DE LEIDSE BIOSCOPEN Motiveringsplicht van rechter kan met frase worden afgedaan Burgerlijke Stand Bfonchïieffen Verzoek aan Raad van Overleg om Forum-avond in Leiden Gevechten in Oran Politieke moord in Oeroendi ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Prof. Mulder bij intreerede: Rechters niet van gelijke mening bij strafoplegging Prof. mr. A. Mulder heeft gister middag in het Groot Auditorium der Leidse Universiteit het ambt van hoogleraar in het Nederlands straf- en strafprocesrecht aanvaard door het uitspreken van een rede getiteld: „Met mate". Spreker stelt voorop, dat het straf recht op verschillende gebieden een keuze moet doen tussen meer of minder. Dit geldt niet alleen de rechter, wanneer hij moet beslissen over de duur van de straf of maatre gel, maar ook de wetgever. Deze moet telkens opnieuw na gaan welke gedraging al dan niet als strafbaar feit moet worden aan gemerkt. Spreker noemt valsheid in geschrifte en corruptie, die momen teel anders werken dan toen het Wetboek werd gemaakt. Hij noemt ook de massa voorschriften, waar mee de welvaartsstaat gepaard gaat. In hoeverre moet de strafwet optre den? Dient soms de voorkeur gege ven aan administratieve sancties? In dit verband wijst spreker op de handhaving van verordeningen der E.E.G., waarbij het bestuur het straf recht tot zich trekt. Ook bij het bepalen van wel of niet toerekenen moet een keuze worden gedaan. De moderne wetgeving, die diep ingrijpt in het maatschappelijk leven, roept daarmee nieuwe vragen op. b.v. t.a.v. noodtoestand. Onderling contact wenselijk. De vraag van meer of minder speelt tenslotte een rol bij het toe- Rijksgoedkeuring voor bouw kleuterschool Timorstraat Naar wij vernemen is Rijksgoed keuring verleend voor de bouw van een tweeklassige kleuterschool aan de Timorstraat. Men zal zich herinne ren, dat door het schoolbestuur en het schoolhoofd, de heer C. J. Wijn gaards, van de Alphons Ariënsschool aan de Timorstraat geijverd is voor de stichting van deze hoogst noodza kelijke kleuterschool. Bijna twee jaar geleden heeft het TV-journaal aan dacht aan de wensen van deze school besteed, waarna een spandoek-de monstratie in een vergadering van de Leidse Raad opnieuw aandacht voor deze school werd gevraagd. Met de bouw zal binnenkort begon nen worden. Zowel de Stedelijke en Leonardus- als de Herensingei-KAV te Leiden vieren zondag a.s. een Maria-moe- dermorgen, waarbij de Stedelijke KAV tevens haar 15-jarig bestaan herdenkt. De morgen begint voor de leden van de Stedelijke KAV in de Hartebrugkerk te P uur, waarna in het St. Antoniusclubhuis het ontbijt wordt gebruikt. De voorzitster zal dan een toespraak houden en ver schillende dames verlenen haar me dewerking door zang-, spreekkoren en declamatie. Ook de kinderen doen mee. De Herensingel-KAV begint met een H. Mis in de Herensingel kerk om half negen, waarna men naar de Maria Gijzensteeg gaat voor het ontbijt in het aldaar gelegen pa rochiehuis. Kinderen van de leden zullen daarna onder leiding van mej. Van Zijp enige toneelstukjes opvoe ren. Geboren: Rudolf Aernoud Volkert z.v. H. C. Kern en J. L- Esbach; Hen- orik z.v. J. Zandvliet en J. v. Hecke; Francina d.v. P. Hillebrand en M. Webbers; Jan Dirk z.v. D. de Ko ning en E. Hoek; Beatrijs Atty d.v. W. C. P. Geldof en A. A. Fischer; Maria d.v. G. de Vogel en G. Griek- spoor; en Michiel z.v. M. Knol en M. C. H. v. Putten. Ondertrouwd: J. Galjaard en J. Tegelaar; M. H. J. Leijendeckers en M. E. A. Raaphorst; J. J. Guldemond en E. S. Warmond; G. S. Schóeman en J. C. Smits; H. Stheeman en L R. Schwarz; S. v. d. Kwartel en J. E. A. M. de Lange; J. P M. Broekhof en E. Kuijvenhoven; H. J. P. v. Bel- kum en A. E. Habraken; N. S. v. d. Werff en C. Rehmann; H. A. Koet en J. M. Mulder; C. N de Ridder en G. v. d. Laan; J. v. Gelderen en M Oudshoorn: J. Hoogkamer en C. H. W Rodenburg; C Klaasen en A. W. F Dreef; R. Landheer en W. M. Kluit; B. R. Goutier en J. Zirkzee; C. L. Piket en F. M. Pollemans; W. Loupias en C. Herrenauw; A. G. As- selman en T. Bessem; A. H. Franken en J. G Knijnenburg; J Seller en L. J Geuke; M Bronmeijer en J. M. v. d. KaaijN. den Hoed en M. Vo gelenzang; W. P- Slegt en horst en L. D. Fallaux; H. H. v. Oosten en H. G v. Kampen; en K. Koster en J. Rietkerken. Overleden: G Banck 75 J., m.; en F. J. Wetzels 39 j., m. meten van straf. De wetgever laat steeds méér vrijheid aan de rechter. Nu ontstaat eenzelfde probleem als bij de administratieve rechtspraak: hoe gebruikt het bevoegde orgaan zijn vrijheid van keuze. Daarmee hangst samen de vraag of de burger nog begrijpt, hoe autoriteiten tot hun beslissingen komen. De rechter moet volgens de wet de straf motiveren. Van die plicht kan hij zich echter met een frase afmaken. De motive- ringseis is te algemeen. Naar het voorbeeld van de administratieve rechtspraak bepleit spreker een con trole op de redelijkheid van de op gelegde straf. Die controle komt aan de Hoge Raad toe, maar zal alleen werken voor bijzondere gevallen, n.l. die veel opzien baren. Voor het ove rige bepleit hij, naar Amerikaans voorbeeld, regelmatige bijeenkom sten van rechters over het straftoe metingsbeleid. Oe statistiek leert, dat er aanmerkelijke verschillen in dat beleid zijn. UVS nam afscheid van masseur Bekkering Donderdagavond hebben de spe lers van het eerste en tweede elftal van UVS afscheid genomen van hun masseur Jan Bekkering, die op eigen verzoek de Leidse semiprof-club gaat verlaten. Hij zal worden opgevolgd door de Leidse gewichtheffer Siem Stokkel. Reeds eerder had de heer Bekke ring afscheid genomen in een beslo ten bijeenkomst van het UVS-be- stuur, waarbij hem een fototoestel werd overhandigd. Op de bijeenkomst eergisteravond in de kantine van de vereniging voegde de heer J. Wondergem voor zitter van UVS, daar nog een tri- bunekaart „voor het leven" bij. De heer S. van Weesel dankte daar na de heer Bekkering namens de spe- iers en de sectie betaald voetbal. Hij bood een flitsapparaat en een kist si garen aan. De heer Bekkering sprak vervol gens een dankwoord en drukte de spelers op op het hart steeds hun con ditie Op peil te houden en te trachten een zo hoog mogelijke positie op de ra.iglijst te bereiken. Onderlinge wedstrijden van „Sportief" Gisteravond hield „Sportief" voor al haar leden onderlinge wedstrij den. Bij al de groepen is gebleken, dat het tumpeil in stijgende lijn is. Het was daardoor voor de juryleden, de heren Van Polanen en Van der Walle, geen eenvoudige taak. Na afloop van de wedstrijden dank te de voorzitter, de heer J. Boden- staff, allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van deze avond. De uitslag was als volgt: Meisjes 5-8 jaar: bankoefening en vaardigheidsoefening: 1. Nel Verberg, 16 pnt; 2. Els Heetwinkel, 15Vs pnt; 3. Marian v. d. Spek, 14'/i pnt 4. Marijke v. d. Post, 14'/t pnt. Meisjes 8-9 jaar: brug, ringen, bok, lange mat. 1. Joke v. d. Poel, 36 pnt; 2. Truusje de Faber, 35V» pnt; 3. Han- "y Klarenbosch, 34l/t pnt. Meisjes 10-11 jaar: brug, ringen, bok, lange mat. 1. Ria Naasdorp, 38'/s pnt; 2. Josephine Heetwinkel, 37J4 pnt: 3. Marijke Kuynenburg, ^7 pnt. Meisjes 12-13 jaar: brug, ringen, lange mat, evenwichtsbalk, kast. 1. Tineke de Vrind, 41,6 pnt: 2.Sionnie Klinkhamer, 39.8 pnt; 3. Joke Neute boom, 38.8 pnt; 3. Jos Aalders, 38.8 pnt. Meisjes 14-15 jaar: brug, ringen, lange mat, evenwichtsb~lk, kast. 1. Coby Verhoeven, 41,5 pnt; 2. Cler Hug, 37.7 pnt. Dames: brug, ongelijke leggers, rin gen, lange mat, evenwichtsbalk, kast. 1. Elly de Bruijckere, 41.6 pnt; 2. Plony v. d. Hoeven, 39.3 pnt. Afscheid weth. Drijber maandag in de raad De lieren Hagens en Portheine genoemd als opvolgers Maandag aanstaande zal tijdens de vergadering van de Leidse raad, aan vangende twee uur 's namiddags, de loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, die de afwezig zijnde bur gemeester vervangt, een afscheids speech houden tot wethouder mr. J. Drijber, die zoals men zich zal her inneren, per 1 november a.s. benoemd is tot burgemeester van Middelburg. Ook de heer Piena zal namens de raad het woord voeren. Dit officieel afscheid is dan reeds noodzakelijk omdat er vóór 1 november aanstaan de, de datum van benoeming, geen raadszitting In Leiden meer wordt ge houden. Als candidaten voor de vacature- Drijber worden in gemeente-bestuur lijke kringen genoemd de heren J. C. Hagens en mr. F. Portheine, beiden uit de VVD-fractie van de gemeen teraad. GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen als beheerders van de onder gemeente Oegstgeest lig gende Kwaakbrug ter openbare ken nis dat deze brug met ingang van 16 oktober 1961 voor de duui der her- stelwerkzaamueden aan het brugdek, zal zijn gesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide r.chtingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter openbare ken nis. dat de Damlaan, de Vondellaan, de Anna van Saksenstraat en de Oos terdwarsstraat met ingang van 16 ok tober a.s. voor de duur der bestra- tingswerken aldaar zullen zijn afge sloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. fllb.(5el)rics k- - Rer'jen Goed BONTWERK eist VAKMANSCHAP 1 HET BESTE BONT is bont van het ambacht. TURFMARKT 11 TEL 21744 LEIDEN (Advertentie) Hoestdrqnk in tabletvorm.95ct Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht is geslaagd voor het kadi- daatsexamen rechtsgeleerdheid, de heer H. W. R. Beerling; voor het doctoraal examen psychologie slaag de aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, de heer J. Boter, beiden té Leiden. ARKA-Leiden sprak over reorganisatie De afdeling Leiden van de ARKA (RK ambtenaren) vergaderde gister avond in „Het Gulden Vlies" te Lei den. De voorzitter, de heer J. A. Det- mers, opende de vergadering, waar na de milieu-missie te Leiden werd besproken. De geestelijk adviseur, kapelaan G. W. Lemmers, deed hier bij de suggestie in 't winterprogram- ma een of meer avonden op te nemen waarop in een open gesprek de ge voelens van de leek ten aanzien van ^rschiilende zaken de liturgie, het huwelijksleven, de predikatie etc. be treffend aan de orde worden gesteld- De vergadering heeft vervolgens stilgestaan bij de verschillende on derdelen van de beschrijvingsbrief, aangaande het door de ARKA op 17 en 18 oktober te Arnhem te houden congres. Men sprak onder meer over de door de bisschop gewenste reor ganisatie van de katholieke organi saties, waarvan de stand van zaken door het bestuurslid de heer Van Ham werd toegelicht. Hij besprak onder meer het KAB-rapport hier over. Daar het moeilijk is een over zicht te krijgen van de standpunten der verschillende organisaties ten aanzien van deze reorganisaties heeft het bestuur zich tot de Raad van Maatschappelijk en Cultureel Over leg gewend met het verzoek een fo rum-avond te beleggen, waarop de bij de Raad aangeslopen organisaties hun standpunt kunnen bepalen. Ook de KAB-Leiden heeft een der gelijk verzoek tot de Raad gericht. De vergadering gaf het bestuur ten aanzien van het winterprogramma vrij mandaat. Na de pauze hield de heer H. G. van Leeuwen een dramatisch ge kleurde voordracht over zijn leven als zwerver in Parijs. De vergaderden hebben geboeid geluisterd. Bisschoppelijke gelukwens voor jubilerend Alma Mater-koor Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, beschermheer van het koor, schreeft het volgende in het programma van het jubilerende Alma-Mater- koor te Leiden: „Gaarne richt ik een woord van hartelijke gelukwens aan het Leidse „Alma Mater Koor" bij zijn zilveren feest. Tijdens de jaren 1953-1956 heb ik dit koor leren kennen en waarderen en daarom weet ik, dat het voor onze goede en mooie stad Leiden een rijk bezit is. Leiden heeft 'n roemrijk verleden, ook op kultureel gebied, en ik ben blij, dat het niet teert op de oude roem, maar dat daar ook thans nog onder vele opzichten de kuituur wordt ervaren als een kostbare schat, die ieder geslacht opnieuw zich moet eigen maken. Daarom stel ik de waarlijk schone prestaties van ons Alma Mater Koor op hoge prijs. - Het is vooral de muziek en daaronder zeker ook de vocale muziek, die de mens tot bezieling en verdieping brengt. In onze tijd van rusteloos tempo zijn bezinning en verdieping van onschatbare waarde. Dit wordt in de muziek op de eerste plaats ervaren door de leden van een koor, die wel het meest de indruk die van de muziek uitgaat, in zichzelf onder vinden. Maar dit geldt toch ook de luisteraars, die zich thans nog de tijd gunnen om enkele avonden in het jaar zich over te geven aan de geeste lijke rust, die vocale muziek als het ware vanzelf in hen oproept. - Het is myn innige wens, dat het Alma Mater Koor zijn taak nog vele en vele jaren zal uitoefenen om daarmee een waardevolle bijdrage te leveren aan het kultureel-geestelijke leven van onze gezegende stad Leiden." Dinsdag a.s. wordt om 8 uur een prachtig jubileumconcert gegeven in de Stadsgehoorzaal met medewerking van het Residentie-Kamerorkest, waarbij onder meer werken van Hendrik en Louis Andriessen uitgevoerd zullen worden. MR. W AALBERSBERG PROCU REUR-GENERAAL IN NED. NIEUW-GUINEA Mr. W. Aalbersberg is bij K.B. van 12 oktober benoemd tot procureur- generaal bij het hof van justitie te Hollandia. Hij was laatslelijk hoofd der afd wetgeving en juridische za ken bij de dienst van sociale zaken en justitie te Hollandia. In de kring van de rechterlijke macht in Nieuw- Guinea is deze benoeming met vol doening ontvangen. Mr. Aalbersberg werd te Leiden geboren in 1919. In Nederland was hij o.a. werkzaam op het departe ment van economische z*-ken en van 1946 tot 1950 bij het departement van justitie te Djakerta. Sedert 1951 dient hij het gouvernement van Nw- Guinea. Op zaterdag 21 okt. start de Instuif met een openingsbal voor de r.k. Jongeren van Leiden en omgeving. Dus een introductie-avond als start van het le Lustrum, dat dit seizoen gevierd gaat worden. De muzikale medewerking aan het bal wordt verleend door „The Game Breakers". Zaterdag over een week dus om 8 uur in het St. Antonius Clubhuis. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris mr. S. M. Brandenberg te Leiden is heden geveild: huis met erf en tuin te Lei den, Marislaan 43, in bod: 17.800,-, koper: C. H. J. v. d. Drift te Oegst- geest, q.q. voor: 21.800,-. Leidse agenda ZATERDAG 14 OKTOBER „De Burcht" uitvoering. St. Ant. Clubhuis. 8 uur nam. ZONDAG 15 OKTOBER KA V-Herensingel. Maria Moeder morgen. 8.30 uur. Herensingelkerk, waarna ontbijt en toneel in zaal Ma ria Gijzensteeg. Stedelijke KAV (plus St. Leonar- dus KAV) Maria Moederochtend. 8 uur nam. H. Mis Hartebrugkerk, waarna bijeenkomst in St. Ant. Club huis. MAANDAG 16 OKTOBER Gemeenteraad. 2 uur nam. Ons Grunneger laand. 8 uur nam. vergadering, „Het Centrum", Hooi gracht 84. De Natuurvriend. Ledenverg. 8 u. nam. Steenschuur 6. G. H. Bührmann, papiergroothan del. Grafische filmavond. 8 uur nam Gulden Vlies. DINSDAG 1 OKTOBER Alma- Ma terkoor. Jubileum-concert. 8 uur. nam. Stadsgehoorzaal. WOENSDAG 8 OKTOBER Leidse Kunstkring voor allen. Piano-concert Stephan Askenase. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal CASINO. Een hevig geromanti seerde Liszt, die in de versie van Dirk Bogarde iets van een muzikale no zem heeft, vult in de gehele breedte het scherm van de Casino-bioscoop. Geschiedkundig lijkt ons de getoonde versie niet geheel juist, maar zij komt wel tegemoet aan de romantische verlangens van vele toeschouwers, die daarenboven kunnen genieten van enige virtuoos gespeelde piano-stuk ken en van de schoonheid der beide vrouwel'.'ke tegenspelers van Franz Liszt, die beiden strijden om zijn lief de. Te vergeeft overigens, want zijn liefde is bij de piano en he* publiek, twee P's die in deze Amerikaanse show-film breed worden uitgemeten Liszt verdwijnt tenslotte, moe van succes en liefde, in een klooster en in de laatste beelden treffen we hem aan achter het kerkorgel spelend met een koor van monniken en nonnen op de achtergrond, terwijl zijn laatste liefde met betraande ogen naar om hoog ziet. Men ziet, er valt voor ro mantische zielen (van veertien jaar en ouder) veel te genieten. LUXOR. „Obsessie" is een para depaardje van Hitchcock dat het nog altijd uitstekend doet. Het is zelfs een edel raspaard der cinematografie, dat een reprise steeds waard is. Be wonderenswaardig is het spel van een nog jeugdige Ingrid Bergman en een niet minder jonge, blank Gregory Peck, die Hitchcock destijds gehol- nen hebben met deze in alle opzich ten knaope rolprent een onuitwisba re indruk te maken. Voor hen. die nog niet eerder in staat waren, de film te gaan zien, wil len wij er op wijzen, dat het hier gaat om de analytische geneeswijze, lie door een verliefde, vrouwelijke arts wordt toegepast om haar minnaar te verlossen van het waandenkbeeld, dat hij de directeur van een psychia trische inrichting heeft vermoord. Het is een lange weg, die de vrouw moet bewandelen om het reek* te doen zegevieren, maar na vele mis lukkingen slaagt zij daar tenslotte toch in. Hitchcock is in „Obsessie" naar intrige-opbouw en filmische de tailtekening op zijn best: Ingrid Berg man en Gregory Peck zijn zonder meer imponerend. Toegang 18 jaar. Lido. We mogen het niet verhe len: de Battle Cry Gezworen ka meraden die deze week in Lido draait heeft ons teleurgesteld. We hebben namelijk alles gemist, wat juist het boek van Leon Uris zo boeiend en lezenswaard maakt. Wat regisseur Raoul Walsh van het aan grijpende verhaal gemaakt heeft natuurlijk met de indrukwekkende mogelijkheden van cinemascope in prachtige kleuren beoogt niet meer dan een oppervlakkige beroe ring van „toeschouwer-doorsnee". De diepere gronden van het kameraad schapelij k gezworen zijn ontbreken ken ten enen male, reden waarom deze film op de toeschouwer, die iets meer verwacht, de indruk maakt van goedkoop sentimenteel. De dra matische slag van de Amerikaanse mariniers op Taiwan komt er maar heel zielig af. Het overgrote deel van de film speelt zich af in kam pementen en bars, waar het ruig en kwasi vriendschappelijk aan toe gaat. Wie dat dus wil zien wordt niet te leurgesteld. Toegang 14 jaar. Studio. Gezien de naam van Marcel Carné hadden wij meer ver wacht van de film „Morgen zijn zij volwassen" (Terrain vague). Het is van deze Franse filmer zekei een goed bedoelde poging een jeugdpro bleem aan te snijden. Met deze poging is hij echter niet tot een aanvaard bare film kunnen komen, erger het is een uitermate langdradig produkt geworden, waarbij de verveling de laotste belangstelling voor Carné's onderwerp wegneemt. Alleen start en einde van de film zijn boeiend weergegeven in de eerste plaats echter door uitstekend camerawerk maar om die punten te verbin den lijkt ons die langdurige uitbeel ding van een groep jongelui, door verveling het slechte pad opgegaan, niet geslaagd. De karaktertekening van de verschillende typen uit die mislukte jeugd, die Carné bedoeld heeft, is niet uit de verf gekomen. Misschien had deze film, op het ge vaar af tot een naamloze groep te gaan behoren, door wat meer aktie tot een redelijk produkt kunnen uit groeien. We hopen, dat de volgende pro- duktie van Marcel Corne, die toch wel getoond heeft zijn vak te ver staan, boeiender is dan .Terrain vague". De KFC keurde hier voor volwassenen. TrianonToen het grote Romein se rijk in zijn na-dagen was, onder de soldatenkeizers, ging het er in Rome vreemd naar toe. De film „Slavin van Rome" heeft er een beeld van willen geven door het in weelde badende hof van keizer Maximianus en van de familie der Cladii op te roepen in onze ver beelding en te schetsen hoe de Chris tenen m die tijd (ongeveer 300 jaar na Cnristus) werden vervolgd Dat het er toenmaals niet -zó zoet sappig naar toe ging, weten we wel, maar wat de Amerikaanse filmpro ducers ervan gemaakt hebben, over treft de stoutste fantasie. Het is een veent- en slachtpartij aan de lopende band,, waarbij een bijzonder wrede Corvino, die leider is van 's keizers geheime dienst, de hoofdrol speelt. Hij weet tot de geheime bijeenkomst van de Christenen door te dringen en beloont hun edelmoedigheid, die hem het leven spaarde, door ze ge vangen te nemen en naar hel circus te brengen, waar ze tot vermaak van de keizer en het publiek worden af gemaakt. Tenslotte is er toch nog van een overwinning der christelijke zachtmoedigheid sparke, wanneer het publiek de keizer dwingt de overge bleven Christenen gratie te verle nen. Wie niet voor een beetje bloed terugschrikt en van groots gemon teerde scènes houdt, kan deze film gaan zien, mits boven 18 jaar. Rex. In de film „De terreur van de Rode Draak" kijkt men niet op een lijk min of meer. Daar is het tenslotte „terreur" voor en wel van de Rode Draak, een geheime Chinese organisatie, die in Hongkong de la kens uitdeelt er grondig met z'n te genstanders afrekent. Maar kapitein Sale, die deze moordenaars gaat bestrijden, is ook niet voor een kleintje vervaard en zodoende is het filmverhaal een zodanige sensatio nele tentoonstelling van wreedheden geworden, dat ernstig voorbehoud moest worden gemaakt voor volwas senen. Zes Mohammedanen, waarbij een jong meisje, zijn vrijdag in Oran om het leven gekomen tijdens gevechten tussen Europeanen en Mohammeda nen. Europese moeders raakten zwaai end met diverse stompe wapens in gevecht met stakende Algerijnse ha venarbeiders. In een bloedige botsing tussen Algerijnen en politie is ge schoten. Twee kneedbommen ontploften in de prefectuur van Oran op het mo ment, dat Jean Morin, Frans alge meen gedelegeerde in Algerië, bin nen was. Zij veroorzaakten schade doch geen persoonlijk letsel. In een voorstad van Oran hebben opstandelingen het vuur geopend op een groep Europeanen en Moham medanen, waardoor een Europeaan gedood werd en twee Mohammeda nen gewond werden. De aanvallers wisten te ontkomen. Ook in Frankrijk zijn aanslagen gepleegd, die het leven eisten van drie Mohammedanen. De lijken van twee van hen werden in de Seine gevonden. In Nancy schoot een Al gerijn een Mohammedaanse caféhou- De eerste minister van Oeroendi, prins Louis Rwagasore, is vrijdag avond te Oesoembera vermoord. De premier werd, terwijl hij met een van zijn ministers in een aan een meer gelegen restaurant aan het di neren was, door zijn moordenaar met een geweer vanuit het struik gewas beschoten. Prins Rwagasore werd in de borst getroffen; hij was op slag dood. In kringen, die in nauwe verbin ding met de verslagene stonden, meent men, dat het hier een politieke moord betreft en dat de aanstichters ervan moeten worden gezocht onder bepaalde oppositieleiders. Het nieuws van de moord op pre mier prins Rwagasore heeft in Europese kringen in Oeroendi grote ongerustheid gewekt. Men vreest dat de moord tot ernstige wanordelijk heden in Oeroendi kan leiden. De veiligheidstroepen zijn in staat van paraatheid gebracht, om zo nodig Laatste Berichten VANAVOND OP SCHIPHOL De in verband met het incident op Schiphol uit Moskou uitgewezen Nederlandse ambassadeur mr. H. A. Helb zal vanavond met een KLM- lijnvliegtuig naar Nederland terug keren. Mr. Helb wordt zaterdag avond te ongeveer half negen op Schiphol verwacht. Zijn echtgenote blijft nog even in Moskou. onmiddellijk te kunnen ingrijpen. De Franse consul te Oesoemboera, Masse, die aan een tafeltje naast dat van prins Rwagasore was gezeten, werd licht in het gezicht gewond. Een transportvliegtuig van de Zuid-Koreaanse luchtmacht is vrij dag verongelukt en op de locomotief van de expresse Seoel-Poesan ge stort. De ze» inzittenden van het vliegtuig kwamen om. Onder het treinpersoneel of de reizigers zijn geen slachtoffers gevallen, maar het verkeer was zes uur pestremd. Tijdens werkzaamheden aan een perceel in de Bilderdijkstraat te Amsterdam is gisteren de 62-jarige uitvoerder J. H. Beth door onbeken de oorzaak van het dak gevallen. Hij kwam met het hoofd op een vier me ter lager gelegen betonnen vloer van een gang tussen twee percelen terecht. Hij werd ernstig gewond en is enige tijd later in het Wilhelmina- gasthuis overleden. De Delftse groenteveiling te Delft heeft gisteren de jaar-omzet tot nu toe op in totaal 25 miljoen gulden gebracht. Vorig jaar weid een omzet van ruim 23.5 miljoen gulden bereikt. Het was de exporteur A. v. Baalden uit Naaldwiik, die dit re cordbedrag vol maakte. Twee honden hebben op de Col du Noyer (1.644 meter hoog) in de Franse Alphen paniek veroorzaakt in een kudde schapen. Niet minder dan 750 dieren sprongen in een ze ventig meter diep ravijn De meeste waren op slag dood. De dieren die nog leefden, waren zo zwaar gewond dat herstel onmogelijk was. Markthprichfpn LEEUWARDEN, 13 okt Kaas - Commissienoteringen: Goudse kaas 1,92-1,93; Edammer kaas 1,80-1,81; Broodkaas 1.80-1.81. Handel goed. KATWIJK AAN DEN RIJN, 18 okt. Groenten waspeen (per kist) Al 2.70-4.20; A2 2.00-5.30: BI 3 50-5.10; B2 1,40; Cl 2,20; C2 2,70; bloemkool (per 100 st.) Al 28.00-50.00; A2 11.00- 42.00; B1 22.00-32.00: B2 11 00-19.00, Cl 14,00-32.00: andijvie 9.00-13.00; bospeen (per 100 bos) 34,00-39,00; orinsessebonen 49.00-83.00; snijbonen 79,00; rode kool 5.00-12 00: gele kool 6.00-17.00; sla (per 100 st.) 6,00-16.00: kroten (per kist) 1.60-1.70: spinazie 15,00-19,00: uien (per kist) 1,90 2,90; peterselie (per 100 bos) 4,70; selderie (per 100 bos) 4 90-5.70: bleekselderie (per 100 bos) 7.00-12,00. Aanvoeren: waspeen 157.000 kg, waarvan 76.000 kg voor export en 46.000 kg voor de inoustrie werd ver kocht; bloemkool 6.000 stuks.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2