TUINBOUWSCHOOL IN LISSE BESTAAT HALVE EEUW Krelage verloor - vijftig jaar geleden - de strijd Feest wordt 7 november in Treslong gevierd Korenmolen te Katwijk aan den Rijn door brand beschadigd Groentedrogerij in vlammen op VRIJDAG 13 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Het is gebeurd in 1910. Terwijl in de voorgaande jaren de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur bij herhaling had gepleit voor de vestiging van een tuinbouwschool in Haarlem en Lisse, met man, macht en middelen de minister trachtte te overtuigen, dat de school in het centrum van de bollenstreek geplaatst moest worden en er achter de schermen een soort Hoekse en Kabeljauwse twisten werden uitgevochten, nam de toen malige minister Talma het besluit dat de E. H. Krelage van Bloembollen cultuur, als een klap in het gezicht moet hebben getroffen. De kansen van Haarlem, om als stad van vestiging te worden gekozen, lagen bijzonder goed. De Alg. Ver. v. Bloembollencultuur wees met nagenoeg algemene stemmen de Spaarnestad als de ideale plaats aan, maar niettemin ging minister Talma zijn eigen weg: hij wees Lisse aan en liet weten dat hij bij zijn voordracht aan H.M. de Koningin hoofdzakelijk was geleid door de overweging dat „het 't beste moest worden geacht de school te plaat sen temidden van de praktijk der cultuur, opdat én leraren én leerlingen daarmee zoveel mogelijk in- nauw contact zouden kunnen blijven." Ruim vijftig jaar geleden bevatte de Staatscourant de mededeling dat de school in Lisse zou komen en thans maken leraren, leerlingen en oud leerlingen zich dus op om eerdaags - om precies te zijn op 7 november a.s. - in het Hillegomse Treslong het gouden feest te gaan vieren. Praktijk was de enige laten omdat vaak Amerika geheel J doorkruisten en ook Rusland werd voor de eerste wereldoorlog door leerschool Over tuinbouwonderwijs werd in het laatste der vorige eeuw nauwe lijks gepiekerd. Wie bloembollenkwe ker of -exporteur wilde worden, doorliep de school van de praktijk. Een vrij lange weg, maar een andere was er nu eenmaal niet. Van teelt vergunningen, produktschappen,ex portvergunningen, enz. was toen geen sprake. Iedereen kon toetreden als lid van het edele gilde en dr tijd zou wel uitmaken of hij capabel was of niet. De export van bloembollen mag dan ook toen niet tot de meest benij denswaardige Leroepen hebben be hoord, er viel ook toen een vriende lijk inkomen mee te verdienen. In Lisse hadden de Gebroeders De Graaff al een vrij grote export op gebouwd - zij behoorden tot de eer ste exporteurs in „De Zuid" en stuur den in 1793 reeds bollen naar he buitenland - maar het duurde niet lang of zij kregen concurrentie. De Van der Schooten in Hillegom - een Van der Schoot was de eerste bol- lenreizigers, die naar Amerika zeil de - de Veldhuyzen van Zantens en de Grullemansen begonnen handel te drijven, door vele anderen gevolgd. Adellijke zakenlieden Ook de.adel sloeg in de twee de helft der vorige eeuw met veel ijver aan het bollenkweken en -ex porteren. Baron van Pallandt, die het Huys ter Leede te Sassenheim be woonde, was een bekend hyacinten kweker, Baron van Heemstra dreef in hetzelfde dorp een bloeiende on derneming. Zijn medewerker, de heer W. Warnaar, nam later de zaken over en bouwde deze sterk uit Deze onderneming zou grote naam krijgen als winnaar van nieuwe narcissen. In Vogelenzang kwam The Bulb Company met als directeuren jhr. Barnaart en aron van Ittersum. Een directie, die reeds in het begin van de twintigste eeuw verschillende werkzaamheden wilde mechaniseren. Men was de tijd ver vooruit De schuur tussen de Leidsevaart en de spoorlijn waarin thans de Holl. Zv eedse Zaadmaatschappij is geves tigd was destijds het hoofdkwartier van The Bulb Company. Al deze lieden hadden in negen van de tien gevallen maar een zeer beperkte theoretische opleiding ge noten. Dat kon echter niet verhin deren, dat velen het zeer ver brach ten in de wereld. „De vele villa's die in de streek verrezen, werden be taald door gearriveerde mensen zon der kruiwagens, maar met een enor me wil en doorzettingsvermogen en begiftigd met veel koopmanschap. Mannen die him gezin vaak een half jaar of langer in da steek moesten Geen belangstelling Om vakonderwijs lachte men in die dagen maar zo'n beetje en voor de studeerkamer voeldcr de meesten niet veel. Hoe weinig belangstelling er bestond blijkt uit een brief, die de inspecteur van het middelbaar on derwijs dr. Staring destijds aan Kre lage schreef: „Wanneer gij de zaak niet drijft en er U niet zeer veel moeite voor getroost, komt er niets van" En dat terwijl Haarlem een goede kans maakte de tuinbouwschool binnen de grenzen te krijgen. Men bleef maar afwachten. Eindelijk be sloot de raad een subsidie te geven van f 2000 maar verbond er gelijk de voorwaarde aan, dat Haarlem al leen dan over de brug zou komen, wanneer het rijk f 6000 subsidie zou geven en de provincie f 3000. Het ging niet door, want de minister liet weten, dat hij er weinig voor voelde om subsidie te verstrekken. In 1900 waren er al tuinbouwscho len in Aalsmeer (bloemen), in Bos koop (boomkwekerijen) en in het Westland (glascultures).- De bollen streek had niets. In 1905 begon de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur te pleiten voor de vestiging van een winterschool. Als plaats van vesti ging werd Haarlem aanbevolen. De plaats was centraal gelegen en men kon de leerlingen hier gemakkelijk huisvesten. Toen dit bekend werd klom de kat in Lisse meteen in de gordijnen. Ook deze gemeente stelde grond beschikbaar voor een tuin- tuinbouwschool. De school, zo zei Lisse, moet temidden der kwekerij en staan en bovendien zullen vele ouders bezwaren hebben tegen Haar lem, omdat men de jongelui niet graag op kamers in de stad wilde doen. De strijd begonnen De strijd tussen Lisse en Haarlem v/as begonnen en de wapenstilstand zou niet eerder worden getekend dan in 1910, toen Minister Talma Lisse als plaats van vestiging aanwees. Voor de heer Krelage was dit de bitterste teleurstelling van zijn le ven. Hij is er tot zijn dood toe van overtuigd gebleven, dat men een verkeerde beslissing had genomen. In zijn bollen-„bijbel" „Drie eeuwen Bloembollenexport" steekt hij dat trouwens niet onder stoelen of ban ken. „Tenslotte kregen zij gelijk", zo schrijft hij letterlijk, die indertijd voor vestiging van de school in Haarlem kunnen bezoeken dan in Lisse, terwijl in het centrum Haar lem, als hier de school zou zijn ge vestigd later ook het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek ge bouwd zou zijn. De wetenschappe lijke staf van die instelling zou in geregeld contact met het culturele leven in Haarlem kunnen staan en met de daar gevestigde wetenschap pelijke instituten en onderwijsin richtingen" Of deze argumenter steekhoudend waren is een zaak, waarover men van mening kan verschillen De school kwam dus in de bollen streek. Eerst werd les gegeven in een noodgebouwtje maar op 19 februari 1912 werd de nieuwe school offici eel in gebruik genomen. Van ir. K. Volkers de grijze oud-directeur en oud-tuinbouwconsulent volgt vanuit zijn woning aan de Achterweg in Lisse nog altijd met veel belangstel ling de ontwikkeling van het bloem bollen vak - hebben vele bollenmen- sen hun opleiding ontvangen. Later werd zijn plaats ingenomen door ir. A. F. Vlag, die thans nog directeur De viering Natuurlijk zal men de gouden mijl paal van de school, die sinds enkele jaren „middelbaar" is, niet zonder meer passeren. Er is een gedenkboek in voorbereiding, dai in grote oplage zal worden verspreid. Dinsdag 7 no vember zal om drie uur 's middags in Treslong te Hillegom een offici ële herdenkingsbijeenkomst worden gehouden, waar onder andere het woord zal worden gevoerd door ir. N. J. van Keulen, directeur van het landbouwonderwijs. Na deze plechtige zitting zal er een receptie worden gehouden, die ge paard zal gaan met een feestelijke reünie van alle oud-leerlingen van de school. Het gedenkboek ter gelegenheid van het gouden jubileum zal onge veer 1 november verschijnen. De redacteur is ir. Ch. W. Brederode leraar aan de R.M.T.S. Toen de grotemannen nog niet groot waren Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN- want het zijn Instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder (Advertentie) RECTOR VESTER NAAR AUSTRALIË De bisschoppelijke commissaris van de Katholieke Emigratiestichting in de bisdommen Haarlem en Rotter dam, rector L. P. M. Vester, zal op 20 oktober a.s. met de „Willem Ruys" vertrekken voor een reis van vijf maanden naar Nederlandse emigran ten in Australië en Nieuw-Zeeland. De rector zal opnieuw contacten leg gen of versterken tussen geëmigreer de Nederlanders en het oude vader land. 2 miljoen schade Een felle brand heeft gisteravond en vannacht het grootste bedrijf van het stadje Elburg getroffen: de groente en fruitdrogerij van 't Cen traal Bureau voor Tuinbouwveilin gen in Nederland. Omstreeks 7 uur ontdekte men de brand. Enkele minuten later vrat het vuur zich een verwoestende weg door de stapels gedroogde groenten en vruchten. Voor meer dan 1 mil joen gulden aan levensmiddelen ging met een oorverdovend geknetter ver loren. De tien brandweerkorpsen, die toegesneld waren, o.m. die van Zwolle en Apeldoorn, slaagden erin de kantoren en het machinepark te behouden. Drie opslagplaatsen gin gen in vlammen op. De totale scha de moet ongeveer 2 miljoen gulden bedragen. Het bedrijf, waarin men met ongeveer 250-300 mensen in ploegen werkt, kwam in 1957 uit Den Hoorn (bij Delft) naar Elburg. Behalve bet snelle en oordeelkun dige optreden van de brandweer is het zeer zeker ook aan de zeer ge ringe windkracht tt danken, dat de fraaie oude mo^en, die een markante plaats in het dorpsbeeld inneemt, niet volledig en prooi va de vlam men is geworden. Geschiedenis Uit de geschiedenis van de Kat- wijkse molen kunnen wij nog ver melden dat deze in het jaar 1740 in zijn huidige vorm werd gebouwd, of schoon uit geschriften bekend is, dat zich reeds m de 14de eeuw op deze plaats en korenmolen bevond. De ko renmolen „De Geregtigheid" is een z.g. ronde stenen bove.. kruier met ba lie en is 35 meter hoog. De vlucht van de wieken bedraagt 24 meter. Hoewel hij in het voorjaar van 1951, Naast de school staat (in de voortuin van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek) het monument ter gedachtenis aan Nicolaas Dames, in leven bloembollenkweker te Lisse en pionier van het wetenschappe lijk onderzoek bij bloembollen, dat hij als man van de praktijk zeer heeft gestimuleerd. Een zeldzame onderscheiding, die aan mannen van de weten schap voor onderzoekingen in deze tak van sierteelt kan wor den toegekend, de gouden Ni colaas Dames-medaille, be waart eveneens de herinnering aan hem. De foto toont de pla quette, die op het monument bij de school is aangebracht. Ondanks de sterke verhitting heeft L®" hter de stenen romp van de molen, de vereniging „De zoals uit een voorlopig onderzoek Gistermiddag brak te omstreeks kwart .ver een weer hrand uit in de echter de stenen romp van demoien, Een foto van een klas van de Rijkstuinbouwschool in Lisse, zoals de school nog heette in de dertiger jaren. Op de voorste rij staan: N.N. Slingerland, Piet le Grand (zoon van een arts in Sassenheim en thans bloemboUenk weker in Zuid-Afrika), Henk Hoge woning en Cor Gehrels, welke laatste thans hoofd is van de Plantenziektekundige Dienst in Lisse. Op de achterste rij de huidige voorzitter van het Bedrijfschap voor de bloembollenhandel, Harry Hylkema, Jan Oost- dam, die verkoopleider werd bij een der Lissese veilingen, Gijs Ver- duyn en Kees van Parijs (met bril). Middelste rij: Loek Steensma, tegenwoordig in een leidende functie werkzaam bij de Plantenziekte- kundige Dienst in Leiden, en N.N. Bronkhorst. korenmolen „De Geregtigheid» te Week_ he, vuur „oed §00rstaan. Er Katwijk aan den Rijn. Het vuur bleek zijn siechst enkele scheuren in het prTtis^iiet me« in gebrufk te zijn ontstaan in de verdieping ter metselwerk opgetreden. gewees? hoogte van de balie, welke dient als opslagplaats voor afgevoerd stof, af komstig van de aan de molen gren zende grasdrogerij van de heer H. J. Oostdam, die tevens de eigenaar van de molen is. De brand werd vermoe delijk veroorzaakt doordat in het stof, dat door een buisleiding de molen wordt ingeblazen, zich gloeiende stof deeltjes hebben bevonden. De mogelijkheid wordt bovendien niet uitgesloten geacht, dat een en an der nog een gevolg iö van de brand, die in de nacht van dinsdag op woens dag j.l. in de grasdrogerij heeft ge woed. Of dit inderdaad het geval is, valt echter niet met zekerheid te con stateren. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien toen grote rookwol ken uit de kap van de molen omhoog- stegen. Personeel van de grasdrogerij begon onmiddellijk vanaf de balie de stenen romp van de molen nat te hou den, in afwachting van de komst van de brandweer, die enkele minuten later met twee motorspuiten, een' materiaalwagen en een ladderwagen op het terrein van de brand ver scheen. Onder leiding van de commandant, de heer J. Verloop, werd de bestrij ding onmiddelijk met kracht ter hand genomen, waarbij met vijf stralen werd gewerkt Eén van de stralen werd vanaf de top van de brandweer- ladder, op ongeveer 35 meter boven de begane grond, op de kap van de molen gericht De brandbestrijding werd aanzien lijk bemoeilijkt doordat het aanvan kelijk moeilijk was de vuurhaard te bereiken. Het openen van deuren en luiken zou in dat stadium namelijk een trek hebben veroorzaakt, waar door het vuur zou zijn aangewak kerd. Men slaagde er echter spoedig in uitbreiding van de brand te voorko men en omstreeks half vier was men het vuur volkomen meester. Men kon toen constateren, dat de verdieping waarin de vuurhaarc zich bevond, volkomen was uitgebrand, terwijl de daarboven gelegen verdiepingen, tot aan de vloer van de kap, zware scha de hadden opgelopen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9