbouwsubsidies worden overgegaan. De subsidies voor particuliere woningen zullen worden verminderd met bedragen, die evenredig zijn aan de verlaging van de woningwetsubsidies. Het feit, dat ernaar gestreefd wordt de subsidies geleidelijk te la ten afnemen, neemt echter niet weg, dat de regering zich bewust is van haar verplichting woningwetsubsidies te blijven verstrekken ten behoeve van bepaalde sociaal zwakke bevol kingsgroepen. Rijdt veel. Eist snelheid, karakter, represen tatief uiterlijk. Vindt in SKODA: top op 125 bij ioo km. kruissnelheid, sportieve lijn, degelijke afwerking. Betrouwbare wagen met prettig comfort. Prijst de verwarming bij kou, de koeling bij hitte. Rekent i op 13 in de praktijk zuinig. Studiedagen van N.R.K.M. In een beschouwing over christelijke politiek heeft de staatssecretaris van algemene zaken, drs W. K. N Schmelzer, gisteren in hotel „Erica" te Berg en Dal bij Nijmegen voor leden van de Nederlandse Rooms-Ka- tholieke Middenstandsbond onder meer gesproken over verbreiding van eigendom als een der belangrijke aspecten van christelijke politiek. De staatssecretaris, onder wiens gehoor zich ook minister Veldkamp bevond, zei te geloven dat, indien nu ook op dit vlak, dat z.i. nog wel eens wordt verwaarloosd, een werkelijke democratisering tot stand zou kunnen komen een stuk eigen westerse samenleving zou kunnen worden geschapen. De taak van de overheid hierbij is z.i. maar beperkt. Hier ligt primair een taak voor de maatschappij met een steunende functie van de overheid. Door een dergelijke werkelijke democratisering zouden brede lagen van de bevolking werkelijk mede-eigenaren van de produktiemid- delen kunnen worden. Op dit stuk zou dan een maatschappij te voor schijn komen, die nog meer waard is dan een maatschappij, waarin de mens wordt onderworpen als slaaf van een materieel staatsdoel zoals in Sowjet-Rusland. Een speech zo kort als een vrouwenrok Er is gisteren hartelijk en steeds gelachen aan het dejeu ner, dat ter gelegenhheid an de Ibero-Amerikadag in Utrecht werd gegeven en waarbij ook Prins Bernhard en prinses irene aanzaten. Oorzaak Was een opmerking van de ambassadeur van Co lumbia in ons land, dr. Heiman Gomez. In een geestige tafel- speech wees deze er op, dat van de Hispanoamerikanen wel eens gezegd wordt dat zij lang spre ken. In dit verband herinner de hij aan een tafelspeech die prins Bernhard in Londen had gehouden bij gelegenheid van de jaarvergadering van de in ternationale Kamer van Koop handel. De prins had toen ge zegd, dat tafelspeeches moeten zijn als een aardige vrouwen rok. „Zijne koninklijke hoogheid heeft volkomen gelijk", zo zei dr. Gomez, „ik zal kort zijn.." beschikking van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat. Een vertegenwoordiger van de Ned. Christelijke Bond van Over heidspersoneel verklaarde, dat zijn bond zeer ontstemd is over het feit, dat de maatregel zonder enig over leg tot stand is gekomen. Tip voor zakenman die SKODA wil zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. GOED UIT.... MET ®5H00fl compleet met verwar ming, rolhoes, slaapban ken, enz. f 5250.- uitstekende onderdelen- voorziening meer dan 60 dealers in Nederland H.ENGLEBERT N.V. Thcresiastraat 145, Den Haag TeL 070-723903" DEALERS: Gar. REYS, Zoeterwoude Hoge Rijndijk 55, tel. 22381 OTTO, Noordwijk-Binnen Herenweg 21 tel 2820 J Onder de huurverhoging zullen ook alle woningwetwoningen vallen. Indien hierdoor bij naoorlogse wo ningwetwoningen uitzonderlijk hoge huren zouden ontstaan, kan de huurverhoging tot een geringer per centage dan het in de wet vastge stelde worden teruggebracht. Voor de premiewoningen, waar van de huurprijs niet automatisch zal worden verhoogd kan bij afzonder lijke ministeriële beschikking 'n ver hoging worden toegestaan, indien de huur beneden peil zou komen te lig gen. Verzoeken daartoe zullen bin nen een bepaalde termijn moeten worden ingediend. Het percentage waarmede de hu ren van bedrijfspanden en ander ge- Donderdagmiddag is de 24-jarige ongehuwde stukadoo* H. W. Otten uit Schinnen, die aan het werk was in de kelder van de nieuwbouw van de Kon. Ned. papierfabriek te Maas tricht, bij het verplaatsen van een steiger door elektrische stroom ge dood. Het ongeluk gebeurde toen het slachtoffer met drie medearbei ders een ijzeren stellage verplaatste en een van de buizen door het ge wicht van de steiger door de rubber bekleding van een 220 volt kabel met looplamp drong en met de stroomdraad in aanraking kwam. De drie medearbeiders konden zich bevrijden van de onder stroom staan de steiger, de 24-jarige Otten niet meer. Het duurste idee (10 mille) kwam uit de bus In een gistermiddag aan het Bin nenhof gehouden bijeenkomst van de „Rijksideeënbus-organisatie" is een bedrag van f 10.000 uitgereikt aan de heer J. A. Brakman, technisch hoofd ambtenaar eerste klas bij de Cul tuur-Technische dienst te Utrecht. Dit bedrag is de hoogste prijs die tot dusver door de Rijksideeënbus-orga nisatie is toegekend. Het door de heer Brakman inge zonden idee heeft betrekking op de verharding van die wegen, die voor moderne landbouwmachines niet of zeer moeilijk begaanbaar zijn. Tij dens de bijeenkomst van de Rijks- ideeën bus-organisatie is onder meer meegedeeld, dat gedurende het ze venjarig bestaan van deze organisatie meer dan 9000 ideeën zijn binnenge komen. In totaal is, voor beloning van de ingezonden 'deeën, een bedrag van meer dan f 150.000 aan premies uitgekeerd. Niet alleen kwantitatief was er sprake van een stijging van het aan tal ingezonden ideeën, ook kwalita tief. Gedetacheerde PTT-ers krijgen f 120 extra PTT-personeel, dat voor langer dan drie maanden uit het noorden en oosten van het land naar 't wes ten wordt gedetacheerd, krijgt bo ven de normale detacheringsvergoe ding een extra tegemoetkoming van 120.-. Deze regeling: is zonder overleg met de organisaies van overheids personeel getroffen door de bedrijfs leiding van de PTT, daartoe gemach tigd door een gemeenschappelijke Minister De Pous is ermee akkoord gegaan, dat het brood per 30 okto ber één cent duurder wordt. Aan deze verhoging is de voor waarde verbonden, dat ze gebaseerd moet zijn op kostenvermeerdering in het bakkersbedrijf, die niets met lonen of bloemprijzen uitstaande mag hebben. Koelhuisboter dubbeltje goedkoper dan verse De regering meent, dat koelhuis- boter tenminste 40 cent per kilo gram (10 cent per pakje van 'n half pond) goedkoper dient te zijn dan de verse boter. Aldus deelde de mi nister van landbouw en visserij gis teren mede in de Tweede Kamer, in antwoord op vragen van mr. F. H. J. M. Daams (PvdA). Het is volgens de minister moge lijk, dat het prijsverschil tussen koel huis- en verse boter in de loop van de winter groter wordt. In de vrije handel nl. kan de prijs van de verse boter oplopen. Ook als dit niet ge beurt staat vast, dat alle koelhuis- boter in ons land in het voorjaar van 1962 zal zijn opgeruimd. De prijs van de kaas zal waar schijnlijk met ingang van 5 novem ber a.s., wanneer het nieuwe melk prijsjaar begint, stijgen met een dub beltje per kilogram. Hierover is over eenstemming bereikt tussen de minis ters van Landbouw en Economische Zaken. Deze maatregel is gent-men om de opbrengst van de melk op de binnenlandse markt omhoog te bren gen. Bejaarde weduwe slachtoffer van kolendampvergiftiging De 70-jarige weduwe mevr. A. de Ru van Dalen is te Utrecht door haar kleinzoon en diens buurman leven loos in de keuken van haar woning aangetroffen. De bejaarde dame werd reeds enige tijc gemist en de kleinzoon, die zich ongerus, begon te maken, ging net zijn buurman op on derzoek uit. Toen zij door het keu kenraam naar binnen keken, zagen zij de bejaarde vriuw op de grond lig gen. Vermoedelijk is de vrouw reeds zondag overleden ten gevolge van kolen dampvergif tiging. Rotterdam krijgt een cremato rium. Gisteravond heeft de gemeen teraad van de Maasstad met 32 stem men vóór en 3 tegen besloten de op richting van een crematorium in de omgeving van het Zuiderziekenhuis goed te keuren. De westerse samenleving wordt, aldus de heer Schmelzer bepaald door een produktiestelsel waarbij vrij heid van arbeid, vrijheid van con sumptie, vrijheid van investering, e.d. bewust als het meest verkieslijk worden geacht. Hij acht het waar devol, gezien ook de lessen uit het verleden (het nationaal-soci^listische systeem) dit stelsel te behouden en uitte zijn verbazing, dat er in de vrije wereld nog steeds mensen zijn die niet overtuigd blijken van de invloed van het christendom op de praktijk. Men moet de beslissende invloed van christelijke politiek (die niet alléén zaligmakend is) en politici op de gang van zaken in de historie niet uit het oog verliezen. Anderzijds, wat het eigen land betreft, zeer wel willen erkennen dat de christelijke politiek zich in de negentiende eeuw niet van haar beste en krachtigste zijde heeft laten kennen, dat zij niet is een politiek, waaruit voor elk pro bleem een pasklaar recept is af te lezen en ook niet menen, dat chris telijke politiek of politici niet zou den kunnen falen. Zij heeft ook niet het exclusieve recht op het brengen van de juiste oplossing. Staatssecretaris Schmelzer noemde het merkwaardig, dat in eigen land nog stemmen van geleerden worden gehoord, die al die organisaties en het dirigisme niet bewonderen, om dat tegelijkertijd van het buitenland steeds meer blijken van belangstel ling worden getoond voor hetgeen in ons land op het gebied van de maatschappelijke verhoudingen tot stand is gebracht. Zo was het be zoek dat de minister van arbeid van de V.S., Arthur Goldberg, onlangs aan ons land heeft gebracht 'n voor beeld van die grotere belangstelling Overigens, aldus drs. Schmelzer, moet men onze maatschappij ook weer niet idealiseren, want er zijn nog wel enkele problemen op te lossen. Zelfgenoegzaamheid, vooral in de huidige situatie, is uit den boze. Minister Veldkamp besprak kinderbijslagregeling De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. J. M. Veld kamp, heeft in de slotzitting van de studiedagen opgemerkt, dat een van de moeilijke zaken, waarvoor hij op het ogenblik gesteld is, de totstand koming van een algemene kinderbij slagregeling betreft. In wezen is de ze regeling, aldus minister Veldkamp, een kinerbijslagregeling voor zelf standigen. De minister stelde, dat hij zeer goed weet hoe een ideale regeling op dit punt er zou moeten uitzien. Wat een kinderbijslagregeling be treft, zijn er in ons volk belangrijke tegenstellingen. De taak van de po liticus daarin is te zoeken naar wat onder bepaalde omstandigheden be reikbaar is. Wie het onderste uit de kan wil hebben, aldus de minister, krijgt 't lid op de neus. Hij wil niet graag dat lid op zijn neus krijgen, niet omdat hij daardoor zij:i neus zou kunnen beschadigen, maar omdat dan een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen in gevaar zou kunnen komen. De minister merkte verder op, dat door onderling overleg in de Staten- Generaal, hier en daar wel wat meer met betrekking tot de regeling kan worden bereikt. „Wat ik heb voorgesteld", aldus dr. Veldkamp, „is naar mijn inzicht grosso modo haalbaar. Men moet zich de haalbaarheid bij deze soort za ken afvragen. In de politiek moet men trachten langs de weg van het bereikbare datgene te verwerkelij ken, wat uit het oogpunt van alge meen belang wenselijk is". Gouden erepenning voor minister De miniser van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. J. M. Veld kamp, heeft op de slotzitting van de studiedagen van de NRKM uit han den van de voorzitter, de heer J. B. A. Hurkmans, de gouden legpenning van de bond in ontvangst genomen. Deze hoogste onderscheiding van de NRKM is dr. Veldkamp verleend op grond van zijn verdiensten voor het middenstandsbeleid gedurende de periode van negen jaar. dat hij staatssecretaris van economische za ken is geweest. Binnenkort is een Kon. Besluit te verwachten waarbij aan hier te lan de werkzame Spaanse arbeiders, wier gezinnen in Spanje verblijven, kin derbijslag wordt toegekend ingevolge de Kinderbijslagwet. Dit is meege deeld door het ministerie van Sociale Zaken. De regeling zal terugwerkende kTacht hebben tot 1 april 1961Het aantal in ons land werkzame Span jaarden bedraagt thans rond 1000, waarvan ongeveer 400 man bilslag zullen ontvangen voor in totaal 700 kinderen. SPORT BADMINTON LEIDS PROGRAMMA Voor het komende weekend staan de volgende competitiewedstrijden op het programma: Smash I-MVO I (1ste klasse afd I); VEGLO I-EVA 1 (lste klasse afd. I): DES I-VEGLO II (2de klasse afd. IV). De ontmoeting Smash 1-MVO I biedt voor de thuisclub weinig perspectief, aangezien het sterke Haagse MVO al gemeen tot één van de kanshebbers voor het kampioenschap wordt gereked. VEGLO I kan met wat meer vertrou wen de wedstrijd tegen EVA I tegemoet zien. Weliswaar verloor j.l. zondag stadge noot Smash van deze ploeg maar thuis mogen de VEGLO'ers wel in staat wor den geacht deze tegenstander te slaan. Tussen DES I en VEGLO II zal zater dag waarschijnlijk weinig krachtsver schil bestaan, de uitslag zal hier zeker niet ver van gelijkspel af zijn. Op woensdag 25 oktober tenslotte speelt VEGLO I de uitgestelde wedstrijd tegen Duinwijck III in het Krelagehuis te Haarlem. Slechts wanneer de Leidenaars snel de moeilijkheid van het spelen in een hoge zaa] overwinnen, kan hieruit een puntje wm-den gesleept. De thuiswedstrijden van Smash zijn steeds op zaterdagavond van 7-10.30 uur in de gymzaal van het lyceum aan de Mariënooelstraat (om de week) op zon dagmiddag van 3 tot 6 uur in de gym zaal aan de Franchimontlaan. Bezoekers zijn bil deze clubs hartelijk weikom, de entree is vrij. BRIDGE BRIDGECLUB ..DE SLEUTELS" Uitslagen 2e ronde naren competitie Bridgeclub ..De Sleutels". Groep. Zwart. Totaal klassement tussen 1. Echtpaar Tijsen 77 pnt (1): 2 Bie- sot-Plnuvier 73 pnt (2): 3. Echtnrar De Vrind 72 pnt (3); 4. de Jone-van der Pla6 66 Dnt (4): 5. Kuyt-EldeHng 64 nnt (6); 6. Vrijenboek-v Helvert 60 pnt (5): 7. Bergers-de Vries 47 Dnt (7); 8. Klin- kenberg-Smittenaar 45 pnt (8). Bergers-de Vries en Klinkenherg- Smlttenaar degraderen naar groep Wit Groep Wit. 1. Echtpaar Dik 77 pnt (5. 6); 2. Dames Derogee-Sier 74 nnt (2): 3. Dames Schou ten van Zijl 67 pnt (1); 4. JanBen de Jong 59 pnt (4); 5. 6. Mevr. Kukler- Boogaard 58 pnt (8); 5. 6 Mevr. en Hr. Harloff 58 pnt (7); 7. Middelham Ber nard 56 pnt (5. 6); 8. Seller Koning 55 pnt (3). Dames Schouten-van Zijl en dames Derogee-Sier promoveren naar groep Zwart. Mevr. en hr Harloff en mevr. Kukler-Boogaard degraderen naar groep Groen. Groep Groen. I. Dames Bernard-Bon 44 pnt (2 3); 2. v. Staalduinen.Vogel 40 pnt (4): 3. v. d. Steen-Kappers 40 pnt (2. 3): 4 Lam- mers-mej. Stam 38 pnt (6); 5. 6. 7. Blans- jaar-Kop 30 pnt (1), 5. 6. 7. v. Klavr-ren- v. Leeuwen 30 pnt (2. 3); 5. 6. 7. Eecbtp. v. Kampen 30 pnt (7). Blansjaar-Kop en dames Bernard-Bon promoveren naar groep Wit.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 14