H9 l}^uwen &ncler onó Vrouw (93) leidt oudste vakorganisatie ter wereld Studentes bepalen hun eigen mode iefuit» Acht miljoen arbeiders luisteren naar Anne Godwin Wot a MEN KAN NIET ALLES WETEN Lawaai verhoogt de bloeddruk Mevrouw Doorsnee weet het Spat aderen Uitstekend thuis in Britse vakbeweging Een vrouw die er uit ziet als een vriendelijke onderwijzeres, is aan het hoofd gekomen van meer dan acht miljoen mensen, georganiseerd in de oudste vak organisatie ter wereld. Deze or ganisatie is de Trades Union Congress, het „parlement" van georganiseerde arbeiders in En geland, dat kortgeleden zijn jaarvergadering heeft gehou den. De vrouw heet Anne God- win en zy is tot op heden de derde vrouwelijke voorzitter in honderd jaar en de laatste van de afgelopen vijftien jaar. Mejuffrouw Anne Godwin is on danks haar drieënnegentig jaar voor deze hoge functie uitverkoren omdat men er in de Trades Union Congress ernstig rekening mee moest houden, dat vrouwen ongeveer een derde deel van de Britse beroepsbevolking uitma ken en aan de andere kant omdat zij zo uitstekend thuis is in de Britse vak beweging. De functie schrikt mej. Codwin niet af. TrouwertS zij wus reeds algemeen secretaresse van on geveer 60.000 mannelijke en vrouwe lijke kantoorbedienden in Engeland. Op zestienjarige leeftijd werkte zij op een kantoor en zy verdiende daar een rijksdaalder in een zesdaagse werkweek van 49 uur. In 1953 ging zij naar het betaalkantoor van het leger en hier ontwikkelde zich haar lie'de voor het vakverenigingswerk Zij werd namelijk de leidster van een groep, die by de betaalmeester van het le ger op loonsverhoging ging aandra gen. „Hy gooide ons bijna uit zijn kantoor, toen hy onze eisen hoorde" zei mejuffrouw Godwin. ,,Maar van die tyd af begon ik het nut in te zien van een sterke vakbeweging!" Zy draagt een bril, is al tyd goed ge kleed en haar hobby's zyn: het ver zamelen van porcelein, het kweken van rozen en het maken van lange wandelingen. Zij rydt in een auto. Niet voor haar plezier doch voor haar gemak, zo zegt zij. Haar advies aan de vrouwen luidt: „Onderschat uzelf en uw werk niet en geef. de mannen niet de kans hun heldere daden op te blazen tot tweemaal de werkeiyke grootte. Pak m hard aan als maar mogeiyk is en heb geen angst om u eens flink te laten horen als het nodig is!" Toen Lientje's broer een kleine boekhandel opende, vond zy het heer lik hem en zijn vrouw te helpen de winkel op gang te krygen. Zy wist zichzelf spoedig nuttig te maken en besteedde twee of drie middagen of ochtenden per week aan de winkel. Lientje is een alleenstaande vrouw c» het werk heeft haai volle belangstel ling. Sinds kort heeft zy evenwel het gevoel, dat men het maar heel ge woon vindt, dat zy z», «1 tijd aan de winkel geeft, vooral, omdat haar schoonzuster aan verschillende beken den heeft verteld, dat zy iets te doen moet hebben. Moet zy: A. Z.eggen, dat zy niet naar de winkel kan komen en er ook alleen heengaan als zy dit zelf wenst? B. Zeggen, dat zy elder, een baan kan krygen in een boekwinkel en dal zy daarvoor betaald wordt? O. Zeggen, dat zy het werk heer- ïyk vindt en er graag mee door zou gaan maar dat zy lieve* op vaste uren werkt en daarvoor loon wenst te ontvangen? 1U3A3-. si do aaojq aaaq ireA 193{utm ap SU9J0AIB uöz U8i9oui noz uueq 3AU19IU U99 ITBA J91J9Z 2J9 (9M 9ft 4»n *BP '"'Pia-3 3 J°°a us <*inq a-iap •U* U99 JOOA U91J9Z 9Jia91J9ApB U99 U9H10SSJUI fiz U9linz 169tJ| V fiz ®ÏV -U9J9109dS9J UIO j9 aueq U9ijnz jajsnzuooqos u9 aeoaq JWH -U9Z9PI O 9Aisqaep I90ui fiz •U9U9IPJ9A 99UI S}9J J9 ftz 190UI 'U9P -UIA U9Aftlq ITM SRiajd 3t-I9M 19q ftz tpS O® U9PJOM9S 6J J0A9PJOTM JfJ9M »,9flU9n rep 'uaUI03J9g SI pö} 9a DNTSSOaAO De boorden van nieuwe overhem den kunnen nog wel eens moeilykhe- den geven al is het lang niet meer zo erg als een paar jaar geleden. De i.ie keer vindt men de boorden te stijf en de andere keer te slap. Wat hieraan te doen? Indien de boorden te styf zyn kan men het overhemd het beste wat opkoken alvorens het te la ten dragen. Men moet er in dat ge val ech' u wel goed op letten, dat tie stof kleurecht is. Bewerk de boorden met duir- en vinger tijdens het spoe lc.i om ze wat soepeler te maken. N- tuurlyk zullen de boorden ook wei zachter worden na enige tijd dragen. Indien de boorden wat te slap zijn kan men deze het beste na het was sen wat laten drogen alvorens ze te stijven. Maak voor dit stijve: een op lossing van twee eetlepels styfsel :.n poedervorm en drie tot vier eetlepels koud water. Daarna ongeveer een halve lite water toevoegen en door een doek zeven. Laat de oplossing en kele minuten staan en doe vervolgens de drog boorden er in. De styfsel goed met de vingers in het goed wrtj- ven. Strijk de boorden als ze nog voch tig zijn iet eer vrij warm yzer maar leg wel een strykdoek op de boorden. Ga daarna nog éénmaal over de boord zonder doek. Flessen Men kan een wat aangeslagen en vuile fles reinigen met ee.. oplossing van water en azijn met een weinig zout erin. Tenslotte uitspoelen met wat schoon water en op een warme plaats laten drogen. Een andere mo gelijkheid is de fles een uur te laten staan met wat water eu stukje^ van een dop van een ei er in. Nog een ander idee is de fles uitspoelen met een oplossing van water en ammoniak of het toevoegen bij het spoelen van wat blauwsel. En hier nog een laat ste tip: Als flessen beginnen te rui ken vult men de fles met koud water waaraan een lepeltje droge mosterd is toegevoegd. Laat de fles een nacht staan en de onaangename geur is ver dwenen. Motten De tyd nadert weer, dat de motten hun kop gaan opsteken. Oppassen is dus geboden. Er zyn heel wat reme dies bekend. De oude manier, name lijk het gebruik van motteballetjes, Is vry nutteloos. De motten zullen op plaatsen, waar de kamferlucht het sterkst is, wel worden afgeschrikt, maar zy zullen rustig in leven blijven. By besjuiting kunnen evenwel de motten worden gedood en de eitjes worden vernietigd. Het beste is daar om een goed antimot-spuitmiddel te kopen, waarmee de kasten zowel in de winter als in de zomer worden be spoten. Spuit echter op het hout van de kasten, by voorbeeld de binnenkant van de ^euren en de kastmuren, maar niet direct op de kleding. Ondersoek Planck-lnstituut De meeste mensen van deze tijd hebben meer dan ooit tevoren de kwade gevolgen te incasseren van het voortdurend toenemend lawaai, zowel op straat als in hun naaste omgeving. Een onderzoek van prof. R. E. Mark te Nilrnberg heeft o.a. uitgewezen, dat vrouwen voor la- waal en drukte veel gevoeliger zyn dan mannen. De gevolgen uiten zich dan vooral in slapeloosheid, ver moeidheid en hoofdpijnen, wat geleid heeft tot een zeer sterk toenemend gebruik van slaaptabletten. Een onderzoek van het Max Planck- instituut in Dortmund heeft voorts uitgewezen, dat de meeste mensen, die veel in een lawaaierige en druk ke omgeving moeten verblijven, een verhoogde bloeddruk hebben. De oorzaak van deze verhoogde bloed druk wordt door de artsen even eens aan het lawaai toegeschreven althans in zeer belangrijke mate. Men heeft dit proefondervir J ^lijk kunnen aantonen door een groot aantal proefpersonen gedurende lange tyd van een rustige in een rumoerige en lawaaierige omgeving te brengen! i*4t. „Zeg toch in 's hemelsnaam iets vrien delijks over Annies nieuwe jurk" door Patcy Ann Davidson Ieder jaar wordt in deze tyd, wanneer de Amerikaanse meisjesstudenten aan een nieuw semester zyn begonnen, een zgn. universiteitsmode geboren. Deze universiteitsmode heeft niets te maken met de lijn, die Parys aangeeft of met de mode van New York. Ze is fleurig, vrolijk en grappig, een soort kleding, die alleen voor de jongeren is weggelegd. En alles wordt slaafs gecopieerd door iedere studente, die wil doargaan voor chic gekleed. Schotse ruitstof viert hoogtij De universiteitsmode heeft vele aan hangers, zodat de mode-industrie er zeer nadrukkelijk rekening mee moet houden. Het volgen* e jaar zullen de teenagers van de middelbare scholen immers aantrekken wat de studentes aan de Amerikaanse universiteiten thans dragen. Een splinternieuw mo deartikel dit najaar is het zgn. .speel ding', een soort herfstnichtje van de strand jurk. tot op de knie. Het is mouwloos en vervaardigd uit een hei- Een ruime wijde poncho-cape m beige stof, afgezet met zwarte fraaie is typisch voor de nieuwe Amerikaan se universiteitsmode. „Knickers" in zwart-gouden Schot- rige hooggesloten sweater en lange se ruitstof, gedragen by een goudkleu- zwarte kousen. gekleurde Schotse ruit of tweed. Het „speelding" wordt gedragen over een hooggesloten sweater. Bj haar „speel ding" draagt de Amerikaanse studen te een paar grijze of beige gebreide kousen en het geheel wordt gecom pleteerd door een paar hoge meest kalfsleren laarzen, die bijna tot de knie reiken. Poncho-cape Een ander universiteitsgrapje in Amerika, dat veel succes heeft, is de poncho-cape, In universiteitstaai - noemt men dit kledingstuk „big top" De zoom komt net boven de heup en de „big top" is wijd, warm en ruim genoeg om er verschillende truien on- dei te dragen. De sweaters hebben op de universiteiten overigens ook een ander gezicht gekregen. Zy moe en lang zijn, lang genoeg om op te zit ten en in een grove steek gebreid. Voor de slanke en wereldwijze studen tes zyn er „knickers"- een soort ,ver- jazzde' versie van de Engelse plus fours met dit verschil, dat plus-fours wyd zyn en deze „knickers" niet. Zy worden gedragen met donkere kousen tot de knie. Dikwijls zyn ze vervaar digd uit felkleurige Schotse ruitstol, een materiaal, dat favoriet is voor de Amerikaanse universiteiten in dit najaar. Wat zii verder ook zal dragen, een studente, die wil tonen, dat zij mee doet, zal het geheel completeren met een gebreide muts, waarin al haar haarlokken verscholen zyn. Hausse in koelkasten in Frankrijk Koelkasten zijn de laatste jaren bijzonder populair geworden in ver schillende Europese landen doch In het bijzonder ir Duitsland en Frank rijk. Het nationaal bureau voor de statistiek in Frankrijk heeft dezer dagen meegedeeld, dat in april 1960 bijna 26 van de Franse huisvrou wen de beschikking hebben over een koelkast en 42.9 procent van de huls vrouwen in Parijs. In september 1957 waren deze cijfers resp. 17.4 procent en 32.9 procent. Ook heeft men in Frankrijk nage gaan in welke huishoudingen de koel kasten een plaats gevonden hebben. Het onderzoek wees uit, dat de meeste koelkasten werden gekocht door de vooraanstaande families (leidende personen en in de sector vrije beroepen), t.w. 75.9 procent. Middenstanders haalden een percen tage van 38 procent, de arbeiders 22.1 procent, de landbouwers 9.6 pro cent en de landarbeiders 4.6 procent. Adviezen van een kinderpsycholoog Als uw kleuter zonder aanwysbare reden begint te huilen als hy ont waakt na zyn middagdutje en lange tyd blijft hullen, beknor hein dan niet en roep niet: „Wat is er toch?" Hij weet namelijk niet, wat er aan scheelt. Ga het kind ook niet langdu rig aanhalen in de hoop, dat hy het huilen staakt. Deze aandacht moe digt hem waarschijnlijk alleen maar aan. Sla hem ook niet onder het mo tief: „Daar heb je wat om over re huilen". Zijn humeur zal hiervan alleen maar slecht» worden. Probeer er voor te zorgen, dat hei kind niet te lang slaapt. Probeer hem na ongeveer een uur te wekken door rustig de kamer in te stappen, de gordijnen open te trekken en zijn kleertjes by elkaar te zoeken. Als hy beweegt, doe dan eerst net of u ast niet merkt en laat hem rustig naar u kijken. Begin dan te piaten over wat u met hem gaa. doen die m.d- dag - bij wie u met hem op be,- zoek zult gaan en wat voor eten ny krijgt. Als u erin slaagt de belang stelling van de kleine op te wekken, zal hij waarschynlyk zyn armen naar u uitstrekken! Spataderen zyn eigenlijk een soort eczeemdat ontstaat als de aderen in de benen niet goed meer functioneren. Het is geen plotselinge klacht. Gewoonlijk namelijk krijgt de patiënt, die vrij slechte aderen in de benen heeft een soort uitslag, vooral, als zjj veel van haar benen heeft geëist, bijvoorbeeld bij de schoonmaak. Ik zeg ,MÏ" aangezien vrouwen meer last van spataderen hebben dan mannen. Huishoudelijk werk eist veel van de benen en bovendien zijn spataderen een veel voorkomende complicatie van het moederschap. Het jeuken, dat het beginstadium aan duidt, wordt dikwijls niet serieus genomen. Men krabt alleen wat, maar dan beginnen de moeilijk heden. De krabbels helen niet, de huid wordt vochtig en de rode vlek wordt groter. Als de krabbels wel helen, blijft ae krab vaak wat donker van kleur en deze kleur blijft altijd. Indien u spataderen mocht krjjqen. probeer dan het werk zoveel mogelijk zittend te doen. Laat de voeten zoveel mogelijk rusten door ze hoog te leggen. Er zijn vele werkjes, dat een huisvrouw zittend kan doen. Zij zegt natuurlijk, dat zij toch niet zittend kan strijken of koekjes kan bakken maar met een beetje oefening kan zij dit ongetwijfeld wel. Ernstige spat aderen kunnen het beste worden behan deld ma een onera tic en dit behoeft niet latig te duren. Minder ernstige spataderen kunnen in bedwang gehouden worden door het dragen van- elastische kousen. Deze moeten aange trokken worden bij het opstaan en niet eerder worden uitge daan dan 's avonds bij het slapen gaan. IIs ondanks deze maatregelen de huid toch vochtig wordt en zich eczeem vormt, doet men er goed aan meer rust te nemen. Behandel de benen als stukjes zeldzaam kristal. Vooral niet stoten of krabben en geen zalfjes gebruiken zonder advies van de dol ler. Breng het verband luchtig maar tamelijk stevig aan en gebruik niet teveel verband. Laat de dokter eens naar uw been kijken. Het eczeem namelijk, dat als spatader begint, kan zich uitbreiden over andere delen van het lichaam

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9