Goede tekeningen in Boerhaavezalen, Leiden Leidenaars visten 40 meter onder waterspiegel in Middellandse Zee ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 OR LEIDSE COURANT PAGINA 7 AMSTERDAM-SJAAL VOOR MISS BEZOEK DE F.S." OP PLATTELAND GROTE BEHOEFTE AAN ONDERWIJZERS Naast de behoefte aan bevoegde ulo-leerkrachten bestaat er nog het platteland, u" te behoefte aan onderwijzers. Dit antwoordt de staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de heer Stuben- rouch, op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Ben- nekom (AR), betreffende de moge lijkheid om aan de kweekscholen een spoedopleiding voor ulo-leer krachten te verbinden. De staatssecretaris heeft hieraan toegevoegd, dat het niet verantwoord is gebleken in gevallen, waarvoor in voorafgaande jaren ten behoeve van lagere scholen aan onderwijzers uit stel of vrijstelling van militaire dienst was verleend, thans deze faci liteiten te weigeren. De belangen van de krijgsmacht gedoogden anderzijds geen uitbreiding van de faciliteiten, aldus het antwoord. De heer Van Bennekom had de be windsman gevraagd om welke reden eerst in augustus van dit jaar de mo- Burgemeester mr. G. v. Hall heeft vrijdagmiddag ten stadhuize m Amster- gelijkheid is geopend aan de kweek- dam de groep ontvangen, die met een Greyhound-bus naar Nederland was scholen een spoedopleiding voor ulo- gekomen om propaganda te maken voor een bezoek aan de Verenigde leerkrachten te verbinden terwijl Staten van Amerika. Foto: mr. Van Hall knoopte miss „Bezoek de V.S." de reeds in oktober 1960 hiervoor een Amsterdam-sjaal om. noodoplossing was ontworpen. De In de aloude Boerhaavezalen wordt momenteel een tentoonstel ling gehouden van tekeningen en enkele aquarellen en olieverf schilderijen van een tweetal Leidse kunstenaars, Kees Buurman en Kees de Jager. Deze tentoonstelling is gisteravond onder grote belangstelling van kunstbroeders, -zusters en -liefhebbers door drs. J. N. van Wessem, directeur van het stedelijk museum „De Lakenhal", met een korte rede geopend. Beide tekenaars zijn geen onbekenden meer in het Leidse kunst leven. Zij exposeerden ook reeds op de tentoonstelling „Negen Leidse tekenaars", die j.l. december en januari in De Lakenhal werd gehouden. Bovendien Kees Buurman in 1959, samen met Bert Jonk, evenals nu in de Boerhaavezalen. De Jager heeft zijn licht nog lang onder de korenmaat gehouden en kreeg pas wat meer bekendheid op de expositie van „De negen". Kees Buurman (links op de foto) werd als zoon van een bekende Leidse drukker 4 december 1933 in Leiden geboren. Hij is gehuwd met de kunstweefster Aad Brunsting,. 'n dochter van prof. Brunsting, hoog leraar in de archeologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en con servator aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Het paar heeft zijn ateliers en woning op het schip „Skidbladnir", liggende langs de Roomburgerweg. Zijn eerste algeme ne opleiding genoot hij op de Alge mene Grafische Cursus te Amster dam; daarna bezocht hij de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. Hij is enige tijd werk zaam geweest bij de KLM als con tactman tussen ontwerpers en druk kers van reclame-materiaal, doch thans is hij sinds enkele jaren gevestigd als vrij kunstenaar. Ver schillende grote opdrachten heeft hij uitgevoerd, zoals muurschilderingen in de Willem II kazerne te Tilburg en in de cantine van een drukkerij te Haarlem en een mozaiek voor de Chr. kleuterschool aan de Anth. Duycklaan te Leiden. Op het ogen blik werkt hij aan een keramisch ta bleau voor het zwembad van de nieuwe meisjes-HBS te Leiden. Kees de Jager (rechts) Is eveneens in Leiden geboren en wel op 24 maart 1925. Zijn eerste opleiding in de kunst kreeg hij van de Haagse schil der Henk Raab, hij werkte bij Ars Aemula onder Reitman en Kees Verwey. Bovendien bezocht hij vijf jaar de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, waar hij o.a. les kreeg van de grafi cus Roozendaal. Hij woont in Leiden op het Rapen burg, doch is werkzaam als grafisch ontwerper bij de KLM. Van beide kunstenaars bevinden zich werken in het bezit van de Stichting Openbaar Kunstbezit en daags voor de opening van de thans gehouden tentoonstelling zijn weder om verschillende aankopen door deze Stichting en door het Rijk ten be hoeve van het Rijksprentenkabinet gedaan. GROEIENDE BELANGSTELLING VOOR DE TEKENING De belangstelling voor de tekening als volwaardige kunstuiting wordt bij de moderne kunstenaars meer en meer regel. Dat zei drs. J. N. van Wessem in een korte openingsrede voor deze tentoonstelling. Deze belangstelling was er altijd slechts in kleine kring. Wel bestond er in de jaren rond 1935 bewonde ring voor de tekeningen van Jan Sluyters en ook wel voor die van Dick Ket, doch de algemene instel ling van liefhebbers, critici en ver zamelaars was meer gericht op het schilderij. Rond 1940 kwam daarin verande ring. Het is niet eenvoudig alle fac toren, die daartoe hebben meege- Boer had geen schik in schikking Consternatie op rechtszitting De Staphorster landbouwer J. Boes- senkool, die zich gisteren schaarde in de rij van gewetensbezwaarden, die volharden in hun verzet tegen het Landbouwschap, beleefde tijdens de zitting van de economische politie rechter in Zwolle de verrassing van zijn leven. Hij moest namelijk met een aantal landbouwers uit Staphorst en van de Noordwest-Veluwe terecht staan, omdat hij de inventarisatie- kaart van het schap niet had willen ondertekenen. De politierechter had voor de zo veelste maal uit de doeken gedaan, dat het landbouwschap op wettige wijze tot stand is gekomen en nadat de Staphorstenaar de gelegenheid had gekregen om zijn bezwaren uit een te zetten, werd het woord ver leend aan de officier van justitie voor het uitspreken van zijn requisitoir. Deze magistraat had intussen wat in de dossiers zitten bladeren en diepte daaruit een papiertje op, met de mededeling, dat verdachte inmid dels voor een tientje een schikking had getroffen. Deze mededeling wek te grote verrassing, niet in het minst bij verdachte zelf, die zich van een schikking niet bewust bleek te zijn. Hij was er tegen en bleef er tegen en dacht er niet aan om zijn straf af te kopen. Na diep nadenken ging hem ten slotte een licht op. Zijn dochter had eens 'n proces-verbaal gekregen we gens een verkeersovertreding. Ze had geen richting aangegeven en was in de gelegenheid gesteld 'n schikking te treffen. De beide dagvardingen had den in de kast gelegen en toen de dochter gisteren een tientje was gaan storten om van de zaak af te zijn, had ze het papiertje van vader mee- staatssecretaris merkt in zijn ant woord op, dat hieromtrent onder meer overleg met verschillende de partementen moest worden gevoerd, hetgeen geruime tijd heeft gevergd. Een sportvliegtuig van de NLS, kenteken PH-UCE, heeft gistermid dag een noodlanding gemaakt bij het dorpje Ketel, niet ver van de spoorlijn DelftSchiedam. De beide inzittenden bleven ongedeerd. Het toestel was opestegen van het vlieg veld Rotterdam. JONGEN OVERLEEFT VAL VAN 12 METER De 13-jarige Paulus Schoonens uit Amsterdam heeft gistermiddag een val van 12 meter overleefd. Met in wendige kwetsuren is hij in het Weesperziekenhuis opgenomen. De jongen moet het evenwicht verloren hebben toen hij in de keuken van «Zijn ouderlijk huis in de Qeullijn- straat door het raam viel en van de derde etage op de straat tussen (Advertentie) het glas terecht kwam. werkt, op te sommen. Gedeeltelijk is de mentaliteitsverandering te wijten aan de schilderkunst, anderzijds groeide er meer gevoeligheid voor dingen, die in, wezen „grafisch" ge- eigend zijn. We zien deze kentering ook in de beeldhouw- en bouwkunst. „Het groeiende" geniet dikwijls de voorkeur boven het volmaakte", zo vervolgde drs. Van Wessem. De spon tane uiting wordt gezien als noodzaak en enig gekozen mogelijkheid. Spr. ziet ook een reden in de herwaar dering van de tekening in een schil derkunst, die ziek is, armetierig en kleinburgerlijk, zonder enig respect voor de werkelijkheid. Bij onze jonge kunstenaars ligt de „werkelijkheid" aan de wortel van de herwaardering der tekening. Niet in starre academische opvatting, maar evenmin halfzacht of pseudo-stoer. De vertrouwde omgeving en de vertrouwde dingen zijn het criterium voor de gekozen vormtaal. In de bes te tekenkunst ligt het hoopvolle beeld van de beeldende kunst in de toe komst. MEER DAN LOKALE BETEKENIS De betekenis van deze tentoonstel ling gaat ver uit boven 't lokale, al dus de heer Van Wessem. De recente aankopen door Rijk en Stichting Openbaar Kunstbezit spreken te dien aanzien duidelijke taal. Er is grote vooruitgang sedert de eerste tentoon stelling in De Lakenhal. De enkele tentoongestelde aquarellen en olie verven bezitten die nog niet in de zelfde mate als de tekeningen. Het zijn echter geen tekenen van zelf overschatting of bravour, maar moe ten beschouwd worden als een aan loop tot een ontwikkeling, die naar sprekers overtuiging even stralend zal worden als die van de tekenin gen. De tentoonstelling, waarop wij bin nenkort gedetailleerd hopen terug te komen, is vanaf heden tot en met 3 november op weekse dagen geopend van 35 en van 8—10 uur, 's zon dags alleen van 35 uur, in de Boer haavezalen, Lange Vrouwekerksteeg 12. Een gedeelte van de Leidse Onderwaterjagersclub aan boord van de 'Mongo'. Iedere dag bezochten wij andere duikplaatsen en op zekere dag doken wij op een plaats, die omgeven was door loodrechte rosten, en waar van het hoogste punt 260 m. boven de zee uitstak. Hier had het water een diepblauwe kleur, zodat alles er nog mooier uitzag dan het in wer kelijkheid was. Hier zagen we ook de meeste vissen, met name merou's, die een gewicht van 20 kg. kunnen halen. genomen, zodat niet haar, maar zijn overtreding was afgekocht. Het stond de landbouwer maar ma tig aan, maar tenslotte lachte hij toch maar met de lachenden in de zaal. In Monnikendam: Twintig jaar salaris en geen werk Sinds jaar en dag stond de 54-ja rige mevr. M. K.—-S. in Monniken dam bekend als verloskundige en ge meentelijke vroedvrouw. Sinds bijna 30 jaar inde zij bij de gemeente trouw het haar als gemeentelijke vroed vrouw toekomende bedrag van 1.440.— plus de daarbij komende vakantietoeslag en kinderbijslag, bij elkaar ongeveer tweeduizend gulden. Totdateen lid van de gemeente raad gisteren ontdekte dat de ge meentelijke vroedvrouw in de afgelo pen twintgi jaar geen enkele keer actief is opgetreden. Hij diende bij de gemeenteraad een voorstel in om de vroedvrouw nu ein delijk maar eens (eervol) te ont slaan en hij zei erbij, dat in voorko mende gevallen de gemeente-arts zijn diensten zou kunnen verlenen. Bij de daarop volgende stemming haalde zijn motie het net; zes vóór, vijf te gen. Tot de vijf die tegen stemden behoorden twee wethouders. Op de vraag waarom zij tegen wa ren antwoordden zij „dat 't hier een historisch gegroeide situatie betrof en dat men het er beter bij kon la ten". Monnikendam heeft dus nu geen officiële vroedvrouw meer. Dit betekent echter niet, dat mevr. K.S. voor het laatst geld heeft geïnd, de mogelijkheid bestaat n.L nog dat zij op wachtgeld gesteld zal moeten worden. Met zijn negenen op duikvakantie op eiland Ibiza /^NDER EEN stralende blauwe he- mei vertrok op zondag 17 sep tember, de Leidsf O.J.C. (onderwater jagers club) naar 't eiland Ibiza, een der Balearen, gelegen ten Oosten van Spanje op ongeveer 70 mijl ten z.w. van Mallorca. Na een lange vermoeiende reis, eerst per trein en later per boot, kon den wij dinsdagochtend voet aan wal zetten op Ibiza, het eiland, waar de Carthaagse veldheer Hannibal zijn beroemde boogschutters van daan haalde en dat later zo sterk on- de Hoorse invloed kwam, hetgeen nog te merken is aan de klederdracht. In een oude gammele bus werden wij van het stadje Ibiza naar San Antonio gebracht, waar wij twee we ken zouden blijven. 's Middags doken de éerste enthou siastelingen reeds in het water en constateerden, dat de onder-water wereld nog boeiender was dan men verwachtte: nu eens rotsen, dan weer zandvlakten en dan weer grote grasvlakten, waarin de meest vreemd soortige dieren van allerlei kleur leef den. De volgende dag werden wij ge wekt door de warme zon en na ont beten te hebben begaven wij ons naar de haven om scheep te gaan op de „Mongo',' die voor twee weken ons vaste voertuig zou blijven. Dit bootje bracht ons naar een prachtige baai, waar wij intens konden genie ten van de prachtige onderwaterwe reld en zonodig met het geweer op jacht konden gaan. Romeinse resten. QP EEN ANDERE DAG doken wij ^op een plaats, waar wij op 30 m. diepte brokstukken van amforen van Romeinse en Carthaagse makelij zagen. Aanvanike.lijk kwam het ons onwerkelijk voor, maar hoe langer wij er naar keken, hoe meer het ons boeide. Resten van schenkkannen, graan- en wijnkruiken lagen uitge stald op de bodem van de zee. Jam mer, dat persluchtapparaten op grotere diepte zoveel lucht verbrui ken, anders hadden wij de bodem nog verder kunnen onderzoeken. Nu namen enigen van ons een scherf mee naar huis. We zijn ervan over tuigd, dat onder het zand hele exem plaren en waarschijnlijk ook het schip, dat tegen de rotsen sloeg, moet liggen. De uitspraak van de beroemde archeoloog Salomon Reinach kunnen wij nu geloven: „Het rijkste museum ter wereld is de bodem van de Mid dellandse Zee". Enigen van onze club ontpopten zich als grote jagers, vooral Niels Scheffelaar Klots, die menigmaal gro te vissen met zijn onderwatergeweer wist te treffen. Voor de oningewij de zij hierbij vermeld, dat het ver boden is met perslucht te duiken, zodat de jager dus op eigen long- inhoud naar beneden en terug moet. Ernst Pauw bleek een verwoed schelpenverzamelaar, die meerdere malen prachtige exemplaren, vooral naccres, mee naar boven hracht en die zelfs eer zekere routine kreeg in het vangen van inktvissen met de hand. Albert Vossenpoel slaagde er samen met Niels in, om in een vrije duik (dus zonder perslucht) op eigen longinhoud tot 18 m. te komen. Paul de Blocq van Scheltinga werd met de dag enthousiaster voor de onder water-fotografie, die hij met zijn eigengemaakte onderwater-camera beoefent. Aubin Wilkens was onze onvolprezen E.H.B.O.-man, die vaak de helpende hand moest bie den. Jan Kruzeman had een heel aparte hobby: hommels en sprinkha nen vangen voor het museum in Amsterdam. Ulrika Oosterhof en Elly van Duuren slaagden er in om onze kleren telkens weer schoon te krij gen. r\E LAATSTE DAG zal de Leidse O.J.C. zich altijd blijven herin neren als de dag, waarop enigen er in slaagden tot 40 m. onder de zee spiegel af te dalen. Maar aan alle goeds komt een ein de. Na 's avonds voor het laatst in onze „Bodega" genoten te hebben van een glas muskatel gingen wij de volgende ochtend naar de hoofd stad I'biza, vanwaar de boot zou vertrekken. Hier bezichtigden wij de prachtige 13e eeuwse kathedraal en het archeologisch museum, waar al les wat op Ibiza gevonden is, verza meld ligt. Toen kwam het moment van schei den. Langzaam maakte het schip, waarmee wij vertrokken, zich van de kade los en toen wij tenslotte de witte huisjes aan de horizon zagen verdwijnen, wisten wij, dat een van onze mooiste vacanties geëindigd was. Twee dagen later keerden wij, ge bruind door de Spaanse zon, in Hol land terug. VIC MEIJER. Ernst Paauw gaat weer eens een kijkje nemen. OPLOSSING: DRIE DRUPPELS De ton wordt nooit vol! De dage lijkse verdamping bedraagt namelijk meer dan drie druppels OPLOSSING: IN HET ATELIER 1 een poot van de werkbok ont breekt; 2 de bezemsteel zit niet vast; 3 de beeldhouwer heeft geen oor; 4* de hoed op de stoel heeft een halve band; 5 de halsdoek heeft maar één punt; 6 de tulp heeft geen stengel; 7 een venster in huisje staat op z'n kop; 8 de torenhaan zweeft; 9 de paraplu heeft geen stokuiteinde. OPLOSSING: DE HERFST KOMT 1 blaadje in het midden; 2 rug- stukje in jas van man achteraan; 3 pijp (man bij wijnstokken); 4 hui- zenrtf op achtergrond; 5 korf op Ernst Paauw en de schrijver van dit grond; 6 petklepje van jongen links artikel, Vic. Meijer, blazen uit na een 7 stop in ton; 8 mantelzoom van onderwatertochtje. dame. VEERDIENST TEXEL—DEN HELDER. De Zaanlandse scheepsbouwmaat schappij in Zaandam is de bouw op gedragen van een moderne veer pont, die dienst zal doen op het tra ject Texel-Den Helder. Aan de zuid kust van het eiland wordt op het ogenblik een veerhaven aangelegd door de N.V. Gebroeders van Oort uit Werkendam. De nieuwe pont, die eigendom wordt van de N.V. Texels Eigen Stoomonderneming, moet in mei 1963 overgedragen worden. De pont zal zestig tot zeventig personenauto's kunnen vervoeren, alsmede 120 rij wielen en 600 passagiers. Door de kortere route zal een uurdienst kun nen worden onderhouden. Tot laat in de avond zal nog verbinding met de vaste wal mogelijk zijn.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7